Zorgen over innen baatbelasting PZC De puist van Bergen legt het loodje Beetje duurder, maar sneller en veiliger Bouw bedrijfsunits mogelijk vertraagd GroenLinks pleit voor nieuw onderzoek naar haalbaarheid agenda Doe-dag in Oost-Souburg GEOPEND BOUWVAK Spannende strijd om beker bij sjezenrijden bil Ongevallen in Rilland Amokmaker aangehouden Rijverbod na alcoholcontrole Man steelt drank uit café Vernielingen aan auto's rinorRob Paardekam GOES - De fractie van Groen Links in de gemeenteraad van Goes wil een nieuw onderzoek naar de haalbaarheid van het heffen van baatbelasting voor ei genaren van panden in de herin gerichte binnenstad. D66 en WD voelen wel wat voor zo'n second opinion. De gemeente Goes wil dat de ei- I genaren meebetalen aan het op- knappen van de binnenstad, om dat ze daarvan mee zouden pro fiteren. Ze heeft daar afspraken over gemaakt met vertegenwoor digers van de horeca en de mid denstand. Toch is er ook verzet. De Baatpartij, die namens hon derdvijftig bewoners en winke liers zegt te spreken, vindt het oneerlijk dat de eigenaren wor den aangeslagen en denkt aan fSTREEKACTIVITEITEN ~j BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, op de Grote Markt, 13.00-16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, gevangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00-16.30 ge opend ter bezichtiging; Theodorusha- ven, 14.00 uur en 16.00 uur(alleen enke le reis en fiets meenemen mogelijk); Zoommeertocht ca. 2 uur; COC-café De Soos, 20.00 uur: Dubbel Apart, soos voor mensen met een verstandelijke be perking; 22.00 uur: Vrijdagavondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uun Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; SGB museumterrein, 11.00 en 14.00 uur: Vertrek Stoomtrein; VW kan toor, 14.00 en 15.00 uur: Stadswande ling olv gids; S HEER HENDRIKSKINDEREN - Ate lier Adrie Geelhoed, Plein 30, 19.00- 21.00 uur: Open atelier; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KORTGENE - Centrum, 16.00-20.30 uur: Demonstratie ringrijden; WEMELDINGE - 't Waskot en fuchsia- tuin, Pr. Julianastraat 1, 10.00-17.00 uur: Open voor publiek; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8.00- 13.00 uur; Weekmarkt; Beatrixhaven, M.p.s. Adriana, 9.30-12.00 uur: Bele vingsvaart; 13.30-15.00 uur; Rondvaart Oosterschelde; Het Trefpunt, 13.00- 17.00 uur: Biljarten; VW kantoor, Kerk plein, 13.30 uur: Vertrek historische rondwandeling door Yerseke en naar de oestercultuur. OOST-SOUBURG - Stichting Palladium houdt donderdag 18 augustus een culturele doe-dag in jongerencentrum Multi Culti in Oost-Souburg. Die dag wordt ook de nieuwe studioruimte in Multi Culti geopend. Er zijn workshops en activitei ten voor jongeren van 10 tot en met 21 jaar. Zij kunnen een dro- menvanger maken, zoals india nen en aboriginals dat doen, een wasschildering maken, instru menten bespelen en streetdance leren. Slagwerkschool Rondom- trom geeft een dj embé-work shop en Guzik-Danst geeft een dansvoorstelling. Vanaf 19.30 uur geeft Prince Off Riff Whit ney, winnaar van de Kunstben de Zeeland 2005 een optreden. