Pleidooi voor behoud buitentuin PZC Dringen op Oosterlandse rommelmarkt Goedenavond, al wat gevangen? Noodzakelijke groei baart ziekenhuis Dirksland ook zorgen Stad en Lande: Uniek open gebied moet behouden blijven Vrijspraak in zaak overval op growshop Veere blijft bij uitstalbeleid bij nader inzien ril Beelden uit tuin gestolen Bezwaren tegen Sloelijn verworpen Terneuzen helpt zorgmijders Minitheater wordt verkocht De Braakman breidt fors uit agenda HnnrPiet Kleemans ZIERIKZEE - De open ruimte binnen de stadswallen van Zie- rikzee wordt schaars en wat er nog over is, moet je koesteren. Heemkundige vereniging Stad en Lande pleit voor het behoud van de laatste 'buitentuin' in Zierikzee, het gebied begrensd door Touwbaan. Jannewekken en Driekoningenlaan. 't Paradijs. Dat was de veelzeg gende naam van de 'buitentuin' zoals die in vroeger tijd te vin den was vlakbij de Weststraat. Het paradijs is, zo blijkt uit een artikel in het mededelingenblad van Stad en Lande, verdwenen onder weg en parkeerterrein. Hetzelfde gebeurde aan de Hoofdpoortstraat. Reden te meer. betoogt Stad en Lande, om uiterst voorzichtig om te gaan met de laatste buitentuin van Zierikzee Belegering De stadstuinen waren vroeger van groot belang. Als Zierikzee belegerd werd, waren de stads bewoners voor wat betreft het voedsel afhankelijk van de pro- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 28-jarige man uit Maas- mechelen (B) bij gebrek aan bewijs vrijgesproken van een overval op een growshop in IJzendijke. De officier van justitie had te gen de Belg een celstraf van tweeënhalf jaar geëist. Een gemaskerde man drong op 31 augustus vorig jaar de boven woning van de growshop binnen en dwong de bewoner zijn vrien din aan een stoel vast te binden en de kluis te openen. Bij de ruzie die bij dit voorval ontstond, werd de bewoner in zijn arm gestoken. DOMBURG - Het college van Veere is niet van plan het uitstal- lingenbeleid te versoepelen. Dat hebben burgemeester en wethou ders geantwoord op schriftelij ke vragen van de VVD. De meeste ondernemers houden zich inmiddels keurig aan de re gels. Bovendien vindt de com missie bezwaar- en beroepschrif ten het beleid niet onredelijk, stellen B en W. De strengere re gels zijn er vorig jaar gekomen om paal en perk stellen aan de wildgroei van uitklapborden, billboards en menuborden. De WD vraagt zich af of de re gelgeving niet te ver is doorge schoten. Volgens de liberalen hebben ondernemers uit diverse kernen problemen met de ma nier waarop wordt opgetreden. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ducten die binnen de stadswal len verbouwd werden. Later werden de zogeheten buitentui nen aangelegd, bedoeld als lust hof voor de gegoede Zierikzeeën- aars. Tussen Touwbaan en Jan newekken werd, nadat het Drie koningenklooster was verdwe nen, een complex van buitentui nen aangelegd. Een van de nog bewaard gebleven tastbare her inneringen aan het Zierikzeese buitentuinenverleden is een theekoepel. Het gebouwtje - waar de gegoede stedelingen des tijds thee met elkaar plachten te drinken - maakt nu deel uit een woonhuis. Van de tuinen zelf is weinig over, maar het open karakter van dit stukje Zierikzee is wel bewaard gebleven. Gelukkig is er in de loop der tijd steeds zorg vuldig omgegaan met het open karakter van dit stadsdeel", con stateert Stad en Lande. nen hebben zoveel haast om bij de kramen te komen dat ze let terlijk de dranghekken omver duwen en een sprintje