Redding nabij voor kerkorgel PZC PZC Makreel mag, kabeljauw niet De sterke arm gaat tot over de grens Dreischor maakt zich op voor Vlasdag Terrein gasfabriek wordt snel gesaneerd Bijna ton subsidie voor restauratie kortademig instrument Avondmarkt in Bruinisse Kunstwandeling in Zierikzee GEOPEND BOUWVAK 11 Zeehond gevonden bij Oostkapelle Rijverbod na alcoholcontrole Man steelt drank uit café Einde aan inhalen op Oesterdam Arnemuiden krijgt zandstrand HnnrPiet Kleemans ZONNEMAIRE - I)e hervormde gemeente Zonnemaire krijgt bijna een ton (rijks)subsidie voor herstel van het Flaes-orgel in de Nederlandse Hervormde kerk. Daarmee is de restauratie van het rijksmonument een for se stap dichterbij gekomen. Hard nodig, want het uit 1871 daterende instrument is volgens prgelkenner en adviseur van de hervormde gemeente P. Seves- tre hard aan een opknapbeurt toe. Het kerkorgel begint lang zaam maar zeker behoorlijk ikortademig' te worden, en dat maakt het spelen erop niet mak kelijker. Sevestre: „Hij klinkt een beetje BRUINSSE - In en rond het cen trum van Bruinisse vindt van avond de jaarlijkse avondmarkt plaats. Behalve een braderie, een kinderrommelmarkt en een demonstratie palingroken is er ook een openluchtconcert van het Bruinisser Visserskoor De imarkt is te bezoeken van 16.00 tot 21.00 uur. agenda STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Centrum, Ker mis; Grote Kerk, 20.00 uur: Orgelconcert Len- nartMoree; KERKWERVE - Galerie Bellas Artes, 20.30 uur; Stalconcert Annette Jumelet {viool) en Marien Stouten (piano); RENESSE - Weiland naast Transfe rium, 16.30 uur: Voorstelling Staatscir cus Moskou-Holiday; Pretplaza Hogezoom: Spookhuis; Strandpaviljoen Blasa Bloesa, 12.00 uur'Tropische toestanden; Strandpaviljoen De Zwaluw, 12.00 uur: Zomerse Zaken; Kerkring, 14.00 uur: Springpiraat: ZIERIKZEE - Atelier Saskia Eggïnk, St. Jacobstraat 19, 19 00 - 21.00 uur: Open atelier; Atelier Rijnhard Schregardus, St. Do- musstraat 20, 19.00 - 21.00 uur: Open atelier. ZIERIKZEE - Een groot aantal ateliers en galeries opent zon dag haar deuren voor het I publiek. Onder de naam 'Kunst wandeling Zierikzee' heeft het VW Zierikzee een route uit gestippeld waarin een kijkje genomen kan worden bij een verscheidenheid aan kunste naars. De locaties zijn herkenbaar aan de hemelsblauwe Kunstkwar- 'tier-vlag. Tijdens een wandeling onder leiding van een gids wor- iden drie locaties bezocht: die van Marcel en Tosca Bolster, ;Rijnhard Schregardus en Nico- laas Servi de Kunder. Aanmelden voor de wandeling, die duurt van 14.00 tot 16.00 uur, kan tot morgen bij het VW Zierikzee. amechtig. De windlades zijn niet helemaal winddicht meer, en daardoor begint het allemaal een beetje te kreunen en steu nen. Verder zijn veel lagers uit gesleten en is het mechaniek nogal stroef." Het orgel van de NH-kerk in Zonnemaire is volgens Sevestre een heel bijzonder orgel. Op Schouwen-Duiveland zijn nog twee Flaes-orgels te vinden. De Amsterdamse orgelbouwers le verden instrumenten voor de door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - Een haring- kar op de Middelburgse markt is op zich geen raar gezicht. Maar in de antieke kar van Greenpeace worden mensen juist aangespoord minder vis te eten. Of andere vissoorten, waar er meer van zijn of die mi lieuvriendelijk worden gevan gen. „Het is geen geheim dat het slecht gaat met de visstand in de Noordzee, maar wat veel mensen niet weten, is dat je er zelf iets aan kunt doen", vertelt Greenpeace-vrijwilliger Gerard Meijer. „Het enige wat je hoeft te doen is bewust letten op wel- (Advertentie) Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge «0113-341688 www.moerstee.nl kerk van Noordwelle en Zonne maire. Het exemplaar in Noord welle is volgens Sevestre echter ooit aangepast, terwijl het Zon- nemairse orgel nog geheel in ori ginele staat verkeert. „En dat maakt het orgel toch redelijk uniek." Watersnoodramp Tijdens de watersnoodramp van 1953 raakten veel kerkorgels op Schouwen-Duiveland zwaar be schadigd door het zoute water. ke vis je wel en niet eet. Ma kreel is geen probleem, maar van kabeljauw kun je beter af blijven. Daar gaat het slecht mee." De vrijwilligers delen aan de voorbijgangers Vis-a- cards uit, kleine kartonnen kaartjes ter grootte van een