Zoeken naar nieuwe De Bruijn PZC Ik voelde me hier meteen thuis Kijkje in wereld van volwassenen Thoolse raad kiest voor hogere windmolens -11 Vader met losse handjes voorwaardelijk bestraft Raadsfracties Veere hebben wensenlijstjes ingeleverd voor burgemeester 'uzzelrit GEOPEND BOUWVAK Diefstal uit personeelsruimte Straf voor vechtpartij om niks Belg beboet voor weigeren blaastest Dief bij verstek veroordeeld Botsing bij tunnel agenda dinsdag 9 augustus 2005 DELBURG - „Waarom Cg ik mijn dochter geen klap- wn geven? Wie niet horen wilt, L,| voelen. Dat is in onze cul- m,r gebruikelijk." Met die borden lokte een 52-jarige in woner van Vlissingcn gisteren een discussie uit. De Vlissinger ontvoerde en mis handelde op 10 augustus vorig jaar zijn 25-jarige dochter. Hij zette haar hardhandig in zijn au to en nam het slachtoffer mee naar zijn flat. Als reden voerde hij aan dat het meisje niet eer lijk tegen hem was geweest en dat zij hem dus niet het respect had betoond waar een vader recht op heeft. De politierechter gaf de man te verstaan dat de tij den veranderd zijn en dat zulk gedrag niet acceptabel is, ande re cultuur of niet. De verdachte was niet gevoelig voor de ge dachte, dat geweld geen respect afdwingt. „Mijn vader is 78 jaar. Als ik fout ben dan krijg ik van hem klappen. Zo gaat dat in onze cultuur." Officier van justi tie H. den Hartog noemde de ont voering en mishandeling juist respectloos tegenover de doch ter. „Het is respectloos. Je mag je dochter niet slaan. Niet in Ne derland, maar ik denk ook niet in uw cultuur", zei zij, verwij zend naar de Antilliaanse ach tergrond van de verdachte. Zij eiste 42 uur werkstraf en een week voorwaardelijke gevange nisstraf. Raadsman A. Neels pleitte voor een geheel voor waardelijke straf. Daar voelde de politierechter meer voor. De 42 uur werkstraf werd de Vlis singer voorwaardelijk opgelegd. vMaurits Sep iMBURG - Alle gemeente- ,_jfracties van Veere hebben „teren hun wensenlijstjes voor in nieuwe burgemeester ingele- J. De moeilijkheid wordt vol- ens hen niet om daar één pro- dschets van te maken, maar om op 1 januari de opvolger voor burgemeester De Bruijn in huis te hebben. De wensen van de zes fracties wrden door de raadsgriffier sa mengevat en samengevoegd tot en profiel voor de nieuwe bur- pneester waarin alle fracties ich kunnen vinden. De profiel- chets moet over een week klaar Bjn- Het presidium - het overleg n de fractievoorzitters - komt igende week dinsdag bijeen om over de profielschets te pra- en. De gemeenteraad moet die [jaarna definitief vaststellen. Vervolgens wordt de sollicitatie- ermijn geopend. Burgemeester l de Bruijn vertrekt op 1 okto ber. Loco-burgemeester en wet- Kiuder W. van Tatenhove neemt laar taken dan tijdelijk over. )egemeenteraad wü dat op 1 ja- haar opvolger aan het werk-gaat. De tijd is krap", constateert VD-fractievoorzitter P. O ver meen. Dat beschouwt hij als de noeilijkste opgave voor de ge- neenteraad. Hij hoopt wel dat !t lukt om met ingang van het iieuwe jaar 'iemand in die stoel e krijgen'. „Dan kan hij of zij rich nog inwerken voordat we n maart gemeenteraadsverkie- ïgen hebben." irmeen verwacht weinig hob- Isbij het opstellen van de pro- L :hets. De zes fracties zullen jar zijn inschatting weinig VESTKAPELLE - Motor- en lutoclub de Zeeuwen houdt vrij- een puzzelrit waarbij het im gezelligheid draait. Start- lunt is Westkapelle. Deelne- ners kunnen meerijden met de .uto, motor, scooter, fiets of tan- lem. Inschrijven kan van 18.30 Ot 19,30 bij café Kasteel van Ba- avia aan de Zuidstraat. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl moeite hebben tot overeenstem ming te komen. CDA-fractie- voorzitter K. Wouters-Jonge- pier deelt zijn optimisme. „Ik heb de overtuiging dat we er sa men best snel uitkomen." Wouters-Jongepier verklaart dat uit het goede voorbeeld dat De Bruijn heeft neergezet. „De algemene conclusie is dat zij een goede indruk nalaat. Zij staat midden in de samenleving en dat heeft Veere nodig." Daarmee geeft ze tevens een in kijkje in het wensenlijstje dat het CDA heeft ingediend. „Wij zoeken inderdaad zo iemand als De Bruijn", zegt Wouters-Jonge pier. Maar: „We zullen er wel voor waken dat we niet een nieu we De Bruijn in een ander per soon zoeken." Het CDA had weinig moeite om de eigen