PP Bom onder najaarsakkoorden Zemst dwingt nieuwkomers de Nederlandse taal te leren PZC Blom bezorgt Nederland eerste WK-goud 1 Wind en wol uropese kritiek op taalcursus Verdonk PZC Auto maandmenu 23,50 HHgvgniQiBnHM ffRvnnnViVsViVnEMni $NV en kamermeerderheid willen compensatie koopkrachtverlies minima h onderhouds monteur etie 16 17 Planschade gaat op de helling Sjiieten in Irak willen autonomie Het gaat goed met Pechiney SSV'65 gaat als laatste naar finale A 19° -1 112u NW 4 Wolkenvelden en geregeld buien met kans op onweer. Matige westen- tot noordwestenwind en rond 19 graden. grand café. raymondo Vooraf een duo Dan een trio van de En laat u als van een heerlijke heerlijke vissoorten afsluiting garnalenkroket schol, zalm en verrassendoor met een kopje tongfilet in een het dessert van kreeftensoep witte wijnsaus de chef nor Ap van den Berg PEN HAAG - De vakcentrale NT dreigt met het opzeggen nn de akkoorden over WW, fAOen vToegpensioen als de re uring niet over de brug komt Kt compensatiemaatregelen ioor het koopkrachtverlies voor |e minima. Ook de regerings fracties CDA en VVD dringen ij het kabinet aan op compensa- Ksteren voorspelde het Cen- Planbureau (CPB) dat de conomie in 2006 met ruim 2,25 rocent groeit. Maar door een jeenstapeling van maatregelen a hogere inflatiecijfers leveren i meeste laagbetaalden en klei- itandigen - na twee jaar [ar. lastenverzwaringen - op- »uw geld in. CDA-kamerfractie vindt het averteerbaar dat minima en aderen opnieuw een veer moe- en laten. „Het gaat beter met e economie en de schatkist, lat moet tot uitdrukking ko nen in een betere koopkracht. Iet is met de bedoeling dat men- er wéér op achteruitgaan", us kamerlid De Nerée tot abberich Jitzondering I66 sluit zich daar bij aan. Fi- ancieel woordvoerder Bakker laakt wel een uitzondering oor parttimers die zich tot voor ort 'voor een habbekrats' tegen iektekosten konden verzeke- en Ippositiepartij PvdA meent dat een offer meer van de mensen Al eerder affaire ond zakenman ^an den Berg )EN HAAG - De onlangs gear- esteerde Hilversumse zaken man René van den Berg is al eer- Ier in opspraak geraakt door fi- lanciële malversaties. Hij is in 1995 ontslagen door de [redietbank Nederland, die la- ing in de Belgische KBC Bank. Daarbij zou door De Ne- lerlandsche Bank (DNB) een antekening op zijn condui- estaat zijn gemaakt. Toch kon fan den Berg daarna aan de lag als bij Intereffekt. Van den lerg was betrokken bij misluk- e beleggingen die de Krediet- ank Nederland destijds tiental- tn miljoenen guldens kostten. Ir lopen nog procedures van ge- hpeerde beleggers. GPD mag worden gevraagd. „Het is mooi geweest, de koopkracht moet hersteld", stelt kamerlid Crone. De Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) stelt voor de ho ge aardgasinkomsten te gebrui ken voor het optrekken van bij standsuitkeringen. De aardgas baten vloeien normaliter naar een fonds (FES), waaruit het ka binet vooral investeringen in (spoor)wegen financiert. Ook de Partij van de Arbeid meent dat de gasbaten voor een deel terug moeten naar de bur gers met een kleine portemon nee. Dit voorstel stuit echter op gro te bezwaren bij zowel vice-pre mier Zalm als de coalitiefracties CDA en WD. Zalm wil met de WD vasthouden aan de afspra ken die in het regeerakkoord zijn gemaakt over de verdeling van het geld. CDA-woordvoer- der De Neree benadrukt dat het geld gebruikt moet worden om de economie 'structureel' te ver sterken. De ministerraad begint vandaag aan de tweede en laatste ronde onderhandelingen over de begro ting van 2006. Om tegemoet te komen aan de roep om lastenver lichting verlaagt het kabinet de premies voor WAO (mogelijk van 7,25 naar 6,4 procent) en AWBZ, met één procent. In het regeerakkoord is daarnaast afge sproken dat het bewonersdeel van de onroerendzaakbelasting verdwijnt, onder meer om de ho