[Plan goedkope starterswoningen .ocatie voor komen en gaan, inaar vooral plek om te blijven Beachboom als eerbetoon aan het eiland College reageert positief op huisplan 13 zeeuwse almanak Zandbak Waterschap gaat sloten baggeren Auto-inbraak in Renesse Minicampings karig bezet Drankrijder betrapt in Terneuzen burgerinitiatief in Burgh-Haamstede voor verkoop beneden marktwaarde Startpunt voor de gerst op weg naar de brouwerij De bushalte: de Grachtweg in Zierikzee WjClie: 0113-315649 -»*\nl jactie@pzc.nl J# 31.4460 AA Goes rtveftentie-ex p I o 11 a 11 e mrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-372770; 5,1:020-4562500. lijdag 12 augustus 2005 editie Schouwen-Duiveland Palingvissers gaan naar de rechter waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het Schou- wen-Duivelandse college van burgemeester en wethouders reageert positief op het burger initiatief voor goedkope starters- woningen. „Het is een goed door dacht plan", zegt wethouder R. van der Wekken in een eerste reactie. „Ik heb het globaal gelezen maar ik moet zeggen, het is een gedegen stuk werk en een bijzon der goed initiatief", aldus Van der Wekken. „Het is zeker de moeite waard om te onderzoe ken of het haalbaar is. Er wordt natuurlijk wel een politieke keu ze gevraagd omdat de grond prijs lager moet of in erfpacht. Daar beslist uiteindelijk de raad over want het gaat niet alleen om Burgh-Haamstede. Als je hierin mee wilt gaan moet dit ook gelden voor de andere ker nen." Van der Wekken juicht het plan toe omdat op het eiland een structureel tekort is aan starters woningen. „Daar is de laatste jaren gewoon veel te wei nig voor gedaan. Nu doen we er alles aan, want bij ieder plan zo als bijvoorbeeld in de Dijkstraat in Scharendijke, proberen we ruimte te maken voor starters- woningen." Ook de dorpsraad in Burgh-Haamstede juicht het ini tiatief van de vier inwoners toe. De dorpsraad is vanaf het begin betrokken geweest bij de plan vorming. „Het is een unieke kans om uitstroom van veelal goed opgeleide jongeren tegen te gaan. Wij hopen dat de poli tiek op Schouwen-Duiveland haar verantwoordelijkheid op pakt en meewerkt aan dit unie ke project op Schouwen-Duive land." Het plan komt voor het eerst aan de orde in de gemeenteraad van augustus. „Dan bepaalt de raad of het stuk daadwerkelijk door de raad behandeld gaat worden. Zo gelden de procedu res voor een burgerinitiatief. Ik verwacht hiermee overigens geen problemen", zegt Van der Wekken. Hoe de procedure daar na verder loopt hangt mede van de raad af. (Advertentie) De tuin van een Zierikzee- ënaar wordt flink opgeknapt. Alle struiken eruit, en vele kruiwagens zand erin. Het duurt even voor de stratenma ker langs kan komen, dus de buurtkinderen maken dank baar gebruik van deze onver wachte zandbak. Elke dag zijn ze te vinden op de grote zandhoop achter in de tuin om kastelen te bouwen. Dit tot groot plezier van de eige naren. Alleen dreigt hieraan nu een einde te komen, gezien de opmerking van een van de vaste klanten. „Er komen ze ker niet veel kinderen meer spelen in jullie tuin?", klinkt het ietwat beschuldigend. „Want er ligt allemaal katten poep in het zand. RENESSE - Waterschap Zeeuwse Eilanden begint in de tweede helft van augustus met het baggeren van sloten en watergangen in de omgeving van Renesse en Serooskerke. Het gebied waarin wordt gewerkt, wordt begrensd door de Schouwse noordkust, Oostweg, Koetenisseweg, Seroos kerke en Dammenweg. Het waterschap vraagt landbouwers zo vroeg mogelijk te oogsten langs kavelsloten en obstakels langs waterlopen weg te halen, zodat de baggermachines de ruimte hebben. Het baggeren is noodzakelijk om een goede waterafvoer te kunnen blijven waarborgen. RENESSE - Een auto aan de Hoogenboomlaan in Renes se is gistermiddag opengebroken. De dieven forceerden een portierslot en gingen er van door met de autoradio. De omvang van de schade is