Niet langer kampioen van zeperds Zendelinge Küper hoopt op mooi EK Justin Gatlin is koning van de sprint Oranje-coach Lammers verwacht iets van Ierland Nederland met negen wielrenners op WK Ajax wil uitstel van wedstrijd tegen ADO AD rectificeert berichtgeving Van Dijk langer bij MrBookmaker Terugkeer van Zidane nu officieel Boogerd start niet in San Sebastian Kens Blom verbaast in Helsinki met wereldtitel polsstokhoogspringen Dominguez wint Ronde van Burgos Bayern betaalt extra voor Makaay Graafschap en Heracles wellicht uit bekertoernooi Mobiele clubcard op proef bij Roda Schmitz weer terug in koers vrijdag 12 augustus 2005 DEN HAAG - Het Algemeen Dagblad heeft gisteren op de voorpagina zijn berichtgeving gerectificeerd over de vermeende verkoop van de Feyenoord-spelers Salomon Kalou en Dirk Kuijt aan een investeringsmaatschappij. Volgens de krant is gebleken dat het document waarin de transfers zouden zijn vastgelegd, niet is ondertekend door een bestuurder van Feyenoord, zoals eerder was gemeld. De hoofdredactie schrijft 'onvoldoende zorgvuldigheid' te hebben betracht door de Rotterdamse club niet om com mentaar te vragen. Het AD pakte eind vorige en begin de ze week flink uit met het 'nieuws' dat de transferrechten van Kalou en Kuijt waren verkocht aan een investerings maatschappij. Feyenoord deed na inzage in het document aangifte van valsheid in geschrifte. Ook eiste de club een rectificatie van het AD. GPD OUD-TURNHOUT - Wielrenner Stefan van Dijk heeft zijn contract bij MrBookmaker met twee jaar verlengd. De winnaar van de zesde etappe van de Eneco Tour rijdt nu tot en met 2007 voor de Belgische formatie. „Mijn am bities en die van de ploeg liggen dicht bij elkaar", zei Van Dijk. „We willen allebei graag de Ronde van Frankrijk rij den en nu de Tour-organisatie uit de ProTour is gestapt, liggen die kansen weer open voor meer ploegen." ANP PARIJS - De rentree van Zinedine Zidane (33) als Frans international is officieel. Hij is door bondscoach Ray mond Domenech opgenomen in het nationale elftal voor het vriendschappelijke duel met Ivoorkust. Ook Lilian Thuram en Claude Makelele keren terug. Het trio speelde een jaar niet voor hun land, maar maakte vorige week be kend dat ze zich weer beschikbaar wilden stellen. ANP KAPELLEN - Michael Boogerd start morgen niet in de Clasica San Sebastian. De Raborenner heeft nog te veel last van de blessure die hij opliep in de Ronde van de Be nelux. Niels Scheuneman vervangt Boogerd. GPD knrWilko Voordouw [HELSINKI - -Ik was ('e kam pioen van de belachelijke mis sers. nu ben ik wereldkampi oen!" Met die woorden reageer de Rens Blom gisteren direct na dat hij zijn ereronde over het tar tan van het Olympisch Stadion van Helsinki had gemaakt. 'Rens Blom, geboren in 1977 in 'Muns tergel een kon bijna een uur na zijn laatste sprong nog steeds met geloven dat hij ook werkelijk wereldkampioen pols- Kioogspringen is. „Wat er door me heen gaat? Ik weet het jiet. Ik weet het niet. Ik geloof 1 dat ik denk dat ik wereldkampi oen ben", stamelde de atleet. i! atuurlijk kwam hij snel terug I die miraculeuze sprong over 65 meter, waarbij zijn buik de traakte. die na wat vervaar- J:tnlwerk keurig bleef liggen, s weet niet hoe gelukkig ik toen ben geweest. Wel wist ik op dat moment heel zeker dat er ran alles kon gebeuren. Moet je denken. Ik had al moeite met de aanvangshoogte van 5,30 meter. Ik wist niet wat er gebeurde. Het leek wel of mijn markers wa ren verdwenen. Ik besloot toen mijn merkteken anderhalve me ier terug te leggen. Op dat mo ment nam ik een enorm risico." 