Kans op uitstel normen fijn stof Moeder verbijsterd over familiedrama in Tolbert Als wij bij ziekte het ziekengeld betalen, zou u dan wél een WAO-er aannemen? PZC Twee jongens krijgen celstraffen voor groepsverkrachting Zorgen over ondervoeding van patiënten Bouwwereld is sceptisch over wet voor schone lucht Arrestaties na bommelding race-evenement Chinook-helikopter begint recordvlucht naar Afghanistan Verzoeken om euthanasie Freongas vrij in cacaofabriek Extra sterfte door hitte in juni KLM raakte meeste koffers kwijt Aantal bloeddonoren daalt Boete voor Friese kentekenplaat Gevelplaten Hilton fout verankerd Surfer in 8 uur Noordzee over dinsdag 9 augustus 2005 BREDA - De landelijke stuur- Ltp 'Wie beter eet, wordt snel- L beter' heeft bij het ministerie X„ Volksgezondheid aan de bel Itrokken over ondervoeding Bij de Nederlandse bevolking. De stuurgroep deed dit naar aan leiding van conclusies van het Bredase ziekenhuis Amphia. In een reactie op een bericht in het Algemeen Dagblad van giste ren zei een woordvoerster van Amphia dat dit ziekenhuis in no vember heeft vastgesteld dat een kwart van de patiënten die bij de polikliniek komt, onder voed is. Ondervoeding heeft ove rigens weinig met het gewicht te maken. In de stuurgroep zijn verschillen de ziekenhuizen vertegenwoor digd. Er is nauw samengewerkt met de Nederlandse Vereniging van Diëtisten. De stuurgroep verstuurde de brief aan het mi nisterie al in mei en is ook al op het departement wezen praten. Er zal een brainstormsessie ko men om te bezien hoe betrokke nen in de ziekenhuizen de kwes tie kunnen aanpakken. Ook met de Inspectie voor de Gezond heidszorg heeft de stuurgroep al contact gehad. ANP door Frank Hendrickx m Achille Prick DEN HAAG - Nederland krijgt raarschijnlijk toestemming om de Europese normen voor fijn tof in de lucht te overschrijden. Itaatssecretaris Van Geel van jlieu zei gisteren dat een Ne- •rlandse uitzonderingspositie jnen de EU 'zeer kansrijk' is. Het merendeel van de lidstaten Es voor", aldus Van Geel. [ederland overschrijdt de Euro pe normen voor schone lucht ip grote schaal. Tal van bouw- rojecten zijn daardoor stil ko- jen te liggen. Wegverbredingen ijn afgelast. Die toestand zal oortduren als Nederland geen Hitheffing krijgt van de Europe se normen. Ook moet Nederland anger de tijd krijgen om aan de ormen voor stikstofdioxide te oldoen. De stikstofdioxide-nor- nen die in 2010 van kracht wor- len, kan Nederland volgens Van kei nooit halen. )e staatssecretaris hoopt vol- ende maand duidelijkheid te rijgen over de Nederlands uit- onderingspositie. Het verzoek ïgï bij de Europese Commissie. Ifolgens Van Geel ligt een gun- [ig besluit voor de hand, omdat (ederland 'majeure inspannin- en' verricht om het fijn stof te ug te dringen. Het kabinet leeft daar 300 miljoen voor uit trokken. Mogelijk komen er lit jaar nog extra maatregelen, fan Geel deed zijn uitspraken ij de presentatie van het rap- Ort 'Fijn stof nader bekeken'. Zeezout let is nog niet duidelijk wat de ffecten zullen zijn van het nieu- re Besluit Luchtkwaliteit. Deze ret bepaalt dat zeezout niet leer hoeft te worden meegeteld [OTTERDAM - De politie heeft •ie mensen aangehouden die in e-mail hadden gedreigd lommen te laten ontploffen tij dens het race-evenement Mona co aan de Maas, afgelopen zon dag, in Rotterdam. ï)e twee mannen van 18 en 26 in een vrouw van 21 jaar had- len een e-mail verstuurd aan een krant met daarin de mel- ling dat drie bommen om twee lur 's middags langs het par lours zouden ontploffen. Een on- erzoek van de politie leverde ehter geen vondst van explosie- ren op. De politie nam de in- loud van het mailtje uiterst se- ieus. „Dit zijn geen zaken waar e grappen over maakt, zeker uet in deze tijd. Vandaar dat we er onmiddellijk bovenop zijn jedoken", aldus een politie woordvoerder. Dat leidde tot de anhouding van het drietal, folgens de politie is er van 'een noslim-achtergrond' geen