wensen op papier te zet ten. Met een uurtje waren de christen-democraten eruit. Ook de WD was er vlot uit, mede dankzij hulpmiddelen als de bro chure van het ministerie van Binnenlandse Zaken over pro fielschetsen en informatie op in ternet,, vertelt Overmeen. Dat is terug te vinden in de ka rakterschets die de liberalen hebben gemaakt. Zij zoeken ie mand met daadkracht, met het vermogen om te luisteren, met ervaring in het dualisme, met in zicht in gemeentelijke financi ën, met humor; iemand die ook communicatief vaardig is en als bestuurder een bindmiddel kan zijn tussen de wethouders ener zijds en tussen de raad en de wethouders anderzijds. Geloof en politieke kleur doen er niet zo toe, aldus Overmeen. Moch ten andere partijen daaraan wel eisen stellen, dan kan daarover gesproken worden. Ovenneen: „Er is ons veel aan gelegen dat we met één profielschets naar buiten komen. Ik ga niet op voor hand al zeggen wat voor ons on verteerbaar zou zijn." (Advertentie) Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee "VKerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge 0113-341688 www.moerstee.nl Marloes Loos „Als ik op de snelweg langs het bordje Zeeland rijd, dan voel ik me helemaal blij." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - „Ik kom eraan", dacht Marloes Loos toen ze thuis in Arn hem de campagne Welkom in Zeeland op televisie zag. Het was sinds ze een pu ber was haar droom om in Zeeland te wonen. Ze zegde haar baan op, zette haar huis te koop en maakte haar droom waar. Ze liet haar familie, vrienden en kennis sen achter in Arnhem. Ze gaf haar goe de baan in het speciaal onderwijs op. Haar eigen huis staat nog te koop. Vrienden verklaren haar voor gek. Nu woont Loos (31) tijdelijk in een huis van iemand anders in Middelburg en probeert ze via uitzendbureaus aan het werk te komen. „Ik heb vorige week huisjes schoongemaakt in Port Zélande. Het is moeilijk uit te leggen. Op één of andere manier ligt mijn hart hier. Ik kom al sinds ik een baby was in Zee land, ik voel me hier gewoon thuis. Als ik op de snelweg langs het bordje Zee land rijd, dan voel ik me helemaal blij." Vanuit Arnhem naar werk en woon ruimte zoeken, was ook een mogelijk heid geweest, geeft ze toe. „Maar dat werkt minder goed, heb ik gemerkt. Voor woonruimte moet je vandaag of morgen kunnen gaan kijken. Ik kan na tuurlijk heel verstandig doen, mijn baan houden en wachten tot mijn huis verkocht is, maar ik wilde het gewoon een keer echt gaan proberen. Ik was bang dat het er anders nooit meer van zou komen. Het is echt een droom en die wil ik gewoon realiseren. Als het he lemaal niet lukt, kan ik altijd terug naar Arnhem." De vakanties van haar jeugd bracht ze door in Cadzand. Het liefst was ze daar ook gaan wonen. „Ik heb voor Walcheren gekozen omdat hier de scholen voor speciaal onderwijs zijn, hier kun je wat meer kanten op. Voordat ik serieus plannen had om hier te komen, was ik hier drie keer geweest. Dus ben ik naar Middelburg gereden om te kijken of het goed voelde. Ik voel de me meteen thuis. Dat is hetzelfde ge voel dat je kunt hebben als je voor het eerst in een huis komt, het gevoel dat je ergens echt op je plek bent. Als ik bij De Vriendschap op het terras zit en om me heen kijk, dan denk ik: dit is mijn stad." Raar, vind ze zelf. Ze had verwacht dat het die andere stad op Walcheren zou worden. „Altijd als ik me niet lekker voelde, stapte ik op de trein naar Vlis- singen. Dan ging ik een uurtje op een bankje op de boulevard zitten. Daarna ging ik weer naar huis, drie uur in de trein. Dan was het over." Loos noemt de ruimte en het tempo als meest aan trekkelijke eigenschappen van Zeeland. „Middelburg is wel gewoon een stad, maar het leven is wel wat dorps. Dat vind ik prettig. Ik heb met Arnhem nu foto Ruben Oreel al veel minder dan met Middelburg." Ze is nu een week Middelburgse. „Het is nu heel moeilijk. Ik heb echt een dag taak aan het zoeken van werk en woon ruimte. Het is natuurlijk ook niet de makkelijkste tijd om een baan in het on derwijs te vinden, midden in de vakan tie. Ik ben al een keer heel ver gekomen met een sollicitatie, maar dat is net niets geworden. Op televisie zie je die campagne om mensen naar Zeeland te halen. Nu ik hier ben, vraag ik me af hoe ze dat nou zien. Er is heel weinig werk. Willen