Project jeugdcriminaliteit werkt De ultieme droom over dolfijnen wordt in Brugge werkelijkheid KLEURENFOTO'S SPRINTPHOTO Jeugd Hoek blij met voetbalkooi LCF heeft twijfels over haalbaarheid van glastuinbouw Geldboete voor harentrekker Vervoeren rambo-mes beboet Straf voor bizarre strooptocht Watchers Vroeg Erbij Team krijgt navolging in rest van provincie zeeuwse almanak Ondeugend Een ideale plek voor honden om de achterpoot te heffen Van binnenuit: dolfijnentrainers in Brugge woensdag 3 augustus 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen Ontwikkelen en afdrukken op kingsize formaat 10 x 15 cm. Ook DIGIFOTO'S vanaf 0,14 per afdruk. MEER FOTO VOORDEEL OP www.sprintphoto.ni -i rolletje TERNEUZEN - Een 41-jarige Terneuzenaar heeft gister ochtend in zijn woonplaats van kantonrechter A. Melens een voorwaardelijke geldboete van 35 euro gekregen, om dat hij op 4 oktober 2003 zijn vriendin aan haar haardos over straat had gesleurd. De man werd daarop aangehou den voor openbare dronkenschap. Dat vond zijn advocaat A. Neels wat te ver gaan. „Een halfuur na zijn aanhou ding is hij al verhoord. In hoeverre kan je dan spreken van dronkenschap?", probeerde hij Melens aan te zetten tot vrijspraak. Die ging echter akkoord met de eis van offi cier van justitie M. Ovenneer. „Er is voor mij geen twijfel mogelijk. Als u zo met uw vriendin omging, moet u zo dronken als een tor zijn geweest." TERNEUZEN - Kantonrechter A. Melens heeft gisteroch tend een 23-jarige Schoondijkenaar een boete van 65 euro opgelegd, omdat hij op 24 september vorig jaar was be trapt op het vervoeren van een overlevingsmes. Dit soort messen, door Melens gekscherend 'rambo-messen' ge noemd, mag je wel in bezit hebben, maar het vervoeren van dit soort voorwerpen is strafbaar. Agenten troffen het mes aan toen ze de Schoondijkenaar om zijn rijvaar digheidsbewijs voor zijn scooter vroegen. De West-Zeeuws-Vlaming leverde daarop het mes in. „Ik wil de dat soort messen gaan sparen, maar dat idee ben ik sindsdien kwijt", deelde hij de kantonrechter mee. MIDDELBURG - Een criminele familie uit Sint-Gillis Waas (B) zal de strooptocht op 12 april in Hulst nog lang heugen. Terwijl de 68-jarige vrouw samen met haar drie dochters (43, 27 en 25 jaar) voor het plegen van zes win keldiefstallen drie dagen in de cel moest doorbrengen, overleed in België haar man. De emoties speelde de Bel gische familie nog parten, want de vier vrouwen lieten gisteren op de zitting van de Middelburgse politierech ter verstek gaan. Dat nam niet weg dat officier van justi tie A. Flikweert in zijn eis van zestig uur werkstraf voor allevier de verdachten rekening wenste te houden met het overlijden van de echtgenoot en vader. „Een bizarre strooptocht", schetste de officier de tragische omstandig heden van het delict. Politierechter J. Hopmans zag het fa milieleed meer als een trieste bijkomstigheid en voelde niets voor het toepassen van strafkorting. Integendeel. De politierechter veroordeelde de moeder en haar dochters tot werkstraffen van honderd uur en voorwaardelijke ge vangenisstraffen van een maand. De vrouwen hadden in Hulst op één dag goederen in verschillende winkels en su permarkten weggenomen. De buit bestond uit oorbellen, een halsketting, onderkleding, eten en drinken, textielarti kelen, een pop en konijnenvoer. HOEK - De officiële opening moet nog plaatsvinden, maar de Hoekse jeugd heeft dë weg naar de nieuwe voetbal- en basketbal- kooi achter het dorpshuis al gevonden. Nadat de gemeente de nieuwe voorziening begin vorige week had geplaatst, verspreidde het nieuws zich als een lopend vuurtje onder de jeugdige dorpsbe woners. Geen wonder, want de jonge voetballiefhebbers raakten in februari hun trapveldje kwijt, toen er een paar forse zandho pen werden gedeponeerd. Dat was nodig voor de aanleg van de nieuwe woonwijk Windlust. Mede