niet bekend. LEWEDORP - De minicampings in het achterland draaien gemiddeld een karig seizoen. De meeste kampeer- boeren wijten dat aan de kwakkelzomer. „Dit is ons achtste en meteen slechtste seizoen. We heb ben maar een dag of tien volgestaan, nu zijn veel gasten al weer vertrokken. Ook het voorseizoen was erg rustig", zegt A. Dekker van Buitenhof in Lewedorp. Financieel is dit jaar een strop voor de minicamping. „Je hebt toch je vaste lasten. Het is triest, want de laatste drie, vier jaar liep het goed. Ik denk dat het weer er debet aan is. Misschien kiezen mensen sneller voor een goedko pe vliegvakantie of hebben ze minder te besteden, al is een minicamping eigenlijk een goedkope manier van kam peren." M. Vermue van 't Kwedammertje in Kwadendamme merkt dat 'mensen het weer afwachten'. Haar collega W. Verdonk van Zwartenburg in Kattendijke beaamt dat: „We hebben door het weer veel afzeggingen en staan dus niet vol. Het houdt niet over." Ook de Lambrechtshoeve in Oudelande, Veldzicht in Le wedorp en landschapscamping Kruytenburg in Poortvliet hebben minder bezoekers dan vorig jaar. TERNEUZEN - Een 44-jarige bestuurder uit Arnhem is gisterochtend rond half twee aangehouden op de Brahmslaan in Terneuzen. Uit een blaastest bleek dat hij 1,4 maal de toegestane hoe veelheid alcohol had genuttigd. Hij kreeg hiervoor een rij ontzegging van twee uur en een boete. Dc scheepsketting over de Vissersdijk in Zierikzee lijkt een tastbaar brok nostal gie, maar blijkt nog volop in be drijf. Niks industrieel erfgoed, gewoon een transportband op hoge poten waar nog met enige regelmaat gebruik van wordt gemaakt. Jan Dorst van de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvere niging (CZAV) weet er veel over te vertellen. Het valt zijn kom paan Piet Merle op dat veel men sen denken dat de hele CZAV-vestiging met de hoge graansilo al jaren in onbruik is. Niets blijkt minder waar. „De silo is nog volop in gebruik voor opslag van gerst en tarwe en er wordt van hieruit nog ge middeld twintig keer per jaar een schip geladen", vertelt Dorst. Hij schetst een beeld van kleinere schepen van het type kempenaar of spits met een laad vermogen van maximaal 500 ton. Ze meren af langs de loswal aan de Engelse Kade. Ze komen om tarwe voor Duitsland voor gebruik als veevoer, maar ook om gerst voor de Bavariabrou- werij in het Brabantse Lieshout. Dorst weet best dat het hier overslag op mini-formaat be treft. De scheepsketting over brugt de afstand tussen graansi lo en het schip en transporteert 45 ton graan per uur. Dorst: „Voor het laden van het hele scheepsruim draait de scheeps ketting vanaf 's ochtends half acht tot 's middags vijf uur en de volgende dag nog een poosje. In Rotterdam kunnen ze zo'n scheepje in drie kwartier bela den." De CZAV-medewerkers besef fen dat het vervoer over water hier ooit verdrongen wordt door het wegvervoer. Maar zover is het nog net niet. Ali Pankow yfMelita Lanting [UGH-HAAMSTEDE - Goed je nieuwbouwwoningen voor uiers op de woningmarkt, jttimvoners van Burgh-Haam- idehebben het initiatief geno- adit te realiseren. Door kor- jen op de grondprijs en be kende voorwaarden bij ver- kunnen de huizen tegen s lager tarief dan de markt te worden aangeboden. ner initiatiefnemers (T. Gref- 3, K. de Feiter en de advi- s'B. Leene en D. Meulblok) ióen het de naam Bouwen in irokkenheid gegeven. :de betaalbare woningen ook de langere termijn voor deze ■Igroep beschikbaar te hou- cheeft de initiatiefgroep ver- lillende voorwaarden aan het jêct verbonden. [ij noemen dit maatschappe- gebonden eigendom", legt efkens uit. De starter koopt woning tegen een lager ta- fomdat de grondprijs lager is rjde marktwaarde (door kor- gof erfpacht) en door geen ge ldt te maken van projectont- kkelaars en makelaars, maar a collectief opdrachtgevers- tap. Dat wil zeggen dat de ko- is(verenigd in een vereniging s eigenaren) de opdracht