Kritiek op rapport over WCT PZC WAARSCHUWING Voelbare strijd met het water in Gallery Maritime Vlissingen verrast dichter Suchère Natuurclubs trekken de Zeeuws-Vlaamse bossen en polders in 13 GroenLinks trekt onderzoek naar containerterminal in twijfel Man gestraft voor stelen pillen en aanstekers Variabele stroming Gevaar voor oriéntatieverlies Blijf binnen het kenteringsvenster i Duik niet bij ongunstige weersomstanlgheder 'Duik altijd met een buddy Informatiebord voor sportduikers geplaatst Werk aan spoor bij Kapelle Beschonken Hulstenaar op de bon Jongen aangehouden met cocaïne Gevaarlijk rijgedrag beboet Vlaggen terug in Veere Brommer gestolen in Vlissingen Orgelconcert Petra Veenswijk dinsdag 9 augustus 2005 GOES - GroenLinks in Provin- v ciale Staten trekt de betrouw- 7 baarheid van het nieuwe onder- zoek naar de aanleg van een con- ZUCft «nu» ct i tainerkade in twijfel. Het be licht de problemen te eenzijdig, te kunstmatig, te wetenschappe lijk en houdt onvoldoende reke ning met de natuur. GroenLinks reageert op conclu sies van een nieuw rapport dat havenschap Zeeland Seaports anderhalve week geleden heeft gepresenteerd. Daarin geeft het havenschap aan dat met een aan tal aanpassingen er toch een Westerschelde Container Termi nal kan worden aangelegd. Door de kade aan twee kanten in te korten en met regelmaat zand op te spuiten, schaadt de kade de natuur op de Kaloot minder dan in het eerste plan. Dat plan is door de Raad van State afgeschoten. De zandsuppletie is nodig om natuurlijke duinvorming in stand te houden, aldus Arens Bu reau voor Strand- en Duinonder- zoek. Dat is door het ha venschap gevraagd onderzoek te doen naar de gevolgen van de WCT op de Kaloot (het strand waar de kade wordt aangelegd). GroenLinks vindt nu dat die stu die met een WCT-bril op is ge- :daan. MIDDELBURG - De politierech- - ter heeft gisteren een 40-jarige Goesenaar voor het plegen van diefstal conform de eis tot twin tig dagen gevangenisstraf ver oordeeld. De Goesenaar stal op 19 juli in de supermarkt vitami nepillen en aanstekers. „Ik wist niet meer wat ik deed", zei hij. De man heeft een behoorlijk y strafblad met vermogensdelic ten. Na zijn aanhouding werd hij vastgezet. De celstraf heeft hij in voorarrest uitgezeten. De partij vergelijkt de conclu sies met twee andere nota's: SMB kustversterking Zuid- west-Walcheren en de Lange ter mijn visie Schelde estuarium. GroenLinks constateert dat bij de kust van Walcheren en de Ka loot vergelijkbare natuurlijke processen gaande zijn. Maar het bureau dat heeft geke ken of de aanleg van een WCT mogelijk is, redeneert vanuit de wetenschap, stelt GroenLinks. „Het gaat ervan uit dat techniek alle problemen kan oplossen, in clusief de WCT: zand storten en de duinen blijven bestaan", al dus GroenLinks. Natuurlijkheid Maar het bureau gaat volgens de partij voorbij aan de vragen welke relatie er nog is met 'na tuurlijkheid' en wie de maatre gelen gaat betalen. In een brief aan het dagelijks provinciebestuur wijst Groen Links op de verschillen tussen de rapporten. Ze vindt dat Gede puteerde Staten ervoor moeten zorgen dat alle informatie die voorhanden is naar het bureau wordt gestuurd dat een maat schappelijke kosten en baten af weging maakt voor de WCT. Ook moet de informatie worden meegenomen in de milieu effect rapportage. „Dat moeten wij niet hoeven doen", aldus Wiers- ma. GroenLinks vindt de presenta tie van de conclusies overigens voorbarig. Wiersma: „Het komt niet vaak voor dat de conclusies weken voor de publicatie van het definitieve rapport bekend worden gemaakt. In dit geval was