Aanpak overstort Otheense Kreek PZC De Koning waakt over het erfgoed Ouderengeneeskunde krijgt gestalte Al tweeduizend klachten over uitgever Van Geyt Afzetting weert zwemmers tijdens sanering Evenementen in Retranchement Kunstuitleen exposeert in stadhuis 11 Verdachte overval vrijgesproken Goed jaar voor koninginnenpages Strengere controle minicampings Bezwaren tegen Sloelijn verworpen agenda dnnr Euqène Verstraeten JERNEUZEN - De gemeente Terneuzen pakt voor eind 2007 de vier zogenaamde risicovolle overstorten in de Otheense Kreek aan. •Vooruitlopend op die sanering zijn bij de overstorten afzettin gen van drijfbalken aange bracht. Binnen deze afzettingen is het tijdens een overstorting verboden te zwemmen. Dat wordt dan aangegeven met bor den. De overstorten treden in wer king als bij hevige regenval het rioolstelsel en de waterzuive ring het water niet meer kunnen RETRANCHEMENT - De evene mentencommissie van Retran chement houdt in de maand au gustus een aantal evenementen. Vandaag is er een optreden van Jacco Ricardo op camping Cas- sandria - Bad. Morgen wordt de jaarlijkse avondviswedstrijd ge houden in het afwateringska naal tegenover camping de Zwinhoeve. Vanaf 18.00 uur kan ingeschreven worden bij het viswater. Kosten 5,00 euro per hengel. De prijsuitreiking is om 22.00 uur op camping Cas sandra - Bad. Woensdag 10 'augustus geven Marieke Schoenmakers (harp) en Tania van der Kooij (hobo) om 20.00 uur een zomeravond concert in de Nederlands Her vormde Kerk. Muziekvereniging Apollo uit Sluis verzorgt vrijdag 12 augustus om 20.00 uur een concert in de muziektent op de Markt. Naast het verlicht week end van 19 en 20 augustus zijn erop 7 en 21 augustus om 15.00 uur nog schattenjachten voor kinderen tot 13 jaar bij strand paviljoen De Zeemeeuw en krachtpatsers kunnen op 11 au gustus terecht bij de touwtrek wedstrijden op camping Cassan- dria-Bad. TERNEUZEN - Kunstwerken uit de collectie van de Kunstuit leen Terneuzen is tot en met 28 augustus te bezichtigen in de hal en de passarelle van het stad huis in Terneuzen. Er hangt of staat werk van on der andere Hans Bommeljé, Piet Dieleman, Ernest Joachim, Jo- han Klein en Piet Warfemius. Het aanbod varieert van zeef drukken en acrylschilderijen tot fotografie en een aantal ruimte lijke werken in brons en kera miek. De kunstwerken kunnen gedu rende de tentoonstelling worden gereserveerd door abonnees van de kunstuitleen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl verwerken. Omdat er dan ver dund afvalwater wordt geloosd op de Otheense Kreek, die van de provincie het predikaat zwemwater heeft gekregen, zijn de vier overstorten risicovol voor de gezondheid. Staatssecretaris Schultz van Haegen zette Terneuzen vorig jaar, samen met nog zeven ge meenten, op de zwarte lijst van gemeenten die nog geen eind hebben gemaakt aan risicovolle overstorten. Terneuzen heeft TERNEUZEN - Klinische geria trie, ofwel ouderengeneeskunde, staat in Zeeuws-Vlaanderen nog in de kinderschoenen. Maar dat gaat volgens P. Croughs en V. Tjoa heel snel veranderen. Sinds 1 juli zijn zij in het Ter- neuzense ziekenhuis De Honte werkzaam als klinisch geriater. eerst geprobeerd de functie van de kreek te veranderen van zwemwater in speelwater, waar aan minder hoge eisen worden gesteld. Dat wil de provincie echter niet. Het aanleggen van een nieuwe leiding vanaf de overstorten kost zeker vier miljoen euro. Als die leiding dan ook nog eens moet afwateren op de Wester- schelde komt daar nog eens zo'n, zes miljoen euro bij. Er zijn echter andere manieren tioneren van de patiënt. Dit bete kent vanzelfsprekend meer kwa liteit van leven", aldus Tjoa. Klinische geriatrie richt zich op de gezondheid en het algeheel functioneren van de oudere mens. Net als in de kinderjaren wordt het ouder