>zc Zilveren plak is beste pijnstiller Fouten Hoek vakkundig afgestraft Iedereen is de weg kwijt in Ardennen iflifaiBifiEgirAiisilil 16 utger Smith verbijt knieproblemen Vijfde medaille voor Nederland Remise Oostburger tegen Sasikiran Volleybalsters in stijl naar WK Zilver Willeboordse in Duitsland Amateurs HSC stunten in beker Feyenoord ontkent deal Europese titel voor schakers Meevallers in ziekenboeg Hoek L|j: 0113-315640 uvv.pzc.nl „ail:redactie@pzc.nl «bus 31,4460 AA Goes vertentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; tjonaal: 020-4562500. laandag 8 augustus 2005 Van der Vaart geniet van winnende start wWilkQ Voordouw ELSIXKI - Rutger Smith zorg- zaterdagavond in Helsinki een Oranje-feestje op het .eldkampioenschap atletiek. Beer uit Leek' voegde aan tot nu toe schamele medaille- igst van de Nederlanders see brons, twee zilver in de rdere negen edities van het R) een zilveren plak toe. Hij ootte de kogel ondanks een lieblessure naar een afstand an 21.29 meter. Alleen de Ame- kaan Adam Nelson kwam ver- 21.73. ver voor Smith betekende cdat het humeur in het Oran- kamp op slag verbeterde. De ierlandse ploeg wordt al ds de voorbereiding geteis- d door blessureleed. Vier atle- moesten thuis blijven ert-Jan Liefers. Kamiel tase. Hugo van den Broek en iel Warners). Onder hen be nden zich serieuze medaille- ididaten. Op de openingsdag hett toernooi viel ook zeven- iipster Laurien Hoos af met meniscusproblemen. Maar erdagavond was er voor al ellende even geen plaats. Itger Smith kwam, ondanks verrekte pees in de linker- ie, tot een goede prestatie. De eet had eigenlijk slechts twee iten met het ijzer nodig om zilveren plak op te kunnen len. Hij kwalificeerde zich 's rgens doodeenvoudig en de ste stoot in de finale was al genoeg voor een gang naar het ereschavot. Maar hoe anders had het kun nen lopen. Smith verrekte bij de warming-up in de ochtend een pees in de linkerknie, het ge wricht waarmee hij tijdens het stoten draait en blokkeert. „Ik dacht eerlijk gezegd dat ik niet eens in actie kon komen." Maar in de wachtkamer kon de pijn worden weggemasseerd door fy siotherapeute Petra Langereis. Enkele pijnstillers zorgden voor de rest. „Ik wist toen wel dat de eerste stoot de beste moest zijn." Smith kwam tot 20.26 me ter, een centimeter over de li miet. „Ik was zo. opgelucht." Smith stond getergd in de fina le. Zijn kracht en zijn wedstrijd intelligentie zorgden voor het be oogde resultaat. „Ik zag dat de lucht dicht trok. De regen kwam eraan en ik weet dat de ring dan gladder wordt. Ik wil de opnieuw in de eerste stoot toeslaan." Smith zweepte het pu bliek op, speelde met het Finse enthousiasme voor de in dat land bijkans heilige werpnum- mers, gaf een brul die zowat tot in Lapland hoorbaar was en stootte de kogel naar 21.29 me ter. Goed, bleek later, voor zil ver. De eeuwige nummer twee van het kogelstoten van de laat ste jaren, de Amerikaan Adam Nelson, antwoordde met 21.73. „Ik dacht er aan om dat aan te vallen. Maar ik wist dat ik niet veel verder zou kunnen komen dan 21.40 of 21.50. die 21.73 is voor mij nog iets te ver. En mijn knie? Ach, ik weet dat die mor gen totaal verrot zal zijn. Maar je moet af en toe lijden om iets moois te grijpen." GPD HELSINKI - Het zilver dat Rutger Smith zaterdagavond won bij het kogelstoten, was de vijfde WK medaille in de Nederlandse atletiekgeschie- denis. De eerste WK-medaille werd ook in Helsinki gewonnen; Rob Druppers pakte in 1983 tijdens het eerste WK