PZC Project jeugdcriminaliteit werkt De ultieme droom over dolfijnen wordt in Brugge werkelijkheid KLEURENFOTO'S SPRIHTPHOTO Fietstassen en heuse zeemleren broeken Kritische vragen over sluiting koffieshop Walchers Vroeg Erbij Team krijgt navolging in rest van provincie Vrouw gewond bij mishandeling Winkeldief aangehouden Echtpaar gewond bij vechtpartij Geldboete voor harentrekker zeeuwse almanak Ondeugend Een ideale plek voor honden om de achterpoot te heffen Van binnenuit: dolfijnentrainers in Brugge Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 3 augustus 2005 Ontwikkelen en afdrukken op kingsize formaat 10 x 15 cm. Ook DIGIFOTO' vanaf 0,14 per afdruk. MEER FOTO VOORDEEL OP www.sprintphoto.nl editie Walcheren rioorEmile Calon MIDDELBURG - Politie, jeugd zorg en maatschappelijk werk willen Zeeland-breed samenwer ken om te voorkomen dat jonge ren in de criminaliteit vervallen. De drie organisaties werken sinds een klein jaar al samen op Walcheren. Het zogenoemde VET-project (Vroeg Erbij Team) is daar zo succesvol dat andere Zeeuwse gemeenten zeer serieus overwegen het ook in te lijven. Teamleider L. Smit (Jeugdzorg) en teamchef jeugdpolitie E. Bo- gaert verwachten dat het pro ject begin volgend jaar draait in Zeeuws-Vlaanderen of de Oos- ïerschelderegio. „En in 2007 in heel Zeeland", aldus Smit. Het project is een uitvloeisel yan het integraal veiligheidsbe leid van de drie Walcherse ge meenten. Die willen dat de jeugdcriminaliteit bij de' wortel wordt aangepakt. Naar voor beeld van een soortgelijk pro ject in Eindhoven is medio vorig jaar het VET-project opgezet. Twee medewerkers van jeugd zorg en maatschappelijk werk zijn vanaf september ingekwar tierd bij de politie en krijgen daar direct te horen als er er gens problemen zijn met jonge ren. Bijvoorbeeld als een jongen van acht regelmatig 's avonds om elf uur nog op straat loopt te rot zooien en de ouders niet thuis ge ven. Volgens Bogaert is op voor hand te voorspellen dat zo'n jon gen. zonder hulp, op termijn ver valt in criminaliteit. Zodra agen ten zo'n jongen in de gaten heb ben en concluderen dat hulp no dig is, schakelen ze de ingekwar tierde medewerkers in. Die stap pen binnen twee dagen op die jongen en zijn ouders af en pro beren het gezin zo te helpen dat die jongen niet meer hele avon den op straat door hoeft te bren gen. Eventueel schakelen ze daarbij andere hulpverleners in. Zonodig, aldus Smit, pakken ze zo'n jongen of de ouders daad werkelijk bij de hand om hen naar de juiste instantie te bren gen. Bogaert is zeer enthousiast over het project. Hij heeft al jaren te maken heeft met allerlei hulp projecten maar hij bekent dat dit werkt. Het blinkt volgens hem uit in eenvoud en doelma tigheid. „Geen bureaucratisch gedoe, maar korte lijnen en geen wachtlijsten." Probleemgevallen Het Walcherse VET-team kreeg het afgelopen jaar te maken met 55 probleemgevallen. Vooral jon geren in de leeftijdsgroepen van veertien en vijftien jaar en van negen tot en met elf jaar. Maar, opvallend genoeg, ook met één van een jaar oud, drie van twee jaar en één van drie jaar oud. Het gaat volgens Smit in dat soort gevallen om ouders die bij voorbeeld niet om kunnen gaan met een huilbaby of om mensen die hun kind(eren) verwaarlo zen. In eenderde van de 55 geval len hebben de VET-medewer- kers zelf de problemen kunnen oplossen. In de rest van de geval-- - len zijn andere hulpverleners in geschakeld. Bogaert is ervan overtuigd dat het project werkt en dat voorko men wordt dat jongeren afglij den. „Het project voorkomt dat we in een latere fase drastisch en tegen veel hogere kosten moe ten ingrijpen." De negende dorpentocht van Terre des Hommes had alles mee: geen regen en geen zuchtje wind. foto Lex de Meester door Wendy van den Hurk MELISKERKE - Dat had Terre des Hom mes goed gepland. 