Nedalco levert eerste alcohol PZC steeds verder op Tijgerspin rukt Op zo'n motor zitten is superstoer GEOPEND BOUWVAK •"inlandwijk viert feest Gehandicapten racen rond nstallatie in Sas van Gent moet binnen enkele weken vol draaien loekenmarkt Ruim cursusaanbod SWO Sas van Gent Gestrande toerist verdient hulp Werkstraffen voor vechtersbazen Rechter mild voor Vlissinger Nationale Alliantie noemt mishandeling in Terneuzen racistisch agenda (Advertentie) Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee ui Kerkstraat 10a. Kapelle-Biezelmge «0113-341688 www.moerstee.nl OOSTBURG - Bewoners van de Finlandwijk in Oostburg hou den zaterdag 27 augustus voor de derde keer een feestmiddag in het park aan 't Vestje. Het festijn, dat niet alleen voor bewoners van de wijk is be doeld, begint 's ochtends om acht uur met een rommelmarkt op het grasveld van 't Vestje en langs de Kroonwijksingel. De rommelmarkt duurt tot twaalf uur. De officiële opening van het feest is om twee uur. In een gro tefeesttent worden diverse acti viteiten gehouden, zoals een Vlaamse kermis en een rad van fortuin. Voor de kleintjes is er een springkussen, 's Middags is fflive-muziek. Vanaf zes uur is er een barbecue en discoshow. Eén van deelnemers, genietend op een mi door Gino van den Broecke WESTDORPE - Uitgelaten in de zij span, zwaaiend achterop de quad of met een groepje giechelend en gillend rondjes rijden in een legerjeep. Op aller lei verschillende manieren gingen giste ren de deelnemers over het parcours van het Finlandcircuit in Westdorpe. Gestoken in kleurrijke crosstenues en veelkleurige helmen maakten een vijf tigtal verstandelijk gehandicapte pupil len van stichting De Okkernoot uit Schoondijke, Tragel uit Clinge en Kin derboerderij Temeuzen kennis met de motorsport. Sonja was er gisteren voor de vierde keer bij en maakte zodoende alle edities van het motorcrossfestijn in Westdorpe mee. Het is gewoon superstoer om op zo'n motor te zitten", zegt ze enthou siast als ze net van een aantal rondjes over het parcours vol bochten en bulten is teruggekomen. De motorrijders en bijrijders bezorgen de deelnemers een schitterende erva ring en genieten evenveel als de pupil len die lachend, gillend en uitgelaten te rugkeren van hun rondjes door het zand. Ruben uit Temeuzen heeft een ge heel eigen beleving van het evenement en komt in stoere tred van de motor af. Het is helemaal geweldig om over die bulten heen te gaan, echt gaaf!" Onder de crossers die de deelnemers in gepast tempo over het circuit rondrijden zijn ook enkele grote namen tot zwetens toe in de weer, zoals zevenvoudig Neder lands zijspankampioen Jan Bakens en Belgisch kampioen Jan Goethals met zijn co-piloot Dimitri van Deurssen. De regendruppels die naar beneden val len, doen de wachtende deelnemers hele maal niets. Zichtbaar genieten doet ook Bart. Deze blinde jongen woont op de Okkernoot foto Camile Schelstnaete en bezoekt het circuit voor deeerste keer. Het is echt leuk. Het gevoel <wat het geeft is erg speciaal. Daarnetlbenik met de zijspan mee geweest en .-dat was geweldig. Het op en neer gaan,ihetige- luid, de geur en alle andere ervaringen zijn gewoon heel leuk. Als het vólgend jaar weer is kom ik zeker terug."' Ik heb een zere kont gekregen van die jeep, die ging echt hard! Maar het was wel erg gaaf", roept Deborah'enthou- siast als ze terugkeert van eenurtt. Na een paar uur van rondjes rijden en ge nieten, wordt er nog een demonstratie gegeven door twee Belgische Freestyle crossers. William van den Puttenen Gregory Holvoet maken schitterende sprongen en laten de gasten extra geme ten. dinsdag 9 augustus 2005 rinnrRené van Stee SAS VAN GENT - Koninklijke üedalco heeft gisteren de eerste alcohol geproduceerd in de nieu we fabriek ten noorden van het Cerestar-terrein in Sas van jent De installatie werkt nu og op halve kracht, maar kaait binnen enkele weken op lolle toeren. We moeten eerst nog nagaan of ies werkt zoals het is bedoeld. Vooralsnog ziet het er goed uit. Tijdens de test- en opstartfase is alles volgens plan verlopen", stelt directeur G. Bemer. 