zilver. Na hem volgde Erik de Bruin. Hij won in 1991 in Tokio zil ver met het discuswerpen. In 1993 was marathonloper Bert van Vlaanderen in Stuttgart goed voor brons. De laatste WK-medaille die Nederland tot zaterdag had gewonnen, was voor de 4x100 meter esta fetteploeg. Dit team eindigde twee jaar geleden in Parijs als derde, maar omdat de gouden Britten wegens een doping- zaak (Dwain Chambers) uit de uitslag werden geschrapt, schoof het Oranje-kwartet op naar brons. GPD Rutger Smith had in feite aan twee worpen genoeg om de zilveren medaille te behalen: één in de kwali ficatie en één in de finale. foto Ruben Sprich/RTR VLISSINGEN - Schaker Ab van Hoeve uit Oostburg heeft gistermiddag voor een grote verrassing gezorgd op het Hogeschool Zeeland schaaktoernooi. De 18-jarige Zeeuws-Vlaming speelde remise tegen topfavoriet Krish- nan Sasikiran uit India. „Ik had zelfs even winstkansen. Later bood ik remise aan. Dat weigerde hij. Tien zetten daarna bood hij het aan", zei Van Hoeve. Sasikiran was één van de weinige toppers die dit weekeinde, waarin drie rondes werden gespeeld, puntverlies leed. Een twin tigtal schakers is na drie ronden nog zonder puntverlies. Eén van hen is Koen Leenhouts, eveneens uit Oostburg, evenals de Nederlandse toppers Friso Nijboer en Daniël Stellwagen. Vanavond wordt de vierde van de deze week negen te spelen rondes afgewerkt in Vlissingen. ANKARA - De Nederlandse volleybalsters hebben zich in stijl gekwalificeerd voor de wereldkampioenschappen vol gend jaar in Japan. De ploeg van bondscoach Avital Selin- ger bleef bij het toernooi in Ankara ongeslagen. Oranje was zaterdag al verzekerd van een ticket naar Azië na een zwaarbevochten zege op België en de winst van Turkije op Oekraïne. Gisteren won Nederland ook het laatste duel van thuisland Turkije: 3-2. pagina 16 Volleybalsters met tong op de schoenen GOES - Elisabeth Willeboordse heeft zaterdag in Braun schweig zilver gewonnen tijdens de open Duitse kam pioenschappen. De uit Middelburg afkomstige judoka ver loor in de finale van de Sloveense Urska Zolnir, van wie ze tot dusver alleen nog gewonnen had. Willeboordse was in Braunschweig om zich met de WK-selectie voor te bereiden op het wereldkampioen schap, dat over een maand in Cairo wordt gehouden. De Zeeuwse, die in mei Europees kampioen werd in de klasse tot 63 kg, is daar één van de titelkandidaten, pagina 17 Willeboordse is op de goede weg RIJSWIJK - HSC'21 heeft zaterdag voor de grootste ver rassing gezorgd in de eerste ronde van de Amstel Cup. De amateurs uit Haaksbergen, getraind door Peter Boeve, versloegen Stormvogels/Telstar uit de eerste divisie: 1-0. Het doelpunt kwam op naam van Dennis van Dijk. FC Twente had het moeilijk bij Quick Boys. De verliezend fi nalist van 2004 won pas na verlenging van de zaterdaga mateurs: 2-0. ROTTERDAM - Feyenoord weigert Salomon Kalou te verkopen aan een investe ringsmaatschappij in Portu gal, die zich afgelopen week als zoveelste kandi daat-koper voor de Afri kaanse spits meldde. De clubleiding ontkent in alle toonaarden dat er achter de rug van de Ivoriaan een akkoord is gesloten over een transfer, waardoor Ka lou uiteindelijk bij Benfica zou belanden. Salomon Kalou, zo zeggen de Rotterdammers, begint komende zondag tegen NAC aan de competitie in het rood-witte shirt van Feyenoord. „Een vertrek van Kalou is niet aan de or de", zo luidt het commen taar van technisch direc teur Mark Wotte. Volgens Jan de Visser en ■Rodger Linse, die