Kinderopvang is te duur PZC Geen acuut gevaar kinderen Tolbert Mariniers eindelijk naar Afghanistan Failliete Hilversumse investeerder door curator aangegeven Werkgevers: junningenbeleid overheid is slecht Zestien jaar cel voor moord op twee prostituees Verbod op losse spullen in auto is misverstand Werkgevers willen 200 miljoen extra van kabinet Route Mobiel maakt alleen goed onderhouden auto's Ontwerper daagt Armani Recordverkoop bestelwagens Bergplant gouden ribzaad rukt op Meer 65-plussers in isolement Trein botst op kraanvoertuig Tien gewonden door brand in flat Rotterdam woensdag 3 augustus 2005 HAAG - De aanbesteding- ipraktijk van de overheidsinstel- ingen in Nederland deugt niet. )e overheden hebben te weinig leskundigheid in huis en stellen inredelijk hoge eisen aan bedrij nen die voor een opdracht in ïanmerking komen. Transparan te is er nauwelijks en belasting geld wordt weinig efficiënt be- iteed. blijkt uit de gisteren gepu resultaten van een een van ondernemersvere VNO-NCW. „De conclu van het onderzoek en de ve- e hartenkreten uit het bedrijfs- even vind ik zonder meer ont- reageerde voorzitter Wientjes van VNO-NCW. \an het onderzoek werkten een Seine duizend ondernemers nee. Zij vulden vragenlijsten in. Toenemende klachten over cle lanbestedingspraktijken van bverheden vormden de aanlei- iing voor het onderzoek, if an de ondervraagden geeft 67 procent aan dat overheidsinstan te hoge selectie-eisen stellen bedrijven die meedingen opdrachten, zoals het uit van bouwwerken, het le van producten of het uit van diensten. Een op de noemt de eisen zelfs veel te ANP ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft een 23-jari- *e man gisteren veroordeeld tot zestien jaar cel wegens de op 14 oktober op twee in Rotterdam. rechtbank noemde de moord nabij de tippelzone aan Keileweg 'laf en zinloos'. Te de man was achttien jaar geëist voor moord, doodslag, en diefstal. Hij zestien jaar in verband zijn jeugdige leeftijd. Een man werd vrijgespro ken van alle betrokkenheid bij de moorden, maar moet wel vijf tien maanden zitten voor de dief stal van een mobiele telefoon van een van de prostituees. ANP HAAG - Er komt geen ver op het laten rondslingeren spullen in de auto om zo te dat inzittenden bij een botsing of noodstop door rondvliegende voorwerpen ge wond raken. Dat heeft minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) gisteren laten weten. Haar ministerie meldde twee we ken geleden dat het verboden sïöu worden om dingen als stra- tenboeken, colablikjes en para los in de auto te laten lig Maar dat was een vergis zegt Peijs nu. Ze heeft zo'n verbod nooit gewild. is in haar ogen te betutte en bovendien valt het niet controleren. verbod gaat overigens wel voor gehandicaptenver- yoer. Onderzoek van de Inspec tie Verkeer en Waterstaat heeft aangetoond dat losse voorwer pen in busjes voor rolstoelers wel gevaarlijk kunnen zijn. Het aangekondigde verbod leid de bij automobilisten tot groot pnbegrip. GPD door Robbert Minkhorst DEN HAAG - Het kabinet moet 200 miljoen euro extra beschik baar stellen om de kinderop vang goedkoper te maken. Dat stelt werkgeversorganisatie VNO-NCW. Voor te veel mensen is de opvang te duur geworden. Ouders haken af omdat ze het dagverblijf sinds de nieuwe wet op de kinderopvang niet meer kunnen betalen en dat ont wricht de arbeidsmarkt, aldus directeur Niek Jan van Reste ren. „De kosten voor kinderopvang zijn een sta-in-de-weg gewor den voor de arbeidsmarkt. Het belemmert ouders om aan het werk te gaan of te blijven. Dat probleem moet opgelost wor den. Kinderopvang is een essen tieel middel om de arbeids markt te laten functioneren. Het stokt." Het voorstel zit in een pakket van maatregelen dat VNO-NCW wil invoeren om koopkrachtverlies te beperken en de arbeidsmarkt en binnen landse bestedingen te stimule ren. Kritiek op de kinderopvang is sinds de invoering van de nieu we wet dit jaar niet nieuw, wel als die uit de mond komt van de werkgevers. Cijfers over de te rugloop op de arbeidsmarkt heeft VNO-NCW niet paraat, zegt Van Kesteren, maar 'er zijn ervaringen genoeg'. „Ik hoor het van ondernemingen en ik ken de klachten van de vakbonden." Van Kesteren houdt het kabinet