SWO helpt met toekomstplanning Het weer is gunstig voor de reiswinkel van de ANWB ZELF VLIEGEN 1111 I'll III MM— GEWOON DOEN Nieuwe strategie richt zich op persoonlijke wens van ouderen Vermissing blijkt loos alarm Rijverbod na alcoholcontrole Zeehond gevonden bij Oostkapelle Luidruchtige man aangehouden Geen kerkuil, maar een sneeuwuil Inhaalverboden Oesterdam De steenbewerker is een echte timmerman zeeuwse almanak Water Van binnenuit: de ANWB-winkel edactie: 0113-315649 ww.pic.nl .mailredactie spzc.nl ostbus 314460 AA Goes .dwertentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; ëeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. irijdag 5 augustus 2005 JC] OERKENDÉ s /N VERHUIZERS Coljouw Rodemoker verhuizingen in binnen- en buitenland, piano- en vleugel transport. antiekvervoer. meubelopslag, overzeeverpakkingen E-mail: info@cal|ouw-rademaker,nl Middelburg Goes Terneuzen Burgh-Haamstede 0118 - 626 649 0113 - 227 062 0115 - 617 840 0111 -650 165 editie Zeeuws-Vlaanderen van Stee SAS VAN GENT - Ouderen in Zeeuws-Vlaanderen en het Meet jesland die een plan willen ma ken hoe ze verder willen, krij gen een steun in de rug van de Stichting Welzijn Ouderen Assenede/Sas van Gent (SWO). Met het project persoonlijke loe- komstplanning wil de stichting een bijdrage leveren aan een zo prettig mogelijk leven en er voor zorgen dat senioren greep op hun leven houden. iOuderen die met pensioen gaan, ;0p het punt staan te verhuizen of een partner hebben verloren, komen voor persoonlijke toe komstplanning in aanmerking. „Maar het gaat ook om kwetsba re ouderen die zorg nodig heb ben, Daarbij dient te worden aangetekend dat het in de eerste plaats niet is gericht op de kwali teit van de zorg, maar om het uit gaan van eigen wensen", vertelt N. Rijk van de SWO. Persoonlijke toekomstplanning is een strategie waarbij de per soon om wie het draait samen Start nieuwe theoriecursus 5 september 2005 Seppe Air Service Tel. 0165 - 31 81 67 www.seppe.nl met enkele mensen uit de fami lie-, vrienden-, of kennissen kring een proces opstart waar door dromen, wensen of ver wachtingen kunnen worden waargemaakt. „Essentieel is dat de centrale persoon de samenstelling van de steungroep bepaalt. Dit netwerk is de een van de belangrijkste peilers van deze strategie. Ge sprekken, het delen van ervarin gen of het elkaar bevragen moet een proces op gang brengen waardoor mensen dichter naar elkaar toegroeien en ook in beeld komt wat de centrale per soon echt wil", aldus G. Vandela- notte. Zij is namens de SWO en de Vlaamse stichting Plan ver bonden aan het project persoon lijke toekomstplanning. Persoonlijke toekomstplanning heeft niet noden, tekorten of be perkingen als vertrekpunt, maar legt de nadruk op wat mogelijk en haalbaar is. Het kan dan gaan om een vakantie, een weke lijks bezoek aan de markt of deelname aan andere sociale ac tiviteiten. Gemiddeld zijn zes tot acht ge sprekken nodig om alles goed in beeld te krijgen. Daarna wordt een actieplan opgesteld, waarin zaken worden vastgelegd die moeten veranderen. Op dat mo ment komt de SWO nog nadruk kelijker in beeld. Rijk: „Afhanke lijk van de vraag of wens van de centrale persoon kan de groep daarna worden samengeroepen om de gemaakte afspraken ver der op te volgen of nieuwe doe len te stellen. Vooral voor men sen die zorg nodig hebben, is-het belangrijk dat de steungroep het proces langdurig blijft volgen." Volgens Rijk en Vandelanotte leert de ervaring dat