Visser gaat opnieuw in beroep PZC Zo'n plasse water is net een zjee Oorlogsmonument krijgt betere plaats Zorgproject komt niet van de grond 11 Symbolische boete voor drankrijder in 'Pausmobiel' Terneuzenaar vangt minder door verdieping Westerschelde Roger Wilson zingt Sinatra Drankrijdster naar reclassering Ontploffing op camping Vrouw gewond bij mishandeling Winkeldief aangehouden Spoorwegovergang hersteld Fietstocht Stroopielekkers Scouting houdt haar jaarlijkse vakantiekamp woensdag 3 augustus 2005 Hnnr Aector Dooms MIDDELBURG - Een twintigjarige reed op 7 februari tijdens het carnaval in Sas van Gent niets vermoedend onder invloed van alco hol rond in een zogeheten 'Pausmo biel'. Een dag eerder had de geboren Terneuzenaar met zijn creatie, voor zien van een hulpmotor, zonder proble men nog meegereden in de carnavalsop tocht. Toen de politie hem op de bewuste maandag dronken zag rijden op zijn in elkaar geknutseld 'brommertje' werd de carnavalsvierder in de kraag gevat. Een blaastest wees uit dat hij ruim vier keer zoveel had gedronken als is toegestaan. Bovendien was het voertuig niet verze kerd. Dit alles leidde gisteren in Middel burg tot een strafzaak. De verdachte kwam zijn verhaal doen. „De burge meester geeft een vergunning af voor een carnavalsoptocht. Over een verzeke ring wordt niet moeilijk gedaan. Het rij den is bovendien niet gevaarlijk met maximaal vijf kilometer per uur. Daar naast is de sociale controle tijdens het carnaval dermate hoog dat er niets kan gebeuren", vertelde hij. De Tilburgse student gaf toe dat hij met de politie niet in discussie had moe ten gaan. „De politie had het een hele dag door cle vingers gezien. Ik was kwaad. Ik heb later mijn spijt be tuigd." Officier van justitie A. Flik- weert wist dat het drinken van alcohol tijdens carnavalsoptochten wordt ge doogd en het onverzekerd rijden ooglui kend wordt toegestaan. „Maar dat ligt anders buiten de optocht. Het voertuig valt formeel onder de wet. U kunt niet zelf uitmaken wat in de rechtsstaat mag, maar we moeten dit wel in de car navalssfeer zien." De officier eiste een symbolische boete van honderd euro. Politierechter J. Hopmans vonniste con form de eis. „Het carnaval heeft zijn ei gen wetten", hield hij rekening mét de bijzondere omstandigheden. De man kon met de boete leven. door Wout Bareman TERNEUZEN - Westerschelde- visser Freddy de Rooij uit Ter- neuzen stapt opnieuw naar de Raad van State. Hij gaat in ho ger beroep tegen een uitspraak van de rechtbank in Middel burg. De zaak dient dinsdag. De bestuursrechter zag vorig na jaar geen aantoonbaar verband tussen de baggerwerken voor verdieping van de Westerschel de en de sterk teruggelopen vangstresultaten van de garna- lenvisser. Volgens De Rooij is dat verband er wel degelijk. De zaak sleept zich al zes jaar voort. In 1999 diende De Rooij een schadeclaim in bij Rijkswa terstaat, die hij verantwoorde lijk stelde voor de abominabele vangsten sinds het begin van het baggeren. Een bijzondere commissie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat wees de claim af. maar volgens De Rooij miste die commissie de no dige deskundigheid en was er daarnaast geen sprake van een onafhankelijk oordeel. Terugverwezen In beroep tegen het advies koos de rechtbank twee jaar geleden de zijde van de visser. Toen ver wees de Raad van State de zaak terug naar de rechtbank, die zich opnieuw over de kwestie boog. En nu concludeerde de rechter dat 'hoewel algemeen kan worden aangenomen dat verruimingswerkzaamheden een structurele verandering in een rivier, in dit geval de Wester- schelde, teweegbrengen, daar- 1 mee nog niet is gegeven dat de TERNEUZEN - De Amerikaan se acteur, liedjessmid en script schrijver Roger