QBELISOL PZC Perrons moeilijk te bereiken wel waar je wezen moet Waaghalzen op wielen PZC Hal Vlissingen 's avonds dicht Motorrijder gewond bij val Jongens opgepakt voor vechtpartij Bromfietser bezeert enkel Kitesurfer stort neer KNRM redt Belgisch gezin Schipper gewond door exploderende motor p Koestraat in Middelburg M Betonnen paal beschermde de Zeeuwse waterwegen De bushalte: de Achterpoot Nobelweg 2124 Goes (naast McDonalds), ma vr open 10.00 - 17.30. za 10.00 - 16.00*uW) SPECIALIST IN KOZIJNEN, RAMEN EN BUITENDEUREN in pvc, alu en hout 300 m2 showroom Vraag naar onze thuisblijversactie editie Walcheren door Selma Osman VLISSINGEN - Ze heten Car Killer, Bone Cruiser en de Adrenalin. Het zijn de ster ren van de monstertruck-stuntshovv die za terdag en zondag op het voormalige Olau- terrein in Vlissingen stond. Voordat de drie reuzen sloopauto's gaan pletten,'wordt het publiek zaterdag opge warmd met andere hoogstandjes. Stunt mannen laten zien hoe je een auto op twee wielen laat rijden en over de kop laat slaan. Het komt aan op snelheid en een stel keiharde banden. Vuur doet het altijd goed. Een motorrijder springt door een brandende hoepel en een andere durfal laat liggend op een auto een muur van vuur op zich afkomen. Na elke stunt gaat de arm triomfantelijk de lucht in. De waaghalzerij op twee en vier wielen is niet zonder gevaar, laat de speaker weten, terwijl een van de mannen van het Tra- ber-team zich klaarmaakt voor de kegel- crash. „Hier zijn al heel wat stuntmannen bij om het leven gekomen." Een donken-ode Opel Kadett wordt op zijn kont'-gëzet. De stuntauto rijdt er met een noodvaart tegenaan, de Opel vliegt door de lucht en landt op de achterbank van de auto. Weer het handje. De stunt man heeft het overleefd. „Kijkt u eens naar die achterbank, mensen. Dat ging maar net goed", brult de speaker. Er gaan twee helmen rond als collecte voor de stuntmannen, die zich niet kunnen verze keren. Krachtpatsers Dan ronken de motoren van de Car Killer, Bone Cruiser en de Adrenalin, krachtpat sers van vier- en vijf-en-een-halve ton. In luttele minuten is er van de door de stunts gehavende sloopauto's weinig meer over en is de show voorbij. foto Ruben Oreel Hedactie: 0113-315649 ,r www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 8 augustus 2005 rioorNadia Berkelder VLISSINGEN - Het station in Vlissingen is 's avonds laat zeer slecht toegankelijk voor mensen die slecht ter been zijn of in een rolstoel zitten. De stationshal wordt 's avonds afgesloten van wege vandalisme. Wie geen trap pen kan lopen, moet een omweg van honderden meters maken. De deuren van de hal gaan offici eel om kwart voor elf dicht. Vol gens gebruikers van de hal komt het echter voor dat de hal al voor tien uur is afgesloten. S. Hoen, voorlichter van de Ne derlandse Spoorwegen, houdt vol dat de deur om kwart voor elf wordt gesloten. „Er komen dan nog maar een paar treintjes. De mensen die dan nog aanko men, kunnen best een alternatie ve route nemen." Hij benadrukt dat er voor reizigers die slecht ter been zijn een in- en uitgang is gemaakt op het eerste perron, aan de kant van het oude veer- plein. Die uitgang is volgens hem goed aangegeven. Bij de ingang van de stations hal, aan de kant van het perron, hangt een bordje met de medede ling dat reizigers via de zij-in gangen het perron kunnen verla ten. De uitgang die geschikt is voor rolstoelen, ligt 150 meter te rug, bij de voormalige controle toren van de PSD. Via die uit gang komt de reiziger op een donker en verlaten parkeerter rein aan de achterkant van het station. De