4b m£ W PROVINCIALE ZEEUWSE Ouderen dupe nieuw zorgstelsel L COURANT Zusterschip van Discovery wordt alsnog gelanceerd mum PZC Pluimvee uit Rusland en Kazachstan niet langer welkom in EU r^—T n~^n I I Nationaal (H 5^ tmrnm*. geheugen «^1 n I NW4 I in verval J)e Unie: voor steeds meer groepen pakt verzekering volgend jaar slecht uit Iran herstart atoomprogramma idie aanleg WCr Bekele prolongeert wereldtitel Donner zwijgt over ontsnapte tbs'er Ernst Inbrekers plegen gigantische roof in bank Brazilië 1 3 halen -1 betalen Japan krijgt vervroegde verkiezingen gewantrouwd lezen we zeeuws Droog met zon I perioden met zon en droog. Matige, aan ,HH t&S? 4j£| 1 Zee soms vrij krachtige noordwestenwind. **3 I j|^Maxima rond 18 graden.JL I ^gggfêlEgy-'-ïi-sL-V/Kr MM—Bj internet: www.pzc.nl jBBBBBMBMBBMBBBMWBBWWBBMI gel ui uuekt hf't Katse Gat 1 Iran is gisteren weer begon nen met het nucleaire pro gramma. Teheran heeft steeds gezegd dat het ura nium alleen licht wil verrij ken. De VS, Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittan- nië zijn echter bang dat Iran in het geheim aan een kernbom werkt. Mogelijk stellen de VN economische sancties in te gen de islamiti- [T sche republiek. w Het nieuwe onderzoek naar de aanleg van een container kade belicht de problemen te eenzijdig, te kunstmatig, te wetenschappelijk. Daarbij houdt het onvoldoende reke ning met de natuur. Dat vindt GroenLinks in Provinciale Staten. Het onderzoek is uitgevoerd door havenschap Zee land Seaports, dat stelt dat de Westerschelde Container Terminal met wat aanpassingen toch kan worden aangelegd. w3 Met een daverende eindsprint heeft Kenenisa Bekele gisteravond in Hel sinki zijn wereldtitel op de 10.000 meter geprolon geerd. De 23-jarige Ethio piër is ook de olympisch kampioen op de 10.000 me ter. Van hem wordt ver wacht dat hij de komende tien jaar vele wereldtitels H| zal grijpen. I door Sylvia Marmelstein CULEMBORG - Veel AOW' ers met een aanvullend pen sioen zullen in het nieuwe zorgstelsel honderden eu ro's per jaar meer aan pre mie betalen. Vooral alleen staanden moeten rekening houden met een stijgende last. Dat blijkt uit berekeningen van vakbond De Unie. Ouderenorga- nisatie Anbo bevestigt de bere keningen en wil dat de politiek snel duidelijkheid verschaft over een compensatieregeling voor deze groep. Het gaat vooral om AOW'ers die geen compensatie (zorgtoeslag) krijgen van de overheid. Dat zijn er volgens De Unie zo'n drie honderdduizend. Zij moeten naast de 1100 euro nominale pre mie die zij jaarlijks moeten beta len voor het basispakket ook zelf 6,25 procent inkomensaf hankelijke bijdrage betalen van maximaal 1875 euro (6,25 pro cent over maximaal 30.000 eu ro). Voor mensen in loondienst betaalt de werkgever deze. Voor alleenstaanden ligt de grens voor zorgtoeslag bij een inko men van 25.000 euro en voor echtparen bij 40.000 euro. Oneerlijk Uit de berekeningen blijkt dat een alleenstaande AOW'er verge leken met nu 854 euro meer pre mie per jaar moet betalen. Een echtpaar kan rekenen op zo'n 460 euro meer. „Het is niet eer- DEN HAAG - Minister Donner van Justitie laat zich niet verlei den tot uitspraken over de ont snapte tbs'er M. Ernst. „Er is niet in een reactie van de minis ter voorzien", liet een voorlich ter van het ministerie gisteren weten. Donner is met vakantie. In het weekeinde vroeg Kamer lid Wilders de minister om uit leg over de ontsnapping van Ernst uit een psychiatrische in richting in Halsteren. Zonder medicatie kan de tbs'er levensge vaarlijk zijn. De voortvluchtige Ernst is in 1997 veroordeeld voor doodslag. Dat zei een woordvoerster van OM in Rotterdam gisteren. Ver der kon zij geen informatie over de veroordeling geven. Volgens het Algemeen Dagblad legde de rechtbank in Rotter dam hem twee jaar gevangenis straf met tbs op. Ernst had de nieuwe vriend van zijn ex-vrien din omgebracht door hem drie keer met een mes in het hart te steken. Betrouwbare bronnen hebben dit gisteren bevestigd. Het parlementair onderzoek naar het tbs-stelsel begint vol gende maand. De PvdA en de WD namen half juni het initia tief voor het onderzoek. De aan leiding daarvoor was de ont- snapping tijdens zijn begeleid verlof van tbs'er Wilhelm Schip pers, die heeft erkend dat hij tij dens zijn vlucht een man heeft doodgeslagen. GPD/ANP