trekken het terrein op. De spullen die hier te koop staan, zijn het hele jaar door verzameld, vertelt voorzitter J. Dorst. „Onze formu le? Ik weet niet of er een formu le is. Misschien is de belangstel ling zo groot omdat we alles heb ben uitgesorteerd." Want op de Oosterlandse markt staat glas bij glas en boeken bij boeken. De liefhebber kan er voor een habbekrats terecht: een leuk handtasje voor een paar euro, of een printertje. Alleen een sopje er over en hij kan nog jaren mee. De belangstelling voor de klas sieke Volvo is goed. Zelfs een handelaar uit Hardenberg heeft de moeite genomen om naar Oos- terland af te reizen. Uiteindelijk is de auto verkocht voor 1500 euro. Ook de Rotter dammer is niet voor niets geko men. Binnen een paar minuten is hij de trotse bezitter van een retro-klok van rood en wit plexi glas. „Die komt in mijn woonka mer." De opbrengst van de markt gaat naar het onderhoud van het kerkgebouw. In een verkoopakte uit 1900 is voor het terrein waarop zich nu tuinen van huizen aan de Drie koningenlaan bevinden bepaald dat dit nooit bebouwd mocht worden. De twintigste-eeuwse bebouwing aan de Touwbaan is, op één uitzondering na, in lage 'bungalow-stijl' gehouden. Die ene uitzondering is villa Schouwenoord. een omstreeks 1900 gebouwd imposant heren huis omgeven door een grote tuin. Het pand deed tot ver in de vorige eeuw dienst als pastorie en werd later gebruikt als ge zinsvervangend tehuis. Enkele tientallen jaren geleden werd een lage vleugel aange bouwd. Die is onlangs gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe - hogere - aanbouw. Plannen die door omwonenden en Stad en Lande met argus ogen gevolgd worden. „Het is te hopen dat de beleids makers oog zullen hebben en houden voor de waarde van het open karaker van het gebied, als herinnering aan de eeuwen lange functie van dit stukje Zie rikzee als grootste tuinencom- plex van deze stad. Het gebied is tot op heden open en groen ge bleven. Laten we voorzichtig zijn: de plaatsen van de twee an dere tuinencomplexen liggen al onder stenen en asfalt van een parkeerterrein. door Piet Kleemans DIRKSLAND - Het Van Weel-Bethesda ziekenhuis in Dirksland zet voor de komende jaren in op het verbeteren van de patiëntenlogistiek. Dat is no dig om de groei van het zieken huis in goede banen te leiden. Het Van Weel Bethesda Zieken huis is een regionaal basiszie kenhuis voor Goeree-Overflak- kee. maar een groeiend aantal patiënten van Schouwen-Duive- land en Voorne-Putten maakt er gebruik van. Om te voorkomen dat de groei tot problemen leidt, dient - zo blijkt uit het jaarverslag van het ziekenhuis over 2004 - een aan tal maatregelen te worden ge troffen. Verbetering van de patiëntenlo gistiek is één van de belangrijk sten. Daarbij gaat het om het zo goed mogelijk op elkaar afstem men van de beschikbare capaci teit - personeel en operatieka mer - op het patiëntenaanbod. Geen overbodige luxe. „Het bed- bezettingspercentage is inmid dels zodanig hoog dat in piekpe riodes patiënten doorverwezen moeten worden naar andere zie kenhuizen, hetgeen een onge wenste situatie is", meldt het jaarverslag. In 2004 is begonnen met de aan pak van het probleem van de zo geheten 'verkeerde-bed-patiën- HOEK - Vakantie-eiland De Braakman in Hoek breidt fors uit. Aan de westzijde van het be staande park komt er ongeveer 21 hectare bij. Op het nieuwe terrein komen ongeveer 550 cha lets en stacaravans. De directie van het vakantie-ei- land