5R0EDE - In het historische üijkstraatje en in de erfgoed winkel in Groede wordt vrijdag 26 augustus een boekenmarkt ehouden. Naast Nederlandse ïjn er ook veel Duitstalige (kin- erjboeken voorradig. )e markt duurt van tien tot vijf De fabriek is in amper een jaar tijd gebouwd. Ze biedt werk aan tien mensen en een veel voud aan indirecte werkgelegen heid. Jaarlijks gaat de vestiging 40 miljoen liter alcohol per jaar produceren, ofwel 110.000 liter per dag. Het meeste daarvan ver dwijnt in gedistilleerde dranken zoals jenever en wodka. Vrijdag kwam de eerste grond stof van Cerestar (zetmeel) per pijplijn de fabriek binnen. Een week eerder werd getest met ru we alcohol, afkomstig van de hoofdvestiging van Nedalco in Bergen op Zoom. Tijdens dat proces is de zuiveringsgedeelte van de fabriek in Sas van Gent afgeregeld. Het zetmeel van Cerestar is een waterig goedje dat door vergis ting in tanks wordt omgezet in ruwe alcohol. Daarna volgt in de distillatiekolommen op het terrein het zuiveringsproces. Het resultaat is een alcoholcon centraat van 96 procent. Bemer: „In principe wijkt het productieproces nauwelijks af van dat in Bergen op Zoom. Het grote verschil is dat in de fa briek in Sas van Gent meer din gen zijn geautomatiseerd." De nieuwe fabriek vervangt de vestiging van Nedalco in Delf zijl. Sas van Gent wordt ook ge noemd als locatie voor twee an dere fabrieken. Het gaat om de te vervangen alcoholfabriek m Bergen op Zoom en een bio-etha- nolfabriek. De provincie en de gemeente Temeuzen treffen in middels al voorbereidingen voor de komst van beide fabrieken. De locatiekeuze is nog niet ge maakt. De investering in een bio-etha- nolfabriek is alleen rendabel als de accijnzen op een milieuvrien delijke brandstof als bio-etha- nol worden verlaagd of verdwij nen. Het kabinet maakt dit waarschijnlijk op Pxinsjefdag bekend. Daardoor kan de prijs aan de pomp omlaag. ïBio-etha- nol wordt gewonnen uit onder meer bieten, tarwe en,aardappe len. Om het milieu te sparen wil de Europese Commissie dat straks minimaal twee procent van alle brandstoffen uit bio brandstoffen bestaat. Hn <de ver dere toekomst moet dit aandeel nog verder omhoog. fonr Euoène Verstraeten SAS VAN GENT - De Stich ting Welzijn voor Ouderen (SWO) Assende/Sas van Gent biedt senioren komend seizoen een ruim aanbod aan cursus sen. Er zijn verschillende taalcurs- sussen Frans en Engels voor be ginners en gevorderden. In de ze lessen staat het praktisch ge bruik van de vreemde talen voorop. Er wordt gewerkt met maximaal vijftien deelnemers per groep. Om mee te doen aan de starters- cursussen is geen voorkennis nodig. De Franse lessen zijn op woensdag van 19.00 tot 20.15 en donderdag van 14.30 tot 16.00 uur in het dienstencen trum van het OCMW in Assen ede. De starterscursus Engels wordt gegeven in De Speye in Sas van Gent en is op donder dag van 10.45 tot 12.15 uur. De vervolgopleiding Frans voor mensen met enige basis kennis is op dinsdag van 9.30 tot 10.45 uur en de Engelse les sen zijn op woensdag van 9.00 tot 10.15 uur, telkens in Assen ede. Speciaal voor mannen organi seert de SWO een kookcursus. De lessen zijn bedoeld voor mannen die graag willen leren koken en nog geen ervaring hebben op dit vlak. Tijdens de lessen worden eenvoudige ge recht klaargemaakt, met de na druk op gezonde voeding. De cursus is tien keer op de dins dagavond van 19.00 tot 22.00 uur en begint op 27 september. De lessen worden gegeven in het dienstencentrum van ihet OCMW in Assenede en er kun nen maximaal twaalf mannen mee doen. Voor informatie -en opgaven voor de cursussen'kun nen belangstellenden contact opnemen met de Stichting Wel zijn voor Ouderen (Ineke "Ver- reu) in Sas van Gent, telefoon 0115-452860. E-mailen kan ook, naar swoassenedesas@wanadoo .'ril Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Jean-Lou de Gucht HULST - De tijgerspin is vol gens de insectenwerkgroep van natuur beschermingsverenigmg De Steltkluut bezig aan een spectaculaire opmars in Zeeuws-Vlaanderen. In natuurgebied Smidschorre in Axel telde een lid van de werk groep afgelopen weekeinde tus sen de bloeiende vegetatie maar liefst dertien spinnen, waaron der twee mannetjes. Lid van de werkgroep E. Taelman: „Nooit eerder rijn er in Zeeland manne tjes waargenomen van de tijger spin. Bovendien hebben we nu voor het eerst zoveel tijgerspin- nen bij elkaar gezien." Eerder dit jaar rijn er tijgerspin- nen, ook wel