Wilson komt za terdagmiddag naar de Terneu- zense jazzclub Porgy Bess. Na de maandelijkse Snugly roek- avond op vrijdagavond (vanaf 21.00 uur) opent Porgy Bess het nieuwe seizoen met een knip oog naar het verleden. De zin gende gitarist Roger Wilson wordt begeleid door Terneuze naar Gerard van de Langkruis op piano. Wilson steekt zijn lief de voor songs van Frank Sina tra en The Beatles niet onder stoelen of banken, maar brengt ook wat eigen werk. Onder het kopje 'Rèmember' keert het duo terug in de tijd. Het optreden be gint om 15.30 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtem@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gamalenstand per definitie ne gatief wordt beïnvloed'. Daarvoor had De Rooij te wei nig cijfermateriaal aangedra gen, aldus de bestuursrechter. Die cijfers heeft de visser nu wel voorhanden. Bovendien be schikt hij over een aantal nieu we verklaringen van deskun digen, onder wie enkele hoog leraren. De Rooij gisteren: „In hel vonnis koos de rechter vo rig najaar al te gemakkelijk de kant van Rijkswaterstaat. Die dienst beschikt over cijfers, die ik toen niet had, maar ze kwa men er niet mee naar buiten. Lo gisch, die zouden wel eens in mijn voordeel kunnen uitpak ken." Volgens de visser is de huidige situatie bedroevend. Van de twaalf vaste Westerscheldevis- sers van weleer vaart er welge teld nog één rond. De Rooij: „Het Rijksinstituut voor Kust en Zee heeft onlangs in een rap port aangegeven dat er onvol doende bekend is over de gevol gen van de verdieping van de Westerschelde. Er wordt ook ge pleit voor nader onderzoek van de effecten van baggerstort op onder meer vis en garnalen. Ik heb jaren geleden al gezegd dat er gebrek aan kennis is. maar dat werd altijd weggewuifd. Nu zegt een instituut, onderdeel van waterstaat, hetzelfde. Ik be doel maar." Arsène Stokkerman (r) en Willy Maenhaut beheren het viswater van de Nieuwkerkse Kreek door Ronald Verstraeten GROEDE - Arsène Stokkerman en Wil ly Maenhaut uit Oostburg hebben iets met de Nieuwkerkse Kreek. Die ligt zo'n zes, zeven kilometer verderop naar het noorden, tussen Groede en Schoon- dijke. Een natuurgebied met beperkt re creatief gebruik: sportvissen. Stokkerman is penningmeester van vis club Tot Genoegen, die het gebied be heert. ..Dat is nogal een plasse, eh? Net een zjeetje", stelt hij vergenoegd vast bij het opvaren van de kreek. „Dertig hectare viswater", vult Maenhaut aan. Tien jaar geleden legde het toenmalige waterschap Het Vrije van Sluis nieuwe, natuurvriendelijke oevers aan, in het ka der van Natuurbeleidsplan. Rondom de hele kreek werd een vijf meter brede strook geruild of gekocht van de akker bouwers. De steile oevers van wat in de jaren ervoor was 'verworden tot een troosteloze plas' kregen een glooiing, waarin vanzelf de rietkragen zouden te rugkeren. Bij de aanleg van die nieuwe oevers, kwamen aan de zuidkant funderingen aan de oppervlakte van wat ooit Nieuw- kereke was. Die vondst betekende twee dingen; in de eerste plaats had het dorp je bestaan. Maar terwijl altijd was ge dacht dat het aan de noordkant van de kreek lag, bleek het de aan de zuidkant te zijn. Een mooie vondst waar Maenhaut op verschillende manieren tegenaan moet hebben gekeken. Hij was namelijk 'me dewerker ruimtelijke planvorming' van het waterschap en tegelijk ook lid van de werkgroep Amateur Archeologen West- Zeeuws-Vlaanderen. Maenhaut zwaait met name mede-lid Bert Kennis lof toe („die weet er nog honderd keer meer van dan ik") en die vond dan ook de grafsteen uit 1471 die nu in Groede in de Franse kerk staat. „Van Sigerius de Coster, een priester uit de 15e eeuw." Daar blijkt uit dat er dus ooit een kerk heeft gestaan. Maen haut denkt dat er zo'n 75 gezinnen heb ben gewoond. Het gebied bestond rond 900 voornamelijk uit slikken en schor ren. 