het eenma- KLOOSTERZANDE - Tijdens een alcoholcontrole op de Cloosterstraat in Kloosterzande is in de nacht van woens dag op donderdag rond twee uur een 47-jarige automobi liste uit de gemeente Hulst aangehouden. Zij kreeg een rij verbod van drie uur en een boete omdat ze achter het stuur zat met een te hoog alcoholgehalte in haar bloed. lig doorlopen van het traject van persoonlijke toekomstplanning vaak voldoende is om opnieuw op weg te kunnen gaan. Het pro ject wordt voor drie jaar finan cieel ondersteund door de pro vincies Zeeland en Oost-Vlaan- deren met een bedrag van ruim 60.000 euro. De SWO verwacht jaarlijks twintig mensen te kun nen helpen. Op dit moment doen er vier mensen mee. Na drie jaar is het de bedoeling dat de metho diek ook wordt ingevoerd bij or ganisaties op het terrein van ouderenzorg. ARNEMUIDEN - Brandweer, politie en duikers zijn gis teravond massaal uitgerukt voor een melding dat er in het Arne-zijkanaal bij Arnemuiden een twaalfjarige jon gen was zoekgeraakt. Hij zat samen met een andere jon gen in een bootje dat was omgeslagen. Duikers uit Middel burg, Vlissingen en Goes werden opgetrommeld om een zoekactie op touw te zetten. Uiteindelijk bleek het loos alarm te zijn. Net voor de eerste duiker het water in ging, kwam de jongen huilend uit een mosselfabriek. Hij had uit angst de benen genomen. Verschillende hulpverle ningsdiensten waren naar de Keetweg gekomen. Op de kant stonden brandweervoertuigen, waaronder een water- ongevallen wagen, drie politiewagens en een ambulance. Officier van dienst K. Hamelink van de stadsgewestelijke brandweer schat dat er twintig hulpverleners paraat wa ren. De melding kwam rond kwart voor zeven binnen. Een klein uur later keerde de brandweer huiswaarts. De actie maakte bij de brandweerlieden een hoop emoties los, vertelt Hamelink. Drie jaar geleden zijn in augustus in Arnemuiden twee jongetjes van vijf en zes jaar verdron ken. ,,Dat gonst door het hoofd." De twee jongens die gis teren te water raakten, kwamen met de schrik vrij. Hun boot sloeg om toen zij probeerden de motor eraf te halen. CADZAND - De roofvogelshow van Marina en Peter van Es trok gisteren veel bekijks op het dorpsfeest in Cadzand. De achtjarige Michelle van Eggermont uit Antwerpen durfde het aan om een kerk uil op haar hand te laten zitten. „Ik vind het wel leuk." Volgens haar moeder begrijpelijk. „De uil doet haar denken aan Harry Pot ter." Maar dat is geen kerkuil, weet Peter van Es. „Dat is een sneeuwuil." In de Nederlands Hervormde Mariakerk luisteren naar de orgelklan ken van Meindert de Jong, kijken naar de kleurrijke schilderijen of rondkijken op de rommelmarkt, het kon gisteren allemaal in Cad zand. Naast het ruime aanbod aan rommel en hongerstillers was het ook mogelijk om naar een demonstratie van de brandweer te kijken. Brandweerlieden trokken voor de kazerne veel aandacht met de monstraties en tips over bestrijding van vuur in onder andere friteu- ses en personenauto's. foto Camile Schelstraete OOSTKAPELLE - Bij Pare Zonnehove in Oostkapelle is in de nacht van donderdag op vrijdag een man aangehou den die voor overlast zorgde. Hij hield buurtbewoners uit hun slaap. Toen de politie kwam, verzette hij zich. De man beledigde ook één van de agenten. OOSTKAPELLE - Op het strand ter hoogte van de Duin weg in Oostkapelle is gistermorgen een jonge zeehond aangespoeld. Het beestje is vier tot zes weken oud en weegt tien kilo. Gezonde zeehondjes van die leeftijd