België keert kraamgeld toch uit HAPPY HOUR 10% Klaagzang op minicampings KORTING PZC Kermis moet strijden tegen attractiepark Kruidvat* PZC Verdachte uit geen spijt na bedreiging en mishandeling OP ALLES!' -11 Rechten en plichten uitkeringsgerechtigden in boekje Strenge milieueisen Bison van tafel Minder snel op dodelijk kruispunt Inbreker bijna betrapt Parkeerhek vernield in Vlissingen Meisje betrapt bij stelen laarzen Oma en opa e-mailen in Vremdieke Zakgeld voor een extra ritje Kwakkelzomer zou oorzaak zijn van matig seizoen achterland vrijdag 12 augustus 2005 frnrFdith Ramakers VliSSINGEN - Het tweede boekje van de serie 'Rondkomen in Vlissingen', geschreven voor «itkeringsgerechtigden, is gister middag door wethouder E. Wal- rave-Troost gepresenteerd. Het eerste deel ging in op de ge meentelijke financiële regelin gen voor mensen die weinig fi nanciële armslag hebben, in dit nieuwste boekje in de reeks wordt verduidelijkt wat de rech ten en plichten zijn van uitke ringsgerechtigden én van de ge meente. Het boekje verstrekt in formatie voor alle Vlissingers die een uitkering ontvangen of die er een willen aan wagen. Het geeft een overzicht van de diver se uitkeringen. Er is ook aangegeven welke hulp de gemeente kan bieden om weer werk te vinden. Iedereen in de gemeente Vlissin gen die een uitkering ontvangt, krijgt het boekje binnenkort thuis gestuurd. Het is standaard bijgevoegd in de aanvraagmap voor een uitkering in de gemeen te Vlissingen. De gemeente stuurt het ook door naar belan genorganisaties en hulpverle ningsinstanties. „We hebben dit boekje opnieuw samengesteld met hulp van de Vlissingse cliëntenraad", zegt Walrave-Troost. „Een van de grote voordelen van dit boekje is dat klanten van Sociale Za ken niet voor elke vraag een A-viert je krijgen, maar dat alles over hun en onze rechten en plichten gebundeld is. We kun nen zo in één klap duidelijkheid scheppen." DEN HAAG - Lijmfabriek van Bison International in Goes hoeft van de Raad van State geen kostbaar dampre- toursysteem aan te leggen, zo blijkt uit een uitspraak. Eerder eiste de gemeente Goes dat het bedrijf Perfecta Chemie BV (Bison International) een zogeheten dampre- toursysteem aan zou leggen. De Raad van State is het met Bison eens dat een dergelijk kostbaar systeem op de op slagtanks voor oplosmiddelen niet nodig is voor de veilig heid en het milieu. Volgens het bedrijf komen er nauwelijks giftige dampen vrij. Dergelijke dampretoursystemen zijn wel verplicht bij brandstofpompen van tankstations, maar bij opslag tanks voor oplosmiddelen worden ze volgens Bison nooit voorgeschreven. Bison schatte de aanlegkosten op ruim 26.000 euro. De Raad van State stelt vast dat de gemeente Goes op geen enkele wijze de noodzaak van het systeem heeft aange toond. ZELZATE - De maximumsnelheid op de Tractaatweg, na bij de kruising met de Stekkerweg en de grensovergang bij Zelzate, wordt teruggebracht naar 70 kilometer per uur. Gedeputeerde Staten hebben dat besloten naar aanlei ding van het grote aantal verkeersongevallen op het kruis punt, waarvan diverse met dodelijke afloop. Een van de oorzaken is volgens GS dat het verkeer op de Tractaatweg richting de grens geen kruising op die plaats verwacht. Daarom, en ook gelet op het naderen van de grens, moet volgens GS de verkeersveiligheid verbeterd worden. Als de maximumsnelheid wordt teruggebracht naar 70 ki lometer per uur vermindert de kans op verkeersongeval len, zo is de verwachting. ARNEMUIDEN - In een woning aan de Burgemeester Hackstraat in Amemuiden is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. De bewoner ging omstreeks half twaalf slapen. Rond half drie werd hij wakker. Hij zag een man over de overloop lopen en ging naar bene den, maar trof niemand meer aan. De bewoner mist identi teitspapieren en persoonlijke documenten. Het is niet dui delijk hoe de onbekende is binnengekomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. VLISSINGEN - In de Van Dishoeckstraat in Vlissingen is, vermoedelijk gisteren, een parkeerhek vernield. Het parkeerhek ziet eruit