Stopzetten kokkelvisserij geëist PZC De Vos in de ban van folklore Kunst van de taal met zee als decor Goese monumenten verdienen een naam mn DITHVISISGODBEK VAEM1NDE BASTEIAE IS SIN _NAEM Turbulente strijd rond verkoop havenpool SHB Dichtende activiste Joke Kaviaar leest voor in Galerichel LPF bepleit invoeren atoomstroom van Franse kerncentrales 13 Ministerie gaf vergunning voor Westerschelde Hugo Weckx verricht opening nazomerfestival vrijdag 5 augustus 2005 jnnr Harmen van der Werf BRESKENS - De Faunabescher ming heeft gisteren bij de recht bank in Amsterdam gevraagd jni stopzetting van de deze peek begonnen kokkelvisserij #p de Westerschelde. De mi lieuorganisatie heeft tevergeefs Dp een snelle behandeling aange drongen. De rechtbank kan pas over twee weken zitting houden. H. Baptist van De Faunabescher ming vreest dat het tegen die tijd niet meer nodig is. „In het verleden is gebleken dat de me chanische kokkelvissers met hun schepen vlug te werk kun nen gaan. Over twee weken zijn ie waarschijnlijk al uitgevist." Baptist wil m overleg met de ac tiegroep Wilde Kokkels en Vo gelbescherming de rechtbank in Amsterdam onder druk zetten pm de zaak sneller te behande len. De Faunabescherming vindt dat 9e mechanische kokkelvisserij op de Westerschelde, met name bij de Hooge Platen tussen Bres- kens en Hoofdplaat, moet wor den stopgezet. Het ministerie van Landbouw heeft volgens de milieuorganisatie de regels voor het afgeven van een vergunning met voeten getreden door er geen ruchtbaarheid aan te ge ven. Ook zouden de visserijacti viteiten onvoldoende zijn ge toetst aan de eisen van de Euro pese Vogel- en Habitatrichtlij nen. De 'passende beoordeling' of de visserij blijvende milieus chade veroorzaakt, is niet goed gebeurd, aldus Baptist. Visplan J. Holstein, secretaris van de producentenorganisatie kokkel visserij. bestrijdt dit. Naar zijn mening is alles afgehandeld naar de letter van de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen én de kokkelsector werkt met een duidelijk visplan. Vier kokkel schepen worden hooguit inge zet. Zij vissen vooral op kokkels Hoor Frank van Cooten GROEDE - De Coöperatie Storm houdt zondag 21 augus- tus het Festival van het Woord op het strand van Groede. De kunst van de taal met de zee als decor. Poöperatie Storm is een club yan vier jonge ondernemers uit West-Zeeuws-Vlaanderen, die met tal van activiteiten het ima go van de streek willen verbete ren. Onder de noemder Het Fes tival van het Woord brengen zij het publiek een programma met als ingrediënten strand, zee, eten, drinken, poëzie, cabaret en theater. Bij het strand staat een podium inet uitzicht op zee. Naast de drie bekende cabaretiers Wim Koenen (Vlaamse Kopspijkers), die vorig jaar in het westelijk deel van de Westerschelde zijn verzaaid en die nu voldoende groot zijn om te worden geoogst. „Ze komen uit oostelij ker delen van de Westerschel de", verklaart Holstein, „waar ze anders waren doodgegaan door de aanvoer van zoet water. Dit is een uitstekende manier om kokkels te redden." Hoeveel de kokkelvissers gaan vissen, is nog niet duidelijk. Uit een inven tarisatie van onderzoeksinsti tuut RIVO is gebleken dat er 23,5 miljoen kilo kokkelvlees plus schelpen in de Westerschel de ligt. Vier miljoen kilo blijft er zeker over, aldus Holstein, wat volgens hem meer dan genoeg is voor de voedselbehoefte van vo gels. Dat er vrij veel in de Wes terschelde kan worden gevist, is een meevaller voor de kokkelsec tor. De mechanische kokkelvis serij is immers 1 januari dit jaar op de Waddenzee verboden. Hol stein legt uit waarom er nog wel in de Westerschelde mag wor den gevist. „Met de Europese Vo gel- en Habitatrichtlijnen