57 kilometer fietsen langs Walcherse dorpen en geen drupje re gen, geen vlaagje wind. De negende dorpen- tocht was gewoon weer een succes. „Ik heb gehoord", vertelt een dame van de Terre des Hommeswinkel in Middelburg, „dat mensen uit Roosendaal- speciaal hier heen komen voor de fietstocht." En dat gelooft ze graag, zegt ze. „Al vroeg waren alle routeboekjes uitverkocht. Dus zijn we aan het kopiëren geslagen." Als automobilist kon je er haast niet om heen, zowel letterlijk als figuurlijk. De lief lijke landweggetjes van Walcheren waren gisteren even terrein van de fietsers. En za ten ze niet op de fiets, dan zaten ze wel op een bankje uit te rusten. Bij de ijsboerderij in Meliskerke, bijvoorbeeld. - „Hoeveel stempels heb jij al?" - „Acht, geloof ik. Henk?" - „Ja, acht. Ruim over de helft." - „De helft al? Wij niet, hoor." - „Nee, wij niet. Wij moeten nog heel wat dorpen. Dat is ook niet zo gek, aangezien jij elke bloem van dichtbij moet bestuderen." Het is druk op de boerderij. les en Mieke de Kam rusten wat uit, met een mango-ijsje. „We wonen al zo lang in Oostkapelle en we fietsen zo vaak in de omgeving, maar toch komen we elke keer op plekken die we nog niet eerder hadden gezien. Fietsvriendinnen Helma de Bruine en Truus Schaut, dan. Dat zij vaker fietsen, is wel te zien. Helma heeft een aardige fietstassen- voorraad en een ouwe wijvenzijspiegel, zo als ze zelf zegt. Truus leunt op haar triat- lonstuur en laat haar fietskuiten zien. „Wij zitten vaker op de fiets, ja. Dus als mensen verkeerde sokken dragen, of op ho ge hakken fietsen, kijken we elkaar altijd even veelbetekenend aan." De opbreyigst van de boekjes en de Terre des Hommesproducten gaat naar een hospitaal- schip in het zuiden van Bangladesh. VLISSINGEN - Een 35-jarige vrouw is in de nacht van maandag op dinsdag gewond geraakt bij een mishande ling in haar huis aan de Hercules Segherslaan in Vlissin- gen. Ze is met verwondingen in het gezicht naar het zie kenhuis gebracht. De verdachte, een 35-jarige huisgenoot van de vrouw, is aangehouden. De man raakte bij zijn ar restatie gewond. Hij is in het ziekenhuis behandeld en na de behandeling ingesloten. MIDDELBURG - Bij een winkel aan de Lange Geere in Middelburg is gistermiddag rond twee uur een 51-jarige Middelburgse aangehouden wegens winkeldiefstal. De vrouw had een paar schoenen en een rokje in haar tas gestopt, en wilde de winkel verlaten zonder deze te beta len. Toen ze de winkel uit liep ging het alarm af. De vrouw verklaarde dat zij niet snapte hoe de goederen in haar tas terecht waren gekomen. Omdat de vrouw een veelpleger is, is zij in verzekering gesteld. GOEDEREEDE - Een 50-jarige Duitser en zijn echtgenote zijn gisteren gewond geraakt bij een vechtpartij met onbe kend gebleven mannen op een parkeerplaats aan de N57 bij Goedereede. De Duitsers stonden op de parkeerplaats om daar te over nachten toen rond twee uur 's nachts onbekenden voor overlast zorgden door meerdere keren rond te rijden op de parkeerplaats en daarbij harde muziek te draaien. Toen de Duitser de lawaaimakers aansprak op hun ge drag raakte hij slaags met de mannen waarbij hij - en la ter ook zijn vrouw - gewond raakte aan het gezicht. De be lagers verdwenen hierna. Het Duitse echtpaar werd voor behandeling overgebracht naar het Van Weel-Bethes- da-ziekenhuis in Dirksland. TERNEUZEN - Een 41-jarige Terneuzenaar heeft gister ochtend in zijn woonplaats van kantonrechter A. Melens een voorwaardelijke geldboete van 35 euro gekregen, om dat hij op 4 oktober 2003 zijn vriendin aan haar haardos over straat had gesleurd. De man werd daarop aangehou den voor openbare dronkenschap. Dat vond zijn advocaat A. Neels wat te ver gaan. „Een half uur na zijn aanhou ding is hij al verhoord? In hoeverre kan je dan spreken van dronkenschap?", probeerde hij Melens aan te zetten tot vrijspraak. Die ging echter akkoord met de eis van Of ficier van Justitie M. Overmeer. „Er is voor mij geen twij fel mogelijk. Als u zo met uw vriendin omging, moet u zo dronken als een tor zijn geweest." door Wim Roodnat VLISSINGEN - Het lijkt niet waarschijnlijk dat de Raad van State alsnog de mogelijkheid biedt om koffieshop Purple in Vlissingen te sluiten. Tijdens een hoorzitting gisteren in Den Haag werden kritische vragen gesteld