bankpas waarop van 32 vissoor ten staat aangegeven of de mi lieubewuste consument die wel of niet zou moeten kopen. To van Beers reageert verbaasd op de uitleg van de Green peace-vrijwilligers. „Ik had er eigenlijk nog vrij weinig van ge hoord. Nu ik weet hoe het zit, ga ik er wel rekening mee hou den, denk ik." „Het is belachelijk", vindt Leon Marinessen van Vishandel Cor Bosboom die verderop in een viskraam staat. „Ik sta hier op een eerlijke manier mijn brood te verdienen en vier meter ver derop staan ze me in feite af te kraken. Ik ben de eerste om toe te geven dat het slecht gaat en dat er iets aan moet verande ren, maar hier word ik niet vro lijk van." Volgens Meijer staat hij er ook voor visboeren. „Als de vis op is, hebben zij geen baan meer. En als het zo door gaat, duurt dat niet lang meer." Het orgel van de wat hoger gele gen Nederlandse Hervormde kerk in Zonnemaire ontsprong de dans. Het plan voor restauratie van het Faes-orgel werd enkele ja ren geleden al gesmeed, maar toen was nog onzeker of het in strument al dan niet de status van rijksmonument had. Op verzoek van de hervormde kerk ging Sevestre op speur tocht. In eerste aanleg leek het erop dat het orgel al een monu mentenstatus had, maar nader onderzoek leerde dat dat toch niet het geval was. De kerk dien de alsnog een aanvraag in bij de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg, en die werd gehono reerd: het historische orgel staat nu op de lijst van rijksmonumen ten. De subsidiabele restauratiekos ten zijn door de gemeente ge raamd op ruim 138.000 euro. De subsidie is vastgesteld op 70 pro cent van de subsidiabele kosten, hetgeen neerkomt op 96.964,70 euro. Nu de subsidietoezegging binnen is, verwacht Sevestre dat binnen afzienbare tijd met de restauratie van het Zonne- mairse Faes-orgel kan worden begonnen. Daai'bij gaat het niet alleen om herstel van het instru ment, maar ook van de kast er omheen. Sevestre schat dat de restaurateurs om en nabij de zes maanden nodig hebben om het kerkorgel geheel in oude glorie te herstellen. door Andrea Bolle BROUWERSHAVEN - Op het terrein aan de Poortdijkdam in Brouwershaven, waar de vroege re gasfabriek stond, wordt eind september begonnen met de bo demsanering. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft toe stemming gegeven een grondwa- terzuivelingsinstallatie aan te leggen en het afvalwater tijde lijk te lozen. Het werk, dat nog aanbesteed moet worden, zal rond de 300.000 euro gaan kosten. De provincie Zeeland, nutsbedrijf Delta NV en de gemeente Schou wen-Duiveland draaien op voor de kosten van de saneringsopera tie. Eerder dit jaar was er sprake van een forse overschrijding op het budget van het saneringspro ject aan de Scheepstimmerdijk in Zierikzee. Daardoor werd het onduidelijk of het geld voor de sanering in Brouwershaven nog wel beschikbaar gesteld kon worden en is het project tijde lijk uitgesteld. Volgens project leider J. Olijslager van de Pro vincie Zeeland zijn de financiën door Piet Kleemans DREISCHOR - De zwingelmo- len wordt nog eens nagekeken, en over de klassieke tractoren motoren gaat een extra poet slap. Dreischor maakt zich op voor de eenentwintigste editie van de Vlasdag, die wordt ge houden op zaterdag 20 augus tus. Het begon eenentwintig jaar ge leden in het oude vlasdorp met een paar kramen op de Ring. Het evenement is inmiddels uit gegroeid tot een jaarljks happe ning waar naar schatting 6500 tot 7000 bezoekers op af komen. Zij krijgen een uitgebreid pro gramma voorgeschoteld wat ge heel in het teken staat van vlas en vlasbewerking. Oude rotten in het vak - met jongere leerlin gen in hun kielzog - tonen tech nieken als repelen, brakelen en zwingelen. Verder zijn er tijdens nu zo goed als rond. „Er zijn geen redenen om aan te nemen dat het budget er niet zal zijn." De gasfabriek, die in 1869 werd gebouwd en achttien jaar later weer werd gesloten en gesloopt, voorzag Brouwershaven van openbare verlichting. De grond zit daardoor vol met restanten van teer en cokes. Na jarenlang braak te hebben gelegen, werd het terrein later ingericht als volkstuincomplex. Pas in 1995 ontdekte men dat de bodem ver vuild was. In totaal gaat daar om zo'n 1700 tot 1900 kubieke meter grond op de schop. De eerste klus, het ontgraven van de