Ruilverkaveling Inkel succesvol PZC Lieveheersbeestjes in plaats van gif Fatima' s zetten de heren in hun hemd Sjezenrijden op Bellamypark trekt veel publiek Grondverwerving bos en natuurvriendelijke oevers moeizaam Ontmaskerd door pombediende Gebroken pols na mishandeling Berooide broer gestraft Geen medelijden voor dievegges Expositie Kunstuitleen Terneuzen Stuntshows in Vlissingen Autopuzzelrit agenda Flush treedt op in Popeye Jantje Beton sprankelplek komt in Vlissingse straat woensdag 3 augustus 2005 bil MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 47-jarige inwoner van Bergen op Zoom voor een poging benzine te tanken met een gestolen tankpas conform de eis tot een maand cel. De tankpas was afkomstig uit een vrachtauto, die op 5 mei vorig jaar bij een tankstation stond geparkeerd. Met de pas probeer de de verdachte vervolgens te tanken bij een benzinesta tion in Oosterland. De medewerkster van het benzinesta tion zag aan de naam dat de tankpas aan een andere eige naar toebehoorde en waarschuwde de politie. Uit het strafblad bleek dat de Brabander meermalen tankpasjes uit geparkeerde vrachtwagens bij tankstations heeft weg genomen. SCHARENDIJKE - Een 19-jarige inwoner van Sprang-Capelle is in de nacht van maandag op dinsdag mishandeld op de Kuijerdamseweg in Scharendijke. Daar bij liep het slachtoffer een gebroken pols op. Dat gebeul de toen hij zijn mobiele telefoon niet wilde afstaan aan twee 16-jarige jongens uit Bergen op Zoom. Deze jongens zijn rond half zes aangehouden op verdenking van mis handeling. Ze zijn voorgeleid. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren een 24-jarige inwoner van Vlissingen wegens huisvredebreuk conform de eis tot zestig uur werkstraf veroordeeld. De Vlissinger was op 19 februari in Goes de woning van zijn zuster binnengedrongen, ter wijl hij daarvoor geen toestemming had. „Ik was op straat gezet, nadat ik mijn straf had uitgezeten. Ik was op zoek naar geld", vertelde hij. De man moet ook 214 euro schadevergoeding aan de woningbouwvereniging betalen, omdat hij tijdens het binnendringen een raam en een slaapkamerdeur had geforceerd. MIDDELBURG - Een criminele familie uit Sint-Gillis Waas (B) zal de strooptocht op 12 april in Hulst nog lang heugen. Terwijl de 68-jarige vrouw samen met haar drie dochters (43, 27 en 25 jaar) voor het plegen van zes win keldiefstallen drie dagen in de cel moest doorbrengen, overleed in België haar man. De emoties speelde de Bel gische familie nog parten, want de vier vrouwen lieten gis teren op de zitting van de Middelburgse politierechter ver stek gaan. Dat nam niet weg dat officier van justitie A. Flik weert in zijn eis van zestig uur werkstraf voor alle vier de verdachten rekening wenste te houden met het overlijden van de echtgenoot en vader. „Een bizarre strooptocht", schetste de officier de tragi sche omstandigheden van het delict. Politierechter J. Hop mans zag het familieleed meer als een trieste bijkomstig heid en voelde niets voor het toepassen van strafkorting. Integendeel. De politierechter veroordeelde de moeder en haar dochters tot werkstraffen van honderd uur en voor waardelijke gevangenisstraffen van een maand. De Bel gische vrouwen hadden in Hulst op één dag goederen in verschillende winkels en supermarkten weggenomen. De buit bestond uit oorbellen, een halsketting, onderkleding. eten en drinken, textielartikelen, een pop en konijnen- voer. Hnor Harmen van der Werf KRABBENDIJKE - Het ruilen van landbouwgronden in het ka der van het vrijwillige ruilverka velingsproject Inkel heelt de ver wachtingen overtroffen. De ver werving van gronden voor alge mene voorzieningen, zoals de uitbreiding van het bos Den In kel bij Kruiningen en de aanleg van natuurvriendelijke oevers langs een watergang tussen de