pagina 4 Tweede Kamer holt draagvlak voor tbs uit 810 DE JANEIRO - Inbrekers hebben in Brazilië op spectacu laire wijze een bank beroofd en daarbij omgerekend ruim 55 mil joen euro buitgemaakt. De dieven, volgens de politie zes tot tien man, groeven een 200 meter lange tunnel. „Het is iets dat je alleen in films ziet. Ze zijn zeker drie maanden aan het graven geweest", zei politiechef r Queriga. De dieven sloegen hun slag in een filiaal van de centrale bank in de staat Ceara. e inbraak werd pas gisteren ontdekt. GPD/RTR lijk dat een groep mensen one venredig veel moet gaan betalen vergeleken met andere groe pen", zegt T. Reuver van De Unie. „De politiek heeft gezegd dat er compensatiemaatregelen ko men. Dat zou kunnen door de AOW te verhogen of de AW- BZ-premie te verlagen, maar we hebben nog niets concreets ge- NOORDWIJK - Nasa-experts hebben tegenover de Europese ruimtevaartorganisatie ESA ver zekerd dat het ruimteveer Atlan tis waarschijnlijk toch volgende maand al kan worden gelan ceerd. Vanwege de problemen met het zusterschip Discovery was die lancering aanvankelijk voor onbepaalde tijd uitgesteld. ESA is bijzonder blij met het goede nieuws uit Amerika, om dat het de Europese laborato riummodule Columbus aan het Internationaal Ruimtestation (ISS) wil koppelen en dat kan al leen met behulp van een space shuttle. „Nasa heeft goede hoop dat het shuttleprogramma al vanaf eind september kan worden hervat", aldus ESA-woordvoerster H. Graf van het technologisch on- (Advertentie) hoord", zegt woordvoerder F. van der Aa van ouderenorganisa- tie Anbo. Volgens hem heerst on der de ouderen grote onrust. „We worden platgebeld door mensen die willen weten wat hen na 1 januari te wachten staat." De Unie wijst erop dat er steeds meer groepen opduiken voor wie de nieuwe zorgverzekering derzoekscentrum Estec in Noordwijk. „Binnen tien dagen weten we of ze dat kunnen waar maken, want dan moet worden begonnen met het lanceerklaar maken van de Atlantis voor een lancering vier weken later." slecht uitpakt. „Ook veel zelf standigen moeten de inkomens afhankelijke premie zelf betalen en mensen met prepensioen voor wie geen werkgeversbijdra ge wordt afgedragen." Ook voor groepen werknemers van wie de werkgever de bijdra ge wel betaalt kan de zorgverze kering duurder uitpakken dan nu. „Over de 6,25 procent werk- Een Nasa-woordvoerder wilde dat gisteren nog niet onmiddel lijk bevestigen. „Maar we hou den de optie van een lancering op of rond 22 september nadruk kelijk open", aldus de woord voerder. „Of we er gebruik van geversbij drage moet de werkne mer namelijk weer belasting af dragen", zegt Reuver. Een werknemer die 52 procent belasting betaalt is dus zo weer ruim 900 euro daarvan kwijt." Studenten Studenten die ouder zijn dan 18 jaar en nu verplicht verzekerd zijn via de studentenpakketpo- kunnen maken, blijft afhanke lijk van het verdere onderzoek naar de problemen bij de lance ring van de Discovery." Isolatieschuim Nasa zou het probleem met het isolatieschuim van de externe brandstoftanks van de space shuttles hebben 'onderkend'. „Er is nooit een 100-procentsga- rantie dat er geen stukken schuim afvallen", aldus Graf. „Maar Nasa heeft ons laten we ten dat, zodra de shuttles veilig verklaard zijn, in principe niets een spoedige lancering van de Atlantis in de weg staat." Volgens Nasa gaat het bij de af gebroken stukken isolatiemate riaal om enkele specifieke ge deelten die handmatig zijn aan gebracht. Bij de machinaal aan gebrachte rest zouden geen pro blemen zijn opgetreden. Overigens werd de landing van het rond de aarde draaiende ruimteveer Discovery gisteren met een dag uitgesteld, omdat de landingsbaan van het Kenne dy Ruimtevaartcentrum in Flori da schuil ging onder een dik wol kendek. Dat zou de landing van de shuttle onnodig moeilijker maken. GPD lis kunnen er ook op achteruit gaan volgens E. Haket van De Unie. „Studenten gaan gemid deld 70 euro per maand meer aan premie betalen. Het plan is hen deels te compenseren via de zorgtoeslag en deels via de aan vullende beurs. Studenten die geen aanvullende beurs hebben lopen de compensatie mis." GPD TOKIO - Het Japanse kabinet heeft tijdens een spoedberaad besloten het lagerhuis te ontbin den om de weg vrij te maken voor vervroegde verkiezingen. De stembusgang