Pinnen in veel winkels onmogelijk PZC Diabetici zijn gevaar op de weg Meer autoschade door slechte weg KNMI verwacht toch nog een beetje zomer NS zetten relatie-boot in Politie graaft vermoedelijk lijk vermiste Utrechtse op Interpay dreigt automaten af te sluiten Opbrengst daalt voor biologische groentetelers Werk Toonder gestald in museum Schuldeisers worden steeds harder Herdenking voor Duisenberg Laatste slachtoffer tsunami Defensie mag bos kappen Rachid B. niet met leden van Hofstadgroep berecht donderdag 4 augustus 2005 van onze redactie binnenland DE BILT - De zomer in Neder land lijkt van slag. Terwijl Zuid-Europa gebukt gaat onder bijzonder warm en droog weer, is het in Nederland bewolkt, somber en nat. Maar voor de thuisblijvers is er hoopvol nieuws. Het KNMI verwacht vanaf begin volgende week min- I der neerslag en hogere tempera turen. „De wind gaat volgende week liggen, de neerslagkans duikt on der de 50 procent en de tempera tuur blijft iets onder de 22 gra den", voorspelt H. Geurts van het KNMI gisteren. Hoe lang dat aanhoudt en wat we verder kunnen verwachten in augus tus, is onduidelijk. Maand- en seizoensverwachtingen werken in grote delen van de wereld goed. maar voor West-Europa en dus ook Nederland zijn de technieken nog niet goed ge noeg. Hoewel juli gevoelsmatig weinig zomerweer bood - het was nat en somber - was deze maand volgens het KNMI toch aan de warme kant. De gemid delde temperatuur was 17,7 gra den en dat is 0,3 graad warmer dat het langjarig gemiddelde. De dagen tussen 20 juli en 20 au gustus is over het algemeen de natste en warmste periode van het jaar. Ze staan in de volks mond ook wel bekend als de Hondsdagen, genoemd naar de stand van de heldere ster Sirius van het sterrenbeeld 'De Grote Hond'. Sirius komt in die periode tege lijk met de zon op en is dan niet te zien. Een vochtig warm, broeierig weertype met zo nu en dan een paar stevige buien is ka rakteristiek voor de Hondsda gen. Vooralsnog is het echter juni dat met de eer van zonnig ste en warmste periode gaat strijken. In totaal werden in juni in De Bilt achttien warme en tien zomerse dagen geno teerd. Van 18 tot en met 24 juni kon zelfs een hittegolf worden geboekt. De hoogste tempera tuur werd gemeten op vliegbasis Gilze-Rijen, daar was het op 20 juni 34,7 graden Celsius. ANP idoor Matthiis Rotteveel I AMSTERDAM - Betaalorganisa- tie Interpay dreigt enkele hon derden betaalautomaten in win- kels binnen twee weken af te (sluiten. Op 1 september trekt In terpay definitief de stekker uit alle pinautomaten in Nederland se winkels. Bij winkeliers die ,dan nog geen contract hebben I afgesloten met een van de Neder landse banken, kan dan niet 'meer door klanten worden ge pind. iVan de 190.000 pinautomaten die Interpay begin vorig jaar nog ondersteunde, hebben bijna alle eigenaren een nieuwe leve rancier gevonden. Interpay mag vanaf volgende maand niet meer direct zaken doen met detaillisten, als gevolg van nieuwe wetgeving. j,Wij ondersteunen nu nog maar 587 automaten", zegt een Inter- ipay-woordvoerder. Nieuw contract LWe hebben de winkeliers heel lang de tijd gegeven om de over- Istap naar een bank te maken. Af- Jgelopen maandag hebben we voor het eerst de betaalautoma ten afgesloten. Voor winkeliers idie daarop reageerden hebben we het apparaten weer aangeslo ten. Zij hebben twee weken extra de tijd gekregen om een mieuw contract bij een bank af .'te sluiten," ;Ruim een maand geleden beheer de Interpay nog ruim dertiendui- [zend betaalautomaten in het land. In de afgelopen maand ihebben dus relatief veel winke- DEN HAAG - In de tweede helft van de jaren negentig leverde de 'teelt van biologische groenten .boeren een goede boterham op. Sinds 2003 staan die opbreng sten door een 'te groot aanbod' londer druk. constateert het (Landbouw Economisch Insti- ttuut (LEI). ^Tussen 1996 en 1999 verdiende biologisch akkerbouwer larlijks gemiddeld bijna 60.000 iuro. Van 2001 tot en met 2003 laaide dat inkomen naar ruim 0.000 euro. In 2003 was dat be- 'ag afgenomen naar iets meer lan 12.000 