we gen dertig tot veertig kilo. Het zeehondje is door mensen van de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren (EHBZ) wegge bracht richting de zeehondenopvang in Pieterburen, Als het is aangesterkt, wordt het weer uitgezet. Het zeehond je heeft de naam Bal gekregen, naar Gerard Bal, een mede werker van de Stichting Strand Exploitatie. THOLEN - Inhalen kan straks niet meer op bijna de helft van de Oesterdam, de weg tussen Tholen en Zuid-Beveland. De provincie laat dit najaar over ruim vijf kilometer een doorge trokken streep aanbrengen tus sen de twee helften van de weg over de dam. Het gaat met name om stukken weg voor en na het recreatiege bied Speelmansplaten en voor en na de brug bij de Bergse Diep- sluis. De Oesterdam maakt daar twee bochten en de sterk gegroeide bosschages ontnemen automobi listen het uitzicht. (Advertentie) Mm Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (gratis) Een timmerman? De meeste passanten van de hoek Gortstraat/Stadsschuur kijken met verbazing naar het stenen beeld van de man aan de water kant, volgens hen toch echt een steenhouwer. Ze wijzen naar de hamer en beitel in zijn handen. Desondanks beeldt het stand beeld een Middelburgse houtbe werker uit, een stadstimmer man die in dienst van de plaatse lijke overheid zijn werk verricht te. Kunstenaar Peter de Jong (1920-1990) maakte het werk in 1968. Het is een verwijzing naar de Stadsschuur, net om het hoekje richting de Nieuwe Ha ven. Dat monumentale gebouw, nu een van de vestigingen van het architectenbureau Rothui zen van Doorn 't Hooft, was vele eeuwen de werkplaats van de ge meentelijke ambachtslieden. Wanneer de Stadsschuur pre cies gebouwd is, is volgens de schrijvers Jan Kuipers en Peter Sijnke van het boek Die Stadts Nyeuwe Schuere niet meer te achterhalen. Gezien het gebruik te materiaal (ledesteen) moet het pand eind zestiende eeuw zijn gebouwd. Volgens hun na vorsingen werd het gebouw in 1642 in gebruik genomen als Stadsschuur. Daarvoor moet het volgens hen een andere func tie hebben gehad. Ria Dingemans, te voet op weg van Zuid naar het hart van de provinciehoofdstad, vindt het beeld wel wat hebben. Al jaren loopt of fietst ze bijna gedachte loos langs de man die ze altijd aanzag voor een steenbewerker. Nu ze eens goed kijkt, valt voor al het smalle en hoge gezicht op. „Doet wat Aziatisch aan." Ook merkt ze zijn schoenen op. „Vreemd. Volgens mij droegen die oude ambachtslieden toch klompen." Emile Calon Niet alleen Middelburg heeft een bouwputook het cen trum van Vlissingen is op de schop genomen. Langs de Spuistraat bouwt de gemeen te een nieuwe parkeergarage, winkels en appartementen. Op weg naar het Bel- lamypark in Vlissingen ziet J de nog maar vier jaar oude Reier uit Middelburg de enor me put liggen. „Kijk mam", zegt hij, daar moet nog wa ter in. Het is deze ochtend rustig in de ANWB-winkel aan de Nieuwe Burg in Middelburg. Wat mensen zoeken in de rek ken naar warme fleecetruien en regenkleding. Een ander staat bij de reisgidsen te bladeren in een boek over Italië. En bij de balie van de reiswinkel infor meert een echtpaar naar een last-minute naar een zonbestem- ming. Waar? Dat doet er niet zo toe. Zolang het maar niet te prij zig is en ze zeker zijn van zon op de huid, is alles best. Het is inderdaad gunstig weer voor de reisafdeling, zegt Wen dy Adels met een klein, cynisch lachje. De 27-jarige medewerk ster van de Middelburgse ANWB-winkel heeft de afgelo pen dagen heel