Kogel door de kerk voor Sloelijn PZC Gedenksteen voor 85 jaar Zonneveld Onzekere toekomst voor Double Dot Gemeente verkoopt Minitheater aan Middelburgs theater Veers college wil uitstallingenbeleid niet versoepelen Uitspraak Raad van State mogelijk ook gunstig voor WCT bij nader inzien agenda Boulevard Bolus Jam bij Nachtmarkt ,11 Verdachte overval vrijgesproken Grootse plannen De Braakman Brand in hoogwerker Stellendam Aanhouding voor diefstal Autoruit vernield Beelden uit tuin gestolen Hoor Harmen van der Werf GOES - De nieuwe Sloelijn mag langs de Quarlespolder worden 'aangelegd met een aansluiting L het Zeeuwse hoofdspoor tus- !sen Amemuiden en Lewedorp. be Raad van State heeft giste ren de bezwaren tegen de keuze tan dit tracé voor het goederen- ispoor afgewezen. De uitspraak van de Raad van State kan ook gevolgen hebben voor de procedure rond de Wes- terschelde Container Terminal (WCT). Het Haagse rechtscolle ge stelt terloops dat voldoende maatregelen in voorbereiding zijn om de geluids- en trillings- hinder van de treinen op het Zeeuwse hoofdspoor onder meer door Goes binnen de wette- jlijke normen te brengen. Zowel omwonenden van de nieu we Sloelijn in de Quarlespolder als de gemeente Goes, de Zeeuw se Milieufederatie (ZMF) en de [actiegroep Belangenvereniging Aanwonenden Spoorlijn (BAS) 'trokken ten strijde tegen het ge kozen tracé voor de Sloelijn langs de Quarlespolder. Omwo nenden vreesden overlast en ver snippering van landbouwgrond. ■Goes en de ZMF wilden de 'spoorlijn bundelen met de Sloe- weg, omdat dit minder ingrij pend is voor het landschap. De Quarlespolder is nog een 'maag delijk' gebied. iTegen de overlast in de Quarles polder worden volgens de Raad van State genoeg maatregelen I genomen. Op basis van onder zoeken concludeert het Haagse rechtscollege dat het voor het De rotstuin en cactuskas van Rob Won- dergem, waar dit weekeinde op zater dag en zondag open dagen plaatsvin den van 10.00 tot 17.00 uur, zijn te vin den aan de Dorpsstraat 38 in Biggeker- ke. en niet op nummer 8, zoals gisteren is gemeld. Het optreden van Flush, vrijdag in café Popeye in Vlissingen, begint om 20.00 uur en niet om 23.00 uur zoals gisteren is gemeld. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kerkplein, 16.00- 20.30 uur: Sjezenrijden; GRIJPSKERKE - Verenigingsge bouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Bewegen voor 55+; MIDDELBURG Wandelkerk, 13.30 uur: Middelburgs kerkenpad, wandeling olv een gids langs diver se kerken; Kerken onder de Lange Jan, 15.00 -15.30 uur: Miniconcert; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gratis muzieklessen voor kinde ren; Qostkerk, 12.30 - 13.00 uur: Pauze concert; OOSTKAPELLE Dorpskerk, 9.30- 17.00 uur: Rommelmarkt; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oranjeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEIM - Café De Concur rent, 23.00 uur: Temptation night met dj Carlo en dj Brian; Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga; Wijkcentrum Papegaaienburg, 20.00 uur: Contactavond Genealo gie. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl milieu weinig uitmaakt of de spoorlijn langs de Sloeweg of de Quarlespolder komt. Het tracé door de Quarlespolder heeft an dere voordelen, zoals meer ruim te voor een tweede spoor en ook betere groeimogelijkheden voor het spooremplacement in Vlis- singen-Oost. Het Quarlespoldertraject is duurder, maar dankzij bijdra gen van havenschap Zeeland door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Over drie we ken is het afgelopen. De banen van squashvereniging Double Dot in