Arnemuiden krijgt zandstrand Hier vind ik de energie om door te gaan PZC Aanval op Miniatuur Walcheren Inhaalverbod op Oesterdam wordt verder uitgebreid PZC GEOPEND BOUWVAK Kermis in Middelburg Wereld Jongeren Dagen Huurders kiezen grote dorpen Vernielingen aan auto's Rijverbod na alcoholcontrole Man steelt drank uit café Ongevallen in Rilland Zeehondje gevonden Oranjeplaat moet aantrekkelijker worden voor dagjesmensen Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge 0113-341688 www.moerstee.nl MIDDELBURG - Vanaf morgen tot en met donder dag 11 augustus is het ker mis op de Markt en Plein 1940 in Middelburg. In totaal zijn er 33 attrac ties. De spectaculairste at tracties zijn de Booster, een soort grote windmolen met stoeltjes eraan, en de Sensation, een rond zwaaiende arm. Verder staat er een splinternieuw spookhuis op de Markt, met een zwevende gondel. De donderdag- en zaterdag- markten worden tijdens de kermis verplaatst naar het Damplein. Het parkeerter rein op het Hoi' van Tange wordt van 1 tot 15 augus tus gebruikt als kampeer en parkeerplaats voor ker misexploitanten. De kermis is vrijdag van 15.00 tot 24.00 uur open, za terdag van 10.00 tot 01.00 uur en zondag van 13.00 tot 23.00 uur. De rest van de week is de kermis van 10.00 tot 24.00 uur ge opend. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Arwen Meulenbroek: „Het kost veel energie, maar het levert ook veel nieuwe energie op.'' door Maurits Sep MIDDELBURG - Het is niet zo druk meer in de katholieke kerk. Zeker jonge ren zijn er nauwelijks nog te vinden. Als twintiger zit Arwen Meulenbroek meestal tussen grijze hoofden. Daarom kijkt ze uit naar haar vierde Wereld Jon geren Dagen. „Daar vind ik de moed om door te gaan." Op de Wereld Jongeren Dagen komen - zoals de naam aangeeft - jongeren uit de hele wereld samen voor bezinning en gebed. In Keulen worden tussen 15 en 22 augustus een miljoen mensen ver wacht. Het thema is Komt laten wij aan bidden. Dat zeiden de drie koningen toen ze Jezus bezochten en de relieken van de koningen zouden in de Dom van Keulen liggen, verklaart Arwen Meulen broek de keuze voor Keulen. De Middelburgse (25) kan niet wachten tot het zover is. Ook al is het haar vier de keer - na Parijs (1997), Rome (het ju beljaar 2000) en Toronto (2002) - het blijft een indrukwekkende ontmoeting met leeftijdgenoten uit allerlei landen en met allerlei culturen en verhalen. Arwen: „Dat wordt weer heel ver moeiend ja. Zo veel mensen samen. En zo veel gesprekken die je voert. Over het geloof, over wereldproblemen, maar ook over persoonlijke problemen en hoe het is om in een ander land te studeren en te leven." Lange gesprekken leiden tot korte nachten. „Het kost veel ener gie, maar het levert ook veel nieuwe energie op." Het belangrijkste vindt zij dat jongeren elkaar daadwerkelijk willen ontmoe ten. „En als je elkaar kent, wens je el kaar ook geen kwaad meer toe." Dat is tevens haar medicijn tegen de verhar ding die zij in de samenleving, wereld wijd, signaleert. „Het fundamentalisme groeit. En niet alleen onder moslims." Met de maatregelen die overheden ne men, heeft zij af en toe best moeite. „Veiligheid komt in de plaats van priva cy. Dat gaat ver." Aanslagen Vlak voor haar derde Wereld Jongeren Dagen in Toronto sprak ze de verwach ting uit dat het wel goed zou komen met de wereld. Dat zei ze nog geen jaar na de aanslagen op het World Trade Cen ter in New York op 11 september 2001. Sindsdien zijn nieuwe aanslagen ge pleegd in Madrid en Londen. „Ik denk nog steeds dat het goed zal ko men, maar we zullen daar met z'n allen harder voor moeten werken", zegt Ar wen nu. „Ik hoop dat mensen elkaar wil len leren kennen. Als we stapsgewijs te rug naar elkaar komen, zijn