Koizumi lijdt pijnlijke nederlaag Aanval niet te voorkomen Tweede Kamer holt draagvlak voor tbs uit Hippe premier zonder beleid Nasji steunt Poetin door dik en dun Japans kabinet valt over privatiseringsplan posterijen 9 augustus 1955 dinsdag 9 augustus 2005 door Ap van den Berg en Jeroen Hoorn Hoe kon de gevaarlijke tbs' er Marciano Ernst zo maar uit de kliniek in Halste ren ontsnappen? Staan er dan geen hekken rond de in richting? Over de toedracht van de ontsnapping van Ernst was afgelopen weekein de nog nauwelijks iets be kend, maar Kamerleden had den hun reactie al klaar. 'Per plex' en 'verbijsterd' waren ze. Nog maar nauwelijks be komen van de dramatische afloop van de ontsnapping van tbs'er Wilhelm Schippers in juni bezigden de beroeps politici fris van de lever ge spierde taal. Het onafhanke lijk kamerlid Geert Wilders en LPF'er Joost Eerdmans schreeuwden moord en brand. Ze wezen ondubbelzin nig op het failliet van het tbs-beleid. Wilders eiste bo vendien, net als twee maan den geleden, het hoofd van justitieminister Piet Hein Donner. Maar ook de Kamerleden Frans Weekers (WD) en Aleid Wolfsen (PvdA) kwa men stevig uit de hoek. De eer ste was 'geschokt', de tweede vermoedde dat justitie naïef was geweest. Alsof ze zich alvast wilden in dekken voor naderend onheil en de toom van het volk, zo leek het. Geen kruimeldief Marciano Ernst is immers geen kruimeldief. Hij werd in 1997 veroordeeld wegens doodslag. Zonder medicatie is de 34-jarige man onbere kenbaar. Toch was het verstandiger ge weest als de politici enig voor behoud hadden gemaakt en nadere uitleg van de minister hadden afgewacht. Er lijkt na melijk niet zo heel veel q met de wijze waarop de aui riteiten en behandelaars q Ernst zijn omgesprongen. Door mee te huilen met; wolven in het bos hebben Kamerleden de opwinding; het land en de gevoelens n onveiligheid versterkt. Blijkbaar hebben ze niet j de gaten dat ze op die man het slinkende draagvlak uit samenleving voor tbs venj uithollen. Al is het Wilders; Eerdmans daar juist orai doen: zij vertegenwoordig de groeiende groep mers die vindt dat gestoorde erin; nelen uit de maatschap; moeten worden verwijderd; beter voorgoed achter de to lies kunnen worden gezet Resocialisatie Een overgrote Kamermeerda heid steunt echter de resocté satie van tbs'ers, simpel»; omdat er maar heel zel4 iets misgaat. Anderzijds: gaat er ietsnj dan kunnen de gevolgen® herstelbaar zijn, zoals in a geval van Schippers, die; zijn vlucht een bejaarde na vermoordde. Naar aanleiding van dat im dent zijn de regels voorla ers op proefverlof aang scherpt. Verlof wordt n» meer verleend als niet al deskundigen het erover ea zijn dat dat verantwoord i Verder is afgesproken dati politie maximaal 48 uur 11 een ontsnapping alarm slag zoals in het geval van Era ook is gebeurd. Het risico van ontsnapping; en nieuwe misdrijven is inh rent aan een systeem dat gi welddadige psychiatrische]» tiënten niet en masse wen af te schrijven. Dit rechtvaardigt uiteraa: controle door het parlemes maar dan op basis van hare feiten en orltdaan van the; ter. GPD door Merle Tip Premier Junichiro Koizumi is lang ongekend populair geweest, zeker voor een Japanse politicus. Maar als Ja pan binnenkort vervroegd naar de stembus moet om een nieuw parlement te kiezen, vermoedelijk op 11 septem ber, wacht hem waarschijnlijk een zwa re nederlaag. Zelden zal een oordeel zo onbarmhar tig zijn geweest over een politicus die bij zijn aantreden zulke hoge verwach tingen had gewekt. Junichiro Koizumi werd bij zijn aantreden als premier van Japan verwelkomd als redder van de natie. De man met de wilde manen zou de tweede economie ter werel'd uit het slop halen. Ondanks enkele politieke blunders en zijn