'Groda' heette zo'n gebied. Onge twijfeld is de naam Groede daarvan af geleid. Op een oud kaartje is te zien dat de kreek een geul was die aanvankelijk in verbinding stond met de zee. Wanneer Nieuwkercke is ontstaan, is niet precies bekend, maar uit archiefstukken blijkt dat er rond 1140 een kapel stond die was opgedragen aan St. Catharina. In 1197 werd die uitgebreid tot de Maria- kerk. Maenhaut weet hoe groot die was: „De lengte was 45 meter en 25 centime ter. De toren was 11 meter hoog, de breedte van het 'schip' en de zijbeuk 20 meter." Dat dit zo precies bekend is, komt doordat de toenmalige Rijks Oudheidkundige dienst het dorp in kaart heeft gebracht na de vondsten in 1995. De kerktoren bleek plat op zijn ge zicht gevallen, al ontbraken er de nodi ge stenen - onder andere oude 'kloos termoppen' van rond de 30 centimeter - die gebruikt zijn voor de bouw van hui zen en boerderijen in de buurt. Ofschoon het dorp op een verhoging foto Camile Schelstraete lag, heeft Stokkerman er nooit veel van kunnen zien, hoewel hij al zo'n 35 jaar op de kreek vist. ,,'s Winters kun je het nog zien aan de kleur van de aarde. Op de plek van het verdronken dorp, is het donkerder dan rondom, omdat ze daar vroeger moestuinen hadden", vertelt Maenhaut. Twee forse palen van het type dat in zeeweringen wordt ge bruikt, markeren de plek van de opgra vingen. Verder is er niets te zien, want het hele dorp ligt nu onder nylondoek met een zandlaag erover. Enkele meters hoger dus dan de kreek, maar toch ver dronken? Jawel, tot twee keer toe. „Eerst is het gebied getroffen door een stormvloed in 1570, daarna is het nog een keer over stroomd in de Spaanse tijd. De zeedijk was doorgestoken bij Sasput. Het heeft hier toen tot 1610 onder water ge staan." Maenhaut was erbij toen er tien jaar geleden schedels en skeletten werden gevonden op wat ooit de be graafplaats van het dorpje is geweest. Hij had altijd al een persoonlijke band met deze plek. „Mijn opa had hier een boerderij. Mijn vader is hier geboren, in 1912. Ik kwam hier als kind. Dat blijft trekken." door Frank Gijsel SLUIS - Een groep nabestaan den van slachtoffers van de bom bardementen op Sluis in okto ber 1944 en een aantal mensen die de gebeurtenissen van nabij hebben meegemaakt, willen het oorlogsmonument op de Groote Markt op een meer zichtbare plek plaatsen. De initiatiefgroep Oorlogsmonu ment Sluis vindt de huidige op stelling niet meer passend. Ver der wil de groep de namen van de slachtoffers op correcte wijze laten aanbrengen. Momenteel staan de namen vermeld op het kerkhof. Een aantal namen van gesneuvelden ontbreken ook of zijn foutief gespeld. Een van de initiatiefnemers is M. Leenhouts. „We zijn van me ning dat dit monument een bete re plaats verdient. De huidige plaats is niet goed zichtbaar en ook slecht bereikbaar. We wil len alle gegevens van de gesneu velden correct laten vermelden. Straks kunnen bezoekers en be woners zien dat niet alleen de stad werd verwoest, maar dat er ook grote offers zijn gebracht tij dens de strijd." Het gedenkteken zal verplaatst worden naar de Marktzijde van het Belfort en voorzien worden van twee bronzen platen met de namen en de leeftijd van de 64 slachtoffers. Het gaat hierbij om 55 inwoners van Sluis en negen aanwezige vluchtelingen uit naburige ge meenten. Het is de bedoeling de verhui zing in het najaar te laten uit voeren, zodat de presentatie en onthulling kan plaatsvinden tijdens de herdenking van de bevrijding omstreeks 1 novem ber. Leenhouts meldt dat het gieten van de bronzen platen met de na liet oorlogsmonument in Sluis wordt verplaatst. foto Camile Schelstraete