Kolonistenprotest Gaza uitgesteld EU waarschuwt Iran wegens atoomplannen TUIN Gewonden door bommen Antalya Braziliaans gezin vergeeft Britse politie aarde besteld Opschudding Albanië over dood van jonge prostituee Nasa besluit tot noodreparatie van Discovery Duitse vrouw bekent moord op twee van haar baby's TT imro Politie Napels pakt nepinvaliden op IXoop is ingewikkeldste taal Noord-Korea prijst geheugen Kim Uitbreiding vogelgriep in Rusland Beer doodt jak in Zuid-Tirol Koning Fahd in soberheid ter Nederlander gearresteerd op Bali wegens misbruik Brussel vreest grote internationale crisis RIYAD - De overleden koning Fahd van Saoedi-Arabië is giste ren onder grote belangstelling op sobere wijze begraven in de hoofdstad Riyad. Veel staatshoofden en regerings leiders van moslimlanden wa ren aanwezig om de.monarch de laatste eer te bewijzen. De veilig heidsmaatregelen rond de cere monie waren zeer streng. Fahds laatste rustplek is de openbare Al Oud-begraafplaats, waar hij tussen honderden gewo ne Saoedi's ligt. Tijdens een so bere plechtigheid werd het lichaam van de maandag overle den vorst, gewikkeld in een bruin kleed, in een ongemerkt graf gelegd, in lijn met de streng wahabitische tradities die in het koninkrijk gelden. Fahd werd eerst herdacht tij dens een rouwdienst in de Imam Turqi bin Abdullah-moskee in de Saoedische hoofdstad. Onder de hoogwaardigheidsbe kleders die koning Fahd de laat ste eer bewezen, waren de Pales tijnse president Abbas, de Egyp tische president Mubarak, de Af ghaanse president Karzai en de Jordaanse koning Abdullah. Ver der maakten ook onder meer president Talabani en premier Jaafari van Irak en de Paki staanse president Musharraf hun opwachting. ANP/RTR/ AFP Betogers tegen de ontruiming van de Gazastrook verzamelen zich in het stadje Sderot. foto Stefan Zaklin/EPA door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Leiders van het Is raëlische kolonistenprotest heb ben gisteravond besloten een de monstratie tegen de terugtrek king uit de Gazastrook uit te stellen. Gisteravond rond negen uur plaatselijke tijd hadden zich volgens de politie niet meer dan tienduizend betogers verza meld in het stadje Sderot. De kolonisten noemden zelf een aantal van veertigduizend. Dat was ruim twee uur na het oor spronkelijke tijdstip van aan vang. Er was op zo'n 100.000 mensen gerekend. De kolonistenleiders zeiden te hopen op een grotere opkomst later in de avond, omdat veel bussen met deelnemers zouden zijn opgehouden bij wegversper ringen. Verwarring van onze redactie buitenland TIRANA - De wrede moord op een tiener-prostituee die in het openbaar de politie beschuldig de van afpersing, heeft voor enorme opwinding gezorgd in Albanië. Joana Dudushi, in het hele land bekend als Stela, verscheen in april op televisie om te vertellen dat politiemannen haar in strueerden klanten te beschuldi gen van verkrachting waarna ze de mannen konden afpersen. Maandag werd ze gevonden. Ze was doodgestoken. „De staat beschermde haar niet. Stela is opgeofferd", schreef een krant gisteren. Een ander dag blad stelde dat de autoriteiten alle dreigementen aan haar adres hadden genegeerd. Filip Cakul, directeur van de anti-cor- bereikt en dat ze zouden probe ren in de komende dagen mar sen te houden naar Gush Katif, het met ontruiming bedreigde Is raëlische nederzettingenblok in de Gazastrook. De politie zegt toestemming te hebben gegeven voor een kleine demonstratie in Sderot, drie ki lometer van de grens met de Ga zastrook. Daarna mogen de beto gers met auto's en bussen naar Ofakim reizen, een ruim twintig kilometer zuidelijker gelegen stadje, voor een grotere bijeen komst