had hét Waddenzee-verbod niets te maken. Dat was een politiek be sluit om gaswinning mogelijk te maken. En nu is er voor de Wes terschelde dus wel getoetst aan de Europese richtlijnen." Hij ziet de rechtszaak in Amster dam met een zeker vertrouwen tegemoet. „Ik wacht het wel af." Seppe Toremans (finalist Hu- mo's Comedy Cup 2001) en Ire ne van der Aart (Cabaritme) van de 123 comedy club uit Gent tre den ook plaatselijke helden op. Stranddichter Jesse Meeusen uit Temeuzen is een van de ar tiesten, zo ook de jonge rapfor- matie Build to Bust uit Aarden burg. Open podium Coöperatie Storm biedt ook an dere kunstenaars/artiesten uit de regio een kans in de vorm van een open podium. Alle regio nale cabaretiers, muzikanten, theatermakers, mimespelers en rappers kunnen zich wenden tot Coöperatie Storm. Dat kan via e-mail (info@paras.nl) of tele foon (0117-376464). De sluitingsdatum voor inschrij ving is vrijdag 12 augustus. GOES - De gemeente Goes wil dat de historische panden in de bin nenstad weer van een naam worden voorzien. Vroeger hadden de meesten er één, maar met de komst van de huisnummering verdwe nen ze doorgaans van de gevels. In het kader van het zeshonderdjarig bestaan van de stad wil het college daar nu verandering in brengen. Eigenaren van de monu mentale panden worden aangeschreven met de vraag of ze aan het project deel willen nemen. Het hoeft ze in principe niets te kosten. want de provincie heeft een subsidie van vijfduizend euro verleend. De stichting Maatschappelijke Belangen - eigenaar van heel veel panden in de binnenstad - heeft al aangegeven dat ze die voor eigen rekening weer de oorspronkelijke naam zal geven. De gemeente hoopt nog dit jaar te kunnen beginnen met het betitelen van de hui zen. Bij het pand aan de Grote Kade 6 is dat onlangs al gebeurd. Daar prijkt de naam Swane weer op de voorgevel. foto Willem Mieras door Jeffrey Kutterink GOES - Het heeft weinig ge scheeld of het Vlissingse Hu- mares kon fluiten naar de Rot terdamse havenpool. Aanvan kelijk hield de ondernemings raad van SHB de 'deal' tegen. Dat ontaardde de afgelopen week in een ongehoord felle strijd op de werkvloer. Al bijna een jaar jaagt het Vlissingse maritieme uitzend bureau Humares op haven pool SHB. Maar zo langzamer hand was het de strijd beu en Humares stelde in juli een (tweede en laatste) ultima tum. Als het uitzendbureau op 1 augustus nog geen meer derheid van de aandelen zou hebben, zou het zich terug trekken. Met desastreuze ge volgen. Want dat zou vrijwel zeker het faillissement van de tweede grootste werkgever in de Rotterdamse haven beteke nen. Dus ook het ontslag van 700 mensen (onder wie tiental len Zeeuwen). Om die meerderheid te ver krijgen, moest Humares het pakket aandelen van het per soneel kopen (25 procent). Di recteur E. Janssen van de SHB mocht formeel de aande len van de hand doen. Maar dat wilde hij niet zonder ad vies te vragen aan de onderne mingsraad. Einde oefening De or en Janssen schoven vori ge week woensdagmiddag met elkaar om tafel. De bood schap van de directeur was duidelijk: geeft de or geen ad vies, dan wordt dat opgevat als een tegenstem. Dan zou den ze Humares laten weten dat het personeel de aandelen niet wil verkopen; en dat het dus einde oefening is. Een meerderheid van de or (10 van de 13 leden) was niet onder de indruk en besloot geen advies uit te brengen. De or vond dat eerst de me ning van de werknemers moest worden gevraagd. Een van de drie voorstemmers is A. Flikweert uit Yerseke. In tegenstelling tot de andere twee kon hij niet uit de voe ten met het standpunt van de or en legde direct zijn functie als or-lid neer. „Een tegenstem betekent dat de