wespenspinnen ge noemd, waargenomen bij Hulst en Vogelwaarde. De eerste tijgerspin in Zeeland werd in augustus 2001 gezien, aan de Gasdam bij het Verdron ken Land van Saeftinge. Vorig jaar juli werd het tweede exem plaar waargenomen in Smid- schorre. De eerste tijgerspin in ons land werd in 1980 gevangen in Zuid-Limburg. Sindsdien trekt de spinnensoort onstuitbaar ver der. Het oorspronkelijke leefge bied is Midden- en Zuid-Euro pa. Nog maar recent, mogelijk door het warmere klimaat, breidt de soort zich uit naar het noorden. De tijgerspin dankt rijn naam aan rijn uiterlijk: zwart-geelwit gestreept, als een tijger of een wesp. Tenminste, de vrouwtjes. De mannen rijn saai bruin en klein, terwijl de vrouwelijke exemplaren zo'n twee centime ter kunnen worden. Meestal wor den alleen de vrouwtjes waarge nomen. De mannetjes worden namelijk vaak na de paring op gegeten. Het voedsel van het dier bestaat uit allerlei insecten, zoals vlie gen en muggen. Voor mensen en andere dieren is deze spin vol strekt ongevaarlijk. foto Camile Schelstraete DOMBURG - De directeur van de VW Walcheren en Noord-Beveland, C. Schönknecht, vindt dat Zeeland er al les aan moet doen om een toerist vriendelijke oplossing te vinden voor het accommodatiegebrek, waarvan enkele we ken per seizoen sprake zou zijn. „Desnoods door een over loopterrein aan te bieden", zegt ze. J. Verwegen van de provincie Zeeland ziet geen heil in een overloopterrein. „Ik betwist dat Zeeland vol is." Volgens Verwegen is er ook in de drukke periode, wanneer zowel Zuid-Holland als de zuidelijke provincies vakanties hebben, altijd wel een plaatsje te vinden op campings. „Misschien niet di rect achter de duinen, maar wel op het platteland, tussen Goes en Middelburg bijvoorbeeld. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Baar land en een achttienjarige Middelburger kregen gisteren van de Middelburgse politierechter voor hun aandeel in een vechtpartij werkstraffen van dertig uur opgelegd. Het duo liep 28 november vorig jaar in Middelburg 's och tends vroeg naar huis, nadat ze uit waren geweest. Toen er twee jongens op een scooter kwamen aanrijden zwaai de een van de verdachten met zijn armen. Dat gebaar wek te de irritatie van de scooterrijders, die op hun beurt de confrontatie aangingen. „Een vechtpartij om niks", merk te politierechter R. Lameijer op. „Het is uit de hand gelo pen, nadat er een gebaar is gemaakt", meende officier van justitie H. den Hartog. „Het is behoorlijk uit de hand gelopen. Een van de slachtoffers heeft er een afgebroken tand aan overgehouden." De officier hield rekening met het blanco strafblad en eiste tegen beide verdachten 42 uur werkstraf. Raadsman M. Kalle vond dat er tegenstrij digheden zaten in de verklaringen van de vermeende slachtoffers. „Wie is nou dader en wie is slachtoffer?", vroeg hij zich af. De strafpleiter deed een beroep op nood weer en achtte een schuldverklaring zonder oplegging van een straf passend. Dat vond de politierechter te ver gaan. „Ze hadden legio mogelijkheden om weg te lopen." De verdachten beloofden dat ze in het vervolg zich uit de voeten zullen maken. MIDDELBURG - „Waarom mag ik mijn dochter geen klappen geven? Wie niet horen wil, moet voelen. Dat is in onze cultuur gebruikelijk." Met die woorden ontlokte gis teren in Middelburg een 52-jarige inwoner van Vlissingen een discussie. De Vlissinger had op 10 augustus vorig jaar zijn 25-jarige dochter mishandeld en ontvoerd. Hij vond dat zij geen respect had getoond, omdat ze tegenover haar vader niet eerlijk was geweest. Dat vroeg om een reactie van de politierechter. „De tijden zijn veranderd. Dat geldt ook voor de Antilliaanse cultuur." De politierechter probeerde de verdachte te overtuigen dat hij met geweld geen respect afdwingt, maar dat zag die toch anders. „Mijn vader is 78 jaar. Als ik fout ben dan krijg ik ook van hem klappen. Zo gaat dat in onze cultuur." Officier van justitie H. den Hartog had geen enkel begrip voor de ontvoering en de mishandeling. „Het is respectloos. Je mag je dochter niet slaan. Niet in Nederland, maar ik denk ook niet in uw cultuur." Zij eiste 42 uur werkstraf en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. Raadsman A. Neels pleitte voor een geheel voorwaardelijke