vaak impulsieve beleid bleef hij nog lang ongekend populair. Nu geeft niemand hem zelfs nog maar het voor deel van de twijfel. Koizumi is als geen ander Japans politicus. Zeker naast zijn collega's, de grijze mannen van zijn Liberaal-Democratische Partij (LDP), is hij een kleurrijk figuur. Een foto-album met snapshots uit het leven van de gescheiden politicus (63), vader van twee kinderen, schijnt bij veel da mes op het nachtkastje te liggen. Ook bij de mannelijke kiezers scoort de lief hebber van hard rock en Wagner goed. Ze herkennen in de premier, die opzien baarde met een lofzang op de viagrapil, de macho die ze zelf graag zouden zijn. Als politicus kreeg hij de afgelopen ja ren steeds meer kritiek te verduren. Hij is impulsief, wordt gezegd. En: hij heeft goede ideeën, maar werkt niet aan de uitvoering. Hij heeft geen ge duld; produceert loze kreten. Koizumi beloofde vergaande hervormingen, noodzakelijk om de Japanse economie uit het slop te halen. Zijn recept: min der overheid en meer markt, waarbij de sleutelwoorden 'privatiseren' en 'dere guleren' zijn. Zijn ideeën werden aanvankelijk be loond met ongekend hoge scores in de opiniepeilingen. Bijna 90 procent van de kiezers zei in 2001 hem ten volle te steunen. Gisteren leed Koizumi in het Hogerhuis een grote nederlaag. Zijn plan, de privatisering van het postbe drijf, werd zelfs door Hogerhuisleden van zijn eigen partij afgekeurd. Koizu mi reageerde met het ontbinden van de regering en het uitschrijven van nieu we verkiezingen. De premier zelf heeft niets te verliezen. Alleen op deze manier is er nog een klei ne kans dat zijn economische hervor mingsplannen worden uitgevoerd. Zo niet, dan gaat hij slechts met 'ver vroegd pensioen." GPD door Merle Tip Japan gaat op 11 september vervroegd naar de stembus om een nieuw parlement te kie zen. Premier Junichiro Koizumi heeft gisteren verkiezingen uit geschreven na een zware neder laag in het Hogerhuis. De ver wachting is dat Koizumi's con servatieve Liberale Democrati sche Partij (LDP), die al vijftig jaar aan de macht is dan fors zal verliezen. In reactie op de stemuitslag daalden de koersen van de yen en van de aandelen op de beurs van Tokio. Het Hogerhuis verwierp met 125 tegen 108 stemmen de priva tiseringsplannen van Koizumi voor de Japanse posterijen, het belangrijkste onderdeel van zijn economische hervormingsplan nen. Zo'n twintig leden van de LDP stemden tegen de eigen re gering. De tegenstanders van het priva- tiseringsplan zijn woedend dat Koizumi nu verkiezingen uit schrijft in plaats van alleen zelf op te stappen. Politieke zelfmoord Omdat de LDP fors dreigt te ver liezen, kunnen ook zij daardoor hun parlementszetel kwijtra ken. Eén van de tegenstanders, Housei Norota, sprak van 'poli tieke zelfmoord'. Maar minister van economische zaken Heizo Takenaka zei dat de tegenstan ders met hun verwerping juist gezorgd hebben voor 'een groot jard euro. Het plan maakte deel uit van Koizumi's economische hervormingsplan, dat hij beloof de toen hij in 2001 premier werd. Koizumi (63) had vooral econo mische motieven voor zijn her vormingsplan, maar de tegen standers - met name in zijn ei gen LDP - vreesden dat het hun politieke machtsbasis zou ver zwakken. De posterijen spelen een belangrijke rol in het publie ke leven in Japan. De lokale postbazen zijn vaak actief als partijpoliticus en bovendien sponsoren de posterijen veel po pulaire publieke werken. Bij de Japanse post werken 260.000 mensen in ongeveer 25.000 kan toren. De reguliere parlementsverkie zingen zijn voorzien voor eind 2007. Waarnemers voorspellen bij vervroegde verkiezingen een overwinning voor de Democrati sche Partij, een centrumpartij die echter niet groot genoeg zal worden om