PZC Kogel door de kerk voor Sloelijn AttentieAttentieDoor de regen recreëren we vandaag om 5 uur Eindelijk weer op de fiets Uitspraak Raad van State mogelijk ook gunstig voor WCT Brand in hoogwerker Stellendam Goed jaar voor koninginnenpages Politie onderzoekt dood duiven De Braakman in Hoek gaat fors uitbreiden van de reepe cm Herinnering aan de glorie van de Zeeuwse suukerpee Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Van binnenuit: camping Stelleplas Redactie: 0113-315649 J www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl J Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 4 augustus 2005 editie Bevelanden-Tholen door Harmen van der Werf GOES - De nieuwe Sloelijn mag langs de Quarlespolder worden aangelegd mei een aansluiting op het Zeeuwse hoofdspoor tus sen Arnemuiden en Lewedorp. De Raad van State heeft giste ren de bezwaren tegen de keuze van dit tracé voor het goederen- spoor afgewezen. De uitspraak van de Raad van - State kan ook gevolgen hebben voor de procedure rond de Wes- terschelde Container Terminal (WCT). Het Haagse rechtscolle ge stelt terloops dat voldoende maatregelen in voorbereiding zijn om de geluids- en trillings- hinder van de treinen op het Zeeuwse hoofdspoor onder meer door Goes binnen de wette lijke normen te brengen. Zowel omwonenden van de nieu we Sloelijn in de Quarlespolder als de gemeente Goes, de Zeeuw se Milieufederatie (ZMF) en de actiegroep Belangenvereniging Aanwonenden Spoorlijn (BAS) trokken ten strijde tegen het ge kozen tracé voor de Sloelijn langs de Quarlespolder. Omwo nenden vreesden overlast. Goes en de ZMF wilden de spoorlijn bundelen met de Sloeweg, om dat dit minder ingrijpend is voor het landschap. De Quarles polder is nog een 'maagdelijk' gebied. Tegen de overlast in de Quarlespolder worden volgens de Raad van State genoeg maat regelen genomen. Op basis van onderzoeken concludeert het Haagse rechtscollege dat het voor het milieu weinig uitmaakt of de spoorlijn langs de Sloeweg of de Quarlespolder komt. Het tracé door de Quarlespolder heeft andere voordelen, zoals meer ruimte voor een tweede spoor en ook betere groeimoge lijkheden voor het spoorempla- cement in Vlissingen-Oost. Het Quarlespoldertraject is duurder, maar dankzij bijdragen van ha venschap Zeeland Seaports en de NV Westerscheldetunnel is het Rijk niet meer geld kwijt. De tegenstanders van het geko zen tracé voor de goederenlij n reageerden teleurgesteld. „De economie heeft het weer eens ge wonnen van de ecologische en sociale aspecten", aldus ZMF- medewerkster G. van der Krogt. De Goese wethouder M. 't Hart (PvdA) legde er de nadruk op dat de uitspraak van de Raad van State alleen betrekking heeft op het nieuwe stukje Sloe lijn. De strijd over het tegen gaan.van hinder op het spoor is naar zijn idee niet gestreden. De door spoorwegbeheerder Pro- Rail voorgestelde maatregelen op het hoofdspoor - zoals beton nen bielzen, geluiddempers en lage geluidschermen - zijn nog in procedure. Het verdiepen van het spoor door Goes - wat de ge meente graag wil - maakt naar het idee van de wethouder nog steeds kans. ProRail voelt daar niks voor. Vreugde was er ook bij wethou der M. Vermue-Vermue (CDA) van Borsele: „Bewoners in Hein- kenszand die langs de huidige Sloelijn wonen, kijken er al ja ren naar uit dat die treinen ver dwijnen." Zij moeten tot eind 2007 geduld hebben. De Sloelijn is dan klaar, als alles meezit met vooral de aankoop van land bouwgrond. doorMieke van der Jaqt 's-HEER ARENDSKERKE - Het heeft even geduurd, én een paar centen gekost, maar nu is hij er dan eindelijk: de dubbel- fiets. De Bewoners van Poelwijck kun nen haast niet wachten om er een toertje op te maken. Binnen een kwartier nadat de leve rancier, Jeremiasse uit Goes, de fiets heeft uitgeladen, heb ben er al drie bewoners op geze ten: P. Oele, omdat hij er als de kippen bij was, mevrouw de Koeijer, omdat ze nog op d'r boers is en mevrouw De Dreu, die ondanks dat