Windmolenpark kost alleen geld PZC PZC Het zal vast niet veel waard zijn, toch? Paardenparade op de boulevard Tien dagen vertier op Lokerse Feesten 11 Turbines Thorntonbank resulteren zelfs in gunstigste geval tot miljoenentekort i Barbecue in ITerneuzen GEOPEND BOUWVAK 11 LCF klaagt over college Fracties voor studie baatbelasting Arnemuiden krijgt zandstrand Man steelt drank uit café Zwemfanaten gaan verder als stichting 't Water gat vrijdag 5 augustus 2005 'fWirWout Bareman CADZAND - De exploitatie van een windmolenpark voor de Bel- Igische kust levert alleen maar verlies op. Dat blijkt uit een kos- ten-batenanalyse voor de bouw van windmolens op de Thornton- bank. Die ligt tegen de Neder landse grens aan. op ruim dertig kilometer uit de kust voor Knok- J ke-Heist. Onderzoekers komen tot de con clusie dat de kosten, zelfs in het gunstigste geval, 330 miljoen eu ro hoger uitvallen dan de baten. Dat heeft niet alleen te maken met de hoge investeringskosten, maar ook met de reservecapaci teit die op land moet worden ge- J creëerd om de stroomvoorzie- J mng bij windstilte en storm - als de molens stil staan - te I waarborgen. Bij een stijgende I vraag naar stroom is die reserve capaciteit onmisbaar, zeker als de Belgische regei-ing het plan I om de kencentrales te sluiten, agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Ren'é Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl doorzet. Als baten moeten niet alleen de opbrengsten van de vei-koop van de stroom worden beschouwd, maar ook de indirec te winst door verminderde uit stoot van schadelijke stoffen. Als het windmolenpai'k ruimer wordt opgezet dan nu de bedoe ling is, nemen de kosten alleen maar verder toe. Tegenover die extra kosten staan verhoudings gewijs te lage baten. Opdrachtgever van de analyse was toekomstig exploitant C-Po- wer, een consortium van Intere- lecti'a en Di-edging Internatio- nal. C-Power kreeg vorig jaar al een vergunning voor de aanleg van twee elektriciteitskabels van de Thorntonbank naar een hoogspanningsstation bij de Vlaamse badplaats Br-edene. Het consortium wil dit najaar met de bouw van het windmo lenpark beginnen. In 2006 moe ten er 24 windmolens verrijzen, daarna nog eens 36. De locatie, ver uit de kust, heeft het aanvankelijke verzet van Knokke-Heist gebroken. Eerder maakte met name burgemeester L. Lippens met succes bezwaar tegen een windmolenpai'k dich- tei'bij de kust. Het windmolenpark op de Thoi-ntonbank wordt het eerste in het Belgische deel van de Noordzee. De turbines krijgen elk een capaciteit van minimaal 3,6 megaWatt, maar dat kan ook maximaal vijf megaWatt worden. Als het park klaar is, moet het voldoende stroom ople veren voor 200.000 tot 300.000 huishoudens. De windmolens zullen zeventig meter boven het zeeniveau uitsteken. De wieken worden 48,5 meter lang. Waalse ontwikkelingsmaatschappijen fi nancieren het project. Het Vlaamse bagger- en offshore-be drijf Di'edging International zit in het consortium als bouwer. Dredging International heeft er varing met de bouw van wind molens in zee. Het bedrijf was betrokken bij de aanleg vah het tot nu toe grootste windmolen park in de Nooi'dzee, op de Horns Rev bij Denemarken. ,1 TERNEUZEN - Barbecuelief- hebbers kunnen zondag aan- I schuiven in de Nieuwstraat in Terneuzen. j Op vijf plekken staan barbecues opgesteld. Het evenement duurt van 16.00 tot 20.00 uur. Deelne mers betalen zeven euro voor vier stukken vlees, stokbrood, saus en salade. Om de sfeer te verhogen spelen er bands. (Advertentie) Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge «0113-341688 www.moerstee.nl