Havens versterken banden De sfeer van toen, het geluid van nu Dewaruci fleurt Small Sail op Toekomst Zeeuwse Bibliotheek ziet er rooskleurig uit GroenLinks ongerust over vergunning grondopslag Sagro Meer zelfstandigheid Zeeland Verfilming boek Jane Austen op Film by the Sea Miniconcert 13 Van der Burg weg bij OM Zeeland Miljoenenopdracht voor Herstaco Veelpleger krijgt werkstraf door joorRinus Antonisse an Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Havenschap Seaports (ZSP) en het Rotterdam willen samenwerking nieuw leven Wel moet die volgens oorzitter M. Ie Roy van ZSP op leest geschoeid worden, niet té innig zijn. Voor de samenwerking hebben Zeeland Seaports en het haven bedrijf al negen jaar geleden de Exploitatiemaatschappij Schel- de-Maas (ESM) opgericht. Die is nooit echt uit de startblokken ge Bedoeling was dat ESM een echte ontwikkelingsmaat voor de* Zeeuwse ha zou gaan werken. Dus ook voor de uitgif van grond en het aantrekken nieuwe bedrijven. Voor Zee Seaports zou dan vooral een rol als beheerder van de ha vengebieden resteren. Beide partijen legden dat vast in een overeenkomst, die nog al tijd van kracht is. Door onder meer het uitblijven van concrete perikelen bij het Rot terdamse havenbedrijf (het afge ven van risicovolle bankgaran ties) en een reorganisatie bij Zee land Seaports groeiden de twij fels over de samenwerking Zee- Le Roy, tevens gede puteerde economie, zegt dat Rot terdam de deelname in ESM wil voortzetten. Ook zij wil dat, zij het minder vergaand. Zeeland Seaports moet in haar ogen een volwaardig havenbedrijf blij ven, dus ook zelf grondtransac- ties, bedrijfsvestigingen en pro motie behartigen. Het betekent dat in elk geval de ESM-overeenkomst aanzienlijk aangepast moet worden. Dat ge- kunst door Martijn de Koning MIDDELBURG - Het gaat goed met de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Vergele ken met een jaar eerder kwa men er in 2004 meer bezoe kers en realiseerde de biblio theek een groot aantal nieu we voorzieningen. In het jaar verslag over 2004 spreekt het bestuur dan ook van 'meer le ven in de brouwerij'. „De toekomst van de biblio theek ziet er rooskleurig uit", vindt directrice Truus Huis man. De cijfers geven haar ge lijk. Vorig jaar nog dreigden zowel de provincie als de ge meente Middelburg, de be langrijkste subsidieverstrek kers van de bibliotheek, hun bijdragen flink te korten. On langs kwamen ze daar echter weer op terug. „Het gevolg is dat we niet hoeven te bezuini gen op onze collectie en de openingstijden", vertelt Huis man. Een andere reden voor de te vredenheid van de directrice kwam onlangs min of meer toevallig aan het licht. Men sen in Zeeland blijken name lijk weinig last te hebben van 'ontlezing'. Deze door biblio theken zo gevreesde term geeft aan dat het lezen van boeken steeds minder popu lair wordt bij de bevolking. Na de invoering van een nieuw abonnementssysteem in het voorjaar van 2004 bleek dat voor Zeeland echter niet in grote mate op te gaan. Leden dienden in de nieuwe situatie te kiezen uit drie abonnementsvormen. Tot ver rassing van de bibliotheek ko zen de meeste mensen voor de uitgebreidste vorm, het zoge naamde Ster-abonnement. Die biedt de meeste voorzie ningen, maar is ook het duurst. „Voor ons een teken dat mensen graag naar ons toe komen om boeken te le nen," zegt Huisman. De directrice geeft aan tevre den te zijn over het nieuwe systeem. Daarin werken alle bibliotheken in Zeeland met dezelfde