Milities blijven leven beheersen Vakantieopvang in overvloed voor doorwerkende ouders Seks in China is minder beladen Kerk kan overleven als begraafplaats Goede politiemacht in Noord-Ierland zou veel problemen oplossen 5 augustus 1955 vrijdag 5 augustus 2005 Chinese jongeren worden heen en weer geslingerd tus sen de puriteinse opvattingen van hun ouders en de vrije ideeën over seks van hun ei gen generatie. Een breed maatschappelijk generatie conflict tekent zich af. door Erwin Tuil De mens heeft volgens de Chinese socioloog Liu Dalin twee vitale levensbe hoeften: „Eten en seks. Eten is in China steeds minder een probleem. Seks wel." Enerzijds kunnen nieuwsgieri gen hun hart ophalen op de jaarlijkse seksbeurs in Sjang hai. Anderzijds worden stu denten met een relatie we gens immoreel gedrag van de universiteit verwijderd. Liu: „Een ongetrouwd koppel werd onlangs van de Fudan Universiteit in Sjanghai ge stuurd omdat zij seks voor het huwelijk zouden hebben. De verdenking is voor univer siteiten vaak al genoeg om dat soort maatregelen te ne men. Seks voor het huwelijk geldt als immoreel." Liu Dalin, bekend door zijn seksuologisch onderzoek, krijgt zowel lof als afkeuring voor zijn werk. Maar de lof krijgt de overhand, al is het maar omdat hij tegen de ver drukking in, maar met steun van een paar lokale bestuur ders, een museum opzette waar de geschiedenis van sek sualiteit in China te zien is. „Bezoekers zijn vooral ver baasd over het feit dat hun verre voorouders een veel libe rale kijk hadden op seks dan ze zich kunnen voorstellen", lacht Liu. De veranderende opvattingen over seksualiteit worden vol gens Liu onder meer veroor zaakt door de economische voorspoed. Daardoor hebben meer mensen meer vrije tijd en meer geld voor leuke din gen. Volgens Liu vindt er een proces plaats dat te vergelij ken valt met de seksuele revo lutie van de jaren zestig in het Westen. Er speelt een ge neratieconflict dat zich voor- lopig concentreert op seksua- liteit. „Maar daar stopt het i niet. De seksuele revolutie in het Westen beïnvloedde uit eindelijk alle sectoren van de maatschappij. Zoiets zal hier ook gebeuren. Het heeft de po-1 litiek nog niet bereikt, maar i dat komt, zegt Liu met na- druk. De oorzaak ligt in de enorme verschillen in belevingswe reld van ouders en kinderen. De ouders, vaak gevormd door de repressieve Culturele Revolutie, zijn puriteins en vaak onwetend. Voor hen is seks verdorven. Echtschei ding is iets voor slechte men-1 sen en geslachtsgemeenschap voor het huwelijk staat gelijk aan crimineel gedrag. Liu wijst erop dat de term 'menta le hygiëne' vaak wordt ge bruikt in samenhang met sek-1 sualiteit. Eén-kindbeleid De jongeren daarentegen zijn kinderen van het één-kindbe- j leid. „Zij hebben een hele an- dere kijk op het leven omdat I ze opgroeien in een tijd waar-1 in meer mogelijkheden ont-1 staan voor rijkdom, reizen en I vermaak." De jongeren zijn nieuwsgierig, hebben aanzien-1 lijk eerder hun eerste seksu- ele ervaring dan hun ouders en barsten van de vragen over I hun lichaam en over seksuali-1 teit. Seks voor het huwelijk I wordt door de meeste jonge-1 ren gezien als positief, omdat je zo je mogelijke echtgenoot I beter leert kennen. In het dagelijks leven tekent I zich dit verschil in opvatting j duidelijk af. Toen een paar f maanden geleden werd gepro- j beerd een onderzoek te doen naar seksueel gedrag en op vattingen, weigerden universi-1 teiten medewerking. De stu-1 denten daarentegen wuifden I de bezwaren echter weg en de den massaal mee. „De veran dering gaat langzaam, maar I is niet meer te stoppen." GPD door Conny van Gremberqhe De verklaring van het Iers Republi keins Leger (IRA), vorige week, om de gewapende strijd voor een vere nigd Ierland te staken is in Londen, Dublin en Brussel in goede aarde geval len. Politici spraken van een historisch moment. In Noord-Ierland en de Vere nigde Staten waren de reacties terug houdender. Niet alleen van politici, maar ook van gewone mensen. Zij wil len eerst bewijzen van de goede wil van de verboden paramilitaire organi satie zien vooraleer