alleen een regering te vormen. De LDP was van 1955 tot 1993 onafgebroken alleen aan de macht. Twaalf jaar geleden ver loor zij voor het eerst de meer derheid, en regeerde sindsdien in coalities met kleinere par tijen. Tegenstanders in de LDP van Koizumi's hervormingsplan nen hebben al gedreigd om een nieuwe partij op te richten, ter wijl coalitiegenoot Nieuwe Scho ne Regering Partij overweegt de Democratische Partij te steunen om die aan een regeringsmeer derheid te helpen. GPD/RTR verlies voor de Japanse toe komst en de economie'. Volgens het privatiseringsplan van Koizumi zouden de Japanse posterijen, waartoe ook 's we relds grootste spaarbank en Ja pans grootste verzekeraar beho ren, worden opgesplitst in vier delen onder leiding van een hol dingmaatschappij, waarin de staat het voorlopig nog voor het zeggen zou hebben. In 2017 zou den de bank en de verzekeraar moeten worden verkocht. De to tale waarde van het Japanse postbedrijf is meer dan 2000 mil- De Japanse premier Junichiro Koizumi verlaat het lagerhuis, nadat bleek dat een meerderheid van de volksvertegenwoordiging tegen de voorgestelde privatisering van het Japanse postwezen was. Koizumi schreef vervolgens vervroegde verkiezingen uit. fotóEriko Sugita /REUTERS door Remco Reiding Buitenlandse krachten zin nen op een machtsoverna me in Rusland. Rijke zaken lui zuigen het land leeg. En president Poetin is de dappe re strijder en heldere geest in een corrupte, fatalistische omgeving. De oplossing? Leidt duizenden jongeren op tot patriotten die het moeder land willen verdedigen. Zie hier Rusland volgens Nasji (De Onzen), een onlangs opge richte jeugdorganisatie die de koers van het Kremlin volgt. De Russische autoriteiten zou den de beweging hebben pgericht als antwoord op de revoluties in de voormalige Sovjetstaten Georgië en Oek raïne. Daar speelden de jeugd organisaties Kmara (Genoeg) en Pora (Het is tijd) na verval ste verkiezingen een hoofdrol bij de val van het regime. „Die gebeurtenissen hebben ons gedwongen iets te organi seren", zegt Ivan Mostovitsj. „Ze hebben grote indruk ge maakt op Rusland." Mostovitsj, zegsman van Nas ji, hekelt de buitenlandse in vloed bij de omwentelingen in de buurlanden. „Die derde verkiezingsronde in Oekraïne was een farce. Daarna zei de hele wereld: ja, nu was het wél democratisch. Sorry, maar het was gewoon een putsch." Mostovitsj: Aan Ge orgië kun je zien dat het land van buiten wordt geregeerd." Hoe dan? „Ja, kom op, zeg. Mi litairen krijgen cursus van Amerikaanse officieren. Die president heeft zijn halve le ven in de Verenigde Staten ge woond, heeft daar zijn oplei ding gehad." Rusland moet sterker worden om een Amerikaanse 'machts overname' te voorkomen, meent Mostovitsj. „Het is nor maal dat de VS proberen hun invloed te vergroten. Zo zit de wereld in elkaar." In 2008 mag Poetin weliswaar niet aan een derde termijn begin nen, maar hij wil ongestoord een opvolger aanstellen die zijn lijn voortzet. Nasji zou een hoofdrol moeten spelen door zoveel mogelijk zieltjes te winnen en, indien nodig, te genwicht te bieden aan de monstraties. Poetin heeft de leiders van Nasji twee keer ontmoet en zijn steun be tuigd. Zakenlui nemen de kos ten van Nasji graag voor hun rekening, omdat ze zo een wit voetje bij de president halen. Zo konden in juli aan het Seli- ger-meer 3000 jongeren uit heel Rusland bijeenkomen. Ze noemden zich 'commissa rissen', stonden in alle vroeg te in de houding voor het volkslied. Er is vers bloed no dig om het land te redden, legt Mostovitsj uit. Vetera nen, die in de Tweede Wereld oorlog als laatsten het moe derland verdedigden, zijn te oud om te knokken voor een betere toekomst. Daarom liet Nasji hen tijdens een bijeen komst