De Dekkertjes spoelen weg Van Langen naar de herkansing PZC Open dag kost Ajax Olaf Lindenbergh Volleybalsters snakken naar een weekje vrij 15 Val van Boogerd zonder gevolgen Regen spelbreker in proloog Ronde van Benelux Voetbalbond worstelt met de competitie Barga leert kampioen China lesje Zidane terug in Frans elftal Engelse interesse Bouma en Lucius Roda JC lief voor Valencia Ajax ontmoet Brpndby IAAF scherpt regelgeving aan rond nationaliteitsverandering Goals Van Nistelrooij Basso wint in Denemarken donderdag 4 augustus 2005 ihomas Dekker MECHELEN - De valpartij van Michael Boogerd vóór de proloog in de Ronde van de Benelux lijkt geen gevol gen te hebben. De Hagenaar reed gisteren bij het inrijden in Meche- len vol in op een overste- r kende voetganger, waarbij hij zijn linkerelleboog en zijn rechterbeen bezeerde. Volgens ploegarts Geert Leinders van Rabobank heeft Boogerd niets gebro ken bij de val en stapt de renner vandaag weer op de fiets voor de eerste etappe van Geel naar Mierlo. Michael Boogerd beëindig de de proloog als 74e op 22 seconden van winnaar Rik Verbrugghe. Op de tweede plaats eindigde de Span jaard Barredo, vóór Ser- vais Knaven, Peschel en De- volder. GPD door Harm Vonk MECHELEN - Erik Dekker houdt de onderlinge strijd met zijn jongere naamgenoot Tho mas in tijdritten bij als een ware boekhouder. In de proloog van de Ronde van de Benelux (Ene- co Tour) trok de jongste de stand gisteren gelijk: 3-3, maar toch waren beide Dekkers verlie zers. In de regen van Mechelen vochten de Rabobank-renners een ongelijke strijd tegen de Belg Rik Verbrugghe, de eerste drager van de leiderstrui. „Het had zo mooi kunnen zijn", verzuchtte Thomas Dekker. De twintigjarige Noord-Hollander beperkte de schade nog enigs zins (tien seconden), doordat de buien pas begonnen toen hij al op het parkoers reed. „Zonde, maar het is niet anders." Erik Dekker liep iets meer averij op; de Drent startte op de kletsnat te steentjes in de stad en bleef op achttien tellen van Verbrug ghe steken. „Ik reed niet meer voor de winst in de proloog, maar met het oog op het klasse ment. Dus niet vallen, enzo voort." Gistermiddag had Rabobank de startvolgorde bepaald; Erik Dek ker startte, net als Thomas Dek ker, in de staart. „Maar ik heb nog nooit een gelukkige hand ge had in het maken van dit soort keuzes", aldus Erik Dekker. „Je kunt er zo weinig mee; als ik om drie uur was gestart, had het op dat moment kunnen regenen." Namens de bankiersploeg is nu Mare Wauters de best geklas seerde. De Belg werd negende op drie seconden. Controle Het secondespel dat de etappe koers de vorige edities zo ken merkte, zou door de regenbuien van Mechelen de komende da gen wel eens achterwege kun nen blijven. Doordat niet alle fa vorieten voor de eindzege goed voor de dag kwamen - oud-win naar Kim Kirchen verloor bij voorbeeld driekwart minuut - zou de controle de komende da gen wel eens een stuk minder kunnen zijn. Rik Verbrugghe wil met zijn Quick Step-forma- tie toch proberen de trui te ver dedigen. „Zeker omdat de etap pes in Limburg en de Ardennen mij liggen", aldus de 31-jarige Belg. In Servais Knaven heeft Ver brugghe bovendien een prima adjudant; de Brabander reed on der goede omstandigheden een zeer behoorlijke tijd. „Dit is voor mij de bevestiging dat ik met criteriums de tijd vanaf de Tour prima kan overbruggen", vond Knaven, die op zijn nieu we tijdritfiets twee tellen meer over het 5,7 kilometer lange par koers deed dan Verbrugghe. „Maar ambities voor het klasse ment heb ik niet; ik ben twaalf jaar prof en weet wat ik wel en wat ik niet kan. Het lijkt me dui delijk dat we nu voor Verbrug ghe gaan rijden." Ondanks zijn eigen teleurstel ling had Erik Dekker weinig problemen met de Belgische win naar. „Als Bobby Julich had ge wonnen, was het erger geweest, al weet je het nooit met Ver brugghe", oordeelde de drievou dig