Ontwapeningstop loopt vast PZC Echtgenote Milosevic wil in Den Haag wonen Rust keert weer in Soedan Juntaleider Vall nieuwe president van Mauritanië Menigte lyncht extremistische jood in Israël Grap kost studente 15.000 pond Salmonellabacterie slaat toe in Spanje Justitie begint onderzoek naar Dewinter Peiling geeft Merkel geen meerderheid Hoogste golven ooit gemeten Eisenpakket Noord-Korea gaat Amerikanen te ver Gevangenen beloond na tsunami Nederlanders vermeld in Nagasaki Gletsjer Zugspitze smelt geheel weg Canada krijgt zwarte gouverneur SUPER SUMMER SALE 50% KORTING 10% KASSAKORTING vrijdag 5 augustus 2005 ANTWERPEN - Justitie in Ant werpen is gisteren een onder zoek begonnen naar voorman Fi- lip Dewinter van het rechtse Vlaams Belang, de opvolger van het vorig jaar voor racisme ver oordeelde Vlaams Blok. bewinter heeft op zijn website een filmpje geplaatst, waarop te 'zien is hoe twee jonge vandalen twaalf en vijftien jaar op klaarlichte dag auto's vernielen. Volgens Justitie is dat mogelijk strijd met de privacywetge ving. iDoor de publicatie van het film materiaal, dat volgens Dewinter is geschoten door een 'moege- tergde buurtbewoner' van een Antwerpse probleemwijk, is ook de identiteit van de twee jon gens bekend geraakt. Dat is in strijd met de Belgische wetge ving voor de bescherming van jongeren. De buurtbewoner heeft de beelden ook doorgege ten aan de politie, die de twee jongens oppakte, maar kort daarna vrijliet. ANP/Belga KEULEN - Wekenlang zag het ernaar uit alsof Angela Merkel (CDU) ervan verzekerd was de eerste vrouwelijke bondskanse lier van Duitsland te worden. Maar volgens de laatste opinie peilingen valt er op 18 septem ber een nek-aan-nekrace te ver wachten. Door verliezen van de liberale ;FDP kan een centrumrechts ak- ikoord van CDU/CSU en FDP maai' rekenen op 48 procent [van de stemmen. Dat is precies evenveel als de huidige jrood-groene coalitie samen met de Linkspartij, het nieuwe bond genootschap van een linkse SPD-afsplitsing met de PDS. IVolgens een peiling van het Jtv-programma 'Tagesthemen' |kan de CDU/CSU rekenen op 42 procent, de SPD op 29, de Links partij 11, de Groenen 8 en de FDP 6 procent. ANP/DPA WASHINGTON - Amerikaanse wetenschappers veronderstellen dat zij de hoogste golven ooit 1 hebben gemeten. Tijdens de orkaan Ivan die in i september het Caribisch gebied t teisterde, registreerden zij gol ven van ruim 27 meter hoogte. Het gaat mogelijk om de groot- jste golven die tot nu toe zijn ge registreerd, aldus het Laborato riumvoor Zee-onderzoek. ANP door Erwin Tuil PEKING - Het zespartijenover- leg in Peking over de nucleaire ontwapening van Noord-Korea staat op instorten. Noord-Korea wil geen handtekening zetten on der het inmiddels vierde voor stel dat door China is opgesteld. Daarin staal dat de regering in Pyongyang haar nucleaire wa penprogramma ontmantelt in ruil voor economische steun en politieke erkenning. „We komen langzaam aan het eind van de onderhandelingen", zei de Amerikaanse onderhande laar Christopher Hill. Volgens Hill, een door de wol geverfde di plomaat met ervaring in Azië en de Balkan, hebben de Verenigde Staten de nodige flexibiliteit ge toond en is de rek er wel uit. Desondanks gaat het overleg zijn tiende dag in. De onderhandelingen zitten vast op de eisen die Noord-Ko rea stelt vóórdat het wil begin nen met ontwapenen. Zo eist Pyongyang grootschalige econo mische hulp, garanties van de Amerikanen dat zij Noord-Ko rea niet zullen aanvallen en poli tieke erkenning door de betrok ken landen. Verder is er onenig heid over de vraag of Pyon gyang éérst moet ontwapenen voordat het hulp krijgt. Was hington eist dat omdat de Noord-Koreaanse leider Kim Jong II tot op heden alle interna tionale afspraken geschonden heeft. Er is geen reden voor ver trouwen, vinden de Amerika nen. Vertrouwen Pyongyang eist dat vertrouwen echter wel en ziet de opstelling van de VS als volledig mis plaatst wantrouwen van 'politie ke dwergen' en 'imperialisten'. De zes betrokken landen - Noord- en Zuid'-Korea, Japan, Rusland, de Verenigde Staten en China - hebben inmiddels hun toevlucht gezocht tot bila terale gesprekken. China fun geert daarbij als spil van de on derhandelingen. Woensdaga vond laat voerde de