QBELISOL ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Coalitie is tegen Turkije bij EU PZC Leger neemt macht over in Mauritanië Inwoners Lahore ploeteren door kniehoog water 1 - OM Zeeland wil van burger kritiek horen D en CDA: geen toetreding zolang Cyprus niet wordt erkend Kaatsen in de regen Olie dollar goedkoper Wietplantage in platenperserij van Johnny Hoes Na de aflossing rest slechts 50 euro per week Interpay sluit pinautomaten af EPZ hoeft niet te potten Natte start van Eneco Tour Iran verschuift ultimatum over nucleair programma Nobel weg 2124 Goes (naast McDonalds), ma - vr open 10.00 17.30, za 10.00 -16.00 uur SPECIALIST IN KOZIJNEN, RAMEN EN BUITENDEUREN in pvc, alu en houl 300 m! showroom Vraag naar onze thuisblijversactie Wolken en zon I Maxima rond 21 graden. Verder perioden met zon en droog. Matige westelijke wind. 247e jaargang no. 182 donderdag 4 augustus 2005 os nummer 1,25 loorPaul Koopman )EN HAAG - Europa moet deur dichthouden voor urkije, vinden de rege- jigspartijen CDA en VVD. )nderhandelingen over toe- reding kunnen wat de twee rootste coalitiefracties be seft niet in oktober ge opend worden, zoals eerder [was afgesproken. ,Nederland moet dat helpen jlokkeren", eist het liberale Ka perlid Van Baaien. Tijdens het Nederlandse EU-voorzitter- ;chap werd december vorig jaar ifgesproken dat Turkije bespre kingen over het Europees lid- naatschap mag beginnen. Voor- paarde was wel dat de regering n Ankara via de ondertekening 'an een nieuw douane-verdrag jyprus impliciet zou erkennen. De Turkse regering gaf echter inlangs een verklaring uit waar- n staat dat het de Grieks-Cy- iriotische regering niet erkent. liet eerder weten dat Turkije zelf zijn lidmaatschap blokkeert via zijn onverzoenlijke houding jegens Cyprus. Volgens De Ville- pin is de kans groot dat zowel Cyprus als Griekenland nu de onderhandelingen met Turkije zullen blokkeren. Voor het be ginnen van de besprekingen is de toestemming van alle huidige EU-lidstaten vereist. Volgens Van Baaien moet de Ne derlandse regering ervoor zor gen dat strikt de hand wordt ge houden aan de criteria voor toe treding. Van Baaien: „Die criteria zijn door premier Balkenende en mi nister Bot zelf zo afgesproken tijdens het Nederlandse EU- voorzitterschap. Ik verwacht nu dat zij zich daar ook hard voor gaan maken." Een woordvoerder van minister Bot laat weten dat de minister de commotie over de toetreding van Turkije heeft zien aanko men. „Bot heeft vorige maand al benadrukt dat Turkije niet dwars moet gaan liggen bij de er kenning van Cyprus, juist om dit te voorkomen." Of de deur voor Ankara nu in het slot is ge vallen is een vraag waarop de Britse premier Blair, momenteel EU-voorzitter. een antwoord moet vinden, aldus Buitenland se Zaken. „De bal ligt in Lon den. De Nederlandse regering neemt geen initiatieven", zegt de woordvoerder. Een woord voerder van de Europese Com missie liet weten 'bezorgd' te zijn over het feit dat Turkije wei gert Cyprus te erkennen. GPD FRANEKER - Toeschouwers van de PC in Fra- neker, de belangrijkste kaatswedstrijd van het jaar, aanschouwen van onder paraplus de ver richtingen op het speelveld. Het partuur (team) Rutmer van der Meer werd gisteren winnaar. Van der Meer en de broers Chris en Jacob Was senaar versloegen hun tegenstanders in de fina le met 5-1 en 6-4. Chris Wassenaar werd uitge roepen tot Koning van de PC, een prijs voor de beste kaatser van het winnende partuur. De boomlange kaatser kreeg onder het oog van 10.000 toeschouwers de zilveren kaatsbal uit 1883 omgehangen. foto Catrinus van der Veen/GPD LAHORE - Niet alleen India heeft last van de zuidwestmoesson deze zomer. Ook delen van Pakistan kampen met zware regenval en wateroverlast. In de noordelij ke miljoenenstad Lahore viel gisteren een kwart van de jaarlijks neerslag (zo'n 490 millimeter) in een etmaal. Vrijwel alle straten kwamen blank te staan. Het openba re leven viel compleet stil. Vorig jaar dreigden rond deze tijd van het jaar nog wa tertekorten in Lahore en de rest van de Punjab-regio. Het noodweer op het Indisch schiereiland heeft inmiddels aan meer dan duizend mensen het leven gekost. foto Rahat Dar/EPA NEW YORK - De olieprijs heeft i-gisteren op de termijnmarkt in eitfew York flink geschommeld. ïïiVa een recordniveau te hebben ve&angetikt van 62,47 dollar werd ruwe olie uiteindelijk ruim een dollar goedkoper dan dinsdag. be olie brak in de