verantwoordelijk, want de oor zaak is een te la'ge rijksbijdrage. Sinds de nieuwe wet betalen ouders, werkgevers en de over heid elk een deel van de kinder opvang - dat wil zeggen: als de bijdrage van de werkgevers via de CAO is vastgelegd. Vooral voor de middeninkomens is de kinderopvang te duur gewor den. „De bijdrage van de over heid vermindert naarmate het inkomen stijgt. Dat gaat alleen nogal steil. Het is een maatregel die er snel in hakt. Hij raakt met name de groepen die het be langrijkst voor de economie zijn." Verdeelsysteem VNO-NCW vraagt het kabinet om compensatie. Een extra bij drage van werkgevers zelf is geen optie, zegt Van Kesteren, 'want zo is het verdeelsysteem niet'. De werkgeversorganisatie vindt overigens dat elk bedrijf moet meebetalen aan kinderop vang. Nu doet zo'n acht op de tien ondernemingen dat, een aantal dat 'omhoog moet', aldus Van Kesteren. Volgens de werkgeversorganisa tie is een bijdrage van 200 mil joen afdoende. VNO-NCW wil de verdeling van de rijksbijdra ge 'oprekken', zodat de midden inkomens worden ontzien. „Het zou mooi zijn als het kabinet op Prinsjesdag de komst van het extra geld bekend maakt", zegt de directeur, die inmiddels mi nister De Geus van Sociale Za ken over het voorstel heeft ge polst. De opvang zelf goedkoper ma ken kan niet, verwacht VNO-NCW. De kosten voor de organisaties in de branche zijn gekoppeld aan zware eisen en voorschriften over de voorzie ningen in een kinderopvangcen trum, de hoeveelheid begelei ders per groep en over de veilig heid. GPD EINDHOVEN - Albert West staat op de trap van het vliegtuig, tussen de mariniers op de vliegbasis Eindhoven. Daar vertrok gisteravond een groep van honderd mari niers eindelijk richting Afghanistan. De militairen kunnen aan boord kennisma ken met de zanger Albert West, die een week lang op tournee gaat langs de Neder landse manschappen in het land. De mariniers zouden oorspronkelijk vrijdag zijn vertrokken. Maar doordat de commerciële charter niet voor alle overvliegrechten kon zorgen, ging de vlucht niet door. De eenheid is nu vertrokken met een KDC-10 van de luchtmacht, die wel over de benodigde vergunningen beschikt. De mari niers maken deel uit van een eenheid van 750 man die de Navo-troepenmacht Isaf moet helpen bij het ordelijk verloop van de parlements- en lokale verkiezingen die op 18 september plaatsvinden. Uitvalsbasis van de Nederlandse eenheid is Mazar e Sharif in het noorden van Afghanistan. foto Bert Jansen/ANP van onze redactie binnenland TOLBERT - Het Advies en Meld punt Kindermishandeling (AMK) zag geen acuut gevaar voor de kinderen die maandag in Tolbert door de vriend van hun moeder met geweld zijn ge dood. Het wilde wel een onder zoek instellen naar het gezin, na meldingen van de biologische va der van hef 4-jarige meisje en het 2-jarige jongetje. De Kinderbescherming had in 2003 en 2004 contact met de moeder en de biologische vader van de kinderen. De Raad was' bezig met een onderzoek voor een omgangsregeling tussen va der P. Rongen en de'kinderen. Daarnaast keek hij naar de op voedingssituatie bij de moeder die tijdens de onderzoeken nog geen andere relatie had. In 2004 hebben de ouders afspraken ge maakt over de omgangsregeling. De moeder van de kinderen, die tot voor kort in Haarlem woon de, zocht in 2004 zelf contact met Bureau Jeugdzorg Noord-Holland. Volgens het bu reau was uit onderzoek door de Kinderbescherming gebleken dat er geen reden was voor on dertoezichtstelling. De moeder kon op vrijwillige basis hulp krijgen van Bureau Jeugdzorg Noord-Holland, maar daar heeft zij geen gebruik van ge maakt. Het dossier van het ge zin werd in december afgeslo ten. In juni 2005 uitte Rongen zijn bezorgdheid over de verhuizing van de vrouw en de kinderen naar haar nieuwe vriend in Tol bert. De Kinderbescherming ver wees hem door naar het AMK. De vader stelde de hulpverlenen de instanties meermalen op de hoogte van de problemen in het gezin van zijn ex-vriendin. Nu de kinderen zijn overleden, weet het AMK niet direct wat er van het meldpunt uit gaat gebeuren, „Ik neem aan dat we nu eerst de politie onderzoek'laten doen", De vader van de twee vermoorde kinderen is buiten zichzelf van woede. Naast hem zijn