'Het was zijn vriendin die 's mor gens zei: het is een droom. Ze herinnerde hem aan de maan den voorbereiding, de wedstrij den in heel Europa. Eerste in Se- villa, tweede in Parijs. „Steeds heb ik in mijn hoofd gehamerd dat het mogelijk moest zijn iets moois te doen. Maar de weers omstandigheden waren moei lijk, zo ontzettend zwaar. Bij die laatste sprong over 5,80 me ter had ik pijn in mijn benen. Ik had eigenlijk niet eens zoveel last van de kou. Maar het lange wachten viel zwaar." Iedere keer weer klonk ongeloof in zijn stem. „Ik ben wereldkam pioen. Ik wist eigenlijk hele maal niet wat er gebeurde. Aan het begin van de wedstrijd sprong ik het slechtst van alle maal. Echt, ik heb nog nooit zo veel geluk gehad. Ik was de kam pioen van de zeperds. Altijd ging er wel iets fout. En nu spring ik, door mijn geluk op die ene sprong, een prachtige wedstrijd die me voor twee jaar de wereldtitel geeft." Niet aangekleed „Toen ik die 5,80 meter sprong, in mijn aanloop al, toen wist ik: ik ga er overheen, ik ga het ha len. Daarna ben ik in de abri gaan zitten en heb gewoon afge wacht hoe het verder zou gaan. Ik heb me niet eens aangekleed. Ik dacht gewoon: ga zitten en Rens Blom torst de Nederlandse vlag na zijn winnende sprong door het stadion in Helsinki, maar lijkt nog steeds niet te beseffen dat hij wereldkampioen polsstokhoogspringen is. foto Olaf Kraak/ANP wacht op de dingen die komen." Die dingen gingen heel snel. Teamleider Eric Roeske snelde dwars door alle veiligheidscor dons heen met een Nederlandse vlag. Blom greep het ding, om helsde zijn vriendin en genoot met volle teugen van het gejuich van de 40.000 toeschouwers, die alle polsstokhoogspringers even enthousiast aanmoedigden. Blom bleef maar op het tartan, maar werd na driekwart rondje, toen hij de eretribune met de Ne derlandse vlag wilde bedanken tegengehouden. De horden ston den op dat moment al klaar voor de finale van de 100 meter horden bij de vrouwen. Iets meer dan tien seconden later lie pen er twee wereldkampioenen op het tartan in Helsinki. Rens Blom zag het niet. Hij was dé wereldkampioen. GPD totaal. Want het moet wel heel vreemd lopen als vanavond, bij de finale 200 meter vrouwen ook niet de 'Stars and stripes' naar de top van het Olympisch Stadion worden gehesen. Op de dubbele sprint voor de vrouwen staan drie atletes uit de Verenig de Staten in de finale. Ook het goud op de 100 meter mannen en vrouwen ging naar de Améfi- kanen, met Justin Gatlin en Lau- ryn Williams. Waar hebben we dat eerder ge zien, zo'n gigantische dominan tie? In Europa woedt al lange tijd discussie over de vraag of Bondscoach thuisploeg Ierland misschien wel voor het laatst op en neer naar Dublin door Martijn Krullaars DUBLIN - De favoriet voor het EK hockey voor vrouwen is niet moeilijk aan te wijzen. Van de zes voorgaande edities won Ne derland er vijf, dus waarom zou het in Dublin opeens anders ver lopen? Eén Nederlandse zal ech ter alles proberen de Europese hegemonie van Oranje te verbre ken. Riet Küper, de 63-jarige coach van Ierland, hoopt vurig op een stunt van haar team. BURGOS - De Spanjaard Juan Carlos Dominguez heeft de Ronde van Burgos gewonnen. Na de vijfde en laatste etappe, in de sprint gewonnen door David Herrero Lloren- te, had Dominguez een voorsprong van 29 seconden op land- en teamgenoot Joaquin Rodriguez. Carlos