PZC Kuijt verloochent zijn geloof niet u* 0113-315640 ray,pZC.nl 4Mitredaclie@pzc.nl Set 31.4460 AA Goes ■Mtentie-exploitatie: unrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^.Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. londerdag 11 augustus 2005 Erik Dekker kan leven met tweede plaats Nog voordat de eerste bal is getrapt in de eredivisie, is er al op tal van fronten zwa re strijd geleverd: over tv-rechten, over play-offs, over transfers, over verboden wedstrijden, over van alles dat slechts zijdelings met het voetbalspel zelf te ma ken. Maar morgenavond wordt eindelijk de eerste van 306 eredivisieduels ge speeld. In Alkmaar openen twee voormali ge landskampioenen het bal: AZ, de smaakmaker van vorig seizoen, en Sparta, gepromoveerd uit de eerste divisie. Als warming-up voor het seizoen laat de PZC de mensen aan het woord om wie het écht draait: de voetballers. Van vaste waarden als Dirk Kuijt en Zdenek Gryge- ra, tot buitenlandse nieuwelingen als Tim- my Simons en Shota Arveladze, tot ambi tieuze nieuwkomers als Wilmer Kousema ker en FC Omniworld. betaald Dirk Kuijt: „Salomon en ik hebben vijftig doelpunten gemaakt, maar kunnen samen nog veel beter." foto Harmen de Jong/GPD Jij is het boegbeeld. Werker en lster tegelijk. Maar in Katwijk is liemand speciaal, daar is Dirk Kuijt Ie familieman. Rijkdom? „Ik wil prij ken winnen. Liefst met Feyenoord. Dit aar moet het beter." •eroem van een voetballer is nergens »oierdan aan het bed van een doodziek wd. Zo denkt Dirk Kuijt er over, sinds ent maanden zelf vader. Hij bezocht met eFeyenoord-selectie enkele keren het Êfphia-kinderziekenhuis in Rotterdam, et is het ergste dat er is, een ernstig ziek d. Je geeft het een moment van vreugde oent als voetballer even nuttiger dan paar dan ook." k begrijpt kinderen. In Raalte en Alphen Rijn weten de ukkies nu wie Dirk Nt is. Dat was die beroemde voetballer Ne tribune van hun amateurclub die te- p Feyenoord voetbalde. Kuijt kreeg rust pzijn trainer. Steeds was er één wijsneus H ®m in de smiezen kreeg en de rest alar- F«"de. Kuijt is populair, aansprekend. Met armen tegelijk kwamen ze naar hem toe, L^vam geen einde aan. Handtekening, fo- H.e"' Voor, tijdens en na de wedstrijd, on gebroken, steeds maar weer. Hij liet niet pkind teleurgesteld achter. „Je bindt ze i jezelf en aan Feyenoord, dat hoor je je Pfof ook te beseffen. anders zit dat met volwassenen. Dirk ïl een dorp van werkers. ,a [e gemeenschap aan de kust die onder de oudste vuurtoren van Nederland leeft. Een beetje normaal doen is in Katwijk tot kunst verheven. Dus als een volwassen man in opperste aanbidding Dirk Kuijt beje gent, geneert die zich. „Dat vind ik niks. Ik ben een normale jongen, tenminste ik hoop dat mensen dat van me vinden. Respect voor wat ik presteer, oké, maar je moet men sen op gelijk niveau, als gelijke behande len." Aanbidden is in het leven maar voor één ie mand bestemd, vindt Kuijt. Hij heeft een sterk geloof in God. Basta. Het staat niet op zijn voorhoofd, maar wie er naar vraagt, krijgt antwoord. „Ik ben iemand die er voor uitkomt en word er ook heel vaak op aange sproken. Andere gelovigen vinden het mooi. Maar het geloof is van mezelf, ik schreeuw het niet van de daken, ben geen dominee." Keuzevrijheid Twee keer in zijn leven kreeg hij in het stei le Katwijk grote keuzevrijheid van zijn ouders. Bepalende momenten. Waar hem op zijn twaalfde nog werd verboden om op zon dagen voetbalwedstrijden te bezoeken ter wijl vriendjes wel gingen, mocht Dirkje er wél voor kiezen niet de zee op te gaan. Zijn vader was visser, niets lag minder voor de hand. „Toen ik besefte dat varen het voet ballen op zaterdag in de weg zat, was ik snel klaar met die beslissing." De tweede keer was op zijn zeventiende, toen hij op zondag wilde gaan voetballen. „Daarvan hebben ze gezegd, het is jouw keuze en die zullen we steunen." Dat moment bepaalde de geschiedenis van de familie Kuijt. Dirk Kuijt was twee jaar oud toen hij zijn massagetafel krijg ik mijn benen ook niet gestrekt. Daar is al veel om gelachen. Mijn lichaam is naar de bal gaan staan, ik heb nu eenmaal mijn hele leven achter een bal gelo pen." Kuijt heeft een raar jaar achter de rug. Hij kreeg een plaats in het Nederlands elftal en werd topscorer in de eredivisie met 29 doel punten, maar bij Feyenoord waren er decep ties. Slechte resultaten en de vierde plaats kostten de trainers Ruud Gullit en Zejlko Petrovic hun baan. „Dat heeft me diep ge raakt. We faalden collectief. Ik heb ze ge beld om ze te bedanken voor wat zij me leer den. Ik had gehoopt dat ik als speler nooit het ontslag van een trainer hoefde mee te maken. Het voelde ook als persoonlijk falen. Jammer genoeg hoort dat er bij in het voet bal. Dat weten Gpllit en Petro ook." Dirk Kuijt vergeet zijn problemen als hij in