Meer geld voor glooiingen nodig PZC Ode aan moedergodin Nehalennia Grenspaal weer terug op Graaf Jansdijk Combinatie orgel, saxofoons en zang tijdens nachtconcert Angst voor gele bloemkolen door strenger mestbeleid 13 Om veiligheid in 2015 te garanderen; 1 miljard euro voor 320 kilometer dijk Weer aanhouding na grafschennis Wachtmeester net niet aangereden Auto's gekraakt in Bruinisse Rijbewijs kwijt na alcoholcontrole Inbraak in camper A58 bij Rilland kunst X'ï v t v-V; tg A Kunstmarkt )p Abdij plein n Middelburg Concert en expositie in oude raadhuis Nationale boekenmarkt in Zierikzee donderdag 4 augustus 2005 loorRinus Antonisse MIDDELBURG - Om de ver- lieuwing van de dijkglooiingen angs Wester- en Oosterschelde )p tijd klaar te krijgen, is jaar lijks méér geld nodig. Voor 2005 s 25 miljoen euro beschikbaar; lat bedrag moet komende jaren lanzienlijk hoger zijn, zegt f.Perquin van het Projectbu reau Zeeweringen in Middel burg. È)e aanpassing van de glooiin gen is noodzakelijk om de veilig heid tegen aanvallen van de zee ;e kunnen garanderen. De huidi- je dijkglooiingen voldoen niet lan de veiligheidsnorm (een su- jjerstorm vloed, die eens in de iooo jaar kan voorkomen, weer staan). Met de aanpassing is in 1997 langs de Westerschelde be gonnen. Het karwei moet in heel Zeeland in 2015 afgerond zijn. Ér is in totaal een bedrag van iijna een miljard euro voor uit getrokken. Dat wordt door het ministerie van Verkeer en Water- Staat in etappes beschikbaar ge steld. Jaarlijks kan maar een be- jerkt aantal dijkvakken (tussen bril en oktober, altijd buiten iet stormseizoen) worden aange pakt. Vervangen Het Projectbureau Zeeweringen 'van Rijkswaterstaat en water schappen) heeft inmiddels zo'n JO kilometer glooiing vervan gen; langs de Westerschelde rest iog ruim 60 kilometer. Het verk in de Oosterschelde begint iolgend jaar. Daar moet 175 ?an de 200 kilometer dijk ver- lieuwd worden. Om hoeveel Vierkante meters het precies »aat heeft Perquin niet uitgere- cend. „In elk geval een enorme ap." Met de Westerschelde is begon- ien, omdat daar de noodzaak vat aan de glooiingen te doen jet grootst was. Als eerste is een jijkvak bij Borssele onder han- len genomen. De kuststrook ran West-Zeeuws-Vlaanderen ralt buiten het project. Die vordt als zogenaamde 'zwakke jchakel' apart versterkt. Dat geldt ook voor de zuidwestkust van Walcheren. „Wel pakken we volgend jaar de Westkappel- se zeedijk aan. Dat is een talud met steenbekleding", vertelt Per quin. Tot nu toe zijn jaarlijks vijf tot zes dijkvakken uitgevoerd, elk gemiddeld drie kilometer lang. „Dat aantal moet naar boven, willen we het project op tijd kunnen afronden", stelt Per quin. „Het is vooral een kwestie van geld, dus moet het jaarlijkse budget omhoog." Hij verwacht dat de uitgaven rond 2010 een piek bereiken en daarna weer zakken. Vooropgesteld dat er meer geld komt, rekent Perquin erop dat 2015 als 'deadline' wel gehaald kan worden. Over vijf jaar zul len de Westerscheldedijken gro tendeels op orde zijn en moeten er alleen nog enkele snippers glooiing gedaan worden. Vanwe ge plannen voor ontpoldering is aanpak van de Hedwigepolder bij Saeftinge even geparkeerd. Het projectbureau werkt met vijf tot zes verschillende aanne mers. De sector heeft laten we ten een uitbreiding van het werk wel aan te kunnen. „Er is de laatste jaren veel ervaring op gedaan", constateert Perquin. Dit jaar staan op de rol: Baar land- en Zuidpolder, Voorland Nummer Een, Oost-Inkelenpol- der, Hoedekenskerkepolder (loopt in 2006 door), Buitenha ven Vlissingen, Koningin Em ma- en Van Alsteinpolder (loopt in 2006 door). In de beschermde Oosterschelde komen volgend jaar de glooiin gen op twee dijkvakken in uit voering: de Oud-Noord-Beve- landpolder tussen veerhaven Kats en Zeelandbrug en drie pol ders aan de zuidkant