ernstig vervuilde grond, neemt zo'n vijf weken in beslag. Op sommige plaatsen is de bo dem tot op vierenhalve meter diep vervuild. Op andere plek ken gaat het om twee meter grond en op de rest van het ter rein wordt tot een meter diep de grond uitgegraven en wegge voerd. De zuivering van het ver vuilde grondwater neemt meer tijd in beslag. Gedurende een pe riode van tweeënhalf jaar wordt het grondwater ter plaatse gezui verd en vervolgens geloosd op het riool. de vlasdag demonstraties van verschillende oude ambachten. Present zijn onder anderen klompenmaker, mandenvlech- ter, touwslager en tingieter. Ook wordt tijdens de Vlasdag een breed assortiment aan streekpro ducten gepresenteerd. En voor wie dat allemaal nog niet voldoende is er het antiek en curiosa, zijn er de klassieke tracoren en stationaire motoren en ook aan diegenen die in zijn voor een ritje met paard en wa gen is gedacht. Wie dit alles vanuit de lucht wil bezien kan zich aanmelden voor een helicoptervlucht boven het oude vlasdorp. De vlasdag begint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur Tijdens de Vlasdag is Dreischor afgesloten voor alle verkeer Vrijwilligers van de scouting verwijzen bezoekers door naai de beschikbare parkeerterrei nen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax; (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vrijwilligers van Greenpeace brengen op de Middelburgse Markt bezoekers op de hoogte van welke vis soorten het goed doen en welke bedreigd worden. foto Lex de Meester vrijdag 5 augustus 2005 Joshua Perquin (rechts) en zijn collega Hans Onderdijk van de afdeling controle en toezicht schrijven een boete uit. door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Goedendag, u mag hier niet staan, dit is voor vergunninghou ders." Joshua Perquin van de gemeente Schouwen-Duiveland stapt even uit de auto om een Duitse toerist te waarschu wen. De man heeft net een leeg plekje gevonden aan de Oude Haven in Zierik zee en daar zijn auto neergezet. De Duit ser dankt uitbundig en stapt weer in. Op zoek naar een andere plaats waar hij wel mag staan. Joshua Perquin is een van de medewer kers van de afdeling controle en toe zicht van de gemeente Schouwen-Duive land. Vandaag is hij op stap met Hans Onderdijk. De controles beginnen in Zierikzee. Met name de bewoners rond om de binnenstad hebben veel last van foutparkeerders. „Daarom controleren wij daar ook vaak", zegt Perquin. Dat de controle niet overbodig is, blijkt di rect. „Die heeft niets geleerd" zegt On derdijk. „Die heb ik gisteren ook al ge had." Hij schrijft met zijn handcompu ter een bon uit van ruim 47 euro. Als de controleurs door Zierikzee lo pen, worden ze telkens aangesproken. „Heeft u die auto even verderop gezien? Die staat in twee vakken. Kunt u daar niet iets aan doen?" Even later constate ren de controleurs dat een witte Merce des inderdaad wel erg royaal gepar keerd staat. De auto neemt twee vakken in beslag en de eigenaar uit Duitsland krijgt een boete. „En die wordt echt geïnd", vertelt Perquin. „Schou wen-Duiveland heeft dat goed georgani seerd. Buitenlanders krijgen desnoods de deurwaarder op bezoek." Uitgebreid Het grote publiek kent de mannen en vrouwen van de afdeling controle en toe zicht inderdaad vooral van de parkeer- controles. Maar hun takenpakket is veel uitgebreider. Controle op geluids overlast, de naleving van vergunningen, betaald parkeren, wildkamperen, kite- surfen op het strand of permanent bewo nen van vakantiehuizen. Te veel om op te noemen. Een van de andere controle-activiteiten van vandaag is bij het Staatscircus Mos kou-Holiday. Het circus heeft zojuist de tenten opgeslagen in Renesse en voor dat de voorstellingen beginnen, wordt gekeken of alle bepalingen in de vergun ning goed zijn nageleefd. Als Perquin en Onderdijk het terrein op lopen, valt het hen gelijk op dat alle elektriciteitsaansluitingen van de cara vans van de medewerkers in orde zijn. Ze kijken hier en daar naar de gasfles sen en controleren een paar caravans. „We kijken of de gasslangen in orde zijn, en of ze geen lpg gebruiken, want dat is levensgevaarlijk. Bovendien is dat een economisch delict." Bij een van de caravans wordt een lichte gaslucht geroken. Bij Perquin en Onderdijk gaan onmiddellijk de