andere uitgang be staat uit een trapje dat uitkomt bij de fietsenstalling aan de kant van de Prins Hendrikweg. De NS had volgens Hoen geen andere keuze. „We moesten de hal sluiten vanwege vandalis me. Er waren hangjongeren en er werd veel vernield. Daar was veel geld mee gemoeid. Het liefst hielden we die hal open, maar als dat niet kan, dan moet je wat." Het loket op het station is al eni ge tijd gesloten. Wanneer de kiosk om acht uur dicht gaat, is de hal leeg. Hoen zegt dat de NS niet heeft overwogen om het lo ket weer te openen, zodat er meer toezicht is. „Een lokettist heeft geen taak op het gebied van veiligheid. Als er daadwer kelijk iets gebeurt, kun je met lo- ketpersoneel ook niets. Wij ope nen geen loket omdat er hang jeugd zou zijn." In Vlissingen komen op een doordeweekse avond treinen aan om tien over tien, zes minu ten over half elf, tien over elf en tien over twaalf. Vanuit Vlissingen vertrekken er nog treinen om tien voor tien, tien voor elf en tien voor half twaalf. KAMPERLAND - De bemanning van de Koopmansdank, een reddingsboot van de Koninklijke Nederlandse Red- dings Maatschappij, heeft zaterdagmiddag een Belgisch gezin uit Herentals op een ontstuimige Noordzee van een sportvisbootje gered. De vader was met zijn zoon en doch ter aan het vissen, toen het bootje motorpech kreeg. Door de sterke vloedstroom dreef het iri de richting van de Oos- terschelde Stormvloedkering, waar het bleef hangen in de veiligheidslijn. De zee was echter zo wild, dat de golven eroverheen en erin sloegen. De Koopmansdank haalde eerst het gezin van boord en sleepte vervolgens het bootje naar de Roompotsluizen. VROUWENPOLDER - Een 27-jarige motorrijder uit de gemeente Borsele is zaterdagmiddag gewond geraakt bij een botsing op de Polredijk in Vrouwenpolder. Kort na vier uur kwam in een bocht ten val en schoof onder een bijna stilstaande personenauto. De motorrijder is met on bekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. MIDDELBURG - Twee Arnemuidenaars van 14 en 21 jaar zijn zaterdagavond aangehouden voor een vechtpar tij op de Markt in Middelburg. Tegen twaalf uur raakten zij slaags met een 14-jarige jongen uit Oost-Souburg. Die verloor een tand en deed aangifte van mishandeling. VROUWENPOLDER - Bij een aanrijding in Vrouwenpol der is zaterdagmiddag een 17-jarige bromfietser uit de ge meente Noord-Beveland gewond geraakt aan zijn enkel. Hij kreeg op een kruising met de N57 geen voorrang van een 65-jarige Duitse automobilist die rechtsaf sloeg. De jongen is met een pijnlijke enkel naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd. NIEUWVLIET - Bij strandpaviljoen Matour bij Nieuw- vliet is gistermiddag een kitesurfer gewond geraakt. De man stortte van een hoogte van ongeveer drie meter neet doordat de wind wegviel. Strandwachten en ambulance personeel verleenden eerste hulp. Vervolgens is hij mei een strandvoertuig van het KNRM-station in Cadzand naar een gereedstaande ambulance. De man is vervoerd naar het ziekenhuis in Brugge. Over de persoonlijke gege vens van de kitesurfer en de aard van zijn verwondinger was bij de politie niets bekend. KORTGENE - De brandweer- groepen van Colijnsplaat, Kats en Wolphaartsdijk hebben het zaterdagmiddag druk gehad met het blussen van een klein bootje dat aan de kant, in Kort- gene in brand was geraakt. De schipper, die net de benzinetank had bijgevuld toen de inbouw- motor explodeerde, moest met brandwonden aan beide benen naar het ziekenhuis worden ge bracht. Omdat het bootje niet vastzat, dreef het brandend en wel af in de richting van Wolphaartsdijk. De