over het sluitings bevel dat burgemeester A. van Dok - van Weele in januari uit vaardigde voor de koffieshop aan de Aagje Dekenstraat. De rechtbank in Vlissingen haalde het sluitingsbevel in februari on deruit. De burgemeester ging te gen deze uitspraak in hoger be roep bij de Raad van State, die gisteren een hoorzitting hield. Kernvraag van het geschil is of het pand Kasteelstraat 30 als on derdeel van de koffieshop kan worden gezien. In dat pand werd door de politie 18 kilo soft drugs aangetroffen, veel meer dan de toegestane handelsvoor raad van 500 gram. Kasteel straat 30 wordt bewoond door een van de eigenaren van Purple. In de visie van de burge meester moeten beide panden als één inrichting worden be schouwd. Raad van State-rech- ter D. Slump vroeg zich gisteren echter af waarom de sluiting dan alleen voor het pand aan de Aagje Dekenstraat geldt. Ge meente-woordvoerder F. Kuij- per antwoordde dat ook de Kas teelstraat onder het bëvel valt. Namens koffieshop Purple wees raadsman G. Beckers op eerdere uitspraken, waaruit blijkt dat zelfs een bovenverdieping van een koffieshop niet als onder deel van de lokaliteit wordt be schouwd. „In dit geval is de af stand tussen de panden 300 me ter volgens de routeplanner", al dus Beckers. Gemeente-woordvoerder Kuij- per zei nog dat burgemeester Van Dok - van Weele juist be grip heeft voor de problemen van koffieshophouders en dat ze samen met een aantal andere burgemeesters aandacht bij het kabinet heeft gevraagd voor het dubbelzinnige beleid dat koffie shops worden gedoogd, maar dat het bezit van meer dan 500 gram verboden is. „Ik denk dat in dit geval het begrip voor de koffieshophouder dan toch even minder was", zei staatsraad Slump ironisch. Ook kwam nog aan de orde dat de gemeentelij ke commissie voor beroep- en bezwaarschriften aan de burge meester had geadviseerd het sluitingsbevel in te trekken. Dat advies legde de burgemeester naast zich neer. De uitspraak van de Raad van State wordt over zes weken ver wacht. (Advertentie) SB Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (gratis) Hij is nog geen drie en gek op eten, behalve op alles wat ook maar op groente lijkt. Daarnaast kan hij ook buiten gewoon ondeugend zijn. Zo als gisteren, toen hij het weer eens te bont maakt. „Wil je billenkoek?", dreigde zijn moeder. „Ja, lekker. Met boter. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen, schrijft de redactie over een ander thema: Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. De oh's en ah's galmen van de volgepakte tribunes. Springende, zingende en dansen de dolfijnen roepen gevoelens op van vertedering en ontzag. En stiekem een beetje jaloezie op de trainers van het Boude wijn Seapark in Brugge. Want waar talloze mensen van dro men, is voor hen dagelijkse kost: een duik nemen met de speelse, o zo intelligente zeezoogdieren. De toenemende vraag van bezoe kers naar fysiek contact met de tuimelaars en commerciële druk (in andere parken kan het wel en hier niet), deden het Boude wijn Seapark besluiten een spe ciaal programma voor bezoe kers samen te stellen: Dichter bij Dolfijnen. Dagelijks mogen acht mensen tegen betaling (55 euro voor een uur) een kijkje ne men in de wereld van de dolfij nentrainers. En nog veel belang rijker: ze mogen de dolfijnen aanraken. Na de reguliere show vol springcapriolen melden de Liefhebbers zich lichtelijk opge wonden bij dolfijnentrainster Olivia Hooft. Dié heeft er dan al een dag vol drukte op zitten. „We werken hier dagelijks met drie mensen, 's Ochtends rui men we eerst poep van het zee platform en eventueel de tribu nes op. Na de show mogen de Zeeleeuwen vrij in de zaal rond lopen, om hen zo veel ruimte te geven. Ze mogen dan ook op de tribunes. In de praktijk komt dat weinig voor, omdat ze in de zaal toch de geur van vreemde mensen ruiken. Dat schrikt af. Het gebeurt wel een enkele keer dat een jonge zeeleeuw op ver kenning uitgaat", zegt Hooft, Na de poepinspectie volgt de verdeling van haring, wijting, makreel, inktvis en sprot. Elk dier heeft zijn