voor bouw geven. „Niets ten nade- van projectontwikkelaars aar dat scheelt aanzienlijk in kosten." initiatiefgroep gaat er van dat met deze maatregelen de koopwaarde ergens tussen i 118.000 en 140.000 euro imt te liggen. laar het is de bedoeling om de iningen ook op de langere ter- jn voor deze doelgroep te be- )cman doet nog driftig drie ferme trekken aan zijn si- ret.Dan flipt hij de resteren- speuk behendig in de gele af- Jbak. Hij zucht diep, draait tb resoluut om en gaat zijn ntoor binnen op weg naar de okvrije werkplek. aks met de koffiepauze komt snel weer naar buiten en igthij een vlammetje in het age dat al lang gereed heeft jagen Meerdere van zijn colle- svolgen dan. Met sigaret en ik met koffie. 'overburen bieden dagelijks 'vertrouwd tafereel bij de toalte. Daar wordt vanaf de en werkplek vaak onwillekeu- tleblik naar toe getrokken. Ihalte de Grachtweg in Zie- Zee: sen locatie voor komen gaan, maar voor sommigen Vooral ook een plek om te [ven. De komende en gaande Rozijn voor deze rokende vknemers van geen enkel be ll. Dat ene minuutje voor nog 'trekje juist wel. overburen op het bankje bij balie of - als het nat en koud dicht bijeen onder het bal- 'van het kantoorgebouw, vor- n een variant op Na de regen toneelstuk van Sergi Belbel. «Catalaanse auteur situeert kantoormede- op het dak van een wol- pkrabber. De sfeer is er Het heeft twee jaar •t geregend in het door Belbel Nerde land. pgaat de vergelijking met de Mtein Zierikzee volledig De Grachtweg ligt er plot- verlaten bij tijdens een lebui op een grauwe zondag- ddag in augustus. man in kakibroek en spij- |ack met rood/witte pet op donkere huidskleur trotseert tegen. Er hangt een wolk van pamheid rond hem heen. asielzoeker wellicht? Zoekt houden en dat niet, zoals vroe ger bij de premie-A-woningen, de huizen na vijf jaar alsnog voor gewone marktprijzen ver kocht worden." Om dit te berei ken mag het huis bij verkoop niet op de vrije markt worden verkocht, maar altijd via de ko persvereniging. Wil een bewo ner weg dan wordt het huis ge taxeerd en krijgt de verkoper maximaal vijftig procent van de winst van het huis in handen. De andere helft van de winst wordt gebruikt om een nieuwe starter de kans te geven deze wo ning weer goedkoop te kopen. De woningen moeten in de ogen van de initiatiefnemers beschik baar komen voor inwoners van af 21 jaar. „We hebben geen bo vengrens aan de leeftijd gesteld omdat iemand van 35 ook star ter kan zijn." Wel is sprake van een inkomens grens: maximaal 35.000 euro bruto per jaar per huishouden en omdat de initiatiefnemers het plan specifiek voor Burgh-Haamstede heeft ontwor pen geldt deze regeling ook al leen voor inwoners van dit dorp. „Maar natuurlijk kan dit initia tief ook moeiteloos in ieder an der dorp gerealiseerd worden, als er maar grond beschikbaar is." In Burgh-Haamstede wordt voorlopig gedacht aan wonin gen in het domineesbosje (tus sen de Weststraat en de Boom- gaardwekken), op het terreintje van de kleuterschool aan de Bemhardstraat en op het aan grenzende parkeerterrein bij het voormalig postkantoor. hij de bus naar het Asielzoekers centrum in Burgh-Haamstede? Dat heet tegenwoordig trou wens Terugkeercentrum. Die naam past waarschijnlijk beter bij het huidige vreemdelingenbe leid. De man loopt van de ene tabel- paal naar de andere. Hij trekt een beetje met zijn linkerbeen en lijkt de gewenste informatie niet te kunnen vinden. Als het busperron groter was, zou je kunnen zeggen dat hij doolt. Nu trekkebeent hij wat onthand rond. Teruggaan naar een Terug keercentrum valt soms niet mee. Plotseling doorbreekt hij de naargeestigheid. De man loopt weg van de halte en gaat rich ting binnenstad. De papieren vrouw in bikini op de abri staart hem na. Even heerst er leegte rond de haltes. Dan daalt er een kok meeuw op een van de afvalbak ken. Het dier speurt met fiere kop de naaste omgeving af. Er zijn even