van Tho- len, vanaf de Pluimpot (Noord-, Oudeland- en Muijepolder). Elk plan voor een dijkvak wordt ter inzage gelegd. Burgers kun nen reageren. Vanaf 1 septem ber komen de plannen ook op de vernieuwde website van het pro jectbureau te staan, evenals de planning tot en met 2015. door René van Stee WESTDORPE - Vroeger lag Westdorpe op het grondgebied van zowel het Axeler als het Asseneder Ambacht. Die schei ding werd gemarkeerd door grenspalen. Sinds kort is op het talud van de Graaf Jansdijk, vlakbij het kerkplein, wederom een oude grenspaal te bewonderen. Het gaat om een Oostenrijks exemplaar uit 1745 dat nu op de plek staat waar in 1845 de grenspaal van het Axeler en As seneder Ambacht stond. De Oostenrijkse grenspaal was eigendom van Johan Tho mas, de voomalige beheerder van mu seum Oud Westdorpe. In 1971 groef hij het (gebroken) stenen gevaarte samen met zijn vader op bij een boerenwoning aan de Graaf Jansdijk. Het was ooit in ge bruik als hekpaal. De twee stukken (sa- rften 750 kilo) werden niet veel later weer aan elkaar gezet. Uiteindelijk kwam de paal in 1976 aan de zijkant van de wo ning van Thomas op de hoek van de Sin gel en de Lindenlaan terecht. Historie „Doordat we gingen verhuizen naar Ter- neuzen, moest ik er van af. Daarom be sloot ik de paal aan het museum in West dorpe te schenken. Net als de vertegen^- woordigers van de stichting Oud West dorpe, ben ik blij dat hij een nieuwe be stemming heeft gekregen. Want het gaat toch om een aardig stukje historie van Westdorpe", aldus Thomas. De grenspaal op de Graaf Jansdijk staat met de Nederlandse zijde naar Axel. Hier op staat een Nederlandse leeuw met ze ven pijlen afgebeeld: het wapenschild van de Zeven Provinciën. De Oostenrijk se kant is gericht naar Assenede, dat des tijds Oostenrijks grondgebied was. De Oostenrijkse grenspaal op de Graaf Jansdijk in Westdorpe. foto Camile Schelstraete SAS VAN GENT - De politie heeft dinsdag opnieuw ie mand aangehouden in verband met grafschennis op de oude katholieke begraafplaats in Sas van Gent. Het gaat om een vijftienjarige jongen uit het Belgische Assenede. Zondag was al een veertienjarige jongen uit de gemeente Terneuzen opgepakt. Beide jongens zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Uit de verklaring van de vijftienjarige blijkt dat zij niet al leen vernielingen hebben aangericht, maar ook betrokken zijn geweest bij bekladdingen van grafstenen in novem ber 2004 en januari van dit jaar. De begraafplaats was twee weken geleden voor de derde keer binnen drie weken doelwit van vernielingen en be kladding. De eerste keer werden begin juli vij grafstenen onherstel baar beschadigd. De tweede keer waren houten en gietij zeren kruisen omvergehaald. De laatste keer, twee weken geleden, waren beeldjes en kruisen op graven doelwit Daarnaast werd een hakenkruis met het woord 'Jood' op een familiegraf ontdekt. NIEUW-NAMEN - Een dronken Belgische chauffeur van een bestelbusje negeerde maandagavond, tijdens een iden titeitscontrole van de marechaussee in de Hulsterloo- straat in Nieuw-Namen, een stopteken. Althans, hij be merkte te laat dat het voor hem bestemd was, maar schrok en reed de wachtmeester die het teken gaf bijna omver. Vervolgens schampte hij ook de buitenspiegel van het dienstvoertuig. De 36-jarige Belg bleek bij nader on derzoek ruim 2,5 maal de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed te hebben. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en hij ontving ook een dagvaarding. BRUINISSE - Op de Zuidweg in Bruinisse zijn dinsdaga vond twee auto's opengebroken. De dieven gingen er van door met diverse goederen, waaronder een tas met kle ding, portemonnee en sleutels. In de nacht van dinsdag op woiensdag werd elders in Bruinisse nog een auto ge kraakt. Uit deze wagen verdwenen een boormachine en een computer. Een schadebedrag is bij de politie niet be kend. KLOETINGE - Een 35-jarige automobilist uit Kapelle is voorlopig zijn rijbewijs kwijt. De politie hield hem in de nacht van dinsdag op woensdag om één uur aan op de Oostmolenweg in Kloetinge. De man bleek ruim drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. Zijn rijbewijs is ingenomen en tegen de bestuurder is ook proces-verbaal opgemaakt. RILLAND - Uit een camper die geparkeerd stond op de parkeerplaats De Vliete langs Rijksweg A58 bij Rilland, is in de nacht van dinsdag op woensdag een mobiele tele foon gestolen. De toegang tot de camper was geforceerd. Dit moet tussen drie en zes uur 's nachts gebeurd zijn. De eigenaren lagen in de camper te slapen. n" V. M loor Rolf Bosboom VLISSINGEN - Voorafgaand ia» de nachtmarkt wordt mor- Inavond in de Sint Jacobskerk D Vlissingen een 'nachtconcert' [egeven, met als titel Eine klei- le Nachtmusik. Het optreden be- [int om 22.30 uur. let concert biedt een opvallen- Ie combinatie: de organist van le kerk, Jos Vogel, speelt samen net het Zeeuws Saxofoonkwar- et en zangeres Marjon van waarden. Het programma om- 'at voornamelijk jazzy en icht-klassieke werken, let idee voor het optreden is af komstig van Vogel. „Met het iog op de nachtmarkt leek het he aardig om voorafgaand een pncert voor een breed publiek e organiseren. Ik wilde natuur- ijk iets doen met orgel, maar lat alleen slaat niet aan." ria de Zeeuwse Muziekschool, raar hij doceert, kwam Vogel te- echt bij het Zeeuws Saxofoon kwartet, dat bestaat uit Marijke pppe-de Nood (sopraansax), Lnkie Loos (tenorsax), Josje de tegt (baritonsax) en Gino Me- IIDDELBURG - Tijdens de iaandelijke Kunst- en Cultuur- oute in Middelburg wordt zon- lag, onder het motto 'Kunst in penlucht', op het Abdijplein en kunstmarkt gehouden. Ie markt telt 55 deelnemers, an wie een groot aantal uit Mid delburg en omstreken komt. Dit iar zijn er opvallend veel siera- en ma kers aanwezig. Bijzonder de demonstratie rakustoken. lat is de oude Japanse manier m kommen te maken voor de heeeeremonie. De werkwijze is itgegroeid tot een populaire ïchmek om aardewerk van een ecraqueleerde glazuurlaag te Ooi-zien. Het duo Sunflower Drgt voor Keltische muziek. >e kunstmarkt duurt van 12.00 3t 17.00 uur, de Kunst- en Cul- lurroute van 13.00 tot 17.00 hauden (altsax). Het viertal is gevormd in 2003 tijdens promo- tieweken van de muziekschool. Het kwartet speelt klassiek, maar ook jazzstandards met im- provisatie en hedendaagse mu ziek. Als jazz-zangei-es lag de keuze voor Marjon van Iwaar den voor de hand. „Zij is toch een van de bekendste op dit ge bied." Van Iwaarden zal een aantal solo's zingen. Het concert moet een wat losse, ongedwongen sfeer krijgen, waarbij belangstellenden ook la ter kunnen komen of eerder kun nen weggaan. Al tijdens het op treden zijn ook consumpties ver krijgbaar. Vogel,, „Het moet een beetje informeel zijn." Het programma voor morgen avond is zeer gevarieerd en be gint met het allegro uit, uiter aard, 'Eine kleine Nachtmusik' van Mozart. Verder wordt er werk gespeeld van onder ande ren Guy Bovet ('Sarasota' en twee tango's), George Gerhswin ('Summertime'), Thelonious Monk (Blue Monk') en Charlie Parker ('Segment'), maar ook bijvoorbeeld 'My heart will go on' (uit Titanic) van Celine Dion en 'Get here', ooit een hit van Oleta Adams. Zeeuws element is de Blof-klassieker 'Aan de kust'. Vogel verzorgt ook een nachtvertelling, over muzikale achtergronden maar ook over ac tuele Vlissingse zaken. SINT ANNA TER MUIDEN - Mare Iwaszkiewicz uit Duits land geeft vanavond een concert in het oude raadhuis in Sint An na ter Muiden. Hij speelt op in strumenten zoals didgeridoo, gong en monochord. Het concert wordt gegeven in het kader van een expositie van Wibke Brandes, met illustraties uit