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELAIMDEN/THOLEIM Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl juridische stappen. Die ziet ze met meer vertrouwen tegemoet sinds het Haagse Gerechtshof vorige maand de baatbelasting aanslagen van de gemeente Bre da naar de prullenbak verwees. Ook daar wil de gemeente dat de eigenaren in de binnenstad meebetalen, maar volgens de rechter gaat het gewoon om groot onderhoud; iets waar de winkeliers gewoon recht op hebben. De Goese wethouder C. Linssen zei in een reactie dat hij er nog steeds vanuit gaat dat Goes de belasting wel kan in nen. Hij zegt dat de boel juri disch goed onderbouwd is en door Rob Paardekam BERGEN OP ZOOM - De puist van de binnenstad, de grootste vergissing uit de jaren '60 en het lelijkste gebouw van Bergen op Zoom. Het zijn slechts een paar benamingen die de Lucernaflat de afgelopen decennia kreeg. Iedereen die weieens winkelt in Bergen op Zoom kent de Lucer naflat. De naam zegt misschien niet zoveel, maar de betiteling 'de kantoortoren boven de C&A' zal misschien een lichtje doen branden. Dat laatste klopt overi gens niet meer, want de C&A is inmiddels verhuist naar een naastgelegen pand. De Lucerna flat wordt namelijk gesloopt. De gemeente Bergen op Zoom is al lang bezig met het opknap pen van een deel van de binnen stad. De Hema en de C&A heb ben nieuwe panden gekregen en zijn beter verbonden met de rest De ontmanteling van de Lucern aflat is begonnen. foto Willem Mieras wijst op de afspraken die zijn ge maakt. Hij vindt verder dat het in Goes om wel iets meer dan groot onderhoud gaat. Grote problemen GroenLinks is daar niet zo ze ker van en schrijft in een brief aan het college dat de gemeente wel hele grote problemen heeft als er geen baatbelasting geïnd kan worden. Het kan volgens de partij wel zo zijn dat er afspra ken zijn gemaakt met bijvoor beeld de ondernemersvereni ging, maar daar zouden de indi viduele ondernemers niet aan ge bonden zijn. GroenLinks pleit voor een second opinion naar de haalbaarheid van baatbelasting. Die zou gedaan moeten worden door een ander bureau dan het bureau dat de gemeente eerder adviseerde. „Als de situatie in Goes vergelijkbaar is met die in Breda, lijkt zo'n second opinion inderdaad noodzakelijk", valt D66-factievoorzitter R. de Kos ter GroenLinks bij. „We hebben als politiek een gigantisch pro bleem als het niet door kan gaan." S. Heijning (WD) voelt er meer voor om eerst aan het huidige deskundigenbureau te vragen of het - gezien de uitspraak over Breda - nog steeds van mening is dat Goes baatbelasting kan in nen. „Mochten er nu twijfel zijn, dan lijkt het me zinnig om eens een ander bureau naar de zaak te laten kijken", zegt hij. PvdA-fractievoorzitter H. Hoo- gerland denkt daar heel anders over. „De procedure loopt, dus het lijkt me zinloos om nu weer een duur onderzoek te laten uit voeren", zegt hij „Stel dat daar uit komt dat we geen belasting kunnen heffen. Dan hebben we het probleem toch net zo goed? Nee, wij hebben hier voorlopig geen behoefte aan." GroenLinks vraagt het college verder of het niet verstandig zou zijn even een pauze in te las sen als het gaat om de uitvoe ring van het masterplan. Dan kan worden afgewacht hoe de Hoge Raad beslist over de kwes tie Breda, want daar gaat de ge meente zo goed als zeker in ho ger beroep. Andere fracties voe len daar weinig voor. „We heb ben met z'n allen ja tegen het plan gezegd dus dat moet ge woon doorgaan", vindt D66'er De Koster. Goes begint in sep tember aan de derde fase van het masterplan. Daarin komt het gebied ten noorden van de Grote Markt aan de beurt. schetsen voor een transformatie van de kantoortoren, maar advi seerde uiteindelijk toch om hem te slopen. Het gebouw deed in zijn ogen grote afbreuk aan het historische stadsbeeld. Veel Ber- genaren geven hem gelijk. Asbest De ontmanteling van de flat is inmiddels begonnen. Hij wordt niet door een explosie gesloopt, maar