I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Kaarten, biljarten; DeHalle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; j Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 I uur: Kaarten, biljarten; Schuttersterrein, 19.00 uur: Finale schie- ting zestallen; GROEDE - De Twee Duiven, 21.00 uur; Jubileumshow Adrie Oosterling; I Het Vlaems erfgoed, 11.00-17.00 uur: Presentatie klederdracht en de edel- i smid aan het werk; N.H. Kerk, 20.00 uur: Orgelfestival met Bram de Wolf; HENGSTDIJK Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Kaarten i en biljarten; RETRANCHEMENT - Afwateringska naal bij camping De Zwinhoeve, vanaf 18.00 uur: Avondviswedstrijd; SAS VAN GENT - Cuyperskerk, 20.00 uur: Orgelconcert Ton van Eek; St. Albert, 13.00 uur, Vrij biljarten en spelmiddag; SINT-JANSTEEN Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - Markt, 20.30 uur: Optre den Blunt, folk- en rockmuziek; De Ves te. 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls. Taxateur Willem van Moll bekijkt een munt van Izaak Cruson uit Bx-eskens. door Raymond de Frel SLUIS - Izaak Cruson uit Breskens schuifelt binnen in de burgemeesterska mer van het Sluise belfort. Hij ont vouwt een stukje keukenrol met daax-in een muntje. „Ik denk dat het niets is, hoor. Het zal wel niet veel waard zijn, maar ik wil het toch graag weten", be gint hij. Het feit dat hij het muntje laat taxeren duidt toch op wat hoop. Die wordt door taxateur Willem van Moll meteen resoluut weggenomen. „U heeft gelijk, dit is een penning die niets waard is." Cruson is één van de velen die deze don- dei'dag even binnenstapt bij Van Moll. Het is op de gratis taxatiedag een ko men en gaan van nieuwsgierigen, verza melaars en mensen die ergens op zolder nog wat verdwaalde munten hebben ge vonden. „Je ziet totaal verschillende mensen binnenkomen, maar vrijwel alle maal met de mededeling dat hun mun ten vast niet veel waard zullen zijn. Daar smul ik van", zegt Van Moll. Veel meer tijd voor een praatje is er niet, de volgende 'klanten' melden zich. Van Moll werkt volgens een strak schema, dat eigenlijk van negen tot één uur zou duren. De interesse is echter zo groot dat de dag is veiiengd tot vier uur. Had je nog niet het idee dat jouw munt jes iets waax-d waren, in de burgemees terskamer denk je daar al snel anders over. De kamer ademt historie, waar door beelden opdoemen van rijke koop lui die hier met bergen penningen be- langi'ijke zaken moeten hebben gedaan. En dat er vandaag munten over de tafel gaan die in een ver vei'leden ook al in het belfort van broekzak tot broekzak gingen, da's gevoelsmatig voor even een zekerheid. Speciaal gevoel Zo heeft Claudine van Kruyssen uit Sluis een speciaal gevoel bij een Zeeuw se concordia-munt uit 1777. „Op inter- net kwam ik concordia's tegen die der- tien- of veertienhonderd euro opleve ren", zegt ze. „Maar die zullen wel van goud zijn. Deze is maar tweëenhalve eu ro waai'd. Als hij nog helemaal gaaf ge weest zou zijn, had je er vijftig euro voor gekregen", zegt Moll. Van Kniys- sen: „Jammer, want ik had hoop. Mijn vader heeft jai'enlang bij de muskusrat- tenbestrijding gewerkt. Langs akkers en velden vond hij i'egelmatig munten. Die heeft hij allemaal bewaai'd." Gouden tientjes De volgende is Geert Stroo uit Oost burg, een ware verzamelaar. Stroo struint alle rommelmarkten af, in de hoop iets unieks aan te treffen. Hij heeft zijn fraaiste munten meegenomen. En daar gaat de teller van Van Molle weer. „Hmm, twee gouden tientjes: da's twee keer vijftig euro. Die aangetaste duiten is troep...en dat Franse twin