alsof er iemand overheen is gereden. Het hekje is volledig ontzet. GOES - Bij een winkel aan het Schuttershof is gister avond rond half acht een zestienjarige meisje uit de ge meente Noord Bevelancl aangehouden. Zij wüde een paar laarzen uit de winkel meenemen zonder te betalen, maar het alarm ging af. De laarzen kosten enkele tientallen eu ro's. Tegen het meisje wordt proces-verbaal opgemaakt. door Aector Dooms MIDDELBURG - Mishandelin gen, bedreigingen, vernielingen en intimidaties waren kenmer kend voor het stalkingsgedrag van een 23-jarige man uit Mid delburg, na een verbroken rela tie. Officier van justitie R. Ramme- loo verwachtte gisteren in Mid delburg tenminste een spijtbe tuiging van de verdachte aan het slachtoffer, die in de rechts zaal zat. Die bleef echter uit. „U zit er koeltjes bij. Uw hou ding bevalt mij niet", zei de offi cier. Zijn vriendin koesterde geen wraakgevoelens jegens hem. Integendeel. Ze adviseerde de rechtbank haar ex-vriend geen lange gevangenisstraf op te leggen. Hij zou volgens haar be ter af zijn met een behandeling voor zijn (psychische) proble men, zodat hij in een nieuwe re latie geen nieuw slachtoffer maakt. De officier zag evenmin het nut van een gevangenisstraf. Het zou de man bovendien zijn vaste baan kosten. Rammeloo eiste 240 uur werkstraf, 28 uur leer straf agressiebeheersing en drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met reclasserings- toezicht. Als het aan de officier ligt, moet de man ook 600 euro smartengeld aan het slachtoffer betalen. Het stalken duurde ongeveer een jaar. De jonge vrouw was bang voor de verdachte en durf de aanvankelijk geen eind te ma ken aan de relatie, die op jonge leeftijd was ontstaan. „Hij zag het slachtoffer als zijn bezit", was de conclusie van de psycho loog. De man reageerde, onder in vloed van alcohol, vaak agres sief. Hij ging daarin soms heel ver. Zo had hij op een keer zijn vriendin gedwongen met hem naar bed te gaan en in haar keel geknepen. Ook had hij haar de kleren van het lijf gescheurd en foto's van haar genomen. „Het was enorm bedreigend en gê nant", merkte de officier op. Strafpleitster C. Kouwijzer vond dat de stalking genuan ceerd moest worden. „Het was een knipperlichtrelatie. Ze kon den niet met en niet zonder el kaar. Het is niet stelselmatig ge beurd." De raadsvrouw vroeg de werkstraf te beperken. De rechtbank doet 24 augustus uitspraak. Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Te|: (0113)315500 pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet ^ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl (Advertentie) ddoor Wout Bareman TERNEUZEN - Nederlandse grensarbeiders die in België wer ken, hebben recht op de uitbeta ling van kraamgeld. De Bel gische regering weigerde dat de afgelopen jaren, maar is nu te ruggefloten door de Europese Commissie. Duizenden grensar beiders kunnen nu in Brussel aankloppen om alsnog kraam geld te incasseren. Dat geldt met terugwerkende kracht tot 1971, toen de Europe se verordening voor Sociale Ver zekeringen van kracht werd. De stichting Grensarbeid kaart te de kwestie geruime tijd gele den aan bij het directoraat-gene raal Sociale Zaken en Tewerk stelling van de Commissie. Dat gebeurde naar aanleiding van een arrest van het Europese Hof van Justitie van 2001. Daar in werd vastgesteld dat op grond van het vrije verkeer van werknemers en het verbod op discriminatie niemand mag wor den uitgesloten van kraamgeld. De uitkering is ook niet afhanke lijk van de plaats waar de ouders wonen. Met andere woor den: grensarbeiders die in Bel gië werken maar in een buur land wonen, hebben dezelfde rechten als de werknemers uit België zelf. HOEK - 'Oma, je zou toch eens moeten leren e-mailen.' Steeds vaker krijgen oma's in verzorgingshuis Vremdieke in Hoek dat te horen van kleinkin deren die in een ver buitenland wonen of ergens in Nederland studeren. Dat bracht de directie van Vremdieke op het idee om een internetcafé te beginnen. „We moeten af van het gezegde dat ouderen te oud zijn om te le ren", zegt K. de Zeeuw van de raad van