zoon met vrien din bij de bloemen die voor de slachtoffertjes zijn neergelegd. foto Jan Zeeman/GPD aldus een woordvoerster. Het meldpunt heeft contact opgeno men met de biologische vader. De twee kinderen overleden maandagmiddag door mishande ling door de vriend van hun moe der, een 46-jarige Nederlander van Israëlische afkomst. Het drama heeft veel opschud ding veroorzaakt in het dorp. De inwoners kenden de moeder en haar kinderen nog niet heel goed, omdat ze nog maar een maand geleden bij de verdachte waren ingetrokken. Bijeenkomst De gemeente Leek en de politie hielden gisteravond in Leek een bijeenkomst voor buurtbewo ners. In Sportcentrum Leek kon den ongeveer 150 bewoners te recht voor vragen en opmerkin gen. Tijdens de bijeenkomst bleek dat niemand het drama heeft zien aankomen. De buren hebben nooit verontrustende sig nalen opgevangen. „Ik heb nooit iets opvallends gezien", ver klaarde een buurvrouw. „Die twee kinderen zagen er kernge zond uit. Ik heb nooit gedacht: nu moet ik iets doen." ANP WE. HEeoevw MET BÜNA gepaAN door Dick Hofland DEN HAAG - Route Mobiel helpt voortaan geen klanten meer die hun auto niet goed hebben onderhouden. Tot nu toe is dat in en kele honderden gevallen gebeurd. Route Mobiel heeft inmiddels ongeveer hon derdduizend klanten en is concurrent van de ANWB. Volgens directeur Mare Schroder is zijn organisatie een hulpdienst 'en niet bedoeld voor mensen die hun auto stelselmatig verwaarlozen'. De ANWB houdt er volgens hem geen andere opvattin gen op na 'ook al doet ze alsof dat wel het ge val is'. De ANWB hanteert de regel dat de Wegenwacht altijd helpt, ongeacht de leef tijd van de auto. Als dezelfde wagen in een jaar tijd voor de achtste keer met pech komt te staan, moet de automobilist een boete be talen. Route Mobiel stelt als voorwaarde dat één auto in een huishouden niet ouder dan twaalf jaar mag zijn, de leeftijd van een tweede of derde auto doet niet terzake. De organisatie heeft 20.000 pechgevallen geana lyseerd en dat leverde namen op van klan ten die in korte tijd meerdere keren hulp no dig hadden voor hetzelfde probleem. Onder meer bleken accu's niet in orde. „We heb ben die klanten er herhaaldelijk op gewezen dat accu's tijdig moeten worden vervan gen", stelt Schroder. „Als dat steeds niet is gebeurd, dan houdt het een keer op." GPD AMSTERDAM - De Nederlandse schoenontwerper Jan Jansen daagt het Italiaanse modeconcern Armani voor de rechter. Jansen wil dat Armani bekent dat de schoenen in een advertentie voor het Italiaanse merk van zijn hand zijn. De schoenen zijn een exacte kopie van een in 1994 uitgebracht model van Jansen. Op 9 september dient hier over in Amsterdam een rechtszaak. Jansen neemt genoegen met een rectificatie van de betrok ken advertentie. Armani heeft de schoenen al uit de collec tie genomen. GPD UTRECHT - Particulieren hebben in juni massaal bestel auto's met een grijs kenteken gekocht. Per 1 juli konden zij geen wagens zonder BPM (belasting personenauto's en motoren) aanschaffen. Op 30 juni zijn volgens de brancheorganisatie Bovag het recordaantal van 4158 be stelwagens verkocht. In de hele maand juni verkochten autodealers 15.500 nieu we bestelwagens op grijs kenteken, een stijging van 73 procent ten opzichte van juni vorig jaar. Het belasting voordeel verdwijnt alleen voor particulieren. Voor gehan dicapten en ondernemers blijft het bestaan. ANP LEIDEN - Op twee plekken in Nederland is een voor ons land nieuw plantje, het gouden ribzaad, gesignaleerd. De Stichting Floron, die dat gisteren meldde, vermoedt dat het plantje hier al enkele jaren groeit. Omdat het veel lijkt op het fluitenkruid was het niet eerder opgemerkt. Het gouden ribzaad komt van oorsprong voor in het mid delgebergte in centraal Europa. Van daaruit verspreidde het zich al naar lager gelegen streken in Frankrijk en Duitsland. Nu is het gevonden op een dijk aan het Gooi meer in Huizen en bij Nijmegen langs de Waal. ANP DEN HAAG - Steeds meer ouderen lopen de kans op een sociaal isolement door relatieve armoede. Een groeiend aantal 65-plussers heeft een inkomen onder het sociaal minimum. Zij lopen door- hun geringe koopkracht veel kans op eenzaamheid en een slechte gezondheid, stelt