kindei'boeken en vrij ab stract schilderwerk. De tentoonstelling duurt nog tot maandag en is dagelijks te be zoeken van 14.00 tot 17.30 uur. Het concert van vanavond be gint om 20.00 uur. Jules Bitter: „Ik denk inderdaad dat ik wel iets bijzonders heb gemaakt." foto Willem Mieras door Rolf Bosboom 's-HEER ARENDSKERKE - Hij toont zich bescheiden, maar als Jules Bitter uit 's-Heer Arendskerke kijkt naar de vier cd's die zijn ode aan de godin Nehalennia vormen, moet hij het toch bevestigen. „Ik denk in derdaad dat ik wel iets bijzon ders heb gemaakt." Zijn fascinatie voor Nehalennia, de moedergodin die de zeevaren den moest behoeden voor on heil, is er al lange tijd. „Door mijn ouders ben ik zeer geïnte resseerd geraakt in de geschiede nis. Zij namen me ook mee naar de oude voor-christelijke plaat sen in Zuid-Engeland, die met de cultus van de moedergodin te maken hebben." „In 1970, toen ik op de middel bare school zat, werden bij Co- lij nsplaat votief stenen met af beeldingen van Nehalennia op gevist. Toen kwam ineens die moedergodin uit het water!" De jongste wetenschappelijke bevindingen wijzen erop dat Ne halennia een Keltische of Ger maanse achtergrond had. De rei zen naar Engeland hadden ook Bitters belangstelling voor de Keltische cultuur en muziek ge wekt. Hij ging tinwhistle en dwarsfluit spelen en volgde in de jaren negentig een bardische opleiding. In 2002 maakte hij de cd Druid dance, met Keltische muziek. „In die tijd is het idee ontstaan om ook iets met Nehalennia te doen", zegt Bitter. Aanvanke lijk dacht hij een een theaterpro ject, maar dat bleek uiteindelijk financieel en ook wat gezond heid betreft - hij wordt beperkt door de gevolgen van een au to-ongeluk - te hoog gegrepen. „Aangemoedigd door anderen om het dan wat kleinschaliger te doen, heb ik er toen een cd-project van gemaakt." Dat bestaat uit twee delen. Ne halennia Suite is een instrumen tale, thematische cd, waarin hij het verhaal van de godin, haar tempels en haar vereerders heeft verklankt in negen compo sities voor metalen en houten dwarsfluit en Ierse whistle. Het is een sfeervolle cd geworden, met ook natuurgeluiden en een onmiskenbaar Keltisch karak ter. „Tijdens het maken van de cd ontstond voor mezelf een ver haal. Dat ben ik gaan opschrij ven om het ook als vertelling op te gaan nemen", zegt Bitter. Het verhaal is opgehangen aan de twee karakters van Waterland Neeltje Jans: de zeemeermin Neeltje en de bard Zoutbaard, die een zeemeerman wil worden en daarvoor de driekoppige zee draak Slokop dient te verslaan. „Die bard, dat ben ik ook wel een beetje." De vertelling, ondersteund door geluiden en Keltische muziek, heeft Bitter op afzonderlijke cd's opgenomen in drie talen: Nederlands, Duits en Engels. Het Nederlandse verhaal is inge sproken door Ireen Brakman uit Kattendijke. Neeltje en Zoutbaard is een op name geworden die het Nehalen- nia-verhaal toegankelijk maakt voor een breed publiek, zeker ook voor kinderen en jongeren. Bitter, zelf docent geweest, ziet dan ook volop mogelijkheden voor gebruik in het onderwijs. „Ik weet al van een paar scholen die interesse hebben," De cd's ogen uiterst verzorgd. De boekwerkjes bieden veel ach tergrondinformatie en zijn fraai geïllustreerd. Beeldend kunste nares Marian Aerssens uit Elle- woutsdijk maakte, geïnspireerd door de muziek, vier tweeluiken voor Nehalennia Suite-, het boek je van Neeltje en Zoutbaard be vat elf originele illustraties van de Vlaamse glas-in-loodkunste- naar Rudi Bellemans. Jules Bitter bespeurt een toene mende belangstelling voor moe dergodinnen. Naar mijn idee is dat een compensatie voor twee duizend jaar westerse maat schappij, die heel mannelijk is georiënteerd. Nu wordt een te genwicht gezocht in het vrouwe lijk. "Nehalennia, aldus Bitter, verbindt twee werelden: het on grijpbare