PZC Westerweele gaat tegen verkeer in Verwarring na Amstel Cup-wedstrijd veipeirigpnii til- Inktzware zomer voor Joey Barton Yasseur telt verkeerd en verliest daardoor in Westkapelle 20 Vlissingse schaker verslaat internationaal meester op eerste dag HZ-toernooi RUGNUMMER Isinbayeva slooft zich niet uit Grote cup met kleine oren maandag 8 augustus 2005 door Euqène de Kok VLISSINGEN - Sporadisch valt er wel eens een verrassing te no teren, maar in de eerste ronde van het Hogeschool Zeeland schaaktoernooi is het meestal eenrichtingsverkeer. De toppers laten hun lager gerangschikte opponenten een tijdje spartelen, straffen foutjes vervolgens gena deloos af en winnen betrekke lijk eenvoudig. Zaterdagavond was het niet anders. Vlissinger Henrik YVesterweele was één van de weinige schakers die op de openingsavond tegen het ver keer inreed. De 25-jarige Henrik Wester- weele versloeg internationaal meester Björn Brinck-Claussen uit Denemarken. De Vlissingse schaker, lid van SK Souburg, boekte daarmee het opmerke lijkste resultaat op de openings avond van het negende HZ- schaaktoernooi. Brinck-Claus sen was met 2348 Elo-punten achter zijn naam als dertigste aan het toernooi begonnen. Wes- terweele moest het tot zaterdag doen met een rating van 1829. En waar de Deen zich rustig kon voorbereiden, moest de Vlis singer hard werken. „Ik zit in de zaalploeg voor de organisatie en moest samen met iemand anders alle tafels schoonmaken." Het resultaat kwam dan ook vol ledig onverwacht. „Alles zat mee", zei Westerweele. „Ik maakte in het begin een foutje, maar direct daarna deed hij het zelfde. Vervolgens kwam ik erg goed te staan en ben niet meer in de problemen gekomen." De Walchenaar had slechts 21 zet ten nodig. „Yes, dacht ik. Het was een euforisch gevoel. Je maakt het bijna nooit mee dat je van een titelhouder wint en in 21 zetten is al helemaal bijzon der." Wereldkampioen Tot dit weekeinde had Wester weele nog nooit een 'titelhou der' (grootmeester of internatio naal meester) ontmoet in een re guliere partij. Twee jaar geleden won hij tijdens een simultaan, voorafgaande aan het HZ-toer nooi, wel van wereldkampioen Rustam Kasimdhzanov. De zege van Westerweele was za terdag één van de weinige ver rassingen. Op de eerste 35 bor den (waaraan het gros van de ti telhouders plaatsnam) ging de winst, op de zege van Wester weele en twee remises na, tel kens naar de hoogst genoteerde speler. Scherp Wim Sinke uit Axel was één van de eerste spelers die zijn meerde re moest erkennen in een titel houder. Hij verloor in dertien zetten van Anna Zozulia, een Woman Grandmaster uit Oekraï ne. „Ik opende scherp wat ik normaal niet doe, maar als je rustig speelt, ga je er toch ook af. In de achtste zet maakte ik een blunder. Toen was het ge beurd. In het begin nam ze steeds veel tijd, maar na die mis ser speelde ze elke zet binnen de minuut." Sinke, voorzitter van SV Lan dau, had de nederlaag min of meer ingecalculeerd. „In de eer ste ronde is het verschil qua ni veau heel erg groot, rond de 500 Elo-punten. Als dat gat 200 of 300 punten is, maak je een kans. Kijk, zit je op het podium tegen de echte toppers, dan zit je meer in de kijker en probeer je wat extra's. Nu... tja, zij was gewoon te goed." Op het podium, aan de voorzij de van het atrium van Hoge school Zeeland, delfden zater dag drie Zeeuwen het onderspit tegen een grootmeester. Joey Grochal (Kloetinge) verloor van de Australiër Ian Rogers. De er varen Oleg Romanishin was te sterk voor Hans Aangeenbrug (Noordgouwe). „Een eenzijdige partij", zei Aangeenbrug over zijn ontmoeting met de Oek raïense grootmeester, wiens par tijen hij vroeger naspeelde als oefening. „Op een gegeven mo ment speelde hij een paar zetten die ik niet had