Chinese mi nister van Buitenlandse Zaken Li Zhaoxing een langdurig tele foongesprek met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Condoleez- za Rice, waarbij Noord-Korea ook aan de orde is geweest. Er wordt serieus rekening ge houden met een mislukking van deze vierde ronde van het zes partij eno verleg. Als dat gebeurt dan zullen de Verenigde Staten de kwestie vrijwel zeker aan de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties voorleggen en probe ren sancties af te dwingen tegen Noord-Korea. China is daar fel op tegen en heeft al aangekondigd de dooi de Amerikanen gewenste sanc ties met een veto te zullen blok keren. De verhoudingen tussen de permanente raadsleden Chi na en de VS zullen er niet beter op worden nu president Gorge Bush besloten heeft toch de om streden houwdegen John Bolton tot ambassadeur bij de VN te be noemen. GPD JAKARTA - De Indonesische regering halveert de straf fen van ongeveer driehonderd gevangenen in Atjeh, die- na de tsunami van december de gelegenheid om te ont snappen aan zich voorbij lieten gaan. Dat heeft minister van Justitie en Mensenrechten Awaluddin gisteren laten weten. Awaludddin zei dat het gedetineerden betreft die zaten in gevangenissen die door de tsunami werden verwoest. De gedetineerden sloegen op de vlucht voor het natuurge weld, maar meldden zich later weer bij de Indonesische autoriteiten. ANP/AFP NAGASAKI - In Japan zijn gisteren de namen en foto's van twee Nederlanders voorgedragen voor het Nagasa ki-monument, waar de slachtoffers van de tweede Ameri kaanse atoombom op 9 augustus 1945 worden herdacht. Christiaan Aalders en Johannes Beer waren destijds als krijgsgevangenen in Nagasaki. De Japanse historicus Shi- geaki Mori wist familie in Nederland op te sporen en kwam zo aan de foto's. Op de namenlijst van de Nationale Vredesherdenkingshal in Nagasaki stond tot nu toe al de naam van één Nederlandse soldaat. ANP Een woedende menigte van Israëlische arabieren bestormt de bus waarin kort daarvoor een ultrarechtse joodse deserteur het vuur had geopend op inzittenden. De 19-jarige schutter moet zijn terreurdaad met de dood bekopen. Hij wordt door de menigte gelyncht. foto Ancho Gosh/RTR door Robert Bloemen JERUZALEM - Een extremistische jood heeft gisteren in de Noord-Israëlische stad Shfaram een aanslag gepleegd op Arabieren. Zeker vier mensen kwamen om, doordat de man in een Israëlisch mili tair uniform het vuur opende in een bus. Twaalf personen raakten gewond. Na de schietpartij werd de dader door een woe dende menigte gelyncht. De schutter was volgens het Israëlische dagblad Haaretz een 19-jarige ultrarecht se joodse deserteur. Hij werd na de schiet partij gelyncht door een woedende menig te die de bus bestoi-mde. Vijf agenten die probeerden hem te beschermen, raakten gewond. Volgens de politie was de aanval in de Is- raëlisch-Arabische stad een daad van 'joodse terreur tegen Arabieren'. Veilig heidsfunctionarissen verklaarden tegen Haaretz dat de daderlid was van de ver boden joods-extremistische groepering Kach. Volgens de politie was de aanlei ding voor het bloedbad een i'uzie met an dere buspassagiers over de aanstaande ontruiming van alle joodse nederzettin gen in de bezette Gazastrook. Het terug trekkingsplan van premier Sharon zou ook de reden zijn dat de dader wegliep bij het leger. In het gehele noorden van Israël is de po litie in verhoogde staat van paraatheid gebracht uit wees voor ongeregeldheden in Arabische steden en woonwijken. Ook bij de Palestijnse Gazastrook zelf lopen de spanningen op. De 15.000 manschap pen van de Israëlische politie en leger werden gisteren opnieuw in stelling ge bracht tegen duizenden rechtse tegen standers van de ontruiming. De autoritei ten lieten gisteravond weten dat binnen een etmaal in totaal ongeveer 450 beto gers zijn opgepakt, onder wie honderd minderjarigen. Ze werden in de Ga zastrook gearresteerd of aan de grens met het gebied. ANP van onze redactie buitenland BELGRADO - Mirjana Marko vic (63), de vrouw van Slobodan Milosevic, wil van Moskou naar Den Haag verhuizen. Dit heeft het Servische dagblad Danas ge meld. Door in Den Haag te gaan wonen kan mevrouw Milosevic dichter bij haar man zijn en hem vaker bezoeken in de Sche- j