alarmbellen rinkelen. Het zou kunnen duiden op een lekje, maar de slang is in elk geval in orde, want die is nieuw. Inmiddels heeft zich een paar man rond de caravan verza meld, waaronder de bewoners. On danks de taalproblemen verlenen ze al le medewerking. Met speciale meters wordt ook de in houd van de flessen gecontroleerd en foto Marijke Folkertsma dan blijkt dat de flessen gevuld zijn met lpg, een brandstof waal-mee in Neder land met mag worden gekookt of ver warmd. De eigenaren van de caravans schrikken zichtbaar. Ze zeggen dat de flessen gekocht zijn bij een bedrijf in Zwanenburg en snappen niet hoe dit kan. Ze zijn blij met het voorstel van Per quin en Onderdijk om de flessen nog de zelfde dag om te ruilen voor gasflessen die wel veilig zijn en vragen naar adres sen waar dit kan. „Ik geloof dat deze mensen echt van niets wisten", zegt Per quin en vertelt de mensen dat de flessen onder geen voorwaarde meer gebruikt mogen worden. „Te gevaarlijk." De caravans worden vandaag opnieuw gecontroleerd. Geblokkeerd Ondertussen rinkelt de telefoon van Per quin onophoudelijk. Allerlei kleine en grote controleklussen dienen zich aan. Bij de brandweerkazerne in Haamste de. bijvoorbeeld, wordt de doorgang ge blokkeerd door foutparkeerders en op het strand zijn kitesurfers gesignaleerd terwijl kitesurfen daar niet mag. Per quin en Onderdijk gaan weer op pad. De volgende klus wacht. OOSTKAPELLE - Op het strand ter hoogte van de Duin weg in Oostkapelle is gistermorgen een jonge zeehond aangespoeld. Het beestje is vier tot zes weken oud en weegt tien kilo. Gezonde zeehondjes van die leeftijd we gen dertig tot veertig kilo. Het zeehondje is door mensen van de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren (EIJBZ) wegge bracht richting de zeehondenopvang in Pieterburen. Als het is aangesterkt, wordt het weer uitgezet. Het zeehond je heeft de naam Bal gekregen, naar Gerard Bal, een mede werker van de Stichting Strand Exploitatie. KLOOSTERZANDE - Tijdens een alcoholcontrole op de Cloosterstraat in Kloosterzande is in de nacht van woens dag op donderdag rond twee uur een 47-jarige automobi liste uit de gemeente Hulst aangehouden. Zij kreeg een rij verbod van drie uur en een boete omdat ze achter het stuur zat met een te hoog alcoholgehalte in haar bloed. DOMBURG - Een achttienjarige inwoner van Wijk bij Duurstede is in de nacht van woensdag op donderdag aan gehouden in de Stationsstraat in Domburg. Rond twee uur 's nachts werd hij in de kraag gepakt, nadat hij gepro beerd had een fles sterke drank weg te nemen uit een hore cagelegenheid in Domburg. Na betaling van een boete van honderd euro is de man weer op vrije voeten gesteld. THOLEN - Inhalen kan straks niet meer op bijna de helft van de lengte van de Oesterdam; de weg tussen Tholen en Zuid-Beveland. De provincie laat dit najaar over ruim vijf kilometer een doorgetrokken streep aanbrengen tus sen de twee helften van de weg over de dam. Het gaat met name om stukken weg voor en na het recrea tiegebied Speelmansplaten en voor en na de brug bij de Bergse Diepsluis. De Oesterdam maakt daar twee boch ten en de sterk gegroeide bossages ontnemen automobilis ten het uitzicht. Vlakbij Zuid-Beveland komt ook een vol ledig inhaalverbod, in een gedeelte van de weg over de dam dat in een flauwe bocht iets omhoog loopt. Op bijna al deze weggedeelten geldt sinds jaar en dag een inhaalverbod van één kant. Uit oogpunt van verkeersvei ligheid heeft de provincie enkele jaren geleden besloten dergelijke gedeeltelijke inhaalverboden te veranderen in volledige verboden. MIDDELBURG - Bij Oranjeplaat wordt een zandstrand aangelegd. Daarmee heeft Middelburg de volgende zomer een eigen strand binnen de gemeentegrenzen. Het strand is onderdeel van een groter plan om recreatie gebied Oranjeplaat aantrekkelijker te maken voor dagjes mensen. Het strand komt bij hotel Beter Uit aan de Oran- jeplaatweg. Het wordt 220 meter lang en 20 meter breed. Het strandje wordt openbaar. Twee jaar geleden protes teerde de wijkbeheergroep Arnemuiden nog tegen plan nen van hotel Beter Uit om het recreatiegebied af te slui ten. Het gemeentebestuur heeft toen beloofd dat de oever bij Oranjeplaat voor iedereen toegankelijk zal blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31