Middelburg worden ge sloopt om ruimte te maken voor de nieuwe N57. Het voortbe staan van de vereniging hangt af van geldschieters. De hal op industrieterrein Ar- nestein is verouderd, maar de VLISSINGEN - Tijdens de jaar lijkse nachtmarkt morgen op de boulevard in Vlissingen worden ter hoogte van de Coosje Busken- straat speciaal voor de jongeren enkele demonstraties gehouden onder de naam Boulevard Bolus Jam. De demonstraties graffiti, breakdance, Capoeira Brasil vin den plaats tussen 20.00 uur en middernacht. Seaports en de NV Westerschel- detunnel is het Rijk niet meer geld kwijt. De tegenstanders van het geko zen tracé voor de goederenlijn reageerden teleurgesteld. „De economie heeft het weer eens ge wonnen van de ecologische en sociale aspecten", aldus ZMF- medewerkster G. van der Krogt, vooral omdat door het Zeeuwse landschap opnieuw 'een streep' banen zijn nog goed. Aan de muur hangen foto's van club hoogtepunten, toeschouwers kunnen de spelers volgen op een bankstel in de kantine. Boven de bar hangt een verzameling stukgeslagen rackets. „Het liefst waren we hier gebleven", zegt bestuurslid H. van den Broek. „Dat was financieel aan trekkelijker geweest. Het is wel een beetje een oude zooi, het heeft natuurlijk geen zin om te investeren als jc er toch uit moet. Het aantal leden is wel iets teruggelopen. Die hadden toch een andere voorstelling van hoe een squashhal eruit moet zien." Dat de hal weg moest, was al ja ren bekend. Daarom is de com merciële uitbater van Squaszzy aan de Grenadierweg ook uitge kocht, vertelt Van den Broek. „We huren de hal nu van de Do meinen voor een schappelijke prijs, zodat we door kunnen spe len tot we iets anders hebben." In mei werden de leden voor de keuze gesteld: de vereniging op heffen of doorgaan in een nieu we hal. wordt getrokken. De Goese wet houder M. 't Hart (PvdA) legde er de nadruk op dat de uit spraak van de Raad van State al leen betrekking heeft op het nieuwe stukje Sloelijn. De strijd over het tegengaan van hinder op het Zeeuwse hoofdspoor is naar zijn idee niet gestreden. De door spoorwegbeheerder Pro- Rail voorgestelde maatregelen op het hoofdspoor - zoals beton- Een grote meerderheid wilde verder. Er zijn tekeningen ge maakt, er is een plek op sport park de Voorborch uitgekozen en nu is het afwachten of de ver- nen bielzen, geluiddempers en lage geluidschermen - zijn nog in procedure, 't Hart liet zich niet ontmoedigen door waarde rende opmerkingen van de Raad van State over dit pakket maat regelen. Het verdiepen van het spoor door Goes - wat de ge meente graag wil - maakt naar het idee van de wethouder nog steeds kans. ProRail voelt daar niks voor. eniging met ruim tweehonderd leden zelf de kosten kan dragen. „Als het sport waarborgfonds van het NOC-NSF garant staat, kan de gemeente misschien hei- Vreugde was er ook over de uit spraak van de Raad van State, bij wethouder M. Vermue-Ver- mue (CDA) van Borsele: „Bewo ners in Heinkenszand die langs de huidige Sloelijn wonen, kij ken er al jaren naar uit dat die treinen verdwijnen." Zij moeten tot eind 2007 geduld hebben. De Sloelijn is dan klaar, als alles meezit met vooral de aankoop van landbouwgrond. pen. Maar die heeft daar ook geen potje met geld voor." K. Smet en J W. Rouwendal ko men een balletje slaan. Rouwen dal is in het verleden een aantal keer Zeeuws kampioen geweest. „Laten we maar zeggen dat wij ook in onze nadagen zitten", lacht Smet. Ze spelen wat, rus ten even uit en spelen weer ver der. Van den Broek: „Dat is het voordeel van spelen bij een vere niging. Soms blijven ze de hele avond hangen. Bij commerciële