Britten denken aan invoering terreurtaks Links Berlijn wil beeld van Lenin terug Weer doden bij rellen Khartoem Zwarte dag voor Amerikanen in Irak Astronaut Discovery speelt voor tegelzetter Aanslagen en politiewerk kosten kapitalen V riendschapstrein moet Russen en Tsjetsjenen binden Bush passeert Senaat opnieuw Onschuldige Amerikaan zit 19 jaar Aards stikstof op maanoppervlak Rebellenleiders Filipijnen bestraft Balkenende niet naar Saoedi-Arabië Duitse chauffeur lapte rijtijden aan zijn laars Zuid-Koreanen klonen hond Zorgen om piraterij op volle zee Venetiaan weer president Suriname HOUSION - Astronaut Steven Robinson verwijdert de voegen tussen hittevverende rugkeer op aarde een gevaar kunnen vormen voor het Amerikaanse ruimtevaartuig, tegels van het ruimteveer Discovery. De astronaut Steve Robinson heeft woensdag- Robinson was gistermiddag in een hoogwerker aan de achtttien meter lange trans middag met succes twee stukjes voegsel verwijderd uit de buik van het ruimteveer portarm van het ISS naar de neus van de spaceshuttle gebracht. Na de geslaagde ope- Discovery. Twee stukjes voegsel staken tussend de tegels uit en zouden tijdens de te- ratie maakte de Amerikaan extra foto's van de romp. foto RTR donderdag 4 augustus 2005 van onze redactie buitenland SAKHALINSK - Met een 'vriendschapstrein' wil de pro-Russische regering van Tsjetsjenië de Russen informe ren over de grote veranderin gen die er in de als opstandig bekend staande regio plaats vinden. De treinreis, die gisteren in Sakhalinsk startte, gaat langs 20 Russische steden. Aan boord 68 bekende persoonlijk heden uit Tsjetsjenië waaron der sporters, onderwijzers, geestelijken, artiesten en pers mensen. Het gezelschap staat onder leiding van premier Ser gei Abramov. „Ons doel is de mensen een beter begrip te la ten krijgen van onze cultuur en tradities alsmede de crea tieve, vreedzame ontwikkelin gen in onze republiek", aldus Abramov. „Wij, de Tsjetsje nen, hopen dat deze treinreis, die ons door heel Rusland voert, de negatieve stereo typen die over onze republiek bestaan zal helpen afbreken. Er zijn bij ons vele ontwikke lingen gaande, en wij willen dat alle Russen daarvan ho ren." Het is de bedoeling dat het gezelschap in elke plaats die men aandoet ook op be stuurlijk niveau contacten aanknoopt en overeenkom sten aangaat. De nadruk ligt daarbij op samenwerking in economische en culturele pro jecten. „Jonge Tsjetsjenen verlaten hun land voor de eerste keer om uitvoeiingen te geven tij dens de stops van de trein. Ze ontdekken Rusland ook voor zichzelf en ik denk dat ze zul len begrijpen dat er ook een leven is zonder terreur en angst", verklaarde Jevgeny Sobetsky, adviseur van pre mier Abramov. De trein blijft in elke plaats twee dagen staan. De volgende stop is Kalining rad aan de westkust van Rus land. Volgens Abramov is het enthousiasme voor het pro ject overal even groot. GPD WASHINGTON - De Amerikaanse president Bush heeft voor de tweede maal in twee dagen de Senaat gepasseerd en een hoge overheidspost gevuld. Dat berichtten Ameri kaanse media in de nacht van dinsdag op woensdag. Na de benoeming maandag van de omstreden John Bol ton als ambassadeur bij de Verenigde Naties, drukte Bush dinsdag de benoeming door van Peter Flory als ondermi nister van Defensie voor internationaal veiligheidsbeleid. Net als bij Bolton, hield de Democratische minderheid in de Senaat de benoeming van Flory tegen door steeds pro cedurele bezwaren aan te voeren. ANP PITTSBURGH - De Amerikaan Thomas Doswell, die ne gentien jaar heeft vastgezeten