PZC Steun voor bewoners monument AttentieAttentieDoor de regen we vandaag om 5 uur Zelfde Paerdedag, nieuwe locatie Brand in hoogwerker Stellendam Racistische leuzen op kerk Camera weg uit wandelwagen Goed jaar voor koninginnenpages Onderzoek dood duiven Beleef het in Onder de Toren irm van de reepe 40°/o - 7ü°/o KORTING zeeuwse almanak Vreemdeling Belangenclub verruimt blik Herinnering aan de glorie van de Zeeuwse suukerpee Hypotheken Verzekeringen Pensioenen m ïrf Van binnenuit: camping Stelleplas Redactie: 0113-315649 vvww.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 4 augustus 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland STELLENDAM - In een hoogwerker aan de Zuiddiepst raat in Stellendam is in de nacht van dinsdag op woens dag brand ontstaan. De melding kwam omstreeks half drie binnen en vrij snel daarna kon de brandweer het sein brand meester geven. Het vuur werd geblust waarna de brandweer een damme tje legde om te voorkomen dat weglekkende gasolie zich verder kon verspreiden. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. MIDDELHARNIS - De kerk aan de Hoflaan in Middelhar- nis is dinsdagavond beklad door onbekenden. Op een paar ramen van de kerk waren racistiche leuzen geschre ven. Politie van district De Eilanden stelt een onderzoek in. Plet wijkteam Goeree-Overflakkee hoopt dat getuigen zich melden. HULST - Een 34-jarige man uit Druten is gistermiddag op het Stationsplein in Hulst bestolen van zijn cameratas met daarin een videocamera. De man had zijn cameratas in een mand onderop de wandelwagen gezet. Toen hij hem wilde pakken, bleek hij te zijn verdwenen. De waar de bedraagt ongeveer 900 euro. HULST - Ondanks de belabberde zomer doet de koningin- nenpage het dit jaar volgens de insectenwerkgroep van na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut in Zeeuws- Vlaanderen bijzonder goed. Liefst vijftig waarnemingen zijn er bij de werkgroep binnengekomen. Sinds de oprich ting van de insectenwerkgroep, negentien jaar geleden, zijn er nog nooit zoveel meldingen binnengekomen. Het gaat hier om de eerste generatie koninginnenpage, de generatie die vliegt van april tot begin juli. „Eind mei zijn er aan de vogeltelpost in Breskens maar liefst zeven exem plaren gezien", zegt E. Taelman van de werkgroep. Van de tweede generatie, die nog vliegt tot in september, zijn er vooral in Oost-Zeeuws-Vlaanderen veel gezien. Een lid van de werkgroep telde eind juli aan de Zeedijk in de gemeente Hulst zelfs 21 koninginnenpages. De laatste vijf jaar worden er in Zeeuws-Vlaanderen vol gens Taelman veel meer koninginnepages waargenomen dan in de rest van Zeeland. Hij denkt dat het opvangen van rupsen door de leden van de werkgroep hier een rol in kan hebben gespeeld. „Het zijn er ongeveer zestig ge weest. Zij zijn met succes verpopt en vervolgens als vlin der uitgevlogen. Zonder opvang waren er vast veel konin ginnenpages verloren gegaan." VLISSINGEN - De politie doet onderzoek naar de dood van tientallen duiven. Volgens de Stichting Duif leefden die al ja ren in een leegstaand pand aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Omdat de eigenaar, projectont wikkelaar Marsaki, het onlangs heeft laten dichttimmeren, kon den de duiven er niet meer uit. M. Drijgers van de Stichting Duif beschuldigt Marsaki van dierenmishandeling. Het pand moést dichtgetimmerd worden, verklaart P. Kambier van Mar saki, omdat het onveilig was. Of er toen veel duiven in het pand zaten, durft Kambier niet te zeg gen. De Stichting Duif is niet al leen boos op Marsaki, maar ook op de Dierenbescherming. Die zou niks hebben gedaan om 'de dieren uit hun benarde