ze in een rol stoel zit, wil laten zien hoe fit ze nog is. Chris Heinsdijk, de vrij williger die zich heeft opgewor pen als de vaste meefietser. kan meteen kennismaken met de mo gelijkheden van de fiets. Geen enkele bewoner van Poel wijck fietst nog buiten de deur. Er worden wel hometrainers ge bruikt, maar voor een lekker eindje fietsen in de polder zijn de Poel wijekers te onzeker, te zeer in de war of ze zijn er fy siek niet meer toe in staat. Christianne Beek en Moniek Rijk, die in Poelwijck werken, vonden het al een hele tijd nodig dat de bewoners ook eens op een gezonde manier in de buiten lucht zouden komen. Veel van hen hebben heel hun leven ge fietst in het landschap van de Zak van Zuid-Beveland en in middels hebben ze die vrijheid moeten inleveren. Nu hebben ze hem terug, althans gedeeltelijk. Als Chris Heinsdijk op de dub- belfiets stapt, en hij is van plan dat vaak te doen, kunnen alle Poelwijckers die dat willen, op de rechterstoel plaatsnemen. Het duurde wel drie jaar voor dat de initiatiefneemsters de fondsen vonden om de fiets te betalen. Het ding kost 3300 euro en noch de AWBZ. noch de WVG wilde het betalen. Uitein delijk werd een deel van het geld gevonden bij het Nationaal Fonds Ouderenhulp: 2000 euro. De rest kwam van de stichting Vrienden van Poelwijck, die pro beert wat extra's te doen voor de bewoners. Nadat Beek en Rijk een schuur tje hadden uitgemest voor de stalling en beurzen hadden be zocht om de beste prijs-kwali- teitverhouding te vinden, kon het rijwiel worden besteld. Er_is--gekozen voor een fiets waarop de passagier niet per se hoeft mee te trappen. Ook bewoners met een psy- cho-geriatrisch probleem kun nen veel baat hebben bij een ge zonde fietstocht door het land schap dat wellicht herinnerin gen wakker roept. P. Oele rijdt met C. Heinsdijk (r) op een dubbelfiets. foto Willem Mieras STELLENDAM - In een hoogwerker aan de Zuiddiep straat in Stellendam is in de nacht van dinsdag op woens dag brand ontstaan. De melding kwam omstreeks half drie binnen en vrij snel daarna kon de brandweer het sein brand meester geven. Het vuur werd geblust waarna de brandweer een damme tje legde om te voorkomen dat weglekkende gasolie zich verder kon verspreiden. Naar de oorzaak van de brand word.t een onderzoek ingesteld. HULST - Ondanks de belabberde zomer doet de koningin- nenpage het dit jaar volgens de insectenwerkgroep van na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut in Zeeuws- Vlaanderen bijzonder goed. Liefst vijftig waarnemin gen van de vlinder zijn er bij de werkgroep binnenge komen. Sinds de oprichting van de insecten werkgroep, negentien jaar geleden, zijn er nog nooit zoveel meldin gen binnengekomen. Het gaat hier om de eerste genera tie koninginnenpage, de generatie die vliegt van april tot begin juli. „Eind mei zijn er aan de vogeltelpost in Bres- kens maar liefst zeven exemplaren gezien", zegt Eddy Taelman van de werkgroep.Van de tweede generatie, die nog vliegt tot in september, zijn er vooral in Oost-Zeeuws-Vlaanderen veel gezien. De laatste vijf jaar worden er in Zeeuws-Vlaanderen volgens Taelman veel meer koninginnepages waargenomen dan in de rest van Zeeland. VLISSINGEN - De politie doet onderzoek naar de dood van tientallen duiven. Volgens de Stichting Duif leefden die al jaren in een leegstaand pand aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Omdat de eigenaar, projectontwikkelaar Mars- aki, het onlangs heeft laten dichttimmeren, konden de dui ven er niet meer uit. M. Drijgers van de Stichting Duif be schuldigt Marsaki van dierenmishandeling. Het pand moest dichtgetimmerd worden, verklaart P. Kambier van Marsaki, omdat het onveilig was. „Het is zo vervallen dat het levensgevaarlijk is om naar boven te gaan. We hebben een bouwbedrijf opdracht gegeven het dicht te timmeren. Dat is nog voor de bouwvak gebeurd, geloof ik. Vooral van buitenaf."Of er toen veel duiven in het pand zaten, durft Kambier niet te zeggen. Hij weet ook niet of de aan nemer dat wist. Het verbaast hem wel dat Marsaki pas af gelopen maandag is benaderd. „Onze naam staat op le vensgrote borden op het pand. Als ze ons een week eerder hadden gebeld, hadden we ook eerder maatregelen kun nen nemen." De Stichting Duif heeft aangifte gedaan van dierenmishandeling. De politie onderzoekt wie schuldig is aan de dood van de duiven. Tegen de schuldige wordt proces-verbaal opgemaakt, laat de politie weten. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. zeeuwse almanak Vreemdeling Hij was voor het eerst in Zee land en logeerde in Vlissin gen. Met volle teugen genoot hij van de Zeeuwse attracties en ook de gastvrouw was hart verwarmend. Om wat terug te doen, stelde hij voor de boodschappen te doen. Nou graag, het brood ivas bijna op, dus als hij even langs de bakker wilde gaan, daar op de hoek? Zo gezegd zo ge daan. Hij bestelde broodjes en croissants, en de verkoopster informeerde vriendelijk of me neer verder nog iets bliefde. Jaweleen krant. „Een PZC?", vroeg het meisje werk tuigelijk. Niet-begrijpend keek de vakantieganger de Zeeuwse aan en zei: „Nee, een krgnt moet ik hebben!" door Frank van Cooten HOEK - Vakantie-eiland De Braakman in Hoek breidt fors uit. Aan de westzijde van het be staande park komt er ongeveer 21 hectare bij. Op het nieuwe terrein komen ongeveer 550 cha lets en stacaravans. De Braakman telt dan in totaal 1770 plaatsen op circa zeventig hectare natuurgebied. De uit breiding gebeurt in twee fasen. De directie van het vakantie-ei land wil in 2007 beginnen. Het totale project is in 2017 klaar. De Grontmij heeft in opdracht van De Braakman het Master- plan Vakantie-eiland De Braak man opgesteld. Aanleiding is de verbreding van de N61. Deze rijksweg moet in 2008 zijn ver dubbeld. Het nieuwe tracé loopt over een deel van het terrein van De Braakman. Door de ver dubbeling van twee naar vier rijstroken levert het recreatie park vijf hectare en 130 plaat sen in. Als compensatie en voor de ge- (Advertentie) wenste kwaliteitsverbetering wil de directie daarom het va kantie-eiland aan de westzijde van het huidige park uitbreiden. (Advertentie) 5CHQENHDDE I LAAGSTE PRIJS 4ü°/o - 70°/o KORTING EMM; ONDER DE TOREN Let op! Want als je even niet kijkt, zijn ze weg: de weeg bruggetjes die vroeger overal in het landschap getuigden van de bloei der suikerproductie. Nu de suikerindustrie zwaar onder druk is komen te staan, lijkt het aannemelijk dat de bruggetjes die nog sporadisch gebruikt werden, langzaam zullen verin teresten. Als gemeenten ze niet beschermen, kunnen ze zomaar ineens weg zijn, zoals met het bruggetje bij de Heinkenszand- se molen gebeurde. Zo'n zelfde modelletje staat er in Goes, op het stukje kade aan de Westhavendijk: een piep klein huisje, meestal onder de grafitty, met aan een kant over de hele breedte raampjes en een een houten vlonder ervoor. Die houten vlonder is de brug waar op je eerst je lege vrachtwagen weegt en vervolgens de volle. Zo weet je precies wat je net gela den hebt. Het Goese bruggetje illustreert dat Goes vroeger het middelpunt van agrarisch Zee land was. Vooral graan en bie ten werden er gewogen, al dien de het ook voor zand, cement en andere bouwmaterialen. Tegenwoordig wordt het nog af en toe gebruikt door papierhan del Van Zon, die het weegbrug getje ook onderhoudt. Het is de redding van het instrumentje, want een weegbrug die niet ge bruikt wordt, kan gaan rotten en roesten. Het hele bruggetje op de kade is nog in originele staat. Niks elek tronica in het kleine huisje, maar een fraaie en vernufige me chanische weegschaal. Dat, en hetgeen er onder de grond zit, maakt de ouderwetse weegbrug getjes zo duurzaam en het feit dat ze altijd wel ergens voor te gebruiken zijn. Mits je vrachtwa gen niet te groot is, natuurlijk. Mieke van der Jagt Ze hebben een kar vol met knutselspullen, de dames van het recreatieteam. Ze heb ben een disco, een