abonnementsvor- beurde al eens eerder, nadat men vaststelde dat ESM niet uit de verf kwam. De bevoegdheden van de exploitatiemaatschappij werden toen juist vergroot, maar weer bleef succes uit. Le Roy stelt dat zowel ZSP als Havenbedrijf Rotterdam afgelo pen tijd 'nogal met zichzelf' be zig is geweest, waardoor onvol doende energie in ESM werd ge stopt. „Wij hebben de expertisie van Rotterdam onvoldoende be nut. we hebben ons daar niet ge voelig voor getoond", steekt ze de hand in eigen boezem. Ze wil niet direct over verwijtbare fou ten praten, maar wijst er wel op dat ZSP door het optuigen van een nieuwe organisatie, de bouw van een nieuw kantoor, een directie- en bestuurswisse ling en de plannen voor de Wes- terschelde Container Terminal, intern de handen vol had. „Nu zijn we in een wat rustiger vaar water gekomen en is er weer tijd om te kijken hoe we de samen werking echt gestalte kunnen ge ven. De banden aanhalen." Toekomstvisies Komend najaar leggen ZSP en het havenbedrijf hun toekomst visies naast elkaar. Uit opmer kingen van Le Roy valt op te ma ken dat het aanhalen van de ban den niet tot een keurslijf voor. Zeeland mag leiden. Ze wil dat ESM met name gebruikt wordt voor het delen van kennis en het verwijzen van potentiële klan ten naar elkaar. Le Roy erkent dat haar visie een wijziging van de overeenkomst noodzakelijk maakt. Daarover moet met Rotterdam onderhan deld worden. Ze hecht veel be lang aan meer eigen activiteiten om bedrijven naar Zeeland te halen, in plaats van afwachten wat Rotterdam afschuift. men. De invoering hiervan zorgde voor de voltooiing van de verregaande samenwer king die toen al tussen de Zeeuwse bibliotheken be stond. Zo waren pasjes van el ke bibliotheek in Zeeland al bij de andere vestigingen gel dig en konden boeken uit de ene bibliotheek bij een ande re worden aangevraagd. Volgens Huisman waarderen veel bezoekers de modernise ring van de bibliotheek. Die kreeg vorm na de renovatie die in het voorjaar van 2004 werd afgerond. „Van oudsher staat een bibliotheek voor het geven van informatie en het uitlenen van boeken", geeft de directrice aan. „Maar die functie verschuift duidelijk. Mensen verwachten tegen woordig dat ze ook bij ons ge bruik kunnen maken van de mogelijkheden die de techno logie biedt. Daarom staan er nu bijvoorbeeld meer compu ters in ons gebouw en kunnen mensen thuis, via de website, onze catalogus bekijken en boeken reserveren. Deze verbeteringen leidden vorig jaar tot een flinke stij ging van het aantal bezoekers van de internetsite: ruim 178.000. In 2003 waren dat er nog 27.000 minder. Huisman is niet bang dat men sen minder naar de biblio theek komen omdat ze thuis meer zaken achter de compu ter kunnen regelen. „We blij ven ook doelbewust investe ren in vormen van cultuur binnen de muren van de bibli otheek. Daarvoor lopen men sen. nog steeds warm." Uit het jaarverslag blijkt dat ook. De bibliotheek trok vo rig jaar veel bezoekers door het organiseren van tiental len evenementen, lezingen en tentoonstellingen. In totaal brachten in 2004 bijna 450.000 mensen een bezoek aan de Zeeuwse Bibliotheek. Dat waren er ruim 11.000 meer dan het jaar ervoor. Het aantal leden bleef nage noeg gelijk: rond de 22.000. Ook het aantal uitgeleende publicaties veranderde nau welijks: ongeveer 658.000. VLISSINGEN - Met de Dewa ruci, het Indonesische oplei dingsschip van de marine, krijgt Small Sail Vlissingen een trekpleister van allure. Dat vindt