we niet meer anoniem voor elkaar." Natuurlijk heeft ze de afgelopen jaren wel eens getwijfeld. Door zich te rich ten op wat goed gaat, houdt ze het vol. „Toen de paus was overleden, kwam een Koerdische vrouwenvereniging naar onze katholieke kerk in Middel burg. Zij hadden hem ook een bijzonde re man gevonden en wilden dat met ons delen. En straks in Keulen logeren wij met onze groep van veertig jongeren uit het bisdom Breda bij de Lutherse kerk in Wuppertal. De gastvrijheid van een ander geloof tegenover ons, is ook een positief signaal." Arwen Meulenbroek gaat dit keer mee als begeleider. Ze wil ei-voor zorgen dat anderen kunnen meemaken wat zij eer der heeft meegemaakt. In Parijs heront- foto Ruben Oreel dekte ze het katholieke geloof, dat ze als kind uit een katholiek gezin wel ken de, maar waar ze als tiener weinig meer mee op had. „In Parijs heb ik gezien wat het katholicisme doet met mensen, de vreugde die ze beleven. De tweede keer, in Rome, ben ik dat in mijn hart gaan voelen. Ik zat voortdurend te stra len. De derde keer, in Toronto, dacht ik: nou, waar blijft dat gevoel nu? Totdat ik besefte dat ik zélf die keuze moest maken. Dat heb ik gedaan en nu is het geloof in mij verankerd." Zetje Ze zag toen ook paus Johannes Paulus II van zeer dichtbij. „Dat was het laat ste zetje dat ik nodig had." In Keulen komt de nieuwe paus, Benedictus XVI. De vorige, zegt Arwen, was een gevoels mens die jongeren serieus nam en de Wereld Jongeren Dagen ook heeft be dacht. Zijn opvolger beschouwt zij als een intellectueel. „Hij zal ons meer op ons verstand aanspreken: waarom gelo ven we en hoe doen we dat?" Anven hoopt dat de Wereld Jongeren Dagen in Keulen laten zien 'dat een mil joen jongeren samen kunnen zijn zon der dat ze meteen bommen op elkaar gooien'. „En dat het katholicisme wel een oud, maar geen dood geloof is." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Arsenaal toren in Miniatuur Walcheren ligt plat. Vandalen hebben de kleine versie van de Vlissingse toren in de nacht van dinsdag op woensdag omgeknakt. Ook een molen en het reuzenrad raakten beschadigd. De nachte lijke indringers kwamen binnen door het prikkeldraad door te knippen. Het miniatuurpark neemt na twee nachtelijke bezoe ken van vandalen maatregelen om herhaling te voorkomen. „We hebben de buurt in een brief gevraagd om alert te zijn", zegt directeur S. van Rijswijk. 0„We hebben ook een beveili gingsbedrijf ingeschakeld dat zes keer per nacht op en rond het park gaat surveilleren." In het verleden zijn er na tips van buren al eens mensen aange troffen op het park. „Dat ging om jongeren uit de buurt die rondstruinden." Ruim vier jaar geleden werd de miniatuurver sie van de Lange Jan door brand verwoest. De toren was aange stoken door een pyromaan die meer branden op zijn geweten Miniatuur Walcheren-directeur S. van Rijswijk (links) en medewerker P. Sturm zetten de Arsenaalto ren overeind. foto Ruben Oreel had. Miniatuur Walcheren heeft eerder met weinig succes geëxpe rimenteerd met een waakhond om ongewenste bezoekers bui- ten de deur te houden. „Dat was Ramses, een gevaarlijke bou vier, Die sloeg aan bij elk geluid je en dat vonden de buren niet zo leuk." door Harmen van der Werf THOLEN - Inhalen kan straks niet meer op bijna de helft van de lengte van de Oesterdam; de weg tussen Tholen en Zuid-Be veland. De provincie laat dit na jaar over ruim vijf kilometer een doorgetrokken streep aan brengen tussen de twee helften van de weg over de dam. Het gaat met name om stukken weg voor en na het recreatiege bied Speelmansplaten en voor en na de brug bij de Bergse Diep- sluis. De Oesterdam maakt daar twee bochten en de sterk ge groeide bossages ontnemen auto mobilisten het