Ajax neemt geen enkel risico PZC Thuiswedstrijd voor Robert Doornbos Bouma keert terug in PSV-verdediging Martina schrijft te laat in voor 200 meter 19 Champions League werpt schaduw vooruit over Johan Cruijff Schaal Basso wint weer in Denemarken Van der Vegt directeur RKC Chinese politie start selectie Spelen 2008 Van Hees wijk wint eerste etappe M" Simoni vertrekt bij Lampre T-Mobile contracteert Ludewig Kemna beoogd assistent Shimano Castelen mist start van seizoen Doelman Postma naar Fulham Phil Neville naar Everton Intimideren scheidsrechter wordt bestraft met geel Jol en Luinge fluiten geen klassiekers meer vrijdag 5 augustus 2005 Hnor Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Hoewel PSV de voorbereidingsperiode zonder nederlaag heeft afgesloten, is nog altijd onduidelijk of de ploeg klaar is voor het grote werk. Vanavond komt een eer ste antwoord als PSV in de Are na aantreedt tegen Ajax. Inzet is de Johan Cruijff Schaal, die de Eindhovense club de afgelo pen negen jaar zes keer won. Als kampioen en bekerwinnaar ontmoet PSV nu de nummer twee van de ranglijst van vorig seizoen. Coach Guus Hiddink liet eerder al weten dat hij het duel met Ajax als een oefenwed strijd ziet. Gisteren leidden zijn assistenten Fred Rutten en René Eijkelkamp de laatste training, omdat Hiddink andere verplich tingen had. Rutten liet weten dat Wilfred Bouma vanavond terugkeert in de verdediging. Timmy Simons neemt diens plaats op het mid denveld in. „We hebben het er over gehad om toch weer te kie zen voor dezelfde laatste linie als vorig seizoen", aldus Rutten. Gezien de kwetsbaarheid van Mika Vayrynen - hij viel vrijdag tegen Borussia Mönchenglad- bach geblesseerd uit - bestaat de kans dat Ibrahim Afellay of Theo Lucius als rechtshalf van start gaat. Rutten: „Zij zijn alle bei spelers die voor meer diep gang kunnen zorgen." Voorin heeft PSV meerdere tacti sche varianten tot zijn beschik king. Mede afhankelijk van de opstelling van Ajax wordt van daag bepaald of PSV twee of drie spitsen opstelt. Rutten drukte zijn spelers op het hart om vanavond voor de winst te gaan. „Als sporter wil je toch proberen om zo veel mo gelijk prijzen te pakken. Ook voor de uitstraling van PSV is dat goed." De technische staf heeft de indruk dat Ajax sterker is dan vorig seizoen. „Als team oogt het wat stabieler", vindt Rutten. „Ik denk dat Ajax dit seizoen een grote rol kan gaan spelen in de strijd om de titel." PSV mist vanavond de gebles seerden Eric Addo, John de Jong en DaMarcus Beasley. Os- mar Ferreyra is niet speelgerech tigd. Hij verblijft in Argentinië om de laatste formaliteiten voor zijn werkvergunning in orde te maken. GPD door Jop van Kempen AMSTERDAM - Ajax neemt vanavond in de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal tegen PSV geen risico's met licht gebles seerde spelers. Wesley Sneijder, die kampt met wreefklachten, start niet met het oog op de voor ronde van de Champions Lea gue. Woensdag ontmoet Ajax im mers al Brondby. Hans Vonk neemt de plaats onder de lat in, nu Maarten Stekelenburg ge blesseerd is. Vanwege de golf blessures die Ajax heeft getroffen, neemt trai ner Danny Blind voorzichtig- I beid in acht. De wedstrijd van [woensdag, waarin Ajax tegen Brondby een eerste stap kan zet- ten richting kwalificatie voor de I Champions League, weegt in de logen van Blind zwaarder dan het prestigeduel met PSV. De Jo han Cruijff Schaal is voor de flub slechts een morele opste ker Als Ajax toetreedt tot de jp-oepsfase van de Champions League, verdient de club vele biljoenen. Serieus De voornaamste voorzorgsmaat- regel die Blind vanavond neemt, is de plek op de reservebank voor Wesley