met het grijpbare, het vloeiende met het vaste, de zee met het land. „Ze is de moeder godin van Zee-land." Cd's: 'Nehalennia Suite' en 'Neel tje en Zoutbaard' (in Nederlandse, Duitse en Engelse versie), door Jules BitterFP Productions. Zie ook: 7vioiv.fluitpraxis.com. Jules Bitter treedt zaterdag 13 au gustus op bij de opening van de Ne- halenniatempel in Colijnsplaat. door Martijn de Koning KOUDEKERKE - De teelt van gewassen als bloemkool en prei staat op de tocht. Volgens land bouworganisatie LTO zijn er door de nieuwe mestregels die minister Veerman in 2006 wil doorvoeren, straks nauwelijks nog groenten in de buitenlucht te verbouwen die goed genoeg zijn voor de verkoop. P. Besuijen uit Koudekerke ver bouwt bloemkolen op dertien hectare van zijn land. Ook hij maakt zich zorgen over de nieu we regels. „Als het weer meezit, lukt het allemaal nog net", ver telt hij. „Maar in een jaar als dit, met veel regen, is het erg moeilijk om bloemkolen van vol doende kwaliteit af te leveren." De stikstof in de mest moet er voor zorgen dat de gewassen goed groeien, legt Besuijen uit. „Maar als het erg nat is voert het water die stof met zich mee, diep de grond in. De wortels van een bloemkool zijn maar twintig centimeter lang. In zo'n geval is het noodzakelijk om opnieuw te mesten. En dat mag nu juist niet." Het gevolg kan zijn dat de land bouwer een volledige oogst mis loopt. „Ik plant twee keer per jaar bloemkolen. Normaal ge sproken heb ik drie oogsten per twee jaar: een zogenaamde dub- beloogst. Juist die derde oogst kan er door de onderbemesting bij inschieten." Clementie Besuijen hoopt op clementie voor boeren die op zo'n dubbel- oogst mikken. „Die zouden extra moeten kunnen mesten. Daar wordt momenteel wel met de minister over gepraat, maar duidelijkheid is er nog niet." De landbouwer geeft aan dat de schade bij een misoogst door de specialisatie die veel boeren doorvoeren, nog eens extra hard aankomt. „Als je veel verschil lende gewassen hebt, kun je een slechte oogst van de ene nog eens met een betere van een an dere groente compenseren", zegt Besuijen. „Maar ik verbouw bijna alleen maar bloemkool. Als die oogst mislukt, heb ik dus echt een pro bleem." Onderbemeste bloemkolen zien er onsmakelijk uit, stelt Be suijen. „De bladeren van het ge was moeten de kool tegen de zon beschermen. Die groeien echter niet voldoende als ze te weinig mest krijgen." Het ge volg: een gelige (zomer)bloem- kool. In het najaar geoogste bloemkolen hebben door te wei nig bemesting ook geen aantrek kelijke kenmerken. Besuijen: „Die zien er uit alsof ze al een week in de winkel liggen." De zorgen van LTO en de bloem kooltelers zijn imiddels ook doorgedrongen tot de Tweede Kamer. Een kamermeerderheid van CDA, WD, LPF en SGP gaf gis teren aan bij minister Veerman te gaan pleiten voor versoepe ling van de regels. Als deze bij zijn standpunt blijft, ligt het vol gens LTO voor de hand dat de Nederlandse markt in de toe komst meer groenten uit omrin gende landen gaat invoeren. Daar zijn de mestregels volgens LTO in veel gevallen een stuk soepeler. ZIERIKZEE - Op initiatief van Frans Weijland van antiquari aat 't Alphabet in Apeldoorn wordt zaterdag 13 augustus een tweedehands boekenmarkt ge houden op het Havenplein in Zierikzee. Evenals voorgaande keren bie den boekverkopers uit alle wind streken in Nederland hun collec ties hier aan. De markt wordt dit jaar voor de tiende keer gehouden en is in middels een zomerse traditie ge worden. De bezoekers kunnen snuffelen tussen tienduizenden tweede hands boeken, waaronder anti quarische exemplaren, prenten, strips en boeken over de Zeeuw se geschiedenis. Het aanbod omvat naast literair werk ook veel oude kinderboe ken, detectives, romans en kook boeken. De markt begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13