op aandringen van het Hoekse raadslid G. van Boom (TOP) en de plaatselijke dorpsraad heeft de gemeente alles in het werk gesteld om de voetbalkooi versneld aan te leggen. „Meestal wordt er eerst een nieuwe wijk aangelegd en dan pas de speelvoorzieningen", weet woordvoerster Y. Wan ders van de gemeente Terneuzen. „Maar in Hoek is het anders om." Achter het dorpshuis is een stuk grond van 24 bij 12 meter bedekt met een laag asfalt en omringd door een hekwerk. In de speelkooi staan doeltjes en er zijn basketbalnetjes aangebracht. foto Camile Schelstraete Redactie: 0113-315649 Lww.pzc.nl 'E-mail:redactie@ pzc.nl ipostbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: 'Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Jjationaal: 020-4562500. Idoor Emile Calon MIDDELBURG - Politie, jeugd zorg en maatschappelijk werk willen Zeeland-breed samenwer ken om te voorkomen dat jonge ren in de criminaliteit vervallen. De drie organisaties werken sinds een klein jaar al samen op Walcheren. Het zogenoemde VET-project (Vroeg Erbij Team) is daar zo succesvol dat andere Zeeuwse gemeenten zeer serieus overwegen het ook in te voeren. teamleider L. Smit (Jeugdzorg) teamchef jeugdpolitie E. Bo verwachten dat het pro begin volgend jaar draait in of de Oos- „En in 2007 in Zeeland", aldus Smit. project is een uitvloeisel het integraal veiligheidsbe van de drie Walcherse ge ineenten. Die willen dat de jeugdcriminaliteit bij de wortel wordt aangepakt. Naar voor- beeld van een soortgelijk pro ject in Eindhoven is medio vorig jaar het VET-project opgezet. Iwee medewerkers van jeugd zorg en maatschappelijk werk zijn vanaf september ingekwar bij de politie en krijgen direct te horen als er er problemen zijn met jonge als een jongen van regelmatig 's avonds om elf nog op straat loopt te rot en de ouders niet thuis ge Volgens Bogaert is op voor te voorspellen dat zo'n jon gen, zonder hulp, op termijn ver valt in criminaliteit. Zodra agen- ;en zo'n jongen in de gaten heb- aen en concluderen dat hulp no- iig is, schakelen ze de ingekwar tierde medewerkers in. Die stap pen binnen twee dagen op die jongen en zijn ouders af en pro beren het gezin zo te helpen, dat die jongen niet meer hele avon den op straat door hoeft te bren gen. Eventueel schakelen ze daarbij andere hulpverleners in. Zonodig, aldus Smit, pakken ze zo'n jongen of de ouders daad werkelijk bij de hand om hen naar de juiste instantie te bren gen. Bogaert is zeer enthousiast over het project. Hij bekent dat hij al jaren te maken heeft met aller lei hulpprojecten maar dat dit daadwerkelijk werkt. Het blinkt volgens hem uit in een voud en doelmatigheid. „Geen bureaucratisch gedoe, maar kor te lijnen en geen wachtlijsten." Huilbaby's Het Walcherse VET-team kreeg het afgelopen jaar te maken met 55 probleemgevallen. Vooral jon geren in de leeftijdsgroepen van veertien en vijftien jaar en van negen tot en met elf jaar. Maar, opvallend genoeg, ook met één van een jaar oud, drie van twee jaar en één van drie jaar oud. Het gaat volgens Smit in dat soort gevallen om ouders die bij voorbeeld niet om kunnen gaan met een huilbaby of om mensen die hun kind(eren) verwaarlo zen. In eenderde van de 55 geval len hebben de VET-medewer- kers zelf de problemen kunnen oplossen. In de rest van de geval len zijn andere hulpverleners in geschakeld. Bogaert is ervan overtuigd dat het project werkt en dat voorko men wordt dat jongeren afglij den. „Het project voorkomt dat we in een latere fase drastisch en tegen veel hogere kosten moe ten ingrijpen." