Mohammed B. bijna bewaker op Schiphol Amper vertrouwen in zorgstelsel PZC Artsenstudie vervrouwelijkt in hoog tempo Recreatiegebied verandert in dansvallei Nederlanders tegen ambtenaren met islamitische kledij Negatief politieadvies maakte eind aan ambities Het Rijk polst bewoners over Waddengebied Werkstraf voor dreigen met vergiftiging Bidden in het bos Manager werkt in vakantie door Website voor opzeggen contract Staatsloterij vindt miljonair Stille tocht voor gezin Tolbert Ontslagen agenten bij ander korps Antilliaan voelt zich bijna geen Nederlander meer vrijdag 5 augustus 2005 door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten DEN HAAG - Mohammed B., de moordenaar van Theo van Gogh, stond een paar jaar ge leden op het punt bewaker te worden op luchthaven Schip hol. Hij was al in het bezit van een uniform. De toegangspas voor het vliegveld lag al klaar. Een negatief advies van de poli tie maakte op het allerlaatste moment een einde aan zijn loop baan als beveiligingsfunctiona- Dat blijkt uit vertrouwelijke stukken uit het politiedossier over Mohammed B. De sollicitatie van B. bij het be veiligingsbedrijf Group 4 Securi- tas uit Rijswijk dateert van na jaar 1998. Op dat moment was de toen twintigjarige Marok kaanse Amsterdammer waar schijnlijk nog niet in de ban van de extremistische islam. Moham med B. heeft via zijn toenmalige advocaat nog geprotesteerd te gen het negatieve advies van de politie Haaglanden. Hij vond dat hij ten onrechte een straf blad had door een incident in een Amsterdamse koffieshop in november 1997. B. had daar poli- tie-agenten bedreigd, ze uitge scholden voor 'teringlijders' en 'fascisten' en toen hij daarom aangehouden werd, was hij gaan schoppen en slaan. B. kreeg daarvoor een boete van vijfhonderd gulden. Securitas beëindigde daarna de interne opleiding van Moham med B. De reeds gemaakte oplei- dingskosten kwamen voor reke ning van het bedrijf. Uit het dossier van de sociale dienst blijkt dat Mohammed B. vanaf november 2001 bijna drie jaar lang een uitkering kreeg. Hij had slechts drie zeer korston- dige dienstverbanden, waarvan één niet langer dan een dag duurde. Solliciteren deed hij am per. Van de sociale dienst moest hij in juni 2004 een cursus 'dy namisch assessment' volgen, om meer kans te maken op de arbeidsmarkt. Daar viel hij op door zijn ongeïnteresseerde houding en verbale agressie. Hij meende dat hij door zijn 'ge loofsbelijdenis' toch geen baan meer zou krijgen. Halverwege de derde bijeenkomst liep B. weg en kwam niet meer terug. Incident In 2003 was zijn uitkering met 10 procent gekort, omdat hij afspraken niet nakwam. Toen B. op een latere afspraak, in april 2004, een uur moest wach ten, probeerde hij een medewer ker van de dienst te molesteren met een prullenbak. Zijn uitke ring werd na dat incident stop gezet. Het is onbekend waarvan B. daarna leefde, maar rood stond hij amper. Kort voor cle moord pinde B. het maximaal mogelijke, bijna duizend euro, en overhandigde dat aan een vriend, om aan zijn familie te ge ven 'als hem wat gebeurde.' GPD door Alex Boqers DEN HAAG - Sinds een hoog vwo-cijfer een grote rol speelt bij de toelating tot een genees- kundeopleiding, neemt het aantal vrouwen aan die oplei dingen snel toe. Inmiddels is bijna zeventig procent van de studenten aan de artsenoplei dingen vrouw. Dat blijkt uit cijfers van de In formatie Beheer Groep, opge vraagd door het artsenvak blad Medisch Contact. De hoogte van het gemiddelde vwo-cijfer speelt sinds 1999 een rol. Studenten met een ge middeld cijfer dat hoger ligt dan een 8 hoeven niet mee te doen aan een toelatingslo- tingloting. Zij worden direct aangenomen. Voor het overi ge geldt: hoe hoger het gemid delde cijfer, hoe meer kans op een studieplaats. Van de 399 studenten die zich dit jaar hebben aangemeld voor een studie