positie te bevrijden toen ze nog in leven waren', terwijl ze wel door men sen was geïnformeerd over de opgesloten duiven. Over dat ver wijt is de Dierenbescherming weer erg boos. Dinsdag is de Stichting Duif met de politie het pand van Marsaki ingegaan. Volgens de politie lagen er tien tallen dode duiven en nestjes met dode jonge duifjes. De Stich ting Duif heeft aangifte gedaan van dierenmishandeling en dat is een strafbaar feit. De politie onderzoekt wie schuldig is. (Advertentie) dé woonwinkel van Middelburg Orisant: De laatste geschakelde villa TUYN TADORNA in de Veersche Poort! Woongoed: Woningzoekenden Huursubsidie WoonEnergie Nieuwbouwprojecten NU 15% KORTING op topkwaliteit vouw - gordi|nen NERGENS voordeliger Anker-Desein Koken, smaakvol en efficient, da's LOGUS (Advertentie) SCHQEKMQOE I LAAGSTE PRIJS over zorg. wonen met zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant, reserveren: tel.: 0118 - 636960 Nieuwe Kerkgang 1 MMVl Middelburg 1 (Onder de Lange Jan) MttRW I www.onderdetoren.com Hij was voor het eerst in Zee land en logeerde in Vlissin gen. Met volle teugen genoot hij van van de Zeeuwse attrac ties en ook de gastvrouw was hartvenvarmend. Om wat te rug te doen, stelde hij voor de boodschappen te doen. Nou graag, het brood was bijna op, dus als hij even langs de bakker ivilde gaan, daar op de hoek? Zo gezegd zo ge daan. Hij bestelde broodjes en croissants, en de verkoopster informeerde vriendelijk of me neer verder nog iets bliefde. Jawel: een krant. „Een PZC?", vroeg het meisje werk tuigelijk. Niet-begrijpend keek de vakantieganger de Zeeuwse aan en zei: „Nee, een krant moet ik hebben!" Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. doorEsme Soesman DREISCHOR - De vereniging van eigenaren/bewoners van rijksmonumenten Bewoond Be waard slaat de vleugels uit. De landelijke belangenclub richt zijn pijlen voortaan ook op be woners van gemeentelijke monu menten. Zij kunnen onder meer voor advies bij Bewoond Be waard terecht. Schouwen-Dui veland lelt 793 rijksmonumen ten en 400 gemeentelijke monu menten. Niet al die monumen ten worden bewoond. In Nederland staan in totaal 50.000 beschermde rijksmonu menten, waarvan er 3318 in Zee land zijn te vinden. Onder deze noemer vallen onder meer ker ken, molens en industrieel erf goed. De grootste categorie ech ter betreft woonhuizen'. Van het Nederlandse totaalaanbod van rijksmonumenten worden er on geveer 35.000 bewoond. Sinds een aantal jaar geldt Be woond Bewaard als belangenbe hartiger van deze groep eigenaren/bewoners van rijks monumenten. Met de huidige vierhonderd leden heeft de vere niging nog doelgroep genoeg over om te groeien, schetst de in Dreischor wonende penning meester H. Doeleman van Be woond Bewaard. Desalniette min wordt, met instemming van de ledenvergadering, ook gepro beerd de eigenaar/bewoners van gemeentelijke monumenten te bedienen, Daarmee wordt de deskundigheid die de club in middels in huis heeft, breder in gezet. En wel meteen. Onder zocht wordt nu bijvoorbeeld of er een creatieve - fiscale - ma nier is waarop gemeenten men sen met gemeentelijke monu menten financieel kunnen onder steunen. „Bijvoorbeeld met een korting op de onroerendezaakbe- lasting, licht Doeleman toe. Bewoond Bewaard is een vereni ging vóór, maar vooral ook van bewoners van monumenten. Dat wil zeggen dat deskundigheid die de leden zelf in huis hebben, gebruikt wordt voor andere be woners van rijksmonumenten. Te denken valt aan juridische, fi nanciële en materiaal- danwel kluskennis. Voor meer gespecia liseerde juridische en fiscale in formatie kan worden teruggeval len op een professioneel advoca