SHB naar de klote gaat. Dat wil ik niet op mijn gewe ten hebben. Ik wil iedereen recht in de ogen kunnen kij ken. Te meer omdat die aande len de mensen op de werk vloer niets kunnen schelen. Papieren die in de kast liggen zijn niets waard als het be drijf failliet gaat. Zo denkt ie dereen er hier over, hoor." Over en uit Na het bewuste overleg is het over en uit met de Rotterdam se havenpool. Het nieuws ver spreidde zich als een lopend vuurtje en de reacties onder het personeel waren dan ook heftig. De bom barstte in de nacht van donderdag op vrij dag. Er volgden bombarde menten van e-mails, scheldka- nonades en bedreigingen aan huisadressen van or-leden, zo als „we weten je wel te vin den". Flikweert: „Ik ben niet bedreigd. Ik heb alleen com plimenten gekregen." De or besloot in paniek om vrijdag opnieuw bij elkaar te komen. Tijdens de vergade ring - die duurde van half een tot half zeven - ging de or om. De meerderheid stemde toch voor de verkoop van de aande len aan Humares. Voorzitter H. de HaaS en tweede voorzit ter T. Bruin konden daarmee niet leven en legden hun func tie neer. Wel blijven ze lid van de or. Secretaris T. La Granse beraadt zich nog op zijn positie. SHB-directeur Janssen licht te maandag het personeel in: Humares heeft een meerder heid van de aandelen. De SHB is gered. kunst door Rolf Bosboom AARDENBURG - Dichteres en performer Joke Kaviaar is zon dag de belangrijkste gast tijdens de 69e salonniiddag in galerie Galerichel in Aardenburg. Ka viaar is vooral bekend vanwege haar felle verzet tegen het uitzet beleid van minister Verdonk. Kaviaar heeft drie bundels op haar naam staan: het Engelstali ge Slaves of us, Paspoort voor Be stateloze en, net verschenen, Een lintje voor de democratie. Ze toont zich een zeer bewogen pichteres, die zich vooral keert ZIER1KZEE - De vijfde editie van het Zeeland Nazomer Festi val wordt dinsdag 30 augustus geopend door Hugo Weckx. Hij is voorzitter Vlaanderen van de Commissie Cultureel Verdrag Vlaanderen-Nederland. Weckx was tot voor kort voorzit ter van het Vlaamse cultuurhuis De Brakke Grond in Amster dam In het begin van de jaren negentig was hij Vlaams minis ter voor onder meer cultuur. De organisatie van het Zeeland Nazomer Festival heeft Weckx gevraagd voor de opening, om dat samenwerking met Vlaande ren een van de pijlers van het festival is. In de eigen locatiepro ducties worden Nederlandse en Vlaamse acteurs en theaterma kers samengebracht. De pro grammering voor het Abdijplein is ook jaarlijks een combinatie van Nederlandse en Vlaamse acts De Commissie Cultureel Verdrag Vlaanderen-Nederland is voortgekomen uit de afspraak die beide landen tien jaar gele den hebben gemaakt om zo nauw mogelijk samen te werken óp allerlei culturele gebieden, zoals beeldende kunsten, taal en letteren, muziek, theater en me dia. Het Zeeland Nazomer Festi val begint 30 augustus met de première van Phaedra, in de ver taling en bewerking van Hugo Claus. tegen de wijze waarop vluchte lingen het land worden uitgezet: de 'deportaties', zoals ze vaak schrijft. Haar verregaande engagement heeft de afgelopen tijd tot diver se relletjes geleid. Vorig jaar april zegde de organisatie van een literaire middag in Delft haar af, omdat die het voordra gen van een 'politiek pamflet' niet vond passen bij het karak ter van de bijeenkomt. Kaviaar kwam toch, wilde alsnog optre den en werd uiteindelijk hard handig de zaal uitgezet. In oktober legde de Volkskrant regels uit haar 'Dis op het niet- zeggend ik' tijdens een inter view aan Verdonk voor. Het ge dicht leest als een bedreiging aan het adres van de minister. Die reageerde geraakt en kon digde direct aan aangifte te doen 'als