Castano completeerde het geheel Spaanse podium in Burgos. ANP MUNCHEN - Roy Makaay kost Bayern München 500.000 euro meer dan gedacht. De Duitse club nam de Nederland se aanvaller in augustus 2003 voor 18,75 miljoen euro over van het Spaanse Deportivo la Coruna. In het con tract stond de clausule dat Bayern voor 2006 aan een voor- bereidingstoernooi voor de competitie zou meedoen. De Duitsers kwamen die verplichting niet na en moeten daar om een half miljoen euro extra betalen. ANP/DP A [vanonze sportredactie HELSINKI - Na de 100 meter werd ook de 200 meter van het WK atletiek in Helsinki een prooi voor Justin Gatlin. De 1 Amerikaanse sprinter (23) snel- de gisteren in een tijd van 20,04 seconden naar zijn tweede gou den plak op Finse bodem. IDe andere drie Amerikanen in de finale grepen de plaatsen twee, drie en vier. Het zilver was voor Wallace Spearmon in 20,20 seconden. John Capel werd derde met 20,31. Tyson Gay eindigde naast het podium. Hij finishte in 20,34 seconden. De Amerikaanse overheersing op de sprintnummers is vrijwel, ZEIST - Voor Heracles Almelo enDc Graafschap dreigt uitslui ting in het toernooi om de Am- stel Cup. Beide clubs hebben in ran wedstrijd in de eerste beker ronde een speler opgesteld die «ietspeelgerechtigd bleek. Bij Heracles deed in het duel met DGC (3-0) Sergio Hellings 'mee. Hij had echter nog een schorsing staan uit het vorige seizoen. Hetzelfde geldt voor Jef frey de Visscher, die met De Graafschap deelnam aan het duel met AFC (2-0). De KNVB jieeft de zaken voorgelegd aan de aanklager betaald voetbal. Als beide clubs schuldig worden bevonden aan de illegale hande ling moet het bestuur betaald jvoetbal van de KNVB de twee wedstrijden ongeldig verklaren. ;Heracles en De Graafschap wor den in dat geval reglementair tot verliezer bestempeld. De amateurclubs DCG en AFC gaan dan door naar de tweede 'ronde van de Amstel Cup. [Heracles en De Graafschap heb ben tot maandag 15 augustus de M een verweerschrift bij de anklager in te dienen. ANP BEN HAAG - Vijftig fans van voetbalclub Roda JC draaien dit seizoen proef met een systeem waarbij een speciale mobiele te lefoon de functies van de (sei- roenjclubcard overneemt. Be supporters kunnen toegang "ijgen tot. het stadion van de eredivisieclub uit Kerkrade .door bij de tourniquets simpel weg de mobiele telefoon voor de lezer te houden. Met de telefoon 'bmnen ook versnaperingen wor den gekocht bij de horecapun- ten in het stadion en aankopen worden gedaan in de fanshop. "et systeem is gebaseerd op een techniek die is ontwikkeld door Mips en Sony. De 'Near Field Communication' is bedoeld om daadloos over korte afstanden jmormatie te sturen. In een latere fase van de proef jvordt het ook mogelijk zonder ijstek contact kaartjes voor een uel via de mobiele telefoon te kopen. Via een mobiel netwerk üfraks ook op afstand het te goed op de telefoon worden op gewaardeerd, zodat de gebrui ker niet meer naar de opwaar- ueermachine hoeft. ANP Het gaat wat ver Küpers arbeid te bestempelen als ontwikke lingswerk, maar veel scheelt het niet. De Brunssumse is al zeven jaar bondscoach van het Ierse vrouwenelftal, maar een woning of appartement in Dublin is er voor haar niet bij. Elke keer als haar aanwezigheid op Ierse bo dem is gewenst, rijdt Küper met de auto naar Düsseldorf en vliegt van daaruit naar Dublin. Daar neemt ze vervolgens haar meiden enkele dagen onder han den. „Het is niet optimaal, maar dat heeft alles te maken