Ontsnapping verbijstert Kamer ilfliill Britten beëindigen nachtmerrie Russen PZC Pk's en decibellen in Rotterdam Nasa voorbereid op spannende landing 16 Veroordeelde neemt de benen uit tbs-kliniek Halsteren Zambia levert verdachte Brit uit aan Londen Fransman weer wereldkampioen slakkenspugen Gewapende overval op bakkerij in West-Souburg Rol arts bij genezing is beperkt Britse ex-minister Cook overleden ZNF van start buiten de provincie Zilver voor Smith NW 5 Koel Aanhoudend koel met wolkenvelden. Het blijft op de meeste plaatsen droog. Stevige wind en maxima rond 18 graden. 247e jaargang no. 185 maandag 8 augustus 2005 los nummer 1,25 Justin Gatlin een gentleman onder sprinters internet: www.pzc.nl yannnze redactie binnenland HALSTEREN - De Tweede Kamer heeft gisteren ver bijsterd gereageerd op de zo veelste ontsnapping van een gevaarlijke tbs-patiënt. Naar zaterdag pas bekend werd gemaakt is donderdag uit een kliniek in het Noord-Brabantse Halsteren de 34-jarige tbs'er Marcia- no Ernst spoorloos verdwe nen. De man van Surinaamse af komst werd in 1997 voor een ge welddadig delict tot tbs veroor deeld. Hi] is sterk afhankelijk van medicijnen. Als hij die niet inneemt, kan hij gevaarlijk zijn voor zijn omgeving. Ernst nam de benen toen hij op het terrein van de inrichting van het ene gesloten paviljoen naar het andere liep. Het terrein heeft geen omheining en is vrij tie gevaarlijk wordt zonder bege leiding over een open terrein mag lopen. Ook CDA-Kamerlid Van Haersma Buma wil graag weten hoe dit mogelijk was. On afhankelijk Kamerlid Wilders vindt dat Donner een 'falend tbs-beleid voert, waarbij ont snappingen eerder regel dan uit zondering lijken'. Donner kwam twee maanden ge leden in politieke problemen door de ontsnapping van tbs'er Wilhelm Schippers, die er tijdens een begeleid verlof van uit de tbs-kliniek in Balkbrug vandoor ging en enkele dagen la ter een 73-jarige man vermoord de. Naar aanleiding daarvan zijn de regels aangescherpt. Zo mag een tbs'er niet meer op proefverlof als niet alle deskun digen vinden dat hij daar klaar voor is. CDA'er Van Haersma Buma wil van Donner horen hoe het oor deel van de deskundigen over Ernst luidde. „We moeten weten of in dit geval de juiste afwegin gen zijn gemaakt." Ook in de gemeenteraad van Bergen op Zoom, waartoe Hal steren behoort, is de ontsnap ping hard aangekomen. Er wor den betere veiligheidsmaatrege len in de kliniek geëist. Volgens persofficier Hambeu kers zet justitie 'alle middelen in' om Ernst op te sporen. Daarmee doelt hij onder meer op de verruimde bevoegdheden als het afluistex-en van mobiel tjes en het openbaar maken van naam en afbeelding van de ont snapte. Begeleid Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie is het geval van Marciano Ernst niet te vergelijken met dat van Schip pers. Ernst was immers niet met begeleid verlof. Hij had binnen de kliniek 'een op zijn persoon afgestemde beperkte bewegings vrijheid'. Dat betekent dat hij op het terrein naar zijn therapie mocht lopen. Dat paste bij zijn behandeling, zei de woordvoer der. „De behandeling verliep goed en hij hield zich stipt aan de afspraken." GPD pagina 3 bijna jaarlijks ontsnappen er criminelen uit inrichting Opheldering De Tweede Kamer eist snel op- heldeïing van minister Donner (Justitie) over de toedracht van je ontsnapping. Ook wil zij we ien hoe dit kon gebeuren on- lanks de herhaalde belofte van le minister na eerdere ontsnap- nngen dat tbs'ers beter in de ga ten zullen worden gehouden. WD'er Weekers is 'geschokt en lerplex' over de ontsnapping ivan Ernst. Volgens PvdA-Ka- nerlid Wolfsen 'lijkt het naïef' lat iemand die zonder medica- LUSAKA - Zambia heeft de ter reurverdachte Haroon Rashid Aswat gisteren op het vliegtuig naar Londen gezet. Aan het be gin van de avond arriveerde hij in de Britse hoofdstad, zo deel de het ministerie van Buitcn- - landse Zaken mee. De Brit van Indiase afkomst? werd twee weken geleden in Zambia gearresteerd. In de Brit se media wordt hij het brein ge noemd achter de aanslagen op 7 juli in Londen, maar de politie heeft dat niet bevestigd. Ook Amerika zocht hem, omdat hij in de VS een militair trainings kamp wilde opzetten. In Finland zijn zaterdag de ha vens