bestuur. De inwoners zullen les krijgen in onder meer e-mailen en chatten. De stichting Grensarbeid stelde de familie Otto uit Koewacht als voorbeeld. De Belgische over heid heeft nu. onder druk van de Europese Commissie, toege zegd dat voor de geboorte van hun tweede kind (op 13 april 2000) alsnog kraamgeld wordt uitgekeerd. Ook de duizenden overige grens arbeiders kunnen voor het kraamgeld dat ze tegoed menen te hebben, aankloppen bij de Belgische overheid. De 1200 Nederlandse grensar beiders die de afgelopen jaren gebruik maakten van de Bel gische regeling van brugpen sioen, krijgen ook geld terug van de Belgische Staat. Ze worden met terugwerkende kracht tot 1 december 2003 vrij gesteld van de betaalde solidari teitsbijdrage van 3,55 procent. Gemiddeld gaat het voor de bruggepensioneerde grensarbei der om een meevaller van zo'n 750 euro. De betrokken grensar beiders droegen niet alleen de re guliere sociale verzekeringspre mies af in hun 'woonland' Ne derland, maar werden ook nog eens verplicht een solidariteits bijdrage te betalen om de tekor ten van de Belgische Rijksdienst voor Pensioenen aan te vullen. Hun Belgische werkgevers wer den verplicht dat bedrag in te houden. De Belgische minister B. Tobback van Pensioenen heeft nu beslist de solidariteits- heffing ongedaan te maken. Zaterdag van 9.00 tot 11.00 uur DUS OOK OP COMPUTERS, ETC.! Uitgezonderd sigaretten, geneesmiddelen, zuigelingenvoeding en boeken. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie Walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Pax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE Torenstraat, 11,00-20.30 uur: Ringrijden in boeren- ostuum; VLISSINGEN- Coosje Buskenstraat/ Scheldeplein, 8.00-16.00 uur: Week markt Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35uur Power yoga; Sint Jacobskerk, 12.00 uur: Orgelcon cert Henk G. van Putten; lianjemolen, 13.00-16.00 uur: Openstel- nggerestaureerde bunker; WESTKAPELLE - Kasteel van Batavia, I930 uur: Puzzel- en gezelligheidsvere- nging. foto's Ruben Oreel der Lobbezoo bij de skeltertjes voor kin deren. Zij hebben twee keer twee ritten- kaarten gekocht voor hun kinderen van 4 en 6 jaar. In totaal zijn ze vijf euro kwijt. „Wij zijn tweeverdieners, dus wij kunnen dit wel betalen. Ik vind het er ger dat er zo weinig parkeergelegenheid is in Middelburg", zegt Lobbezoo. „Wij gaan bijna alle kinderattracties af. We hebben nu vakantie en we doen dan nog gemakkelijker iets extra's voor de kin deren." Bij de botsauto's is het een drukte van belang. Een rit kost 1,50 euro, twee rit ten twee euro en voor 20 euro mag je 33 ritten maken. Erno Tramper en vier vrienden (tussen de 25 en 35 jaar) ma ken in de pauze van hun werk een paar ritten in de botsauto's. „Ik vind het hele maal niet duur", zegt Tramper. „Alles wordt duurder. Een biertje kostte een paar jaar geleden 1,50 euro. Nu betaal je hier op het terras ook zo'n 3,00 euro." Hij zegt dat hij zich al had afgevraagd hoe de exploitanten uit de kosten kon den komen. „In die Booster kunnen maar een paar mensen tegelijk over de kop gaan. Dan moeten er toch veel rit ten worden gemaakt om winst te ma ken." Tramper kan zich voorstellen dat de ge meente de exploitanten tegemoet komt door de staanplaats goedkoper te ma ken. „Hoewel ik niet denk dat er meer mensen een ritje in de Booster zullen maken voor de helft van de prijs. Je durft het of je durft het niet. En als je het durft, dan betaal je gewoon vijf eu ro, desnoods zelf acht euro om het mee temaken." Daar is niet iedereen het mee eens. Een van zijn vrienden zegt: „Ik ga vandaag nergens in, want als ik begin met uitge ven, is het einde zoek. Ik ben laatst met mijn petekind naar de kermis gegaan en heb er in een middag zo'n tachtig euro doorgedraaid. Ik geef nu voorlopig niets meer uit aan de kermis." fc rinnr Frank Balkenende LEffEDORP - De minicam pings in het achterland draaien gemiddeld een karig seizoen. De ueesle kampeerboeren wijten dat aan de kwakkelzomer. j)it ons achtste en meteen dechtste seizoen. We hebben aaaar een dag of tien