»zc inelle aanpak bouwval vereist IMF1' al te Tolplein is voor de één Spannender dan voor de ander Havendagen worden extra feestelijk Raadsvragen over visie college op inbreng burgers 15 laarstraat in Zierikzee weer gedeeltelijk toegankelijk Aanhouding wegens belediging Vechten op straat Verzet tegen boetes naaktrecreatie IJzendijkenaar weer op slechte pad Belg beboet zeeuwse almanak Weekend De bushalte: Tolplein Westerscheldetunnel Als het niet anders kan dan moet het maar opvallend Lie: 0113-315649 uwpzc.nl Mil-redactie@pzc.nl stbus 31 4460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: JJ en Midden-Zeeland: 0113-315520; l-Vlaanderen: 0114-372770; Jinaal: 020-4562500. insdag 9 augustus 2005 Eerste nederlaag Koen Leenhouts waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-19 editie Schouwen-Duiveland mATi Pankow ERIKZEE - De bouwval van vorige week gedeeltelijk inge- ortc pakhuisjes aan de Maar raat in Zierikzee dient snel te Drden aangepakt. Het Schou- i-Duivelandse college van rgcmeester en wethouders zal „daag op basis van een voor- j van de afdeling Openbare erken een besluit nemen over at er op korte termijn dient te beuren. aruitlopend op dat besluit is leren wel de Maarstraat voor deel weer toegankelijk ge- ikt voor voetgangers en fiet- l .We komen daarmee speci- legemoet aan de klachten de bewoners van dat stukje arstraat", zegt woordvoer- S. van Rienderhoff van ienbare Werken. De Maar- aat-bewoners moesten een he- omweg maken als gevolg van afsluiting met hoge bouwhek- Om bij hun woning te ko- E moesten zij vanaf de par- erplaats aan de Beddeweeg ilopen via de Melkmarkt, de mende Meelstraat. labiel igensVan Rienderhoff is de si- itie bij de vervallen pakhuis- inmiddels wel weer zo sta- l dat de hoge bouwhekken [teren een klein stukje ver- tst konden worden. Daar- is er voor voetgangers en itsers weer een doorgang ge- crd. De drastische afslui- van de Maarstraat wekte verbazing en enige irritatie le toeristen die in deze perio- in groten getale Zierikzee be- eken. Velen gebruiken het latje als snelle doorsteek van af het parkeerterreintje aan de Beddeweeg naar onder meer het Stadhuismuseum en de winkel straten in de directe omgeving daarvan. De afbakening met hekken en linten langs de bouwvallige ge vellij vereist verder veel gema noeuvreer voor de automobilis ten die vanaf het aangrenzende parkeerterreintje willen wegrij den. ,,Dat ongemak zal nog wel even voortduren, want die hek ken tegen de gevels blijven voor lopig staan", zegt Van Riender hoff. Volgens haar wil dat niet zeggen dat er direct verdere in storting van de pandjes wordt verwacht, maar een steen die los raakt acht zij op deze locatie niet ondenkbaar. Zeker niet als er langs de oude pakhuisjes weer geparkeerd zou kunnen worden. De gemeente wil voor komen dat er persoonlijke onge lukken gebeuren of dat auto's beschadigd raken. De ambtenaar laat weten dat de afdeling Openbare Werken in middels een voorstel voor de ver dere aanpak van de situatie in de Maarstraat op korte termijn heeft opgesteld. Het dagelijks ge meentebestuur zal zich daar van daag over buigen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Als het aan Stich ting Promotie Havendagen Zie rikzee ligt, krijgt de haven van monumentenstad Zierikzee tij dens de havendagen een extra feestelijk aanzien. De stichting heeft een wedstrijd versierde plezierjachten én versierde ge vels uitgeschreven. Om de Nieuwe Haven tijdens de havendagen extra aantrekkelijk te maken, is het traditie dat de bewoners van panden aan de Nieuwe Haven de gevel van hun huis versieren. Om dat te stimu leren, heeft Stichting Promotie Havendagen een wedstrijd uitge schreven. Om ook de bezitters van zeil- of motorjachten aan te zetten bij te dragen aan de feestvreugde, heeft de stichting ook hier een wedstrijd van gemaakt. Degene die zijn of haar jacht het mooist en origineelst versiert, verdient een dinerbon. De editie 2005 van de havendagen begint don derdag 25 augustus met de mos- selkookwedstrijden op de Engel se Kade, die voor deze gelegen heid is omgedoopt tot culinaire boulevard. Leerlingen