Bekele loopt sober naar goud PZC Mad Max kijkt uit naar WK Ajax-ADO Den Haag op neutraal terrein Olaf Lindenbergh niet tegen Br0ndby II Ethiopisch loopw onder prolongeert wereldtitel op 10.000 meter Pierce wint toernooi San Diego Koos Moerenhout naar Phonak 2 Arron grijpt naast de zege Den Bakker praat met Shimano Ajax-bank met verwarmde stoelen Roma mag toch spelers aantrekken Weening Classic in Surhuisterveen Astarloa wint rit in Burgos Hofs half jaar uitgeschakeld Investeringsmaatschappij nieuw schimmig fenomeen dinsdag 9 augustus 2005 van onze sportredactie ZEIST - De competitiewedstrijd tussen Ajax en ADO Den Haag zal op 14 augustus op neutraal terrein moeten worden ge speeld. Dit heeft de voetbalbond KNVB conform het Reglement Wedstrijden Betaald Voetbal be kendgemaakt. Burgemeester Cohen van Am sterdam heeft het duel op zater dag 13 augustus opnieuw verbo den. De wedstrijd mocht eerder niet op 14 augustus worden ge speeld. Aangezien de ontmoe ting nu van overheidswege twee keer is verboden en omdat het duel ook niet bij ADO Den Haag mag worden gespeeld, zal de KNVB nu volgens de regels voor bereidingen treffen de ontmoe ting aan te bieden op neutraal terrein. In dat geval zal zonder publiek worden gespeeld. ADO Den Haag noemt het be treurenswaardig dat er geen aan hang bij de eerste partij van de competitie aanwezig zal zijn. „Het is jammer", aldus de zegs man van de club. „Maar dit zijn nu eenmaal de regels. Dit is wat dat betreft de laatste stap. We zijn ook geen partij in de zaak en kunnen slechts afwachten. We gaan er nu vanuit dat de wedstrijd op zondag is en verne men graag van de KNVB wan neer en waar we ons moeten mel den." De bond is bezig een terrein te vinden waar de wedstrijd kan worden gespeeld. ANP door Robert-Jan Friele HELSINKI - Het ging er bijna zakelijk aan toe, maar een we reldtitel is een wereldtitel: Kene- nisa Bekele (23) won gister avond zijn tweede op rij op de 10.000 meter. Hij finishte in 27.08,33 minuten. Voor de race had manager Jos Hermens gezien dat het goed was: „Kenenisa was heel re laxed. Hij had alle scenario's in zijn hoofd." Van een Ethiopi sche ploegentactiek, zoals bij zijn landgenotes die zaterdag de drie medailles wegkaapten op dezelfde afstand, was geen spra ke. Sihine Sileshi (tweede in 27.08,87) en Abebe Dinkessa le ken voorop weliswaar het tem po te maken voor Bekele, maar volgens Hermens was dat geen vooropgezet plan. „Sileshi en Dinkessa zijn goede vrienden." En toen Bekele in de laatste tweehonderd meter de eindsprint inzette, moest Din kessa afhaken. De Keniaan Mo ses Mosop (20) kon wel volgen en won brons in 27.08,96. De verschillen bij de finish wa ren misschien klein, maar Beke le deed wat nodig was voor de overwinning. Uitgesloten Na de race zei Bekele dat hij donderdagavond niet de 5000 meter gaat lopen. Zelfs als de Ethiopische atletiekfederatie he vige druk op hem uitoefent, is dat uitgesloten, aldus de atleet. Hoewel hij het eerst niet durfde te zeggen, was Bekele na enig aandringen duidelijk: „Het is niet mogelijk. Dit is een moei lijk jaar voor me (Bekeles ver loofde overleed in januari aan een hartstilstand, red.), ik ben er absoluut niet op voorbereid." Het ziet ernaar uit dat hij steeds minder luistert naar de - soms idiote - wensen van de Ethiopi sche federatie. Iets dat Hermens hem ook voorhoudt. Ook voor de sport is het volgens Jos Her mens beter dat Bekele donder dag niet start. „We hebben Ke nenisa nog een jaar of tien no dig. Aan het eind van zijn car rière telt alleen het aantal we reldrecords en titels. En die ti tels pakt hij wel op de cross, daar verandert die ene medaille op de 5000 meter hier niets aan." Nu Bekele weer de wereld titel op de 10.000 meter heeft ge wonnen, is hij regerend olym- SAN DIEGO - Mary Pierce heeft het tennistoernooi vi San Diego op haar naam