gere ziektekosten te compense ren. GPD van onze sportredactie HELSINKI - Rens Blom (28) heeft Nederland het eerste goud in de geschiedenis van het WK atletiek bezorgd. De Limburger won gisteravond in Helsinki de titel bij het polsstokhoogspringen. Blom ging als enige over een hoogte van 5,80 meter. De wedstrijd was een loterij door de wisselende omstandigheden, de wind had vrij spel in het stadion. Blom begon matig, op zijn aanvangshoogte ging het twee keer mis. Pas zijn derde poging was fel en van voldoende hoogte. Op 5,65 had de Lim burger alle geluk van de wereld bij zijn tweede poging. Blom raakte de lat met de buik. De lat stuiterde op en neer, maar bleef wonderbaarlijk genoeg liggen. Het gaf Blom vertrouwen. Er bleven vier springers over voor de verdeling van goud. zilver en brons. Op 5,75 verdwenen de Russen Gerasimov en Pavlov uit het toernooi. De Amerikaan Brad Walker bleef over. Blom deelde direct een psychologische tik uit door 5,80 (een centimeter onder zijn Nederlands record) in zijn eerste sprong te be dwingen. Walker had zijn eerste sprong gemist en liet de lat op 5,85 leggen. De Amerikaan had twee pogingen over en faalde. foto Olaf Kraak/ANP jionze redactie binnenland 'EN HAAG - Nederland mag ;n taalcursus eisen van 't-Europeanen die overkomen naar hun familieleden in Neder- hnd. Europees Commissaris «altini (Justitie) heeft dat ge boord op een schriftelijke "'I van minister Verdonk (In- itie). jVerdonk had de plicht opgeno men in een wetsvoorstel voor in- Advertentie Bent u de die C Oostrom's r°nsen/enfabrieken B.V. zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland er> maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. burgering. Ze wil zo bevorderen dat allochtonen sneller in de sa menleving kunnen meedoen. Wie zakt voor de taalcursus krijgt geen verblijfsvergunning. Ook kan een boete volgen, zo luidde het voorstel. Frattini ver moedt dat deze voorwaarden strijdig zijn met het EU-recht. „De regels voor vrij verkeer stel len duidelijk dat de enige eisen voor het vestigingsrecht van fa milieleden zijn de familierelatie en het ontbreken van een gevaar voor de publieke veiligheid", zo schrijft Frattini in een brief die gisteren openbaar is gemaakt. „Frattini waardeert het zeer dat minister Verdonk haar voorstel voorlegt voor advies. En met het overgrote deel kan hij volledig instemmen", zegt Frattini's me dewerkster Martini Angela. De commissaris zet nog wel een kanttekening bij Verdonks extra eisen aan Turkse imams. Die zouden volgens het voorstel meer inburgeringseisen krijgen dan andere Turkse werknemers. De imams zouden dezelfde be handeling moeten krijgen. Frattini houdt wel een slag om de arm bij zijn adviezen. Het is niet de Europese Commissie, maar het Hof van Justitie die het uiteindelijke oordeel moet vellen. Minister Verdonk kreeg inmid dels ook kritiek van de Raad van State op haar voorstel. ANP door Pascale Thewissen ZEMST - Wie geen Nederlands spreekt, is niet langer welkom in het Vlaams-Brabantse Zemst. Als het aan het gemeentebe stuur ligt, wordt bouwgrond en kel nog verkocht aan mensen die de Nederlandse taal machtig zijn. De maatregel wordt niet voor het eerst toegepast in België. Vo rig jaar kondigde een Antwerp se woningstichting aan alleen nog woningen te verhuren aan mensen met een 'een minimale kennis' van het Nederlands. Ze moeten minstens het huishoude lijk reglement van de woningcor poratie begrijpen. In Zemst is de maatregel niet zozeer be doeld om allochtonen te dwin gen de taal te leren, maar om de verfransing van de streek tegen gaan. Ook ambtenaren van de Europese Unie die in Zemst, op zestien kilometer van Brussel, willen komen wonen, moeten Nederlands leren. Contract Volgens loco-burgemeester Bart Coopman is het de bedoeling dat iedereen die een andere taal spreekt en een huis in Zemst wil bouwen