zij het IRA willen geloven. Op zich is dat niet zo vreemd, het ter- reurleger verklaarde wel vaker (in 1921, 1963, 1994 en 1996) de gewapen de strijd tegen de Britten te willen sta ken. Telkens kwam het IRA er op te rug. Had de organisatie, die verklaringen al decennia lang de wereld instuurt door de njet-bestaande Patrick O'Neill van het IR A-publiciteitsbureau in Dublin, echt enige sympathie in Noord-Ierse protestantse kring willen vergaren, dan had het IRA moeten verklaren dat de organisatie zou worden opgedoekt. Dat de wapens zouden worden ingeleverd en alle paramilitaire en criminele acti viteiten met onmiddellijke ingang zou den worden gestaakt. O'Neill deed daarvan geen kond. Wat betekent dat een strak georgani seerd, zwaar bewapend en een nie mand en niets ontziend gezelschap nog steeds de straten van de Noord-Ierse steden en dorpen onveilig kan maken. En dat IRA-leden zich nog steeds laten gelden in Belfast, South Armagh en an dere plekken staat vast. In het laatste rapport van de Onafhankelijke Monito ring Commissie voor Noord-Ierland (OMCN), dat kort voor de zomer ver scheen, schrijft de commissie - die in het kader van het vredesproces in 1999 door Londen werd ingesteld - dat het IRA het voorbije jaar nog steeds 'highly active' is geweest. De overval op een grote bank in Belfast, waarbij 40 miljoen euro werd buitgemaakt, werd op conto van het IRA geschreven, maar ook nog eens zes aanslagen, betrokkenheid bij vijf schiet partijen, de moord op Robert McCart ney, gevallen van brandstichtingen, af persing en betrokkenheid bij het wit wassen van geld. Omdat het IRA - in tegenstelling tot an dere paramilitaire organisaties in Noord-Ierland - in het verleden ook buiten de provincie actief was, samen werkte met andere terreurorganisaties (ETA, FARC en Libië) en niet schroom de om grootschalige aanslagen uit te voeren, krijgt de verboden organisatie in de media de meeste aandacht. Hier door wordt nog wel eens vergeten dat in Noord-Ierland nog een handvol ter roristische genootschappen actief is. De OMCN stelt in haar rapportage on omwonden dat de Continuity IRA en de Real IRA (splintergroepen van het IRA) actiever zijn geweest in 2004/2005 dan hun grote tegenspeler in het republi keinse kamp. Leden van de splinter groepen waren betrokken bij bankover vallen, drugssmokkel en afpersing, bij schietpartijen en mogelijk twee moor den. De Continuity IRA zou zelfs door gaan met het werven van leden en trai ningen verzorgen in terreurdisciplines. De twee organisaties blijven volgens de commissie dan ook 'een bedreiging voor de samenleving'. Minder dreiging gaat volgens de com missie uit van het Iers Nationaal Bevrij dingsleger (INLA), een IRA-kind dat in 1974 een eigen weg ging, maar de laat ste jaren niet meer betrokken is ge weest bij gewelddadige incidenten. Protestanten Aan protestantse zijde is volgens de OMCN de Ulster Defence Association (UDA), de grootste paramilitaire bewe ging die tot 1992 gelieerd was met de Ulster Democratie Party van dominee Ian Paisley, 'diep betrokken in georga niseerde misdaad'. De nog actieve le den van de UDA zijn zeer gewelddadig en meedogenloos. Commissie en politie houden de organisatie verantwoorde lijk voor twee moorden, in september 2004 en half maart dit jaar. UDA-leden waren verder betrokken bij 44 schiet partijen en 54 mishandelingen. Het voorbije jaar werden vijftien leden ge arresteerd voor ontvoeringen en roofovervallen De protestantse zusjes van het UDA, het Ulster Volunteer Force (verboden sinds 1975) en het Red Hand Comman do, zijn volgens de toezichthouders gro ter dan voorheen en uitermate actief in de handel in drugs. Dat de paramilitaire organisaties vrij wel kunnen doen en laten wat zij wil len komt vooral doordat Noord-Ierland nog steeds niet beschikt over een goed georganiseerde politiemacht die het ver trouwen heeft van de bevolking. In het Goede Vrijdag Akkoord, de basis voor de vredesbesprekingen in de Noord-Ier se provincie, was de ombouw van de Royal Ulster Constabulary (RUC) tot een modern, niet door protestanten overheerst politiekorps, nadrukkelijk