met geld", legt ze uit. „Gelukkig is hier de laatste jaren veel veran derd, het is plezierig werken." De afgelopen maanden was de arbeid wat intensiever. Dublin is vanaf zondag het decor van de zevende editie van het EK en dus staat er voor Küper en haar ploeg veel op het spel. Niet dat het EK enorm leeft in de Ierse hoofdstad, het land loopt alles behalve warm voor het toernooi. Op de officiële website van Du blin is allerhande informatie over sportevenementen beschik baar, maar over het EK hockey wordt met geen woord gerept. Vandaar dat de Ierse hockey- bond IHA het heft in eigen hand nam. Op meer dan twintig plek- de langere afstanden (vooral 10 kilometer en de marathon) nog wel interessant zijn, „aangezien de Ethiopiërs en de Kenianen op die'riummers de lakens uitde len. Organisatoren van stadsma- rathons krijgen vaak te horen dat het niet leuk meer is, al die inwisselbare donkere mannen en vrouwen uit Afrika, die steeds maar overwinningen boe ken. Guus Hoogmoed, die in zijn eerste heat het genoegen mocht smaken Justin Gatlin voor te blijven om in de kwartfi nale door hem te worden versla gen („de stand tussen ons is ken in en rond het centrum van Dublin zijn billboards geplaatst met levensgrote afbeeldingen van Linda Caulfield en Jenny Burke, twee steunpilaren van het Ierse team. Ook de accommo datie, op het universiteitsterrein van Dublin, mag er zijn, Het sta dion kreeg een financiële injec tie van een half miljoen euro, met als voornaamste verbete- 1-1", grapte hij gisteren in Hel sinki) vindt de vergelijking mank gaan. Ethiopiërs en Kenia nen zijn volgens hem vaak inwis selbaar. „Omdat we ze niet ken nen. Het zijn ménsen die vaak slecht Engels spreken en ge woon naar Europa gehaald wor den om te lopen. Die Amerika nen lopen het hele jaar door, om dat je die belasting op de korte nummers wel aan kan. Er zijn zo veel wedstrijden daar. Zo dis creet als die lange afstandslo pers zijn, zo aanwezig zijn die sprinters. Het zijn macho-man netjes met een grote waffel." ring het nieuwe veld. De acht EK-teams spelen op hetzelfde kunstgras als vorig jaar op de Olympische Spelen van Athene. Het stadion biedt plaats aan vijf tienhonderd toeschouwers, maar het is zeer de vraag of die er ook komen. Küper deed eer der dit jaar een oproep aan Ierse hockeyliefhebbers om haar ploeg te komen steunen. Met ge- Atletenmanager Jos Hermens, die menige lange afstandsloper vertegenwoordigt is het daar deels mee eens. „Jongens als Haile Gebrselassie of Felix Li- mo zijn wel degelijk uitgegroeid tot persoonlijkheden. Maar je kan niet een oneindig aantal ma rathons lopen in een jaar. Dus zie je ze minder. Het kost dus meer tijd voor het grote publiek om met mannen als die twee ver trouwd te raken. Maar reken maar dat het ook grote persoon lijkheden zijn, die graag naar Europa komen. Omdat er geld te verdienen is, maar ook omdat foto Jeroen van Bergen/GPD noegen dacht ze terug aan het WK van 1998 in Utrecht, waar veertienduizend fans op de tri bunes zaten. „Ik zou datzelfde enthousiasme graag in Ierland zien", klonk het toen jaloers. „Veertigduizend Ieren zijn be trokken bij hockey, maar er zijn er maar weinig die het nationale team komen aanmoedigen." Een tikje frustrerend voor ie- de mensen die wat van wegwed strijden weten ze wel degelijk herkennen en erkennen." Marcel van der Westen haalde de finale van de 110 meter hor den niet. De Amsterdammer ein digde gisteren in zijn serie als zesde in 13,63 