tig-francsstuk uit 1855 is zeker veertig euro waai'd. Mooi meegenomen, toch?" Stroo knikt instemmend, maar neemt zijn muntjes toch weer mee naar huis. foto Camile Schelstraete „Het is een spoi't om op rommelmark ten te snuffelen", vindt zijn vader. „Waarom ik met hem mee ben gegaan? Stel je voor dat er iets tussen zou zitten dat heel veel waard is. Dan durft hij niet meer over straat!zegt hij la chend. Daar heeft een Sluisenaar met twee dik ke mappen munten minder moeite mee. - „Da's een zeldzame, zeker weten", test hij Van Moll. Die heeft echter zijn twij fels. Even later is het wel raak, als er Gi'iekse en Romeinse munten worden bestudeerd. „Ik denk dat de waarde van deze albums oploopt tot in de duizen den euro's. Echt, ik heb hier met veel plezier in gekeken." Tijd voor een zwikkie munten van de Tei'neuzense familie Meertens, dat thuis en bij familieleden alleen nog maar in de weg lag. Van Moll: „U zult nog een keer naar De Nedei'landsche Bank moe ten, want een hoop van dit geld is daar nog in te leveren. En dit zijn Zwitserse francs, daar kun je in Zwitserland nog gewoon mee betalen." Daar ziet Edwin Meertens de lol wel van in. „Goh, dan zullen we toch nog een keer op vakantie moeten!" door Jean-Lou de Gucht KNOKKE-HEIST - 175 paar den bij elkaar. Dat moet vast een gehinnik van jewelste ople veren. Mis. Slechts één paard kan hinniken. En daarvoor moet dan ook nog op een knop op zijn rug geduwd worden. Het zijn dan ook geen echte paarden op de Zeedijk bij het ca sino in Knokke. Het zijn polyes ter paai'den, die af en toe een beetje surrealistisch aandoen, maar in ieder geval fier in de zon staan te blinken. De viervoe ters wei'den blanco geleverd en konden beschilderd worden voor Horse Parade Belgium 2005, de tentoonstelling die nu te zien is in Knokke. Kon de kunstenaar zijn ideeën de vrije loop laten? Niet hele maal. Gi-appen over bijvoor beeld seks en religie waren ver boden. Is het kunst of meer kitsch? Af en toe doet het aan de paardenmolen op de kermis den ken, maar je krijgt ook wel de in druk dat er over nagedacht is. Het is 'een dolle paardententoon- stelling', zegt de poster op de Zeedijk. Horse Parade Belgium 2005 wil een frisse dosis blijheid en humor laten neerdalen over de vijf steden waar de tentoon stelling komt. Na Bx-ussel en Luik is nu Knokke aan de beurt. Gisteren was de officiële ope ning door burgemeester graaf L. Lippens van Knokke. Na Knok ke gaat de expositie nog naar Waregem en Antwerpen. De tentoonstelling is de opvol ger van Art on Cows, de tentoon stelling waarbij Bi'ussel twee jaar geleden overspoeld werd door Ueurrijke nepkoeien. Nu is het de beurt aan 175 neppaai- den. Niet toevallig 175, want het refereert aan de 175 jaar dat België oud is. En dat de paarden als het ware door heel België pa raderen is ook niet toevallig. De organisatie ziet hieiin een sym bool van verbinding tussen de talen, de regio's en de gewesten. Eén van de kunstenaars maakte een opvallend ontwerp van wat de toekomst brengt. Een paard met twee hoofden, die elk een andere kant op willen. Het paard is geschilderd in de kleu ren van de Belgische vlag. Op de zijkant staan de portretten van prins Filip en prinses Mathilde. In de parade staan vijf paarden- modeÜen. Een ti'ekpaard, een renpaard, een hobbelpaard, een kunstzinnig uitgesneden paard en de contouren van zo'n uitge sneden paard. De vijf steden waar de tentoonstelling te gast is, hebben een paai'd uitgebeeld. Ook de drie gemeenschappen Beschilderde polyester paarden sieren de Zeedijk bij het casino in Knokke. foto Camile Schelstraete waaruit België bestaat levei'en