namens het voetbalmakelaarskan toor SP International de Feyenoord-aanvaller bege leiden, heeft Kalou zelf ook geen trek om naar Portugal Je verhuizen. Het manage ment schrok dit weekeinde van de berichten dat Kalou door Feyenoord zou zijn verkocht. Van de Stadion club heeft men inmiddels de verzekering gekregen dat er geen enkele deal is gesloten en dat de Portuge zen een week geleden al leen informeerden of ze een bod mochten doen op Ka lou. De uit mensen van de Inves teringsmaatschappij en een bestuurslid van Benfica be staande delegatie ging on- verrichterzake naar huis, omdat het management van Kalou geen zaken wil de doen. Toch rolde er later in de week een aanbieding van bijna 9 miljoen euro bi] Feyenoord binnen. Voor dat bedrag wordt Kalou, zo had voorzitter Jorien van den Herik al eerder gezegd, niet verkocht. Fevenoord-trainer Erwin ^Koeman was zaterdag zo ■boos over de aanhoudende rond zijn elftal, dat ■N besloot zijn spelers na ■iet vriendschappelijke par tijtje in Schijndel (2-2) een ^Spreekverbod op te leggen. ■Jk wil rust rond de ■ploeg." GPD Christian Vandevelde (links) en Jason McCartney worden door mo toragenten gedwongen te stoppen, nadat het peloton in de Ronde van de Benelux verkeerd is gereden. foto Vincent Jannink/ANP door Harm Vonk VERVIERS - Een peloton dat de verkeerde route werd opge stuurd, koplopers die werden te gengehouden door politieagen ten. Chaos, wederzijds onbegrip en woede in de Ardennen. De vierde etappe van de Ronde van de Benelux - nota bene de konin- ginnenrit, van Landgraaf naar Verviers - eindigde gisteren in een ware klucht. Iedereen was even de weg kwijt in de Eneco Tour. De feiten: achter de kopgroep van drie (Dockx, McCartney en Vandevelde) werd het peloton in de afdaling van de Cöte de Wan ne verkeerd gestuurd, waardoor de voorsprong van het trio plot seling opliep van zesenhalve mi nuut naar 14.25 minuten. De ju ry wachtte vervolgens ellenlang met het nemen van een beslis sing. Nadat de koplopers zo'n twintig kilometer doorreden, werd ze, met hulp van de poli tie, een halt toegeroepen. Op 40 kilometer van Verviers kregen de drie een marge van vier minu ten. En zo werd de wedstrijd ver volgd, alsof er niets gebeurd was. Hoewel. Dat Alessandro Ballan in Verviei's de etappe won en Rik Verbrugghe door bonifica tieseconden zijn leiderstrui zes seconden steviger om de schou ders kreeg, kon iedereen gesto len worden. Dat Allan Davis za terdag vóór Erik Dekker won in Landgraaf was al helemaal naar de achtergrond verdreven. De ploegleiders vlogen elkaar in Verviers met woorden in de ha ren, nadat iedereen had gecon cludeerd dat juryvoorzitter Charpigny wel heel veel tijd no dig had gehad om een beslissing te nemen. „Het was de juiste be slissing, alleen had de jury kor dater moeten optreden", vond Rabobank-ploegleider Van Hou- welingen. „Kleuters zijn het", brieste Hendrik Redant, ploeg leider van Davitamon-renner Dockx. Redant gaf zijn pupil opdracht door te rijden, ondanks het jurv- besluit te stoppen. Het leverde hachelijke beelden op: commis sarissen die midden op de weg stonden en renners maanden te stoppen. Toen die dat weiger den, vatten politieagenten de lei ders letterlijk in de kraag, op straffe van uitsluiting van de wedstrijd. „De koplopers valt niets te verwijten. Het was fout van die ploegleiders om de ren ners te verbieden te stoppen. Ze zijn alleen maar bezig met him eigen winkel" vond Van Houwe- lingen. Toen de rookwolken waren opge trokken, werd