die tot vrijdag mag du ren. Sderot ligt in de vuurlinie van de Palestijnse Kassaam-ra- ketten en volgens de politie zorgt een grote menigte voor een te groot risico. De kolonisten zeggen daar niet van onder de indruk te zijn. Pinchas Wallerstein, leider van de kolonistenraad in de bezette gebieden, vertelde de politielei ding gisteravond dat vijfhon- De verwarring die gisteren heer ste over wat de politie de kolo nisten wel of niet zou toestaan, duurde gisteravond voort. De or ganisatoren bleven verklaren dat er geen overeenkomst was ruptie tv-show Fiks Fare, waar in Dudishi optrad, zei dat de staat totaal had gefaald. „Ik zeg niet dat de politiemensen haar hebben gedood, maar hun zwij gen was een dodelijk zwijgen. Dit was een voorspelbare dood", zei hij. Dudushi, zoals veel jonge meis jes na de ondergang van het com munisme in Albanië gedwongen tot prostitutie, maakte twee jaar deel uit van een oplichtersbende in de stad Vlore. Aangenomen wordt dat ze onder toenemende druk was komen te staan van de politie en criminelen, die haar zagen als tipgever van de poli tie. Ten einde raad besloot ze op tv te vertellen hoe klanten werden gechanteerd. Maar de plaatselij ke politie ontkende alles en be schermde haar niet. De regering deed ook niets. GPD/RTR Turkse politiemannen sluiten de plek af waar één van de bommen in Antalya ontplofte, foto RTR door Fidan Ekiz ISTANBOEL - Bij twee explo sies in de Turkse badplaats An talya zijn gisteren zes gewon den gevallen. De bommen zijn kort na elkaar ontploft in vuil nisbakken in het centrum van de stad. Onder de slachtoffers bevond zich ook een Franse toerist. Na aanvankelijke berichten over mogelijke bomaanslagen, deelden de Turkse autoriteiten later op de middag mee dat het zou gaan om gasexplosies, 'mogelijk door oververhitting ontplofte deodorantflessen'. De eerste explosie vond plaats in de buurt van een monument in het centrum. Drie gemeente werkers die het vuil ophaal den raakten lichtgewond. De tweede explosie volgde in de buurt van een drukke bazaar. Twee Turken en een Fransman liepen brand\yonden op. Na de explosies ontstond lich te paniek in de straten van An talya. Turkije is al enige tijd het doelwit van aanslagen. Twee weken terug kwamen bij een aanslag op een minibusje in de badplaats Kusadasi vijf mensen om het leven, onder wie vakantiegangers uit Ier land en Groot-Brittannië. Eerder deze maand ging ook al een bom af in een vuilnis bak in het toeristische Cesme. Daarbij raakten twintig men sen gewond. Beide aanslagen werden opgeëist door een radi cale afsplitsing van de separa tistische Koerdische PKK. Bij de explosies in Antalya giste ren, die vrijwel gelijktijdig plaatsvonden, werd daarom weer meteen gedacht aan deze Koerdische splintergroep, die zich de Vrijheids valken noemt. De minister liet weten dat het onderzoek naar de explosies voorduurt. De slachtoffers zijn inmiddels behandeld aan hun verwondingen en moch ten het ziekenhuis verlaten. GPD derd gezinnen in Sderot de beto- gers gastvrijheid hebben aange boden en dat een deel van hen de nacht in het stadje zal door brengen. De politie is bang dat de betogers zich over een aantal plaatsen zullen verspreiden, om dan te proberen in kleine groe pen de Kissufim-doorlaatpost aan de grens van de Gazastrook te bereiken. Op die manier zou den ze duizenden politiemensen en soldaten handenvol werk be zorgen. Binnen de kolonistenbeweging heerst verdeeldheid over de te volgen tactiek. Radicalere lei ders willen meteen van Sderot naar optrekken naar Kissufim. GPD HOUSTON - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa heeft besloten dat er een noodre paratie moet komen aan