wegens verkrachting, is na een DNA-test vrijgelaten. Dit meldt de Amerikaanse krant USA Today gisteren. De inmiddels 46-jarige Dos well zat sinds 1986 vast omdat hij een destijds 48-jarige vrouw zou hebben verkracht. De DNA-test heeft echter uitgewezen dat het sperma in het slachtoffer niet van Doswell is. De aanklagers hadden zich tegen de DNA-test verzet, maar de rechter zette door. ANP LONDEN - Het maanoppervlak is doordrongen van stik stof die van de aarde afkomstig is. Dit zeggen Japanse we tenschappers in het jongste nummer van het Brits weten schappelijke tijdschrift Nature. De wetenschappers ge ven hiermee een nieuwe verklaring voor de samenstelling van maangrond die door eerdere maanmissies werd mee gebracht. Volgens de onderzoekers ontsnapten geladen stikstofato men aan de atmosfeer van de aarde en overspoelden zij daarna het maanoppervlak. Dit zou zijn gebeurd vlak na dat de aarde en de maan gevormd werden en toen nog dichterbij elkaar lagen. ANP/AFP MANILLA - De Filipijnse regering gaat de immuniteit in trekken van een aantal belangrijke communistische rebel lenleiders. Daartoe is besloten omdat zij weigeren de vo rig jaar opgeschorte vredesbesprekingen te hervatten, zo maakte een hoge regeringsfunctionaris gisteren bekend. Manilla had een groot aantal leiders van het Nationaal Democratisch Front en hun medewerkers en lijfwachten, in totaal ongeveer honderd personen, immuniteit ver leend. De regering hoopte éo het vredesoverleg te verge makkelijken. ANP/RTR DEN HAAG - Alleen minister Bot van Buitenlandse Za ken brengt komende zaterdag een bezoek aan de nieuwe koning Abdullah van Saoedi-Arabië om het Nederlands leedwezen over het overlijden van koning Fahd over te brengen. Bot doet dat namens de Nederlandse regering. Premier Balkenende heeft andere verplichtingen in Neder land en gaat niet naar Saoedi-Arabië. Dat is gisteren mee gedeeld door de woordvoerders van minister Bot en pre mier Balkenende. ANP door Patrick Selbach en Robert Bloemen LONDEN - De Londense autori teiten overwegen een terreurbe- lasting voor de Britse hoofdstad in te stellen. De speciale heffing moet bijdragen aan de enorme kosten voor het onderzoek naai de aanslagen afgelopen maand LATHEN - De vrachtwa genchauffeur die dinsdag in Duitsland een ongeluk met vier dode Nederlanders veroorzaak te, heeft zich niet gehouden aan het rijtijdenbesluit. Dit heeft de Nedersaksische politie gisteren laten weten. i.Net over de grens in Duitsland, .op de A31 ter hoogte van Ter Apel, waren dinsdagmiddag bij een ongeval vier Nederlanders ■'omgekomen. Het ging om een •echtpaar uit Vorden, een man van 60 en een vrouw van 58 Jaar, een vrouw van 59 uit Heel- weg en een wouw van 68 uit Zei- hem. De slachtoffers zaten in een personenauto die van achter werd geraakt door een vrachtwa- gen. De wagen van de Nederlan ders stond in een file, die kort daarvoor was ontstaan door een klein ongeluk. De 37-jarige chauffeur van de betrokken truck heeft waar schijnlijk de file te laat opge- fynerkt en is zonder te remmen --op de rij auto's ingereden. De >Nederlandse auto schoof dooi de klap onder de vrachtwagen |,.die in brand vloog. In totaal raakten dertien personenauto's 'en twee vrachtwagens bij het on- geval betrokken. Het ongeval ge- -■ 'beurde tussen de plaatsen Lat- hen en Dorpen. ANP/DPA SEOUL - Zuid-Koreaanse we tenschappers hebben als eersten ter wereld een hond gekloond. De Afghaanse windhond Snup- py wordt in vandaag het Britse wetenschappelijke tijdschrift Nature voorgesteld. Net als bij het kloonschaap Dol ly, in 1996 