Pechiney op weg naar record PZC Rommens creëert klein brokje Montmartre in Burgh Boten in duizenden lijnen vastgelegd Stijgende stroomprijzen baren directie zorgen 15 kunst Uniek transformatorhuisje wordt gerestaureerd Vijfduizend kilometer maaien Dief op heterdaad betrapt Boete voor bedreiging Inbrekers actief Gemeentegeld voor kerkonderhoud Auto gestolen in Kapelle Gospel en folk in Jacobuskerk Orgelconcert in Brouwershaven [«nr.lfiffrev Kutterink flJSSINGEN - Pechiney Neder- 'land stevent af op een nieuw pro ductierecord. Ook zijn de kosten het aantal ongevallen weder- i gedaald. Maar de stijgende aiergieprijs baart de directie ,orgen op de (middel)lange ter- lijn. Kwartaal- of halfjaarcijfers pu bliceert Pechiney niet, in tegen- ielling tot moederconcern Al- én. Maar directeur T. Sanders owacht dit jaar een recordpro- fcctie halen van tussen de 000 en 235.000 ton alumini- edrijV' vrijdag 12 augustus 2005 Vanaf de werkvloer klinkt nog wel eens de vraag of Pechiney over vijf jaar nog bestaat. Direc teur Sanders zegt het niet te we ten. „Kijkend naar de bedrijfs voering zeg ik van wel. Zeker als we de technische problemen hebben overwonnen, produce ren we op volle kracht. We kun nen de kosten nog iets omlaag brengen, al houdt dat op een ge geven moment een keer op." Op de NS na is Pechiney de grootste stroomverbruiker van Nederland. Niet het personeel, maar kosten voor energie en grondstoffen bepalen de begro ting van de aluminiumprodu- cent. Het bedrijf koopt elektrici teit in bij verschillende leveran ciers in binnen- en buitenland. Het liefst sluit het bedrijf lange- termijncontracten tegen een zo laag mogelijke stroomprijs. Maar veel aanbieders profiteren liever van de dagprijzen. „We zijn overgeleverd aan de grillen van de markt", zegt Sanders. ijven die een bestelling en bij Pechiney zijn er voor tot 95 procent zeker van dat het bestelde ook daadwerke ik krijgen. Dat percentage lag a paar jaar geleden nog rond 60 procent. Verder werkt de xectie samen met het perso de! aan het verbeteren van de Eikomstandigheden en de com- lunicatie. tl onderwerp veiligheid krijgt de toekomst nog meer priori- it. In de afgelopen zes maan- a hebben zich elf ongevallen oorgedaan; een daling van het ital. Al gebeuren er meer zwaardere' ongelukken. „Het geen schaafwondjes meer, rook verbrandingen." Daar- mi wordt er nog strenger op toe- ien of iedereen zich aan de lormen en regels houdt. „We Breken mensen in eerste instan- eerop aan. Het is vaak geen on- il, maar een kwestie van verge- Gebeurt dat 'vergeten' va- r.dan volgt een officiële waar- huwing." )vens kampt Pechiney met echnische problemen. Sanders: Nu alle ovens zijn gemoderni- lerd, zijn we ze nog steeds aan tlfine-tunen. Ik had verwacht it de ovens eerder zouden zijn geregeld. Het is lastig, omdat tfecten van het tunen pas we en later zichtbaar zijn. Als ze oedzijn ingeregeld, kunnen we og meer aluminium produce- danwe nu doen." Officiële rapporten zijn er niet, maar de recentste cijfers van het bedrijf stemmen over het algemeen vrolijk: de productie is gestegen, de kosten en het aantal ongevallen juist gedaald. foto Willem Mieras WESTDORPE - Het oude trans formatorhuisje op de hoek van de Graaf Jansdijk en de Spoor weg in Westdorpe blijft behou den. Burgemeester en wethouders van Temeuzen hebben besloten enkele duizenden euro's beschik baar te stellen voor de restaura tie. Het Terneuzense college komt daarmee tegemoet aan de- oproep van de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ) aan de gemeente om zich in te spannen voor het behoud van het transformatorhuisje. De SCEZ wil zelf 2500 euro bijdra gen in de herstelkosten. Het transformatorhuisje is een voor de streek uniek bouwwerk je. Het is zo'n tachtig jaar gele den ontworpen door architect A. A. Kok. Het is één van de laat ste voorbeelden van het stan daardtype transformatorstation zoals dit rond 1923-1925 in heel Zeeuws- Vlaanderen werd toege past. Ze waren veelal gebouwd in een traditionele, landelijke stijl. Het model