banen kun je maar drie kwar tier spelen. Nog even wat drin ken en dan moet je wegwezen." De bouw van de nieuwe hal kost vermoedelijk drie tot vier ton. Volgende maand moet duidelijk zijn of de vereniging het beno digde geld kan ophoesten. Als de leden van Double Dot beslui ten om zich in de schulden te ste ken, betekent dat niet dat ze di rect weer de baan op kunnen. De bouw van de nieuwe hal duurt driekwart jaar. „Eigenlijk hebben we het een beetje te lang zaamaan gedaan", vindt Van den Broek. „Maar ja, we zijn ook geen professionals," door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Minithea- ter in Middelburg wordt ver kocht. De gemeente wil het ver kopen aan de vaste bespeler: de vereniging Middelburgs theater. De vereniging mag het theater aan de Verwerij straat voor 30.000 euro overnemen. Twee jaar geleden wilde het gemeente bestuur nog bijna 60.000 euro voor het pand hebben. Het be drag is fors verlaagd omdat de vereniging sterk twijfelde over de aankoop. „We wilden rekening houden met het feit dat het een vereni ging is met weinig financieel draagvlak", zegt E. van Reij- mersdal van de gemeente. „Het pand is nagenoeg afgeschreven. Als we het verkopen is de ge meente in ieder geval van de las ten af. Het was een wens van de gemeenteraad om gebouwen zo veel mogelijk af te stoten." Als de toneelvereniging het pand ooit weer wil verkopen, moet het als eerste aan de gemeente door Selma Osman DOMBURG - Het college van Veere is niet van plan het uitstal- lingenbeleid te versoepelen. Dat hebben burgemeester en wethou ders geantwoord op schriftelij ke vragen van de VVD. De meeste ondernemers houden zich inmiddels keurig aan de re gels. Bovendien vindt de com missie bezwaar- en beroepschrif ten het beleid niet onredelijk, stellen B en W. De strengere re gels zijn er vorig jaar gekomen om paal en perk stellen aan de wildgroei van uitklapborden, billboards en menuborden. De WD-fractie vraagt zich af of de regelgeving niet te ver is doorgeschoten. Volgens haar hebben ondernemers problemen met de manier waarop wordt op- Middelburg worden aangebo den. De vereniging betaalt niet meer dan de gemeente nog zou moe- n ten afschrijven voor het pand. [j Twee jaar geleden werd een j nieuwe vleugel aan het Mi- nitheater gebouwd. Die investe- ring is niet meegerekend bij de I bepaling van de waarde; de boekwaarde. „We hebben het j. toen toegankelijk gemaakt voor I gehandicapten", zegt Van Reij- j mersdal. „Dat is gedeeltelijk met rijksgeld gebeurd en de ver- 'j eniging heeft daar toen zelf voor gespaard." Het voorste] dat er nu ligt is vol- gens de ambtenaar 'het ultie- me aanbod'. Als de vereniging f het niet accepteert, wordt de huur verhoogd. Penningmeester j F. Verdoes van de vereniging I zegt nog niet officieel op de hoogte gebracht te zijn van het I voornemen van de gemeente. „Maar het klinkt precies als het f voorstel dat we de gemeente dit voorjaar hebben gedaan. Als dat inderdaad zo is, kunnen we niet j anders dan tevreden zijn." getreden. De WD opperde de re gels te versoepelen voor geval len waarin de uitstalling er al ja ren staat en geen obstakel is voor voetgangers of verkeer. B en W erkennen dat een aantal ondernemers problemen heeft met de regels, maar ziet geen aanleiding om het beleid tussen tijds aan te passen. In 42 situaties werd een vergun ning geheel of gedeeltelijk ge weigerd omdat borden niet te gen de gevel werden geplaatst, voetgangers hinderden of van wege het uiterlijk. Volgens B en W kon in bijna alle gevallen wel een vergunning worden ver leend, soms na overleg. In drie si tuaties is een uitzondering