worden geken merkt door gelijktijdig optreden de veranderingen in lichame lijk, psychisch of sociaal functio neren. Veel voorkomende proble men van patiënten zijn onder meer geheugenproblemen en ver wardheid, mobiliteitsstoornis sen en vallen, continentieproble men, het gebruik van verschil lende medicijnen, zwaarmoedig heid en onverklaarde achteruit gang in het dagelijks functione ren. „Daarom zien wij vooral oude ren met zowel lichamelijke als geestelijke klachten. Wij probe ren samen met de patiënt en zijn familie meer duidelijkheid te krijgen over deze klachten. Daarbij richten wij ons niet op één probleem, maar op heel de mens", legt Croughs uit. om de lozingen op de Otheense Kreek te verminderen. In samen spraak met de provincie en het waterschap heeft de gemeente Terneuzen gekozen voor een zo genaamde 'zachte sanering', zo dat de lozing van afvalwater op de Otheense Kreek aanzienlijk wordt beperkt. Het gaat om maatregelen zoals het vergroten van de berging van de riolering, het bouwen van bergbezinkbas- sins, het afkoppelen van schone verharde oppervlakken, het ver- Kenmerkend voor de geriatrie is dat er dus wordt samengewerkt in een team met meerdere des kundigen zoals een maatschap pelijk werker, verpleegkundig specialist, fysio- of ergothera peut, psycholoog, pyschiater of groten van de pompcapaciteit van het gemaal Westerschelde en aanpassingen aan de water zuivering nabij de brug van Sluiskil. Uit onderzoek is vol gens de gemeente gebleken dat de overstorten op de Otheense Kreek geen negatief effect heb ben op de bacteriologische wa terkwaliteit. De sanering van overstorten staat los van het opruimen van de bodemvervuiling in de kreek In het verleden is de bodem van neuroloog en soms een andere orgaanspecialist. Ook zieken huis Walcheren beschikt over klinisch geriaters. De Zeeuwse geriaters hebben zich verenigd in een vakgroep om gezamenlijk met alle andere betrokkenen te de kreek door bedrijven ver vuild met zware metalen. Voor deze bodemsanering bésloot het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) in april bijna drie miljoen euro beschik baar te stellen. Er wordt nu on derzocht waar de verontreini ging precies zit en hoe ernstig die is. Op basis daarvan wordt besloten hoe de sanering wordt aangepakt en wanneer die be gint. werken aan een goed gestroom lijnd netwerk voor ouderenzorg in de provincie. Naast een polikliniek is er in zie kenhuis De Honte ook een dag kliniek. Tjoa: „Het voordeel hier van is dat er zonder een lange ziekenhuisopname uitgebreid onderzoek kan worden gedaan. Dit uiteraard in samenwerking met medewerkers uit andere dis ciplines." Een belangrijke rol in de beoor deling van de patiënt is wegge legd voor de verpleegkundig spe cialist. In Terneuzen is dat B. van Haelst. Zij doet observaties, neemt testen af en begeleidt de patiënt en zijn familie. „Zo mo gelijk adviseer ik ook wat nog mogelijk is in de thuissituatie", aldus Van Haelst. Tot dusver bezochten enkele tientallen ouderen de geriaters in Terneuzen. Gelet op de wacht lijst in ziekenhuis Walcheren, waar de klinische geriaters al langer actief zijn, vernachten Croughs en Tjoa dat dit aantal snel zal toenemen. HULST - Tweeduizend gedu peerden hebben zich bij accoun tantskantoor Y'psilon uit Ant werpen gemeld met klachten over de Hulster uitgever M. van Geyt. Zij beklagen zich erover dat Van Geyt geld van voorinteke ning op historische (foto)boeken incasseert, die uiteindelijk nooit verschijnen. Y'psilon probeert al twee jaar op verzoek van Van Geyt zelf or de in de chaos te scheppen. Ka- rel Versijp van het accountants kantoor zegt nu pas een beeld te hebben van alle mensen die be nadeeld zijn. En hij heeft tege lijk ook goed nieuws. „Volgende maand krijgen degenen die bena deeld zijn hun boek of hun