geen passagiers of bus sen die zijn rust verstoren. De vogel buigt zijn kop en pikt doel bewust in het vuilnis in het bin nenste van de bak. Het is opval lend hoe hij zijn grandeur weet te behouden bij deze voedsel- speurtocht. De komst van twee giebelende meiden doet de kokmeeuw plots zijn vleugels spreiden. De mei den in hun strakke heupbroe ken, kleurrijke naveltruitjes en prominente schoudertassen ne men breeduit bezit van het sta tion. Hun mimiek doet een boeiende conversatie vermoe den. Uit één van de schoudertas sen komt een borstel tevoor schijn. Die blijkt onmisbaar om lange blonde haren te laten glan zen. De ander stift haar lippen. De bui is voorbij. De zon piept zelfs even vanachter een wolk tevoorschijn. Wordt het voor die twee kleurrijke meiden van avond misschien toch met droog weer stappen in Renesse. Uit alles in hun houding blijkt dat ze het wachten op de bus goed zat zijn. Nog maar even een peuk opsteken. Dat werkt bij de tram ook meestal. Ja hoor, daar komt de bus. Shit, het is de 'dorpjesbus'. Die doet er minstens een kwartier langer over. Dat is best veel als de hor monen verlangend door je jonge lijf stuwen. Luttele tellen later is het weer stil op het perron. De spelers in dit decor wisselen elkaar voort durend af. Ali Pankow De taferelen bij halte Grachtweg Zierikzee wisselen elkaar snel af. foto Mechteld Jansen foto Mechteld Jansen De scheepsketting over de Vissersdijk. Op het moment dat de zon bijna achter de horizon verdween, be gonnen op het podium de lasers te schijnen. Een zogenaamd wa tergordijn splitste de dansvloer in tweeën en een bellenblaasma- chine maakte de entourage com pleet. De Zierikzeese Sandrien en Ilona zaten in een enorme stoel in de lounge-hoek te genie ten van de sfeer en de muziek. „We hebben al vaker van Beach boom gehoord, maar zijn hier nu voor het eerst. Het is heel erg leuk, maar wel jammer dat we niet wisten van het thema. Ge lukkig hebben we nog blauwe spijkerbroeken aan", lacht Ilo na. Net als voorgaande jaren heeft de organisatie weer alles uit de kast gehaald om de zonsonder gang te 'vieren'. De suprise-act was dit keer een helikopter die over het feestgedruis vloog en ki lo's blauwe confetti naar bene den liet vallen. Volgens Alphe- naar is Beachboom ook dit jaar weer een succes mede omdat het weer erg meezit. „Met die noord westerstorm deze week hebben we nog wel twintigduizend kuub zand moeten weghalen om het terrein vlak te krijgen, maar nu schijnt het zonnetje." door Andrea Bolle SCHARENRDIJKE - Zon, zee, strand en heel veel blauw. De be zoekers van Beachboom in Scha rendijke hielden zich gister avond bijna allemaal aan de dresscode. Het thema 'Deep Blue' is volgens organisator Joop Alphenaar een soort ode aan Schouwen-Duiveland. „Wij zijn als organisatie erg chauvi nistisch en willen op deze ma nier het eiland promoten." Op het strand naast Perry's Be- achclub aan de Brouwersdam is Beachboom 2005 in vier dagen tijd opgezet. Het is het waard ge weest, want van vier uur 's mid dags tot net na middernacht stonden verschillende dj's op de planken om het publiek te ver maken. Grote namen zijn Erick-E en Mark van Dale, maar eigenlijk zorgden ze alle maal dat het publiek in de stem ming kwam. Terwijl dj Juanito stond te- draaien stroomden de eerste mensen binnen. Midden op het terrein in het zand was een po dium neergezet en al snel ston den verschillende mensen te be wegen op de dance-muziek. Eén Bijna alle bezoekers van het strandfeest Beachboom in Scharendijke hielden zich gisteren aan de dress code 'Deep Blue'. foto Marijke Folkertsma van de eerste gasten was Jeanet- te uit Zonnemaire. Voorgaande jaren was ze ook present op Be achboom en dit keer was ze uit gedost in het blauw, inclusief kuif. „Het is te gek. Ik wil echt geen minuut missen. Het is nu nog vrij rustig, maar de drukte komt nog wel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29