brandweergroepen van Kats en Colijnsplaat waren toen al 'on derweg om op het meer te blus sen. Wolphaartsdijk werd ge waarschuwd, maar d< Noord-Bevelandse brandweei kreeg al een lift van een boo' van Camping de Paardekreek waar de schipper logeert. Hele maal blussen op het water luktf niet, maar het wrak kon naar d( oude veersteiger bij Delta Mari na worden gesleept. Daar maak te de groep Colijnsplaat het klus je af. De gewonde schippei werd naar het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes vervoerd, waa: hij na behandeling weg kon. - 4lt. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Eén van de drie MUD-palen bij Vlissingen. foto Ruben Oreel Als je het weet, zie je hem staan, anders kijk je er ge makkelijk overheen. Echt opval lend is ie dan ook niet, het be tonnen paaltje bij de bunker aan het Nollenhoofd in Vlissin gen. Niets wijst er op dat deze paal ooit een cruciaal onderdeel was van de Nederlandse kustbe- scherming. Toen de Tweede Wereldoorlog was afgelopen, vond de Konink lijke Marine het nodig om de kust van Nederland vrij te stel len van het gevaar van zeemij- nen. Deze waren immers funest voor de vrije doorvaart van en naar wereldhavens als Antwer pen, Rotterdam en Amsterdam. Vooral Antwerpen was in deze tijd belangrijk, omdat dat de enige haven was die ongeschon den uit de strijd was gekomen. In 1949 werd begonnen met het aanleggen van de Mijnenuitkijk- dienst, kortweg MUD. Hierbij kreeg Vlissingen, wegens de lig ging, de hoogste prioriteit. Het belangrijkste onderdeel van de MUD waren de waluitkijkpos- ten, betonnen palen van 15 bij 15 cm en een lengte van 2.20 me ter. Hierop werd een zogenoem de 'pelorus' gemonteerd, een eenvoudig instrument waarmee de positie van mijnen kon wor den bepaald, zodat deze onscha delijk konden worden gemaakt. De bedoeling was de posten te bemannen met vrijwilligers. De campagne 'Bewaak de zeega ten, het zijn de levensaders van ons land' was echter geen suc ces. Uiteindelijk werd marine personeel ingezet. Wegens de komst van radartechniek werd de dienst echter in 1974 overbo dig. Van de 93 palen zijn er van daag de dag nog tien overgeble ven, verspreid over de kust van de Westerschelde. Drie daarvan staan bij Vlissingen. Jannes Goedbloed Het staat toch echt achterop de strippenkaart: deze kaart is geldig tot twaalf maan den na de laatste tariefwijzi ging. „Als ik dat had geweten, was ik wat vaker met de bus ge gaan", zegt Lenie van der Horst enigszins beteuterd. Twee lege strippenkaarten gaan onge bruikt de vuilnisbak in. „Ik ga nooit met de bus, maar ik dacht: ik heb nog twee strippen kaarten. Wist ik veel dat die din gen over tijd waren." De Vlis- /Singse haalt haar schouders op. ,Zo leer je weer eens wat." Van de vakantiedrukte in de bin nenstad is bij de bushalte in de Koestraat in Middelburg weinig te merken. Een drietal vrouwen zit op het bankje in de bushalte te schuilen voor de zon, een lege bus stopt bij de bushalte. Buschauffeur Robert Huybregse weet waarom de toeristen het openbaar vervoer grotendeels links laten liggen. „Het is van daag gewoonweg te mooi weer. Ze liggen allemaal op het strand. En als ze al naar de stad komen, nemen ze liever de fiets. Met het slechte weer van vorige week maandag zaten de bussen vol. Ik reed langs Miniatuur Walcheren, en daar stond zelfs een rij bij de ingang. Dan weet jewel hoe laat het is." E Voor de wachtenden in de Y, Koestraat is het busvervoer ech- I' ter een uitkomst. Laura van den [ft Berg uit Domburg, komt regel- matig met de bus naar Middel- hl burg. „Ik vind het heerlijk om