het eerste gekloonde dier ter wereld, werd de celkern van een volwassen dier in een eicel zonder kern geplaatst, waarmee vervolgens een draag moeder werd bevrucht. De draagmoeder van Snuppy, een gele Labrador, bracht de pup na I een zwangerschap van zestig da gen met behulp van een keizer- I snee ter wereld. Aanvankelijk had Snuppy het gezelschap van een identieke tweelingbroer, I maar die overleed na 22 dagen aan een longonsteking. Het team onder leiding van dieren- i arts Woo Suk Hwang noemt de kloonmethode nog inefficiënt, j In totaal waren er 123 pogingen nodig voor één succesvolle zwan- I gerschap. ANP/DPA LONDEN - Zwaarbewapende piraten vallen steeds vaker han delsschepen aan bij de kust van Somalië. Negen incidenten zijn de laatste weken gemeld, waar onder een aanval gericht op een volgeladen olietanker. Dat meldde het Internationale Maritieme Bureau, 1MB, giste ren in de Britse hoofdstad Lon den. De piraten beschikken over supersnelle boten met granaat werpers en mitrailleurs. „Een van die boten naderde tot 30 me ter en vuurde op de tanker", schreef het 1MB. De 25.000 tons tanker bevond zich zo'n 160 kilo meter uit de kust van Somalië. „De toestand is zeer alarme rend, vooral het laatste kwar taal. We raken de tel kwijt", zei plaatsvervanger IMB-directeur Jayant Abhyankar. Onduidelijk is volgens het 1MB of er crimine len achter de aanvallen zitten of de Somalische militie. In juni werd een vrachtschip met 850 ton voedsel van de VN gekaapt. De tien bemanningsle den worden nog steeds gevan gen gehouden. Behalve in de buurt van Somalië zijn piraten vooral actief in de wateren rond Indonesië. GPD/RTR in Londen. Dat meldden Britse media gisteren. De klopjacht op de daders en de extra inzet van de politie vergen dagelijks 750.000 euro. Als ge volg van het omvangrijke onder zoek naar de terroristische aan slagen, kampt de politie ook met een groot gebrek aan man kracht. De antiterreuroperatie legt zo'n groot beslag op het per soneel dat lopende grote onder zoeken naar onder meer moor den en drugshandel feitelijk zijn stilgelegd. Veel politiemen sen werken momenteel over en veel verloven zijn ingetrokken. Meer dan duizend detectives zijn ingezet voor het onderzoek naar de aanslagen. Zij krijgen assistentie van duizenden colle ga's op bureaus en op straat die bijvoorbeeld controles uitvoe ren of voor extra beveiliging op de metro moeten zorgen. Ook re- door Wierd Puk BERLIJN - Linkse politici in Berlijn pleiten voor de terug keer van een monumentaal standbeeld van de Russische re volutionair en Sovjet-leider Vla dimir Lenin. Het twintig meter hoge beeld werd in 1991, kort na de Duitse hereniging, van het Leninplein in Oost-Berlijn verwijderd. Sindsdien ligt de granieten Lenin begraven in een bos bij de Duitse hoofdstad. Thomas Flierl (PDS), post-com- munist en senator voor cultuur in het rood-rode Berlijnse stads bestuur, pleit voor een 'museale verwerking' van het monument uit de DDR-tijd. Flierl wordt ge steund door coalitiegenoten van de sociaal-democratische SPD. Die zijn eveneens van mening dat Lenins beeld historische be tekenis heeft en dat er respect vol mee moet worden omge sprongen. De christen-democratische en li berale oppositie noemt de plan nen waanzin. Filosofieën Frier| krijgt het verwijt overleef de ideologieën en hun vertegen woordigers in ere te willen her stellen. „Linkse geschiedsfiloso- fieën horen daar thuis waar Lenin nu is begraven", vindt Frank Henkei, secretaris-gene raal van de Berlijnse CDU: „Diep onder de aarde." Martin Linder van de liberale gionale