opgenomen. Al jaren wordt gewerkt aan die reorganisatie. Al Hutchinson, belast met de begeleiding van dat pro ces, constateert een aantal positieve ontwikkelingen. Vooruitgang „In de periode 2001-2005 hebben 43.000 mensen bij de Police Service of Northern Ireland gesolliciteerd. Uit dat aantal zijn vijftienhonderd mensen ge- recruteerd en een opleiding begonnen. Was het aantal katholieke agenten in 1999 slechts 9 procent. Nu is dat bijna 18 procent. Ook het aantal vrouwen is fors toegenomen. Tot 36 procent nu. We beseffen ons dat we er nog niet zijn, maar we maken vooruitgang", zegt Hut chinson. De poli tie-ombudsman voor Noord-Ier land, Nuala O'Loan, geeft toe dat er voortgang wordt geboekt bij de om bouw van het korps, maar weet ook dat er het voorbije jaar bij haar veertiendui zend klachten werden neergelegd over het optreden van de politie. Ruim 3200 klachten werden in behan deling genomen, waarvan er 720 te recht bleken. Veelal betrof het initimi- datie, mishandeling, onnodig gebruik van CS-spray en - opvallend - slechts in zestien gevallen ging het om een inci dent met een sektarische achtergrond. Uiteindelijk werden 69 agenten be straft en moesten er elf het korps verla ten. Westen Uit het hoge aantal klachten blijkt dat veel Noord-Ieren de politie niet vertrou wen. Vooral ten westen van de rivier de Bann heeft de politie niets te vertellen, maar ook niets te zoeken. Het Britse le ger fungeert in South Armagh, Tyrone en delen van het graafschap Derry als politiedienst. Opvallend was de voorbije week dat de Britse premier Blair aankondigde juist troepen uit South Armagh weg te ha len. Dominee Paisley kon dat niet begrij pen. „Het was alsof het IRA bij wijze van beloning voor de vredesverklaring ruimte gegund werd", sneerde Paisley. Een beetje gelijk had de dominee wel. Een Britse wachttoren in South Armagh in Noord-Ierland wordt ontmanteld. foto Paul McErlane/GPD BROEI - In de hooimijt van landbouwer W. J. aan de Oude Vlissingseweg in Middelburg is broei geconstateerd. In de mijt was 30 ton hooi opgesla gen. De kern van de hooistapel is aangetast. TOERISME - Binnen- en bui tenlanders ontdekken Zee land. Miniatuur Walcheren haalde dit hoogseizoen tot dus ver een weekgemiddelde van 17.000. Op de Bevelanden is het vooral op de marktdagen druk. Steeds meer Belgen ko men, met bussen vol, naar de Ganzestad. In Zeeuws-Vlaan- deren concentreert het toeris me zich op de ingedijkte Braak man, Sluis en Oostburg'. Opval- lend is dat het dagjespubliek op Schouwen ontbreekt. RECORD - Fanny Blankers - Koen is haar Europese record i kwijtgeraakt. De Russische! athlete Galina Vinogradova heeft bij het verspringen me! twee centimeter het Europese record verbeterd: zij sprong 6.27 meter. ZIERIKZEE - Tien ruiten van de lagere school in Zierikzee zijn vernield. Dergelijk vanda lisme komt de laatste tijd steeds vaker voor. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 l op maandag t/m vrijdag 1, gedurende de openingstijden; 1 zaterdags tot 12.00 uur. Ij Abonnementen: 0800-0231231 I] autom. afschrijving acceptgiro I per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 i per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen I1 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het I einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. 1 Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag. 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd I overeenkomstig de Algemene li Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. I Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: li tijdens kantooruren zondag; van 16.00 tot 18,00 uur f* Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 L Fax:(0113)315549 II Rubrieksadvertenties (kleintjes): J Tel., (0113)315550 t Fax. (0113)315549 L Voor gewone advertenties: j; Noord-en Midden-Zeeland I7 Tel. (0113)315520 P Fax. (0113)315529 li Zeeuws-Vlaanderen i Tel: (0114)372770 K> Fax:(0114)372771 1] Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 d Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in ee (abonnementen)administratie en