daar aanleiding toe is'. Kaviaar klaagde op haar beurt de Volkskrant aan bij de Raad voor de Journalistiek vanwege suggestief en onjuist citeren uit haar werk. Zij werd in het onge lijk gesteld. Vorige maand nog, bij de ontrui ming van een kraakpand in Zaandam, trachtte de politie Ka viaar te arresteren toen zij een gedicht wilde voordragen. Zij diende daarop een klacht in bij de burgemeester van Zaandam vanwege 'grove schending van het recht op vrijheid van me ningsuiting'. Nauwe band Gert Branderhorst van Galeri chel zegt dat de dichteres vooral is uitgenodigd vanwege haar poëzie als kunstvorm en niet zo zeer vanwege haar engagement en de boodschap die ze uit draagt. De galerie heeft een nau we band met Kaviaar. Toen vo rig jaar oprichtster Wilma Ri chel, de moeder van Brander horst, overleed, werd op haar verzoek bij de crematie een ge dicht van Kaviaar voorgelezen. Het optreden van zondag, waar bij de dichteres drie keer tien mi nuten uit haar werk voorleest, is onderdeel van een breder pro gramma. Er is ook een poëzie- ronde met dichters uit de omge ving en de maandelijkse jamses sie met het 'huisorkest' van de galerie. De salon duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Cuban Dance, werk van Theo de Vos. foto Camile Schelstraete door Anita Tournois TERNEUZEN - Theo de Vos treedt voor de eerste keer naar buiten met een solo-expositie in zijn geboortestad. Schilderijen in aquarel, acryl en olieverf van de Terneuzenaar zijn verdeeld over de verschillende etages van Echo-Audio. De getoonde wer ken zijn gemaakt van 1987 tot Het thema varieert, maar folklo- retaferelen nemen een belangrij ke plaats in. De Vos raakte tij dens een bezoek aan het folklo- refestival dermate in de ban van de uitstraling van de deelne mers, dat hij talrijke foto's maakte van het gebeuren. Deze beelden vormden op hun beurt de aanleiding tot het schil deren van diverse kleurrijke ta ferelen zoals de aquarel Cuban dance, met dansende mensen, maar ook van krachtige portret ten. Emoties zijn duidelijk af te lezen aan gezichtsuitdrukkin gen van afgebeelde personages. Met verve en kundigheid zijn de tails als hoofdtooien, geborduur de kleding, kanten kragen, siera den en attributen geschilderd. Andere culturen blijken vaker voor inspiratie te zorgen. Het werk van moeder met kind in draagdoek of van drie donkere mannen in muzikale vervoering spreken boekdelen. Zij maken de liefde en eerbied van De Vos voor zijn medemens zichtbaar. Impressies van reizen kregen ge stalte in werken zoals Bovall strand 2002 in Zweden en Ho tel-restaurant Berg en Dal. Langouste Thermidor toont de keuken van Hotel de la Cöte d'Or van Alexandre Dumaine en is een schilderij voor smulpa pen. Kreeften, koks en koperen pannen duiden onmiskenbaar op een Bourgondische mentali teit. Via zijn werken leert men De Vos kennen als een levenskunste naar, voor wie het dagelijkse le ven voor een groot deel door kleur wordt bepaald. Dit gege ven wordt nog duidelijker als men het bij de expositie beho rend blad in handen heeft. „Met deze tentoonstelling hoop ik an deren te inspireren ook creatief bezig te zijn. Het gaat niet al leen om het resultaat, of iets 'goed' is of 'slecht'. Belangrijker is het om jezelf af en toe eens te kunnen verbazen over hetgeen je hebt gemaakt," deelt hij daar in mee. Huisschilder Eerder was hij huisschilder van beroep en tegenwoordig is De Vos werkzaam als adviseur voor een Nederlandse verffabrikant. Geen wonder dat het in 1987 kriebelde om de materie ook eens toe te passen op een creatie ve manier in de vrije tijd. Daar om begon hij met lessen bij het Zeeuws Instituut voor Kunstzin nige Vorming, waar hij gestimu- leerd werd door