uitzicht. Vlakbij Zuid-Beveland komt ook een volledig inhaalverbod, in een ge deelte van de weg over de dam dat in een flauwe bocht iets om hoog loopt. Op bijna al deze weggedeelten geldt sinds jaar en dag een in haalverbod van één kant. Uit oogpunt van verkeersveiligheid heeft de provincie enkele jaren geleden besloten dergelijke ge deeltelijke inhaalverboden te veranderen in volledige inhaal verboden. Onder meer op de Oost-West weg dwars over Noord-Beveland is dat gebeurd, overigens tot ongenoegen van nogal wat automobilisten die er goed bekend zijn. Zij ergeren zich aan langzame rijders die ze officieel niet meer mogen inha len. De verkeersveiligheid is op de Oost-Westweg wel verbeterd, zo blijkt uit ongevallencijfers. Ook op de Oesterdam hoopt de provincie dit te bereiken. De weg die Tholen en Zuid-Beve land verbindt, nodigt uit tot hard rijden. Over het algemeen wordt er overigens behoorlijk doorgereden op de Oesterdam. De gegevens van het snelheid smeetnet van de provincie Zee land spreken boekdelen. Het volledig inhaalverbod op een deel van de Oesterdam bergt overigens een gevaar in zich. Wie haast heeft of per se hard wil rijden, kan straks nog slechts op een beperkt traject in halen wat juist, tot verkeerson- veilige situaties kan leiden. OOSTKAPELLE - Op het strand ter hoogte van de Duinweg in Oostkapelle is gistermorgen een jonge zeehond aangespoeld. Het beestje is vier tot zes weken oud en weegt tien kilo. Gezonde zee hondjes van die leeftijd wegen dertig tot veertig kilo. Het zeehondje is door mensen van de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren (EHBZ) weg gebracht naar de zeehondenopvang in Pieterburen. Als het is aange sterkt, wordt het weer uitgezet. Het zeehondje heeft de naam Bal ge kregen, naar Gerard Bal, een medewerker van de Stichting Strand Exploitatie. vrijdag 5 augustus 2005 wil HEINKENSZAND - Woningzoekenden hebben binnen het werkgebied van woningcorporatie R B Wonen een duidelijke voorkeur voor huurwoningen in de grotere dorpskernen. Dat geldt niet zozeer voor de gemeente Rei- merswaal, maar des te meer voor de gemeente Borsele. Dat bleek uit het onlangs verschenen jaarverslag 2004 van R B Wonen. Op een aangeboden woning kreeg de corporatie vorig jaar gemiddeld iets meer dan twintig reacties. Voor een huurhuis in 's-Gravenpolder en Hein- kenszand lag dat aantal beduidend hoger, op respectieve lijk achtendertig en veertig. „De mensen kiezen voor dor pen met de meeste voorzieningen", verklaart directeur C. Krijger deze gegevens. VLISSINGEN - Tussen woensdagavond acht uur en gis termiddag twee uur zijn er vernielingen gepleegd aan een auto die geparkeerd stond aan de Sint Kruislaan in Vlis- singen. De voorruit van de wagen werd beschadigd. Het totale schadebedrag is nog onbekend. Aan de Balans in Middelburg werd gistermiddag tussen een en drie ook een auto vernield. Bij deze wagen werden de motokap en het linker voorportier bekrast. Ook hier is het schadbedrag nog onbekend. KLOOSTERZANDE - Tijdens een alcoholcontrole op de Cloosterstraat in Kloosterzande is in de nacht van woens dag op donderdag rond twee uur een 47-jarige automobi liste uit de gemeente Hulst aangehouden. Zij kreeg een rij verbod van drie uur en een boete omdat ze achter het stuur zat met een te hoog alcoholgehalte in haar bloed. DOMBURG - Een achttienjarige inwoner van Wijk bij Duurstede is in de nacht van woensdag op donderdag aan gehouden in de Stationsstraat in Domburg. Rond twee uur 's nachts werd hij in de kraag gepakt, nadat hij gepro beerd had een fles sterke drank weg te nemen uit een hore cagelegenheid in Domburg. Na betaling van een boete van honderd euro is de man weer op vrije voeten gesteld. RILLAND - In Rilland hebben zich