stukje voor stukje. De gro te hoeveelheden asbest maken het er niet gemakkelijker op. Het duurt waarschijnlijk tot no vember voor de lelijkste Berge- naar helemaal weg is. De skyline van de stad hoeft daar overigens niet onder te lij den, want op de Bergse Plaat - de grote woonwijk aan het Mar- kiezaatsmeer - staat inmiddels een hoge woontoren, die volgens een hoop Bergenaren al niet veel mooier is dan de Lucerna flat. Eens kijken of die toren een lan ger leven beschoren is dan de puist van de binnenstad. Die mocht zijn vijftigste verjaardag niet eens halen. door Harmen van der Werf KRABBENDIJKE - Een nieuw bouwproject voor bedrijfsgebou wen aan de Oude Rijksweg in Krabbendijke met een al langdu rige, merkwaardige voorgeschie denis krijgt mogelijk nog een staartje. Bij de verlening van de bouwvergunning voor de be drijfsgebouwen heeft de gemeen te Reimerswaal een foutje ge maakt, waardoor de vergunning waarschijnlijk niet geldig is. De aangegeven bouwhoogte van zeseneenhalve meter komt niet overeen met het bestemmings plan voor het terrein. Dit bleek gisteravond tijdens een hoorzit ting van de onafhankelijke com missie bezwaarschriften. Rei merswaal wil het foutje herstel len en de bouwhoogte terugbren gen tot de geldende zes meter. Dat kan echter niet zoals de ge meente wil, merkte een commis sielid op. Reimerswaal wil de afgegeven, feitelijk ongeldige bouwvergunning gedeeltelijk wijzigen. Voor aanwonenden die bezwaar door Sandra van de Vreugde OOSTKAPELLE -Tijdens het sjezenrijden woensdagavond in Oostkapelle werd een behoorlij ke strijd geleverd om de ereprij zen. Na twaalf beurten stonden vier combinaties gelijk met allemaal drie gemiste ringen. Matty Mal- jaars en Esther Lous waren de enige twee die daarna niet meer hebben gemist en zij moesten kampen om de eerste plaats. De beslissing viel op de twintig millimeter, waar Matty en Hans Maljaars de winnaars werden. Meervoudig succes was er voor het koppel, omdat de boerenron- de door Hans Maljaars werd ge wonnen. Hij stak als enige boer zes van de zes ringen. De ommekeer op zesentwintig millimeter werd gewonnen door Matty Maljaars, met 5 van de 6 ringen. In Zoutelande werd gisteren ringgereden in klederdracht tij dens de folkloristische dag. Na 24 beurten waren er twee rij- hebben tegen de bouwhoogte van debedrijfsunits én vraagte kens zetten bij de afwatering van het terrein richting de Oost- weg achter de Oude Rijksweg, zal dit weinig uitmaken. Het be stemmingsplan staat, de bouw van in eerste instantie zeven be- drijfsunits toe. Projectontwik kelaar Wervenhove van Meijers Staalbouw uit Serooskerke (W) moet mogelijk wel langer wach ten met de bouw. Op het terrein van de Oude Rijksweg zou de nieuwe brand weergarage voor Krabbendijke komen. Na veel politiek gekisse bis ketste dat af. Een raadsmeer- derheid zag niets in een deal waarbij de verkoper van de grond, raadslid M. Weststrate (Leefbaar Reimerswaal), elders in Krabbendijke een woning- bouwkavel zou krijgen. Inmid dels heeft Weststrate notarieel laten vastleggen dat er op het terrein aan de Oude Rijksweg geen brandweergarage mag ko men, zolang hij, zijn vrouw en kinderen leven. De nieuwe gara ge is nu gepland aan de west kant van het dorp. ders met alle gestoken ringen. Diana Wisse en Johnny Wisse, maar in de kamp was Diana de sterkste. Ook in de bekerkamp, waarvoor zich acht deelnemers kwalifi ceerden, kwam Diana Wisse als beste uit de bus. Agenda Z.R.V. Vrijdag 5 augustus sjezenrijden in Biggekerke aan het Kerkplein van 16.00 tot 