straf. Daar voelde de politierechter meer voor. De 42 uur werk straf werd de Vlissinger voorwaardelijk opgelegd. door René van Stee TERNEUZEN - De mishande ling van twee mannen en de dief stal van een mobiele telefoon op vrijdagnacht in de Noordstraat in Terneuzen riekt naar racis me. Dat zegt Axelaar W. de Put ter namens de nationalistische politieke beweging Nationale Al liantie. De groep van ongeveer negen personen die de mannen van 18 en 21 jaar aanviel, bestond vol gens De Putter uit Antillianen. Dat zou zijn gebeurd omdat de twee regelmatig kleding van het merk Lonsdale dragen. „Zoals bekend wordt dit merk meestal onterecht geassocieerd met racisme en rechtsextremis me. Maar die twee jongens dra gen Lonsdale omdat rij tot de zo genaamde gabbercultuur beho ren. En daar is niks mis mee. Het lijkt er dus verdacht veel op dat juist zij, als blanken, het slachtoffer zijn van een racis tische aanval", aldus De Putter. Politiewoordvoerder J. van Mou- rick deed gisteren geen medede lingen over de afkomst van de groep. Dat gebeurt volgens hem alleen in specifieke gevallen zo als eerwraak. Van Mourick: „Wij maken alleen proces-ver baal op van de strafbare feiten. Daarna oordeelt de officier van justitie of het al niet komt tot strafvervolging. Over mogelijke racistische motieven doen wij geen uitspraken." Woordvoerder I. Boog van het Landelijk Bureau ter bestrij ding van Rassendiscriminatie bevestigt dat de motieven van de mishandeling eerst moeten worden uitgezocht door justitie. Daarna kunnen uitspraken over racisme worden gedaan. Boog: „Over de situatie zoals die is be schreven kunnen wij dus niks peggen. Helaas bestaat rassen discriminatie. Die komt zowel van autochtone als allochtone kant. Vaak wordt ons verweten dat wij het altijd voor allochto nen opnemen. Dit is onterecht. Wij beoordelen ieder geval op zijn merites en maken daarbij geen onderscheid tussen rassen discriminatie door verschillende bevolkingsgroepen. Boog heeft daarentegen wel een mening over de Nationale Alli antie, waarvan De Putter voor zitter in Zuid-West Nederland is. De internetsite van de bewe ging meldt onder meer dat het om 'de enige serieuze nationalis tische partij gaat die waakt ovfer de Nederlandse taal, normen en waarden en cultuur en tradi ties'. Ook wil zij het voortbe staan van het Nederlandse volk garanderen en de toekomst van de (klein)kinderen veiligstellen. „Het gaat om een rechts-extre- mistische beweging die racis tisch is te noemen. Hun voorzit ter Jan Teijn staat bekend als ie mand die vroeger handelde in nazistisch materiaal", aldus Boog. De Putter wijst de beschuldigin gen resoluut van de hand. Welis waar noemt hij de partij rechts, maar niet extremistisch of racis tisch. „Wij staan pal voor de Ne derlandse cultuur en tradities. De multiculturele samenleving wijzen wij af. Om dit onder de noemer extremistisch of racis tisch te scharen gaat ons te ver, want wij maken geen onder scheid op afkomst of geloof." STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 upn Kaarten, vrij biljarten; De Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten, koersbal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, sjoelen; 14.00 uur: Engels; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Landbouw, 14.00 uur Kaarten; Malpertuus, 9.30 en 13.30 uur Jeugdva- kantieweek; GRAAUW - Sportveld, 9.30 en 13.30 uur: Jeugdvakantieweek; GROEDE - Het Vlaemsch Erfgoed, 10.00 -17.00 uur: Oude kinderspelen; HEIKANT - t Heike, 9.30 en 13.30 uur Jeugdvakantieweek; HULST - De Lieve, 13.00 uur Kaarten en biljarten; 't Jagertje, 9.30 en 13.30 uur Jeugdva kantieweek; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; NIEUW - NAMEN - Café StCecilia, 20.00 uur: Kaarten; Sportveld, 9.30 en 13.30 uur Jeugdva- kantieweek; NIEUWVUET - Bos van Erasmus, 21,30 uur; Vleermuizen in het bos van Eras mus; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SINT - JANSTEEN - Sportveld, 9.30 en 13.30 uur Jeugdvakantieweek; SLUIS - Centrum, 17.00 uur: Avond markt met thema 'Back to the sixties'; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur Handwerken, soos en biljarten; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur Yoga; 13.30 uur Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31