een paard. Sponsoi's konden ook een paard kopen en het laten be schilderen door een kunstenaar. Maar het zijn niet alleen kunste naars die hier aan het werk ge weest zijn. Negen hobbelpaar den zijn beschilderd door klas sen van basisscholen die win naar werden van een wedstrijd. De tentoonstelling is nog tot 21 augustus te zien in Knokke. Wie de behoefte heeft om op een paard te zitten, kan dat beter la ten. Een bordje met de tekst 'glimlach u woi'dt gefilmd. De tentoonstelling is bewaakt' staat bij elk paard te lezen. TERNEUZEN - Het Temeuzense college van burgemees ter en wethouders maakt 'op onredelijke wijze' verschil tussen aanvi'agen om voorzieningen door coalitiepai'tijen en oppositiepartijen. Raadslid C. Fx-eeke (LCF) conclu deert dat in schriftelijke vi'agen aan B en W. Freeke wijst op een verzoek van de LCF om een veilige oversteek voor de ouderen in de Axelsestraat. Met name voor de bewo ners van het Ravelijn. Dat pleidooi is door het college weg gewuifd. Tot ontsteltenis van Freeke is vervolgens een ver zoek van de ChristenUnie om een ovei'steek voor de bewo ners van Bachtendieke over de Churchillaan wel gehono reerd. „Tei-wijl daar al een tunnel ligt!", betoogt Fi-eeke. Het raadslid had ook gevraagd om in de Willem de Zwij gerlaan de drempel ter hoogte van de Mauxitslaan te ver lagen ten behoeve van moedei's met kinderwagens. Ook dat verzoek is door het college in de prullenbak gedepo neerd. „Tei-wijl in diezelfde Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Jacob Catsstraat in de middenberm de drempels wèl zijn verlaagd", weet Freeke. Volgens Fi'eeke 'lijkt het er op dat uw college zo weinig mogelijk aan de wensen van de LCF tegemoet wil komen en met fraai stad huiswoorden naar afwijzingsargumentatie zoekt. GOES - De fractie van GroenLinks in de gemeenteraad van Goes wil een nieuw onderzoek naar de haalbaarheid van het heffen van baatbelasting voor eigenaren van pan den in de heringei'ichte binnenstad. D66 en VVD voelen wel wat voor zo'n second opinion.De gemeente Goes wil dat de eigenaren meebetalen aan het opknappen van de binnenstad, omdat ze daaxwan mee zouden profiteren. Ze heeft daar afspraken over gemaakt met vertegenwoordi- gers van de horeca en de middenstand. Toch is er ook vex- zet. De Baatpartij, die namens honderdvijftig bewoners en winkeliers zegt te spreken, vindt het oneei'lijk dat de ei genaren worden aangeslagen en denkt aan juridische stap pen. Die ziet ze met meer vertrouwen tegemoet sinds het Haagse Gex-echtshof vorige maand de baatb,elastingaan- slagen van de gemeente Breda naar de prullenbak ver wees. De Goese wethouder C. Linssen zei in een reactie dat hij er nog steeds vanuit gaat dat Goes de belasting wel kan innen. MIDDELBURG - Bij Oranjeplaat wordt een zandsti'and aangelegd. Daax-mee heeft Middelburg de volgende zomer een eigen strand binnen de gemeentegrenzen. Het strand is onderdeel van een groter plan om recreatiegebied Oran jeplaat aantrekkelijker te maken voor dagjesmensen. Het strand komt bij hotel Beter Uit aan de Ox-anjeplaatweg. Het wordt 220 meter lang en twintig meter breed. Om het stx-and van zand te kunnen voorzien, wordt een geul in het Veerse Meer ten westen van Oranjeplaat uitgebag gerd. DOMBURG - Een 18-jarige inwoner van Wijk bij Duui'st- ede is in de nacht van woensdag op donderdag aangehou den in de Stationsstraat in Domburg. Rond twee uur werd hij gepakt, nadat hij geprobeei'd had een fles sterke drank weg te nemen uit een horecagelegenheid in Dom burg. Hij kreeg een boete van honderd euro. door René van Stee LOKEREN - Feestgangers die er een kleine