wat campinggas- ten langs zien komen op zoek naar een echte zonbestemming Mensen die na de zoveelste bui, na weer een somber weerbe richt, besluiten dat de camping in het Zeeuwse dit jaar niet de ultieme bestemming is. Die stap pen dan haar winkel binnen en informeren of er ergens langs de Spaanse, Turkse of Venezolaan se kust nog wat vrij is. De inwoonster van Bergen op Zoom werkt alweer drie jaar bij de Middelburgse ANWB-win kel. Daarvoor was ze vijf jaar ac tief in de vestiging in haar woon plaats. Tussendoor zat ze even bij een makelaar, maar dat be viel niet zo goed. Het werk in de ANWB-winkel, dat vindt ze leuk. De afwisseling, de contac ten met al die mensen, dat spreekt haar aan en motiveert baar, zo zegt ze. Ze is best trots als mensen tevreden de winkel verlaten. De winkel kent feitelijk twee soorten bezoekers, vervolgt ze. Mensen die informatie en spul len zoeken voor op reis, vooral ANWB-leden. En mensen die in formatie zoeken over Zeeland Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. (Advertgtie) De Stadstimmerman, beeld van Peter de Jong. foto Lex de Meester u bent van harte welkom bh mr f j Haarmanweg 6 AUTOHUIS TERNEUZEN B.V. 4538 AR Terneuzen (0115) 62 26 00 en al wat er in deze provincie is te doen. Dat laatste komt vooral omdat nog maar een paar jaar geleden de winkel een VW- steunpunt was met allerlei infor matie over de eigen regio en de mogelijkheid om hotels et cetera te boeken. Dat laatste kan nu niet meer. Desondanks komen in het sei zoen nog velen informeren naar de toeristische bezienswaardig heden van Middelburg en Wal cheren. Die worden, aldus Wen dy, zo goed mogelijk geholpen. De vaste stek van de Bergse is achter de verzekeringsbalie. Daar sluit ze de contracten af zodat klanten met een gerust hart op reis kunnen en weten dat ze bij een calamiteit gedekt zijn. Ze is echter zo allround dat ze overal inzetbaar is. Die afwis seling, dat trekt haar, zo zegt ze. „Het ene moment een caravan verzekering afsluiten om vervol gens een klant te helpen met reisinformatie. Dat is het leu ke." In de winkel ligt ook gratis infor matiemateriaal voor leden, zo als wegenkaarten en boekjes met gegevens over verschillende landen. Het vindt volgens haar gretig aftrek. „Leden willen wat terugzien voor het geld dat ze jaarlijks betalen." Het streven is om klanten zo volledig mogelijk te informeren zonder dat ze het gevoel krijgen dat hen iets wordt aangesmeerd, aldus de medewerkster. Prietpraat Haar ervaring is dat nogal wat mensen vlak voor de aanvang van de vakantie nog snel even langs de ANWB lopen voor in formatie over de reis onderweg en het land van bestemming. Dat zijn mensen die niet lastig gevallen willen worden met prietpraat maar op zoek zijn naar bondige en zakelijke infor matie. „Die hebben het druk, willen niet te lang wachten." Net na de middag is het al heel wat drukker in de winkel. Zeker als een regenbui plotseling los barst zoekt wat winkelend pu bliek een schuilplek in het ge bouw waar een aantal jaren te rug medewerkers van het water schap werkten. En ook later op de dag, als het weer droog is, blijven mensen die winkel aan de Nieuwe Burg in- en uitstro men en blijven ze informeren naar zonbestemmingen of ver trekken met een routekaart van Frankrijk. Emile Calon Wendy Adels in de ANWB-winkel in Middelburg. foto Lex de Meester NU EEN FABIA COMBI RIJDEN, IN 2006 BETALEN Skoda Fabia al vanaf €11.990,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37