winnaar, die alles op alles heeft gezet om zijn titel dit jaar te verdedigen. „De benen zijn beter dan de tijd doet vermoe den. Ik weet wat ik heb gevoeld en dat doet het beste vermoeden voor de komende week." Net als Erik heeft ook Thomas Dekker zijn zinnen gezet op het rijden van een goed klassement. „Ik zou niet weten' waarom niet", sprak het supertalent. „Omdat ook anderen in onze ploeg daarvoor gaan? Ik denk dat ik ook in de positie zit om een klassement te rijden." GPD ZEIST - De KNVB wil een struc turele oplossing voor de proble men met het competitieprogram ma. Dit seizoen leverde het speelschema liefst 451 knelpun ten op. Het totale aantal wed strijden is 686. De Nederlandse voetbalbond is de problemen beu en wil een nationale com missie instellen die oordeelt over het competitieprogramma. Eompetitieleider Bert van Oost- Veen van de KNVB verklaart: },Wij willen vanaf het komende Sfeizoen een nationale commissie ftimenstellen die de knelpunten in het competitieschema af weegt. In die commissie zouden bijvoorbeeld de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken, 3e korpsbeheerders, de Vereni ging Nederlandse Gemeenten en 3e KNVB vertegenwoordigd moeten zijn." De voetbalbond hoopt op die manier een leidraad te krijgen van wat wél en wat geen knel punt is. „Voor ons is dat vaak Ènoeilijk in te schatten", zegt Van Oostveen. „Het kan dan met meer zo zijn dat er na be kendmaking van het program ma nog nieuwe, voorziene knel punten naar voren komen die [pen 'vergeten' is op te geven. Het competitieschema is dan lei dend. Tevens moet de commissie toezien op een zorgvuldige invul ling door gemeenten en politie van het knelpuntenformulier." Als voorbeeld noemt de KNVB ae wedstrijd Ajax - ADO Den Haag van oorspronkelijk 14 au gustus. Burgemeester Cohen van Amsterdam heeft die wed strijd verboden. Hij liet weten 3a t de maand augustus een ffrukke maand is voor de Am- aerdamse politie wegens grote Evenementen als de Gay Pride, sail en de Uitmarkt. De KNVB heeft het verboden 3uel opnieuw vastgesteld, op 13 Ètguslus. Daarmee schieten bur gemeester Cohen en Ajax uiter aard niets op. De KNVB geeft 3e diverse partijen tot maandag respijt, anders wordt het duel re glementair omgedraaid. Kan de Wedstrijd evenmin op 13 (of 14) augustus in het Zuiderpark in Den Haag worden gespeeld, ver schuift het duel naar neutraal tferrein, eventueel zonder pu bhek. Van Oostveen: „De instel ling van een commissie moet dit soort zaken voorkomen, voordat ar een onwerkbare situatie ont staat." ANP MACAU - FC Barcelona heeft gisteren de Chinese kam pioen Shenzhen Jianlibao op voetballes getrakteerd. De Catalaanse vedettenploeg won in Macau een oefenduel met 9-0. Eto'o en Messi scoorden tweemaal, Giovanni van Bronckhorst was één van de spelers die eenmaal doel trof. ANP/AFP PARIJS - Zinedine Zidane is weer beschikbaar voor het Franse voetbalelftal. Dat maakte de Franse middenvelder van Real Madrid gisteren bekend. De speler komt daar mee terug op zijn besluit, een jaar geleden, om zijn inter landcarrière te beëindigen. De 33-jarige middenvelder maakt op 17 augustus zijn rentree, wanneer 'Les Blues' een oefeninterland afwerken tegen Ivoorkust. Ook collega Claude Makelele kwam terug op zijn eerdere besluit zich niet meer beschikbaar te stellen. ANP EINDHOVEN - De PSV-verdedigers Theo Lucius en Wil fred Bouma staan in de belangstelling van twee clubs uit de Engelse Premier League. Ger Lagendijk, de zaakwaar nemer van de twee internationals, heeft trainer en tech nisch directeur Guus Hiddink van de Britse interesse op de hoogte gebracht. „Maar ik heb nog geen antwoord van hem gehad", liet de Fifa-spelersmanager gisteren weten. Zowel Lucius (tot medio 2007) als Bouma (2008) beschikt in Eindhoven nog over een doorlopend contract. Bouma kan dankzij een clausule in zijn contract per direct weg; het contract van Lucius moet worden