vroege handel (iet record van 62,30 dollar van maandag. Handelaren vermoed- gen dat internationale spannin gen en de situatie in Iran een re guliere bevoorrading weieens in de weg kon gaan zitten. Boven dien was er vrees voor tekort schietende olievoorraden in de Verenigde Staten. De piek in de olieprijzen van naandag was het gevolg van on- :ekerheid over de toekomst van werelds grootste olieprodu ct, Saoedi-Arabië, na de dood ran koning Fahd. )e prijzen liepen gisteren in de biddag echter snel terug toen lit cijfers van de Amerikaanse 'egering onverwacht bleek dat le olievoorraden van 's werelds (rootste verbruiker juist toene- nen. Uiteindelijk kwam een vat Amerikaanse ruwe olie voor le- 'ering in september uit op 60,86 loll ar. ANP pagina 20 'i. Wallstreet IWËERT - De politie heeft giste- eeJen in Weert een grote, professio neel ingerichte hennepkwekerij imtmanteld, die werd geëxploi teerd in de kelders van de voor malige platenpcrserij van volks Johnny Hoes. Er stonden twaalfduizend plan met een geschatte straat- fwaarde van twee miljoen euro. ?- De politie zegt door eigen onder- d ?oek op de kwekerij te zijn ge stuit. Er werd voor tonnen aan (noderne apparatuur in beslag genomen. De politie weet wel wie de huurder is van het pand, dat nog steeds eigendom is van Hoes Beheer. Volgens de politie is het mogelijk dat de huurder hiets met de kwekerij te maken jieeft. De platenperserij ligt haast Telstar, de opnamestudio van Johnny Hoes aan de Uilen- weg. die nog altijd in gebruik is waar de beroemde popband Doe Maar in 1982 het nummer Nederwiet opnam. GPD door Emile Calon MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie (OM) wil twee keer per jaar een groep van zo'n vijf tien tot twintig Zeeuwen de kans geven om kritiek te uiten op en inzicht te geven in het werk van het OM. Het is de be doeling begin oktober die eerste groep te ontvangen. De deelnemers kunnen die dag ook een deel van de zitting van de Middelburgse politierechter bijwonen. Achteraf kunnen de deelnemers dan vragen stellen over wat ze gezien en gehoord hebben en opmerkingen plaat sen. Tijdens het tweede deel van de dag wordt tijdens een soort workshop stilgestaan bij het werk en de plannen van het OM. De wensen en verwachtingen van de bezoekers komen dan ook aan bod. Volgens hoofdofficier van justi tie G. van der Burg zijn dit soort dagen bedoeld om de inwoners van' Zeeland te betrekken bij het werk van justitie. Hij verwacht ook dat deelne mers aan zo'n dag aanbevelin gen kunnen doen over de werk wijze en over het te voeren be leid. „Wij moeten uit onze ivo ren toren komen. Mensen moe ten kunnen zien wat wij doen", aldus de hoofdofficier. „Wij wil len dat de inwoners meedenken over ons beleid." Hij verwacht dat door het houden van dit soort dagen er meer begrip ont staat voor de werkwijze van jus titie. Een exacte datum voor het eer ste bezoek is er nog niet. Wel hoopt Van der Burg dat een dwarsdoorsnede van de bevol king belangstelling toont voor dit soort discussiedagen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via het e-mailadres: algemeen.parket. middelburg© midarr.drp.minjus.nl. (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig loenemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand tekeningnummer. Ik heb de laatste ces maanden geen proefabonnement Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95). I per kwatlaal met automatische incasso 58.001. i per jaar met automatische incasso 222.501 8 "711688"555530 i Kijk op wwwpzcnl/abonneren. bel gratis j OSQC 1)231231 af stuur dete bon naar i P2C. atdehr.g luerjpemce i Antnooidnmmei 713. 4460 W8 Goes het alfabet van Zeeland Inomwonden |,Zo kun je niet aan de onderhan delingen beginnen", stelt WD- iuitenlandwoordvoerder Van laaien nu onomwonden. „Het is teel simpel: er wordt niet aan een belangrijke voorwaarde vol- n|aan." PD A-kamerlid Van Dijk valt bij. „Als dit zo blijft kun je rond de tafel gaan zit ten. Als je bij een club van 25 Wil horen kun je niet zeggen: ééntje lust ik niet." De Franse premier De Villepin Betaalorganisatie Interpay dreigt in honderden winkels de pinautomaten af te sluiten. De winkeliers hebben, hoewel verplicht, nog steeds geen contract met een bank geslo ten. De wet verbiedt Interpay de winkeliers rechtstreeks van dienst te zijn. Winkeliers die op 1 septem ber nog geen contract hebben, worden afgeslo ten. Het Rijk kan exploitant EPZ van de