vooral de wed strijd Nederland-België nog ge speeld. De Belgen klaagden steen en been over de gevaarlij ke aankomsten in Nederland in de voorbije dagen en de vele ro tondes. De' Nederlanders kaat sten de bal keihard terug. Van Houwelingen: „Dit is een klucht, maar wel een Belgische klucht. Ze halen er van alles bij, maar in Nederland zijn we niet verkeerd gereden." GPD Hoofdklasser kan niet stunten tegen profs van FC Eindhoven: 0-3 door Barry van der Hooft HOEK - De illusies over een stunt in de Amstel Cup konden zaterdag in Hoek al snel de kast in. Na een dik halfuur keek de hoofdklasser in het duel met FC Eindhoven tegen een 2-0-achter- stand aan en was de missie vrij wel kansloos. De thuisploeg kreeg weliswaar nog een paar aardige kansen, maar benutte er niet één. De eerstedivisionist deed dat na een uur spelen wel en gooide de wedstrijd daarmee definitief op slot (0-3). Van zware teleurstelling was na afloop geen sprake. De realiteits zin overheerste bij de spelers van Hoek. De ploeg scoort tot nu toe nog niet zo makkelijk als vorig seizoen en achterin geeft het iedere keer minimaal één doelpunt heel simpel weg. „Daardoor mochten we achterin deze keer geen risico's nemen", zei Djamel Buyse na afloop. „En toch valt dat eerste doelpunt dan weer veel te makkelijk." De centrale verdediger zag ploeggenoot Wesley de Smet na dertien minuten een duel verlie zen aan de zijlijn, waardoor Sepp de Roover de achterlijn kon opzoeken. Zijn voorzet be landde bij Otman Bakkal, die de bal achter doelman Filip van der Vloet schoot (0-1). Volgens trainer Eric Tetaert paste de si tuatie aan de zijlijn precies in het beeld van de wedstrijd. „De klutsbal was altijd voor Eindho ven en daarin zat vandaag het verschil." Defensief Zo simpel lag het misschien niet, omdat er uiteraard ook een verschil in kwaliteit zichtbaar was op het veld. „Toch zou ik van dit team alleen hun spits Frank Demouge willen heb ben", vertelde Tetaert zonder blikken of blozen. „Begrijp me goed, de ploeg zit goed in elkaar en ze gaan dit seizoen ook flink wat punten pakken. Maar het is niet mijn manier van voetbal len, alleen maar defensief den ken. Als ik als proftrainer naar hier was gekomen, dan had ik willen aanvallen. En dan was ik niet zoals FC Eindhoven gaan loeren op de counter." Tetaert erkende wel dat de Bra banders die tactiek goed uitvoer den, want de tweede en derde treffer kwamen tot stand na een snelle omschakeling. De van IIoek-FC Eindhoven 0-3 (0-2). 13 Otman Bakkal 0-1, 32. Otman Bak kal 0-2, 61. Ilja van Leerdam 0-3 Scheidsrechter: R. van Meenen (Rotterdam). Gele kaart: Jeroen van de Broeke, Pieter de Munnik, Djamel Buyse (allen Hoek). Aantal toeschouwers: 800. Hoek: Filip van der Vloei; Thomas Ragut (78. Hiram Collin), Stijn Porteman, Djamel Buyse, Wesley de Smet; Pieter de Munnik, Jeroen van de Broeke, David Destorme; Wilco de Valk, Sam Ysebaerl en Niels Dominicus (78. Peter Doens). FC Eindhoven: Jelle Ten Rouwe- laar; Sepp de Roover, Theo Groene- veld, Björn Smits, Adnan Baralcat; Ilja van Leerdam, Yoann de Boer, Richard van Gils; Rik van de Lan- genberg, Frank Demouge (78. Jeroen van de Kerkhof) en Otman Bakkal. GOTEBORG - De Nederlandse schakers hebben gisteren in het Zweedse Göteborg de Europese schaaktitel voor landenteams veroverd. Oranje handhaafde zijn leidende positie in de slot- ronde door Polen te verslaan (2,5-1,5). Eén keer eerder haal den de schakers het kam pioenschap binnen. Dat was in 2001. Ivan Sokolov zorgde tegen