Sneijder. De mid denvelder heeft lichte wreef klachten, maar zou bij een wed strijd van groter belang wel zijn opgesteld. Blind: „We nemen de wedstrijd tegen PSV wel dege lijk serieus, maar ik denk dat het publiek er wel begrip voor heeft. Ze zien ons liever woens- A4RHUS - De Italiaanse wiel renner Ivan Basso heeft gisteren ook de tweede etappe in de Ron de van Denemarken gewonnen. i Hij was in de slotfase van de rit j tussen Viborg en Aarhus over b.85 kilometer de sterkste cou peur. Zijn landgenoot Daniele Nardello eindigde als tweede. I Basso, die woensdag ook de ope- ihingsetappe won, verstevigde met zijn tweede ritzege zijn lei dende positie in het klassement. IMP ZWOLLE - Algemeen directeur Henry van der Vegt verruilt per .1 oktober FC Zwolle voor RKC Waalwijk. Bij RKC Waalwijk is de vacatu re ontstaan na het vertrek van Marcel Brands naar AZ. Henry van der Vegt is oud-voetballer van FC Zwolle, Willem II en Udi- hese. GPD PEKING - De selectie voor de Olympische Spelen van 2008 in Peking is in volle gang. En niet alleen voor sporters. De Chinese overheid is begonnen met het se lecteren van dertig scherpschut ters die samen een elite-eenheid moeten vormen tijdens het sport- evenement. i.We zoeken de beste scherp schutters", aldus Ma Qiang, van de Chinese veiligheidsdienst. Tweehonderd politiefunctiona rissen zijn uitgenodigd voor de trials', die een maand gaan du ren. Zij die de eerste schiftingen pverleven, en hun schietvaardig heid hebben getoond, moeten la ter ook nog tonen bedreven te zijn in het behandelen van hecti sche situaties. Zo zullen de schutters moeten jonen met gijzelingsacties om te 'kunnen gaan en dienen ze bom den te ontmantelen. Uiteinde lijk zullen de dertig beste agen- Jen een elitekorps vormen tij- Béns de Spelen. China heeft de politiediensten ©gedragen de komende jaren Pij grote evenementen in Beijing te oefenen met een nieuw veilig heidsplan dat voor de Spelen van 2008 is ontworpen. GPD dag pieken, denk ik. Ik wilde te gen PSV het voetbal centraal stellen, maar nu staat het fysie ke centraal." Blind wees Hans Vonk voorlo pig aan als opvolger van Maar ten Stekelenburg. Bogdan Lo- bont wordt de reservedoelman. Aangezien Stekelenburg mini maal twee maanden is uitgescha keld, wil Blind de Roemeense doelman niet laten vertrekken. Lobont, toch al niet gelukkig met de situatie bij Ajax, zal zich door dat besluit nog ongelukki ger voelen. De wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal betekent officieel het einde van de voorbe reiding. Daarin heeft Ajax hard getraind. Controle Blind ziet geen verband tussen de intensiteit van de trainingen en het grote aantal blessures. „Buiten de hamstringblessure van Julien Escudé zijn alle klachten ontstaan na botsingen en ander lichamelijk contact. Dat heeft niks te maken met overbelasting van spelers." Behalve een conditioneel fitte se lectie zag Blind tijdens de laat ste twee wedstrijden van het Amsterdam-toernooi ook een se lectie die zich tactisch nogal eens van de wijs bet brengen. „Er moet meer rust in het spel. Je zou het ook controle of ge duld kunnen noemen. Dat sluit aan bij wat ik constateerde toen ik vier maanden geleden bij Ajax begon, hoewel dat facet sindsdien beter is geworden. Dat zie je op de training. Maar in de wedstrijden kan de tegen stander iets veranderen en dan verandert er bij ons ook iets. Daar moeten we vanaf." Blind kan de onrust in het spel moeilijk verklaren. „Ik heb het vertaald naar de wil, die mis schien te groot was. Als je te graag wilt, dan wint de wil het van het verstand. Je moet altijd met je verstand spelen." Van avond zal Ajax in de Arena ook proberen om te scoren. In