geschreven. De 30-jarige Frat- (jaise was in de finale veel sterker dan de Japanse Ai Sn. giyama. Pierce won met 6-0 en 6-3. Het was haar zev®. tiende zege in een toernooi van de WTA-tour. Veterane Pierce, een specialiste van het gravel, wonvi het eerst op Amerikaanse harde ondergrond. In San Dj(. go was ze ongenaakbaar; ze stond het hele toernooi set af. Dankzij haar winst in San Diego nadert Pierce mondiale toptien weer. Ze hoorde voor het laatst bij q beste tien tennissters ter wereld in april 2001. ANP i pisch kampioen en regerend we reldkampioen op die afstand. Daarnaast heeft hij al vijf jaar achtereen de dubbel gewonnen op de WK cross. Inderdaad: aan titels komt hij wel. Het volgende wapenfeit van Be kele is ongetwijfeld het verbre ken van zijn eigen wereldre cords op de 10.000 of 5000 me ter. Wanneer dat gaat gebeuren, is nog niet bekend. Dat het gaat gebeuren wel. GPD HELSINKI - Ze vindt zichzelf de snelste vrouw ter wereld. Christine Arron deed gister avond opnieuw een vergeefse gooi naar de wereldtitel op de 100 meter. Die bleef in Ameri kaanse handen. Lauryn Willi ams bleek, terwijl de regen met bakken uit de hemel kwam, de snelste. Ze won op de soppende baan in 10,93 seconden. Arron moest ook de Jamaicaan- se Veronica Campbell voor laten gaan. Voor de 31-jarige Franse moeder restte met 10,98 het brons. Het was in haar lange loopbaan wel het eerste indivi duele eremetaal op een WK. Arron was dit seizoen in de Gol den League ongenaakbaar. Ze ging met hoge verwachtingen naar Finland. Ze was dit sei zoen niet de snelste, maar maak te in Helsinki wel een zekere in druk. Arron faalde opnieuw. Zo als ze op grote toernooien na haar Europese titel van 1998 wel vaker deed. Vorig jaar maak te ze nog een desastreuze perio de door in Athene, waar ze niet door de halve finales van de 100 en 200 meter kwam. ANP VERVIERS - Wielrenner Koos Moerenhout lietst volgent jaar in dienst van de Zwitserse ploeg Phonak. Hij heé voor één jaar getekend. De 30-jarige Moerenhout is pn( sinds 1996 en reed voorheen onder meer bij Rabobanf Dit seizoen rijdt hij in het shirt van de Belgische ploeg Dj vitamon-Lotto. Moerenhout dankt zijn transfer aan zij huidige ploegmaat Axel Merckx, die volgend jaar ook- dienst treedt van de Zwitsers. Hij deed een goed woord? voor zijn kamergenoot Moerenhout. De Nederland? krijgt bij Phonak eindelijk de gelegenheid de grote Vlaan- se voorjaarswedstrijden te rijden. Bij Davitamon Lon kwam hij daar niet voor in aanmerking. ANP HASSELT - Maarten den Bakker praat binnenkort nt Shimano over een verbintenis voor het komende wieier» zoen. Den Bakker kreeg onlangs te horen dat zijn cw tract bij Rabobank niet wordt verlengd. Het managemea van Shimano heeft verder gesprekken met Nederland kampioen bij de beloften Sebastiaan Langeveld, Pk Rooyakkers, Hans Bloks en Arno Wallaard. Shimano-rej ner Laurens ten Dam heeft een tweejarig contract get*, kend bij de Belgische formatie Mr. Bookmaker. GPD AMSTERDAM - De reservespelers van Ajax nemen kó mend seizoen tijdens thuiswedstrijden plaats op verwant de stoelen. De rood-wit gekleurde luxueuze kuipstoele zouden niet in een sportwagen misstaan en zijn in op dracht van een bekend automerk vervaardigd. De koste van een stoeltje bedragen zo'n 1300 euro. Ajax is de eerst: Nederlandse club met een dergelijke reservebank. R«! Madrid, VfB Stuttgart en Atletico Madrid gingen de Am sterdamse club in het buitenland voor. ANP LAUSANNE - AS Roma kan zich voor dit seizoen tod met nieuwe spelers versterken. Het internationaal sport tribunaal TAS heeft de schorsing van de wereldvoetbal bond Fifa opgeheven. Roma mocht vanaf 1 juli een jas lang geen spelers aantrekken wegens de transfer van Franse verdediger Mexes. Hij pleegde op aandringen vai AS Roma contractbreuk bij zijn club Auxerre. Roma heeft de Italiaanse