seconden. Alleen de eerste twee van de drie series en de twee beste verliezers plaatsten zich voor de eind strijd. Arnoud Okken bleef ste ken in de eerste ronde van de 800 meter. De Nederlander werd in zijn serie zesde. Zijn tijd (1.48,95) was onvoldoende om met de beste verliezers naar de volgende ronde te mogen. Al leen de eerste drie van de zes se ries en de zes snelste verliezers gingen door. ANP/GPD mand die sinds jaar en dag haar hart heeft verpand aan het hock ey. Küper, tante van recordinter national Mijntje Donners, speel de in de jaren zestig en zeventig 55 interlands, met het WK in 1971 als hoogtepunt. In Nieuw-Zeeland werd Oranje toen de eerste wereldkampioen ooit. Drie jaar later herhaalde Küper dat kunstje als bonds coach van Oranje, ditmaal in het Franse Mandelieu. Daarna was Küper nog bonds coach van het Nederlands meis jesteam tot zestien jaar en werk te ze veelvuldig als cursusleid ster voor de wereldbond FIH. In die functie verzeilde ze ook in Ierland, waar ze de nationale ploeg in 1998 naar het EK leid de. Nu, zeven jaar later, is Küper net gepensioneerd als Na- vo-secretaresse en ook haar hockeypensioen is aanstaande. „Het is even afhankelijk van de resultaten op het EK, maar het zal niet lang meer duren. Kan ik straks lekker gaan golfen." Maar eerst nog het EK. Wat mo gen we verwachten van de thuis ploeg? Küper wikt en weegt. „We proberen, zoals de meeste andere landen in onze poule, tweede te worden, zodat we ons plaatsen voor de halve finales. De eerste plaats is voor Neder land, dat staat buiten kijf, maar tegen Spanje en Frankrijk heb ben we kansen." Küper lijkt zich dus al bij voor baat neer te leggen bij de Oran- je-suprematie, maar er is hoop. Eerder dit jaar speelde Ierland een aantal oefeninterlands te gen Nederland en één uitslag mocht er zijn: 0-0. „Klopt, maar in diezelfde serie gingen we ook een keer met 6-0 de boot in. Maar goed, je weet nooit wat er allemaal kan gebeuren." GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Nederland is in de landenrangschikking van de ProTour geklommen naar de ze vende plaats. Daardoor is het ze ker dat Nederland eind septem ber op het WK wielrennen in Madrid met negen coureurs mag starten in de wedstrijd voor eli te-renners. Bondscoach Egon van Kessel luidde vooraf aan de Eneco Tour de noodklok. Nederland stond toen nog slechts negende en voelde de hete adem van di verse landen in de nek. Slechts de eerste tien landen in de rang schikking mogen op het WK met negen man starten. Door een hoge eindklassering in de Eneco Tour van Erik Dekker (tweede) en Thomas Dekker van onze sportredactie AMSTERDAM - Ajax eist in een kort geding tegen de KNVB en de gemeente Amsterdam dat de wedstijd Ajax-ADO Den Haag wordt afgelast en later als nog in de Arena wordt gespeeld. De rechtszaak dient vandaag om 09.30 uur bij de rechtbank in Utrecht. De club wil per se dat de wed strijd in het bijzijn van publiek wordt gespeeld en vraagt de rechtbank om de voetbalbond te verbieden het duel komende zon dag op een nog geheime locatie en zonder publiek te laten spe len. Ajax stelt door de maatrege len ten onrechte inkomsten te verliezen uit onder meer kaart verkoop. De KNVB noch de gemeente zou tijdig hebben aangegeven pro blemen te verwachten voor de wedstrijd. Pas op 21 juli meldde burgemeester Cohen het duel te verbieden, omdat hij onvoldoen de politie kan inzetten vanwege andere evenementen, zoals Sail. Op het eerder ingevulde indica