in Westdorpe vormt hierop echter een uitzon dering, waardoor dit bouwwerk je een nog grotere zeldzaam- heidswaarde heeft. Het is niet bekend waarom nu juist in West dorpe een afwijkend model werd gebouwd. „Ook wij vinden dat dit stukje geschiedenis bewaard moet blij ven", zegt wethouder C. van Schaik van Terneuzen. „Mis schien ziet het er nu allemaal niet zo spannend uit, maar over vijftig jaar is het misschien een echt historisch monument." De afgelopen maanden is de elektriciteitsprijs fors gestegen. „Er waren weken dat ik dacht dat de prijs niet veel verder zou moeten stijgen. Want dat zou op termijn niet gezond zijn voor het bedrijf. Het ging ook razend hard. In die weken moest ik da gelijks mijn begroting bijstel len. Er waren weken dat de stroomprijs met tien euro steeg. Dat scheelt voor ons in één klap miljoenen en miljoenen euro's." Nu lijkt de rust op de energie markt teruggekeerd. Maar San ders maakt zich zorgen over de ontwikkeling van de energie markt. De stijgende energieprij zen zijn én een Nederlands én een Europees probleem, analy seert Sanders. Duurte-eiland „Nederland is een duurte-ei land. In Duitsland is stroom 10 euro per Megawattuur goedko per dan in Nederland. Maar zo dra ik stroom uit Duitsland in voer, komt er zo veel bovenop de prijs dat ik net zoveel moet afrekenen als wat ik er in Neder land voor zou betalen. Dat heeft te maken met hoe de energie markt in elkaar steekt en de nog niet helemaal doorgevoerde libe ralisering. Het is tevens een Eu ropees probleem, omdat je de prijzen overal ziet stijgen. Het is niet alleen voor Pechiney een be dreiging in het voortbestaan, maar ook voor veel andere grote stroomverbruikers Moederconcern Alcan ziet de stijgende stroomprijs niet als een Vlissings probleem. „Gelukkig niet. Alcan geeft elke fabriek vrijheid binnen bepaal de spelregels. Dat lijkt gewoon, maar is een knappe strategie. Er zijn zat bedrijven waar de direc tie van het moederconcern een koers uitzet die elke fabriek moet volgen. Ongeacht of dat voor een fabriek in een bepaald land goed is of niet. Alcan laat ons vrij een eigen koers te bepa len, mits we maar geld blijven verdienen. Dat wel. Ik voorzie op korte termijn nog geen pro blemen door de stroomprijzen, maar dat hangt helemaal af van de verdere ontwikkelingen." MIDDELBURG - Het is een jaarlijks terugkerend karwei voor Waterschap Zeeuwse Eilanden: vijfduizend kilome ter sloten en watergangen maaien. In de tweede helft van augustus begint het waterschap eraan en in december moet het klaar zijn. De maaiploegen werken de eerste we ken acht uur per dag, vijf dagen per week. Daarna gaan ze in ploegen aan de slag en wordt tien uur per dag, zes dagen in de week doorgewerkt. Het maaien van de kanten van sloten en watergangen is een belangrijk onderdeel van de waterbeheersing. OOST-SOUBURG - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 35-jarige Vlissinger op heter daad betrapt op diefstal. De politie werd getipt dat op het treinstation aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg ie mand fietsen aan het stelen was. Agenten troffen ter plaatse de Vlissinger aan, die een fietswiel aan het demon teren was. De man had ook plantjes en tuinverlichting bij zich. Later bleek dat hij die gestolen had. Tevens werden inbrekerswerktuigen in zijn rugzak aangetroffen. De Vlis singer zit in de gevangenis. RENESSE - Een negentienjarige man uit de gemeente Rei- merswaal is in de nacht van woensdag op donderdag aan gehouden in Renesse. Hij heeft een medewerker van een horecabedrijf mondeling bedreigd. De man is verhoord en heeft een bekeuring gekregen. SCHARENDIJKE - In een woning aan de Boutlaan in Scharendijke is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. Er werden computerapparatuur, fotoappara tuur, een portemonnee, een jas en een sleutelbos gestolen. Uit een woning aan de Stoof weg in Renesse is woensdag ochtend een portemonnee weggenomen. De inhoud daar van bestond uit enkele pasjes, een paar honderd euro en een rijbewijs. Diezelfde dag werd uit een woning aan de Wissewekken in Burgh-Haamstede een mobiele telefoon gestolen. Bij alle woningen werd de toegang geforceerd. BURGH - De hervormde gemeente Burgh krijgt van de ge meente Schouwen-Duiveland een bijdrage van 1135 euro in de kosten voor onderhoud van de kerk. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken kan voor het onderhoud aan de Grote of Nieuwe Kerk in Zierikzee eenzelfde bedrag tege moet zien. De subsidieregeling geldt alleen voor onder houd aan kerkgebouwen die in het monumentenregister vermeld worden. De gemeente draagt maximaal 25 pro cent van de subsidiabele kosten bij. KAPELLE - Een blauwe Ford Escort stationwagon is tus sen woensdagavond half zeven en donderdagmorgen half negen gestolen uit de C. D. Vereekestraat in Kapelle. Over de waarde van de auto kan de politie niets zeggen. ard Rommens en enkele andere leden van zijn kleine kunstenaarscollectief aan het werk op het plein bij bakkerij Sonnemans. foto Marijke Folkertsma Pankow ÏURGH - Na overwintering in de buurt van ft Belgische Kalmthout trok kunstschilder Wrard Rommens in het vroege voorjaar al Keer graag met zijn huifkar naar de Zeeuw- dreven. Deze zomer vertoeft hij voorna- op Schouwen-Duiveland. In hore- De Burghse Babbelaers in ™rgh is een gevarieerde expositie van zijn Kerk ingericht. leeft nu het hele jaar rond als no- Burgh is voor hem een prettige pleis- waar hij graag met collega's ver- «Vorig jaar met de Burghse Dag al P ik het idee gelanceerd deze zomer met r Kte'u kunstenaarscollectief af en toe op pleintje van bakkerij Sonnemans neer te vertelt de rondreizende beeldend Hij heeft respons gekregen op voorstel. Elke woensdag tot aan het ein- |c van het zomerseizoen zit Gerard Rom- samen met de kunstschilders Cornelis F001' Albert Kruger en Rinus Blommaert P schilderen op of rond het terras bij de Aker. Ze creëren hier een klein brokje in Burgh. vier mannen brengen met hun schilde rijen een ode aan het fraaie dorp en de na tuurrijke omgeving. Af en toe wordt er op verzoek van een terrasbezoeker ook een por tret gemaakt. Rommens parkeert zijn houten huifkar op deze dagen in het zijstraatje bij de bakkerij. Zijn 23-jarige trekpaard Polly wacht daar geduldig tot het baasje zijn tocht vervolgt langs de Schouwse dreven. Niet veel nodig Er schuilt een levensfilosofie over 'begrens de vrijhejd' achter Rommens nomadenbe staan. „Het laissez faire van dit leven vergt juist ook veel discipline", zegt de kunste naar. Hij levert het tastbaar bewijs dat een mens in feite niet zo veel nodig heeft om te vreden te kunnen zijn. Al moet hij erkennen dat een apart atelier hem wel welkom zou zijn. „Om er wat grotere schilderijen te ma ken, is de huifkar wel wat krap." De expositie van zijn werk in De Burghse Babbelaers is divers zowel in technieken als in onderwerpen. Rommens wisselt afhanke lijk van zijn stemming olieverf, pastel en aquarel graag af. Landschappen voeren de boventoon in deze presentatie. Een verstilde plek in het Mastbos bij Breda in pastel, een berg in Zwitserland spiegelend in een hel der meer, maar ook een portret van musicus Jan Vayne. Rommens schildert realistisch. „Vroeger, in mijn rebelse periode, heb ik wel abstract werk gemaakt, maar daarna ben ik toch te rug gegaan naar het realisme", zegt hij er zelf over. Eenzaamheid Een opmerkelijk werkje in deze tentoonstel ling is het schilderij van een bijna verlaten stationnetje laat op de avond. Er zit alleen een wat oudere vrouw op een bankje. Het roept een sfeer van eenzaamheid en deso laatheid op. Het is overduidelijk dat het werk van de bekende schilder Edward Hop per hem hiertoe inspireerde. „Ik wil binnenkort enkele schilderijen hier vervangen voor werk dat ik de afgelopen tijd hier in de omgeving van Burgh heb ge maakt en komende winter rond de straovie- ring wil ik hier schilderijen van werkpaar den exposeren", zegt Rommens. Hij blijft nog een poosje op Schouwen-Duiveland, maar zal straks weer verder trekken door Zeeland en België. Samen met Polly. Als hij de kans krijgt