om u te (laten) informerer ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegei de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kt 'ce, Postbus 314460 AA Goes het Wegener-concern, De door# bestand dat wordt gebruikt voor onto over voor u relevante diensten en p'O ',r of door ons zorgvuldig geselectef it u dit schriftelijk melden bij PZC, It Behoort tot WGGGNGR Kinderen worden in Lunteren vermaakt door Club Adventure. Dit jaar is er vakantieopvang in overvloed. Volgens Offermans komt dat deels door de markt werking die dit jaar is inge voerd in de sector. „Centra voor buitenschoolse opvang concurre ren met elkaar en luisteren daar door beter naar de wensen van de ouders. Dat betekent dat je open bent wanneer zij dat wil len. Ook maken opvangcentra zichzelf aantrekkelijk door leu ke activiteiten met de kinderen te ondernemen", zegt hij. Programma's Er worden speciale program ma's opgezet. „Normaal halen we de kinderen op na een druk ke schooldag en kunnen ze hier in en om het gebouw rustig spe len. In de vakantie gaan we op pad", zegt leidster Rosita Bo- chardt van Villa Vloo. Zo zijn we naar een waterspeeltuin ge weest, de open dag van Feye- noord en hebben we een disco en een slaapfeest gehouden. Ook al gaat het drukke leven voor de ouders door, de kinderen moe ten wel een leuke vakantié heb ben." Een nieuwe trend zijn de kinder vakantiekampen. In Amerika en Frankrijk waar de vakanties twee tot drie maanden duren is het al heel normaal dat de kinde ren een paar weken op kamp gaan omdat ouders moeten wer ken. „Dat zien we hier ook steeds meer", zegt Ronald Va- lenteijn van Club Adventure, die al vijftien jaar in de school vakanties op kamp gaat met dui zenden kinderen van 5 tot en met 18 jaar. Precieze cijfers wil Valenteijn uit concurrentieover- wegingen niet geven. „Maar met de toename van het aantal twee verdieners, stijgt bij ons het aan tal aanmeldingen." De kleinste kinderen (5-8 jaar) gaan een week op een avonturenkamp op de Veluwe terwijl de oudere kin deren ook kunnen zeilen- en paardrijden. Bij de jongste groe pen gaat op iedere vier kinderen een begeleider mee. „Veel", be aamt Valenteijn. „Maar ouders kunnen alleen maar gerust aan het werk als ze zeker weten dat hun kinderen veilig zijn." In Nederland zijn zeshonderd or ganisaties die buitenschoolse op- foto Phil Nijhuis/GPD vang aanbieden. Uit onderzoek van het ministerie van Sociale Zaken blijkt dat tijdens de zo mervakantie tweederde van alle instellingen doordeweeks open is. Dat is een toename vergele ken met voorgaande jaren, maar zeker is dat niet, omdat er toen geen onderzoeken zijn gedaan. Uurprijs De gemiddelde uurprijs be draagt 5,50 euro per kind en een opvangdag bestaat uit meestal 10 uur (van 8.00 uur tot 18.00 uur). Ouders die het hele jaar ge bruik maken van buitenschool se opvang krijgen daarvan maandelijks een deel terug via de belasting. Als het goed is be talen ook de werkgevers van de ouders mee. Minder bekend is dat ook ouders die alleen tijdens de schoolvakanties opvang nodig hebben voor hun kind(eren) geld terug kunnen krijgen van de overheid. Ze moesten daar voor wel voldoen aan een aantal regels (werk hebben of stude ren) en zelf een formulier invul len bij de Belastingdienst. GPD Cees Koster wil kerken voor sloop behoeden door ze in te richten als begraafplaatsen. foto John Schouten/GPD Een idee van Tilburger Cees Kos ter heeft landelijk enthousiasme losgemaakt. Hij wil kerken voor sloop behoeden door ze in te richten als begraafplaatsen. „Ik I heb het ei van Columbus gevon den uit medeleven met deze mo numenten die zoveel gevoels waarde vertegenwoordigen. door Paul Spapens Het behoud van kerken vol gens het plan-Koster is mo gelijk doordat restauratie en on derhoud uit de grafrechten wor den betaald. De Tilburger wijst er op dat niet alleen meer, ker ken leeg komen te staan, maar dat de kerkhoven voller worden en de grafrechten stijgen. „We bereiken ermee dat kerken niet gesloopt hoeven te worden. Voor veel mensen is het idee in een kerk een laatste rustplaats te vinden, rustgevend omdat ze in diezelfde