afgekocht. ANP KERKRADE - Roda JC heeft Valencia in de return van de halve finales in het toernooi om de Intertoto Cup geen pijn kunnen doen. De Limburgse ploeg dwong tegen de Spaanse ploeg weinig tot niets af. Ook de bezoekers ge loofden het wel. Het verplichte nummer voor 3300 toe schouwers in het Parkstad Limburg Stadion eindigde troosteloos in 0-0. Valencia had vorige week na de royale zege in de eerste wedstrijd (4-0) de beste spelers thuisgela- ten. Aanwinst Kluivert bleef de hele wedstrijd op de bank. Roda JC-trainer Stevens beschouwde het tweede duel meer als een oefenwedstrijd dan als een bekerwed strijd in een Europees toernooi. Zijn ploeg miste overtui ging en scherpte om nog iets van het duel te maken. ANP KOPENHAGEN - Brondby is de tegenstander van Ajax in de derde voorronde van de Champions League. De De nen schakelden gisteravond in Kopenhagen Dynamo Tbli- si uit. Brondby, dat de uitwedstrijd al met 2-0 had gewon nen, versloeg de Georgiërs in het tweede duel met 3-1. Ajax-trainer Danny Blind en zijn assistent Ruud Krol hadden de open dag van Ajax laten schieten om de wed strijd te kunnen bijwonen. Ajax èn Brondby, dat wordt ge traind door oud-Ajacied Michael Laudrup, ontmoeten el kaar op woensdag 10 augustus in Kopenhagen. De return is twee weken later. De winnaar plaatst zich voor het hoofdtoernooi van de Champions League. Brondby is re gerend Deens landskampioen en bekerwinnaar. GPD Duizenden mensen kwamen gisteren af op de open dag van Ajax. foto Maartje Blijdenstein/GPD door René Banierink door Mike van Damme AMSTERDAM - De personele problemen bij Ajax worden met de dag groter. Olaf Lindenbergh voegde zich gisteren bij de ge blesseerden. Hij werd in het duel met Omniworld, dat werd gespeeld tijdens de open dag bij de Amsterdammers, vroegtijdig gewisseld met een blessure aan zijn rechterbovenbeen. „Ik weet niet hoe ik me morgen voel, maar zoals het er nu naar uitziet komt de wedstrijd met PSV vrijdag (om de Johan Cruijff Schaal) te vroeg", rea geerde Lindenbergh na de wed strijd, die Ajax met 3-0 won. „Ik maakte met mijn knie een ver keerde beweging en voelde het daarna branden in mijn boven been. Ik heb er nu aardig veel last van." Ajax maakte gisteren ook be kend linkeraanvaller Nicolae Mitea vier weken te moeten mis sen. De jonge Roemeen blesseer de zondag tijdens het duel met Boca Juniors de binnenband van zijn rechterknie, Hij speelde de wedstrijd nog wel uit, maar kreeg steeds meer last van zijn knie. De blessuregevallen stapelden zich de afgelopen dagen in rap tempo op. Tegen Boca Juniors botsten Maarten Stekelenburg en Hatem Trabelsi ongelukkig tegen elkaar. Stekelenburg is ze ker twee maanden uitgescha keld met een schouderblessure. Hij wordt in het doel hoogst waarschijnlijk vervangen door Hans Vonk. De Zuid-Afrikaan liet tijdens de contractbespre kingen eind vorig seizoen weten alleen als tweede keeper te wil len blijven, Ajax bood hem met die wetenschap een nieuw con tract aan. De keepers hebben zelf nog niets gehoord. Stekelenburg was gisteren wel van de partij op de open dag. Hij kwam met mitella het po dium op. Trabelsi moest de pre sentatie aan zich voorbij laten gaan. Hij liep bij de botsing met zijn teamgenoot een hersen schudding op. De Tunesiër kon zich de klap niet herinneren en moest een nacht in het zieken huis blijven ter observatie. Het is nog twijfelachtig of Trabelsi woensdag kan meespelen in de eerste wedstrijd van de derde Champions League-voorronde. De wedstrijd tegen PSV moet hij zeker missen. Dat geldt ook voor Markus Ro senberg. De spits is licht gebles seerd en trainde gisterochtend nog apart van de selectie. De Jo han Cruijff Schaal komt voor hem net te vroeg. Het is ook nog maar de vraag of Danny Blind spelers als Zdenek Grygera, Julien Escudé en Mauro Ro- sales, die allen terugkomen van een blessure, opstelt tegen PSV. De Champions League