verwacht. Dan weet je dat het niet goed zit. Normaal zie je ze min of meer aankomen." Hoewel hij had verloren, had de Henrik Westerweele versloeg in de eerste ronde van het HZ-schaaktoernooi verrassend internationaal meester Björn Brinck-Claussen. foto Ruben Oreel speler van Zierikzee genoten. „Ik vind deze partijen leuk. Je hoopt op een offday van hem en misschien wel een remise. Ik zit qua sterkte ongeveer op de helft van het deelnemersveld. Dan kun je ook beginnen tegen een zwakkere speler en is het direct spannend. Je moet dan winnen, anders is je toernooi verziekt." De Nederlandse grootmeester Friso Nijboer kan erover mee praten. Twee jaar geleden ver loor hij in zijn eerste ronde van Karei Terstall en speelde ver volgens een barslecht toernooi. „Na die eerste partij kon ik mij toen niet eens zo veel verwijten. Hij speelde gewoon erg goed. Ik ben altijd scherp. Ergens in je achterhoofd weet je dat er altijd slechte zetten kunnen komen." De drievoudig winnaar van het HZ-toernooi maakte zaterdag niet dezelfde fout als in 2003 en versloeg Vlissinger Henk Mas- sink. „Het was een lollige partij", zei de Amsterdamse grootmeester over zijn openingsduel. „Vanaf zet één ging het de goede kant op." Massink glimlachte toen hij hoorde hoe Nijboer het duel beti telde. „Het was een aardige par tij, ja. Ik heb een paar weken ge leden een schaakboek gekocht van John Emms. Daarin raadde de schrijver een opening aan. Die heb ik bestudeerd. Tegen Nijboer wilde ik hem proberen en verloor vervolgens kansloos. Wat bleek: het boekje klopt niet." door Sjaak Sinke WESTKAPELLE - Remy Vas- seur dacht zaterdag de triatlon van Westkapelle te winnen. Na 750 meter zwemmen, 27 kilome ter fietsen en 4 kilometer lopen kwam hij ook als eerste over de finishlijn. Maar de Vlissinger had verkeerd geteld. Hij moest nog een ronde. En zo gaf hij de winst toch nog uit handen. Gerbert van den Biggelaar, de junior uit Oud Gastel die op dat moment tweede lag, dacht al dat er nog twee kilometer gelo pen moest worden. Maar speak er Ruud den Haan riep om dat hij als tweede was geëindigd en dus stopte hij ook met lopen, in de veronderstelling dat hij dan fout had geteld. Voorfietser Adrie Flipse maan de het tweetal echter om weer door te lopen. Van den Biggel aar gaf daar als eerste gehoor aan. Hij liet zijn bekertje drin ken vallen en spurtte weg van de beduusde Vasseur, die zich even later ook weer op gang trok. De vijftig meter voor sprong die Van den Biggelaar toen al had genomen maakte Vasseur niet meer goed. Zo kon Van den Biggelaar sportieve wraak nemen voor zijn neder laag van vorig jaar, toen in West kapelle vanwege het slechte weer een run-bike-run werd ge houden. Na afloop verontschuldigde Van den Biggelaar zich. „Sorry, het 'was niet mijn fout. Ik wilde nog een rondje doorlopen." Vasseur: „Ik ben gewoon boos op mezelf. Je moet een aanloopstuk lopen en dan nog drie ronden, daar ben ik in de fout gegaan." De reglementen van de Neder landse Triatlon Bond zijn hierin ook duidelijk: 'De triatleet is al tijd zelf verantwoordelijk voor het volledig afleggen van het parcours'. Misschien had een bel voor de laatste ronde dit soort problemen kunnen voorko men. Aan het begin van de wedstrijd had zich een kopgroep gevormd met Gerbert van den Biggelaar, Remy Vasseur, Leon Jacob» Rob Musters en Floris fc1 Koole. In die volgorde stomal het vijftal na de zwemtocht trap op. om bij het Polderhui op de fiets te springen. In&: tweede ronde fietsen sloot Kes Akershoek nog even aan. In j] derde en laatste ronde van a gen kilometer ontsnapten seur en van den Biggelaar. Eindsprint De fiets-loopwissel van Vas was iets sneller dan die van Ve den Biggelaar, omdat de laalpj wel van schoenen moest wis»J len. De sterke