Geen selectie bij aanvullende zorg Al Qaeda dreigt met nieuw geweld PZC Grote bosbranden teisteren Portugal Auto Gejuich bij de Brandaris PZC Nep-politieauto tegen laagvliegers Nieuwe CAO horeca pakt slecht uit maandmenu 23,501 ^^^npniiHrnsHii Zorgverzekeraars maken afspraken Vlohammed B. niet in beroep Discovery kan veilig terugkeren vrijwillige medewerker Vrouw Milosevic naar Den Haag Bioboeren niet in zak en as Sneijder begint op de bank 19° 1 12' Later droog Vanochtend regen, vanmiddag af en toe zon en een enkele bui. Maxima van 19 graden bij een straffe wind. 47e jaargang no. 183 rijdag 5 augustus 2005 js nummer 1,25 PZC grand café, raymondo Vooraf een duo Dan een trio van de En laat u als van een heerlijke heerlijke vissoorten afsluiting 1 garnalen kroket schol, zalm en verrassen door met een kopje tongfilet in een het dessert van kreeftensoep witte wijnsaus de chef oor Ap van den Berg n Sylvia Marmelstein )EN HAAG - De meeste orgverzekeraars zullen vol jaar geen mensen wei- voor de aanvullende erzekeringen. Ook mensen gezondheidsproblemen ;unnen eenmalig zonder irobleem een aanvullende erzekering afsluiten boven- ip het basispakket. )at hebben de verzekeraars die aangesloten bij koepelorga- Zorgverzekeraars Neder- (ZN) afgesproken. De ver- basispolis vervangt in de particuliere- en zieken- ondspolis. Voor de basispolis had minister Hoogervorst van Volksgezondheid de verzeke raars een acceptatieplicht opge legd om te voorkomen dat chro nisch zieken en gehandicapten zich nergens kunnen verzeke ren. Iedereen moet namelijk vol gend jaar een nieuwe verzeke ring afsluiten omdat de huidige polissen worden ontbonden. In de basispolis zit de meest nood zakelijke zorg, vergelijkbaar met het huidige ziekenfondspak ket. Voor de aanvullende paket- ten mogen verzekeraars wel mensen weigeren die een te groot risico vormen. De zorgver zekeraars willen echter met hun 'vrijwillige acceptatieplicht' ie dereen een kans te geven een aanvullende verzekering af te sluiten. „Er heerst zoveel onrust )EN HAAG - Mohammed B., Ie moordenaar van Theo van gaat niet in beroep tegen veroordeling tot levenslang. heeft zijn advocaat gisteren Vorige week had het Ministerie al laten we ien af te zien van beroep. B. ïoudt in de gevangenis zijn kies- •echt: hij mag bij verkiezingen itemmen en hij kan zich verkies- Daar stellen, bijvoorbeeld als ge meenteraadslid of lid van de Tweede Kamer. Het OM had ontzetting uit het kiesrecht geëist, maar de Am sterdamse rechtbank volgde dat deel van de eis niet, omdat de kans dat B. zijn kiesrecht zou ge bruiken klein zou zijn, -omdat hij de Nederlandse rechtststaat niet erkent. GPD pagina 3 Mohammed B. bijna bewaker op Schiphol tan onze redactie buitenland LISSABON - Ruim drieduizend jrandweerlieden voeren een ho gevecht tegen de bosbran die sinds enkele dagen het land teisteren. Het ergst ge zijn de streken Aveiro, zuiden van Lissabon en het ten noorden van Porto. brandweer meldde gister avond 31 brandhaarden waar ze [een enkele controle meer over ieeft. Een gebied vijf keer zo (root als Luxemburg is ten >rooi gevallen aan de vlammen. )oor de harde wind wordt het lussên erg bemoeilijkt en le- ert veel gevaar op voor de irandweerlieden. Wensen vluchtten wanhopig uit iun huizen. In paniek probeer- len ze hun dieren te redden. Sommige dorpen moesten giste- "en geheel worden ontruimd. Ra deloze mensen probeerden terug e gaan om hun bezittingen te redden maar werden door de po- utie gedwongen om het gebied |e verlaten. Bij de kustplaats ïoimbra woeden drie brand- iarden. 