men een zeer kostbare zaak is. „De totale kosten bedragen tien duizend euro. Een plaats als Sluis kan echter geen genoegen nemen met een minder duurza me uitvoering. Voor de financie ring zullen we een beroep doen op de gemeenschap van Sluis en zo nodig ook de overheid. We be schouwen het als een ereschuld aan de slachtoffers." J. Boekhout uit Breskens heeft inmiddels een ontwerp gemaakt voor de nieuwe situatie waar twee zitbanken voor verplaatst moeten worden. Alvorens de plannen verder uit te werken, is aan de nabestaanden de mening gevraagd. Leenhouts: „Het ini tiatief werd unaniem goedge keurd en erg op prijs gesteld. We hebben alle namen en leeftij den goed gecontroleerd op volle digheid en juiste naamstelling en zonodig gecorrigeerd en aan gevuld." De initiatiefgroep heeft inmiddels de opdracht ge geven voor het gieten van de bronzen naamplaten en een aan vang gemaakt met het benade ren van sponsors. „Mensen die nog een donatie willen doen kunnen dat op onze rekening: 408254858 van onze stichting", besluit Leenhouts. MIDDELBURG - Een 58-jarige drankrijdster uit Axel botste op 11 maart in Terneuzen tegen een auto. Ze kon niet meer op haar benen staan toen ze de auto uitstapte. Het alcoholpromillage van 2,81 milligram bij het afne men van de bloedproef bleek een uitzonderlijk hoge sco re. „U komt bij mij in de top drie", verzekerde gisteren de Middelburgse politierechter J. Hopmans. De vrouw had bijna zes keer zoveel alcohol in haar bloed als is toege staan. Alles wees op een ernstig alcoholprobleem. „Het is een wonder dat u niet iemand heeft doodgereden. Met de ze score kan men zijn auto niet vinden gaf de politie rechter de ernst aan. De verdachte sprak tegen een gewoontedrinker te zijn. „Ik heb geen drankprobleem. Ik heb alleen een emotio neel probleem", zei ze. Een fles sherry in de auto was stil le getuige, maar ook daar wilde ze niets van weten. Het ge drag van de vrouw was voor officier van justitie A. Flik- weert aanleiding om uitstel van de zaak te vragen in ver band met een rapportage van de reclassering. De politie rechter nam de suggestie van de officier over. „Als ik nu zou beslissen dan bent u zeker twee jaar uw rijbewijs kwijt." Het rijbewijs blijft ingevorderd. De strafzaak werd voor twee maanden aangehouden. BURGH-HAAMSTEDE - Op een camping in Burgh -Haamstede is maandagavond rond kwart over tien brand ontstaan na een ontploffing van een gasfles. Een 28-jarige vrouw uit Waalwijk verplaatste haar bromfiets en raakte daarbij een gasfles die daarop in brand vloog. Een jerrycan met benzine die op de bromfiets stond, vatte ook vlam. De schade beperkte zich tot de bromfiets, een partytent en wat kleding. Twee caravans hebben lichte blusschade opgelopen. Er raakte niemand gewond. VLISSINGEN - Een 35-jarige vrouw is in de nacht van maandag op dinsdag gewond geraakt bij een mishande ling in haar huis in Vlissingen. Ze is met verwondingen in het gezicht naar het ziekenhuis gebracht. De verdachte, een 35-jarige huisgenoot van de vrouw, is aangehouden. De man raakte bij zijn arrestatie gewond. Hij is in het zie kenhuis behandeld en na de behandeling ingesloten. MIDDELBURG - Bij een winkel aan de Lange Geere in Middelburg is gistermiddag een 51-jarige vrouw uit Mid delburg aangehouden wegens winkeldiefstal. De vrouw had een paar schoenen en een rokje in haar tas gestopt, en wilde de winkel verlaten zonder deze te betalen. Toen ze de winkel uitliep, ging het alarm af. Omdat de vrouw een veelpleger is, is zij in verzekering gesteld. KRUININGEN - De spoorwegovergang vlakbij het NS-station Kruiningen-Yerseke functioneert sinds gister ochtend weer. Prorail heeft 's nachts een kapotgereden slagboommast hersteld. De provincie sloot de