spra- re, hoewel de schrijvers dat in le e-mail wel lieten doorklin ken, GPD bij de vaststelling van concentra ties fijn stof. „Er wordt op regio naal en lokaal niveau gekeken voor welke bouwprojecten dit gevolgen heeft", aldus Van Geel. „In september zullen we een inventarisatie maken." De bouwwereld is zeer sceptisch over de nieuwe wet. „Het helpt misschien een enkel project pal aan de kust, in Den Haag bij voorbeeld, maar deze maatregel op zichzelf stelt niet veel voor", zegt directeur F de Zeeuw van bouwbedrijf Bouwfonds MAB. „Voor de bulk van plannen heeft het geen effect." Ook het voorstel van Van Geel om bin nen een bepaald gebied toe te staan dat op het ene punt de con centratie fijn stof te hoog is, als het op een andere plek in het ge bied maar wordt gecompen seerd met een veel lagere concen tratie, zet volgens De Zeeuw geen zoden aan de dijk. „De ge bieden waarbinnen dit moet ge beuren, zijn veel te klein. Voor bouwprojecten zoals woonwij ken, werkt het al niet." De Zeeuw schat dat de schade van stilgelegde bouwprojecten al in de tientallen miljoenen loopt. „Als de politiek niet bereid is om de directe koppeling tussen fijn stof en bouwprojecten los te laten, dan is de schade niet te overzien. Dan kan er bijna niet meer gebouwd worden in Neder land." GPD SOESTERBERG - Familieleden nemen afscheid van de miltairen op vliegbasis Soesterberg. De tweemotori- ge Chinook transporthelikopter is gisteren naar Afgha nistan vertrokken. De reis is wegens de afstand van 6000 kilometer bij zonder. Defensie kiest er in de regel voor om een Chi nook in te laden in een transportvliegtuig en op die manier te verplaatsen. Vorig jaar begeleidde een Chi nook wel de vlucht van drie Apache-gevechtshelikop ters naar Irak, maar die afstand was korter dan nu naar Afghanistan. De recordvlucht duurt 3,5 dag waarbij de bemanning stops maakt in Oekraïne, Rus land en Turkmenistan. In het Afghaanse Mazar e Sha rif wordt de Chinook ingezet voor medische hulp aan Nederlandse mariniers. Zij worden tot eind oktober door de Navo ingezet voor een ordelijk verloop van de parlements- en lokale verkiezingen op 18 september. foto David van Dam/ANP DEN HAAG - Van alle euthana sieverzoeken die huisartsen krij gen, wordt 44 procent uitge voerd, aldus de Vrije Universi teit in Amsterdam. In 12 procent van de gevallen weigeren artsen het verzoek uit te voeren, 13 procent trekt het verzoek in, 13 procent overlijdt terwijl het verzoek nog in behan deling is en 13 procent overlijdt voordat het toegekehde verzoek kon worden uitgevoerd. Negen op de tien mensen wier verzoek wordt toegekend, lijden aan kanker. GPD van onze redactie binnenland GRONINGEN - De moeder van de twee kinderen die vorige week overleden zijn bij het fami liedrama in het Groningse dorp Tolbert zag de tragedie absoluut niet aankomen. Dat heeft zij gis teren gezegd in een interview met RTV Noord. Het was de eer ste keer dat de 33-jarige Brigit te Abraham in het openbaar praatte over het drama. „Ik kan nog steeds niet bevatten wat er gebeurd is", mompelde zij met een brok in haar keel. Haar vriend, die van de moor den wordt verdacht, was tot de dag van het drama een grote steun voor haar. Abraham ontmoette hem na een moeilijke periode in haar leven tijdens een logeerpartij bij haar broer. „Hij vervoerde ons, paste op de kinderen, hielp mee. Dat sprak mij enorm aan. Ik geloofde in een nieuwe toekomst." Volgens de Haarlemse vormde zij met haar vriend en haar kinderen een leuk gezinnetje. „We bespra- ken heel veel, deden heel veel met de kinderen." Maar op een bepaald moment ge beurde er iets dat het tij deed ke ren. De wouw wilde niet uitwei den over wat er precies voorviel. „We kwamen op een punt in on ze relatie dat we moesten bepa len of we nou wel of niet voor el kaar waren gemaakt. Het gaat er dan om dat beide partijen eer lijk zijn. Hij gaf mij de schuld van zaken waar hij zelf over had gelogen." Er knapte