Van den B[d gelaar had Vasseur echter a weer bijgehaald en gezamenM stormden ze door de straten tA Westkapelle, totdat Vasseurai: het eind van de tweede rotei zijn eindsprint inzette en n een zijn winstkansen verspets de. Vasseur ziet nu alweer reikhi zend uit naar de triatlons va Kamperland en Zoutelanót Daar gaat hij namelijk weerk. duel met Van de Biggelaar wk Leon Jacobse deed uitstekeni zaken door in de eindsprint fy ris Jan Koole van het erepodia- af te houden. Rob Muster pah de vijfde stek en nam daarna de leiding in het Zuidwest derland Triatloncircuit. Jurat: Kevin de Pagter was dolblij ra- zijn tiende plaats. Vrouwen Bij de vrouwen kw'am Kk Doornen (Oud Gastel) als eera uit de woelige Noordzee, op 3: seconde gevolgd door Tere van Lare (Sluis), Maaike Krira penfort (Bergen op Zoom) ena pas twaalfjarige Kirsten deBöt vere (Breskens). Van Lare stelde snel orde op Ze ken en pakte met haar 2 weer de nodige punten voor hf triatloncircuit. Dat deed ookAi> net de Bot (Oud Gastel), die vat uit de achtergrond opstoomit naar de tweede plaats overal bij de vrouwen en zo haar leiden de positie in het circuit versta vigde. van onze sportredactie Zowel UDI'19 als Capelle zit met vragen nu de KNVB de uitslag van de zaterdag gespeelde Amstel Cup-wedstrijd tussen beide ploegen niet officieel heeft verklaard. De bond heeft geconstateerd dat scheidsrechter Ketting ten onrechte besloot tot het nemen van straf schoppen, nadat de stand na negen tig minuten gelijk (0-0) was. Er had eerst moeten worden verlengd, al dus de voetbalbond, die gisteren een officieel persbericht de deur uit deed over de kwestie. Zondaghoofd klasser UDI won overigens de straf- schoppenserie. De KNVB laat nu het bestuur Be taald Voetbal oordelen over de kwes tie. Er zijn twee opties: het uitspe len van de twee keer 15 minuten ver lenging of de nu bereikte eindstand van de penalty's (6-5) wordt offici eel verklaard. KNVB-persvoorlichter Frank Hui- zinga verwacht dat in de loop van de week de beslissing valt. De stel- ling dat de uitslag wél officieel zou zijn, omdat beide clubs instemden met de strafschoppen direct na de reguliere speeltijd, is onjuist. De re glementen schrijven simpelweg een verlenging voor, stelt de KNVB. Bij UDI'19 zien ze het liefst dat de huidige eindstand officieel wordt. Maar technisch manager Mario Bo- selie wacht de beslissing rustig af. „We kunnen er nu toch niets meer aan doen. We hebben aan de scheids rechter gevraagd wat er moest ge beuren na negentig minuten. De scheidsrechter was er honderd pro cent van overtuigd dat er meteen penalty's moesten worden geno men." Mocht de bond alsnog willen verlen gen, dan vraagt Boselie zich af of de uitslag van de zaterdag gehouden penaltyserie blijft gelden, of niet. Dat zou van belang kunnen zijn als de verlenging wederom geen win naar oplevert. Bij Capelle hopen ze voorzichtig op een herkansing. Als er nog een kans is om de volgende ronde te bereiken, dan wil de zaterdag-hoofdklasser die graag aanpakken. „Maar het lot ligt in de handen van de KNVB", zegt technisch manager Henk Schou ten. Hij bevestigt dat na de regulie re speeltijd bij de scheidsrechter na vraag is gedaan over de te volgen procedure. Extra kosten Schouten zegt dat het voor de KNVB het goedkoopste is om de uit slag van zaterdag officieel te ma ken. Want de extra kosten die ge maakt worden om de verlenging te spelen, zoals de busreis, zijn dan voor de KNVB, zo vermoedt Schou ten. „Want dit is geen fout van UDI of Capelle. Ik ga ervan uit dat de scheidsrechter weet wat er moet ge beuren." Scheidsrechter Ketting was zelf niet meer voor commentaar bereikbaar. Hij vertrok na afloop, zich waarschijnlijk van geen kwaad bewust, naar zijn vakantieadres in Luxemburg. Zijn