ze alleen maar mensen met veel geld die niet meer hoeven te werken?" Loos heeft zichzelf geen ter mijn gesteld om te slagen. Toch bestaat de kans dat haar droom alsnog uiteen spat. „Het hangt ervan af of ik dit najaar woonruimte kan vinden. Als ik dat niet heb, houdt het gewoon op. Ik kan me niet voorstellen dat ik over een tijd ge desillusioneerd terug moet naar Arn hem. Als je iets zo graag wilt en je werkt er hard voor, dan moet het toch lukken." MIDDELBURG - Michael de La ter (links) en Larissa Haschke (derde van links) hebben het er maar druk mee: koffie en thee halen voor de ouderen van ver zorgingshuis Rustenburg, koek je erbij, schone kopjes en scho teltjes halen uit de keuken. Me vrouw Van Heiteren (links) en mevrouw Van den Berge vinden zo te zien dat de kinderen het prima doen. Larissa en Michael mochten gisteren een kijkje ne men en een handje helpen in Rustenburg. Ze deden mee aan de Roefelweek die Jantje Beton in Middelburg houdt. Kinderen kunnen de hele week bij ver schillende ondernemingen en be drijven achter de schermen kij ken. Zo deed het dierenasiel mee, de kinderboerderij, de kap per en de boekwinkel. Activitei tenbegeleidster Suus van der Wal van de Roefelweek is zeer over Larissa en Michael te spre ken. „Ze zijn erg enthousiast en absoluut niet verlegen. En voor de ouderen brengt het wat leven in de brouwerij." Na de koffie staan enkele spelletjes op het programma. Larissa waagt zich aan Pim Pam Pet, terwijl Mi chael het gooit op een potje Mens Erger Je Niet. Het is voor het eerst in twee jaar dat in Mid delburg geroefeld wordt. De af gelopen twee jaar was het niet mogelijk, door een tekort aan vrijwilligers. De Roefelweek is nu onderdeel van het ZipZap- Programma en valt onder Stich ting Welzijn Middelburg. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Uit een tas die in de personeelruimte van een winkel aan de Lange Zelke in Vlissingen stond, is gis teren een mp3-speler en een portemonnee gestolen. De tas was van een personeelslid. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Baar land en een achttienjarige Middelburger kregen gisteren van de Middelburgse politierechter voor hun aandeel in een vechtpartij werkstraffen van dertig uur opgelegd. Het duo liep op 28 november vorig jaar in Middelburg 's och tends vroeg naar huis, nadat ze uit waren geweest. Toen twee jongens op een scooter kwamen aanrijden zwaaide een van de verdachten met zijn armen. Dat gebaar wekte de irritatie van de scooterrijders, die op hun beurt de con frontatie aangingen. „Een vechtpartij om niks", merkte politierechter R. Lameijer op. Raadsman M. Kalle vond dat er tegenstrijdigheden zaten in de verklaringen van de vermeende slachtoffers. „Wie is nou dader en wie is slachtoffer?", vroeg hij zich af. De strafpleiter deed een beroep op noodweer en achtte een schuldverklaring zon der oplegging van een straf passend. Dat vond de politie rechter te ver gaan. „Ze hadden legio mogelijkheden om weg te lopen.De verdachten beloofden dat ze in de toe komst confrontaties uit de weg zullen gaan. MIDDELBURG - Omdat de vaarwet geen rijontzegging kent, kon de Middelburgse politierechter R. Lameijer gis teren een 42-jarige inwoner van Beveren (B) alleen 950 eu ro boete opleggen. De politie werd gewaarschuwd nadat de verdachte, bij een tochtje met zijn plezierjacht, op september 2003 in de sluizen van Hans weert bijna in aan varing kwam met een binnen vaarttanker. Toen hem een blaastest werd afgenomen, blies hij zo kort dat het appa raat niet werkte. Dat werd opgevat als kwade opzet en weigering. De politie ging er daarom vanuit dat de schip per dronken was en legde de Belg een vaarverbod op. Raadsman J. Schuttkowski betwistte gisteren de weige ring van het ademonderzoek en pleitte voor vrijspraak, maar dat verweer ging volgens de politierechter niet op. De zaak diende eerder bij het Gerechtshof in Den Haag, maar werd terugverwezen naar de politierechter. MIDDELBURG - De 36-jarige inwoner van IJzendijke was nog maar net uit de gevangenis of hij liet zich verlei den tot het plegen van een diefstal. De situatie werd nog beroerder toen de politie hem op 9 mei dit jaar in Bres- kens samen met zijn kompaan betrapte bij het stelen van koperdraad van de voormalige verkeerstoren van de PSD. Dat leidde gisteren in