nog een tweede paard aan te schaffen, wil hij naar Frankrijk om zijn hori zon wat te verbreden. door Anita Tournois KRUISPOLDERHAVEN - Ma rianne Dobbelaar maakt werk dat velen zal aanspreken. Met veel precisie in werkwijze en de tail geeft zij haar onderwerpen weer. De geëxposeerde penteke ningen in restaurant De Burt- man in Kruispolderhaven laten zien dat vooral het traditionele type zeilboot haar fascineert. „Omdat ik uit een varende fami lie kom, heb ik een speciale band met de zee", zegt Dobbe laar. „Zelf vaar ik ook, al is het niet met een zeilboot maar met een motorbootkottertje. Maar ik vind zeilboten prachtig, vooral de traditionele. Van een oom, die beurtschipper was, kreeg ik ooit een prachtig boek met plaat jes van allerlei types boten. Dit boek vormde de aanleiding tot de serie die nu wordt tentoonge steld." Met duizenden lijntjes worden boten als blazer, hoogaars, zui- derbotter, schoener, houten boeienjacht, Frieseh jacht, Frie- sche beurtschepen, schokker of turf tjalk vastgelegd. Dieren Dieren vormen een ander favo riet onderwerp. We zien tekenin gen van apen, olifanten en een knobbelzwaan. Dobbelaar: „Op een gegeven mo ment zag ik een foto in de krant van een orang-oetan op Suma tra, die daar verzorgd werd. Om dat ik daar geweest ben, werd ik dadelijk door het beeld getrof fen en heb ik de foto gebruikt om hem te tekenen. Foto's, uit Dit werk behandelt niet een van haar meest verbeelde onderwerpne, maar is wel geheel in de stijl van Marianne Dobbelaar gemaakt: 'priegelwerk' uit duizenden lijntjes. foto Wim Kooyman kranten en tijdschriften maar ook zelfgemaakte, van onder werpen die mij boeien, liggen vaak aan mijn tekeningen ten RENESSE - In de reeks donderdagavondconcerten in de Jacobuskerk in Renes se treedt op 18 augustus Henk Franken met de band 'Fountain Ltd' op. De for matie is voortgekomen uit het gospelcircuit van de ja ren tachtig en bestaat nor maal gesproken uit zes le den. Dit keer brengen Don na en Rien Oostdijk en Lies- beth en Henk Franken go spel, hymns en folksongs ten gehore, begeleid op gi taar. Het concert begint om 20.00 uur „Zoals ook de boom in de Cling- se bossen, waarvan er daar maar drie zijn. Ik heb hem gefo tografeerd, omdat hij een diepe indruk op mij maakte. Het is een boom met een zeer bijzon der groeiproces. Op tal van plek ken - het lijken net een soort ge zwellen - produceert hij in een bepaald seizoen varens. Een bio loog uit de streek herkende hem meteen als 'zijn boom', noemde ook de naam, maar ik weet hem helaas niet meer." Dobbelaar, die al sinds haar ze vende in Graauw woont, werd geboren in Hippolytushoef, bij Den Oever aan de Afsluitdijk. Sedert 1992 volgt ze tekenles bij Elly de Koster uit Sas van Gent. Vorig jaar exposeerde Dobbe laar haar werk voor de eerste maal tijdens de kunstroute. „Ik had toen voldoende en mijn werk leek me goed genoeg om naar buiten te treden. Toch ben ik er nog lang niet, al leer ik ie der jaar wat bij en gaat het steeds vlugger." Priegelwerk „Wat ik maak, is natuurlijk best priegelwerk. In de toekomst wil ik wel met kleur gaan experi menteren." „Op dit vlak heb ik al dingen uit geprobeerd zoals aquarelleren, maar het tekenen met potlood, het arceren en het uitwer ken met Oost-Indische inkt blijft voor mij de werkwijze die het beste bij mij past en waar ik altijd weer naar te rug grijp." Expositie: Pentekeningen van Ma rianne Dobbelaar, tot eind augus tus in restaurant De Burtman in Kruispolderhaven. Geopend: ivo,-zo., 11-22 uur. BROUWERSHAVEN - In de Grote of Sint Nicolaas- kerk in Brouwershaven wordt op woensdag 17 au gustus een orgelconcert ge geven door Edward de Geest. De organist van de Sint-Baafskathedraal in Gent zal tijdens het con cert een verbinding leggen tussen de orgelmuziek van Bach en de oud-Nederland- se orgelmuziek. De Geest is directeur van de Acedemie voor muziek en Woord in Eeklo en heeft een groot aantal concerten gegeven in Europa en de Verenigde Staten. Het concert begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15