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Lijst Cees Freeke (LCF) blijft twijfelen aan de haalbaarheid van groot schalige glastuinbouw in de Ka naalzone. C. Freeke zegt dat naar aanlei ding van de optimistische woor den van H. van de Hart, alge meen directeur van havenschap Zeeland Seaports en de Terneu- zense wethouder A. van Waes. Freeke baseert zich op een soort gelijk mislukt kassenproject in de Noordoostpolder. Bovendien zet hij vraagtekens bij het be drijf Meersma Projecten, waar mee Zeeland Seaports en de ge meente Terneuzen een joint ven ture zijn aangegaan. Van de Hart twijfelt niet aan de betrouwbaarheid van Meersma, maar uit de jaarrekening 2004 concludeert Freeke dat de gehe le projecten-BV is verpand aan de bank. Als het financieel mis gaat, valt er dus bij dat bedrijf niets te halen. „Niet relevant is dat Zeeland Seaports 'alle ver trouwen' in deze onderneming heeft", betoogt Freeke. „Dit ver trouwen is niet gebaseerd op fei ten, maar is kennelijk een ge voelskwestie. Jarenlange erva ring heeft geen betrekking op ge gevens uit de jaarrekening." Geschat wordt dat een project van zo'n 300 hectare tien jaar no dig heeft om vol te lopen. Vol gens de subsidievoorwaarden zou binnen vijf jaar echter alles grotendeels volgebouwd moeten zijn. Gezien de bereidheid van de inwoners van Westdorpe om tot het uiterste bezwaarprocedu res aan te spannen, lukt het vol gens Freeke niet om die limiet te halen. De kans is dus volgens hem groot dat er achteraf subsi die terugbetaald moet worden. Een andere complicatie is vol gens Freeke dat Nederland nu al een achterstand heeft in de uit voering van de bestaande afval waterrichtlijn. Hij verwacht pro blemen als straks ook nog eens het afvalwater van meer dan 300 hectare tuingrond op de Wester- schelde wordt geloosd. Dat is volgens de vogel- en habitat richtlijn een beschermde zone. Freeke is niet onder de indruk van de uitspraak van wethouder Van Waes, die over een klein jaar de eerste kassen zegt te ver wachten. „Dat zei hij in 2003 en 2004 ook. Zo'n voorspelling boet aan waarde in naarmate de tijd verstrijkt en zo'n voorspelling steeds opnieuw niet uitkomt." (Advertentie) IPM Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800 0231 231 (gratis) Hij is nog geen drie en gek op eten, behalve op alles wat ook maar op groente lijkt. Daarnaast kan hij ook buiten- geivoon ondeugend zijn. Zo als gisteren, toen hij het weer eens te bont maakte. „Wil je billenkoek?", dreigde zijn moeder. „Ja, lekker. Met boter. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. De oh's en ah's galmen van de volgepakte tribunes, zingende en dansen- dolfijnen roepen gevoelens p van vertedering en ontzag, stiekem een beetje jaloezie p de trainers van het Boude- rijn Seapark in Brugge. Want paar talloze mensen van dro- len, is voor hen dagelijkse kost: en duik nemen met de speelse, zo intelligente zeezoogdieren. )e toenemende vraag van bezoe- ers naar fysiek contact met de en commerciële druk n andere parken kan het wel hier niet), deden het Boude- Seapark besluiten een spe- programma voor bezoe- ers samen te stellen: Dichter ij Dolfijnen. Dagelijks mogen cht mensen tegen betaling (55 voor een uur) een kijkje ne- ïen in de wereld van de dolfij- entrainers. En nog veel belang ijker: ze mogen de dolfijnen anraken. Na de reguliere show ol springcapriolen melden de efhebbers zich lichtelijk opge- 'onden bij dolfijnentrainster llivia Hooft. Die heeft er dan al m dag vol drukte op zitten. werken hier dagelijks met mensen, 's Ochtends rui we eerst poep van het zee- en eventueel de tribu- op. Na de show mogen de vrij in de zaal rond- om hen zo veel ruimte te Ze mogen dan ook op de 'ibunes. In de praktijk komt weinig voor, omdat ze in de lal toch de geur van vreemde iensen ruiken. Dat schrikt af. et gebeurt wel een enkele keer at een jonge zeeleeuw op ver arming uitgaat", zegt Hooft, a de poepinspectie volgt de ardeling van haring, wijting, akreel, inktvis en sprot. Elk ier heeft zijn eigen emmer, om voorkomen dat ze teveel naar slurpen. Vervolgens is playtime'. „Een nieuwe oefe- Grenspaal, Vrijheidslaan Terneuzen. foto Camile Schelstraete