H. Koeman bestuurslid van het maritieme festival dat duurt van donderdag 25 tot zon dag 28 augustus. De Dewaruci doet Vlissingen aan omdat de Koninklijke Schel de Groep onlangs de order bin nensleepte voor de bouw van twee korvetten voor Indonesië. „Wij kunnen van dit bezoek pro fiteren. Een week eerder is de Dewaruci ook te gast bij Sail Amsterdam", merkt Koeman op. De organisatie mag voor de eerste keer in haar zevenjarig be staan gebruik maken van de dokhaven op het voormalige Scheldeterrein. „We zijn al ver zekerd van ruim zestig sche pen", zegt Koeman. Small Sail stelt zich al in op de editie 2007. In dat jaar wordt de herdenking van de geboortedag 400 jaar geleden van Michiel de Ruyter gevierd. De stichting 400 jaar Michiel de Ruyter bereidt een grootschalig festival voor. „Small Sail vervult daarin een bescheiden rol, maar we willen dat jaar wel zoveel mogelijk windjammers en bijzondere at tracties naar Vlissingen krijgen. We zullen dan waarschijnlijk de naam Small Sail veranderen in de De Ruyter Sail." Dit jaar 'mag Small Sail ook al niet klagen'. „Door de dokhaven kunnen we de grotere klippers een aanlegplaats bieden. Het is daar een meter of zeven, acht diep. Met de dokhaven kunnen we het hele centrum bij Small Sail betrekken. Achter de par keergarage komt de toegang naar het voormalige Scheldeter- ^rein." Small Sail moet uitkomen met een budget van circa 80.000 eu ro. Van de gemeente Vlissingen ontvangt Small Sail 20.000 euro subsidie. Het gemeentebestuur -moet bezuinigen en heeft aange geven te willen korten op deze jaarlijkse donatie. De gemeente raad bepaalt over enkele maan den waarop bezuinigd wordt. „Voor dit jaar maken we ons geen zorgen. We zijn aan het lob byen - omdat we vinden dat een maritiem festival bij Vlissingen /j Spectalicious, met op voorgrond hoort - en we benaderen fond sen en andere geldschieters", zegt Koeman. „We zouden wel meer forse schepen binnen wil len halen, die bijvoorbeeld ook meedoen aan Sail Amsterdam. Maar de bekende drie- en vier- masters komen niet voor minder dan 50.000 euro." Tijdens Small Sail wordt ook het mosselfestival op de Nieuw- endijk gehouden. Vlissingen is vier dagen lang 'volledig mari tiem gekleurd'. Bij de De Ruyter- haven zullen kraampjes staan waar maritieme attributen ver kocht worden en er worden de monstraties oude ambachten vertoond. „Er kan ook meegeva- ren worden met verschillende schepen en een aantal schepen kan bezichtigd worden." Koeman heeft het programma en een deel van de maritieme ge schiedenis van Vlissingen in een boekwerk samengevoegd dat voor 3,50 euro te koop is. Op het Dijktheater wordt enke le keren het toneelstuk de Vrouw van de Zee opgevoerd door theatergroep Bruut. Het is een drama uit 1888 van de Noor se schrijver Ibsen. „Bij slecht weer mogen we uitwijken naar een van de grotere loodsen op het Scheldeterrein." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Statenfrac tie van GroenLinks zet grote vraagtekens bij het verlenen van een vergunning aan Sagro Aannemingsmaatschappij voor opslag en bewerking van grond. Dat moet gebeuren op een plek aan de Polenweg in het Sloege- bied. In vragen aan het dagelijks pro vinciebestuur spreekt de fractie haar verontrusting uit over de gang van zaken. Volgens de Sta tenleden L. Harpe en M. Wiers- ma is het bedrijf, vooruitlopend op een vergunning, al begonnen met activiteiten. Ze betwijfelen bovendien of er in Zeeland wel behoefte is aan een tweede bedrijf