vakantie had hij speciaal voor de wedstrijd onderbro ken. Ketting zit overigens in een speciale masterclass, waarin jeugdi ge talenten worden opgeleid tot po tentiële internationale scheidsrech ters. GPD Eindelijk, Gael Monfils heeft een groot toernooi gewonnen. De tennisser is nog maar achttien jaar, maar zijn ambities zijn zo groot dat hij zichzelf een mislukkeling voelde zolang hij geen ATP-ti- tel op zak had. Gisteren ver sloeg hij in Polen, tijdens de finale van het toernooi van Sopot, Florian Mayer met 7-6 4-6 7-5. Gael Monfils was vorig jaar de onbetwiste nummer één van alle tennissers onder de achttien jaar. Maar hij was een beetrje jaloers op genera tiegenoten Rafael Nadal, Ri chard Gasquet en Andy Mur ray. Die hadden allemaal al wel succes, maar hij nog niet. Nu hoort hij er ook bij. HELSINKI - Yelena Isinbayeva rustte op de eer ste dag van het WK atletiek vooral uit. De wereldrecordhoudster bij hel polsstok hoogspringen kwam tijdens de kwalificaties maar twee keer in actie. Ze zweefde met alle ge mak over 4 meter 40 en 4 meter 45 heen, waar door ze zich plaatste voor de finale. Daarna ging ze weer slapen. Verwacht wordt dat de Russin uiteindelijk de wereldtitel zal opeisen, aangezien ze de enige is die over 5 meter kan springen. foto Kay Nietfeld/EPA CADIZ - Barcelona kan in stadion Camp Nou een nieuwe prijzenkast laten bouwen, puur en alleen voor de beker die zaterdag in de wacht werd ge sleept. Het elftal van Frank Rijkaard won de grote cup met de kleine oren na een duel met Cadiz (3-1), de finale van het Ramón de Carranza toernooi. Aan dat toernooi deden vier ploegen mee. foto Marcelo del Pozo/RTB door Roy Hammink Joey Barton kan een nieuw ge spreksonderwerp aandragen bij zijn psycholoog. De voetballer van Manchester City was juist begonnen om met een professionele hulpverle ner te praten over het verbeteren van zijn gedrag toen hij op de Engel se televisie moest verschijnen voor een dramatisch optreden. Barton (22) riep zijn jongere broer Michael op zich aan te geven bij de politie. De achttienjarige knaap is inmiddels gearresteerd; hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op Anthony Walker. Die werd een week geleden met een bijl doodgeslagen in een park in Huy- lon, een voorstadje van Liverpool. Het maakt de zwarte zomer van Joey Barton inktzwart. De voetbal prof kwam sinds het einde van het vorig seizoen tweemaal in opspraak. In de nacht na de Champions Lea gue-finale reed hij in zijn woon plaats een feestvierende Liver pool-supporter aan. De man brak daarbij zijn been. Twee weken geleden werd Barton van het trainingskamp in Bangkok I naar huis gestuurd door manager I Stuart Pearce. De middenvelder van Manchester City raakte in de hotel-1 bar slaags met een vijftienjange j Everton-supporter, die hem verbaal I provoceerde en na wederzijdse scheldpartijen de eerste klap toe? diende. Verdediger Richard Dunne I probeerde zijn ploeggenoot tegen te I houden, maar werd bij die poging door Barton in de vinger gebeten. I Dunne, Iers international, trapte uit I frustratie over de agressie van Bar-1 ton zo hard tegen een muur dat hij zijn voet brak. Hij is daardoor voor I drie maanden uitgeschakeld. Joey Barton werd door Manchester I City hard gestraft. Hij accepteerde I de eis om psychologische hulp te zoe ken voor zijn forse alcoholgebruik en agressie en moet een boete beta len van 180.000 euro, evenveel als acht weken salaris. Een kwart daar- j van is een voorwaardelijke straf die j hij opgelegd kreeg nadat hij eind 2004 in opspraak kwam. Toen drukf l te hij op het traditionele kerstfeest-1 je van de club een brandende siga-1 ret uit in het oog van een jeugdspe- f Ier van City. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 30