ten- en notarisbureau. Daarnaast zet de vereniging zich in voor behoud van rijksmo numenten op cultuurhistorisch verantwoorde wijze en wordt aan collectieve belangenbeharti ging gedaan. De jaarvergade ring wordt steevast gebruikt om bewoonde rijksmonumenten te bezoeken. Volgend jaar staat de ze vergadering in Zierikzee ge pland. Een paard deelt een 'paardenkus' uit aan één van de bezoeksters. foto Dirk-Jan Gjeltema door Andrea Bolle DREISCHOR - Traditiegetrouw opent Ne derlands kampioen Koos de Ridder uit Rhoon de Paerdedag in Dreischor met een demonstratie vierspanrijden. Het is op een nieuwe locatie, maar verder is er weinig ver anderd. De twee voorgaande jaren was de open dag nog op manege Aquadelta in Bruinisse. Ma nege Aquadelta verhuisde begin dit jaar en werd omgedoopt tot Balans. Gisteren zette de manege haar deuren open voor publiek. Voor eigenaar J. Groenendijk is het afwach ten of er veel mensen op af komen. „In Brui nisse had je nog toestroom van mensen uit het vakantiepark. Dus dit is wel spannend." Toch staat de als parkeerplaats fungerende wei al aardig vol. Toeschouwers verzamelen zich bij de buitenbak terwijl De Ridder zijn paarden tot galop aanzet. Grote klodders modder komen neer op het publiek als het span door een grote plas in het weiland raast. Elke rondje weer deinzen de mensen even achteruit. Het hoort bij de Paerdedag, net als de vele andere demonstraties met paarden, het po nyrijden voor kinderen, de muziek en de bra derie. „Maar de braderie en demonstraties zijn nog uitgebreider dan vorig jaar", vertelt Groenendijk. „De open dag is als gekki'g- heidje begonnen, maar nu willen we het net zo bekend maken als de Brouwse dag en de Burghse dag." Het weegbruggetje op de Goese Westhavendijkfoto Willem Mieras Let op! Want als je even niet kijkt, zijn ze weg: de weeg bruggetjes die vroeger overal in het landschap getuigden van de bloei der suikerproductie. Nu de suikerindustrie zwaar onder druk is komen te staan, lijkt het aannemelijk dat de bruggetjes die nog sporadisch gebruikt werden, langzaam zullen verin teresten. Als gemeenten zc niet beschermen, kunnen ze zomaar ineens weg zijn, zoals met het bruggetje bij de Heinkenszand- se molen gebeurde. Zo'n zelfde modelletje staat er in Goes, op het stukje kade aan de Westhavendijk: een piep- klein huisje, meestal onder de grafitty, met aan een kant over de hele breedte raampjes en een een houten vlonder ervoor. Die houten vlonder is de brug waar op je eerst je lege vrachtwagen weegt en vervolgens de volle. Zo weet je precies wat je net gela den hebt. Het Goese bruggetje illustreert dat Goes vroeger het middelpunt van agrarisch Zee land was. Vooral graan en bie ten werden er gewogen, al dien de het ook voor zand, cement en andere bouwmaterialen. Tegenwoordig wordt het nog af en toe gebruikt door papierhan del Van Zon, die het weegbrug getje ook onderhoudt. Het is de redding van het instrumentje, want een weegbrug die niet ge bruikt wordt, kan gaan rotten en roesten. Het hele bruggetje op de kade is nog in originele staat. Niks elek tronica in het kleine huisje, maar een fraaie en vernufige me chanische weegschaal. Dat, en hetgeen er onder de grond zit, maakt de ouderwetse weegbrug getjes zo duurzaam en het feit dat ze altijd wel ergens voor te gebruiken zijn. Mits je vrachtwa gen niet te groot is, natuurlijk. Mieke van der Jagt Ze hebben een kar vol met knutselspullen, de dames an het recrcatieteam. Ze heb- en een disco, een bingoballcn- raaier en genoeg materiaal om uitensportactiviteiten op touw zetten. Vandaag, om drie uur, het flessenvoetbal op Cam- ing Stelleplas in Heinkens- and. 