ge maakt. In de Langstraat in Zou- telande bijvoorbeeld, waai- de minimale loopruimte niet 1 me ter 50 maar 1 meter mag zijn. donderdag 4 augustus 2005 Oud-Zonneveld-patiënt Leo Vos laat de betonnen fundering zien bij Pare Zonnehove in Oostkapelle waar binnenkort de gedenksteen komt. foto Lex de Meester door Jannes Goedbloed OOSTKAPELLE - Op de plek waar nu de appartementen van Pare Zonnehove staan, was tot 1995 het kinderrevalida tiecentrum Zonneveld. Nu, tien jaar la ter de laatste obstakels zijn weggeno men, komt er een gedenkteken op het terrein aan de Domburgseweg in Oost kapelle, op initiatief van oud-patiënt Leo Vos uit Grijpskerke. Zeehospitium Zonneveld werd in 1909 gesticht door Elizabeth Dina van den Broecke, die het van haar moeder geërf de geld op een nuttige manier wilde ge bruiken. Oorspronkelijk werden er kin deren verpleegd met de niet-besmettelij- ke vorm van tuberculose en later ook po liopatiënten. In 1929 droeg Van den Broecke het bestuur over aan de daar voor opgerichte Stichting Zeehospitium Zonneveld (SZZ), die tot lang na haar dood in 1932 het hospitium zou behe ren. In de periode 1939-1945 heeft het hospi tium veel te verduren gehad. Het werd geconfisqueerd door achtereenvolgens het Nederlandse en het Duitse leger. De kinderen werden tijdelijk elders onder gebracht. Bij terugkeer in 1946 bleek dat de gebouwen het zwaar te verduren hadden gehad. Mede dankzij de hulp van omwonenden konden de gebouwen relatief snel worden opgeknapt. In de jaren vijftig maakte de afname van tbc- en poliopatiënten echter veran dering noodzakelijk. In totaal had het hospitium toen zevenhonderd kinderen verpleegd. Er werd besloten om zich te richten op spastische kinderen. Zeehos pitium Zonneveld kreeg een grootschali ge aanpassing. In 1976 opende een nieuw Zonneveld, een combinatie van een revalidatiecentrum voor gehandi capte kinderen met een mytylschool. Het hospitium leek een zonnige toe komst tegemoet te gaan. In 1987 werd echter duidelijk dat de overheid de Zeeuwse revalidatievoorzieningen wil de concentreren in Goes, waardoor Zon neveld moest sluiten. Protest Toen dit bekend werd gemaakt, kwam er een storm van protest los. Niet alleen van ouders van patiënten, maar vooral ook van de omwonenden, die erg ge hecht waren geraakt aan Zonneveld. Al le protest ten spijt was in 1995 de ver huizing compleet en stonden de gebou wen leeg. De grond werd al snel ver kocht aan een projectontwikkelaar. Die bouwde er Pare Zonnehove, waarvan de naam een samentrekking is van Zon neveld en het nabij gelegen kasteel Westhove. In januari 1995 hielden de nieuwe en oude patiënten en medewerkers een af scheidsfeest op het leegstaande terrein. Daarbij was ook oud-patiënt Vos aan wezig. „Ik had een heel dubbel gevoel bij dat afscheid. Aan de ene kant kon ik heel goed begrijpen dat Zonneveld naar Goes moest verhuizen. Natuurlijk van wege de nieuwe wetgeving, maar ook omdat het voor meer contact met de 'normale' wereld zou zorgen. Dat miste ik namelijk tijdens mijn tijd in Zonne veld een beetje. Aan de andere kant vond ik het erg jammer dat de fysieke herinnering aan Zonneveld zou verdwij nen en anderen deelden dat gevoel. Dat bracht mij op het idee van een gedenkte ken." Er werd een commissie aange steld die ervoor moest zorgen dat het ge denkteken er kwam. Die commissie is echter lange tijd slapende geweest, we gens de vertraging in de vergunningaan vragen voor Pare Zonnehove. Vos: „Het heeft immers weinig zin om een gedenk teken te plaatsen, als de gebouwen nog niet zijn afgebroken." In 2001 kon ein delijk worden begonnen met de