overgang maandagavond af, nadat een di-onken automobilist uit de gemeente Reimerswaal de slagboom had geramd. door Jean-Lou de Gucht HOEK - Het Zeeuwse proefpro ject Ruimte voor Resultaat komt nauwelijks van de grond. Dat zegt voorzitter L. van Driel van de raad van bestuur van de Pro testantse Stichting Ouderenzorg Terneuzen. Tot deze stichting behoren de verzorgingshuizen Bachten Die- ke in Terneuzen en Vremdieke in Hoek'. Zeeuws-Vlaanderen is een van de zes landelijke proef gebieden voor het project Ruim te voor Resultaat van het minis terie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport. In het project wordt op Zeeuws-Vlaamse schaal vorm gegeven aan de ex- tramuralisering van de zorg (het onderbrengen van mensen met functiebeperkingen uit de instel lingen naar woningen binnen de gemeenschap) en het realiseren van zorgwoningen. Convenant Het convenant over het project Ruimte voor Resultaat werd vo rig jaar juni getekend door de drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten, zorgaanbieders, woningcor poraties, het zorgkantoor en het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS). „En het ministerie zegde ons toe dat het de regelgeving soepel zou toepassen", zegt Van Driel. „De vernieuwing in de zorg zou een kans krijgen. Maar een jaar later blijkt niets van dit alles. Het ministerie van VWS geeft wel veel ruimte, maar geen resul taat. Als zorgaanbieder vragen we ons af wat we eigenlijk on dertekend hebben." Van Driel wijst erop dat Bach ten Dieke en Vremdieke een aan tal appartementen in de verzor gingshuizen graag willen aan passen aan de eisen van de tijd. In de praktijk betekent dat er van twee appartementen een wordt gemaakt. „We hebben daartoe een verzoek bij het mi nisterie van VWS ingediend. En wat blijkt uit het antwoord? Het mag niet, want daarmee reduce ren we de capaciteit van de ver zorgingshuizen. Maar met het te rugbrengen van de capaciteit in de verzorgingshuizen willen we zorgwoningen in bijvoorbeeld Philippine realiseren. Het minis terie van VWS had aangekon digd de regelgeving soepel toe te passen, zodat aanpassingen in de gebouwen mogelijk zou zijn. Helaas, in de praktijk blijkt dat bijna onmogelijk." Het project loopt nog steeds, maar Van Driel ziet er niets van terechtkomen. „De intenties wa ren en zijn nog steeds goed, maar het komt niet van de grond." ZAAMSLAG - Het comité Stroopielekkersfietstochten houdt zaterdag een vernieuwde versie van de Stroopielekkers- fietstocht. De route is ongeveer 35 kilome ter lang en voert langs mooie plekjes door het Zeeuws-Vlaam se landschap. De start en finish is op boerderij 't Steedje in Reu- zenhoektussen 17.00 en 17.30 uur. Fietsend van hoeve naar hoeve kunnen de deelnemers ook genieten van een avondpick nick en een dessert. Verder is er gelegenheid voor een bezoek aan het Schepenmuseum in Zaamslag. Reserveringen moeten voor mor gen binnen zijn. Dit kan via www.stroopielekkers.nl. Ande re tochten worden gehouden op afspraak en bij deelname van minstens 25 personen. TERNEUZEN - Scouting EOS/Sint Hubertus houdt op maandag 8 en dinsdag 9 augus tus haar jaarlijkse jeugdvakan- tiekamp. Plaats van handeling is 't Weitje, het scoutingterrein bij het parkeerterrein aan de Zuiderparklaan in Terneuzen. Het thema van beide dagen is het circus. Opzet is om de kinde ren op plezierige wijze bezig te houden en op speelse wijze ken nis te laten maken met de scou ting. Er zijn tal van activiteiten zoals een kampvuuravond, knut selen, schminken en sport- en waterspelletjes. Dinsdagavond is een circusvoorstelling van de deelnemende kinderen. Informa tie over inschrijvingen is te vin den op www.eos-sthubertus.org

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39