20.30 uur. Zaterdag 6 au gustus ringrijden in Koudekerke aan het Dorpplein, in Vrouwenpol der Fort den Haakiveg en in Dom burg op de Markt. Wedstrijden van 8.00 tot 17.30 uur. (Advertentie) Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge «0113-341688 www.moerstee.nl van de binnenstad. De meest im- plaats voor een nieuwe super- De Berlijnse stedebouwkundige posante klus is echter het slopen markt met daar bovenop een Rob Krier, maker van het plan van de Lucernaflat. Die maakt parkeergarage. voor de binnenstad, maakte nog vrijdag 5 augustus 2005 Over twee jaar rijden door de Quarlespolder autotreinen en treinen met gevaarlijke stoffen. door Mieke van der Jaqt LEWEDORP - Kleine donkere vlekken zeilen over de Quarlespolder. De wind jaagt de wolkjes onder de zon vandaan en de polder ligt er glorieus bij. De tar we manifesteert zich op alle mogelijke manieren: gelegerd, pront overeind, ge maaid en gehooid. In de boomgaarden neemt het fruit nog even de tijd om te groeien. Hier staan aardappels, daar nog uien. Op de Beve- landse oude Sloedijk ligt rood rundvee kalmpjes te herkauwen. Aan de andere kant, de dijk die vroeger het water van het Sloe buiten Walcheren hield, doen de schapen het ook rustigjes aan. Stilte voor de storm. Want in 2007 zullen we hier wél meteen in de gaten hebben in welke eeuw we zijn beland. De Raad van State heeft beslist dat de goederen treinen vanuit het Sloegebied onder- langs de Walcherse Sloedijk naar het hoofdspoor mogen gaan rijden. Op de strook grond die daarvoor al is vrijge maakt, zullen binnenkort bulldozers en spoorwegbouwers hun werk doen. Auto treinen, treinen met gevaarlijke- en min der gevaarlijke stoffen, rijden over twee jaar dagelijks over de meest westelijke rand van de Quarlespolder, waarmee ze verdwijnen van het spoor langs 's-Hee- renhoek en Heinkenszand. Daar is het drukke goederenverkeer al jaren een doorn in het oog van de omwonenden. Of ook de bewoners van de Quarlespol der last zullen hebben van het treinver keer, is moeilijk na te gaan. Er zijn er veel minder van dan in de Zak van Zuid-Beveland en maar één huis, dat van de boerderij die op de plaats staat van het vroegere Walcherse Sloeveer, staat er echt heel dicht bij. Bezwaren zijn er wel geweest. Een aan tal bewoners vond dat je een groot aan eengesloten agrarisch gebied niet moet doorsnijden met een spoorlijn. Zeker niet als je al een andere infrastructurele ontsiering als de Sloeweg hebt moeten slikken. Ook natuurbeschermers lieten een duidelijke voorkeur blijken voor bundeling van het Sloelijntracé met de Sloeweg. De gebruikers van het spoor en de toekomstige beheerder: de indus trie in het Sloegebied en Prorail hecht ten echter aan het Quarlespoldertracé: een beetje duurder maar sneller en veili ger. Of het feit dat er van de spaarzame hui zen in het gebied twee te koop staan er iets mee te maken heeft, is de vraag. Feit is dat ontwikkelaars van de Sloe- lijn een valse start hebben gemaakt. Zelfs de mensen bij wie de spoorlijn maar enkele tientallen meter van het woonhuis komt te liggen, moesten aan vankelijk 250 gulden betalen voor de complete tracéstudie. Met het flutfolder tje dat gratis werd verstrekt bleken de plannenmakers toch niet het beoogde maatschappelijk draagvlak te kunnen kweken. Nu de pap gestort is, blijkt het moeilijk mensen te vinden die er wat over willen zeggen. In het stille landschap fietst wel een onmiskenbare autochtoon, maar die foto Willem Mieras wil zijn naam en woonplaats onder geen beding kwijt. Zijn enige