daar ook geen enkele aanlei ding voor, want er staat geen druk op de ketel. Natuurlijk, er moeten onderzoeken worden ge daan. Maar de uitkomsten daar van hoeven niet a la minuut te worden gepresenteerd. De uit komsten zijn nodig voor het ma ken van een maatschappelijke kosten-baten analyse en een mi lieu effect rapportage. We vin den dat alle beschikbare infor matie in die afweging moet wor den meegenomen en niet alleen die informatie die pro-WCT is." kunst i door Edith Ramakers VLISSINGEN - Hij wandelt, ob serveert en maakt notities. Zo s'. brengt de Franse dichter Eric Js Suchère een belangrijk deel van J zijn dag door in Vlissingen, I- waar hij nog ruim een maand verblijft in een van de gastate- - liers van kunstcentrum Willem JIII. Hij legt in Vlissingen de ba sis voor een nieuw deel van de Slibreeks. De Slibreeks is een serie boekjes die in 1978 is voortgekomen uit het literaire tijdschrift Slib. I: Suchère is de 'eerste nog leven- de Fransman die een aandeel le- vert in de Slibreeks'. „Dichter Frans van Dixhoorn uit Middel burg weet dat ik van de Neder landse dichtkunst hou en dat ik regelmatig contacten heb met |Nederlandse dichters. Er zijn niet veel Franse dichters met in teresse in Nederland. Daarom 3 mag ik waarschijnlijk een deel voor de Slibreeks schrijven en misschien ook omdat ik in Frankrijk redelijk bekend ben." Hij genief van de andere omge ving, die zo afwijkend is van zijn thuis in Parijs en Marseille. .,Ik ben verbaasd over de forse schepen die hier zo vlak langs de kust varen. Maar ook van de weerschijn van de lichten van de fabrieken aan de horizon en de wisseling van het zonlicht, dat soms artificieel aandoet." De dagelijkse bezigheden van de wandelaars op de dijk, vlak bij de Willem III ontgaan hem piet. ,,'s Ochtends, 's middags en 's avonds zie ik telkens weer de zelfde mensen. Ik ga ze al her kennen. De een doet oefeningen de ander loopt steevast op het zelfde tijdstip met zijn hond over de dijk." Niet mooi Suchère vindt inspiratie in Vlis singen voor zijn nieuwe boekje. -Vlissingen is niet mooi, niet aantrekkelijk, maar wel bijzon der. Er is niet veel te beleven, maar als je goed kijkt, word je verrast en gebeurt er meer dan je in eerste instantie verwacht." Hij laat zich in elk geval verras sen. Bijvoorbeeld door de tekst die de Bredase kunstenaar Loek Grootjans op de nabijgelegen Ar senaaltoren schilderde. Vanuit het raam van zijn tijdelijke ka mer ziet hij een deel van de lite raire zin: 'ben ik nergens'. De Franse dichter Eric Suchère schrijft een deel voor de Slib reeks. „Soms denk ik dat ik hier echt nergens ben. De eerste weken leefde ik in een soort isolement. Ik sprak met niemand, wandel de veel en nam zoveel mogelijk in me op. Ik vroeg me ook af waaraan de mensen van hier ge hecht zijn." Inmiddels weet hij dat de Groot- jans tekst doorloopt aan de an dere kant van de toren met 'er gens ben ik anders'. „Het is een prachtige vondst. Misschien wordt dit wel de titel van mijn boekje 'ergens ben ik anders'. Of: 'ergens ben ik'." Hij speelt met de gedachte om voor zijn boekje de werkwijze van filmmaker Michel Antonio- ni te gebruiken. Antonioni gaf zijn film l'Eclipse, waarin Alain Delon en Monica Vitti een hoofd rol vervullen, een opmerkelijk einde. „Het is een gewoon zoet liefdesverhaal, maar de laatste zes, zeven minuten maken l'Eclipse bijzonder, haast angst aanjagend. Het einde valt bui ten het verhaal, waardoor er in l'Eclipse een nieuwe werkelijk heid ontstaat." Suchère verklaart zich nader: „Ik kijk nu naar de Oranjemo len op de dijk, die decoratief en statig is. Maar in de