wil in 2007 beginnen. Aan leiding is de verbreding van de N61. Het nieuwe tracé loopt over een deel van het terrein van De Braakman. Het recreatie park levert vijf hectare en 130 plaatsen in. Als compensatie en voor de gewenste kwaliteitsver betering wil het vakantie-eiland aan de westzijde van het huidi ge park uitbreiden. ten'Door betere afspraken om trent de doorstroming in combi natie met capaciteitsuitbreiding in meerdere verzorgingshuizen is het aantal verkeerde-bed-pa- tiënten al fors gedaald. Hetgeen betekent dat zorgvragers steeds vaker de juiste zorg op de juiste plaats krijgen en de toeganke lijkheid van het ziekenhuis voor spoed-patiënten verbeterd is. De groei van het Van Weel Bethesda noopt verder tot uit breiding van het aantal perso neelsleden. Het Dirkslandse zie kenhuis streeft er naar per vakgebied/specialisme mini maal over vier medisch specialis ten te kunnen beschikken. Hier door wordt het aantrekkelijker voor specialisten om in het zie kenhuis te komen werken en te gelijkertijd ontstaan meer moge lijkheden voor specialisatie. En dat komt dan weer, zo wordt ge steld in het jaarverslag, de kwa liteit van de zorg ten goede. Bin nenkort wordt begonnen met een afdeling klinische orthope die. Eerder dit jaar is het Van Weel Bethesda al versterkt met nier- en reumaspecialisten en voor de toekomst wordt verdere uitbreiding gezocht voor de vak ken anesthesie en radiologie. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Hervormde kerk Haamstede. 10.00 -17.00 uur: open kerk met o m. orgelmuziek, expositie le ven, geloven en werken van David door kinderen basisscholen Burgh-Haamste- de; RENESSE - Ecoscope. 10.00 - 12.00 uur: drinkputonderzoek; Strandpaviljoen Blasa Bloesa, 12.00 uur: piratenspelen; Strandpaviljoen Zuid Zuid West, 12.00 uur: tropische toestanden, Strandpaviljoen de Branding, 12.00 uur Caribische capriolen; Kerkring, 14.00 uur: piratentest; Centrum, 20.00 uur' Renesse Live; Jacobuskerk, 19,00 uur: Donderdaga vondconcert met Kleinkoor Renesse. In het bericht over de opzet van een in- ternetportal op Schouwen-Duiveland staat ten onrechte vermeld dat de ge meente hiertoe de aanzet heeft gege ven. Het initiatief komt van het bedrijf Nuformer Digital Media in Zierikzee. door Melita Lanting OOSTERLAND - De traditione le midzomer-rommelmarkt in Oosterland trok als vanouds weer honderden kooplustigen. Topstuk dit jaar was een klassie ke auto: een Volvo 544 (een zoge noemde kattenrug) uit 1958 - 1960. De wagen is voor 1500 eu ro verkocht. Om kwart voor drie staan grote groepen te wachten voor de drankhekken die het rommel marktterrein rond de kerk af schermen. „Ik heb speciaal een halve dag vrijgenomen en ben vanuit Rotterdam hier heen gere den". vertelt een bezoeker. „Ik verzamel glas en aardewerk. Re- tro-dingen uit de jaren zestig. Ik ben getipt over deze rommel markt door een andere Rotter dammer. Die zei dat ik hier eens moet kijken." Zijn buurvrouw komt uit Fijn aart en bezoekt de rommel markt al jaren. „Rommelmark ten zijn mijn hobby", zegt ze. „Maar het is niet meer als vroe ger. Nu vind je niet zo veel meer, of het is te duur voor ie mand met een AOW'tje." Klokslag drie uur is het zover: de markt gaat open. Twee man- Al ruim voor aanvang stonden belangstellenden ongeduldig te wachten tot ze bij de koopwaar in de kramen mochten. foto Dirk-Jan Gjeltema donderdag 4 augustus 2005 KRABBENDIJKE - Uit een tuin aan de Oostweg in Krab- bendijke zijn in de nacht