'akkels /eral in het land zijn wegen ge- loten. Portugal beleeft de erg- te droogte ooit. Door de hoge nperaturen van deze zomer het slechte bosbeheer bran- ;n de bossen als fakkels. >k in Spanje zijn weer bran- fen uitgebroken. In de provin- (Advertentie) cie Navarra woedt sinds gister middag een grote bosbrand. Mi litairen zijn ingezet om bij het blussen te helpen. Op een strand bij de Portugese plaats Peniche, ten noorden van Lissabon, zijn gisteren zeker twee doden gevallen toen een rotswand instortte. Een red dingswerker zei niet uit te kun nen sluiten dat het dodental stijgt, omdat er mogelijk nog en kele mensen onder de rotsblok ken liggen. GPD/AFP en onduidelijkheid over het nieu we zorgstelsel. Veel mensen zijn bang dat ze nergens terecht kun nen. Die angst willen we wegne men", zegt Walter Annard, woordvoerder van ZN. Trouw De acceptatie voor extra verze keringspakketten heeft geen kos- tenopdrijvende werking op de premies, stelt Annard. „Omdat het gaat om zestien miljoen Ne derlanders die verzekerd zijn bij veel verschillende maatschappij en wordt het risico goed ge spreid." Het gebaar van de ver zekeraars geldt alleen voor cliën ten die hun huidige maatschap pij volgend jaar trouw blijven; dus niet voor degenen die naar een andere maatschappij over stappen. Iedereen krijgt voor 16 december een bericht van hun huidige verzekeraar. Die doet hun een bod voor het pakket dat ze nu ook hebben (basis en aan vulling). „Bij het vaststellen van de pi'ijs wordt absoluut niet ge keken of iemand ziek is en de af gelopen jaren veel kosten heeft gemaakt", belooft Annard. De hervorming van het zorgstelsel is bedoeld om de stijgende zorg- kostën een halt toe te roepen. In de zorg gaat jaarlijks ruim 42 miljard euro om. GPD pagina 3 amper vertrouwen in zorgstelsel HOUSTON - Het ruimteveer Discovery is veilig genoeg om maandag terug te keren naar de aarde. Er zijn geen verdere repa raties nodig aan het hitteschild. Woensdag verwijderde een as tronaut wat loszittend voegsel tussen de hittewerende tegels aan de onderkant van het ruim teveer. Gisteren leek een tweede ruimtewandeling nodig om ook het hitteschild rond de cockpit te repareren. Volgens de vlucht- leiding vormt de schade op die plaats echter geen bedreiging voor een veilige terugkeer van de Discovery .ANP TERSCHELLING - Koningin Beatrix wordt op Terschelling toegejuicht en gefotografeerd aan de voet van de Brandaris, de bekende vuurtoren van het eiland. Het bezoek aan het Waddeneiland maakte onderdeel uit van haar bezoek aan de pro vincie Friesland in het kader van haar zilveren ju bileum. Er was een vrolijke wandeling door de straten van West-Terschelling, zonder dranghek ken, waar zich duizenden toeristen hadden verza meld. Ze toonden zich uitgelaten. De eilanders ga ven de goede gaven van het land: jam en schapen kaas bijvoorbeeld. Inhoudelijk was het bezoek aan het eiland ook. De burgemeesters van alle ei landen waren naar Terschelling gekomen om de van onze redactie buitenland DUBAI - Al Qaeda zal opnieuw aanslagen plegen in Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten als deze landen hun huidige bui tenlandse politiek voortzetten. Dat heeft Ayman al Zawahiri, de nummer twee van het terreur netwerk, gisteren aangekondigd in een videoboodschap, die het tv-station Al Jazeera uitzond. „Blair heeft jullie verwoesting gebracht in het hart van Londen en hij zal, als God het wil, meer verwoesting brengen als hij doorgaat met zijn