hier lekker een beetje rond te r snuffelen in de binnenstad. En 1 om de prijs hoef je het niet te la- I ten. Een roze strippenkaart kost "Ij maar 4,30 euro voor vijftien Jjl strippen. Een ritje kost twee, Ij misschien drie strippen. Reken I maar uit." „Inderdaad", valt 4f Cindy Paauw haar bij. „Boven- 1 Ljjien boef je je geen zorgen te ma- I f> ken om files, het parkeren van je auto, benzinekosten en par- keerkosten." Ook voor middelbare scholier Peter is het handig. „Ik woon in Oost-Souburg en heb een bij baantje in de bediening van een pannenkoekenhuis in Domburg. En ik heb geen zin om dat hele eind te fietsen. Dankzij de bus kan ik lekker naar Middelburg fietsen en daar op de bus stap pen. Dat doe ik iedere dag, vijf dagen in de week." Het oudere echtpaar Van Eenen- naam uit Vlissingen neemt min der vaak de bus, maar wel regel matig. „We komen net terug van ons jaarlijkse dagje Middel burg", vertelt hij. „We zijn naar het middagconcert in de Oost- kerk geweest, saxofoon met pia no, prachtig. Daarna zijn we nog naar de expositie geweest in het Hofje onder de Toren, over de verwoestende bombardemen ten in Middelburg, aan het ein de van de Tweede Wereldoor log." Het paar heeft vroeger zelf in Middelburg gewoond. „Het is heerlijk om die herinneringen weer even op te halen." Ondertussen begint het drukker te worden bij de halte. Mensen komen terug van het winkelen met volle boodschappentassen en rennen om hun bus te halen. Voor een in Zeeuws-Vlaanderen geboren toerist uit de Betuwe hoeft dat allemaal niet. „Al die winkels in zo'n stad kunnen me gestolen worden. Het is dat ik hier over moest stappen op een andere bus, anders had ik hier liever niet gezeten." Hij is bezig met een heuse bus tour door Zeeland. „Ik ben hier voor in de zak van Zuid-Beve land geweest en dat is natuur lijk geweldig. Die rust die daar heerst is heerlijk. Dat vind je niet zo vaak meer in Nederland. Dat is wel het speciale van Zee land." Wanneer de bus aan komt, verdwijnt hij de bus in, naar zijn vakantiehuisje in Kou- dekerke. De vertrekkende bus laat Lenie van der Horst eenzaam achter in het bushokje. Ze zit al een halfuur te wachten op de bus. „Vanmorgen was dat nog erger. Ik moest een uur wachten tot de goede bus arriveerde. Ik snapte de borden met de bustijden niet. Ondertussen heeft iemand me dat uitgelegd." De Vlissingse vindt het wachten niet erg. „Het weer is mooi, ik zit hier goed. En ik zeg altijd: Ach, je komt uit eindelijk toch wel waar je we zen moet." Jannes Goedbloed Van vakantiedrukte is bij de bushalte in de Koestraat niet veel te merken. foto Ruben Oreel (Advertentie) Voetballiefhebbers opgelet! Het eredivisiespel komt er weer aan! Vanaf donderdag 30 augustus kunt u zich inschrijven. Voor meer informatie surft u naar www.pzc.nl het alfabet van Zeeland zeeuwse almanak De Thoolse familie besloot er op vakantie in Frankrijk een dagje strand tegenaan te gooien. De auto eenmaal ge parkeerd, bleek er een dijk van vuistgrote kiezelstenen te liggen tussen de parkeer plaats en het zo begeerde strand en blauwe water. Dap per ploegden de vakantiegan gers over de keien. Eenmaal op het strand volgde veel plezier en het gezin zag zelfs drie paarden voorbij ko men. De terugweg voerde aan het eind van de middag even eens over de stenen. De twee jarige Rosanna huppelde vro lijk mee tussen mama en oma. Tot ze op een gegeven mo ment een voet bezeerde aan een steen. Het kleintje bracht de strompelende stoet tot stil stand met de uitroep: „Stop mama, mijn achterpoot doet pijn!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9