de honderdtachtig minuten tijdens het Amsterdam-toernooi lukte dat niet. Blind: „We hebben te gen Arsenal en Boca Juniors niet veel kansen gecreëerd. Als het wel lukte, maakten we het niet af. Dat moet beter." GPD van onze sportredactie MIERLO - Max van Heeswijk heeft gisteren de eerste etappe van de Eneco Tour gewonnen. De Nederlandse renner van Discovery ging na 189,4 kilometer tussen Geel en Mierlo na een sprint als eerste over de streep. Achter Van Heeswijk volgde op de tweede plaats de Italiaan Marco Zanotti en werd de Nederlander Ste ven de Jongh derde. Van Heeswijk is ook de nieuwe lei der in het algemeen klassement. De tweede etappe wordt vandaag op Nederlandse bo dem gereden, over 178,5 kilometer, en gaat van Geldrop naar Sittard-Geleen. Meerdere favorieten voor de eindzege verloren giste ren seconden in het klassement. Achter Van Heeswijk verloren onder anderen Erik en Thomas Dekker en de Amerikaan Bobby Julich tijd. Het peloton was in drie stukken verdeeld, de Belg Rik Verbrugghe zat in het eerste deel. Hij moest door de bonificatieseconden zijn leiderstrui afgeven aan Van Heeswijk, maar verloor geen extra tijd. Julich en Erik Dekker gaven vier seconden toe, terwijl Thomas Dek ker er acht verloor. Hij staat nu in het klassement 33e op twintig tellen van Van Heeswijk. De Italiaanse sprinter Alessandro Petacchi finishte in een groep met onder anderen de Spanjaard Victor Hu- go Pena op 6.04 van de winnaar. Petacchi rijdt met een gebroken pink en had al aangekondigd zich niet te bemoeien met massasprints. ANP foto Vincent Jannink/ANP door Vincent de Voogd ROTTERDAM - Met een Formu le 1-auto door je eigen stad rij den is voor weinig mensen weg gelegd. Voor de 23-jarige Robert Doornbos staat het zondag te ge beuren. „Mijn collega's zijn ja loers op me." Vorige week, rond om de Grand Prix in Boedapest, had hij andere coureurs in de Formule 1 verteld over Monaco aan de Maas, in 'zijn' Rotter dam. „Jarno Trulli vertelde dat hij dat ook wel eens zou willen meemaken." Robert Doornbos kent Rotter dam uiteraard als zijn broek zak, hoewel hij alweer een tijdje in het Italiaanse Viareggio woont. „Ik ben geboren in het Havenziekenhuis bij de Maas boulevard. Het circuit ken ik na tuurlijk al, hoewel ik er nog eens langs zal lopen om op de tails als putdeksels te letten", lacht 'het kind van de stad'. Asfalt Christijan Albers had eerder aangegeven dat 'Monaco aan de Maas' eigenlijk geen goede naam voor het evenement is. Het asfalt ligt er in Rotterdam veel strakker bij dan in het prinsdom in Zuid-Frankrijk. Doornbos kan zich wel vinden in die stelling. „En Monaco is een racewedstrijd, dit is een de monstratie Het publiek zit er Robert Doornbos (links), Christijan Albers (midden) en Ho-Pin Tung maken een proefrit op minibikes, over het parcours waar ze tijdens Monaco aan de Maas zullen rijden. foto Victor van Breukelen/GPD nu bovenop. Net als bij de Tour de France." Het is een publiek geheim dat Albers en Doornbos, de twee Ne derlandse kanonnen in de For mule 1, niet goed met elkaar overweg kunnen. Tijdens een ge zamenlijke persconferentie gis terochtend in het centrum van Rotterdam spraken ze niet met elkaar. Na afloop deden ze af zonderlijk hun praatje en daar na scheidden hun wegen. Bei den willen er niet over praten. Ze zitten allebei in hetzelfde Mi- nardi-team Over Monaco aan de Maas ver telt Doornbos wel honderduit. Er wordt geopperd dat Rotter dam ooit een echt stratencircuit kan worden. „Als het zondag een groot succes wordt, zal ik ze ker een balletje opgooien", toont de Rotterdammer zich al vast een ambassadeur. Albers werd eerder deze week al gevraagd hoe hard hij over