Wester- en Oosterschelde, is minder soepel verlopen. In 2001 is het ruilverkavelings project Inkel begonnen. Inkel is een gebied van ongeveer 3.000 hectare in de omgeving van Kruiningen, Oostdijk, Waarde en Krabbendijke, met een uitlo per naai* de Stationsbuurt bij Rilland. Het ruilverkavelings project was één van de eerste in Zeeland op vrijwillige basis. De grondeigenaren hoefden niet mee te werken. Voor die opzet is gekozen, omdat in het gebied veel weerstand leefde tegen een wettelijke, afdwingbare ruilver kaveling. Het project loopt na vier jaar op zijn einde. Gebiedscoördinator K Postma van de Dienst Lande- TERNEUZEN - Kunstwerken j uit de collectie van de Kunstuit leen Terneuzen is tot en met 28 augustus te bezichtigen in de hal en de passarelle van het stad- huis in Terneuzen. Er hangt of staat werk van on der andere Hans Bommeljé, Piet jDieleman, Ernest Joachim, Jo- jhan Klein en Piet Warfemius. iHet aanbod varieert van zeef drukken en acryl schilderij en tot fotografie en een aantal ruimte lijke werken in brons en kera- [miek. De kunstwerken kunnen [gedurende de tentoonstelling worden gereserveerd door abon- I nees van de kunstuitleen. VLISSINGEN - Op het voorma lige terrein van de Olau-Line in Vlissingen wordt zondag en maandag een stuntshow gehou- |den, Er zijn auto's, motoren en j monstertrucks, wagens met enorme banden, te zien. Stunt- mannen houden demonstraties. De shows beginnen om 20 uur, de toegang is 15 euro, kinderen tot veertien jaar 10 euro. COLIJNSPLAAT - Motor- en Autoclub De Bevelanden houdt j vandaag een autopuzzelrit door oostelijk Noord-Beveland. Deel nemers kunnen zich tussen 18.30 en 19.30 uur inschrijven in eetcafé De Vismijn aan de ha ven. Voor toeristen is er een apart klassement. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdagstot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEIM/THOLEIM Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl lijk Gebied (DLG) in Goes blikt terug en een stukje vooruit. Hij constateert dat het ruilen van landbouwgronden goed is verlo pen. Er zijn een kleine vierhon derd in plaats van de verwachte tweehonderd hectare van eige naar verwisseld. Zo kunnen boe ren hun bedrijfsvoering verbete ren, omdat zij bijvooorbeeld gronden dichtbij hun boerderij hebben gekregen. Alleen het verbeteren van de landbouwkundige structuur is al lang niet meer de enige doel stelling van ruilverkavelingen. Ook andere gebruikers van het door Harmen van der Werf GOES - Nog nooit zijn er bij de gemeente Goes zoveel klachten binnengekomen over bladluizen als deze zomer. Meer dan hon derd zijn er al geregistreerd. Een oplossing is in de maak: de massale inzet van lieveheers beestjes. Dat er zoveel klachten zouden komen, had Toon Smits van het Goese groenbeheer wel ver wacht. Voor het eerst dit jaar mag een zeer effectief bestrij dingsmiddel, acefaat, niet meer worden gebruikt. Of dit middel schadelijk is voor het milieu, weet Smits niet. Hij heeft er nooit iets van gemerkt. „Alleen, we mochten er pas mee aan de slag als de bomen waren uitge bloeid, vanwege de bijen." Hoe dan ook, acefaat is verbo den en zeker een gemeente kijkt dan wel uit zo'n middel nog te gebruiken. Maar dan blijft de buitengebied dan boeren moe ten er iets aan hebben. In het project Inkel zijn daarvoor vier concrete plannen opgenomen: een wandel verbinding bij Waar de, natuurvriendelijke oevers tussen de Ooster- en Wester- schelde (van de oude veerhaven bij Kruiningen, ten westen van Oostdijk, richting de Ooster schelde), een fietsweg bij Krab bendijke en nieuwe aanplant bij het Kruiningse bosgebied Den Inkel. Dit moet allemaal nog worden uitgevoerd. Voor een nieuw wandelpad ten oosten van Waarde naar de Wes- vraag: Hoe voorkom je zeker in straten waar veel auto's onder bomen