korpsen hebben al agen ten naar Londen gestuurd. Naast de kosten voor het politio nele werk heeft de Britse over heid ook een fonds gemaakt voor de slachtoffers. Overleven den van de aanslagen in Londen kunnen tot omgerekend 725.000 euro schadevergoeding krijgen. Het maximale bedrag geldt bij voorbeeld voor slachtoffers die bh j vend gehandicapt raakten. Dat maakte de Britse regering gisteren bekend. Bij de vier zelf moordaanslagen van 7 juli vie len 52 slachtoffers, ruim zeven honderd personen raakten ge wond. Voor de nabestaanden van slachtoffers is een basissom van 16.000 euro voorzien. Aalmoes Woordvoerders van belangen groeperingen bestempelden dit bedrag als een aalmoes. Maar volgens de autoriteiten kan ook FDP noemt Lenin een misdadi ger. Linder vraagt zich af waar om de stad, die tientallen miljar- voor families van overledenen de schadevergoeding oplopen tot enkele honderdduizenden eu ro. Het gaat dan bijvoorbeeld om vrouwen of kinderen die hun man of vader als kostwin ner verloren. Overigens werd gisteren de eer ste dader van de mislukte aan slagen op 21 juli formeel aange klaagd. Het gaat om de 23-jari- ge Ismael Abdurahman uit Ken- mngton die officieel in staat van beschuldiging wordt gesteld in verband met de aanslagen op het Londense openbaar vervoer. Een tweede terreurverdachte, Haroon Rashid Aswat, het moge lijke brein achter de eerste aan- slaggolf op 7 juli, waarbij 52 mensen het leven lieten, zal door Zambia zo spoedig moge lijk worden uitgeleverd.Dat maakte president Levy Mwana- wasa van Zambia gisteren be kendgemaakt. ANP/DP A den euro's schuld heeft, geld voor dit soort activiteiten moet vrijmaken. Het standbeeld van beeldhou wer Nikolaj Tomski is in 129 stukken verdeeld. Indien het beeld weer zou worden opge richt past het niet in de exposi tieruimte die daarvoor het meest in aanmerking komt: het Duits Historisch Museum. Dat is namelijk maar tien meter hoog. Bijkomend probleem is dat in de afgelopen veertien jaar vandalen stukken van het monu ment uit de Seddiner Heide heb ben opgegraven en beschadigd. Vertegenwoordigers van de toe ristenindustrie zien wel wat in het idee. „Toeristen die naar Berlijn komen zijn het nieuws gierigst naar de communistische periode", aldus Natascha Kom- patzki van Berlin Tourismus Marketing GmbH. Jaarlijks be zoeken zes miljoen toeristen de Duitse hoofdstad. De verwijdering van het Lenin-monument uit het straat beeld van Berlijn-Friedrichs- hain wordt gezien als één van de meest symbolische momenten in de Duitse afrekening met het communistische verleden. Speelfilm De afbraak van het Lenin-beeld figureert ook in de bekroonde speelfilm 'Goodbye, Lenin!' van Wolfgang Becker. Hierin pro beert een jongen zijn zieke moe der te beschermen voor de psy chologische schok, die de ineen storting van de DDR voor velen betekende. Hij kan echter niet voorkomen dat Lenins granie ten reuzenhoofd, hangend aan takels, vervaarlijk dicht langs het raam van de gezinsflat zweeft. GPD van onze redactie buitenland KHARTOEM - Rellen in de Soe- danese hoofdstad Khartoem heb ben in de nacht van dinsdag op woensdag ten minste twintig personen het leven gekost. Dat hebben de Verenigde Naties in de stad gemeld. Ondanks een nachtelijk uitgaansverbod stroopten gewapende bendes de straten af. Het aantal doden in Khartoem is daarmee sinds het begin van deze week opgelopen tot zeker 84. De onlusten begonnen maan dag, toen bekend werd dat vi ce-president en voormalig rebel lenleider John Garang door een helikopterongeluk was omgeko men. De Soedanese president Omar