halen heeft voor een club als Ajax een veel hogere prioriteit dan het winnen van de Johan Cruijff Schaal. Met, het drukke pro gramma voor de boeg, kwam het oefenduel met Omniworld gisteren niet al te goed uit. De wedstrijd tegen de jongste prof club duurde dan ook maar twee keer 25 minuten. Ajax won ge makkelijk met 3-0, door treffers van Nigel de Jong, Yannis Anastasiou en Nourdin Boukha- ri. Ruim twintigduizend mensen kwamen gisteren naar Amster dam voor de kennismaking met de spelers. Er waren wedstrij den van Lucky Ajax, Jong Ajax en het eerste elftal. Ook waren er diverse activiteiten voor kin deren en deelden de selectiespe lers bijna een uur lang handteke ningen uit. GPD door Wilko Voordouw HELSINKI - Oud-olympisch kampioene Ellen van Langen is gisteren niet gekozen in de advi serende raad van de internatio nale atletiekfederatie. Het con gres van de IAAF koos met 90 stemmen voor de Poolse Irene Szwinkska. De KNAU, de Ne derlandse atletiekfederatie, laat het niet bij deze nederlaag zit ten. De bond heeft de winnares van de olympische 800 meter in Barcelona, die 34 stemmen kreeg, opnieuw gekandideerd voor het volgende congres, dat over twee jaar in Osaka wordt gehouden. De oud-atlete wil in de uit 28 le den bestaande raad om de atle tiek mede te kunnen moderni seren. Ze was nauwelijks teleur gesteld over het resultaat. „Ik wist dat het ongeveer zo zou lo pen." Inderdaad maakte IAAF-voor- zitter Lamine Diack vanaf het begin duidelijk dat hij meer ge charmeerd was van de kandida tuur van de Poolse Szwinska. Ook vond de Europese atletiek federatie dat Van Langen zich zou moeten terugtrekken, zodat het Europese front met één kan didate sterker zou staan tegen over de andere continenten. „Maar als ik dat doe, dan be drijf ik politiek. Dan ben ik daarna totaal ongeloofwaar dig", zo stelde Van Langen gis- HELSINKI - De internationale atletiekfederatie IAAF heeft gis teren de regels voor een nationa liteitswijziging aangescherpt. Tijdens een congres in Helsinki werd besloten dat een atleet die voor een ander land wil uitko men, drie jaar niet aan interna tionale titeltoernooien kan deel nemen. Die periode gaat in, zodra de at leet zijn nieuwe paspoort heeft. Voorheen ging die drie jaar schorsing in vanaf het moment dat hij of zij voor het laatst voor zijn of haar 'voormalige' vader land aan een wedstrijd had deel genomen. De aanscherping vond plaats op aandringen van enkele Afrikaanse landen. Voor al Kenia raakte de afgelopen tijd enkele topatleten kwijt. Die werden voor veel geld gerekrute erd door Arabische staten als Qatar en Bahrein. ANP/DPA ANTWERPEN - Ruud van Nistelrooij vond gisteravond in Ant werpen zijn gevoel voor doelpunten terug. Tijdens een trip met zijn club Manchester United naar het Verre Oosten bleef de spits droog staan, maar terug in Europa lukte het weer. Van Nistelrooij scoorde tegen FC Antwerp drie keer, alledrie voor rust. United won het duel met 1-6, na een ruststand van 0-5. foto Francois Lenoir/RTR termiddag in Helsinki. „Het ging er op het laatst in die Euro pese vergaderingen zo hard aan toe dat sommigen zeiden dat Szwinska niet de beste kandi daat was, maar dat ze bij veel niet-Europese landen het best lag. Ze wilden dus het machts spelletje winnen. Dan vraag je je af waar ze mee bezig zijn." De atletenmanager is blij met het voorstel van de KNAU om haar over twee jaar opnieuw te kandideren. „Nu hebben we tijd om een echte campagne te gaan voeren. De atletieksport gaat me zo aan het hart. En het gaat niet goed. Waar zijn de sterren? Het grote publiek kent ze niet of nauwelijks. Ga hier in Helsinki de straat op en vraag voorbijgan gers wie de echte sterren uit de atletiek, zijn. Ze komen mis schien tot zes, zeven namen." „Bovendien moet de organisatie op de schop. Je hebt nu de Gol den League, zes wedstrijden waar veel geld te verdienen valt en dan heb je nog eens allerlei