Ik wil de schoonheid delen PZC PZC PZC www.pzc.nl/regiolink PZC viert de bekroning van The Lion ctie §xi@i 10*11 Verras een familielid of een vriend(in) met een cadeau abonnement op de PZC het alfabet van Zeeland vrijdag 5 augustus 2005 l(j nummer |i vin controle bezorging) 1 door A.J. Snel Haar uitzicht is een voorschot op de hemelse vrede. Nabij Hulst de buurtschap Luntershoek; Sasdijk. Het pand is niet opzienbarend maar de ach tertuin vormt de ereloge aan de rand van het paradijs: het krekengebied Het Groot Eiland. Wie bij het betreden van de ruimte niet aanstonds alle grimmig heid laat varen, is rijp voor opname in het dolhuis. Van deze plek komen de co lumns van Marleen Blommaert. Milde stukken zijn het, als regel. Geen wonder. Ze onderkent wel dat al les in het leven breekbaar is, maar zo lang harmonie heerst, zal Marleen die niet verstoren. Integendeel. Zoals ze een volmaakte woonst heeft gezocht en gevonden, zo zoekt en vindt ze vaak schoonheid. „Die is er zo veel. En als ik die zie, deel ik die graag." Gepolijst Op de woensdagen staat op pagina twee van de Provinciale Zeeuwse Courant de column van Marleen Blommaert. Ze schrijft ze sinds zo'n anderhalf jaar. De stukken bieden een rustpunt tussen de hectiek van hard nieuws en stekelige op vattingen. Haar colums zijn rond, glad, gepolijst. Dat past bij haar, zoals de ron de kreken onder een hoge, soms jagende Zeeuws-Vlaamse lucht bij haar passen. Ze kan wel jaloers zijn op mensen die zich heel direct uiten en ruim baan ge ven aan hun woede. „Er is zoveel waan zin en hysterie op allerlei gebied en ik kan me ook wel indenken dat mensen hun boosheid willen ventileren. Maar dat hoort niet bij mij. Ik probeer met wat ik schrijf een soort rust, beschou wing, weldenkendheid te brengen. Ik schrijf wel eens een boos stukje maar zo dra ik het heb afgerond, blijkt het niks te zijn. Het wordt stilistisch minder en als ik het teruglees vraag ik me af wat de toegevoegde waarde is. Goed, je bent je eigen boosheid een beetje kwijt, maar dat is het dan ook wel. Nee, die boze stukjes krijgen de lezers van de krant niet onder ogen. Communicatief bereik ik meer met de rustige toon die bij mij hoort dan met getoeter. Je moet je niet te ver verwijderen van wie je zelf bent. Ik probeer bij het schrijven dicht bij me zelf te blijven." Schrijven is voor Marleen een feest, zegt ze. Dat heeft alles te maken met de vrijheid die ze erin vindt. Ze heeft zich in de ambtelijke wereld beroepsmatig foto Wim Kooyman lumns probeer duidelijk te maken. Het is zo pijnlijk dat er tegenstellingen, haat en nijd zijn, terwijl je met een beet je verstand en goede wil een heel stuk verder zou kunnen komen. Er wordt niet genoeg tijd genomen om na te den ken. Dat zie je in onze samenleving ook in het onderwijs. Er worden heel veel feiten aan kinderen aangeboden, maar er is niet genoeg tijd om ze te laren na denken over hoe dingen zich tot elkaar verhouden." Vorm Ze schrijft veelal bespiegelend, over pro blemen, over schoonheid en over stem mingen. De ene keer gaat het haar er vooral om een boodschap over te bren gen; soms gaat het overwegend om de vorm. „Ik kan voldoening vinden in een formulering. En in reacties die ik wel krijg uit mijn omgeving. Dat geeft het warme gevoel dat je iets deelt." Marleen Blommaert: 'Boosheid ventileren, dat hoort niet bij mij'. vele jaren beziggehouden met de samen stelling van nota's en het schrijven van speeches. In die wereld gaan teksten langs talrijke bureaus en stroomt er nog al wat water door de zee voor de laat ste, verlossende paraaf is gezet. Blom maert: „De vrijheid die je krijgt als je voor de krant schrijft, is geweldig. Een verademing." Verstilling Blommaert (1962, Hulst) studeerde lite ratuurwetenschap en specialiseerde zich in het fenomeen 'taal en minderhe den' maar ze kwam terecht in ambtelij ke organisaties waar ze zich bezighield met organisatie, personeelswerk en ar beidsmarktbeleid. Anderhalf jaar gele den onderbrak ze haar loopbaan om te helpen zorgen voor haar moeder, die in de laatste fase van het leven was. Ze ves tigde zich met man en kinderen in haar land van herkomst, Zeeuws-Vlaande- ren en ze begon, in een periode van ver stilling en bespiegeling, met haar co lumn. Sinds kort heeft ze een nieuwe baan: secretaris van de Rekenkamer van de provincie Zeeland. Ze haat het hoe vaak kwesties worden