politiek", al dus Al Zawahiri. Hij herinnerde eraan dat Osama bin Laden een wapenstilstand had aangeboden in ruil voor de terugtrekking van buitenlandse troepen uit moslimlanden. „Heeft Bin Laden jullie niet ge zegd dat jullie niet van veilig heid zullen kunnen dromen voor er een oplossing is in Palestina en voor alle buitenlandse troe pen zijn teruggetrokken uit mos limlanden?" De Britse premier Blair deed in 2003 mee aan de Amerikaanse inval in Irak. De Amerikanen en Britten beschul digden de Iraakse dictator Sad dam Hoessein ervan massaver nietigingswapens te hebben, maar die zijn nooit gevonden. Al Zawahiri dreigde de VS op de videoband 'dat jullie gruwe len zullen zien die jullie zullen doen vergeten wat jullie in Viet nam hebben meegemaakt'. „Onze boodschap is duidelijk. Wat jullie, Amerikanen, hebben gezien in New York en Washing ton en de verliezen die jullie lij den in Irak en Afghanistan, zijn slechts de verliezen van de be ginfase." Terugtrekking Als besluiten tot troepenterug trekking uitblijven, vallen er al leen maar meer doden, dreigde de plaatsvervanger van Bin La den. „Uiteindelijk zullen jullie je terugtrekken uit Irak en Af ghanistan, maar niet zonder nog eens honderdduizenden doden", VACATURES Bent u de die Telefonische hulpvelening Zeeland zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. SÜKSSS» Een namaak-politieauto in de berm zorgt ervoor dat het aantal snelheidsovertredingen met tachtig procent afneemt. foto GPD door Pascale Thewissen ANTWERPEN - België zet in de strijd tegen snelheidsduivels nep-politiewagens en nep-mo- toragenten in. De auto's zijn van bordkarton. „Maar vanuit de verte lijken ze net echt. De motoragent is een collega van ons uit Wallonië. We hebben zijn foto op multi plex geplakt", zegt Mare Lesage, adjunct-chef van de Antwerpse snelwegpolitie. Tot voor kort stond een nep-po- litiewagen op de Antwerpse ring, bij de ingang van de Ken- nedytunnel. „Door de werk zaamheden op de Ring waren er slechts twee versmalde rijstroken in de tunnel. Vracht wagens en aanhangers waren niet toegestaan. Daar wilden we chauffeurs op die manier aan herinneren", zegt Lesage. Het idee voor de nepagenten, nep-auto's en - motoren is over gewaaid uit het buitenland. Lesage: „In Engeland en in Zweden wordt deze truc al lan ger toegepast. De nep-snel- heidscontroles hebben een af- schrikeffect. Het is bewezen dat het werkt." Een proefproject in het zuiden van België deed het aantal over tredingen in de buurt van een nep-politiewagen met tachtig procent dalen. Reden om elke provincie uit te rusten met een multiplex-politiepatrouille. Zuinige hybride van Lexus Mirjana Markovic, de echtgenote van de van oorlogsmis daden verdachte ex-president van Servië, Slobodan Milos evic, wil naar Den Haag verhuizen. Vanuit de Hofstad kan zij makkelijker en vaker haar man bezoeken in de ge vangenis. Om langere tijd in Nederland te mo gen wonen, heeft ze echter wel een visum nodig. Dat werd haar eerder al geweigerd. Beginnende boeren kiezen ondanks de dalende inkom sten in de biologische land bouw steeds vaker voor de ze sector, zegt René Dinge- manse uit Biggekerke. Hij ziet als biologisch landbou wer de toekomst positief in. „De vraag naar biologi sche producten neemt nog steeds toe. Biologische be drijven timme ren duidelijk i4| aan de weg." Wesley Sneijder begint vanavond tijdens het duel met PSV om de Johan Cruijff Schaal op de bank. De Ajacied heeft een lichte wreefblessure. Trainer Danny Blind wil met het oog op het duel in de derde voorronde van de Champions League met Brondby geen risico's nemen. Bij PSV keert Wilfred Bouma terug in het hart van de verdediging. Timmy Simons verhuist daar- sv, door weer naar het middenveld. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11,12 en 13; Redactie Reactie: 16; Auto: 17; Sport: 19 en 21 koningin in te lichten over de situatie van hun ge bied. Daar moet je wat voor over hebben, vertelde burgemeester Verhoeven van Ameland. „Ik ben vier uur onderweg geweest." Beatrix vroeg zich af of hij was komen zwemmen. Maar ze nam de speci fieke situatie van de eilanden bloedserieus. Met haar aantekeningenboekje in de hand informeer de ze naar de gevolgen van de regels van de EU en Den Haag voor de eilanden en naar de mechani sche kokkel visserij. Het bezoek aan Friesland ein digde via Jelsum, Warten in Grou, waar de konin gin haar eigen Groene Draeck het meer opvoer om daar een vlootschouw af te nemen. foto Lex van Lieshout/ANP zei hij. Al Zawahiri waarschuw de ook andere landen dat zij moeten vertrekken uit moslim landen als zij verder geweld wil len vermijden. De Amerikaanse president Ge orge Bush reageerde fel en strijd baar op de uitspraken van Al Za wahiri. Die tonen volgens hem aan dat Irak cruciaal is in de strijd tegen het internationaal terrorisme. Volgens Bush zijn de denkbeel den van Al Qaeda 'duister' en 'achterlijk'. ANP/RTR/AFP door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De nieuwe Hore- ca-CAO heeft zijn eerste 'slacht offers' gemaakt. In de horeca werkzame leden van CNV Be- drijvenbond melden dat er per soneel naar huis wordt ge stuurd, als er onvoldoende werk is. Deze mensen lopen de kans die dag zonder inkomen te blij ven zitten. CNV Bedrijvenbond sloeg giste ren alarm. De bond wijst er op dat vele tienduizenden hore ca-werknemers met tijdelijk dienstverband extra kwetsbaar zijn, sinds vorige maand de nieu we CAO van kracht werd. Hun baas kan hen nu weg sturen, als er geen werk is en mag in zo'n geval loon weigeren. Zijn deze mensen pas kort aan het werk, en missen ze minder dan vijf werkuren op een dag, dan heb ben ze ook geen recht op een WW-uitkering. Volgens CNV-be- stuurder Jongejan zijn deze men sen in feite vogelvrij geworden. Hij heeft, net als de FNV, gewei gerd de CAO te ondertekenen. Doordat werkgeversorganisatie Horeca Nederland wel een ak koord sloot met vakbond De Unie, is de CAO toch van kracht geworden. Het CNV vindt de nieuwe CAO op vijftien punten tekort schieten. Jongejan wil nu de bedrijven in om daar afspra ken te maken, zodat de CAO ge repareerd kan worden. In de ho reca werken ongeveer driehon derdduizend mensen. Ruim de helft daarvan heeft een tijdelijk en kortdurend contract, bijvoor beeld voor de zomermaanden. Het gaat daarbij vaak om school verlaters. Hun arbeidsverleden is in de meeste gevallen zoda nig, dat ze geen WW-rechten hebben opgebouwd. De CNV-be- stuurder spreekt van 'cowboys, die bij slecht weer en lege terras sen hun personeel wegsturen en zo loon uitsparen.' GPD (Advertentie) voorletters: straat: Iposilbankrekeningnummer Ki/k op wMvpzcnl/abonneren, bel gratis 0800 mi 231 ol stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice 713. 44S0 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad yj Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CU per maand met automatische incasso 19.951 per kwartaal mei automatische incasso 58.00). O per jaar met automatische incasso 222.50). 8 "711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1