bingoballen- draaier en genoeg materiaal om buitensportactiviteiten op touw te zetten. Vandaag, om drie uur, is het flessenvoetbal op Cam ping Stelleplas in Heinkens- zand. Debbie Priester en Sandra Gub- bels hebben een krat lege cola flessen uit het restaurant ge pakt. Maar vullen hoeft niet, want precies om drie uur begint het te regenen. De meeste recre- janten blijven liever droog in jhun caravan of bungalow. De jrier jongeren die wel op komen jdagen. hoeven niet zo nodig. Dan het krat maar terugbren gen en even beraadslagen: Doen iwe de disco om vijf uur of ge- jwoon om zeven uur? Het wordt jvijf uur. De campmggasten we ten wel dat bij slecht weer de da gelijkse disco vóór de kleintjes jtwee uurtjes vervroegd wordt, maar wat is slecht weei*? En wie jweet, straks breekt de zon weer door. Een oplossing is snel ge- Jvonden. Kimberley, een meisje jdat graag rondhangt bij de da mes van het recreatieteam, iwordt er op de fiets alvast op uit gestuurd. Ze kan tegen zoveel mogelijk kinderen zeggen dat pet om vijf uur is. Sandra en Debbie doen het straks nog eens punnetjes over met de megafoon PP de skelter. Zo zal het nie ontgaan en wordt de dis- po weer druk. hele recreatieteam bestaat vakantiewerkers: allemaal meiden. Sandra uit IJzendijke, wier vader ook op de camping Werkt, doet het al voor het twee- ae jaar. De Heinkenszandse Deb- is er op 1 juli pas bijgeko Ze is derdejaars studente de PABO en ziet het als de vakantiebaan. „Het ligt dicht bij het vak wat ik stu- Het weegbruggetje op de Goese Westhavendijkfoto Willem Mieras deer, dat je er waarschijnlijk nog wel studiepunten voor zou kunnen krijgen. Maar je kunt maar een ding buiten school doen, en ik doe al kleutergym." De collega's Ilse Willems uit Vol- kel en stagiaire Liesbeth Rom- baut uit Goes, doen ook allebei een opleiding in de branche: CIOS en toerisme en recreatie. De dames maken iedere week een programma, waarin vooral voor de kinderen veel vaste on derdelen zijn: elke ochtend knut selen, behalve op vrijdag, want dan is het wisseldag. 's Avonds is er disco of theater en eens in de week is er bingo. In de mid dag voor de kids en 's avonds voor volwassenen. „Daaromheen kan er vanalles gebeuren" vertelt Debbie. „Een skelterraee, playbackshow, ka raoke, allerlei vormen van sport en ook af en toe een horror- night. Voor alle leeftijden en dat maakt het heel gezellig." De dames doen alles zelf: de theaterrollen, de discodansjes, scheidsrechteren, het veld inde len en opruimen; het zijn lange dagen. Maar geen van allen zou den ze hun vakantiebaan willen ruilen voor een andere en alle maal komen ze graag terug in de herfst-, kerst- en meivakantie. „We hoeven niet alles zelf te ver zinnen, hoor. Stelleplas maakt deel uit van het Hogeboom-con- cern. Dat beheert 65 vakantie parken in heel Nederland. Er zijn ceedeetjes gemaakt met dis coliedjes en bijbehorende dans pasjes. Zo'n disco is altijd onge veer hetzelfde, maar die klein tjes vinden dat geweldig. Net als de theaterfiguren Willem Wegwijs, Pinkie Peent en Hoopie Mol. Die komen telkens weer terug, elke dag. Behalve Hoopie Mol, die komt maar af en toe, want dat pak is heel erg warm. In een koude zomer zul len de kinderen Hoopie vaker zien dan in een warme." Zijn er nooit eens rotkinderen, die de sfeer veipesten en verve lend doen? Ze zouden liegen als ze daar ontkennend op zouden antwoorden. Sandra: „Het komt wel voor dat je blij bent dat er een naar huis gaat. Maar in het algemeen kunnen wij ze heel goed aan. Ook buitenlandse kin deren, met name Duitse, integre ren verbazingwekkend makke lijk. Laatst zaten een paar van die gasten, Duitse, Nederlandse en Vlaamse, bij het knutselen een soort Engels met elkaar te praten. Fantastisch Mieke van der Jagt Sandra en Debbie laten weten dat het programma gewijzigd is. foto Willem Mieras Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 Thuis in.... RISICOBEHEER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23