de Coolsingel gaat rijden. „Ik heb geen idee. Staan er hier geen flit sers?" grapt de man uit 't Gooi. „Ach, het gaat helemaal niet om de snelheid. Als ik keihard langs race, hebben de toeschou wers daar juist weinig plezier van. Ik wil laten zien hoe wend baar de auto is, hoe de bolide ac celereert en hoe snel hij ook weer stilstaat. Ik ga straks met achttienduizend toeren over het Hofplein. Dat plein is nog nooit afgezet voor een evenement! Ik vind het echt fantastisch dat Rotterdam zoiets organiseert." Doornbos verwacht honderddui zenden mensen „Toen ik in Duitsland op Hockenheim reed, werd ik in positieve zin verrast door het aantal Nederlandse supporters op de tribunes. Met Doornbos-vlaggen, prachtig! Nou, als zoveel mensen daar al heenreizen, wordt het in het cen trum van Rotterdam echt een gekkenhuis. In Duitsland dacht ik nog: het lijken wel voetbal supporters." En, met een glim lach: „Hopelijk worden de men sen zondag niet zo enthousiast dat ze proberen de Coolsingel op te lopen." Een Grand Prix rij den of een demo geven in zijn ge boortestad? „Daar hoef ik niet over na te denken. De Grand Prix natuurlijk. Daar heb ik al tijd voor gereden, daar heb ik al tijd van gedroomd. Dit is ook su perleuk, maar geen werk. Dit is puur lol." GPD ROME - Gilberto Simoni heeft de leiding van de Lampre- wielerploeg te kennen gegeven dat hij de ploeg aan het eind van dit seizoen gaat verlaten. Eerder werd al bekend dat Quick Step pogingen onderneemt de Italiaan te con tracteren. Quick Step wil Simoni graag aantrekken als kopman voor de Ronde van Italië. Simoni won de Giro d'Italia in 2001 en 2003. GPD BONN - Jörg Ludewig fietst volgend seizoen voor T-Mobi- le. De Duitser komt over van de Italiaanse ploeg Domina Vacanze. Daarvoor was hij in hetzelfde land vier jaar lang actief voor Saeco. Ludewig is de vierde aanwinst van T-Mobile voor het volgende seizoen. Tijdrijder Mi chael Rogers, sprinter Thomas Ziegler en Patrik Sinke- witz gingen de nummer 38 van de laatste Ronde van Frankrijk voor. ANP MIERLO - Rudie Kemna is de beoogde assistent-ploeglei der van Shimano-Memory Corp. De 37-jarige sprinter uit Deurningen is in gesprek met ploegmanager Arend Schep pink over een kaderfunctie bij de tweede wielerploeg van Nederland. „We hebben beiden dezelfde intentie", zegt Kemna, die na dit seizoen stopt met wielrennen. In het huidige contract van Kemna is al opgenomen dat hij na af loop van zijn loopbaan kan worden opgenomen in de ploegleiding. De Nederlands kampioen van 2003 zegt als assistent veel van ploegleider Piet Hoekstra te kunnen le ren. Kemna: „Alles hangt puur af van het financiële plaat je, maar ik denk zelf dat ik een goede assistent zou kun nen zijn." GPD ROTTERDAM - Feyenoord kan voorlopig geen beroep doen op Romeo Castelen. De aanvaller van de Rotterdam se ploeg is naar verwachting drie tot vier weken uitge schakeld door een dijbeenblessure. Hij liep de kwetsuur woensdagavond op in de oefenwedstrijd tegen Charlton Athletic in Londen (2-0). Castelen onderging gisteren een onderzoek in een Rotterdams ziekenhuis. Daaruit bleek dat hij een scheurtje in zijn hamstring heeft. Door de bles sure mist Castelen het begin van de competitie in de eredi visie en waarschijnlijk ook de oefeninterland van Oranje tegen Duitsland, op 17 augustus in Rotterdam. ANP DEN HAAG/LONDEN - Stefan Postma, oud-keeper van Utrecht en De Graafschap, wordt de opvolger van Edwin van der Sar bij Fulham. Hij wordt door Aston Villa voor de duur van vijf maanden verhuurd. Hij vervangt eerste keus Jaroslav Drobny die langdurig is geblesseerd. GPD LONDEN - Phil Neville speelt het komende seizoen voor Everton. De 28-jarige