gisteren op twee plaatsen verkeersongevallen voorgedaan. Rond zeven uur 's avonds verloor een 35-jarige automobilist uit Rotter dam op de A58 uit de richting Goes de macht over het stuur nadat hij in de berm geraakt was. Hij corrigeerde en reed hierbij de bosjes in. Er was alleen materiële scha de. Tien minuten later vond er op de Haltestraat in Ril land een aam-ij ding plaats tussen een motor en een vracht auto. De 25-jarige motorbestuurder uit Ossendrecht reed over de Haltestraat uit de richting van Rilland. In een bocht gleed hij onderuit. Hierdoor raakte hij op de weghelft waar een vrachtwagen, bestuurd door een 58-ja- rige man uit de gemeente Reimerswaal reed. De bestuur der van de met betonplaten geladen vrachtauto moest hard remmen waardoor de lading schoof. Hierdoor raakte de vrachtauto beschadigd. Zowel de vrachtwagenchauf feur als de motorrijder bleven ongedeerd. (Advertentie) agenda STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kerkplein, 16.00-20.30 uur: Sjezenrijden; GRIJPSKERKE - Galerie De Osseberg, 20.00 uur: Optreden Gilbert Isbin Group, wereldmuziek; VLISSINGEN - St. Jacobskerk en Oude Markt, Kunst- en boekenmarkt; St Jacobskerk, 12.00-13.00 uur; Orgel; Coosje Buskenstraat/Scheldeplein, 8.00-16.00 uur: Weekmarkt; Oranjemolen, 13.00-16.00 uur: Openstel ling gerestaureerde bunker; Cafe Popeye, 20.00 uur: optreden Flush; rinnr Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij Oranje- plaat wordt een zandstrand aan gelegd. Daarmee heeft Middel burg de volgende zomer een ei gen strand binnen de gemeente grenzen. Het strand is onderdeel van een groter plan om recreatiegebied Oranjeplaat aantrekkelijker te maken voor dagjesmensen. Het strand komt bij hotel Beter Uit aan de Oranjeplaatweg. Het wordt 220 meter lang en twintig meter breed. Om het strand van zand te kun nen voorzien, wordt een geul in het Veerse Meer ten westen van Oranjeplaat uitgebaggerd. Ver der wordt veertig meter uit de kant een dam van grind aange legd, evenwijdig met het strand. „Op die manier krijg je een soort pierebadje", zegt D. Steijn van waterschap Zeeuwse eilan den. Boten zullen het strand met kunnen bereiken. „Het wordt dan ook een echt veilig stukje om te zwemmen." Het zand wordt vastgehouden door middel van schermen van wil- 1 gentenen, om te voorkomen dat het zand terug in het Veerse meer waait. Subsidie Middelburg betaalt 50.000 euro i voor het eigen strand, het water- I schap zal hetzelfde bedrag moe- I ten betalen. Het waterschap hoopt daarvoor subsidie van het "Rijk te krijgen. Zeeuwse eilan- den gaat het strandje ook behe ren als het klaar is. i Het strandje wordt openbaar. Twee jaar geleden protesteerde de wijkbeheergroep Arnemui den nog tegen plannen van hotel Beter Uit om het recreatiege- bied af te sluiten. Het gemeente bestuur heeft toen beloofd dat de oever bij Oranjeplaat voor ie dereen toegankelijk zal blijven. Een aantal recreatiebedrijven op en bij de Oranjeplaat heeft uitbreidingsplannen. Hotel Be ter Uit wil recreatiewoningen en appartementen bouwen, cam ping De Witte Raaf wil de stand plaatsen vergroten, en de cam ping zelf uitbreiden. Daarvoor zal de Muidenweg verlegd moe ten worden. Voor het gebied rond Oranje- plaat is een jaar geleden een toe komstplan gemaakt. Uitbrei ding van waterrecreatie is moge lijk door een deel van de polder ten zuid-westen van Oranje plaat onder water te zetten. Om het gebied beter toegankelijk te maken, moeten er wegen wor den verlegd. De Lemmerplaat blijft groen, aan de zuidkant van Oranjeplaat zou ruimte zijn voor een haventje. Binnenkort wordt onderzoek ge daan naar de haalbaarheid van die plannen. Dat onderzoek moet in het najaar klaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11