van dinsdag op woensdag drie beelden gestolen. De beeldhouwwerken, twee paarden en een boerenwagen, wegen samen honderd kilo. Over de waarde ervan is niets bekend. Langs de kreek in Ouwerkerk doen de viscontroleurs bijna elke avond een inspectierondje, door Andrea Bolle OUWERKERK - Een strak blauwe he mel, rimpelloos water en een aangena me temperatuur zorgen voor veel vis sers langs de kreek in Ouwerkerk. Ter wijl de zon langzaam ondergaat, komen de koek en zopie tevoorschijn. Viscon troleur Bertus Gilden gooit zijn auto deur open en zijn Schotse collie Lex springt het hoge gras in. „Je gaat ze allemaal kennen op den duur, he? Kijk, daar aan de overkant zit altijd een Rotterdammer samen met de Duitse Günther. Zij hebben altijd een goede vangst", wijst Gilden. „En daar naast heb je de Belgen, die zitten hier op de camping." Voor het derde seizoen op rij contro leert hij namens de Hengelsport Vereni ging Oosterschelde vissers op hun ver gunningen. Omdat de kreek een pacht- water van de vereniging is, heeft elke visser een visakte. een grote vergunning en een vergunning van de vereniging no dig. Wie dat niet heeft, is feitelijk een stroper en kan een flinke boete verwach ten wanneer Staatsbosbeheer, de rijks politie of de Algemene Inspectiedienst (AID) komt controleren. „Maar de echte stropers pak je niet 's avonds. Die zitten hier op de raarste tijden", aldus Gilden. Tussen het riet op een deken zitten een vader en zoon naar hun hengel te kij ken. „Goedenavond. Al wat gevan gen?", is de standaard-openingszin van Gilden. Vervolgens vraagt hij naar de vergunningen, omdat hij de man niet kent. De visakte ligt thuis en een ver gunning van de verenging heeft hij niet. „Op de camping kunt u een kaart voor één dag, een week, een maand of een jaar kopen", legt Gilden uit. „Kijk, ik ben niet bevoegd u een boete te geven. Ik vertel u alleen wat u nodig heeft Maar als de groene mannen komen, heeft u een probleem." Vervolgens wenst hij de toerist succes en loopt naar de volgende visstek. „Ik ben geen boe man, hoor. Deze meneer is toerist en weet niet dat dit een pacht water is. Het komt wel voor dat dezelfde mensen drie tot vier keer geen vergunning kunnen laten zien. Dan pleeg ik wel even een te lefoontje naar Staatsbosbeheer." Vijf man sterk is het team van contro leurs en bijna elke avond loopt er wel iemand langs de oevers van het kreek water. De controle is op scherp komen te staan sinds de vondst van 85 illegale fuiken dit voorjaar. Nu die verdwenen zijn, is het aantal sportvissers flink toe genomen. Er zwemt weer genoeg paling en forel in het water die zal eindigen in de koekenpan bij iemand thuis. „We controleren aan de kant, maar bestuurs lid Chris Bolle gaat ook regelmatig met een bootje door het water om fuiken te zoeken", zegt Gilden. Naast het ontbreken van vergunningen let de controleur ook op andere dingen. Het gebeurt wel eens dat een stel jon gens een kampvuurtje stookt vlakbij de bossen. „Dan vraag ik gewoon of ze het vuur uit willen maken, want Staatsbos beheer is daar niet echt blij mee. Dat doen ze dan en vaak genoeg krijg ik nog een biertje aangeboden ook." Waar hij zich wel aan kan ergeren, is de rotzooi foto Dirk-Jan Gjeltema die de mensen achterlaten. „Of het nou sportvissers of toeristen zijn, de volgen de dag hebben andere mensen daar weer last van." Peter van Wijk en Arjan Steenpoorte zit ten met een groepje aan de waterkant en begroeten Gilden al van een afstand. „Ha, de