de romp van het ruimteveer Discovery. Astronauten zullen vandaag beschadigd voegsel re pareren tussen hittebestendige tegels aan de onderkant van de shuttle, aldus de website van Na- Inspecties hebben uitgewezen dat op twee plaatsen voegmateri- aal tussen tegels is losgeraakt. De reparatie zal onderdeel vor men van een ruimtewandeling die toch al voor vandaag op het programma staat. Het repareren van een shuttle aan de onder kant is tot dusver nog nooit in de ruimte uitgevoerd. De tech niek om voegsel te repareren is afgelopen zaterdag al wel getest door de astronauten. Het nieuwe probleem voor het ruimteveer staat los van het eer der opgedoken probleem van stukken isolatiemateriaal die losraakten bij de start. Bescha digd voegsel tussen de tegels is overigens geen nieuw fenomeen bij shuttlevluchten, maar de om vang ditmaal is enige reden tot zorg. Bij terugkeer op aarde, ge pland voor 8 augustus, kan het tot problemen leiden. ANP woensdag 3 augustus 2005 door Frans Lindenkamp SAO PAULO - „De fout is verge ven, maar niet de onkunde, het geweld en de lafheid. Want geen enkele uitleg rechtvaardigt zijn dood." Zo omschreef een oom van de ge- dode Braziliaan Jean Charles de Menezes (27) de ontmoeting gis teren tussen de Britse ambassa deur en de ouders van het slacht offer. Jean Charles, die in Londen werkzaam was als elektricien, kwam op 22 juli om het leven door een vergissing van de Brit se politie, die in hem een zelf moordterrorist zag. Tot verrassing van velen nam de afgezant van de Britse regering, Peter Collechot, de moeite om fa milie van Jean Charles de Mene zes persoonlijk te condoleren. Hij reisde maandag in het bij zijn van de onderdirecteur van Scotland Yard en vier regerings vertegenwoordigers naar Gonza- ga, een piepklein landbouwdorp- je in het straatarme Noorden van de deelstaat Minas Gerais. Achter gesloten deuren in het ge meentehuis sprak hij gisteren een uur lang met de ouders en een broer van het slachtoffer. Op het marktplein wachtten tientallen nieuwsgierigen het re sultaat af. Een cordon van 25 po litiemensen stond in voor de vei ligheid van het illustere bezoek. Na afloop waren er geen offi ciële mededelingen. Wel trok Scotland Yard-voor man John Yates openlijk het boetekleed aan voor het tragi sche voorval. Hij prees de verge vingsgezindheid van de familie en verzekerde dat een onafhan kelijke commissie het 'ongeluk' zal onderzoeken. Het feit of de verblijfsvergun ning van Jean Charles wel of niet verlopen was, zal volgens hem geen enkele invloed hebben op de uitkomst van het onderi- zoek. Ook niet op de in het voor uitzicht gestelde financiële ge^ noegdoening voor de familie voor het aangebrachte leed. Over de hoogte ervan wilde Ya tes niet in details treden. Salaris De Britse pers schrijft dat een uitkering van een miljoen dollar (850.000 euro) in de maak is. De hoogte ervan is gebaseerd op het salaris van het slachtoffer over de periode die hij normaal gesproken nog geleefd zou heb ben. Jean Charles werd eind verle den week onder grote publieke belangstelling begraven in zijn geboortedorp. GPD Zondag vonden politieagenten in de tuin van het ouderlijk huis van de vrouw in het dorp Bries- kow-Finkenheerd de stoffelijke resten van negen zuigelingen. De botten waren slordig ver stopt onder zand en aarde in bloempotten, emmers en een aquarium. De politie was getipt door een kennis van de familie, die de rommel in de volgestouw de, vervallen garage wilde oprui men. De man stuitte daarbij op de beenderen. GPD door Wierd Puk BRIESKOW-FINKENHEERD - De Duitse vrouw die wordt ver dacht van de moord op negen zuigelingen, heeft bekend twee van haar pas