veningse gevangenis. Milosevic is wegens oorlogsmis daden, misdaden tegen de men selijkheid en volkerenmoord in Kroatië, Kosovo en Bosnië aan geklaagd bij het Joegoslavië tri bunaal. Hij werd op 1 april 2001 opge pakt en op 28 juni aan Den Haag uitgeleverd. Zijn proces loopt nog. Milosevic is nu bezig aan zijn verdediging. De zaak gaat na de zomervakantie op 17 augustus weer verder. Een woordvoerster van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Den Haag ontkende dat mevrouw Milosevic zich al in Nederland gevestigd heeft. „Om naar ons land te komen heeft ze een visum nodig. Dat visum is niet aangevraagd en niet ver strekt." Op het departement werd niet uitgesloten dat mewouw Milose- jdoor Henk van den Boom BARCELONA - Meer dan dui zend mensen zijn in Spanje besmet geraakt door de salmo nellabacterie. Een man van 90 jaar is overleden, 141 patiënten zijn opgenomen in het zie kenhuis. Zonder nationaliteiten te noemen zijn volgens het mi- nisterie van Volksgezondheid ook enkele toeristen ziek gewor den. De besmetting die zich uit in darmklachten, overgeven en diarree, is veroorzaakt door het eten van voorverpakte gebraden kip van het merk Sada. De fa briek in Toledo heeft inmiddels 150.000 exemplaren verwijderd jttit de winkels, verspreid over heel Spanje. Volgens een woord voerder van het bedrijf zijn alle risicoverpakkingen nu uit de roulatie. De salmonella zal vol gens Sada niet in de kip zelf, maar in de saus. In de leiding die het braadsap toevoegt is de ziekmakende bacterie ontdekt. Twee dagen voor de verpak kingsdatum is de fabriek nog be zocht door de gezondheidsin spectie. De Spaanse overheid neemt de 'voedselcrisis' zeer ernstig, temeer omdat er op dit moment miljoenen toeristen in het land zijn. Dit soort calamiteiten kunnen de goede naam als vakantieland schade toebren gen. De fabriek heeft toegezegd alle eventuele schade te vergoe den. GPD vie via een ander land illegaal naar Nederland is gekomen. Dan kan zij haar man echter niet bezoeken. Voor een visite moet ze zich bij de gevangenis autoriteiten en het tribunaal melden. Ongezien komt zij niet bij haar man. Arrestatiebevel Enkele weken geleden werd een internationaal arrestatiebevel te gen mewouw Milosevic inge trokken. Dat gebeurde op ver zoek van de regering van Ser- vië-Montenegro. Zij werd onder meer gezocht wegens mogelijke betrokkenheid bij de moord op Ivan Stambolic, voorganger en leermeester van Slobodan Milos evic. In Servië gaat het gerucht dat de socialistische partij van Ser vië (SPS) de regering gedwon gen heeft het arrestatiebevel te gen Mirjana Markovic in te trek ken omdat men anders de rege ring ten val zou brengen. Mirja na Markovic 'vluchtte' naar Mos kou toen zij begin 2003 een op roep kreeg zich bij de Servische politie te melden vanwege een onderzoek naar de moord op Stambolic. Inwoners van Kurnuk in Soedan laten hun tranen de vrije loop als de kist met het lichaam van Garang wordt langsgevoerd. foto Radu Sigheti/RTR Corruptie Haar zoon Marko nam in 2000 al de wijk. Hem wordt onder meer belastingontduiking, cor ruptie, machtsmisbruik en mishandeling ten laste gelegd. Nadat Slobodan Milosevic in Den Haag aankwam bezocht zijn wouw hem regelmatig op visa voor drie dagen. Ze eiste een visum voor minimaal een half jaar. Dat kreeg ze echter nooit. Sinds begin 2003 is ze niet meer in Nederland geweest. GPD van onze redactie buitenland KHARTOEM - De opvolger van de verongelukte Soedanese vi ce-premier en ex-rebellenleider John Garang wil diens vredespo litiek voortzetten. Salva Kiir is gisteren door de Soedanese pre sident Omar Hassan al Bashir tot vice-president benoemd. Kiir liet weten dat hij wil dat zijn beweging, de SPLA, voort gaat op de vreedzame weg die onder zijn voorganger werd inge slagen. De SPLA sloot begin dit jaar na een jarenlange burger oorlog wede met het regime in de Soedanese hoofdstad Khar toem. De voormalige rebellen van de SPLA hadden Kiir maan dag al aangewezen als opvolger van Garang. Een vliegtuig met daarin het lichaam van de zaterdag omge komen Garang maakte gisteren een rondreis door het zuiden van Soedan, het stamland van de SPLA. In verscheidene belangrijke ste den namen duizenden aanhan gers afscheid van de voormalige