vaste mannen uit Oosterland", lacht Gilden. Het is al snel 'ouwe jon gens krentenbrood' en de laatste vis-tips worden met de controleur uitge wisseld. Larven van libellen schijnen goed aas voor paling te zijn. De Ooster- landers vissen regelmatig op deze stek en zijn het erover eens dat het nog beter zou gaan als de fuiken van de beroeps visser verdwijnen. Nu mag die tegen be taling negen fuiken in het viswater uit zetten. Van Wijk: „Je haalt er nu een stuk minder vis uit, he? Ze zetten dan wel kleintjes terug, maar voordat die weer gegeroeid zijn, ben je een eind ver der." Desalniettemin is het een leuke visavond die, of er nou gewerkt moet worden of niet, tot na middernacht zal duren. Gilden kijkt nog even om naar de plaats waar hij zijn controleronde is begonnen. Vader en zoon met de deken en zonder vergunning zijn inmiddels verdwenen. GOES - De nieuwe Sloelijn mag langs de Quarlespolder worden aangelegd met een aansluiting op het Zeeuwse hoofdspoor tussen Arnemuiden en Lewedorp. De Raad van State heeft gisteren de bezwaren tegen de keuze van dit tracé voor het goederenspoor afgewezen. Het Haagse rechtscollege stelt terloops dat voldoende maatregelen in voorbereiding zijn om de geluids- en tril- lingshinder van de treinen op het Zeeuwse hoofdspoor on der meer door Goes binnen de wettelijke normen te bren gen. Zowel omwonenden van de nieuwe Sloelijn in de Quarles polder als de gemeente Goes, de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de actiegroep Belangenvereniging Aanwonen- den Spoorlijn (BAS) trokken ten strijde tegen het gekozen tracé voor de Sloelijn langs de Quarlespolder. Omwonen den vreesden overlast. Goes en de ZMF wilden de spoor lijn bundelen met de Sloeweg, omdat dit minder ingrij pend is voor het landschap. TERNEUZEN - In de gemeente Terneuzen is opnieuw het hulpverleningsproject Maatwerk gestart voor men sen die zelf niet in staat zijn de benodigde hulp in te schakelen en vaak overlast veroorzaken voor hun omge ving. Het gaat om mensen die diep in de problemen zitten en zich 'verstopt' houden voor de hulpverlening. Ze hebben wèl hulp nodig, maar willen, kunnen of durven die niet zelf te vragen. Maatwerk wordt gefinancierd door de ge meente Terneuzen. Het gaat om een samenwerkingsverband van het Alge meen Maatschappelijk Werk en het centrum voor maat schappelijke opvang De Lage Flancken, dat deel uit maakt van Emergis. De maatschappelijke zorg die Maat werk biedt bestaat uit praktische, materiële hulp door het Algemeen Maatschappelijk Werk, bijvoorbeeld bij proble men op het gebied van inkomen en schulden. Veelal ge beurt dat in samenwerking met het Bureau schuldhulp verlening en budgetbeheer. Verder wordt hulp geboden bij het aanvragen van sociale voorzieningen en dergelijke en worden de medewerkers van De Lage Flancken ingezet om escalatie te voorkomen in maatschappelijk ongewenste leefsituaties. Bijvoor beeld bij verloedering, verwaarlozing, vereenzaming en crisissituaties binnen het gezin of de buurt. MIDDELBURG - Het Minitheater in Middelburg wordt verkocht. De gemeente wil het verkopen aan de vaste be speler: de vereniging Middelburgs theater. De vereniging mag het theater aan de Verwerijstraat voor 30.000 euro overnemen. Twee jaar geleden wilde het ge meentebestuur nog bijna 60.000 euro voor het pand heb ben. Het bedrag is fors verlaagd omdat de vereniging sterk twijfelde over de aankoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31