soorten Grand Pnx, waar pun ten te halen zijn. De mensen be grijpen het niet meer. Want atle ten kunnen via een ondoorzich tig systeem in een finale komen en niet tot de allerbesten in hun sport behoren." GPD ANKARA - Na bijna drie maan den uit de koffer te hebben ge leefd, snakken de volleybalsters van Oranje naar een weekje rust bij huis en eigen haard. Maar niet nadat komend weekeinde in het Turkse Ankara een eerste prijs is binnengehaald: de kwali ficatie voor het WK in Japan van komend jaar. De gevolgen van drie drukke maanden waren afgelopen week te merken. Bij de afsluitende training voor vertrek naar Tur kije, afgelopen dinsdag, ontbra ken Riëtte Fledderus en Ingrid Visser. Ze hadden buikgriep, net als een paar anderen die nog wel in het veld stonden in Am sterdam, zij het met samenge knepen billen. Souvenirtje van de laatste trip naar verre oor den, Azerbeidzjan vorige week. „Maar niemand klaagt", stelt bondscoach Selinger tevreden vast. Kon ook niet want gisteren ging het vliegtuig alweer naar Tur kije, naar Ankara. Net als bijna een jaar geleden. Daar houden de gelijkenissen ook wel op. Toen, eind september, was dat het enige serieuze toernooi na een zomer van vrijwel alleen maar trainen in Amsterdam. Dit jaar zijn de speelsters daar nau welijks gesignaleerd. Doordat Oranje zich in Turkije ongesla gen plaatste voor de prestigieu ze Grand Prix, zwaaiden dit jaar alle deuren open. Met een tot nu toe loodzware zomer tot gevolg, want meer dan een hand jevol vrije dagen was er niet bij. Selinger deed namelijk geen en kele deur dicht. Bewust niet. „Neem die oefentrip naar Chi na. Er waren speelsters bij die niet langer dan een paar uur in een vliegtuig hadden gezeten Zoiets moet je meemaken, daar moet je als speelster mee leren omgaan." Het moordende schema in het kort. Twee weken na de eerste training op 9 mei begon de reis: van China en Rusland (oefen- toernooien) ging het voor de Grand Prix naar China, Filippij nen, Taiwan en Japan om vervol gens afgelopen week in Azer beidzjan neer te strijken voor de GP 2006-kwalificatie. En deze week is het in Turkije de beurt aan de WK-kwalificatie. Met drie andere teams strijdt Neder land om twee tickets naar Japan volgend najaar. Lukt dat, dan lonkt maar liefst een hele week vrij voor de speelsters. Ze zijn er aan toe, bevestigt Ma- non Flier, een van de speelstere die alles van begin tot eind mee maakte, in tegenstelling tot een paar routiniers die pas begin juni instroomden. „Het is pittig, fysiek maar vooral mentaal. We waren op een gegeven moment bijna vijf weken aan de andere kant van de wereld, alleen rei zen, trainen en spelen. Dat was wel erg lang. Maar", voegt ze er aan toe, „het was niet voor niks." Ze verwees daarmee naar de ge slaagde Grand Prix waarin Ne derland het tot in de finale schopte, tussen de toplanden in de wereld. „Sneller en beter dan verwacht", constateert Selinger enerzijds. „Maar de ploeg heeft daardoor wel steeds op de tenen moeten lopen." Daar is niks mis mee, vindt hij. Maar hoe sneller je hoger komt, des te sneller kan het dan ook een keer minder gaan. Tegen ploegen als Oekraïne, Bel gië en Turkije moet dit weekein de het WK gehaald worden. „Wanneer we ons niveau halen lukt het", meent Selinger. Flier is het met hem eens. Want lukt het niet, dan moet de ploeg later deze maand nog drie keer aan de bak voor de herkansing, net als de Oranje-mannen, in Bulga rije. En dan zit die week verlof er vrijwel zeker niet in. „Daar moet ik even niet aan denken", zegt Flier. GPD SKIVE - De Italiaan Ivan Basso heeft gisteren de openingsrit van de Ronde van Denemarken gewonnen. De nummer twee van de Ronde van Frankrijk bleef na 208,5 ki lometer start en finish in Skive) het peloton negen seconden voor. De Duitser Greipel won de sprint achter hem, voor de Noor Kurt-Asle Arvesen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15