staan geparkeerd, dat die auto's bedekt raken onder het kleverige honingdauw dat de bladluizen afscheiden? Twee alternatieve milieuvriendelijke middelen zijn in Goes beproefd. Bladluizen houden niet van knoflook. Een fabrikant heeft een knoflookextract ontwik keld. Vermengd met water kan dit aan bomen worden gegeven. Aan de Zaagmolenstraat is dit middel in Goes getest. Acht bo men zijn ermee behandeld, acht niet. Smits: „We zien geen ver schil." Dat dit middel niet helpt, verbaast hem niet echt. Het knoflookextract wordt toe gediend door tachtig liter water per boom te geven. Dat dringt niet zomaar door tot in alle blaadjes waar de bladluizen op zitten. Op drie plekken in Goes is een ander alternatief beproefd, dat wel hoopvolle resultaten ople- terscheldedijk is de grond be schikbaar. Waterschap Zeeuwse Eilanden begint dit najaar met de uitvoering. De aanleg van een fietsweg bij Krabbendijke is eind dit jaar, begin 2006 ge pland. De Westelijke Parallel weg langs het spoor wordt tus sen de Schapendijk en Krabben dijke verbreed en tegelijkertijd van één meter brede verhoging voorzien. Zo ontstaan twee smal lere wegdelen, wat het autover keer moet afremmen. Met name scholieren gebruiken de Weste lijke Parallelweg. Het wandelpad bij Waarde en vert. Aan bomen aan de Oude Singel, Zuidvlietstraat en Nas- saulaan zijn enkele weken gele den papieren zakjes met larven van lieveheersbeestjes gehan gen. Lieveheersbeestjes zijn dol op bladluizen. „De ervaringen zijn redelijk", wil Smits nog niet te vroeg juichen. „Je ziet een verschil tussen bomen met en zonder zakjes." De proefnemingen duren voort. Van andere gemeenten valt ook wat te leren. Zo is Wijchen en thousiast over een middel met de naam eco-insect waardoor bo men een andere, voor bladluizen minder aantrekkelijke smaak krijgen. Smits maakt nog een evaluatie van de tests in Goes. De inzet van larven van lieveheersbeest jes heeft zijn voorkeur. Hij wil het college van burgemeester en wethouders voorstellen alle zes honderd bomen die in Goes wer den geïnjecteerd met acefaat, volgend jaar te voorzien van zak- de fietsweg bij Krabbendijke kunnen worden gerealiseerd zo als gedacht. Zo met de uitbrei ding van het bos Den Inkel en voorlopig ook niet de aanleg van natuurvriendelijke oevers. Het idee was ten noorden van Den Inkel tien hectare te verwer ven voor bosaanplant. Dat is niet gelukt. Slechts vier a vijf hectare ten zuiden van Den In kel is 'vrijgespeeld'. „We kon den die andere grond niet krij gen", vertelt DLG-medewerker Postma, „en dan houdt het op bij een vrijwillige ruilverkave ling. Dat is het manco van een STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, op de Grote Markt,13.00-16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, stad huis, synagoge, gevangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00-16.30 ge opend ter bezichtiging; Grote Markt: 14.00 uur; Vertrek zomer stadswande ling onder leiding van een gids; GOES - SGB-museumterrein 11.00 uur en 14.00 uur: Vertrek stoomtrein; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: Demonstratie diverse ambachten; De Pit, 14.00 uur: Uiteenlopende activiteiten voor alle WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorle zen voor kinderen van 4-8 jaar; s-HEER ABTSKERKE Hervormde kerk, 13.00-16.00 uur: Open voor pu bliek; KAMPERLAND Voetbalveld, 13.00 uur: Rommelmarkt Bevelanders; KAPELLE De Vroone, 09.30 uur Hout- vrijwillige ruilverkaveling." Dit speelt ook bij de grondverwer ving voor de natuurvriendelijke oevers. Een deel is nog niet be schikbaar. Toch begint de uit voering van de bosuitbreiding en de aanleg van de bredere oevers dit najaar. Bijeenkomst Over het hele ruilverkavelings project wordt woensdag 31 au gustus tussen 19.30 en 21.00 uur in dorpshuis De Meiboom