versimpeld. Ze tracht vanuit haar be schutte wereld in de buurtschap proble men in een breder kader te zetten. „Ik verbind graag. Bij voorbeeld als ik mijn gedachten laat gaan over de impact die de media hebben op mijn gemoedsrust. Kort na de aanslagen onlangs in Lon den zag ik een Marokkaan lopen met een rugzakje. In stelde bij mezelf vast dat ik niet meer normaal naar die jon gen kon kijken. Het lukte me niet onbe vooroordeeld te zijn. Daar denk ik dan op het terras hier thuis nog eens over na. Het gaat om reacties en verschijnse len, waaraan je niet achteloos voorbij moet gaan. Je moet verder kijken dan je neus lang is. Dat is wat ik in mijn co- Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. In Zonnemaire straalt het licht en in Hulst is er het gevoel dat dedjl geraad niet ver meer is. De aankondiging dat in dit hoekje van de rubriek Redactie Reactie voortaan wekelijks uw goede nieuws j wordt gepubliceerd en de uitnodiging aan de lezers dat aan te rei- j ken, leverde plezierige berichten op. Van benoorden de Ooster-en bezuiden de Westerschelde. Een aardig begin dus. Als u de lezersrJ dacteur blijft benaderen met positieve berichten, kan de rubriek een blijvertje worden. Wie iets heeft te melden, vindt adressen en telefoonnummer in het colofon, linksboven in deze rubriek. In alle opzichten geslaagd was de afgelopen periode voor Patrick van Nieuwenhuijze uit Zonnemaire. Hij behaalde aan het Sint Wild brordcollege in Goes het havo-diploma, hij heeft een leuke vakantie] baan en... hij heeft een vriendin. Wat wil een mens van zeventien nog meer. Tijdens dat examen was er even een dipje. Hij haalde een 6.6 voor het economievak management en organisatie en dat stond hemnie aan. De voorafgaande tentamens hadden veel betere resultaten te zien gegeven. Hij besloot daarom.voor dat ene vak herexamen te doen en haalde op zijn eindlijst alsnog de 8 waarop hij vond dat hi recht had. Dat ziet er dus goed uit voor iemand die dit najaar aan de Hogeschool Rotterdam commerciële economie gaat studeren. Waar hij wil uitkomen? Bij een mooie baan die te maken heeft reet sport. Dat kan bij een vereniging zijn maar ook bij een concern da- sportartikelen in de markt zet. De studie trekt hem aan, het feit dj hij in een heel nieuwe wereld terechtkomt, met vijfduizend studen ten, deert hem niet. Integendeel; leert hij weer eens andere mensen kennen. Maar eerst is er vakantie. De komende weken heeft hij vrij, samen met Sjantal, die hij kort geleden in Renesse leerde kennen. Fietsvoetveer A.F.M. Broekmans uit Hulst veerde op toe hij via de PZC vernam dat de oude veerhaven van Kruiningen een project wordt waarde natuur het werk gaat doen. De haven moet op natuurlijke wijze aai slibben zodat op den duur slik, schor en ondiep water ontstaan. Broekmans, die al lang ijvert voor het openhouden van mogelijkht den voor een fietsvoetveer, komt tot de slotsom „dat Rijkswater staat afgestapt is van het onzalige plan om, (deels gefinancierd® gelden van de milieucompensatie verdieping Westerschelde) de ha vens van Perkpolder en Kruiningen te slopen. Zogenaamd om na tuurgebiedjes te creëren, maar met doel om van het onderhoud vaJ de havens af te zijn." Hij vindt de verandering in het denken van de Rijkswaterstaat be-L langrijk, omdat het daardoor in de nabije of verdere toekomst, voJ zover het gaat om de de haven van Kruiningen, mogelijk blijft eet veerverbinding tot stand te brengen. De inwoners van Reimers- j waal, Hontenisse en Hulst willen dat in meerderheid. Als een hinderpaal ziet Broekmans nog het voornemen van de ge meenteraad van Hulst om, op basis van Plan Perkpolder van onde nemers, de haven van Perkpolder te bestemmen voor bootjes van buitenlanders. „Daar zal nog iets aan gedaan moeten worden. Eet verantwoordelijk handelend bestuur mag in de huidige tijd geen maatregelen nemen, die de voor de regio belangrijke veerverbin ding voor altijd onmogelijk maakt", meldt hij strijdbaar. Citaat: Slecht nieuws heeft zwaluwvleugelen, goed nieuws gaat op krukken. Philip Massinger FOTOGRAFIE: Deen van M Als trouwe abonnee ontvangt u nu 50% korting op het tweede kaartje! The Lion King is door het Nederlandse publiek gekroond tot Musical van het Jaar 2005. Een geweldige waardering voor deze Koning der Musicals die al ruim één jaar te zien is in een uitverkocht Fortis Circustheater in Scheveningen. Al bijna één miljoen bezoekers gaven avond aan avond een ovationeel applaus voor deze tri omf van de fantasie. Vier het immense succes van The Lion King mee en verras uw familie, uw gelief de of een collega met dit muzikale avontuur in het koninkrijk der dieren. Zet alle zintuigen op scherp en laat u meevoeren naar de Afrikaanse wildernis voor een verhaal over liefde, loyaliteit en vriendschap. Een unieke ervaring. Reserveer nu voor juli en augustus o.v.v. Dagbladactie PZC en ontvang 50% korting op het tweede kaartje!