verdediger komt over van Manches ter United, de club waarvoor hij tien jaar speelde. Neville moet nog wel een medische keuring ondergaan. ANP door Marc van Veen HELSINKI - Churandy Martina loopt de 200 meter tijdens de we reldkampioenschappen atletiek mis. De sprinter van de Neder landse Antillen, die onlangs in Heusden het Nederlands record op de 100 meter op 10,18 secon den bracht, schreef zich te laat voor de discipline in. Martina start voor de Antillen wel op de 100 en 4 x 100 meter. Martina liep dit seizoen al 20,32 seconden op de 200 meter. In eer ste instantie wilde hij door het drukke programma (10Ó meter en estafette) geen 200 meter lo pen. Maar toen hij de wereld ranglijst van dit seizoen zag, meldde hij zich alsnog bij de in ternationale federatie. De in Amerika studerende sprinter zou met zijn tijd een aardige kans op de finale hebben. Op de startlijst in Helsinki staan slechts zes atleten die dit sei zoen sneller waren. „Die kans op een finaleplaats wilde ik graag grijpen", zei Martina over de poging zich alsnog in te schrijven. De aanmelding ge beurde uiteindelijk te laat. „De inschrijving arriveerde op 26 juli bij de internationale federa tie IAA.F. Een dag te laat", zegt coach Wendell Prince. ANP door Henri van der Steen ZEIST - Je mag het vanaf van daag niet meer oneens zijn met voetbalscheidsrechters. Je mag het in elk geval niet laten blij ken, want je krijgt meteen een gele kaart. Of een rode, als het de arbitrage te gortig wordt. Het protesteren bij en vooral het intimideren van de scheids rechter wordt steeds erger. Je ziet steeds vaker een veront waardigde speler die de arbiter met veel misbaar duidelijk maakt het oneens te zijn met een beslissing, waarna vijf, zes ploeggenoten toestormen om hun collega bij te vallen. Trainers beschouwen dit als een staaltje teambuilding en moedi gen het gezamenlijk protesteren aan, scheidsrechters moeten van af nu reageren met een gele kaart voor de aanstichter van het oploopje. En rood voor hand tastelijk gedrag of grof taalge bruik. Deze instructies kregen de scheidsrechters in het betaalde voetbal gisteren mee in Zeist, waar het korps werd getest op spelregelkennis en uithoudings vermogen, waarna ze fris en blinkend werden gepresenteerd. Het geel voor het mekkeren te gen de scheidsrechter is een van de hernieuwde afspraken, die vanavond bij de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal (Ajax-PSV) in de praktijk moe ten worden gebracht. Een echte regelverandering is de volgende: het is, bij een in gooi, niet meer toegestaan op de lijn te gaan staan om op die ma nier de ingooier te hinderen. De tegenstander moet voortaan minstens twee meter afstand tot de lijn in acht nemen. Voor wat betreft de instructies zijn er nog een paar nieuw, al dan niet aan gescherpt of nog eens aange stipt: scheidsrechters moeten be vorderen dat het spel op tempo blijft, de verzorger moet niet te snel op het veld worden geaccep teerd, de voordeelregel moet zo veel als mogelijk worden ge bruikt, vrije trappen dienen zo snel mogelijk genomen te wor den. En piercings, oorbellen en trouwringen worden niet meer getolereerd op het veld. GPD ZEIST - Dick Jol (49) en Roelof Luinge (50), de tweede oudste scheidsrechters in het betaalde voetbal, fluiten nooit meer een klassieker, de benaming voor de onderlinge duels tussen Ajax, Feyenoord en PSV. De KNVB heeft besloten dat voor deze topwedstrijden de voorkeur moet uitgaan naar jon gere scheidsrechters. In Neder land bestaat, anders dan interna tionaal waar arbiters met 45 jaar moeten stoppen, geen leef tijdslimiet voor scheidsrechters. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19