tieformulier had de gemeente Amsterdam zondag 14 augustus niet als een knelpunt genoteerd. Ajax vindt dat de KNVB onzorg vuldig en in strijd met de eigen (vierde) werden voldoende pun ten gesprokkeld om de laatste voor dit klassement meetellende wedstrijd, de Clasica San Sebas tian van morgen, zonder angst in te gaan. Het landenklassement: 1. Italië 574, 2. Verenigde Staten 468, 3 Spanje 355, 4. Duitsland 284, 5. Belgie 251, 6. Australië 236, 7. Ne derland 183, 8. Kazachstan 143, 9 Frankrijk 121, 10. Zwitserland 108, 11. Oekraïne 101, 12. Colom bia 96, 13 Denemarken 94, 14. Rus land 79 Individuele ranking: 1 Da- nilo di Luca (Ita) 184, 2. Lance Armstrong (VS) 139, 3. Alexander Vinokoerov (Kaz) 136, 4. Bobby Julich (VS) 130, 5. Tom Booneii (Bel) 120, 14. Michael Boogerd 80, 42. Erik Dekker 40, 58. Thomas Dekker 30, 60. Leon van Bon 30. Ploegenklassement: 1 Phonak 269, 2. CSC 263, 3. Rabobank 256, 4. Davitamon-Lotto 252, 5. Sau- nier Duval 217. GPD reglementen heeft gehandeld door de wedstrijd aanvankelijk van 14 naar 13 augustus te ver plaatsen. De voetbalbond had kunnen weten dat die datum ook door een verbod van de ge meente Amsterdam zou worden getroffen. De wedstrijd staat nu nog gë- pland voor zondag om 12.00 uur op neutraal terrein. GPD BONN - De Nederlandse wiel renner Bram Schmitz zal maan dag gewoon van start gaan in de Ronde van Duitsland. De coureur van T-Mobile moest deze week na de koninginnenrit van de Eneco Tour opgeven. Vol gens de teamarts had Schmitz last van hartritmestoornissen, maar de klachten van de Achter hoeker blijken mee te vallen. T-Mobile maakte gisteren be kend dat de Nederlander inmid- delsd weer aan het trainen is en daarom zal hij tijdens de Ronde van Duitsland - aan de zijde van Jan Ullrich - aan de start ver schijnen. ANP van onze sportredactie DUBLIN - Ierland mag dan een klein hockeyland zijn, Mare Lammers neemt de ploeg van Riet Küper maar wat se rieus. „Ik denk dat Ierland de grote verrassing van het EK kan worden", zegt de bonds coach van het Nederlandse team. Lammers kent Küper langer dan vandaag. „Riet heeft zo veel ervaring. Ze is erg gericht op techniek en dat is perfect in een land als Ierland. Maar ze heeft ook een groot tactisch ver mogen. Ik denk dat Ierland ver kan komen op dit toernooi." Lammers ziet Ierland niet als de grootste concurrent in de poule. „Dat is Spanje. Ierland en Spanje zitten dicht bij el kaar. maar tegen Spanje spelen we als eerste. En de eerste wed strijd is vaak de lastigste." Toch moeten de meiden van Lammers veel zelfvertrouwen hebben. Vorige week werd drie keer ruim van Spanje gewon nen. „Het lijkt; raar om drie keer te oefenen tegen de ploeg die je als eerste tegenkomt, maar wij doen dat wel vaker. Het klinkt een beetje arrogant, maar ik denk dat wij de tegen stander nu eenmaal beter kun nen analyseren dan zij ons." Nederland kent geen grote bles sures. „Maartje Goderie en Sop hie Polkamp hadden wat klei ne klachten en deze week kreeg ook Jiske Snoeks last van haar lies. Maar dat is allemaal niet ernstig. We zijn er klaar voor." In Dublin staat overigens niet alleen prolongatie van de Euro pese titel op het spel. Een plek in de finale is al goed voor plaatsing voor het WK, volgend jaar in Madrid. Mocht Spanje de finale halen, dan is ook de nummer drie van het EK verzekerd van deelname aan het WK. GPD Riet Küper hoopt met Ierland te kunnen stunten op het EK hockey.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19