autoriteiten verzocht de tranfers vai de Ghanees Samuel Kuffour, de Braziliaan Rodrigo Tad- dei en Shanbani Nonda uit Congo alsnog te registrera voor de start van het seizoen op 28 augustus. ANP/RTR van onze sportredactie AMSTERDAM - Ajax-trainer Danny Blind kan morgenavond tijdens de eerste ontmoeting met Brendby in de laatste voor ronde van de Champions Lea gue niet over Olaf Lindenbergh beschikken. De van AZ overgekomen speler ondervindt nog te veel hinder van zijn bovenbeen en reisde gis termiddag niet met de Amster damse club mee naar Kopenha gen. Maarten Stekelenburg, Maxwell en Nicolae Mitea wa ren al eerder voor de belangrij ke ontmoeting met de Deense landskampioen afgehaakt. Hoopgevend is het herstel van Nigel de Jong. De middenvelder liep vrijdag tijdens de wedstrijd tegen PSV een hamstringblessu re op. Hij trainde gisteren nog apart, maar verwacht dat hij morgen speelklaar is. Trainer Blind kan ook weer over Wesley Sneijder, Hatem Trabelsi en HASSELT - In Surhuisterveen wordt volgend jaar een heuse Pieter Weening Classic voor wie lertoeristen gehouden. Het ini tiatief komt van de stichting Profronde Surhuisterveen, dat komend jaar haar 25-jarig jubi leum viert. „Dat is een mooie reden om weer iets extra's te verzinnen", aldus Joop Atsma, die ook deel uitmaakt van het organisatieco mité en als toeschouwer aanwe zig was bij de vijfde etappe van de Ronde van de Benelux (Ene- co Tour). Weening is op de hoog te van de Friese plannen en heeft zijn goedkeuring daaraan gegeven. Surhuisterveen is in mei 2006 ook aankomst- en ver trekplaats van Olympia's Tour. Weening, afkomstig uit het na burige Harkema, won in de Ron de van Frankrijk de etappe naar Gérardmer en trok vorige week dinsdag duizenden extra toe schouwers naar de Profronde van Surhuisterveen. De Pieter Weening Classic, een tocht voor geoefende fietsers, moet volgens Atsma in de zomer van volgend jaar plaatsvinden. „Op een mo ment dat Pieter zelf mee kan fietsen." GPD Markus Rosenberg beschikken. Het drietal oefende gisteren al mee met de selectie. Blind heeft vandaag in Kopenhagen nog twee trainingen belegd. Trainer Michael Laudrup van Brendby koestert goede hoop dat zijn club Ajax de doorgang naar het hoofdtoernooi van de Cham pions League kan beletten. „Ajax is de favoriet", aldus de oud-speler van de Amsterdamse club. „Maar wij zijn zeker niet kansloos." Brendby verloor in de vier competitiewedstrijden van dit seizoen nog geen enkel punt. De Deense club boekte in de tweede voorronde van de Champions League tegen Dina- mo Tblisi eveneens louter over winningen. De wedstrijd tussen Ajax en Brendby begint al om 19.00 uur. ANP MIRANDA DE EBRO - De Spanjaard Igor Astarloa heeft de tweede etappe van de Ronde van Burgos op zijn naam ge bracht. De voormalige wereldkampioen op de weg had na een rit van 175 kilometer van Lerma naar Miranda de Ebro op de finish vier seconden voorsprong op de Spanjaard Joaquin Rodriguez. Carlos Castano behoudt de lei ding in het algemeen klasse ment. De Spaanse renner won zondag de eerste etappe. ANP/Belga ROTTERDAM - Feyenoord kan circa zes maanden niet beschik ken over Nicky Hofs. De middenvelder heeft zaterdag in de oefenwedstrijd tegen Schijndel de kruisband in de rechterknie afgescheurd. Onder zoek heeft dit gisteren uitgewe zen. Hofs zal op korte termijn worden geopereerd. Zijn herstel zal naar verwachting zeker een half jaar in beslag nemen. Naast Hofs viel in het duel met Schijn del ook Tim Vincken gebles seerd uit. Zijn hamstringkwet suur valt mee. Hij zal zich eind deze week weer bij de groep aan sluiten. ANP Max van Heeswijk versloeg in de eindsprint met overmacht Alberto Ongarato en Stefan van Dijk. foto Vincent Jannink/ANP door Harm Vonk HASSELT - Acht jaar geleden won Max van Heeswijk voor het Bernabeu Stadion in Madrid de slotetappe van de Ronde