Middelburg tot een nieuwe straf zaak, waarbij de verdachte overigens verstek liet gaan. Wel was zijn advocaat A. Neels aanwezig. De politierech ter ven-oordeelde de man voor poging diefstal tot 46 uur werkstraf. Geldgebrek was volgens Neels het motief, om dat zijn cliënt na zijn vrijlating lang op een uitkering moest wachten. De strafpleiter vroeg om een werkstraf. „Hij is nu naar Middelburg verhuisd. Het gaat nu beter." De schadeclaim van Rijkswaterstaat werd niet-ontvankelijk verklaard, omdat het gebouw gesloopt zal worden. door Harmen van der Werf THOLEN - De vervanging van vier lage windmolens aan de Del Campoweg bij Anna Jacoba- polder door turbines van 125 me ter kan de goedkeuring wegdra gen van een meerderheid van de Thoolse gemeenteraad. De na- tuurvereniging Tholen is tegen de vervanging en wil concentra tie van windmolens langs het Schelde-Rijnkanaal. P. Hoek is raadslid van de verre weg grootste fractie in Tholen, de SGP. Hij is duidelijk in zijn standpunt over de bezwaren van de natuurvereniging Tho len. „Wij hebben anderhalf jaar geleden een discussie gevoerd over het windmolenbeleid in de gemeente Tholen. Wij hebben toen gekozen voor de bouw van een beperkt aantal hoge wind molens in plaats van een groter aantal kleinere turbines. Wij hebben als gemeenteraad in meerderheid dus ons standpunt bepaald. Als SGP houden wij daaraan vast." Het voorstel van de natuurvereniging Tholen om windmolens te concentreren langs het Schelde-Rijnkanaal, tussen Tholen en Oud-Vosse- meer, is indertijd ook ter discus sie geweest, maar afgewezen. Dat had, aldus Hoek, te maken met 'problemen rond het eigen dom van gronden langs het ka naal'. De natuurvereniging Tho len is voor plaatsing langs het Schelde-Rijnkanaal, omdat daar al allerlei bedrijfsmatige activiteiten zijn, legt G. Meijnen uit Sint-Maartensdijk uit. „Ho ge windmolens zijn er minder storend aanwezig dan langs de Oosterschelde. Straks zie je van alle kanten op Tholen windmo lens staan, terwijl het eiland bij toeristen juist in trek is vanwe ge de wijsheid." Niet alleen de vervanging van de windturbines bij Anna Jaco- bapolder staat op de rol. Ook die bij Stavenisse maken plaats voor hogere molens en twee nieuwe locaties zitten in de pijp lijn; aan de Moggershiiseweg tussen Sint-Annaland en Stave nisse én aan de Gemaalweg bij Sint-Maartensdijk. PvdA-frac- tievoorzitter M. van der Linde houdt evenals zijn collega Hoek vast aan dit uitgestippelde be leid. „Je wilt verder met schone energie of niet", stelt Van der Linde, „en of je de molens laag of hoog bouwt, je blijft ze zien, ook aan het Schelde-Rijnka naal." De PvdA'er wijst er ook op dat er verwachtingen zijn ge wekt bij landbouwers die bij de plannen betrokken zijn. „Dat schept toch ook verplichtingen van onze kant." CD A-raadslid M. Ligtendag-Quist laat even eens weten het beleid onverkort te steunen, waarmee de meerder heid voor blijft. J. Boulogne (Al gemeen Belang Tholen) was te gen en blijft tegen. Hij woont dichtbij de plek waar aan de Mo ggershiiseweg vijf windmolens moeten komen. Als privé-per- soon gaat hij zich daar met een aantal medestanders tegen ver zetten. „Het gaat om een authen tieke polder waar bijna geen be bouwing is. De provincie wil windmolens bovendien bunde len in havengebieden, bij de Kreekraksluizen en de Ooster- scheldekering. Tholen voldoet niet aan die eis." SGPraadslid Hoek bestrijdt dit. Hij wijst er op dat het Thoolse beleid is inge zet onder het oude provinciale beleid. BORSSELE - Op de Wester- scheldetunnelweg in Borssele heeft zich gistermiddag rond 13.40 uur een eenzijdig ongeval voorgedaan. Een automobilist kwam met zijn auto in de vang rail terecht. Voor- en achterzij de van de auto zijn beschadigd. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Markt, 10.00-24.00 uur: Kermis; OOST-SOUBURG Palazzoli Huis, 10.00-11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30-20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. SEROOSKERKE - Camping Olmen- veld, 16.00-20.00 uur: Ringrijden; VLISSINGEN Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30-16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof. 20.15-21.30 uur: Oerdansles- sen, WESTKAPELLE - Polderhuismuseum. 11.00-18.00 uur: Kinderfestijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11