'ebbie Priester en Sandra Gub- hebben een krat lege cola essen uit het restaurant ge- akt. Maar vullen hoeft niet, ant precies om drie uur begint et te regenen. De meeste recre- blijven liever droog in caravan of bungalow. De jongeren die wel op komen agen, hoeven niet zo nodig, an het krat maar terugbren- en even beraadslagen: Doen e de disco om vijf uur of ge- oon om zeven uur? Het wordt jf uur. De campinggasten we ll wel dat bij slecht weer de da- ilijkse disco voor de kleintjes uurtjes vervroegd wordt, aar wat is slecht weer? En wie eet, straks breekt de zon weer >or. Een oplossing is snel ge- >nden. Kimberley, een meisje it graag rondhangt bij de da- es van het recreatieteam, er op de fiets alvast op uit stuurd. Ze kan tegen zoveel ogelijk kinderen zeggen dat 't om vijf uur is. Sandra en doen het straks nog eens innetjes over met de megafoon 1 de skelter. Zo zal het nie- and ontgaan en wordt de dis- weer druk. ?t hele recreatieteam bestaat vakantiewerkers: allemaal Sandra uit IJzendijke, er vader ook op de camping ?r"kt, doet het al voor het twee jaar. De Heinkenszandse Deb- is er op 1 juli pas bijgeko- Ze is derdejaars studente n de PABO en ziet het als de ?ale vakantiebaan. „Het ligt dicht bij het vak wat ik stu deer, dat je er waarschijnlijk nog wel studiepunten voor zou kunnen krijgen. Maar je kunt maar een ding buiten school doen, en ik doe al kleutergym." De collega's Ilse Willems uit Vol- kel en stagiaire Liesbeth Rom- baut uit Goes, doen ook allebei een opleiding in de branche: CIOS en toerisme en recreatie. De dames maken iedere week een programma, waarin vooral voor de kinderen veel vaste on derdelen zijn: elke ochtend knut selen, behalve op vrijdag, want dan is het wisseldag. 's Avonds is er disco of theater en eens in de week is er bingo. In de mid dag voor de kids en 's avonds voor volwassenen. „Daaromheen kan er vanalles gebeuren" vertelt Debbie. „Een skelterrace, playbackshow, ka raoke, allerlei vormen van sport en ook af en toe een horror- night. Voor alle leeftijden en dat maakt het heel gezellig." De dames doen alles zelf: de theaterrollen, de discodansjes, scheidsrechteren, het veld inde len en opruimen; het zijn lange dagen. Maar geen van allen zou den ze hun vakantiebaan willen ruilen voor een andere en alle maal komen ze graag terug in de herfst-, kerst- en meivakantie. „We hoeven niet alles zelf te ver zinnen, hoor. Stelleplas maakt deel uit van het Hogeboom-con- cern. Dat beheert 65 vakantie parken in heel Nederland. Er zijn ceedeetjes gemaakt met dis coliedjes en bijbehorende dans pasjes. Zo'n disco is altijd onge veer hetzelfde, maar die klein tjes vinden dat geweldig. Net als de theaterfiguren Willem Wegwijs, Pinkie Peent en Hoopie Mol. Die komen telkens weer terug, elke dag. Behalve Hoopie Mol, die komt maar af en toe, want dat pak is heel erg warm. In een koude zomer zul len de kinderen Hoopie vaker zien dan in een warme." Zijn er nooit eens rotkinderen, die de sfeer verpesten en verve lend doen? Ze zouden liegen als ze daar ontkennend op zouden antwoorden. Sandra: „Het komt wel voor dat je blij bent dat er een naar huis gaat. Maar in het algemeen kunnen wij ze heel goed aan. Ook buitenlandse kin deren, met name Duitse, integre ren verbazingwekkend makke lijk. L,aatst zaten een paar van die gasten, Duitse, Nederlandse en Vlaamse, bij het knutselen een soort Engels met elkaar te praten. Fantastisch!" Mieke van der Jagt Sandra en Debbie laten weten dat het programma gewijzigd is. foto Willem Mieras RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel. 0118 - 615151 I Thuis in...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29