euro. Iet instituut schrijft de lagere ibrengsten toe aan een te >ot aanbod. De biologische leren concentreren zich veelal ip de teelt van groenten, terwijl fee minder vaak granen, aardap pelen en bieten verbouwen. [Tevens profiteerden de bioboe- ren eind jaren negentig van de matige tot slechte jaren' in de reguliere' akkerbouw, waardoor zij een relatief hoge prijs voor Bun producten kregen. ANP liers hun contract opgezegd. „Dat waren vooral winkelke tens", aldus de woordvoerder. „Die hebben heel lang gewacht voordat ze een nieuw contract bij een bank tekenden. Ze pro beerden gewoon het onderste uit de kan te halen." Sinds begin vorig jaar zijn de pintarieven voor winkeliers vrij onderhandelbaar. Ze kunnen hierover zaken doen met alle grote Nederlandse banken. Voor dien was Interpay de enige leve rancier van betaaldiensten. Om de concurrentie te vergroten en de prijzen te verlagen is daar aan op last van minister Zalm van Financiën, begin vorig jaar een einde gemaakt. GPD AMSTERDAM - De Treinboot, het voertuig dat de NS gaan inzetten tijdens Sail 2005, Nederlands grootste maritieme manifestatie, vaart over de Amstel in Amster dam. Met deze treinboot wil de NS alle Sailbezoekers er op attenderen dat het bes te vervoermiddel om naar Sail te komen, de trein is. Het Amsterdam centraal sta tion ligt pal naast het IJ en vormt zo de toegangspoort naar Sail. De Treinboot gaat tijdens Sail op 17 augustus varen voor relaties en genodigden. Na Sail wordt de Treinboot-trein weer gewoon ingezet in de reguliere dienstregeling van de NS. Foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De al ruim een jaar vermiste Ilona Németh uit Utrecht is vermoedelijk gevon den. De politie heeft gistermid dag een lichaam opgegraven on der bosschages achter een basis school in de Utrechtse wijk Overvecht. DNA-onderzoek moet definitief vaststellen of het om Ilona gaat. De destijds 34-jarige omroepme- dewerkster verdween op 16 juli vorig jaar spoorloos. Ze ging die vrijdagochtend om zeven uur van huis om naar haar werk te gaan. Zoals gewoonlijk pakte ze de fiets en reed hoogstwaar- y&f schijnlijk richting station Over vecht om daar de trein naar Hil versum te nemen. Ze is nooit op haar werk bij de NPS aangeko men. Nadat de media vorige maand veel aandacht hadden besteed aan het feit dat Ilona al een jaar vermist was, kreeg de politie sinds lange tijd weer tips bin nen. Een daarvan leidde naar de plek waar het stoffelijk over schot werd gevonden, op enkele honderden meters van station Overvecht en vlak bij het water waar de politie vorig jaar inten sief naar de vrouw had gezocht. Over de inhoud van de gouden tip wil de politie nog geen mede delingen doen. „Maar die was zo serieus dat we er stevig mee aan de slag moes ten", aldus een politiewoord voerder. In januari dit jaar kreeg de vermissingszaak een wending toen het tv-program- ma Tros Vermist een foto uit de jaren tachtig liet zien waarop Németh te zien is samen met de eveneens spoorloos verdwenen Maria van der Zanden uit Put ten. De destijds 22-jarige Puttense wordt al sinds 6 augustus 1994 vermist. Onderzoek naar een mogelijke samenhang tussen de verdwijningen heeft tot nu toe niets opgeleverd. Wel meldde de politie in Gelderland onlangs dat er vorderingen gemaakt zijn in het onderzoek naar de vermis- De politie is in een park in Utrecht bezig met een zoekactie naar het lichaam van de vorig jaar verdwe nen Ilona Németh, die al ruim een jaar wordt vermist. foto David van Dam/ANP C56N IA A L- - door Rudi Buis DEN HAAG - Duizenden auto mobilisten met suikerziekte zou den geen rijbewijs mogen heb ben, omdat ze een gevaar op de weg vormen. De verkeersrisico's nemen de komende jaren toe doordal het aantal diabetici snel stijgt. Minister Peijs van Verkeer overweegt in 2007 een meldingsplicht in te voeren voor diabetici als zij hun rijbewijs willen verlengen. In totaal telt Nederland volgens de laatste cijfers van het RIVM bijna 500.000 personen met sui kerziekte. Het Diabetes Fonds stelt dat daarnaast nog tussen de 150.000 en 250.000 Nederlan ders