dat opereert op de markt voor partijen (licht) verontreinigde grond. Sinds 2000 is op dit vlak - ook in het Sloegebied - Zeeuwgrond ac tief, een samenwerkingsverband van verschillende bedrijven. „Het opslaan, bewerken en ver handelen van grond is, zo leert de markt, een betrekkelijk mar ginaal gebeuren. Bij een bedrijfs voering die op de regels is afge- VLISSINGEN - Het film- en li teratuurprogramma van Film by the Sea wordt maandag 12 september geopend met de film Pride Prejudice, van regis seur Joe Wright. De film, die in Vlissingen haar Europese première beleeft, is ge baseerd op de roman van Jane Austen. De hoofdrolspelers zijn Keira Knightley, Jena Malone, Judi Dench en Donald Suthei- land. Het feest na afloop van de voor stelling heeft een hoog literair gehalte en moet de sfeer van het boekenbal krijgen. Onder ande ren de juryleden van de afgelo pen jaren zijn daarvoor uitgeno digd. De zevende editie van het Vlis- singse filmfestival begint vrij dag 9 september en duurt tot en met zondag 18 september. stemd, zijn de marges laag", al dus de Statenleden. Ze vragen zich af of het wel doelmatig is dat op een heel kleine markt meerdere spelers aan de slag gaan. Harpe en Wiersma hebben vast gesteld dat op het terrein waar voor de vergunning wordt ge waagd (IJslandweg/Polenweg) al activiteiten worden uitge voerd (naast de opslag van enke le partijen grond en grind waar van de herkomst bekend is). „Er wordt regelmatig grond gestort, waarbij het erop lijkt dat het laagliggende terrein stelselma tig wordt opgehoogd", betogen de Statenleden. „Gelet op het feit dat er nog geen vergunning is verstrekt, lijkt deze activiteit minstens voorbarig." De GroenLinksers willen hierover duidelijkheid. Ze vinden dat het dagelijks pro vinciebestuur het verlenen van een vergunning moet aanhou den en zonodig actie moet onder nemen. De provincie legde tot gisteren de ontwerp-vergunningen voor Sagro ter inzage. Het gaat om het (tijdelijk) opslaan en bewer ken van grond en bouwstoffen 'met een niet of onvoldoende be kende samenstelling.' De provin cie en waterschap Zeeuwse Ei landen willen de vergunningen afgeven op grond van de Wet Mi lieubeheer en de Wet Verontrei niging Oppervlaktewateren. Tegen de ontwerp-vergunnin gen is één bezwaar ingediend, door iemand die onbekend wil blijven. Van de mogelijkheid om een hoorzitting te wagen is geen gebruik gemaakt. Bij Sagro Aannemingsmaat schappij in 's Heerenhoek was vanwege de bouwvakvakantie niemand beschikbaar voor een toelichting. MIDDELBURG - Saxofonistc Marijke Poppe en pianist Jos Vo gel geven morgen een concert in Middelburg. De twee muzikanten spelen on der andere werken van Piazolla, Schumann en Bozza. Het miniconcert in de Koorkerk van Middelburg begint 's mid dags om drie uur. woensdag 3 augustus 2005 Het Indonesische opleidingsschip van de marine, Dewaruci, doet eind augustus de Small Sail in Vlissin gen aan, omdat de Koninklijke Schelde Groep onlangs de order binnensleepte voor de bouw van twee korvetten voor Indonesië. foto Karei Zwaneveld/ ANP MIDDELBURG - Hoofdofficier van justitie G. van der Burg (45) gaat weg bij het parket Middelburg. Hij is voor gedragen om per 1 oktober van dit jaar hoofdofficier te worden van het parket Den Bosch. Het vertrek van Van der Burg komt als een verrassing. Hij begon ruim een jaar geleden als de eerste man van het Openbaar Ministerie in Zeeland. Op 1 maart 2004 trad hij aan en anderhalve maand later werd hij