symbolisch het stokje doorgeven aan de jeugd. De jeugdbeweging heeft een ei gen instituut opgericht. „Ambtenaren moeten op ter mijn worden vervangen door goed opgeleide, vaderlandslie vende Nasji-leden", zegt Mos tovitsj. Defaitisten „De tragiek van Poetin is dat hij louter is omringd door de faitisten. Zij hebben zoveel te genslag gehad dat ze niet gelo ven in een betere toekomst." Waarom vervangt Poetin ze dan niet gelijk? „In Rusland zijn 150.000 corrupte politie agenten. Denk je dat Poetin dat niet weet? Maar wat moet hij doen? Ze allemaal ont slaan! Maar waar vindt hij agenten die niet corrupt zijn?" De jongerenbeweging wil óók een revolutie. „Maar wel de onze", aldus Mostovitsj. Het doel is niet de leider ten val te brengen, maar het beleid van Poetin veilig te stellen en tegenkrachten uit te schake len. Dat zijn de communisten, die de vrijheid willen opof feren voor soevereiniteit, de liberalen, die de soeverei niteit willen opofferen voor vrijheid, en oligarchen die al leen maar aan hun geld den ken. Poetins beleid leidt tot een vrij, onafhankelijk én demo cratisch land, meent Mosto vitsj. Democratisch? „De eco nomie in het algemeen is ge stabiliseerd", klinkt het aarze lend. GPD HERDENKING - Irr Nagasaki is herdacht dat de stad tien jaar geleden door een atoom bom werd verwoest. Ongeveer drieduizend mensen woonden de onthulling van een gedenk teken bij. Het gedenkteken werd gemaakt ter nagedachte nis van de 70.000 mensen die bij de atoomontploffing om het leven kwamen. De burge meester deed een oproep om de atoombom te verbieden. want de politie rekende zebi nen 24 uur weer in. De Ik waren op een tien meter ho dak van de gevangenis geldoi men en hadden zich. vera gens met een touw naar bei den laten zakken. SCHAPEN - Bij een botsing Sas van Gent zijn drie schap gedood. Een vrachtwagen rc de een veewagen, waar de ren op stonden. ONTSNAPPING - Uit de ge vangenis van Leeuwarden zijn twee gevangenen ontsnapt. Lang konden de gevangenen niet van hun vrijheid genieten, VOSSEN - Landbouwenj Twello hebben last van een* senplaag. De afgelopen da; werden tientallen kippen] roofd. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail, redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buïtenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax (0113)315669 E-maïl: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 )454651 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag tim vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving acceptgiro per maand: 19.95 n.v.t per kwartaal 58.00 60,2i per jaar €222.50 226.» Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand vot einde van de betaalperiode. PZC. t a v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag- 1,25 zaterdag €1,75 Alle bedragen zi|n inclusief 6°o BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35 93 00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitge*^ overeenkomstig de Algemene I Voorwaarden van Wegener NV en vo^ de Regelen voor het AdvertentiewK#' Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax 10113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. 10113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroerend9* Tel. (076)5312277 Fax- (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is ei aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesel"® de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bil zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Professor Pape: Reactie overheid op terreurdaad is belangrijke factor door James McGonical Terroristische aanvallen zijn wel te bestrijden, maar nim mer te voorkomen. Belangrijker is: hoe adequaat en eensgezind reageert de overheid? Wat kan Nederland leren van wat de Britten