geboren kinderen te hebben omgebracht. De 39-jarige werkloze tandarts- assistente uit de Oost-Duitse grensstad Frankfurt aan de Oder, beweert de kindermoor den in een alcoholroes te heb ben gepleegd. Doordat zij zich telkens zwaar bedronk wanneer de weeën inzetten, zegt de vrouw zich de moord op zeven andere kinderen niet te kunnen herinneren. Op een vraag van de politie hoeveel kinderen ze in to taal heeft gebaard, antwoordde de vrouw 'de tel kwijt te zijn'. Dat maakte justitie gisteren in Frankfurt/Oder bekend. (Advertentie) NAPELS - Een twintigkoppige familie van oplichters is in de Italiaanse stad Napels aangehouden. De familieleden hadden zich jarenlang voorgedaan als in validen om arbeidsongeschiktheidsuitkeringen te ontvan gen. De kerngezonde Italianen, die in totaal 3,7 miljoen euro aan WAO-gelden kregen, hangt nu een gevangenis straf van maximaal vijf jaar boven het hoofd. ANP/DPA LONDEN - De taal !Xoop, die alleen in het Afrikaanse Namibië wordt gesproken, komt in aanmerking voor een plaats in het Guinness Book of Records voor de complexi teit van haar fonetisch systeem. Dit concluderen de samenstellers van de World Atlas of Language Structures, die jarenlang met tientallen linguïs ten de 7000 talen op aarde in kaart hebben gebracht. Dit heeft de krant The Guardian gisteren gemeld. Het !Xoop kent diverse klikkende geluiden, waaronder de 'ts-ts' en het hoefijzergeluid. Ook is er de 'kiss', een klank met een zoengeluid. ANP PYONGYANG - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-Il heeft een fenomenaal geheugen. Het staatshoofd kent de telefoonnummers van alle arbeiders in zijn land, omdat hij elke ochtend vroeg opstaat om zijn geheugen te trai nen, meldde een Noord-Koreaanse website gisteren. Het bericht is het nieuwste product van Noord-Korea's omvangrijke propagandamachine. Eerder werd al bekend dat Kim Jong-Il tijdens een potje golf elf 'holes-in-one' sloeg. Naast het besturen van zijn land zou de leider zich onder andere bezighouden met het vliegen van straalja gers en het maken van opera's en films. Op de website spoort Kim Jong-Il zijn werkers aan om hun geheugen ook te trainen. „Het geheugen' van iemand wordt beter als diegene zijn hersenen vaker gebruikt", al dus Kim. ANP/RTR MOSKOU - De vogelgriep breidt zich in Rusland uit van de regio Novosibirsk naar omliggende gebieden in het zuidwesten van Siberië. „De situatie is ernstig", aldus een woordvoerder van de veterinaire dienst. In de regio Novosibirsk is begonnen met de slacht van pluimvee. Er zouden nog geen mensen met het virus zijn besmet. In de regio Novosibirsk in be gonnen met de slacht van pluimvee. Georgië heeft de import van pluimvee en -vlees uit Rus land inmiddels verboden. Vogelgriep kwam tot nu toe al leen in Zuidoost-Azie en China voor. GPD ROME - Een beer heeft een van de jaks gedood die dooi de Zuid-Tirolese bergbeklim-coryfee Reinhold Messner uit de Himalaya naar de Alpen zijn gehaald. De 600 kilo zware jak is met zware verwondingen gevon den in een dal op 2800 meter hoogte, meldde gisteren de Italiaanse krant La Repubblica. De jak moest worden af gemaakt, zei Messner, „Het moet een heel gevaarlijke beer zijn als hij erin slaagt een jak te doden." ANP/DPA Energie De VS beschuldigen het land er van uranium te verrijken om kernwapens te maken. Teheran ontkent dat en zegt dat het al leen uranium verrijkt om ener gie op te wekken. Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland hebben aangekon digd dat zij uiterlijk 7 augustus met een uitvoerig plan willen ko men om Iran ertoe te bewegen zijn uraniumverrijkingspro gramma op te geven. De EU wil wel met Iran samen- werken op het gebied van onder van onze redactie buitenland BULELENG - Op het Indonesi sche eiland Bali heeft de politie een Nederlandse man gearres teerd die seksueel contact zou hebben gehad met minderjarige kinderen. De 44-jarige man is door drie jongens, onder wie een 9-jarig kind, beschuldigd van seksueel misbruik, aldus de dinsdaguitga- ve van The Jakarta Post. De Nederlander zou in de omge ving van de badplaats Lovina hebben geprobeerd het vertrou wen van de kinderen te winnen door hun voetbalclub te steu nen. „De verdachte kocht vaak cadeautjes, zoals voetbalschoe nen of T-shirts voor de kinde ren", aldus een politie-inspec- teur. Mogelijk zijn nog twee kin deren het slachtoffer geworden van de man, die door de politie alleen is aangeduid met zijn ini tialen. Bij zijn arrestatie, don derdag, vond de politie op een laptop ook foto's van naakte kin deren. De Nederlander werd volgens een woordvoerder al lange tijd in de gaten gehouden. Hij kon pas worden gearresteerd nadat een klacht was ingediend bij een commissie die slachtoffers van seksueel misbruik helpt. De man hangt maximaal twintig jaar cel boven het hoofd. Vorig jaar veroordeelde een rechtbank in Bali een Australi sche diplomaat tot dertien jaar celstraf wegens pedofilie. Een dag na zijn veroordeling pleeg de de man zelfmoord. ANP van onze redactie buitenland LONDEN - De Europese Unie heeft Iran gewaarschuwd dat het een grote internationale cri sis riskeert als het islamitische land zijn nucleaire activiteiten hervat. Teheran lijkt zich voor alsnog niets aan te trekken van de dreigementen. Parijs, Londen en Berlijn, die na mens de EU met Teheran onder handelen over het Iraanse atoomprogramma, hebben giste ren gedreigd met een einde van de gesprekken als Teheran niet terugkeert naar de onderhande lingstafel. Ook wordt een stap naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties overwogen om sancties op te leggen. De VS had den eerder al geëist dat de Vei- 1 ligheidsraad wordt ingescha keld om desnoods maatregelen te nemen tegen Iran. Iran wil beginnen met het omzet- ten van uraniumerts in gas, het basismateriaal voor verijkings- proces. Verrijkt uranium kan worden gebruikt voor het ma kenvan kernwapens. De hervat ting van het nucleaire program ma is volgens het regime 'onom keerbaar'. De islamitische republiek legde zijn nucleaire programma in no vember 2004 onder zware inter nationale druk stil. meer energievoorziening en het land veiligheidsgaranties geven als Teheran belooft definitief te stoppen met het verrijken van uranium. Het EU-trio heeft Iran bezwo ren voor die tijd geen eenzijdige maatregelen te nemen. In dat ge val zullen 'andere wegen wor den bewandeld', aldus de EU-3 en EU-buitenlandcoördinator Solana in een brief aan Iran. De Franse minister van Buitenland se Zaken Douste-Blazy verklaar de gisteren dat Iran anders volle dig alleen komt te staan. Tehe ran zei gisteren in een reactie dat het gewoon doorgaat met de nucleairevoorbereidingen, die dit weekeinde werden aangekon digd. Iran eiste dat de Europese Unie uiterlijk zondag met voor stellen zou komen om de impas se te doorbreken. Teheran kondigde maandag de gedeeltelijke hervatting van zijn atoomprogramma per brief aan bij het Internationaal Atoom energie Agentschap (IAEA) met de heropening van de centrale in Isfahan. Gisteren stemde Iran op verzoek van het IAEA in met twee dagen uitstel, zodat inspec teurs aanwezig kunnen zijn als de zegels waarmee de fabriek is gesloten, worden verbroken en aanvullende controleappara- tuur kunnen installeren. ANP/RTR/ AFP VAN ZEELAND www.verstratenenwalhout.nl v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5