grote zorg omtrent de Quarlespolder werd al enke le jaren geleden weggenomen: wegens economische onhaalbaarheid gaat een gigantisch glastuinbouwproject in de polder niet door. Op de dijk, waar de muraltmuurtjes als tanden bovenuit steken en waar de ver zakkingen de oorspronkelijke functie onmogelijk maken, staat een grenspaal, die aangeeft waar Walcheren ophoudt of waar Zuid-Beveland begint. Daar houden we de familie Sies staande, die over de Jonker Frans weg fietst. Ze ko men uit Vlaardingen, maar 'met Wal cherse wortels'. Ze fietsen hier wel va ker. Of ze het erg vinden dat er een spoorlijn komt? „Ach nee, zo'n over gang zal wel bewaakt zijn en je komt hier geen kip tegen." Maar er komt geen spoorwegovergang, er komt een viaduct voor de Jonker Fransweg en wel met een hellingsper centage van vijf procent. Die kan dan, meent de familie Sies, als een sportieve uitdaging worden opgevat. Wie vlak wil blijven fietsen, neemt gewoon een ande re route. RILLAND - In Rilland hebben zich gisteren op twee plaatsen verkeersongevallen voorgedaan. Rond zeven uur 's avonds verloor een 35-jarige automobi list uit Rotterdam op de A58 uit de richting Goes de macht over het stuur nadat hij in de berm geraakt was. Hij corrigeerde en reed hierbij de bosjes in. Er was alleen materiële schade. Tien minuten later vond er op de Haltestraat in Rilland een aanrijding plaats tussen een motor en een vrachtauto. De 25-jarige motorbestuurder uit Ossendrecht reed over de Haltestraat uit de richting van Rilland. In een bocht naar links gleed hij met zijn motor onderuit. Hierdoor raakte hij op de weghelft voor tegemoetkomend verkeer, waar een vrachtwagen, bestuurd door een 58-ja- rige man uit de gemeente Reimerswaal reed. De bestuurder van de met betonplaten geladen vracht auto moest hard remmen waardoor de lading tegen het kopschot van de vrachtauto schoof. Hierdoor raakte de vrachtauto beschadigd. De bestuurder van de motor en de bestuurder van de vrachtauto bleven ongedeerd. OOSTKAPELLE - Bij Pare Zonnehove in Oostkapelle is donderdagnacht een man aangehouden die voor overlast zorgde. Hij hield buurtbewoners uit hun slaap. Toen de politie kwam, verzette hij zich. De man beledigde ook één van de agenten. Nadat hij was verhoord, is hij vrijgelaten met een proces-verbaal op zak. KLOOSTERZANDE - Tijdens een alcoholcontrole op de Cloosterstraat in Kloosterzande is in de nacht van woens dag op donderdag rond twee uur een 47-jarige automobi liste uit de gemeente Hulst aangehouden. Zij kreeg een rijverbod van drie uur en een boete omdat ze achter het stuur zat met een te hoog alcoholgehalte in haar bloed. DOMBURG - Een achttienjarige inwoner van Wijk bij Duurstede is in de nacht van woensdag op donderdag aan gehouden in de Stationsstraat in Domburg. Rond twee uur 's nachts werd hij in de kraag gevat, nadat hij gepro beerd had een fles sterke drank weg te nemen uit een hore cagelegenheid in Domburg. Na betaling van een boete van honderd euro is de man weer op vrije voeten gesteld. VLISSINGEN - Tussen woensdagavond acht uur en gis termiddag twee uur zijn vernielingen gepleegd aan een au to die geparkeerd stond aan de Sint Kruislaan in Vlissin- gen. De voorruit van de wagen werd beschadigd. Het tota le schadebedrag is nog onbekend. Aan de Balans in Middelburg werd gistermiddag tussen een en drie uur ook een auto vernield. Bij deze wagen wer den de motorkap en het linkervoorportier bekrast. Ook hier is het schadebedrag nog onbekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25