volgestaan, ju zijn veel gasten al weer ver trokken Ook het voorseizoen iraserg rustig", zegt A. Dekker van Buitenhof in Lewedorp. financieel is dit jaar een strop roor de minicamping. „Je hebt toch je vaste lasten. Het is triest, trant de laatste drie, vier jaar [jep het goed. Ik denk dat het weer er debet aan is. Misschien hezen mensen ook sneller voor een goedkope vliegvakantie of hebben ze minder te besteden, al is een minicamping eigenlijk een goedkope manier van kam peren." M. Vermue van 't Kwe- i dammertje in Kwadendamme i merkt dat 'mensen het weer af- trachten". Haar collega W. Ver donk van Zwartenburg in Kat- tendijke beaamt dat: „We heb ben door het weer veel afzeggin gen en staan dus niet vol. Het houdt dit seizoen niet over." Ook de Lambrechtshoeve in Oudelande, Veldzicht in Lewe dorp en landschapscamping Kruytenburg in Poortvliet heb ben minder bezoekers dan vorig jaar. De Rillandse minicamping De Boere Zwaluw, gelegen tus sen het Schelde-Rijnkanaal en de Brabantse Wal, heeft zelfs geen enkele kampeerder op het erf. „We zijn nog maar een jaar open en dus nog niet erg be kend. Maar ja, nul gasten, dat is wel bizar", zegt I. Lobbezoo. Op merkelijk is dat minicamping De Ganzepoel in Hoedekensker- ke net drie weken open is en bo ven verwachting presteert. Eige naar E. Gouw: „Slecht weer? Hier schijnt de zon. Nu zijn er acht plaatsen bezet en morgen komen er vijf bij. Een deel van die mensen vindt aan de kust geen plaats. Walcherse collega's sturen ze door naar ons." De Bevelandse kampeerboeren vinden dat dat zo moet blijven. Bij de roep van Veerse kampeer boeren om extra plaatsen in het hoogseizoen, fronsen ze dan ook de wenkbrauwen. „Je gaat na tuurlijk niet op Walcheren uit breiden als in het achterland vol doende plaatsen zijn", zegt H. Vermue van de Lambrechts hoeve in Oudelande. Kampeer boeren die dicht aan het water zitten, zoals op Noord-Beveland en in Wolphaartsdijk, zitten wel (bijna) vol. aï óe \a<3eV Genieten van een wilde rit of alleen maar verlangend kijken: geld speelt een cruciale rol op de kermis. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Elf jaar is ze en ze heeft drie euro zakgeld over voor een extra ritje in de Sensation, een van de Middelburgse kermisattracties. „Het is wel duur, maar het was zo leuk", zegt de tiener. De eerste keer betaalden haar ouders, maar daarna ging moeders por temonnee dicht. „Ik vind de kennis voor gezinnen erg duur geworden", zegt mevrouw Stufkens. „Té duur." Kermissen verkeren in zwaar weer. Bij de kermis van Vlissingen, medio juli, be taalden enkele exploitanten meer voor een staanplaats dan dat zij in acht da gen tijd verdienden. De staanplaatsen voor bijvoorbeeld de botsauto's of een grijpmachine bedroegen in Vlissingen rond de 20.000 euro. De indruk van de gemeente Vlissingen was, dat vooral de twintigjarigen de Vlissingse kermis links hebben laten liggen. Paulien Hoek (19) komt uit Vlissingen en zij was gisteren een van de bezoekers van de Middelburgse kermis. „Ik denk dat kermissen in het algemeen veel con currentie hebben van attractieparken als Bobbejaanland. Ik ga daar zelf ook graag naar toe"», zegt ze. Een kaartje voor Bobbejaanland kost iets meer dan 20 euro. „Als je binnen bent, kun je overal in, zo vaak als je wil. Daar gaan echt veel jongeren naar toe." Ze wil een ritje in de Sensation maken, maar twijfelt nog. „Ik vind drie euro wel veel. Ik heb hard gewerkt voor mijn geld. Dan denk je wel na hoe je het uit geeft. In Vlissingen kostte een ritje met de Sensation twee euro." Paulien koopt een kaartje. „Want ik heb vakantie", zegt ze. Over de kermis in Vlissingen zegt ze: „Ik kon 's avonds overal direct in. Het was inderdaad niet zo druk. Waar dat aan ligt, weet ik niet. Misschien zou er iets meer bekendheid aan de kermis gegeven kunnen worden. Flyeren op de campings op Walcheren bijvoorbeeld. De Vlissingse kermis mag ook wel reclame voor zichzelf maken, want ik vind die kermis gezelliger dan de Middelburgse." Een eindje verderop staan vader en moe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11