de Polen voor een belangrijk winst punt. Zittend achter bord twee was hij met de witte stukken te sterk voor Bartosz Socko. Jan Timman, Sergei Tiviakov en Loek van Wely kwamen vervol gens remise overeen. Nederland liet zich eenmaal eer der als Europees kampioen scha ken kronen. Groot verschil met vier jaar geleden is dat de ploeg het nu wel tegen de Europese top moest opnemen. Tijdens de Europese titelstrijd van 2001 in Spanje ontbraken enkele toon aangevende landen. „Nu hebben we de beste drie ploegen van de laatste Universa- de verslagen", jubelde Timman. „We hebben van Oekraïne, Ar menië en Rusland gewonnen. Van Rusland zelfs met 3-1. Dat is echt een hele goede prestatie. Bijna ongelooflijk." De Neder landse schakers bleken tijdens het EK heel moeilijk te ver slaan. Alleen kopman Van Wely leed een nederlaag. Zijn ploegge noten speelden louter gewonnen of onbesliste partijen. ANP PSV gehuurde Bakkal was na 32 minuten het eindstation (0-2) en gaf de bal na 61 minuten (vol gens iedereen bij Hoek in buiten spelpositie) op een presenteer blaadje aan Ilja van Leerdam: 0-3. Door dat derde doelpunt was het duel gespeeld en kwam ook een einde aan een goede fase van de thuisploeg. Hoek kwam na rust sterk uit de startblokken en ging op jacht naar de aanslui tingstreffer. Het leidde tot een prachtkans voor David Destor me, maar de topscorer van afge lopen seizoen schoot met links rakelings naast. Tetaert: „Als David had ge scoord, had ik het nog wel eens willen zien. Misschien hadden we de wedstrijd nog kunnen kantelen. Toch past het wel een beetje in de fase waarin we nu zitten. Een aantal spelers is nog op zoek naar de juiste vorm, maar je ziet iedereen groeien." Vooral in opbouwend opzicht is dat nog nodig. Door de afwezig heid van Roy Hendriksen koos Hoek te vaak voor de lange bal en was er van rust achterin vrij wel nooit sprake. Volgens de trainer was dat ook een gevolg van zijn tactiek. „Ik had in grote letters op het bord gezet: 1. minder risico, 2. voetballen. Normaal gezien staat voetballen natuurlijk op de eerste plaats, maar daar krijg je in zulke wedstrijden vaak niet de tijd voor. Toch hebben we geprobeerd aanvallend te spelen, want dan is ons beste ge zicht te zien." Hoek-aanvaller David Destorme (rechts) schudt Yoann de Boer (nummer 6) en Richard van Gils van zich af. foto Wim Kooyman HOEK - Het aantal van zes verwachte afwezigen werd zaterdag in Hoek op het laatste moment als nog gereduceerd tot vier. Pieter de Munnik en Jeroen van de Broeke leken lange tijd niet te kunnen spelen tegen FC Eindho ven, maar een dosis pijnstillers gaf trainer Eric Te taert toch nog een wat ruimere keuze. Van de Broeke liep vorige week onverwacht een blessure op tijdens het trainingskamp in België. De middenvelder zakte bij het aangeven van een krat bier door zijn voet. Net als Thomas Ragut, die al een tijdje liesklachten heeft, kon Van de Broeke dankzij pijnstillers meedoen tegen FC Eindhoven. Hetzelfde gold voor De Munnik, die al tijdens de eerste oefenwedstrijd in Biervliet geblesseerd raakte. Hij trainde vervolgens twee weken lang niet met de groep mee, maar het herstel duurde langer dan verwacht. „Daarom ben ik maandag naar een fysiothera peut gegaan", vertelde de middenvelder zaterdag na afloop. „Ik bleek toch een rib gekneusd te heb ben en heb daarom ook met pijnstillers gespeeld. Nu heb ik er weer veel last van en dat zal de ko mende dagen wel zo blijven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15