van Helsinki gesloten na het bericht dat vanuit Estland een vrachtwagen vol explosie ven op een veerboot onderweg zou zijn. De politie meldde in de nacht van zaterdag op zondag dat een zoektocht op veerboten niets verdachts had opgeleverd. Er varen diverse ponten op de tachtig kilometer lange route tussen Helsinki en Tallinn, de hoofdstad van Estland, aan de bverkant van de Oostzee. Finland voerde de veiligheids maatregelen op met het oog op het wereldkampioenschap atle tiek. ANP/RTR/EFE ROSCOFF - De Fransman Alain Jourden (44) heeft gisteren in Roscoff in Bretagne voor de vier de keer het wereldkampioen schap slakkenspugen gewon nen. !Hij ging met de eer strijken om dat hij erin was geslaagd een zeeslakje op het Bretonse strand 10,11 meter ver weg te spugen. Jourden slaagde er niet in zijn ei gen wereldrecord van 10,40 me ter te verbeteren. Maar hij deed het wel beter dan vorig jaar, toen hij - ook al in Bretagne - slechts 9,38 meter haalde. Bij de wedstrijd moeten de deel nemers een levende slak in hun mond nemen, een aanloop van twintig meter nemen en dan de slak wegspugen. Aan de wedstrijd namen 230 slakkenspugers - mannen en vrouwen - uit veertien landen deel ANP/AFP 41 éÜF: to van onze redactie buitenland MOSKOU - De Britse marine is er gisteren in geslaagd de Russi sche onderzeeboot die drie da gen vastzat op de bodem van de Stille Oceaan vlot te trekken. De zeven bemanningsleden wa ren ongedeerd, maar zeer ver moeid. Zij zaten 76 uur onder water vast bij een temperatuur van 5 graden Celsius. Op de vraag hoe het de afgelopen da gen was geweest, antwoordde een van de opvarenden dan ook 'koud, heel erg koud'. De zeven bemanningsleden, die op het moment van hun redding nog zuurstof voor tien tot twaalf uur hadden, zijn naar een ziekenhuis in de haven van Petropavlovsk-Kamchatskv ge bracht voor medisch onderzoek. Ze liepen allemaal met vaste tred van het reddingsschip de wal op, waar ze door een menig te werden toegejuicht. De zeven worden in Rusland beschouwd als helden. terechtgekomen. De Koersk zonk in de Barentsz-zee in 2000 na twee explosies. Alle 118 opva renden verloren het leven. Het succes van de reddingsope ratie van de Britse marine giste ren was vooral te danken aan hun onderwaterrobot Scorpio, die er in slaagde de kabels en netten waarin de onderzeeboot verstrikt was geraakt los te snij den. Op tv-beelden was duide lijk te zien hoe de schroef van de AS-28, een kleine onderzeeër die geacht wordt zelf reddings acties uit te voeren, vastzat in een visnet. De kabels die de boot tegenhielden, maken deel uit van de antenne van een on- derwaterafluisterstation. De onderzeeboot kwam don derdag vast te zitten op de bo dem van de oceaan, voor de kust van het schiereiland Kamt- sjatska in het oosten van Rus land. Onder vuur President Poetin, die bij de ramp met de Koersk zwaar on der vuur kwam te liggen omdat hij weigerde zijn vakantie te on derbreken, liet zich ook dit keer Afgang De regering ligt echter zwaar on der vuur van de oppositie, die het een afgang vindt dat Rus land niet zelf in staat is een on derzeeër te redden maar daar voor is aangewezen op het bui tenland. President Poetin heeft een onderzoek gelast naar het onderzeebootdrama. Vijf jaar geleden, na de ramp met onderzeeboot de Koersk, verzekerde het Russische minis terie van Defensie op korte ter mijn de noodzakelijke appara tuur te zullen ontwikkelen, maar hier blijkt nog weinig van ROTTERDAM - De Nederlandse Formule 1-rijder Christijan Alberts scheurt in zijn Minardi langs de kubuswoningen in Rotterdam. Gistermiddag werd daar de racedemonstratie 'Monaco aan de Maas' ver reden. De coureurs Christiaan Albers en Robert Doornbos van het Minarditeam gaven een spectaculai re demonstratie. Ook de Nederlandse Chinees Ho-Pin Tung reed in zijn Williams BMW door de Maas stad, maar hij viel al na enkele minuten uit door pech. Het evenement trok enkele honderdduizenden bezoekers. foto Ronald Fleurbaaij/WFA u m m mm Luitenant Vyacheslav Milashevsky, de 25-jarige commandant van de Russische onderzeeër, en de overige bemanningsleden zetten voet aan wal na 76 hachelijke uren op een diepte van 190 meter. foto Viktor Korotayev/RTR niet zien op de plaats des on- heils. Wel