SPLA-leider. Ongeveer honderd leden van de voormalige rebellenbeweging vergezelden het lichaam om vei ligheidsredenen. Garangs wedu we Rebecca en sommige van hun kinderen vlogen mee in een apart vliegtuig. Orde Garang wordt morgen begraven in Juba, de belangrijkste stad in het zuiden. In de stad kwamen honderden strijders van de SPLA aan. Zij zullen samen met de regeringstroepen zorg dragen LONDEN - Een 19-jarige Australische studente die als grap een vriendin een sms stuurde over een bom aan boord van een vliegtuig in Londen, is door een Britse rechtbank vrijgesproken van het opzettelijk vertragen van de vlucht. De rechter oordeelde dat de studente wel de kosten van haar proces (15.000 pond) moet betalen, om dat de grap angst en vertragingen veroorzaakte. Dit meld de de Britse krant The Times gisteren. De studente was op weg naar vliegveld Stansted in Lon den voor een vlucht naar Ierland, die ze dreigde te mis sen. Daarop stuurde ze een sms'je naar een vriendin dat die de politie moest bellen, omdat er een bom aan boord was. Vervolgens hield de politie drie vluchten tegen. ANP GARMISCH-PARTENKIRCHEN - De gletsjer op de Zugspitze zal door het broeikaseffect over uiterlijk twin tig jaar helemaal zijn weggesmolten. Op een hete dag verliest de gletsjer op de hoogste Duitse berg 35 miljoen liter water. Dat komt overeen met het wa terverbruik van een stad van een kwart miljoen inwoners. Dat liet de Beierse minister van Milieu Schnappauf giste ren weten. ANP/DPA OTTAWA - Canada krijgt zijn eerste zwarte gouver neur-generaal. Deze vertegenwoordiger van het formele staatshoofd, de Britse koningin Elizabeth, heeft vooral een ceremoniële functie. Jean (48) is een geboren Haïtiaanse en momenteel actief als televisiejournaliste. Zij zal Adrienne Clarkson opvol gen, overigens ook een voormalig journaliste. Clarkson, oorspronkelijk uit Hongkong, trad in 1999 aan. De func tie van gouverneur-generaal kent een ambtstermijn van steeds vijf tot maximaal zeven jaar. ANP die tijdens de coup niet in hei land was. Internationaal is er- veel kritiek op de staatsgreep; die voor zover bekend zonder, bloedvergieten is verlopen. De Afrikaanse Unie heeft giste ren naar aanleiding van de mili taire coup het lidmaatschap van Mauritanië opgeschort. ANP/DPA van onze redactie buitenland NOUAKCHOTT - Een dag na de staatsgreep in Mauritanië heeft de militaire junta haar lei der Ely Ould Mohammed Vall uitgeroepen tot staatshoofd van het West-Afrikaanse land. De 55-jarige kolonel, een vertrou weling van de afgezette presi dent Maouia Ould Taya, was chef van de nationale veiligheid. De groep coupplegers, die zich zelf de Militaire Raad voor Ge rechtigheid en Democratie noemt, kondigde in een commu niqué op de staatsradio aan dat ze maximaal twee jaar aan de macht zal blijven. Zij wil in die periode democratische institu ties opbouwen en dan vrije ver kiezingen organiseren. Vall en zijn mede-coupplegers vonden naar eigen zeggen dat er een eind moest komen aan de onder drukking. De nieuwe sterke man heeft gisteren wel de rege ring van zijn voorganger ge vraagd voorlopig aan te blijven, meldden bronnen rond de nieu we militaire junta. De toestand in de hoofdstad Nouakchott is gisteren verder genormaliseerd. Banken en win kels waren weer open. Aanhangers van de oppositie vierden de val van Ould Taya, (Advertentie) domburg men's fashion Vanaf Zaterdag Ooststraat 2, tel. 0118-584303 (Advertentie) voor de openbare orde voor, tij dens en na de uitvaartplechtig heden. De SPLA-strijders hielpen giste ren bij het herstel van de orde in de stad. In Juba, Khartoem en el ders in Soedan waren na de be vestiging van de dood van Ga rang hevige rellen uitgebroken. De aanhangers van Garang, die christelijk en animistisch zijn, gaven islamitische Noord-Soe- danezen de schuld van zijn dood. Zij vermoedden dat de voormalige rebellenleider is om gebracht. Na dagenlange rellen was het gisteren ook rustiger in Khartoem. Volgens de Rode Hal ve Maan, de islamitische zuster organisatie van het Rode Kruis, kwamen bij het geweld zeker 130 mensen om het leven. Onge veer 350 mensen raakten ge wond. ANP U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. 0113 561482 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5