Hassan al Bashir heeft gis teren een onderzoek aangekon digd naar de dood van Garang. De speciale gezant van VN-baas Kofi Annan, de Nederlander Jan Pronk, heeft de regering hulp aangeboden bij dat onder zoek. De zuiderlingen denken dat Ga rang, een zuiderling, is ver moord door de Arabische noor derlingen. Dinsdag vielen zwar te Soedanezen uit het zuiden in Khartoem noorderlingen met een Arabisch uiterlijk aan. Ook werden winkels geplunderd en auto's in brand gestoken. van onze redactie buitenland BAGDAD - In Irak zijn gisteren zeker veertien Amerikaanse mi litairen door een bomaanslag ge dood. Ook hun tolk kwam om het leven, aldus de Amerikaanse strijdkrachten in Bagdad. Het voertuig waarin de militai ren zaten, werd nabij de stad Ha- ditha geraakt door een zelfge maakt explosief. Een Ameri kaan raakte gewond. De zegs man noemde de aanval een van de zwaarste van de laatste tijd. Maandag sneuvelden zeven ma riniers nabij Haditha. Sinds de Amerikaanse invasievan Irak in 2003 zijn ruim 1800 Amerika nen gesneuveld. Dinsdag scho- Volgens ooggetuigen trokken ook gewapende moslims door de stad die onder de aanhef „God is groot" ongelovigen aanvielen. Zuiderlingen hebben op hun beurt de imam van een moskee gedood. De Soedanese Volksbe vrijdingsbeweging van Garang (SPLA) heeft de bevolking opge roepen kalm te blijven. De Verenigde Staten hebben twee gezanten naar Soedan ge stuurd die moeten helpen om te voorkomen dat het vredesbe- stand dat Garang met president Omar al Bashir had gesloten in duigen valt. Garang wordt zater dag begraven in de Zuid-Soeda- nese stad Juba. Hij was een van de belangrijkste leiders van de overwegend christelijke Zuid-Soedanese rebellen die ja renlang een bloedige strijd uit vochten met de moslimregering in het noorden. Daardoor kwa men naar schatting twee mil joen mensen om het leven. Al Bashir heeft gezegd erop te ver trouwen dat het nog maar on langs bereikte vredesverdrag overeind blijft. Ook Garangs op volger bij de vroegere rebellen beweging SPLA, Salva Kiir Ma- yardit, wil dat de beweging voortgaat op de vreedzame weg die is ingeslagen. Kiir, wordt vrijwel zeker de nieuwe vi ce-president in de centrale rege ring in Khartoem. ANP/RTR ten onbekenden in de Zuid-Iraakse stad Basra de Ame rikaanse journalist Steven Vin cent dood. Vincent werkte voor de New York Times en Christi an Science Monitor. Volgens de politie werd Vincent door vier mannen ontvoerd en doodge schoten. Op de opiniepagina van de Ame rikaanse krant The New York Ti mes bekritiseerde Vincent afge lopen weekeinde nog het groeiend islamitisch fundamen talisme in de havenstad. Hij stelde dat de Britse troepen niet in staat zijn om te voorko men dat Basra steeds meer on der controle komt van radicale sjiitische groeperingen. ANP/ AFP/RTR PARAMARIBO - Een supporter van Bouterse's Nationale Democratische Partij zit in Paramaribo op de hoogste tribune van het incloorstadion waar volksvertegenwoordigers een nieuwe president kiezen. Ronald Venetiaan van het Nieuw Front Plus kwam daarbij als winnaar uit de bus. Het zit tende staatshoofd kreeg 560 stemmen van de in totaal 879 kiesgerechtigden. Tegenkandidaat Ra bin Parmessar van het strategisch verbond Nationale Democratische Partij/Volksalliantie voor Vooruitgang kreeg 315 stemmen. Er waren vier ongeldige stembiljetten. Venetiaan gaat het ambt voor de derde keer vervullen. Hij had van 1991 tot 1996 al het roer in handen en werd beide malen bijgestaan door vice-president Jules Ajodhia. foto Edward Troon/ ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5