geneeskunde met een gemiddeld cijfer dat hoger ligt dan een 8, zijn er 287 vrouw en 112 man. Van de 483 eerstejaars die een gemid deld cijfer hadden van 7,5 tot 8, waren er 338 vrouw. GPD Afgedaan Hij meende dat daarmee de zaak was afgedaan. Zijn advo- caat vond ook dat het strafblad op een vergissing berustte. De politie Haaglanden liet daarop j per brief weten dat niet alleen het incident in de koffieshop de afwijzing rechtvaardigde, maar ook 'andere bekende en relevan- te feiten.' Het bedrijf Group 4 DEN HAAG - De natuurregels voor de Waddenzee zijn hinder lijk. Of juist niet. Bewoners van achttien gemeenten in het Wad dengebied mogen het zeggen. Via een enquête wil het Rijk aan de weet komen of zij zich zorgen maken over bijvoorbeeld gas winning en militaire oefeningen in het gebied en hoe belangrijk zij toerisme en scheepvaartvei ligheid vinden. In november ko- men de ministers van Natuur van de drie Waddenlanden - Ne- derland, Duitsland en Denemar- i ken - bijeen op Schiermonni koog voor de tiende regerings- conferentie over de Wadden. Op de agenda staat bescherming van het gebied: van scheepvaart- veiligheid tot natuur.In de aan- loop naar die conferentie trekt het ministerie van Landbouw j twee maanden met de 'Wadden- karavaan' langs achttien ge lmeenten om de bewoners voor te lichten en te polsen over wat wel en niet belangrijk is voor de I toekomst van het gebied. ANP VELSEN - In recreatiegebied Spaarnwoude zijn mensen druk bezig met het opbou wen van het festivalterrein voor Dance Valley 2005. De eerste versie van het popu laire dance-evenement vond plaats in 1995. Sindsdien komen duizenden liefheb bers ieder jaar om in het moderne Woodstock te genieten van de sfeer, de buiten lucht en diverse soorten dance. Dit jaar zal het festival voor het eerst meerdere dagen beslaan en de voorbereidin gen zijn in volle gang. De camping biedt plaats aan 15.000 feestgangers. Op het kampeerterrein bevindt zich onder meer een bioscoop, 24-uurscafé en een stil- te-dancearea. Zo'n 150 dj's en artiesten vermaken het publiek in de veertien zoge heten areas. De organisatie heeft dit jaar minder tenten en meer buitenpodia neer gezet. Dance Valley vindt komende zaterdag en zondag plaats. foto Rick Nederstigt/ANP door Jan Kooy DEN HAAG - Een overgrote meerderheid van de Nederland se bevolking verwacht weinig heil van de nieuwe zorgverzeke ring, die per 1 januari wordt in gevoerd. Niet meer dan 6 procent verwacht financieel voordeel te hebben van de nieu we situatie. Een meerderheid (54 procent) verwacht minder HOU op M£T HoiLen! waar voor zijn of haar geld te krijgen. Dat blijkt uit een enquête van de Consumentenbond, die van daag wordt gepubliceerd in de Gezondgids. Aan de in juni uit gevoerde peiling deden 2200 mensen mee. De respondenten verwachten slechtere zorg tegen een hogere prijs en een toename van bureaucratie. De enquête is volgens de belan genorganisatie een nulmeting en hij is bewust gehouden in de periode voordat het ministerie van Volksgezondheid begon met een grote publiciteitscampagne. Minister Hoogervorst heeft zes tien miljoen euro uitgetrokken om met spotjes, brieven aan alle GRONINGEN - Een dertigjari ge medewerkster van een super markt in Groningen, die ge dreigd had het voedsel in de win kel van haar werkgever te vergif tigen, is gisteren veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur. De vrouw moet de supermarkt een schadevergoeding van ruim 30.000 euro betalen. De straf pakte fors lager uit dan de eis van twee jaar cel door Openbaar Ministerie. De recht bank achtte de vrouw echter ver minderd toerekeningsvatbaar. De medewerkster had haar drei gement geuit in brieven die ze naar de supermarkt en het Dag blad van het Noorden stuurde. Ze wilde met haar actie berei ken dat haar afdelingshoofd ont slagen zou worden, zodat ze zelf die