geld terug." Justitie in België onderzoekt de zaak omdat Van Geyt tot voor kort in Stekene was gevestigd met zijn uitgeverij IKA Produc tions. Als het aan procureur des Ko- nings C. Duf our van het parket in Dendermonde ligt, gaat dat onderzoek nog geruime tijd door. „We wachten af of Van Geyt zijn beloftes inderdaad na komt. We krijgen immers al ja ren klachten binnen over Van Geyt. Pas dan nemen we een be sluit of Van Geyt voor de recht bank moet verschijnen." Dufour is verbaasd over het aan tal klachten dat Y'psilon heeft binnengekregen. „Die aantallen hebben ons niet bereikt." Dat heeft er volgens hem mee te ma ken dat degenen die zich bij Y'psilon gemeld hebben geen aangifte hebben gedaan bij justi tie. Om een goed beeld te krij gen over de werkelijke omvang van de klachten adviseert hij ge dupeerden aangifte te doen bij de politie in Stekene of hun klacht schriftelijk in te dienen bij het parket in Dendermonde. Digitale versies Versijp heeft van de uitgever, die inmiddels in Engeland woont, begrepen dat hij druk be zig is de drukproeven van de boeken om te zetten in digitale versies. „Dat is namelijk goedko per om uit te geven. Ik heb be grepen dat het om een tiental boeken gaat die in de loop van I volgende maand verschijnen. We zijn nu aan het bekijken hoe- veel boeken per uitgave besteld zijn. Boeken waar bij inteke- I ning weinig vraag naar was, ver schijnen niet. De mensen diè daar op ingetekend hebben, krij- j gen hun geld terug." De manier van zakendoen van Van Geyt is de afgelopen tien j jaar niet onopgemerkt gebleven Hij opereerde eerst onder de naam van Uitgeverij Van Geyt Productions in Hulst. Later week hij uit naar Stekene met zijn IKA Productions. De klacht is steeds dezelfde: mensen heb- ben ingetekend op boeken die j niet verschijnen. Dufour hoopt dat de klachten I uiteindelijk in der minne ge- I schikt worden „Gedupeerden II hebben er meer aan dat ze hun bestelde boek ontvangen of hun I geld terugkrijgen." Of het zover I komt weet Dufour niet. „We I hebben Van Geyt al een aantal I malen gemaand zijn verplichtin- 11 gen na te komen. In de meeste II gevallen is dat wel in orde geko- I men. We hebben hem ook wel I eens respijt moeten geven, om dat hij zei in financiële moeilijk- I heden te zitten. Mocht hij nu blijvend tekortschieten, dan ko men wij in actie." STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur Kaarten, vrij biljarten, De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten: Trefpunt, 13,00 uur: Kaarten, biljarten j 14.30 uur: Zangkoor; CADZAND Dorpscentrum, 8 00 uur Dorpsfeest met rommelmarkt, oude am bachten en schuurfeest; GROEDE Het Vlaemsche erfgoed, fl 10.00-17.00 uur. Bakken in de histori- ij sche oven en 19.00-21.00 uur de kapper I knipt; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; De Blaauwe Hoeve, 19.00 uur: Bingo; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; RETRANCHEMENT Bezoekerscen trum 't Zwin, 10.00 uur Excursie door 't Zwin; TERNEUZEN De Hoeve. 20.00 uur Bingo; VOGELWAARDE Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten. Beide specialisten merkten tij dens hun opleiding en eerdere werkervaringen dat het werk met ouderen hen enorm aan sprak. „Vooral het ontkrachten van het verhaal dat ouderenzorg weinig oplevert, is voor mij een grote uitdaging", vertelt Croughs over zijn drijfveren. Zeeuws-Vlaanderen is tevens een van de meest vergrijsde re gio's van Nederland. Daarom voorziet de geriater in een be hoefte die alleen maar zal toene men. „Het belangrijkste doel van onze aanpak is het herstel of het behoud van het hoogst haal bare niveau van zelfstandig func- donderdag 4 augustus 2005 Dingeman de Koning met een replica van de Erpelkapper en de nieuwste uitgave, een beeldje van het schip van de Vliegende Hollander