diabetes hebben zonder dat ze het weten. Elk jaar komen er circa 65.000 bij. Deskundigen verwachten dat het aantal met 35 procent toeneemt, omdat veel Nederlanders te weinig bewe gen en ongezond eten. In 2004 heeft het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) circa 20.000 diabetici me disch gekeurd voor hun rijbe wijs. Hoofd medische zaken Ruud Bredewoud zegt dat er 'on geveer honderd' geen rijbewijs hebben gekregen. Dat zijn met name diabetici die hypo's, een daling van het bewustzijn door een te lage suikerspiegel, niet voelen aankomen. Die groep moet echter veel groter zijn, zegt Bredewoud. Volgens de me dische literatuur voelt een kwart van de diabetici met het type 1 een hypo niet aankomen. Dat zijn er in Nederland min stens 13.500.. Van de groep dia betici type 2 425.000) is niet be kend hoeveel er een hypo niet voelen aankomen. Meldingsplicht Beginnende automobilisten die een rijbewijs willen halen, moe ten een 'Eigen Verklaring' invul len. Als ze suikerziekte hebben, moeten ze dat eerlijk vermel den, omdat ze anders hun rijbe wijs kunnen kwijtraken. Bij een ongeluk krijgen ze niets ver goed. Een groot probleem is dat er geen meldingsplicht bestaat voor bestuurders die na het be halen van hun papiertje diabe tes krijgen en hun rijbewijs wil len verlengen. Minister Peijs van Verkeer wil vanaf 2007 een meldingsplicht invoeren voor diabetici die hun rijbewijs wil len verlengen. Maar een mel dingsplicht lost niets op, zegt Bredewoud. „Het hangt toch af van de eigen verantwoordelijkheid van diabe tici. Bij een vermoeden van alco holisme kunnen we nog een bloedtest doen of de lever onder zoeken. Maar voor bestuurders met suikerziekte bestaat een der gelijke test niet." GPD DRIEHUIS - De nalatenschap van Marten Toonder, die dinsdag in besloten kring werd gecremeerd, blijkt door de tekenaar en schrijver al vier jaar geleden te zijn 'gestald' in het Nederlands Letterkundig Museum in Den Haag. Directeur Anton Korteweg van het museum werd in 2001 op Toonders kasteel in Ierland ontboden. Korteweg: „Hij vroeg me of ik zijn collectie zou willen onderbrengen bij ons. Ik moest hem plechtig beloven dat alles veilig was. De erven moeten beslissen wat ermee gebeurt." GPD DEN HAAG - Schuldenaars worden steeds harder aange pakt door de personen of instellingen bij wie ze in het krijt staan. Dat meldde de Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet gisteren. Schuldeisers hebben sinds de invoering van de wettelijke schuldsanering in 1998 twee opties als ze hun geld willen terugkrijgen. Op basis van de wet kunnen ze afdwingen dat de debiteur drie jaar lang onder curatele komt te staan van een bewindvoerder. De andere, minder ingrij pende optie is een traject via een van de kredietbanken. De stevige aanpak wordt de laatste jaren steeds populair der. Waar in 2000 nog 30 procent van de schuldeisers koos voor de bewindvoerder, is dat nu 42 procent. ANP AMSTERDAM - Premier Balkenende, minister Zalm van Financiën en staatssecretaris Wijn van Financiën zullen aanwezig zijn bij de herdenkingsdienst voor Wim Duisen berg, zaterdag in het Concertgebouw in Amsterdam. De bijeenkomst in het Concertgebouw voor de zondag overleden oud-president van de Europese Centrale Bank is alleen voor genodigden. Na de bijeenkomst wordt Dui senberg in besloten kring begraven. ANP DEN HAAG - Het Rampen Identificatieteam (RIT) heeft gisteren in Thailand het laatste Nederlandse slachtoffer van de tsunami geïdentificeerd. Er zijn nu geen Neder landse vermisten meer na de zeebeving in Azië, die aan in totaal 36 Nederlanders het leven heeft gekost. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag laten weten. Een woordvoerder van het Korps Landelijke Politiedien sten waar het RIT onder valt, zegt blij te zijn dat men er in is geslaagd alle vermisten te identificeren. ANP DEN HAAG - Minister Dekker van Vrom heeft staatsse cretaris Van der Knaap (Defensie) vrijstelling verleend voor het kappen van zes hectare bos in de gemeente On- derbanken, terwijl in nog eens veertien hectare te hoge bo men mogen worden afgezaagd. Dekker doet dit op grond van de zogeheten nimby-proce- dure, waardoor ze onwillige lagere overheden kan passe ren. De gemeente overweegt juridische stappen tegen dit besluit. De Navo acht het omzagen van het bos noodzakelijk in verband met de aanvliegroute van het nabijgelegen vlieg veld Geilenkirchen in Duitsland. ANP sing van Van der Zanden. Zo werd haar fiets elf jaar na haar verdwijning teruggevonden. ANP/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Achterstallig on derhoud aan de wegen heeft in de eerste helft van dit jaar veel meer schade aan het Nederland se autopark veroorzaakt dan in dezelfde periode vorig jaar. Verzekeraars en schadeherstel- bedrijven melden meer kapotte ruiten en lakschade door steenslag. Dat komt door de combinatie van het slechte weg dek, vooral op plaatsen waar zeer open asfalt beton (zoab) ligt, en extreme temperatuurs wisselingen. Interpolis kreeg de eerste zeven maanden van dit jaar ruim 32.000 ruitschades binnen tegen ruim 26.000 vorig jaar in diezelf de periode. Een toename van 23 procent, al maakt een woord voerder wel de kanttekening dat het aantal autoverzekeringen ook is toegenomen van 725.000 naar 740.000. Branche-organisa tie van schadeherstelbedrijven Focwa beschikt niet over precie ze cijfers maar heeft wel ge merkt dat er meer steenslag is die putjes in de lak veroorza ken. Volgens directeur Bekius van ruitenherstelbedrijf Car- glass lijkt het erop dat veel we gen met zoab aan het eind van hun levensduur zijn. „Zoab heeft veel voordelen, maar het nadeel is dat de steentjes op een gegeven moment loslaten. Dat proces wordt versneld door vorst, strooizout en tropische temperaturen. Begin dit jaar woor het hard, wat leidde tot een duidelijke stijging van het aantal beschadigde ruiten. Het zelfde gebeurde in juni, toen het een tijdje erg warm was. De meeste zoab-wegen zijn vijf of zes jaar oud. Blijkbaar is dat de levensduur van het materiaal." Eind vorig jaar moest Rijkswa terstaat al vele tientallen kilome ters snelweg opnieuw asfalteren omdat het wegdek te glad was geworden. Ook toen bleek - vooral op drukke wegen in Zuid-Holland - het asfalt al na vijf jaar versleten. GPD door Maarten Bakker DEN HAAG - Rachid B. uit Zie- rikzee hoeft niet met de andere leden van de Hofdstadgroep voor de rechter te verschijnen. Dat heeft het landelijk parket van het Openbaar Ministerie be kend gemaakt. Rachid B. is een verdachte uit het Dolfijnonderzoek van de Zeeuwse politie en justitie naar mensensmokkel en paspoort fraude. De 32-jarige Marokkaan uit Zierikzee werd vorige week door Engeland aan Nederland uitgeleverd. Rachid B. zou de geestelijke leider van de Hof stadgroep op de dag van de moord op Theo van Gogh de grens overgesmokkeld hebben, naar Brussel. Tijdens een rechtszitting tegen de Hofstadgroep, ook vorige week, bleek dat vooraanstaande leden van de Hofstadgroep regel matig bij Rachid B. thuis kwa men. Zo zou Jason W., die vorig jaar oktober bij de belegering van zijn woning in Den Haag een handgranaat naar agenten wierp, in Zierikzee geweest zijn. Verder kwam ook Nourriddin el F., die enkele weken geleden werd opgepakt met een doorge laden machinepistool in zijn rug zak, bij Rachid B. Het OM heeft nu echter besloten om de zaak van Rachid B. apart te laten behandelen. Omdat de zaak van de andere leden van de Hofstadgroep al vaker voor de rechter is geweest, is het moei lijk om de zaak van Rachid nog daaraan toe te voegen, zegt een woordvoerster van het landelijk parket. Het OM besloot vorige week dat Mohammed B. wel met de andere leden van de Hof stadgroep terecht moet staan. En ook Nourridin el F. zal gelijk met zijn 'strijdbroeders' moeten voorkomen. Rachid B. krijgt echter een apar te rechtszaak. Daarin zal hij, be halve voor verboden wapenbe zit, wel vervolgd worden voor het lidmaatschap van een terro ristische organisatie. B. moest vorige week bij de rechter-com- missaris verschijnen. Die heeft zijn voorlopige hechtenis met twee weken verlengd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3