positie kon innemen. ANP Nederlanders, advertenties en een website (www.denieuwe- zorgverzekering.nl) uit te leggen hoe de verplichte nieuwe zorg verzekering in elkaar steekt. In het najaar gaat de Consumen tenbond de peiling herhalen. Dan moet blijken of de campag ne het door Hoogervorst gewens te effect heeft. Onbemind Volgens de bond is het nu nog zo dat onbekend onbemind maakt. Twee op de drie Neder landers zeggen er weinig ver trouwen in te hebben dat de zorgverzekeraars de nieuwe re gels goed gaan uitvoeren. Ten tijde van de junipeiling ga ven veel mensen aan dat ze wis ten dat er iets zou gaan verande ren met hun verzekering tegen ziektekosten. Ze konden echter niet goed aangeven wat de gevol gen zouden zijn voor hun eigen situatie. Veel mensen hebben geen idee wat de zorgtoeslag in houdt. Het gaat hier om een tege moetkoming voor mensen met een kleine beurs. Alleenstaanden kunnen maxi maal 420 en gezinnen 1200 euro per jaar terugkrijgen. Hooger vorst schat dat ongeveer zes mil joen Nederlanders hiervoor in aanmerking komen. In het nieu we stelsel gaan de premies flink omhoog. Juist mensen die recent veel met gezondheidszorg te maken heb ben gehad, zijn sceptisch over de verzekering die het onder scheid tussen ziekenfonds en particulier opheft. Zes op de tien mensen uit deze groep ziet de verandering als een verslech tering. ANP ROTTERDAM - Vakantie is voor managers een relatief be grip. De meesten zijn ook in die periode bereikbaar en werken in enige mate door. Dat geldt met name voor ma nagers in kleine en middelgrote bedrijven. Van hen is drie kwart ook tijdens de vakantie bezig met het werk. Bij gro te bedrijven en bij de overheid is dat de helft. Dit staat in de jongste ICT-barometer van Ernst Young, waarvoor ruim 600 managers en directeuren zijn ondervraagd. Een op de drie, en binnen het midden- en kleinbedrijf zelfs een op de twee managers wil tijdens de vakantie bereikbaar zijn. ANP AMSTERDAM - Veel mensen zitten langer aan een abon nement of contract vast dan hun lief is, omdat zij verge ten het op tijd op te zeggen. De website www.onlinecon- tractèn.nl biedt hun de helpende hand. Via de site kunnen zij hun lopende contracten en abonnementen registreren. Als de opzegtermijn in zicht is, krijgen zij een mailtje dat hen daarop attendeert. Wie van dit geheugensteuntje gebruik wil maken, kan zich op de site aanmelden en vervolgens de gegevens over abonnementen op tijdschriften en kranten, maar ook con tracten met telefoonmaatschappijen invoeren. ANP DEN HAAG - De Staatsloterij heeft gistermiddag na ruim twee maanden de winnaar van één miljoen euro ge vonden. Eerder op de dag deed de organisatie nog een op roep in de media, omdat de eigenaar van het winnende lot zich na tien weken nog steeds niet had gemeld. De vrouw die het winnende lot had gekocht, liep enkele uren later toevallig binnen bij de winkel in Oosterhout waar zij drie maanden geleden het papiertje had gekocht. Volgens de Staatsloterij werd het na de oproep druk in de winkel. Toen de vrouw erachter kwam waarom het zo druk was, liet zij haar lot controleren en bleek ze een mil joen rijker te zijn. ANP HAARLEM - In Haarlem wordt zondagavond een stille tocht gehouden voor de kinderen die maandag in Tolbert om het leven zijn gebracht. De kinderen en hun moeder woonden drie jaar in Haarlem en verhuisden kortgeleden naar Groningen. De gemeente heeft toestemming gegeven voor de stille tocht, zei een woordvoerder gisteren. ANP DEN HAAG - De twee brigadiers die dit jaar zijn ontsla gen door politiekorps Zuid-Holland-Zuid omdat ze pri- vé-uitstapjes van agenten binnen diensttijd toestonden, j hebben een nieuwe baan gevonden bij het korps Haaglan den. „Ze zijn zich ook bewust van hun misstap en krijgen een nieuwe kans", zei een woordvoerder van de politie. Agenten van de politie