van Spanje. Na zijn tweede ritzege in de Ronde van de Benelux (En- eco Tour), gisteren in Hasselt, begint het regen hooggevoel te kriebelen bij de 32-jarige Lim burger. De finish van het WK-parkoers ligt op dezelfde plaats als in toen in 1997. Peter van Petegem en Erik Dek ker hebben hem verteld dat het parkoers in de Spaanse hoofd stad geknipt voor hem is. Zelf is Van Heeswijk nog niet wezen kijken; het zou misschien te veel druk geven. „Ik zou het niet leuk vinden als ik voor het WK in het favorietenrijtje zou staan. Het zou te veel druk geven." De tweede ritzege binnen vijf da gen was voor Van Heeswijk een zichtbare opluchting. De renner van Discovery Channel had na een seizoen vol privé-beslomme- ringen met zijn zege in Mierlo de ban gebroken. In Hasselt was 'Mad Max' als vanouds weer su perieur; na een lange vlucht van Paulinho, Steegmans en Gonza lez kwamen Alberto Ongarato, Stefan van Dijk en Tom Steels in de massasprint nimmer in de buurt. „Het ging erg gemakkelijk", keek Van Heeswijk terug. „Maar ik zit nog niet op mijn top, ten opzichte van vorig jaar mist nog een stukje basis." In de Ronde van Spanje wil Van Hees wijk zijn vorm verder aanscher pen om in Madrid te schitteren op het WK. Veel noten heeft Van Heeswijk overigens niet op zijn zang, ook al is hij (in de hui dige vorm) de beste sprinter die Nederland rijk is. „Laat de bondscoach de selectie maar ma ken, daar bemoei ik me niet mee. Ik stel geen eisen. Selec teer goede renners, die kunnen allemaal wel een sprint aantrek ken. Ik hoef ook geen kopman te zijn; het zou me te veel verant woordelijkheid geven." Ook op het wedstrijd verloop wil Van Heeswijk vooraf geen grote invloed uitoefenen. „Iedereen mag meespringen met ontsnap pingen, maar als het in de finale uitdraait op een massasprint moet je plan-B kiezen. Nee, ik hoef echt niet in het middelpunt te staan. Ik kan ook m'n eigen plan trekken: ik pak het wiel van Petacchi en ik red me wel. Als de aankomst echt bergop is, hoef ik niemand te vrezen. Boo- nen niet en ook Petacchi niet. Een vlakke aankomst is erg moeilijk voor mij, maar bergop heb ik negen van de tien keer ge wonnen." Tijdrit Nadat het tumultueuze Arden- nenweekeinde verrassend ge noeg geen grote wijzigingen in het klassement opleverde, kij ken de kandidaten voor de eind- winst uit naar de afsluitende tijdrit (26,3 km) van morgen in Etten-Leur. „Daar gaan we het uitvechten", aldus klassementlei der Rik Verbrugghe, die een voorsprong van 15 seconden ver dedigt op Erik Dekker en 36 op Bobby Julich. „Ik ben niet bang voor hen, ik heb genoeg voor sprong. Op een goede dag kan ik de tijdrit naar mijn hand zet ten", sprak Verbrugghe heldhaf tig. Dekker en Julich kijken voor een groot deel nog steeds aan te gen de achterstand die ze oplie pen in de regenachtige proloog in Mechelen; de Rabobank-ren- ner - die zich gisteren uit voor zorg nog liet behandelen door een manueel therapeut in Eind hoven - poogde met bonificatie seconden terug te komen, maar won in de volgende vijf dagen slechts drie tellen ten opzichte van Verbrugghe. „Verbrugghe is niet dé specialist op die afstand, maar ik ook niet", aldus Dek ker. Verbrugghe hoopt morgen alleen op warm en droog weer, in tegenstelling tot de weersom standigheden bij de proloog. „Maar we zitten in de Benelux, we moeten ook niet te veel wil len." GPD Feyenoord heeft gisteren een kort geding aangespannen tegen het AD. De club onkent met klem dat de sterspelers Salomon Kalou en Dirk Kuijt zijn of wor den verkocht aan de investe ringsmaatschappij Soccer Inves tments and Representations, zo als het Algemeen Dagblad meld de. Het AD zou zich op verval ste informatie hebben geba seerd. In het buitenland zijn der gelijke bedrijven allang actief op de transfermarkt, als 'een nieuwe partij tussen de par tijen'. door Sven Remijnsen en Barry