stuurde hij zijn minis ter van Defensie Ivanov om de leiding over de reddingsoperatie en het onderzoek naar de ramp op zich te nemen. Deze arriveerde echter pas toen de reddingsoperatie al was vol tooid. Hem bleef niet anders over dan de Britten uitvoerig te bedanken. Ook de Amerikaanse en Japanse marine werden be dankt voor hun inzet. GPD WEST-SOUBURG - De politie heeft zaterdag in een woning in Oost-Souburg een man aange houden die verdacht wordt van een gewapende overval op bak kerij De Vreeze aan het Marnix- plein in West-Souburg. Zaterdagmiddag rond tien over één kwam een aantal gewapen de mannen de winkel binnen. Ze maakten een nog onbekend geldbedrag buit. Omdat de zoek tocht naar de mede-dader(s) nog in volle gang is, laat de politie verder over de zaak niets los. De politie verzoekt getuigen van de overval zich te melden. Vier jaar geleden werd de bakke rij aan het Marnixplein, toen nog onder een andere naam, ook overvallen. Onder bedreiging van een vuurwapen werd des tijds duizend gulden buitge maakt. In het genezingsproces maakt het niet veel uit wat de huis arts doet of zegt. Uit een onderzoek onder 128 patiënten bleek na twee weken de helft genezen en na vier weken tachtig procent. De inhoud van het artsencon sult bleek van geen enkele invloed op de duur van de klachten van de patiënt. De Britse oud-minister van Buitenlandse Zaken Robin Cook is zaterdag overleden aan een hartaanval. De 59-jarige Labour-parlemen- tariër was eerder zaterdag in het ziekenhuis opgeno men nadat hij onwel was geraakt tijdens een wandel tocht met zijn vrouw in de Schot- C se Hooglanden. w De reizende productie Tasso van het Zeeland Nazomer Festival is gisteravond in Heeswijk in première gegaan. Het festival kan dit jaar een van haar producties ook bui ten de provincie opvoeren. Dat wordt mede gedaan om de bekendheid van het festival in het land te vergroten. I O) Rutger Smith heeft in Hel sinki het tot nu toe grootste succes uit zijn atletiekloop- baan behaald. De 24-jarige Groninger veroverde zater dagavond tijdens de wereld kampioenschappen zilver bij het kogelstoten. Zijn eerste poging (21,29 meter) bleek voldoende voor de tweede plaats. Dit jaar ver overde hij ook al zilver bij C het EK indoor. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Ra dio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15, 16, 17,18, 19 en 20 filmd, is volgens Nasa echter in orde. De zevenkoppige beman ning heeft er dan ook alle ver trouwen in dat de landing vol gens het boekje zal verlopen. „Het is tijd om naar huis te gaan, de shuttle verder te verbe teren en ons op een nieuwe vlucht voor te bereiden", zei shuttlecommandant Eileen Col-' lins gisteren tegen de nieuwszen der CNN. De kritieke daling door de dampkring duurt een uur. De shuttle, die zich zaterdag al los koppelde van het internationale ruimtestation ISS, stort zich met een snelheid van 25 maal het geluid van een hoogte van 360 kilometer door de atmos feer. Door de wrijving kan de temperatuur bij de hitteweren- de tegels onder het ruimteveer oplopen tot 1650 graden. ANP door Egbert Stoel HOUSTON - Het Amerikaanse ruimteveer Discovery wordt van ochtend om 10.46 uur (Neder landse tijd) terugverwacht op de ruimtebasis Cape Canaveral in Houston. Dan moet blijken of al le voorzorgsmaatregelen die de Nasa heeft genomen, inclusief een reparatie in de ruimte, vol doende waren voor een veilige afsluiting van de vlucht. Net als bij vliegtuigen zijn start en landing van spaceshuttles de gevaarlijkste momenten van ruimtemissies. Dat bleek ook de laatste keer dat een ruimteveer op aarde terugkeerde. Op 1 fe bruari 2003 werd de Columbia bij terugkeer in de dampkring uiteengereten, nadat een brok stuk al tijdens de lancering een gat in de hittewerende tegels had geslagen. De romp van de Discovery, mi nutieus gefotografeerd en ge- pagina 2 nagelbijten voor de Discovery (Advertentie) C Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor i straat: i nummer, i plaats telefoon Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.951 j per kwartaal met automatische incasso (€58.00) per jaar met automatische incasso 222.50! ----- 8!l711688ll555530l het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1