Zuid-Holland-Zuid maakten in de cember en januari met dienstauto's drie uitstapjes naar toeristische trekpleisters in Amsterdam en een politiestu- dentenfeest in Rotterdam. Hun reislust werd ontdekt om dat ze op een van hun tripjes op weg naar de hoofdstad twee keer werden geflitst. ANP door Alex Boqers DEN HAAG - Een meerderheid van de Nederlanders wil dat er een wet komt die alle islamiti sche kledij bij ambtenaren ver biedt. Zij willen niet dat vrou wen aan de balie van het ge meentehuis, voor de klas of als politieagente een hoofddoek dra gen. Dit blijkt uit een in opdracht van het ambtenarentijdschrift Binnenlands Bestuur gehouden enquête die vandaag wordt ge publiceerd. Het onderzoek werd gehouden na recente discussies over hoofd doekjes bij ambtenaren. Begin dit jaar wilde de Rotterdamse deelgemeente Charlois al de hoofddoek verbieden bij een van haar medewerkers. Volgens de deelgemeente is de hoofdbe dekking ongepast omdat het 'de vereiste onafhankelijkheid en neutraliteit van de overheid in gevaar kan brengen.' Neutraliteit De Tweede Kamer wees in het voorjaar van 2004 een verbod op hoofddoekjes bij ambtenaren nog af. De LPF had toen om een dergelijk verbod gevraagd, maar de andere partijen wezen op de vrije keuze van ambtena- i ren. Wel vonden alle partijen j dat rechters, officieren van justi tie en griffiers neutraliteit uit moeten stralen. Het ministerie van Binnenland- se Zaken werkt aan nieuwe re- gels in de kledingvoorschriften van deze beroepsgroepen. Sluier In antwoord op vragen van de LPF zei minister Remkes van Binnenlandse Zaken dat reli gieuze kledingstukken en/of sie raden in beginsel het goed amb tenaarschap niet in de weg staan. Anders wordt het als die kledingstukken en sieraden het goede functioneren van de amb tenaar bemoeilijken of onmoge- j lijk maken. Hij noemde daarbij de gezichtsbedekkende sluier (chador), die communicatie en identificatie kan bemoeilijken. De ambtenarenvakbond Abva- kabo FNV sluit zich bij de minis ter aan. Ambtenaren moeten vol gens die bond een hoofddoek, kruisje of keppeltje kunnen dra- gen. GPD DRIEBERGEN - Ruim vijfduizend orthodoxe christenen (reformatorisch) trokken gisteren naar de bos sen van Driebergen om er te zingen, te bidden en te luisteren naar preken van dominees. De dag werd georganiseerd door de GZB (Gereformeerde Zendings Bond) een zendingsorganisatie van orthodox-her- vormden in de PKN. foto ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Jonge Antillia- nen en Arubanen in Nederland voelen zich in rap tempo minder Nederlander. Het gevoel alloch toon te zijn, is bij hen ten opzich te van vorig jaar met 78 procent toegenomen. Onder Surinamers groeide dit gevoel met 53 pro cent en onder Marokkanen met 45 procent. Dat blijkt uit het gisteren ver schenen Minderheden Onder zoek op de Arbeidsmarkt, dat onderzoeksbureau Intelligence Group onder ruim 1800 allochto nen tussen de 15 en 35 jaar heeft gehouden. Van hen gaf 36 pro cent aan zich vooral Nederlan der te voelen, 18 procent voelt zich allochtoon en bijna de helft (47 procent) voelt zich zowel Ne derlander als allochtoon. Alleen de omvang van die laatste groep j nam in het afgelopen jaar af, met 16 procent. Van de onder- i vraagden meent 23 procent dat buren, bekenden en collega's hen beschouwen als iemand die tot een allochtone groep be hoort. Het onderzoeksbureau consta- j teert dat een en ander aangeeft dat de gebeurtenissen van het af- j gelopen jaar, zoals de moord op cineast Theo van Gogh, van in- vloed lijken te zijn op de identi- teitsbeleving van allochtonen in ons land. Verbonden Uit het onderzoek blijkt verder j dat 69 procent van de allochto nen zich nauw verbonden voelt met de Nederlandse samenle- J ving. Dat geldt het meeste voor I Surinamers en hoogopgeleiden. I ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3