nacht, als beelden vervagen kan de molen een onbekend, eng voorwerp worden." Hij spreekt en schrijft in het Frans, maar hij wil zijn 'gedicht in proza' in het Nederlands uit geven. Kim Andringa, een Ne derlandse die in Parijs woont, zal zijn werk vertalen. „Erik Lindner is een Nederlandse dich ter, die de vertaling als dichter bekijkt. Hij weet op welke re gels een goed gedicht steunt." GORISHOEK - Voorlopig staat er nog maar één tijdelijk informa tiebord in Zeeland, dat sportduikers moet waarschuwen voor de gevaren van de locatie waar ze te water gaan. Het is de bedoeling dat het er uiteindelijk elf worden. De gemeente Tholen wilde voor de duikstek bij Gorishoek niet wachten, vandaar dat daar al- vasteen lijdelijk bord is geplaatst. Op het bord staat informatie die specifiek op de Oosterschelde bij Gorishoek slaat. Het is de bedoeling dat sportduikers geïnformeerd worden over plaatselij ke zaken zoals stroming en zicht. Volgens een woordvoerster van de gemeente Tholen is er behoefte aan de borden ontstaan nadat zich enkele duikongevallen hadden voorgedaan. Duikers kennen de aanwijzingen op de borden wel, maar de plaatselijke situatie wordt nogal eens onderschat. Vooral Gorishoek is een populaire plaats voor sportduikers, zodat daar alvast een tijdelijk bord is geplaatst. De Nederlandse Onderwatersport Bond laat de borden maken en betaalt ook mee. Verder dragen de provincie Zeeland en de gemeenten waar de borden komen aan de kosten bij. De eer ste definitieve borden komen bij Strijenham, Gorishoek*en Stave- nisse. Later komen er ook borden op plaatsen als Scharendijke, Bergsediepsluis, Dreischor, de Zeelandbrug en het Goese Sas. Al leen al langs de Oosterschelde zijn zo'n zeventig duiklocaties te vinden. In Zeeland zijn jaarlijks naar schatting zo'n 600.000 tot 800.000 duikbewegingen. Het merendeel van de duikers in Zee land komt uit België. foto Dirk-Jan Gjeltema door Selma Osman MIDDELBURG - Traditionele schepen zijn voor veel kunste naars al eeuwenlang een bron van inspiratie. Zelden wordt de moderne zeilsport uitge beeld. Dat was voor de Middel burgse galeriehoudster Dimp Nelemans reden om de exposi tie Sails On Sale op te zetten met werk van beeldhouwer/- jachtontwerper Ludo van Well en grafisch kunstenaar Victor Hoefnagels. De opzet is geslaagd. Zeilple- zier spat van de schilderijen in Gallery Maritime af. Hoefna gels komt uit Den Haag en is zelf een fervent wedstrijdzei ler. Al jaren ontwerpt hij het promotiemateriaal voor de North Sea Regatta. Voor de ex positie in Middelburg maakte hij een serie van twintig schil derijen waarop naast een hoop spetters, concentratie, wan hoop en strijdlust van de ge zichten valt af te lezen. „Voor het eerst zie je mensen", merkt Nelemans op. Ze kan talloze doeken laten zien van boten die op één oor liggen. „Ze van gen de wind en dat suggereert de snelheid." Op de schilderijen van Hoefna gels gebeurt van alles. Het schip gaat hard, de mensen zijn in actie. Ze leveren een bijna voelbaar gevecht met het water en hun tegenstanders in de race. Woest De schilderijen zijn even woest als de zeilsport zelf. Zand en gruis zijn erin verwerkt. De zee dreigend grijsgroen met als contrast de felgekleurde kle ding van de zeilers. Elk doek lijkt te zijn gesigneerd met slierten olieverf in rood, wit, blauw, oranje of groen en geel. De beelden van Middelburger Ludo van Well passen er goed bij. Zijn fijngevormde steekmastsculturen lijken door de ruimte heen te varen. In bijna elk beeld van Van Well vloeit de werkelijkheid over in fantasie. Soms gaat dat ge paard met een grote dosis hu mor, Zo