kerk zijn gedoopt en zijn getrouwd", aldus de hoogbejaarde Koster. Zijn leef tijd wil hij niet publiek maken. Koster ontwierp het interieur van de Tilburgse Lidwinakerk die een paar weken geleden is ge sloopt. Onlangs besloot het Til- burgs college van B en W de Sa cramentskerk niet op de monu mentenlijst te plaatsen, waar door die kan worden gesloopt en vervangen door appartemen ten. Koster meent dat die kerk zich uitstekend zou hebben ge leend voor zijn plan. Fijntjes wijst hij er op dat een nabijgele gen kerkhof nagenoeg vol is. Koster stelt voor leegstaande kerken uit te ruimen met uitzon dering van ramen en beelden. Het priesterkoor kan behouden blijven voor een afscheidswoord of absoute, de plechtigheid waarbij na de uitvaart om verge ving wordt gevraagd voor de overledene. Het koor is tevens een rustpunt voor nabestaan den. Met handhaving van het middenpad kunnen aan weer kanten stoffelijke overschotten letterlijk gestapeld in betonnen sarcofagen worden bijgezet. Zo kan een kerk plaats bieden aan honderden gestorvenen. „Een gat in de markt." Begrafenison dernemingen zouden volgens Koster kerken kunnen opkopen. Dik een half jaar geleden begon Koster allerlei instanties aan te schrijven: bisschoppen, monu- mentenwachten, monumenten zorg, het ministerie van Cultuur en grote gemeenten. Reacties bleven niet uit, een map vol heeft hij er. Daar zitten ook arti kelen in uit tijdschriften waarin architecten doen alsof zij dit wiel hebben uitgevonden. Kos ter heeft zijn inspanningen goed gedocumenteerd en kan aanto nen dat hij de oorspronkelijke bedenker is. „Ik hoef er niets voor te hebben. Iedereen mag het idee verder ontwikkelen." Middelburg In Weert en Maastricht lijkt het idee al werkelijkheid te worden. De gemeenteraad van Middel burg heeft hem uitgenodigd zijn plannen te komen toelichten. Maar de bisdommen Den Bosch en Breda hebben er volgens hem 'niks van begrepen'. Den Bosch stelt dat alleen leden van het Ko ninklijk Huis in een kerk mogen worden begraven. Breda vreest juist dat gelovigen niet verdra gen dat een kerk met de dood wordt geassocieerd. Koster: „Dat is toch geen ant woord." GPD Veel kinderen brengen een deel van de zomervakantie door bij de vakantieopvang of in kinder vakantiekampen. Zes weken vrij nemen zit er immers voor de meeste werkende ouders niet in. door Sylvia Marmelstein Nawaz komt verlegen achter zijn vader de vakantieop vang binnengewandeld. Zijn schouders hangen omlaag, zijn blik gericht op de neuzen van zijn schoenen. Hij moet duide lijk even wennen na zijn vakan tie in Spanje. Maar zodra een paar jongetjes hem begroeten begint hij te glunderen, stormt hij weg en lijkt pappa totaal ver geten. „Zo gaat het meestal", zegt leid ster Christa van Leeuwen van Villa Vloo in Rotterdam. Gedu rende de schoolvakantie is de in stelling voor buitenschoolse op vang iedere dag open. „Kinde ren vinden het leuk om hier te komen. De vriendjes waarmee ze normaal op school spelen zien ze langere tijd niet. Bij ons komen ze andere kinderen tegen om lekker mee te ravotten." Met de toename van het aantal twee verdieners stijgt het aantal kin deren dat (een deel van) de zo mervakantie doorbrengt op de buitenschoolse opvang. Voor de meeste ouders is het immers on mogelijk om de vrije dagen zo op te nemen dat zes weken wor den overbrugd. Bovendien willen veel ouders die normaal geen gebruik ma ken van buitenschoolse opvang dat in de vakantie wel. „De vas te oppas wil er ook wel eens tus senuit. En ouders met werkuren die samenvallen met de tijden dat de kinderen normaal op school zitten, hebben nu over dag ook opvang nodig", zegt Theo Offermans van de Mo-groep, de branchevereni ging voor kinderopvang. Voorgaande jaren was het een lastige klus om opvang te vin den voor kinderen in de zomer. Veel instellingen boden alleen opvang voor kinderen die het he le jaar door ook al naar de bui tenschoolse opvang gingen. En als er niet genoeg waren, sloten veel instellingen de deuren. Ouders die geen vrij konden ne men moesten een andere oplos sing zoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4