bouw. „Van de gemeente mochten wij het te ken echter alleen plaatsen als de nieu we bewoners daarmee akkoord gingen. Daarom moesten wij dus wachten tot er bewoners waren, om ze er daarna van te overtuigen dat het een goed idee was. In april dit jaar kregen we hun goedkeu ring, maar toen kwamen we in de knel met de vakantie in de bouw. Ik ben blij dat nu de bouwvak bijna afgelopen is, alle obstakels uit de weg zijn." Zelfstandigheid Vos heeft goede herinneringen aan zijn tijd in Zonneveld. „De belangrijkste les sen heb ik daar geleerd: zelfstandig heid, voor jezelf opkomen. Ik heb er le ren knokken. Zelfs mijn huidige baan bij de Delta als technisch tekenaar heb ik daar aan danken." De gedenksteen met daarop een gedicht dat de Nederlandse dichter E. Leeflang speciaal hiervoor geschreven heeft, wordt in september officieel onthuld. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft, giste ren een 28-jarige man uit Maasmechelen (B) bij gebrek aan bewijs vrijgesproken van een overval op een grows- hop in IJzendijke. De officier van justitie had tegen de Belg een celstraf van 2,5 jaar geëist. Een gemaskerde man drong op 31 augustus vorig jaar de bovenwoning van de growshop binnen en dwong de bewoner zijn vriendin aan een stoel vast te binden en de kluis te openen. Bij de ruzie die ontstond, werd de bewoner in zijn arm gestoken. HOEK - Vakantie-eiland De Braakman in Hoek breidt met ongeveer 21 hectare uit. Op het nieuwe terrein komt ruimte voor ongeveer 550 chalets en stacaravans. De Braakman telt dan in totaal 1770 plaatsen op circa zeven tig hectare natuurgebied. De uitbreiding gebeurt in twee fasen. De directie van het vakantie-eiland wil in 2007 be ginnen. Het totale project is in 2017 klaar. De Grontmij heeft in opdracht van De Braakman het Masterplan Va kantie-eiland De Braakman opgesteld. Aanleiding is de verbreding van de N61. Het nieuwe tracé loopt over een deel van het terrein van De Braakman. Door de verdubbe ling van twee naar vier rijstroken levert het recreatiepark vijf hectare en 130 plaatsen in. Als compensatie en voor kwaliteitsverbetex-ing wil de directie het vakantie-eiland aan de westzijde van het huidige park uitbreiden. STELLENDAM - In een hoogwerker aan de Zuiddiepst raat in Stellendam is in de nacht van dinsdag op woens dag brand ontstaan. De melding kwam omstreeks half drie binnen en vrij snel daarna kon de brandweer het sein brand meester geven. Het vuur werd geblust waarna de brandweer een dammetje legde om te vooi'komen dat weg lekkende gasolie zich verder kon verspreiden. Naar de ooi-zaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. GOES - Op de Zwembadweg in Goes zijn gisteravond rond zeven uur een 18-jarige eii een 21-jarige Duitser, aangehouden op verdenking van diefstal uit een kluisje in de kleedruimte van het Goese zwembad. Ze woi'den ex-van verdacht een klein geldbedrag te heb ben gestolen. De twee zijn voorgeleid. MIDDELBURG - Een 22-jax-ige Middelburger is gister avond rond negen uur in een woning in de Westerscheldes- traat in Middelburg aangehouden. De man zou een auto ruit vernield hebben. De x-eden voor de vernieling moet volgens de politie in de x-elationele sfeer gezocht worden. KRABBENDIJKE - Uit een tuin aan de Oostweg in Krab- bendijke zijn in de nacht van dinsdag op woensdag drie beelden gestolen. De beeldhouwwerken, twee paarden en een boerenwagen, wegen samen honderd kilo. Over de waarde ex-van is niets bekend. Het onderkomen van squashvereniging Double Dot moet wijken voor de N57. De toekomst van de club is onzeker, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11