maakte hij een houten bootje dat er verroest uitziet. Het verbeeldt de droom van ve len om een eigen jacht te bezit ten. Het begint met een casco, maar dan is het geld op en ligt de illusie weg te roesten in de tuin. Of 'Fishboat'. Twee sculpturen waarin een houten scheeps romp overgaat 'in een natuur stenen snuit van een dolfijn. Van Well is gefascineerd door deze dieren. Ze helpen hem en andere jachtontwerpers om rompvormen te verbeteren. „Vissen zijn van nature ideaal vormgegeven. Ze bewegen zich al jaren door h^t water." Ontwerpen en beeldhouwen lo pen bij Van Well door elkaar heen. Ideeën voor rompvormen en masten ontstaan in zijn hoofd. Maar als hij ze driedi mensionaal maakt om te kij ken of de verhoudingen klop pen, draaft zijn fantasie dooi en heeft hij er weer een beeld bij. Sails On Sale weet het plezier van het moderne zeilen over te brengen op de bezoeker. Je krijgt zin in een duik. Expositie: Sails On Sale, t/m 28 augustus in Gallery Maritime, Gortstraat 43, Middelburg. Open: di t/m za van 12 tot 17 uur en op afspraak. Marmeren kotter van Ludo van Well. foto Ruben Oreel KAPELLE - Bij Kapelle wordt van 21 tot en met 29 au gustus in de nachtelijke uren gewerkt aan het spoor langs de Stationsstraat. Spoorbeheerder ProRail laat de houten dwarsliggers vervangen door betonnen exemplaren. Van 21 tot en met 24 augustus zijn de voorbereidende werk zaamheden vanaf middernacht tot veelal vroeg in de och tend. De daadwerkelijke vervanging van de dwarsliggers gebeurt 28 en 29 augustus, ook na middernacht. De perso nentreinen ondervinden dan geen hinder. Bewoners moe ten rekening houden met geluidoverlast. De overwegen ;in de Biezelingsestraat en Dijkwelseweg in Kapelle blijven tijdens de werkzaamheden gewoon berijdbaar. TERNEUZEN - Een 42-jarige man uit de gemeente Hulst is in de nacht van zondag op maandag op de Churchill- laan in Terneuzen betrapt op het rijden onder invloed van alcohol. De man moest om tien over drie een blaastest on dergaan, waaruit bleek dat hij te diep in het glaasje had gekeken. Hij kreeg een bekeuring en een rijverbod van twee uur. Op de Kinderdijk in Axel werd zondagavond om vijf over half twaalf een 30-jarige Belg uit Assenede betrapt op het rijden onder invloed. Hij bleek bijna vier keer teveel te hebben gedronken. Zijn rijbewijs werd inge vorderd. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. RENESSE - Een 17-jarige inwoner van Zierikzee is in de nacht van zondag op maandag aangehouden in Renesse. De jongen was in het bezit van cocaïne en is voorgeleid aan de officier van justitie. CADZAND - Een 58-jarige man uit het Luxemburgse Steinfort is zondagavond om vijf voor twaalf aangehou den omdat hij gevaarlijk rijgedrag vertoonde op de pro vinciale weg in Cadzand. Zijn rijgedrag viel op, omdat hij erg wisselde van snelheid. Zo schommelde zijn snelheid van dertig tot negentig kilometer per uur. Ook wilde hij rechtsaf slaan op een plek waar geen afslag aanwezig was. Uit een blaastest bleek dat de Luxemburger twee keer zoveel alcohol had gedronken, als is toegestaan. Hij kreeg een bekeuring van 390 euro, die hij meteen voldeed. Ook kreeg hij een rijverbod van vier uur. VEERE - Vandaag worden op de Torenwal in Veere drie nieuwe vlaggen ter gelegenheid van de viering van 450 jaar markizaat gehesen. Begin juli werden de vlaggen, ont worpen door kunstenaars, gestolen. De organisatie van het jubileumfeest heeft de kunstenaars gevraagd om de vlaggen opnieuw te maken. VLISSINGEN - Vanaf een parkeerplaats aan de Nieuwen- dijk in Vlissingen is tussen vrijdagavond laat en zondag ochtend