de afgelopen weken is overkomen? Dit klemt extra nu afgelopen weekeinde de Ameri kaanse prof. Robert Pape, hoog leraar veiligheidsvraagstukken en adviseur van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken, waarschuwde voor de Hollandse kwetsbaarheid. De overheidsdiensten in Groot- Brittannië hebben sinds begin juli in praktijk kunnen brengen waar zij al decennia op oefenen: het reageren op grote terroris tische aanslagen. Aan de ene kant zijn de Britten verwend: de bekende vijand, het' Ierse IRA, placht immer te waarschuwen, zij het soms aan de late kant. An derzijds hebben ze tientallen ja ren de eigen bureaucratie op or de kunnen brengen als er wat mis was gegaan. Na de aansla gen in het openbaar vervoer in Londen bleek hoe efficiënt de overheidsdiensten in het Vere nigd Koninkrijk reageren. De hulpdiensten konden snel ge wonden afvoeren, ziekenhuizen wisten precies wat zij konden verwachten, de politie kon digi tale videobestanden koppelen en sporenonderzoek was op voorhand gecoördineerd. Zou dat in Nederland ook zo goed lukken bij grootschalig geweld van terroristen? Engeland lijkt op Nederland als het gaat om de overheid die zich zou moeten be kommeren om terrorisme. Er is een binnenlandse veiligheids dienst (MI5), een buitenlandse (MI6), er zijn meerdere politie korpsen, concurrrende ministe ries (Binnenlandse Zaken, Justi tie) en een krijgsmacht met di verse onderdelen, waarop een ministerie van Defensie onvol doende greep heeft. Met andere woorden: het op privacy beluste Engeland heeft in principe net zo'n overheidsbureaucratie als de Nederlandse. In die zin ver schilt het Verenigd Koninkrijk ook niet zo veel van bijvoor beeld de Verenigde Staten. Daar vechten ook na 11 september 2001 FBI, CIA, State Depart ment, Pentagon en Coast Guard elkaar de tent uit. Meedogenloos Wat de Britten echter onder scheidt van andere Westerse lan den is hun decennialange bitte re ervaring met meedogenloos terrorisme van Ierse separatis ten. Al voor de Eerste Wereld oorlog hebben de Britten ge leerd dat een democratie weer baar moet zijn, maar ook kan zijn. Alle schotjes tussen over heidsdiensten zijn sindsdien met kracht bestreden. In Nederlands is men nog lang niet zo ver. Britse diplomaten in Den Haag hebben het afgelopen half jaar hun tong afgebeten om niet te reageren op het feit dat in de Haagse Antheunisstraat op 10 november vorig jaar een arrestatieteam van de politie nietsvermoedend de trap op sloop van een portiekwoning waar inlichtingendienst AIVD via een truc potentiële terroris ten bleek te hebben gehuisvest en afluisterapparatuur had ge plaatst. Dat vervolgens nie mand van hun Haagse ambtelij ke en politieke contacten daar een sluitende verklaring voor kon geven was wellicht nog iets verbijsterender. Britten weten dat dit soort kort sluitingen onvergeeflijk zijn en hebben hun politieke en amb telijke conflicten om de macht daarom lang geleden begraven. Dat geldt ook voor de militaire poten van hun anti-terrorisme- bestrijding. Het voor de buitenwereld meest aansprekende voorbeeld van een hardhandige aanpak van ter roristen is de Special Air Servi ce (SAS). Engeland kent ook ar restatieteams van de meestal on gewapende politie, de zogenaam de Armed Response Units. Sinds twee weken kent de Brit se burger de voor politiebegrip- pen ongekend zwaar uitgeruste 'tactical squad' SO 19. Maar de Britten hoeden zich er wel voor te voorkomen dat SO 19 in een trappenhuis opbotst tegen de SAS. Die les is al lang geleden geleerd. GPD Kikvorsmannen klimmen op een boot in de Rotterdamse haven, waar een anti-terreuroefening gehouden werd. Vijf landen deden mee met de European Chiefs Task Force. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4