officieel geïnstal leerd als hoofdofficier. Hij volgde toen J. Eland op die eind 2003 was begonnen als hoofdofficier van het parket Groningen. Van der Burg begon zijn loopbaan in de justitieketen bij de politie. Zo was hij enige tijd chef van technische re cherche bij de gemeentepolitie Rotterdam. Daarna stapte hij over naar het Openbaar Ministerie en begon hij als of ficier van justitie bij het parket in Breda. Tussentijds stap te hij enkele jaren over naar het landelijk parket en was hij belast met het bestrijden van de georganiseerde crimi naliteit. Terug op het Bredase parket werd hij unithoofd van de afdeling zware criminaliteit en plaastvervangend hoofdofficier. Het Openbaar Ministerie wilde de voordracht van Van der Burg gisteren niet bevestigen. Dat gebeurt pas als de voordracht officieel is bekrachtigd. Dat kan echter nog ze ker een aantal weken duren. MIDDELBURG - Herstaco stalen buizen in Middelburg heeft een grote opdracht uit het Verenigd Koninkrijk bin nengehaald. Het bedrijf mag 350 funderingspalen leveren voor de aanleg van kademuren in de rivier de Humber. De order is verkregen in samenwerking met dochtermaat schappij Herstaco tube welding. Met de opdracht is een bedrag gemoeid van negen miljoen euro. De stalen buizen met een diameter van een meter moeten worden afgeleverd op lengten van 40 tot 55 meter. De eer ste levering is eind augustus per schip. De totale opdracht moet binnen een jaar zijn afgerond. TERNEUZEN - Een 41-jarige inwoner van Nieuw-Na- men is gisterochtend bestraft omdat hij andermaal zon der rijbewijs achter het stuur van een auto is gekropen. De man werd op 11 oktober vorig jaar en 5 maart dit jaar betrapt in Hulst. In 1995, 1998 en 2004 verscheen hij al voor soortgelijke vergrijpen voor de kantonrechter. „U gaat maar door. Wilt u het risico lopen dat u de gevange nis in moet?", vroeg kantonrechter A. Melens zich gister ochtend af. De man beloofde beterschap. „Ik ga dat pa piertje snel halen. Ik heb al een aantal keer theorie-exa men gedaan, maar telkens kwam ik een paar puntjes te kort. Ik ken alle verkeersregels, totdat ik examen moet doen. Dan gaat het fout." Zowel Melens als officier van justitie M. Overmeer geloof den niets van die verklaring. „Ik heb er weinig vertrouwen in dat u ooit een rijbewijs haalt. U blijft deze overfreding maar maken, u stoort zich helemaal nergens aan. Dat betekent nu zware sancties", zei Overmeer. Voor het eerste vergrijp kreeg de Oost-Zeeuws-Vlaming een boete van 220 euro en één week voorwaardelijke hech tenis. De tweede overtreding moet de man bekopen met een werkstraf van 28 uur en het, definitief inleveren van zijn auto. zangeres Erica Groeneveld. Tweede van links: Michiel van Zundert. door Rolf Bosboom SINT-PHILIPSLAND - „Het begin van een disco-revival? Het zou zo maar kunnen." Aan Michiel 'Goodmood' van Zundert zal het in elk geval niet liggen. Hij is de initia tiefnemer, componist, producer maar vooral groovemaster van de band Spectalicious, die op aanstekelijke wijze 'nieuwe disco' brengt: de sfeer van toen met het geluid van nu. De eerste cd is net uit. Van Zundert is beroepsmuzikant. Hij is on der meer drummer van de popband Cloud- machine. Daarnaast beschikt hij over een ei gen studio, niet zonder ironie The Royal Pal ace geheten, bij zijn woning in Sint-Philips- land. De opnameruimte bevindt zich in de schuur, de controlekamer op de bovenver dieping van het huis zelf. Het idee van een discobandje had hij al