foto Camile Schelstraete® door Wout Bareman AXEL - De Erpelkapper van Axel, de vlaszwingelaar van Koewacht en nu ook het schip van de Vliegende Hollan der in Terneuzen. Het zijn stuk voor stuk herkenbare symbolen van het erf goed in de regio. Dingeman de Koning uit Axel koestert het verleden. Dat blijkt uit zijn heraldische bezigheden en uit alles wat hij daarnaast nog onder neemt. Hij bezorgde de heringedeelde gemeen te Terneuzen een ontwerp voor een nieu we vlag en voor een nieuw gemeentewa pen. En ook de nieuwe ambtsketen van de burgervader van Terneuzen is van zijn hand. Oud-brugwachter De Koning (61) raak te aan de heraldiek verslingerd toen een goede vriend hem zeven jaar geleden vroeg de wapens van de (toen nog) ze ven Zeeuws-Vlaamse gemeenten aan te brengen op het monument voor de Zeeuws-Vlaamse oorlogsslachtoffers in voormalig Nederlands-Indië. Hij spoor de onder meer via de Hoge Raad van Adel alle sinds 1811 geregistreerde wa pens van de Zeeuwse gemeenten en waar nodig reconstrueerde en restau reerde hij ze. De Koning gebruikte daar voor in een aantal gevallen de modern ste computertechnieken. Hij heeft alle 162 wapens in kaart gebracht, ze per re gio in een collage met een topografische kaart verzameld en aangeboden aan de verschillende gemeenten. Die reageer den laaiend enthousiast. Net als trou wens de mensen, die hij confronteert met zijn hypermoderne apparatuur, die het hem mogelijk maakt gemeentewa pens werkelijk puntgaaf te reproduce ren. Heraldiek De bewijzen daarvan hangen in zijn gro te serre, achter het huis in Axel. De Ko ning: „Als je je verdiept in de heraldiek, word je automatisch geconfronteerd met de geschiedenis van een stad of dorp. En dan stuit je dus ook op dingen als bijvoorbeeld de bijnaam van de Axelaars, èrpelkappers. Toen op een be paald moment het idee ontstond daar iets meer mee te doen, heb ik graag mee gewerkt en is dat ontwerp ontstaan van die wat gebogen man met een korf aard appels op z"n rug en een klein kappertje in z'n hand. Dat geeft ook aan dat het geen landarbeider is, maar een werk man, die na werktijd nog even aardap pels ging rapen op de akker waar de boer net had geoogst. Je ziet dat nog wel. Nu zijn het vooral Belgen, die de grens over wippen om de achtergeble ven aardappels te rapen." Het bronzen beeld van de Erpelkapper staat op het Kennedyplein in Axel. Re plica's zijn te koop in het museum en bij Dingeman thuis. „Er is veel belang stelling voor dat beeldje en ook trou wens voor de ingelijste afbeelding. Je ziet het steeds meer. Mensen hechten aan dat soort symbolen uit het verle den." Twee jaar geleden werd ook al verrukt gereageerd op de onthulling van het beeld van de 'zwingelaar', een vlasser in Koewacht. De Erpelkapper en de Zwin gelaar ontwierp De Koning in nauw overleg met de Belgische kunstenaar Marian Hewalo. Samen bogen ze zich ook over het nieuwste werk: een beeldje van het schip van de Vliegende Hollan der. Het ontwerp is gebaseerd op het beeld van de hand van Terneuzenaar Piet Griep, dat al jaren de Herengracht opsiert. De Koning handelde op ver zoek van de gemeente, die een beeldje van de Vliegende Hollander wilde als presentje. De Koning: „Langzamerhand ontstaat nu een totaalbeeld van de sym bolen van de verschillende steden en dorpen in de regio. Je hebt de Eenhoorn in Oostburg, Jantje van Sluis, de kik kers in Aardenburg, de Schepentrekker in Sas van Gent, de Sloeber in Clinge, de Stuiter in Heikant, Reinaert natuur lijk. En dan de Zwingelaar, de Erpel kapper en de Vliegende Hollander. En tel Willem Beukelszoon in Biervliet en de Stropielekkers in Zaamslag er ook maar bij op." Van de Zwingelaar zijn geen replica's verkrijgbaar en ook de Schepentrekker is slechts met grote moeite nog 'in 't klein' te koop. De Koning: „Maar als de