twee weken na de Gentse Feesten nog geen genoeg van hebben, kunnen vanaf van daag terecht op de Lokerse Fees ten. Wat dei'tig jaar geleden begon als een kleinschalig feestje van drie jeugdcentra, enkele .enthou siastelingen en driehonderd be zoekers is gaandeweg gegroeid tot een drukbezocht festival dat tien dagen duurt. De Lokerse Feesten is een stads- festival met één hoofdpodium aan de Grote Kaai. Meer dan vijfhonderd vrijwilligers zorgen er voor dat alles in goede banen wordt geleid. Ruim dertig arties ten, groepen en dj's staan ga rant voor optredens in een veel heid aan stijlen. Het affiche vermeldt onder meer The Cui'e (inmiddels uitver kocht), The Sisters of Mercy, Ig- gy Pop The Stooges, Jimmy Cliff, Patti Smith, Clouseau, Monza, The Brand New Heavies, Kane, Sarah Bettens, Nas en Nathalia Imbruglia. Met uitzondering van woensdag j 10 augustus, op de avond met het optreden van onder meer I The Cure, is er geen voorvei*- I koop. De overige dagen zijn tickets te I koop aan de kassa. De poorten I van het festivalterrein gaan open om 18.30 uur, waarna van- I af ongeveer 20.00 uur gemid deld drie optredpns volgen. De Lokerse Feesten bieden niet 1 alleen muziek en kramen met j lekkernijen. Op de Markt en de i omliggende straten is het ook j kermis. Daax-naast zijn er twee] andei-e muziekfestivals, te we ten de Fonnefeesten en Polifo- nics. In de luwte van de Lokerse Fees-1 ten zijn deze twee evenementen i inmiddels ook uitgegroeid tot publiekstrekkers van fonnaat. Op de podia aan de Oude Vis—I mijn (de oude locatie van de Lo- ij kerse Feesten) en in het Josphi- ne Charlottepai'k zijn tientallen artiesten gratis te bewonderen. 1 Meer informatie over de festivi teiten in Lokeren is te vinden op www.lokei~sefeesten.be, www.polifonics.be en www.fon- nefeesten.be. door Raymond de Frel IJZENDIJKE - I)e werkgroep van zwemfanaten in IJzendijke zet de strijd voor behoud van het openluchtzwembad voort als stichting 't Watergat. Op die manier hopen de zwcmliefheb- bers een vuist te maken tegen de sluiting van het bad. De zwemliefhebbers laten in een brief aan de Sluise gemeen- tei'aad weten dat zij ondanks be zwaren van eigenaar F. Lievens toch een conti'a-expertise willen doen naar de berekende kosten voor een opknapbeurt van het bad. Het zwembad bij partycen- ti'um De Mauritshof ging dit voorjaar op slot, omdat het toe is aan renovatie. Zowel de gemeente Sluis als Lie vens wilde de benodigde half miljoen euro niet investei'en. Een gesprek met Lievens en wet houder L. Wille draaide voor 't Watergat uit op een deceptie. „Wd voelen ons door Lievens en Wille met een kluitje in het riet gestuurd", zegt wooi'dvoei'dexj A. Soomers van 't Watergat „De nietszeggende uitkomsi| was de moeite van het gesprek niet waard. Lievens is ontstemo over negatieve publicaties, dit> hij ons verwijt. De contra-expei tise is een mooie gelegenheid ons een aantal vermoedens, op onzx I kosten, definitief te ontzenu-J wen. We begrijpen dan ook nie' 'I dat hij die gelegenheid niet me i beide handen aangi'ijpt." Lievens liet al eerder weten da hij voldoende vindt aangetoom dat renovatie zeker een half mil j joen euro kost. Dat toonden dru 'i onderzoeken van een zwembad bouwer, de provincie Zeelanc] èn de Grontmij aan. Een nieuvj onderzoek ziet hij dan ook nie s zitten. Wethouder Wille liet 't Water gat vervolgens weten dat dij] kous daarmee af is. De stichtinjj] wil daar niets van horen ei|l trekt nu andex*maal aan de bel] bij de gemeenteraadsleder „Die moeten nu hun verantwoorjl ding nemen", aldus Soomers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39