lan ge tijd. „Ik heb altijd al een vooiiiefde ge had voor de Soulshow van Ferry Maat, voor bands zoals Earth, Wind Fire en The Brothers Johnson. Als kind werd ik heel blij van dat soort muziek. Dat is altijd blijven hangen, ook al ben ik nu vooral popdrum mer." Drie jaar geleden is hij voorzichtig begon nen met het schrijven van disconummers. Het project raakte in een stroomversnelling toen hij de jonge zangeres Erica Groeneveld leerde kennen. Samen met haar maakte hij vijf nummers. „Zij is echt een ontdekking voor mij geweest." Via zijn muzikantennetwerk wist Van Zun dert uit het hele land de juiste mensen bij el kaar te krijgen: bassist René Dissel, de toet senisten René Merkelbach en Marco Kuy- pers en gitarist Michiel Stekelenburg. „Dat zijn allemaal helden, de beste muzikanten van Nederland", zegt Van Zundert. „Vanaf januari zijn we gaan opnemen", wat voor het overgrote deel in Sint-Philipsland ge beurde. „Alles is met nul geld gedaan." Het resultaat is te horen op de cd Cook your woofers. De twaalf nummers klinken uiterst professioneel en eigentijds, maar roepen ook onmiskenbaar gevoelens van nostalgie naar de jaren zeventig en tachtig op. Lovend „Alles wat je hoort, is echt, tot de handclaps toe", zegt Van Zundert, die op het album niet alleen drumt maar ook veel gitaarpar tijen heeft gedaan, soms ook toetsen en een enkele keer zelfs didgeridoo. „Dat echte ge luid was een voorwaarde van mij, want samples kan iedereen in elkaar knutselen." „Ik had alles van te voren klaar, wist pre cies wat ik wilde horen. Het bleek ook niet zo moeilijk te zijn om dat echte discogeluid te krijgen. Dat ligt ook aan de muzikanten. Als Michiel zijn gitaar inplugt of René zijn bas, dan heb je meteen de goede sound." Van Zundert heeft de cd helemaal zelf ver zorgd, met uitzondering van het masteren. „Als je zo intensief met iets bezig bent ge weest, is het goed dat er ook een tweede paar oren naar luistert." Het album, waaraan ook drie strijkers mee werkten, kreeg direct een lovend onthaal van Ferry Maat. Hij ging er prompt mee mee leuren bij platenmaatschappijen. De band kon daardoor een volwaardige deal sluiten met het bescheiden label Challenge Records. „Ze zijn er echt enthousiast over en zetten zich honderd procent voor de plaat in." Dat houdt onder meer in dat het album uit komt in Duitsland, Engeland en Frankrijk en waarschijnlijk ook in Amerika en Japan. De eerste single van de plaat is Bite. De vi deoclip daarvoor is zojuist opgenomen, voor het grootste deel in Sint-Philipsland en om geving. De officiële presentatie van Cook your woofers is ergens medio september, vermoe delijk in De Melkweg in Amsterdam. Vanaf die maand gaat Spectalicious ook optreden en wordt er een dvd opgenomen. „Het li ve-gebeuren is het belangrijkste. We heb ben al een paar keer gerepeteerd en het knalt echt als een wilde. Laat de podia dus maar komen." Van Zundert is al aan het schrijven voor een nieuw album. „Ik wil nu wel meer openla ten voor de anderen. Het moet meer de plaat van een band worden, dan muzikan ten die mijn ideetjes uitvoeren. Het maken van een opvolger is wel lastig. Alles wat we wilden zeggen, staat eigenlijk op deze plaat. Daar moeten we op verder borduren. Het ijkpunt is in elk geval gesteld." Cd: Spectalicious, 'Cook your woofers', Challen ge Records. De band treedt zondag 11 septem ber op in het Arsenaalthealer. Zie ook: www.speclalicious.coin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29