Koewachtenaren en de Sassenaren dat graag willen, wil ik best meewerken aan de vervaardiging van zo'n beeldje. Mits het allemaal niet al te commercieel wordt, want dan verwatert zoiets snel." Daarom ook is hij voorstander van ver koop in een museum of iets aanver wants. „Ik zou me kunnen voorstellen dat de Vliegende Hollander te koop is in het Schoolmuseum in de Temeuzen- se binnenstad. Dat is daar een geschikte locatie voor." Hij praat er binnenkort over met de Heemkundige Vereniging Terneuzen. door René van Stee MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 28-jarige man uit Maasmechelen bij gebrek aan bewijs vrijgesproken van een overval op een growshop in IJzendijke. De officier van justitie had tegen de Belg een celstraf van 2,5 jaar geëist. Een gemaskerde man drong op 31 augustus vorig jaar de bovenwoning van de grow shop binnen en dwong de bewoner zijn vriendin aan een stoel vast te binden en de kluis te openen. Bij de ruzie die ontstond, werd de bewoner in zijn arm gestoken HULST - Ondanks de belabberde zomer doet de koningin- nenpage het dit jaar volgens de insectenwerkgroep van na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut in Zeeuws- Vlaanderen bijzonder goed. Liefst vijftig waarnemingen zijn er bij de werkgroep binnengekomen. Sinds de oprich ting van de insectenwerkgroep, negentien jaar geleden, zijn er nog nooit zoveel meldingen binnengekomen. Het gaat hier om de eerste generatie koninginnenpage, de ge neratie die vliegt van april tot begin juli. „Eind mei zijn er aan de vogeltelpost in Breskens maar liefst zeven exem plaren gezien", zegt E. Taelman van de werkgroep.Van de tweede generatie, die nog vliegt tot in september, zijn er vooral in Oost-Zeeuws-Vlaanderen veel gezien. Een lid van de werkgroep telde eind juli aan de Zeedijk in de ge meente Hulst zelfs 21 koninginnenpages. De laatste vijf jaar worden er in Zeeuws-Vlaanderen volgens Taelman veel meer koninginnepages gezien dan elders in Zeeland. DOMBURG - De gemeente Veere verscherpt de controles op (mini)campings. Ook op zaterdagavonden zullen de controleurs van de gemeente het aantal caravans of ten ten op minicampings tellen „Vijftien standplaatsen voor minicampings is nu eenmaal vijftien", stelt WD-wethou- der M. te Roller (toerisme). Ze zegt dat jarenlang de klacht van de kampeerboeren was dat er wel streng op hen werd gelet, maar niet op de gewone campings. „Dat is vanaf dit jaar ook anders", merkt de wethouder op. Een aantal van de 32 geregistreerde gewone campinghouders is dit seizoen al bezocht door een controleur. Nadat in ok tober de kadernota Kampeerterreinen door de gemeente raad is behandeld, zullen de voorwaarden waaraan de ge wone campings moeten voldoen, duidelijker zijn. GOES - De nieuwe Sloelijn mag langs de Quarlespolder worden aangelegd met een aansluiting op het Zeeuwse hoofdspoor tussen Arnemuiden en Lewedorp. De Raad van State heeft gisteren de bezwaren tegen de keuze van dit tracé voor het goederenspoor afgewezen. De uitspraak van de Raad van State kan ook gevolgen hebben voor de procedure rond de Westerschelde Container Terminal (WCT). Het Haagse rechtscollege stelt terloops dat vol doende maatregelen in voorbereiding zijn om de geluids- en trillingshinder van de treinen op het Zeeuwse hoofd spoor onder meer door Goes binnen de wettelijke normen te brengen. Zowel omwonenden van de nieuwe Sloelijn in de Quarlespolder als de gemeente Goes, de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) en de actiegroep Belangenvereniging Aanwonenden Spoorlijn (BAS) trokken ten strijde tegen het gekozen tracé voor de Sloelijn. door Jean-Lou de Gucht P. Croughs (links) en V. Tjoa werken in het Terneuzense ziekenhuis De Honte als klinisch geriater. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35