van dé" Pontes-scholengroep strijden on derling om de hoogste eer. K w r1 - r- It r~ Jachtenbezitters die tijdens de Zierikzeese Havendagen hun schip fraai versieren, maken kans op een dinerbon, foto Marijke Folkertsma De culinaire boulevard Js don derdag al vanaf 17.00 uur toe gankelijk?" Vrijdag 26 augustus kan men er terecht van 16.00 tot 2.00 uur en op zaterdag 27 au gustus van 13.00 tot 2.00 uur. Elf lokale restaurants doen er aan mee. Vrijdag 26 augustus kunnen be zoekers van de havendag vanaf 18.00 uur terecht in de feesttent aan 't Luitje. Om 18.30 uur gaat de wielerronde van Zierikzee van start. Na afloop van dit spektakel volgen muziekoptre- dens op 't Luitje. Vrijdagavond staat verder onder meer een lam pionoptocht en het binnenvaren van feestelijk verlichte kotters op het programma. Zaterdag 27 augustus verricht de mosselprinses om 13.15 uur de officiële opening van de festi viteiten. Een kwartiertje later kan men zich inschepen voor de vlootschouw en om 14.00 uur vertrekt de vloot voor een vaar tocht over de Oosterschelde. Verder staan op het programma boegsprietlopen (17.00 uur), een reddingsdemonstratie (18.00 uur) en optredens van onder an dere On the Loose, Catfish en My Generation. Voor de kinde ren is er de kinderkennis, de Mu seumhaven en de Stads- en Com- merciewerf zetten de deuren wa genwijd open en belangstellen den kunnen een kijkje nemen bij de duikploeg van de Konink lijke Marine. De havendagen worden zaterdag 23.00 uur afge sloten met vuurwerk boven het havenkanaal. RENESSE - Een 20-jarige man uit Goedereede is in de nacht van zondag op maandag in Renesse aangehouden omdat hij politieambtenaren zou hebben beledigd. De man liep over de Hogezoom en begon zonder aanleiding op twee politieagenten te schelden. Toen een van de agen ten hem trachtte aan te houden, ging de man er snel van door. Hij rende echter recht in de armen van een colle ga-politieman die hem wel aan kon houden. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. RENESSE - Een 18-jarige inwoner van Schiedam werd in de nacht van zondag op maandag rond drie uur aange houden op de Hogezoom in Renesse voor vechten op straat. Hij heeft een boete van 70 euro betaald voor balda digheid. NEELTJE JANS - De Naturisten Federatie Nederland (NFN) is het niet eens met de boetes die vier naaktrecrean- ten hebben gekregen op Neeltje Jans. De politie en de ge meente Veere hebben op 4 augustus gecontroleerd op Neeltje Jans. Naaktrecreatie is daar verboden. De NFN is het echter niet eens met het verbod en overweegt dat via de bestuursrechter ongedaan te maken. Intussen advi seert de organisatie de mensen die vorige week een boete hebben gekregen, die niet te betalen maar de zaak voor de rechter te laten komen om een proefproces uit te lokken over naaktrecreëren op Neeltje Jans. Bovendien vindt de NFN dat met twee maten is gemeten. De politie heeft wel boetes uitgedeeld voor naaktrecreatie, maar volgens de NFN niet voor loslopende honden of kitesurfen. Zij ver wijt de politie en de gemeente Veere daarom meten met twee maten. MIDDELBURG - De 36-jarige inwoner van IJzendijke was nog maar net uit de gevangenis of hij liet zich verlei den tot het plegen van een diefstal. De situatie werd nog beroerder toen de politie hem 9 mei dit jaar in Breskens samen met zijn kompaan bij het stelen van koperdraad van de voormalige verkeerstoren van de PSD op heter daad betrapte. Dat leidde gisteren in Middelburg tot een nieuwe strafzaak, waarvoor verdachte overigens verstek liet gaan. Wel was zijn advocaat A. Neels aanwezig. Poli tierechter R. Lameijer veroordeelde de man voor poging tot diefstal tot 46 uur werkstraf, nadat zijn mededader eerder tot 23 dagen cel is veroordeeld. Officier van justi tie H. den Hartog eiste dezelfde gevangenisstraf tegen de verdachte. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De fractie van Alert! vraagt zich af of het Schouwen-Duivelandse college van burgemeester en wethou ders de inbreng van burgers wel serieus neemt. De fractie heeft hierover vragen gesteld. Aanlei ding is een opmerking van wet houder Houtkamer tijdens de presentatie van het onderzoek naar de omvang van het gemeen telijk apparaat. „Wij doelen op zijn uitspraak 'dat de raad moet voorkomen dat hij het podium leeg en onbe heerd laat, waardoor anderen zonder het dragen van bestuur lijke verantwoordelijkheid kun nen roepen wat men wil'. Voor iedereen was duidelijk dat hij hierbij het oog had op de heer Hoeijmakers", aldus fractievoor zitter J. van Felius van Alert!. Hoeijmakers heeft herhaaldelijk publiekelijk aan de bel getrok ken over de omvang van het ambtelijk apparaat op Schou wen-Duiveland en aangedron gen op een onafhankelijk onder zoek. Dit onderzoek is uiteinde lijk doorgegaan omdat de raad dit wilde. „En als je als burger vervolgens zó afgerekend wordt is dat niet te accepteren", zegt Van Felius. Zijn fractie vindt burgerparticipatie belangrijk en wil van het college weten of de ze mening wordt onderschre ven. „Daarom heb ik in mijn vra gen ook het congres van de VNG aangehaald wat als thema 'Bur ger in beeld' had. Je ziet dat ge meenten steeds meer de bevol king gaan betrekken bij het be leid en dat moet je waarderen." Als het college inderdaad de me ning van Alert! onderschrijft ziet de fractie graag dat de uit spraken in de richting van de heer Hoeijmakers worden her zien. Mocht dat niet het geval zijp, wil de fractie weten waar om de uitspraken niet worden herroepen. De vragen van Alert! komen nadat Hoeijmakers in een brief aan de raadsleden zijn beklag heeft gedaan over de ge wraakte uitspraak. „De wethou der heeft mij met zijn opmerkin gen diep geraakt", schrijft hij. MIDDELBURG - Omdat de vaarwet geen rijontzegging kent, kon de Middelburgse poli tierechter gisteren een 42-jarige inwoner van Beveren (B) alleen 950 euro boete opleggen. De verdachte kwam, bij een tochtje met zijn plezierjacht, op 8 september 2003 in de sluizen van Hans weert bijna in aanva ring kwam met een binnen vaart tanker. Toen hem een blaastest werd afgenomen, blies hij te kort. Dat werd opgevat als kwa de opzet en dus weigering. Hij kreeg toen een vaarverbod. De hele familie, zo'n twintig volwassenen en een flinke kin derschare, was voor een lang weekend in de Belgische Ar dennen. Na een kilometerslange bos wandeling, gevolgd door een drankje op het terras, was het tijd voor een bezoek aan een plaatselijk restaurant. Van de eerste eetgelegenheid was de deur hermetisch dicht. Van het tweede restaurant was de deur wel open, maar het eetlokaal was angstvallig leeg. De uitbater kwam uit de keu ken met de droeve medede ling dat hij pas de volgende dag weer open ging. Zondag was zijn rustdag. Tot hij naar buiten keek en tientallen hongerige ogen zag staan. Met een groots gebaar zette hij de oven aan, bakte de frie ten en zette zich onvermoei baar aan dertig menu's. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Pilaar onder Westerscheldekantoor. foto Dirk-Jan Gjeltema Het is een object dat er eigen lijk niet had moeten zijn. Zelfs bij de NV Westerschelde tunnel weet niemand wat het is, die felrode, golvende construc tie waarop de uitstekende punt van het kantoorgebouw op het Tolplein rust. Het gebouw van de Westerschel detunnel is ontworpen door de Middelburgse architect Ben Westenburger. Aanvankelijk wilde hij het uitstekende gedeel te helemaal niet ondersteunen, maar dat bleek bouwtechnisch onmogelijk. Dus was hij genood zaakt één kolom onder het ge bouw te zetten. Hij liet zijn verbeelding de vrije loop, in de hoop dat hetzelfde gebeurt bij voorbijgaande be stuurders die de opvallende rim peling opmerken. Het zou een golf kunnen zijn, symbool voor het ondertunnel- de water. Dat zelfs de W van Westerschelde erin kan worden gelezen, gaat Westenburger wat te ver. Wel kan hij zich vinden in de associatie met het rupsje Nooitgenoeg dat zich door de klei heeft gevreten om een tun nel te boren. Het meest voelt hij voor het idee van een golvende beweging die tot stilstand komt, zoals de auto's die komen aanrijden en moeten afremmen voor de tolpoortjes. Omdat de streekbussen aanvan kelijk precies voor het kantoor van de NV Westerscheldetunnel stopten, kan het lage gedeelte