het Verwey-Jonker Instituut in een rapport. Vooral immigranten hebben vaak een onvolledige AOW-opbouw, omdat ze tussen hun 15de en 65ste jaar niet onafgebroken in ons land woonden. De onderzoekers zeggen dat er signalen zijn dat deze groep ook geen be roep doet op aanvullende bijstand. Vorig jaar waren er 345.000 personen met een gekorte AOW-uitkering, waarvan er 159.000 in Nederland woon den. Uit vraaggesprekken blijkt dat veel betrokkenen wer ken of hulp te vragen binnen hun gemeenschap. GPD OSS - Een lege passagierstrein is gisterochtend rond vier uur bij Rosmalen op een kraanvoertuig gebotst. Bij het on geval raakte niemand gewond. Het treinverkeer tussen Den Bosch en Oss raakte ge stremd. Reizigers werden met bussen vervoerd. Rond ze ven uur kwam het treinverkeer weer op gang. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De curator van een 48-jarige Hilversumse za kenman heeft bij justitie aangif te tegen de investeerder gedaan omdat hij weigert uitleg te ge ven over de verdwenen claims die zijn opgelopen tot 125 mil joen euro. Dat bleek gisteren voor het ge rechtshof in Amsterdam tijdens het beroep van de zakenman te gen een faillissementsverkla ring. Op de zitting waren veel vrien den van de investeerder aanwe zig, die er alle vertrouwen in hebben dat de Hilversummer zijn toezegging nakomt om voor terugbetalingen te zorgen. De za kenman leende geld van 1400 personen en instellingen en beloofde zeer hoge rentes. In ja nuari van dit jaar bleek hij de rentes niet te kunnen betalen aan de gedupeerden, van wie 99 procent particulieren. De grootste claim bedraagt zes miljoen euro. Voor deze claim verklaarde de rechtbank in Amsterdam hem op 15 juni fail liet. Vertrouwen S. van Luik, een van de advoca ten van de Hilversumse inves teerder, pleitte voor het hof voor omzetting van dit faillis sement in een surseance van be taling zodat de zakenman er voor kan zorgen dat het geld terugkomt. „Slechts één per soon vraagt om een faillisse ment, de overigen hebben het vertrouwen dat hij de claims te rugbetaalt." Om dezelfde reden vroeg hij om een opheffing van de inbewa ringstelling. De zakenman zit vast op verzoek van curator T. van Hees. De Hilversummer zei tijdens de zitting dat hij zichzelf ernstig verwijt dat hij het niet meer in de hand had. Hij blijft er bij dat hij in september over zeventig miljoen euro beschikt uit een investering in grond in Tsjechië. „Dat heb ik niet verzonnen, dat staat in contracten die nog voor januari zijn opgesteld. Ik zal er hoe dan ook voor zorgen dat iedereen zijn geld terugkrijgt." Volgens de curator zou hij enke le jaren geleden 24 miljoen euro in contanten aan een Joegoslaaf, genaamd Petrovic, op een schip in Marbella hebben over handigd. Op basis van een mon delinge afspraak zou de Hilver summer op 15 september de in vestering te gelde kunnen ma ken. Van Hees gelooft niet dat het geld vrijkomt. „Het zijh slechts mondelinge verklaringen en ner gens staat iets over Tsjechië op papier. Ik heb wel een telefoon nummer van mijnheer Petrovic gekregen, maar niemand was be reikbaar." Het hof doet uitspraak op 9 au gustus. ANP ROTTERDAM - Door een brand in een flatgebouw aan de Dordt- selaan in Rotterdam zijn giste ren tien mensen gewond ge raakt. Een klein kind raakte zwaargewond nadat de ouders, die in paniek waren geraakt door de zware rookontwikke ling, het vanaf de vierde verdie ping lieten vallen. Dat liet de politie gisteren we ten. De brand brak om kwart voor elf uit in de keuken van een flatwoning op de tweede verdieping van het vier etages hoge gebouw. „De brand is ook beperkt gebleven tot die keuken, maar ging wel gepaard met een enorme rookontwikke ling", aldus een woordvoerster van de politie. Negen personen, bewoners van de brandende woning en van bo venliggende etages, kregen ademhalingsmoeilijkheden door de ingeademde rook. Paniek „Er 'ontstond grote paniek door de rook", aldus de woordvoer ster. „In een geval was die zo groot dat de ouders hun kind van de vierde etage hebben la ten vallen." Volgens de politie gaat het om een kind van ongeveer drie jaar. Het slachtoffer is opgenomen in het Erasmus Medisch Centrum. ANP V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3