* Daarnaast ontvangt u als PZC abonnee tevens een gratis consumptie en een glos sy Souvenir Magazine in het theater. Uw Abonnee Voordeel kan zo oplopen tot maar liefst meer dan 40,-1 Bel snel 0900-300 5000 (45 cpm) en reserveer onder vermelding van het code woord: Dagbladactie PZC. Reserveer snel voor de beste plaatsen. PZC hoopt dat u zult genieten van een magische avond! Deze aanbieding is uitsluitend geldig voor abonnees van Wegener Dagbladen eng* dig op voorstellingen van zondagavond t/m donderdagavond in juli en augustus® Deze aanbieding is niet geldig in combinatie met een andere aanbieding en op er j reeds gekochte kaart wordt geen restitutie verleend. U kunt maximaal 8 kaarten bestc- len, op basis van beschikbaarheid van kaarten voor deze actie. In 2005 zijn er get" voorstellingen op 2,9,16 en 23 augustus. The Lion King is uitsluitend te zien in het Fortis Circustheatr Scheveningen. Voor meer informatie www.thelionking.nl ©Disney Algemene voorwaarden abonneevoordeel I Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Geen korting achteraf op reeds betalt j kaarten. Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen. PZC is r» verantwoordelijk en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en ij1 financiële en administratieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties. Wijzigingen'»^ spelregels, data, aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen tijde voorbehouden PnjJ worden uitgegeven zolang de voorraad strekt, PZC BV gaat zorgvuldig om persoonsgegevens. Zie het colofon van PZC voor meer informatie. I® het alfabet van Zeeland F Ontvanger cadeau-abonnement naam ontvanger voorletters) postcode telefoon: plaats Voor maar 9,95 krijgt hij of zij vier weken lang de PZC iedere ochtend thuisbezorgd. Gever cadeau-abonnement naam gever j voórletterfs) iïSjS-'1 m 1: v P' straat nummer i i J postcode plaats: ■SiSaatÉ: i telefoon HEI I Ik'geef hierbij toestemming eenmalig 9,95 van mijn mijn giroVbankrekening te laten afschrijven (ik vul mijn rekeningnummer en handtekening in); giro-/bankrekening - handtekening Uitgeverij PZC BV gaat zorgvuldig om niet persoonsgegevens. In het colofon van dé PZC vindt 'u nadere informatie- Stuur de volledig ingevulde bon een week voor de gewenste ingangsdatum naar: PZC, t.a.v. afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) en u krijgt een feestelijke cadeaubon, om te overhandigen, tijdig toegestuurd. Bel voor meer informatie gratis: 0800 - 0231 231 of ga naar www.PZC.nl/abonneren Een van de dingen waar de re dactie van de krant altijd mee moet uitkijken, dat is het ge bruik van woorden als 'groot ste', 'uniek', 'kleinste', 'langste' en andere superlatieven. Melden we dat een boer uit Kwa- dendamme de grootste suiker biet van dit jaar heeft geteeld, dan maken we een redelijke kans dat een dag later bij de in gang van onze burelen een hele partij nog grotere bieten ligt uit gestald. Ook de langste zonne bloem blijkt bij nader inzien al tijd maar een miezerig plantje. Exclusieve aanbiedingen en kortingen voor abonnees van PZC Schip Deze week publiceerde de PZC een bericht over het grootste containerschip ter wereld dat 13 en 14 augustus de haven van Antwerpen zal aandoen. Ter stond reageerde een lezer, die begin af te dingen. De MSC Pa- melat is met een capaciteit van 9200 TEU's (Twenty foot Equi valent Unit) inderdaad op pa pier het grootste containerschip ter wereld. Echter, volgens die lezer/schrijver is er een betere manier om te bepalen welk schip het grootste is: door te kij ken naar het draagvermogen. Be zie je de kwestie zo, dan zou de Gudrun Maersk het winnen van de MSC Pamela. We zullen nooit meer ondoor dacht de overtreffende trap be stijgen. Alhoewel, de redactie van de krant kan het woord 'nooit' beter niet gebruiken. the [ion King

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16