docenten zoals Hans Bos, Herjan Verbeek en Johnny Beerens. Atelier Na gedegen kennismaking volg de deelname aan het open ate lier, waar De Vos al weer jaren gemotiveerd aan het werk is met een tiental enthousiaste, el kaar voortdurende stimule rende collega's. Ook al pretendeert De Vos geen kunstenaar te zijn noch vernieu wende kunst te maken, deze eer ste solo-expositie getuigt ervan dat jaren van stug werken gere sulteerd hebben in een werkwij ze die ondanks de gevarieerd heid aan thematiek toch al een zekere mate van eigenheid in zich heeft. Expositie: Schilderijen van Theo de Vos, t/m 30 augustus in Echo-Audio, De Jongestraat 1 in Temeuzen. Geopend: di.-vr. 13-18 uur, vr. ook 19-21 uur, za. 10-17 door Martijn de Koning BORSSELE - De LPF wil in de toekomst meer atoomstroom uit Frankrijk invoeren. Volgens ka merlid J. Varela hoeft Neder land in dat geval geen nieuwe kerncentrales te bouwen of de capaciteit van de centrale bij Borssele uit te breiden. Varela zei dit gisteren tijdens een werkbezoek aan de kerncen trale bij Borssele. Hij diende af gelopen jaar enkele keren mo ties in die onderzoek naar het ge bruik van kernenergie bepleit ten. „In eerste instantie werd ik weg gehoond", gaf de politicus aan. Maar al gauw merkte Varela dat zijn acties toch wel enig effect hadden. „Een poosje geleden was alleen het noemen van het woord kernenergie voor de link se partijen nog een vorm van vloeken in de kerk. En nu, nog geen jaar later, gaan alle grote partijen opeens met mijn idee aan de haal. Het CDA pleit bij voorbeeld opeens ook voor het gebruik van meer kernenergie." Toch is er volgens Varela nog te veel weerstand tegen kernener gie om de bouw van nieuwe cen trales erdoor te drukken. „Dat is duidelijk geen haalbare kaart. Eerlijk gezegd vind ik het al een godswonder dat we nu zover zijn dat de kerncentrale van Borssele straks open mag blij ven." De houding van de andere par tijen is voor Varela geen reden om zijn pleidooi voor het ge bruik van kernenergie te staken. „Olie is momenteel heel duur. I Bovendien is het eind aan de prijsstijgingen nog niet in zicht. Je merkt het aan de pomp, aan je energierekening en aan aller- lei producten die heel duur zijn j omdat er fossiele brandstoffen in zijn verwerkt. Wij vinden als partij dat we verplicht zijn alter- j natieven aan te dragen." De veelgehoorde optie om hier- j voor natuurlijke hulpbronnen te gebruiken, kan slechts op gedeel telijke steun van Varela reke- I nen. „Natuurlijk ben ik niet tegen het gebruik van de zon en de wind om energie op te wekken. Maar die bronnen brengen sim pelweg niet genoeg. Ga maar na: één kerncentrale produceert I net zoveel energie als een wind molenpark zo groot als half Ne- derland." Daarom heeft Varela een alter- 1 natief bedacht. „De kerncentra les in Frankrijk draaien momen teel op zeventig of tachtig pro- cent van hun kunnen. Ik pleit er voor om ze wel op hun maxima le capictiteit te laten werken en het overschot aan energie naar Nederland te halen. We zouden dat moeten regelen door langja rige contracten met Frankrijk af te sluiten. Op die manier hoeven wij geen extra centrales te bou wen en zitten we ook niet met grote hoeveelheden extra af val." Dus wel de lusten en niet de las- ten voor Nederland? „Ik noem j het liever een win-win situatie", j zegt Varela. „Economisch ge- zien worden beide landen er im- mers beter van." (Advertentie) ...door de showroom van bas+mar de jager, een fikse wandeling door een landschap van indrukwekkende interieurs met ronduit opmerkelijk opruimingsgeweld. ja, daarvoor ga je een www.basmar.nl blokje om. bas+mar de jager kerkplein kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27