iets in het hoofd van de vriend. „Hij be sloot dat hij me wilde vermoor den. Hij ging me eerst met zijn handen te lijf: hij stompte, sloeg. Ik kan me dat niet meer voor de geest halen, ik zag niets meer." Daarna bewerkte hij zijn vrien din met een ijzeren staaf van een fitnessapparaat. „Hij sloeg me op mijn hoofd, schouder en rug. Het werd zwart voor mijn ogen." In een reflex vluchtte de vrouw naar buiten en sprong over het balkon. „Ik moest vluchten. Mijn instinct nam het over: als een dier zocht ik naar een uit weg. Het was geen kwestie van verstand, ik wilde slechts overle ven. Het is een godswonder dat ik aan deze man ontsnapt ben." Abraham verwachtte op dat mo ment niet dat haar vriend zijn woede op de kinderen zou bot vieren. Kusje „Ik was vooral bang dat hij de kinderen zou meenemen en bij me weg zou gaan." De waarheid is nog steeds niet tot haar door gedrongen. In het mortuarium werd zij geconfronteerd met de verminkte lichamen van de 4-ja- rige Damaris en de 2-jange Da niël. „Je ziet twee lijfjes waarin je herkent wat er kan zijn ge beurd. Je denkt; sta maar weer op, wanneer ga je nou weer ade men? Maar dat doen ze niet. Je wilt ze zo graag een kusje geven, maar durft ze niet aan te ra ken." ANP DEN HAAG - In de eerste warme week van dit jaar, eind juni, zijn bijna 2800 Nederlanders overleden. Dat zijn er driehonderd meer dan gemiddeld in de koelere weken er voor. Vooral 80-plussers werden slachtoffer. Tussen 20 en 26 juni was het overdag gemiddeld 27,6 graden. Het mil de weer sinds de hittegolf heeft gezorgd voor een naar ver houding laag sterftecijfer. In de week van 18 tot 23 juli stierven ruim vijfhonderd Nederlanders minder dan in de zomerse week een maand eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is er een direct verband tussen de temperatuur en het aantal sterf gevallen. Is het overdag gemiddeld 16,5 graden, dan is die relatie het kleinst. Voor elke graad daar boven overlijden per week 25 tot 35 mensen meer. GPD GENÈVE - Op Europese vliegvelden verdwijnt nog steeds veel bagage. Bij de grote Europese luchtvaartmaatschap pijen raken op elke duizend passagiers gemiddeld twaalf koffers zoek, meldde de Association of European Airlines (AEA) gisteren. De KLM spant de kroon, zo blijkt uit het onderzoek. Van elke duizend koffers van KLM-reizigers komen er gemid deld 17,4 niet of niet op tijd op de plaats van bestemming. De cijfers komen uit de periode april-juni 2005. ANP AMSTERDAM - Het aantal bloeddonoren in Nederland is in de afgelopen vijf jaar met 20 procent teruggelopen tot ongeveer vijfhonderdduizend. De daling geeft echter geen problemen, meldde gisteren de stichting Sanquin, verantwoordelijk voor de bloedvoor- ziening in Nederland. „Ziekenhuizen gaan namelijk efficiënter om met donor- bloed", aldus een woordvoerster. „Dit is het ideale be stand en dat houden we op peil." ANP DEN HAAG - Wie een sticker op zijn kentekenplaat plakt, riskeert een boete van minimaal 65 euro. De Rijks dienst voor het Wegverkeer (RDW) waarschuwt hiervoor naar aanleiding van berichten over het beplakken van kentekenplaten Een organisatie in Friesland wil dat auto's in Friesland, Noord-Groningen en het Duitse Ost-Friesland in plaats van een NL-sticker een FRL-sticker opplakken. De eerste wordt op 27 augustus in Ost-Friesland gepresenteerd. De RDW wijst er op dat het verboden is een andere dan een NL-sticker op een Nederlandse kentekenplaat te heb ben. GPD ROTTERDAM - De gevelplaten van het Hilton Hotel in Rotterdam zijn in mei naar beneden gekomen doordat de verankering faalde. Volgens de manager van het hotel, R. Krygsman, zorgde het gewicht van de vier platen dat de verankering deze niet langer kon dragen. Het gehele hotel is inmiddels on derzocht en Krygsman liet gisteren weten soortgelijke in cidenten niet meer te verwachten. ANP Eerder dit jaar werden twee an dere leden (17 en 19) van de Ca- bo Pimp Unit veroordeeld voor een