kerncentrale Borsse- le niet verplichten alvast geld opzij te zetten voor de ont manteling van de centrale. Dat stelde de Raad van State gisteren. EPZ diende een bezwaar in tegen een nieuwe vergunning voor de kerncentrale, waar- in de financiële verplichting was opgenomen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16 en 17; Economie: 19, 20 en 21 Regen in België, het kon de deelnemers aan de Eneco Tour gisteren nauwelijks verrast hebben. Maar de neerslag bleek wel bepa lend voor de uitslag van de proloog van de Ronde van de Benelux, die dit jaar al leen door België en Neder land voert. Niet een van de Dekkers of Julich won, maar de Belg Rik Verbrug- jC" ghe (foto). van onze redactie buitenland NOUAKCHOTT - Opstandige militairen hebben de macht overgenomen in de West-Afri kaanse staat Mauritanië. In een tv-verklaring meldden ze dat het land een militaire junta krijgt, die twee jaar aan de macht wil blijven. De coup is ge pleegd om, zoals de Militaire Raad voor Gerechtigheid en De mocratie zegt, een einde te ma ken aan het totalitaire regime van president Maayouy Ould Sid'Achmed Taya. „De strijdkrachten en de gehei me diensten hebben unaniem be sloten een definitief einde te ma ken aan de totalitaire activitei ten van dit regime, waaronder ons volk zo veel jaar heeft gele den", staat in de verklaring van de junta. Maaouy Ould Sid' Achmed Taya is niet in het land. Hij was tij dens de staatsgreep in Saoe di-Arabië, waar hij de begrafe nis van koning Fahd had bijge woond. Hij week daarna uit naar Niger. Muitende militai ren, onder wie leden van de pre sidentiële garde, namen in de loop van de dag de controle over de staatsradio en tv over. Alle wegen in de hoofdstad werden geblokkeerd. De luchthaven van Nouakchott is bezet en de gren zen zijn gesloten. Alle winkels zijn dicht. Het lijkt erop dat er geen slacht offers zijn gevallen bij de machtsovername. Ooggetuigen meldden gisteren wel dat er de hele dag geweervuur was te ho ren rond het presidentiële paleis en de regeringsgebouwen. „De mensen op straat vieren feest en hier en daar worden pa nelen vernield met afbeeldingen van de president", vertelde Erik Struik, een Nederlandse hotel manager in Nouakchott. Vol gens onbevestigde berichten zou den tal van militairen die loyaal zijn aan Taya zijn gearresteerd. De laatste jaren zijn meer pogin gen gedaan om Taya ten val te brengen. Repressie Taya is aan de macht sinds 1984 Hij heeft veel Arabieren in zijn drie miljoen inwoners tellende land tegen zich in het harnas ge jaagd door in de jaren negentig zijn steun voor de ex-president van Irak, Saddam Hoessein, in te ruilen voor goede relaties met de VS en zelfs met Israël. Mauretanië, dat hoopt volgend jaar een olie-exporterend land te worden, is één van de drie sta ten in de Arabische Liga die di plomatieke banden onderhou den met Israël. Analisten be stempelen Mauritanië als één van de meest repressieve landen als het gaat om de onderdruk king van islamistische bewegin gen. Sinds april zijn veel Arabi sche leiders en activisten gear resteerd op beschuldiging van samenwerking met de Algerijn se GPSPC, die banden zou heb ben met Al Qaeda. Van diverse zijden werd er voor gewaarschuwd dat de pogingen van Mauritanië om de oppositie af te schilderen als een terroris tisch risico, kon leiden tot radi calisering van gematigde isla- misten in het land. GPD/RTR vatten. Dat is een eerste stap richting hervatting van de verrij king van uranium, zodat het ge bruikt kan worden als brand stof voor kerncentrales, maar ook kan dienen als grondstof voor kernwapens. Rowhani, die sprak voor de staatstelevisie, zei verder dat de waarschuwing van de Europese Unie dat hervatting van het nu cleaire programma kan leiden tot sancties van de VN-Veilig- heidsraad 'onaanvaardbaar en bedreigend' is. ANP/AFP pagina 4 pokerspel rond Iran duurt voort commentaar van onze redactie buitenland TEHERAN - In het diplomatie ke geharrewar met de westerse wereld over zijn kernprogram ma heeft het streng islamitische Iran gisteren een ultimatum met enkele dagen verschoven. Tehe ran had eerder gisteren nog ge dreigd het omstreden nucleaire programma met onmiddellijke ingang te hervatten. De belangrijkste Iraanse onder handelaar Hassan Rowhani zei dat Teheran nu uiterlijk begin volgende week hoopt de verwer king van uraniumerts tot het gas uraniumhexafluoride te her-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1