Daar sta je dan, als pokdali ge, grauwe paal, uitkij kend op acht flitsend gele, kunststof soortgenoten op vluchtheuvels. Hoe anders moet het eind achttiende eeuw ge weest zijn... Toen gaf de grenspaal op de hoek van de Vrijheidslaan en Rooseveltlaan in Terneuzen nog fier de scheidingslijn aan tussen de ambachten Neuzen en Axel. Nu is het niet veel meer dan een ideale plek voor honden om hun achterpoot te heffen. En een spuitbusfanaat heeft het baken ook nog eens gebruikt om zijn frustraties op te botvieren. Ooit was alles anders. Vijf jaar geleden nog, toen de paal werd herplaatst nadat het kruispunt tussen de wijken Serlippens en Othene op de schop was gegaan. De Zeeuws-Vlaamse Heemkun dige Kringen vonden het veili ger dat de voormalige grensmar- kering tijdens de werkzaamhe den tijdelijk zou worden verwij derd. Het betekende een tweede verhuizing. Inwoners van de am bachten Neuzen en Axel bakke leiden er tot 11 oktober 1787 over of de paal boven of bene den de dijk moest worden ge plaatst. De middenweg was een voudig: erbovenop. In 1969 werd de paal verwij derd vanwe ge de aanleg van het kruispunt Rooseveltlaan-Reuzenhoekse- dijk. En toen ging het mis. Om dat op de paal alleen de tekst Axel Ambacht nog te lezen was (dat is nu overigens niet echt meer het geval), kreeg hij per on geluk een nieuwe plek: op de grens van het Axelse en Hulster Ambacht. In 1983 werd de fout ontdekt en keerde de paal van uit Hontenisse 'terug naar huis'. Daar heeft hij nu gezelschap van acht moderne verkeerspaal- tjes. Raymond de Frel ning wordt aangeleerd door één trainer. Daarbij wordt uitge gaan van de eigen capaciteit van de dolfijnen. Een dier moet handelen naar zijn eigen kracht, het moet niet iets doen, omdat wij dat per se willen. Als de oefe ning is aangeleerd, passen ook de andere trainers die toe. Het mag namelijk niet gebeuren dat een dier afhankelijk is van één persoon. Dat zou betekenen dat hij na vertrek of bij verlof van een trainer een bepaald kunstje niet meer kan", vertelt Hooft. Het zal duidelijk zijn: de dolfijn is in het Boudewijn Seapark de baas. Hooft: „Wij straffen ook niet. En als een dolfijn medica tie nodig heeft, gebeurt dat vrij willig. Je kan het dier niet dwin gen. Bovendien moet je het niet erger maken dan het is. Als jij met een kind naar de dokter gaat voor een prik en vooraf al een gespannen houding aan neemt, werkt dat door op het kind. Bij dolfijnen is dat net zo. En dat terwijl die prik eigenlijk helemaal niets voorstelt. In de regel komen ze zelfs graag bij ons voor die medicatie, ze heb ben er geen enkele moeite mee." De dolfijnentrainers hebben ge mengde gevoelens bij de wens van bezoekers om de dieren aan te raken. Enerzijds snappen ze de fascinatie, maar aan de ande re kant denken ze aan het wel zijn van hun dieren. „Er zijn par ken waar twee dolfijnen hon derd keer per dag moeten pose ren. Zou jij het leuk vinden als er dagelijks honderd vreemden aan je zitten? Daarom laten wij maar maximaal acht mensen toe. Dat betekent dat één dolfijn twee keer moet poseren. Daar kan ik mij in vinden, het gaat hier niet te ver." Het Boudewijn Seapark telt ne gen dolfijnen. De drie baby's ne men niet deel aan de aaisessie, - waarbij uitleg wordt gegeven over de bouw van de dieren. „Fantastisch, dit was een droom", zegt Els Gielen uit Maasmechelen. „Deze dieren hebben mij altijd geboeid. Ik word er vrolijk van en kom er door tot rust." Haar kinderen Tine en Jeroen laten de dolfij nen dan nog even rondjes draaien en liedjes zingen, waar na een belonend visje het af scheid van de tuimelaars in luidt. Hooft drukt tenslotte alle vertedering met een knipoog de kop in'. „Zo de dag is voorbij, leg ze nu maar op de barbecue! Raymond de Frel Contact tussen bezoekers en dolfijnen wordt in Brugge met mate toegestaan, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37