eigen emmer, om te voorkomen dat ze teveel naar binnen slurpen. Vervolgens is bet 'playtime'. „Een nieuwe oefe- Grenspaal, Vrijheidslaan Terneuzen. foto Camile Schelstraete Daar sta je dan, als pokdali ge, grauwe paal, uitkij kend op acht flitsend gele, kunststof soortgenoten op vluchtheuvels. Hoe anders moet het eind achttiende eeuw ge weest zijn- Toen gaf de grenspaal op de hoek van de Vrijheidslaan en Rooseveltlaan in Temeuzen nog fier de scheidingslijn aan tussen de ambachten Neuzen en Axel. Nu is het niet veel meer dan een ideale plek voor honden om hun achterpoot te heffen. En een spuitbusfanaat heeft het baken ook nog eens gebruikt om zijn frustraties op te botvieren. Ooit was alles anders. Vijf jaar geleden nog, toen de paal werd herplaatst nadat het kruispunt tussen de wijken Serlippens en Othene op de schop was gegaan. De Zeeuws-Vlaamse Heemkun dige Kringen vonden het veili ger dat de voormalige grensmar- kering tijdens de werkzaamhe den tijdelijk zou worden verwij derd. Het betekende een tweede verhuizing. Inwoners van de am bachten Neuzen en Axel bakke leiden er tot 11 oktober 1787 over of de paal boven of bene den de dijk moest worden ge plaatst. De middenweg was een voudig: er bovenop. In 1969 werd de paal verwijderd vanwe ge de aanleg van het kruispunt Rooseveltlaan-Reuzenhoekse- dijk. En toen ging het mis. Om dat op de paal alleen de tekst Axel Ambacht nog te lezen was (dat is nu overigens niet echt meer het geval), kreeg hij per on geluk een nieuwe plek: op de grens van het Axelse en Hulster Ambacht. In 1983 werd de fout ontdekt en keerde de paal van uit Hontenisse 'terug naar huis'. Daar heeft hij nu gezelschap van acht moderne verkeerspaal- tjes. Raymond de Frel ning wordt aangeleerd door één trainer. Daarbij wordt uitge gaan van de eigen capaciteit van de dolfijnen. Een dier moet handelen naar zijn eigen kracht, het moet niet iets doen, omdat wij dat per se willen. Als de oefe ning is aangeleerd, passen ook de andere trainers die toe. Het mag namelijk niet gebeuren dat een dier afhankelijk is van één persoon. Dat zou betekenen dat hij na vertrek of bij verlof van een trainer een bepaald kunstje niet meer kan", vertelt Hooft. Het zal duidelijk zijn: de dolfijn is in het Boudewijn Seapark de baas. Hooft: „Wij straffén ook niet. En als een dolfijn medica tie nodig heeft, gebeurt dat vrij willig. Je kan het dier niet dwin gen. Bovendien moet je het niet erger maken dan het is. Als jij met een kind naar de dokter gaat voor een prik en vooraf al een gespannen houding aan neemt, werkt dat door op het kind. Bij dolfijnen is dat net zo. En dat terwijl die prik eigenlijk helemaal niets voorstelt. In de regel komen ze zelfs graag bij ons voor die medicatie, ze heb ben er geen enkele moeite mee." De dolfijnentrainers hebben ge mengde gevoelens bij de wens van bezoekers om de dieren aan te raken. Enerzijds snappen ze de fascinatie, maar aan de ande re kant denken ze aan het wel zijn van hun dieren. „Er zijn par ken waar twee dolfijnen hon derd keer per dag moeten pose ren. Zou jij het leuk vinden als er dagelijks honderd vreemden aan je zitten? Daarom laten wij maar maximaal acht mensen toe. Dat betekent dat één dolfijn twee keer moet poseren. Daar kan ik mij in vinden, het gaat hier niet te ver." Het Boudewijn Seapark telt ne gen dolfijnen. De drie baby's ne men niet deel aan de aaisessie, waarbij uitleg wordt gegeven over de bouw van de dieren. „Fantastisch, dit was een droom", zegt Els Gielen uit Maasmechelen. „Deze dieren hebben mij altijd geboeid. Ik word er vrolijk van en kom er door tot rust." Haar kinderen Tine en Jeroen laten de dolfij nen dan nog even rondjes draaien en liedjes zingen, waar na een belonend visje het af scheid van de tuimelaars in luidt. Hooft drukt tenslotte alle vertedering met een knipoog de kop in. „Zo de dag is voorbij, leg ze nu maar op de barbecue! Raymond de Frel Contact tussen bezoekers en dolfijnen wordt in Brugge met mate toegestaan, foto Camile Schelstraete y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9