een contract onderte kent waarin hij belooft een in burgeringcursus te volgen. Als naderhand blijkt dat de koper zich niet aan de afspraak heb ben gehouden, moet hij de grond inleveren én een schade vergoeding betalen. r ygussems - ujna c. KflAL' KATS - Schapen drommen samen rond één van de vier windturbi nes in een weiland aan de voet van de Zeelandbrug bij Kats. Voor de schaduw hoefden ze het niet te doen, want zonnig was het giste ren niet. Warm wel. Wellicht gebruikten ze de windmolen als uit de kluiten gewassen ventilator. Of maakte het zoemende geluid van de propeller ze gewoon lekker slaperig. foto Willem Mieras Goed nieuws. Lezers dragen hun per soonlijke goede nieuws aan. Óver hoe het kan gaan in een zorgcen trum en hoe Terre des Hommes Middelburg groot succes had met de dorpentocht langs Walcherse kastelen en buitenplaatsen. „Of ons plan in praktijk ook uit voerbaar is? Waarom niet", zegt de loco-burgemeester die in het dagelijks leven jurist is. „We dis crimineren niemand. We stellen alleen enkele voorwaarden. De migratiedruk op onze gemeente is groot. Op deze manier willen we voorkomen dat we net als an dere Vlaamse gemeenten in de Brusselse rand onze eigenheid verliezen." Onderzoek Vlaams minister van Binnen landse Aangelegenheden, Mari no Keulen, heeft alvast een on derzoek gelast naar de maatre gel, die nog door de gemeente raad moet worden goedgekeurd. De verplichte inburgeringcur sus voor mensen die grond ko pen in Zemst, is één van in to taal twaalf voorstellen om het Vlaamse karakter van Zemst te bewaren. Coopman: „Zo willen we ook met politie, sportclubs en onder nemers om de tafel gaan zitten en hun vragen zoveel mogelijk het Nederlands te bezigen. Men sen die al in Zemst wonen en de taal niet spreken, vragen we vrij willig een inburgeringcursus te volgen." Zemst telt 21.000 inwoners. Naar schatting vijf procent be heerst geen Nederlands. Nieuwe Passat heeft ouderwetse ruimte Huiseigenaren die schade lijden door bouwplannen van de gemeente, krijgen die binnenkort nauwelijks meer ver goed. De regering wil de eerste vijf procent van de waar devermindering voor rekening van de huizenbezitter bren gen. Dat kan de eigenaar al gauw duizenden eu ro's kosten, zo blijkt uit een voorstel van minis- ter Dekker (Ruimtelijke Ordening). Iraakse sjiieten van coalitie partij Sciri hebben gisteren autonomie geëist in het olie rijke zuiden van het land. Ze botsen daarmee met de eveneens sjiitische rege- ringsgenoot Dawa en de soennieten die geen van allen iets in het plan zien. De soennieten vrezen voor een theocratisch zuiden van Irak, naar voorbeeld van Cf buurland Iran. w De recentste cijfers van Pechiney Nederland stemmen vro lijk: de productie is gestegen, de kosten en het aantal on gevallen daarentegen zijn gedaald. De enige donkere wolk is de stijgende energieprijs, die op de (middel)lange termijn voor problemen kan zorgen. Vooralsnog stevent het bedrijf af op een nieuw productiere- tM J? cord. I 53? De voetballers van SSV'65 hebben gisteren als laatste ploeg de finale van het toer nooi om de Borsele Sloepoort Cup bereikt. De Goesenaren behaalden evenveel punten als Temeu- zen (7), maar gaan door vanwege een beter doelsal do. Hoek, Kloetinge en Oostkapelle kwalificeerden zich al voor de finaleronde, die morgen wordt gespeeld in Nieuwdorp. mm I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Actie: 8; Zee land: 9, 11, 13, 14 en 15: Redactie 8c Reactie: 16; Auto: 17; Sport: 19, 20 en 21 (Advertentie) e-mail' (posl)bankr Kijk op wwwpK.nl/gbonneren. bel gratis OBOO 0231231 of stuur tle/a bon naar PZC. eldelmg le/uissecvice Antwoordnummer 713.1160 WB Goes Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.95) per kwartaal met automatische incasso 58.00) per jaar met automatische incasso 222,50) 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1