Katwijk is, in ieder geval doet hij daar als familieman moeite voor. „Als ik thuiskom, wil ik met mijn familie zijn. We wandelen en fietsen door de duinen en over het strand, gaan met Noëlle op bezoek bij haar opa's en oma's, onze ouders. En bij haar overgrootoma's en -opa. Die hebben we nog, daar willen we zo veel mogelijk van ge nieten." Voor vader en moeder Kuijt heeft het succes van hun zoon het leven veranderd. „Zij heb ben ook van mij geleerd, hebben gezien dat je niet per se iets hoeft te laten om je geloof na te streven. De zondag is ook voor mij nog steeds speciaal, maar geloven doe je elke dag van de week. Mijn ouders zijn er de meeste wedstrijden bij. Katwijkers kwamen nooit buiten de grenzen van de eigen ge meenschap. Daar hadden ze geen tijd voor. Mijn ouders ook niet. Nu wel." „Ze gaan zelfs mee naar het buitenland. Toen ik met het olympisch elftal in Tsjechië was, hebben ze met mijn schoonouders daar en in Slowakije gereisd. Nu bezoeken mijn ouders op zondag de kerk en gaan ze daarna door naar het voetballen. Wat zij vroeger nooit zouden hebben gedaan, vinden ze nu prachtig. Sommige Katwijkers waren het er niet mee eens dat ik op zondag ging voetbal len. De dominee heb ik er niet over ge vraagd. Maar hij heeft me later getrouwd en deed dat heel graag. Ik denk dat hij het mooi vindt dat ik voetbal en toch mijn ge loof niet de mg heb toegekeerd." Droomclub En Feyenoord de rug toekeren? Kuijt blijft maar zeggen dat hij een buitenlandse droom club niet zal afwijzen als Feyenoord er ook beter van wordt. „Ja, maar ik heb honderd procent het gevoel dat ik dit jaar bij Feye noord voetbal. Een heerlijke club met fan tastische supporters. En er speelt ook niets. Alleen moet ik eerlijk zijn als ik antwoord. Zo rond de topvijf in Engeland en Spanje, daar wil ik ooit nog spelen. Als zo'n club komt, zal ik aan mezelf denken. Met pijn in het hart, dat wel." „Maar ik heb een nieuw contract bij Feye noord, hoef me financieel geen zorgen te ma ken. Geld is sowieso niet het belangrijkste. Ik wil prijzen winnen, liefst dit jaar met Feyenoord. Het moet beter. Ik stop bij wijze van spreken liever met voetballen als ik vijf miljoen op de bank heb en veel heb gewon nen, dan dat ik niets gewonnen heb eerste bal niet meer afgaf. Op zijn vijfde schoof hij aan bij de mini's van Quick Boys, heden ten dage met 2200 leden de grootste club in Nederland. Zijn lichting bleek ijzer- sterk. En altijd viel het onverzettelijke blon de mannetje op. Punt nodig tegen Sparta? Dirk jaste er bij een 2-0-achterstand twee vanaf de middellijn in. Niks geen vissersla tijn, het gebeurde. In de B-junioren had de kleine Kuijt het even moeilijk. De groei zat hem in de weg, er volgden wisselbeurten, Dirk stond kwaad aan de kant. Zijn lijf zat hem in de weg. „Omdat ik klein was, moest ik altijd met kracht, doorzetten en inzet compenseren, dat heeft me verder gebracht." Het was in die B-periode dat het knoestige, sterke lichaam zich openbaarde. Nog steeds heeft hij de elegantie van een bootwerker. Dirk Kuijt loopt als een wielrenner na de Alpe d'Huez, maar scoort wel met zijn bouwvak kersballet. Hij kan er om lachen. „Met dat gekke lijf heb ik bereikt wat ik heb bereikt. Als mensen me van achteren be kijken, zien ze meteen dat ik het ben. Op de en tien miljoen op de bank heb staan." Hij zegt dat zijn club erg bezig is met ver sterking voor het nieuwe'seizoen. „Maar ze willen spelers halen die echt een meerwaar de hebben voor de ploeg. Daar ben ik het mee eens. Ik hoop dat Kalou niet wordt ver kocht. Ik zit naast hem in de kleedkamer, heb hem gezegd dat hij van mij niet weg mag. Salomon en ik hebben vijftig doelpun ten gemaakt, maar kunnen samen nog veel beter. Daar werken we deze voorbereiding aan." Dirk Kuijt ging van Quick Boys naar de jeugd van FC Utrecht, werd daar publieks lieveling en is dat nu in de Kuip. Hij over steeg met zijn tien interlands de eveneens geboren Katwijker Jeffrey Talan, die er acht speelde. Maar als het even kan, kijkt Dirk Kuijt nog steeds naar Quick Boys. „De naamsbekendheid en bakken met geld ver dienen, dan moet je sterk in de schoenen staan. Maar ik heb nog steeds dezelfde vrien denclub, al vanaf de mini's. Een paar jon gens spelen in het eerste. Mijn vrouw kende ik vóór mijn succes als voetballer. Dat zie ik als een groot goed." En 'op Katwijk' kan hij nog rustig over straat. Daar is niemand speciaal. Echte 'Kat tekers' laten hem met rust, kennen hem sinds zijn prilste jeugd als de knaap die voet balde op het handbalveldje naast de Rijns- oeverhal. Als het even kap, doet hij dat nog steeds. Dirk Kuijt liet in Katwijk alvast een nieuw huis bouwen, want terugkeren zal hij er altijd, wat er ook gebeurt. „Ik hoor daar thuis. Bij mijn familie." GPD Hans Leber

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19