van de sculptuur ook dienst kan doen als zitbankje. Laat maar lekker onduidelijk blijven wat het is. Alleen de kleur, die spreekt voor zich. De felste tint tussen oranje en rood, als het hesje van een weg werker. Om de aandacht te ves tigen op iets wat de architect lie ver had weggelaten. Ernst Jan Rozendaal Het heeft iets niet-Neder- lands, vindt ze. De sfeer n de Franse péage, zeker nu er ook zoveel vakantieverkeer ngskomt. „Het is grappig om ar dat tolgebeuren te kijken." van den Ban is net uitgestapt het Tolplein bij de Wester- leldetunnel. Vanuit Heinkens- nd moet ze naar Middelburg, larze werkt in een kleding- ak Dat betekent eerst bus 23 ihtmg Borssele en op het Tol- dn bus 50 richting Middel- rg. Omdat ze op maandag is 's middags begint, moet ze twintig minuten wachten, op dere dagen kan ze bij wijze d spreken van de ene in de an te bus springen. „Ik vind het ■l erg om hier te wachten en nd te kijken. Iets bijzonders hik hier nog nooit zien gebeu- D- kan anderen heb ik wel ge lord dat mensen langs de tol- ortjes oversteken naar de bus- ilte aan de overkant, omdat ze et weten dat onder de over ging een loopbrug zit. Dat natuurlijk levensgevaarlijk, ito s met zo'n kastje rijden eteen door. Die verwachten I met." el spannender zal het op het «plein niet worden, denkt ze. tzelfde geldt voor de busreis, jak is ze de enige passagier, ^as sinds kort leg ik dit traject gelijks af. Buiten de schoolva- ities schijnt het hier wel "kker te zijn. Ik vind het wel aPpig, alleen in de bus. Ik ben Randstad gewend waar de ^en vaak overvol zijn. 's Mor os vroeg ben ik niet echt aan- teekbaar. Het is wel rustig Odan in je eentje in de bus te tten," chauffeur J. van Hoewijk be- ®tigt dat de bussen van en ar het Tolplein 's zomers - en oodere jaargetijden buiten de svaak schaars gevuld zijn. fOgaat de bus naar Nieuwdorp alleen 's middags drie keer. Waarom precies dan, kan Van Hoewijk ook niet verklaren. „Dat zal wel besloten zijn op ba sis van tellingen die we gere geld houden." Omdat het Tolplein een over stappunt is, waarschuwen de buschauffeurs elkaar dat ze ie mand voor een bepaalde rich ting bij zich hebben, zodat nie mand zijn aansluiting hoeft te missen. Verder is het Tolplein een in- en uitstappunt voor wie niet met de auto door de tunnel kan. Een enkele voetganger dus - mensen uit de omgeving die hun fiets bij het kantoor van de NV Westerscheldetunnel stal len, of doorgewinterde wande laars. Vandaag zijn dat de da mes C. Marks uit Egmond aan den Hoef en W. Smit uit Alk maar. Ze lopen het Grensland pad richting Brugge en zijn nu vanuit Heinkenszand gekomen. Ze zijn zeer te spreken over de route-informatie, in tegenstel ling tot L. Stam die met zijn zoon in Zeeland op fietsvakan tie is. Ze zijn uit Hengstdijk ge komen en stappen uit op het Tol plein. Liever hadden ze het zo- merveer uit Terneuzen geno men, maar dmdat ze de boot hebben gemist, zijn ze met fiets en al op de bus gestapt. Prima voorgelicht door de VW over hoe een plekje moet worden ge reserveerd, maar ongelofelijk zo slecht als ze in Terneuzen het busstation konden vinden, foe tert Stam. Ook J. Boodt uit Co- lijnsplaat kijkt niet blij. Ze is slecht ter been en heeft Connex- ion-Citax telefonisch gemeld al leen onder begeleiding te kun nen reizen. J. Rijskamp be stuurt een gloednieuw aange schafte brommobiel, zodat ze haar drie zusters in Groede, IJ zendijke en Aardenburg kan be zoeken. De trailer van de Bors- selse vervoermaatschappij AMZ is keurig op tijd, maar een tegenvaller is dat hij behalve de brommobiel maar één passagier kan meenemen. Dus moet me vrouw Boodt, die alleen onder begeleiding kan reizen, er in de streekbus achteraan. „Het is een fout van de telefoniste", zegt ze zuchtend. „Dat zal ik ze ook laten weten. Voor zo'n groot project vind ik het maar slecht geregeld." Nu hebben de Noord-Hollandse wandelaars zich spontaan over haar ont fermd. Maar hoe het vanavond terug moet? Boodt: „Dat wordt nog spannend." Ernst Jan Rozendaal J. Boodt wacht op de bus, gescheiden van haar brommobiel. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25