zedendelict. De minderjari ge jongen kreeg twaalf maanden cel, waarvan zes voorwaarde lijk, in een jeugdgevangenis. De 19-jarige verdachte kreeg acht tien maanden cel, waarvan ook zes voorwaardelijk. Volgende maand moeten nog twee jongens voorkomen. Een van hen heeft volgens justitie acht zedendelic ten op zijn conto staan. Naar aanleiding van deze zaak vroeg justitie twee weken gele den om een 'gedegen' onderzoek naar het ontstaan van groepsver krachtingen. Officier E. Pols stelde dat de rechtszaken slechts het topje van de ijsberg zijn. „Je kunt de windroos in Rotterdam wel rondgaan. In el ke wijk lijkt wel zoiets te spe len." Hij stelde dat onderzoek nodig is, omdat politie en justi tie 'uiteindelijk toch alleen de scherven bij elkaar vegen'. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren twee jongens (17 en 19 jaar) ver oordeeld tot gevangenisstraffen van respectievelijk twaalf en achttien maanden voor hun be trokkenheid bij een groepsver krachting vorig jaar. De jongens moeten ook een taakstraf uitvoe ren. Bij beiden blijft een voor waardelijke straf van zes maan den boven het hoofd hangen. De rechtbank sprak een derde jongen vrij van verkrachting, omdat de rechtbank niet bewe zen achtte dat hij het 12-jarige slachtoffer tot seks had gedwon gen. Hij kreeg echter wel vijf tien maanden celstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, voor ontucht. Ook hij moet een leerstraf uitvoeren. Het drietal maakte volgens justi tie deel uit van een groep van ze ven jongens tussen de 16 en 20 jaar, die zes meisjes tussen de 12 en 15 jaar seksueel hebben mis bruikt. De jongens 'kwamen samen in een huis in Spangen en gaven zichzelf de naam 'Cabo Pimp Unit', de Kaapverdiaanse Pooier Eenheid. In de woning speelden de jongens op de playstation, zij keken naar (por nofilms en zij nodigden meisjes uit. Het 12-jarige slachtoffer werd eind vorig jaar in die wo ning door vier jongens meerdere malen misbruikt. Zij moest met de jongens een voor een ge slachtsgemeenschap hebben, ter wijl de anderen toekeken. ZANDVOORT - Kitesurfer Stef de Jong (37) is gisteren in net iets minder dan acht uur de Noordzee overgestoken. Hij begon met Gerhard van Geest om 10.09 uur in het Engel se Lowestoft aan de overtocht. Van Geest moest onderweg door pech afhaken. De Jong kwam om 18.02 uur aan op het strand van Zandvoort na een oversteek van 160 kilometer. ANP (Advertentie) TOEE-.vvnr EEN OUPErSWEuvE WORMER - Vier van de vijf medewerkers die gisteren in cacaofa briek Gerkens aan de Veerdijk in Wormer freongas inademden, zijn weer terug op het werk. Een vijfde medewerker blijft voorlopig nog ter observatie in het ziekenhuis. Dat zei algemeen directeur P. Naar gisteren. Het freongas kwam vrij via een ventiel, nadat overdruk in de leidingen was ontstaan. „Dat is gebruikelijk", aldus Naar, die ontkent dat zich een explosie heeft voorgedaan. „Hierna ging, zoals gebruikelijk, het alarm af. Medewerkers die poolshoogte kwamen nemen, ademden het gas in." Hoe dit kon gebeuren, is nog niet be kend. Volgens de directeur hebben voor zover bekend de medewer kers zich wel aan de procedures gehouden. Naar: „Waarschijnlijk heeft een aantal veiligheden in het systeem niet gewerkt." Welke dat waren, zal worden onderzocht. foto ANP Voor WAO-ers die u aanneemt geldt de no-risk polis. Dat betekent dat u de eerste 5 |aar ziekengeld kunt aanvragen. En zo zijn er nog veel meer speciale voorzieningen die het aannemen van een WAO-er aantrekkelijk maken voor elke werkgever. WAO-ers kunnen uw twijfels wegwerken. Ga naar uwv.nl Wilt u vacatures melden of heeft u specifieke vragen over reïntegratie? Bel dan UWV Telefoon Werkgevers: 0900 - 92 95 (lokaal tarief) ■fuwv UWV verstrekt tijdelijk in ;t kader van wettelijke regelingen als de WW en de WAO Maar koppelt dat altijd aan het onderzoeken van mogelijkheden om terug te keren op de arbeidsmarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3