heeft plaats op 11 september. De verkiezings campagne begint op 30 augus tus. Minister Shimamura van Land bouw maakte de stemming in het kabinet niet meer mee. Hij trad af, omdat hij het niet eens is met ontbinding van het lager huis. Ook staatssecretaris Kashi- mura van Defensie gooide de handdoek in de ring. Shinamura zei dat ook andere ministers tegen vervroegde ver kiezingen waren. Het besluit viel nadat het hogerhuis giste ren de voorstellen van premier Koizumi voor de privatisering van Japan Post - het staatspost- bedrijf - had afgewezen. Bij de stemming schaarden 22 leden van de Liberaal Democratische Partij (LDP) van Koizumi zich aan de zijde van de oppositie en acht leden van de LDP-fractie waren niet aanwezig. Het voor stel had het vorige maand ter nauwernood gehaald in het la gerhuis. ANP pagina 4 Koizumi lijdt nederlaag van onze redactie buitenland MOSKOU - De EU sluit eind de ze week de grens voor pluimvee en pluimveeproducten uit Rus land en Kazachstan. Dit vanwe ge de vogelgriep in het zuiden van beide landen. De maatregel is door EU-func- tionarissen aangekondigd bij de Russische regering. Het sluiten de grens is grotendeels symbo lisch. Geen van beide landen heeft op dit moment een export van pluimvee en -producten naar de EU. Volgens de Russische autoritei ten is nog geen enkele burger be smet geraakt door de vogel griep, die is uitgebroken in het zuidwesten van Siberië, vlak achter de Oeral. Gezinnen in de betrokken regio die in contact zijn gekomen met door de griep overleden vogels, worden dagelijks gecontroleerd. De griep zou overigens onder controle zijn gebracht. Het afge lopen weekeinde werden geen nieuwe uitbraken gemeld. De massale dood van pluimvee is ge stopt. Getroffen is alleen pluim vee dat privé gehouden werd. Op grote pluimveebedrijven is de griep niet ontdekt. Het gaat bij de griep om het H5N1-virus dat eerder in Azië meer dan vijftig mensen het le ven kostte. Medio vorige maand werd het ontdekt in Rusland en Kazachstan. GPD Terugkeer ruimteveer Discovery 1 20000 hittebestendige tegels Stuwraketten stoten Shuttle uit baan om beschermen shuttle tegen aarde, draait en komt in een hoek extreem hoge van 40 de dampkring binnen temperaturen Shuttle maakt bochten 4 Wrijving zorgt voor tttreem hoge tempraturen moment waarop de ruimteveer Columbia in 2003 verongelukte 0 landing Piloot landt onder hoek van 20 (In burgerlucht- «art is dal 3'l Ruimteveer Snelheid ca. 320 km/u draait 180' iuu BBffSfii' richting landingsbaan Automatische piloot wordt uitgezet. (Advertentie) m n 5 weken voor 14.95 Ik geef daarbij éénmalig roestemming va automatische mcas rekeningnummer lit bedrag van onderstaand ss maanden geen proefabormemen gehad posttoankretewngnummei: landrekening- bv gaat iwgvuld/g om met i O Noteert u mij voor een abonnement Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19.35) O per kwartaal met automatische incasso 58.001. per jaar met automatische incasso 222.50). jk op \wm pic.m/èbonneren. oei grabs 00 0231231 ol stuur cieie hort naar afdeling leserssetvice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes s^msaiissssso1 het alfabet van Zeeland door Martijn Hover Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15 en 16; Buitengebied: 17, 18 en 19 door Edith Ramakers MIDDELBURG - Bij een kettingbotsing op de Koude- kerkseweg in Middelburg, waarbij een taxibusje met gehandicapten was betrokken, zijn gistermiddag om streeks half vijf drie personen gewondgeraakt. De 22-jarige Middelburgse bestuurder van de taxibus had te laat in de gaten dat zijn voorganger, een veertig jarige automobilist uit Dordrecht, afremde. Het busje met gehandicapten botste er tegenaan. De auto van de Dordtenaar schoot daardoor door en botste op de auto voor hem, die bestuurd werd door een 52-jarige auto mobilist uit Middelburg. De veertigjarige en de inzittende, een tienjarig jonge tje, zijn met rug- en nekletsel naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd. De verwondingen van een 22-jari- ge gehandicapte inzittende van de bus zijn nog niet be kend. De auto van de man uit Dordrecht is totaal ver nield. De taxibus werd aan de voorzijde zwaar bescha digd. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. foto Roland de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1