van der Hooft DEN HAAG - Hoe schimmig veel investeringsmaatschappij en ook in elkaar lijken te zitten, hun handelwijze is glashelder. Een jonge speler wordt onderge bracht bij een club, die daar voor zijn salaris en een vergoe ding betaalt. Na verloop van tijd, als het talent een topper is geworden, wordt hij voor veel geld doorverkocht aan een nog grotere en rijkere club. Het be drijf incasseert de opbrengst van de transfer. „Het is een betrekkelijk nieuw fenomeen, ook voor de spelers zelf", zegt Chiel Dekker, de zaakwaarnemer van onder ande ren Mateja Kezman. „De investe ringsmaatschappij komt tussen de spelersmakelaars en de clubs in te staan. Een nieuwe partij tussen de partijen dus." Zelf zegt Dekker, die werkt voor SFX Sports Group, nog niet te maken hebben gehad met investeringsmaatschappijen. „Maar ik sta niet te kijken van hun constructies. Deze bedrij ven kijken naar talent. Een spe ler op de toppen van zijn kun nen is niet interessant; de ver meende interesse voor Kalou en Kuijt is in dat opzicht aan de late kant. Investeringsmaat schappijen spelen heel slim in op de behoefte van de clubs. Die kunnen nu toch de spelers aan trekken die ze normaal gespro ken niet kunnen betalen. Verge lijk het met een dure auto, die kan ook niet iedereen contant betalen. Maar als je 'm least, kun je er wel in rijden." Ger Lagendijk vertelt tot afgelo pen zaterdag nog nooit van Soc cer Investments and Representa tions gehoord te hebben. De zaakwaarnemer van onder ande ren Erwin en Ronald Koeman zegt ook nog nooit met een der gelijke partij om de tafel te heb ben gezeten. „En dat gaat me: gebeuren ook", zegt Lagendijk stellig. „Omdat ik vind dat he: niet kan. Zonder de medewer king van de club en de spele heeft zo'n investeringsmaal schappij niets in te brengen, li gaan toch ook niet in het wild weg miljoenen investeren, nW het risico dat de betreffend voetballer helemaal niet nar Spanje, Italië of Portugal wi: Ik zal de spelers die ik begele:: nooit adviseren om met zo: maatschappij in zee te gaan." In een aantal landen, met nam in Zuid-Amerika, doen de in» teringsmaatschappijen al lange van zich spreken. Sinds het bedrijf Media Spas Investment (MSI) zich bemoö met Corinthians, is de Brazu aanse club uitgegroeid tot K sterrenensemble. Zuid-Ame kaanse talenten, die voorheen tijd linea recta richting Euro? vertrokken, werden met giW bedragen verleid. Zo kwaifó de Argentijnse groeibriljante Carlos Tevez en Javier Mascb rano, beiden 21, over van respfr tievelijk Boca Juniors en Ri« Plate. MSI en Corinthians zijn een menwerking voor de duur \t tien jaar aangegaan. Het bedrr voorziet de club van 35 miljoe dollar (29 miljoen euro) aan kr pitaal. In ruil daarvoor krij.' MSI 51 procent van alle witf die Corinthians in de toekom* maakt. MSI, dat is geregistreerd in Lor den, wordt vertegenwoordig door Kia Joorabchian, een za kenman van Iraanse afkomi Joorabchian weigert uit de dof ken te doen welke investeerde schuilgaan achter het bedni De grote vraag rond MSI en Cfr rinthians is en blijft: waar to men al die miljoenen vandaal De Braziliaanse justitie, dat samenwerking onderzoek! heeft de grootste moeite om èj geldstromen te traceren. In® Braziliaanse media wordt gesug gereerd dat de club voon wordt gebruikt om zwart gf; wit te wassen. Ook wordt vero: dersteld dat de transfer vanvs dediger Alex naar PSV is jp nancierd door een investering maatschappij die hem later fe Chelsea zal onderbrengen. H» ondoorzichtig ook, één ding duidelijk: de nieuwste partij de transfermarkt zorgt niet si- leen voor de grootste transfes maar ook voor de wildste verb len. Kenenisa Bekele is te midden van zijn landgenoten Sileshi Sihine (links) en Abebe Dinkesa (rechts) op weg naar de wereldtitel op de 10.000 meter. foto Gary Hershorn/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36