vroeg een brommer gestolen. Het gaat om een bromfiets van het merk Sym, type Yet. door Raymond de Frel NIEUWVLIET - Verschillende natuurorganisaties houden deze week excursies in de Zeeuws- Vlaamse bossen en polders. Een gids van Staatsbosbeheer wandelt vanavond vanaf half tien door het bos van Erasmus in Nieuwvliet. Samen met geïn teresseerden speurt zij naar vleermuizen en uilen. Startpunt is de parkeerplaats aan de Knok- kertweg bij de Knokkert. Een dag later wordt een zelfde excur sie gehouden in het Braakman- bos. Ook deze tocht begint om half tien, bij de parkeerplaats aan de receptie van recreatiecen trum De Braakman nabij Hoek. Speciale aandacht is er voor de bosuil, die zich de laatste tijd steeds meer laat zien in het Braakmanbos. De excursie door het bos van Erasmus wordt ook nog op dins dag 16 augustus (21.30 uur) ge houden. De tocht door het Braakmanbos staat op woens dag 17 augustus (21.30 uur) nog eens op het programma. Woensdagochtend wordt er van af half elf gewandeld door het Verdronken Land van Saeftinge in Nieuw-Namen onder leiding van een gids van Het Zeeuwse Landschap. Vooraf aanmelden bij Bezoekerscentrum Saefting- he (0114-633111) is vereist, 's Avonds is er vanaf half acht aan dacht voor planten en vogels in De Verdronken Zwarte Polder in Nieuwvliet. Deze excursie be gint op het parkeerterrein tegen over frituur 't Gemaal aan de Zeedijk in Nieuwvliet-Bad. Woensdag 17 augustus wordt er vanaf half zeven uur opnieuw gewandeld door Het Verdron ken Land van Saeftinge. De Ver dronken Zwarte Polder wordt diezelfde dag om half acht ook nog eens aangedaan. Schorren Het Zeeuwse Landschap houdt donderdag vanaf tien uur een tocht door natuurgebied 't Zwin. Na een bezoek aan het be zoekerscentrum in Retranche- ment wordt er uitleg gegeven over de zandige strandvlakten, slibrijke schorren, zeldzame planten en vogels. Staatsbosbeheer heeft voor zon dagochtend een route uitgestip peld door de Plaschaert in Koe wacht. Daarbij wordt stilge staan bij de historie, ecologie en vooral de zandgrond in dit ge bied. De start is om half tien bij de Rooms-Katholieke kerk in Koewacht. Natuurvereniging De Steltkluut houdt maandag een fietstocht rond de Kop van Hontenisse. De route begint 's avonds om zeven uur bij paviljoen de Perk aan de Zeedijk in Perkpolder. Aanmel den kan tot maandag twaalf uur bij gids Marian Langeveld (0115-648432). Grensstreek Hun collega's van 't Duumpje fietsen maandag met liefheb bers in de grensstreek bij Snit Kruis en Sint Margriete. Tijdens deze twintig kilometer lange rit is er aandacht voor bloemen, vlinders, dijken en kleine bos jes. De start is om zeven uur 's avonds bij de Nederlandse-Her vormde kerk in Sint Kruis. ZIERIKZEE - De organiste Pe tra Veenswijk uit Delft geeft woensdagavond een concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Op het programma staan wer ken van César Franck, Jean Langlais, Felix Alexandre Cuil- mant en Guy Bovet. Vreeswijk vervolgde na het be halen van haar diploma's doce rend musicus orgel en clavecim- bel haar studie in Parijs aan het Conservatoire National. Zij be hoort tot de laatste leerlingen van de Franse organist /componist Jean Langlais. Haar repertoire omvat het gehele or- geloeuvre van oude tot heden daagse orgelliteratuur. Zij treedt op in heel Europa en in Japan. Ook is haar muziek regel matig op de radio te horen. Veenswijk is als diligente/ orga niste verbonden aan de Maria van Jessekerk in Delft en heeft enkele cd's met Frans symfo nisch orgelrepertoire op haar naam staan. Het concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13