in Krabbendijke een doorlopende informatiebijeenkomst gehou den. snijclub; 13.30 uur Sociëteit, damesso ciëteit, sjoelen; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Koersbal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha yoga; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16 00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE Pr. Julianastraat 1, 't Waskot, en tuin 10.00-17.00 uur. Open voor publiek; YERSEKE Bibliotheek, 14.00-14.30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; HetTrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; VW kantoor, Kerkplein, 13.30 uur: Ver trek historische rondwandeling door Yerseke en naar de oestercultuur, Bea- trixhaven, M.p.s. Adriana, 09.30-12.00 uur: Belevingsvaart; 13.30-15.00 uur: Rondvaart Oosterschelde; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zingen met oude renkoor Vredelust; Vierstraat 8, 14.00 uur: Kinderactiviteit voor 8 t/m 12 jaar, Maak je eigen droomvanger; Gymzaal Tuinstraat, 19.00 uur: Vertrek fiets- of wandeltocht. door Sandra van de Vreugde VLISSINGEN - De beslissing om het sjezenrijden in Vlissin gen los te koppelen van het ringrijden en te verplaatsen naar het Bellamypark, was een schot in de roos. Het evene ment trok meer publiek en deel nemers dan tijdens eerdere edi ties. Gisteren was het weer zover en net als vorig jaar werd de wed strijd gewonnen door Nicolette Momberger. Nicolettezat dit jaar weer samen met vader Bram Francke in de sjees. Het aantal ringen dat ze stak was exact hetzelfde, namelijk zestig. En dat betekent dat zij twee jaar achter elkaar geen ringetje heeft gemist. Digna de Visser en Martin Brou wer deden het niet veel slechter. Voor wat betreft het aantal rin gen gingen zij er een op achter uit vergeleken met vorig jaar, want toen hadden ze er ook zes tig. Nu werden zij tweede met een totaal van 59 ringen en dat was in het klassement weer wel een plaatsje vooruit, want vorig jaar werden zij derde. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse Bloemenlaan krijgt een Jantje Beton Sprankelplek. Het zit-, speeltoestel is gemaakt van roestvast staal en ontworpen door kunstenaar Jos Spanbroek. „Met de kunstenaar hebben we naar een geschikte plek ge zocht" verklaart A. Riemens van de gemeente Vlissingen. Jantje Beton gunt het toestel aan een wijk waar veel verschil lende nationaliteiten samenle ven en waar een speelplek van pas komt. „Het toestel heeft een zeshoekige kroon, waarvan een gedeelte wordt opgefleurd met tekeningen van schoolkinde ren". zegt Riemens. Jantje Beton heeft dit jaar beslo ten om elke provincie een 'Jan tje Beton Sprankelplek' te ge ven. De keuze in Zeeland viel op Er waren drie bekers te verde len en voor de derde beker moest gekampt worden. Esther Lous was deze keer in de sjees gestapt van Adrie Buijs. Zij sta ken over een hele dag 58 ringen. Er waren drie versieringsprij- zen in zowel de categorie trek paarden als ook bij de overige rassen. Bij de overige rassen viel de beslissing in het voordeel van Rinus en Machteld Moens. Jan Geldof en Yvonne de Visser boekten dubbel succes, want na de derde prijs in het dagklasse ment, behaalden ze diezelfde prijs in het versieringsklasse ment bij de overige rassen. De eerste prijs bij de trekpaarden was, voor de combinatie paard en sjees van Wim Maljers deze keer rijdend met Floor Meyers. Agenda Z.R.V. Donderdag 4 augustus ringrijden in klederdracht in de Langstraat in Zoutelande van 14.00 tot 21.00 uur. Vrijdag 5 augustus sjezenrijden in Biggekerke aan het Kerkplein van 16.00 tot 20.30 uur. Zaterdag 6 augustus ringrijden in Koudekerke aan het Dorpplein, in Vrouwenpolder Fort den Haakweg en in Domburg op de Markt. Wed strijden van 8 00 tot 17.30 uur. Vlissingen. De stichting meldt dat de sprankelplekken ge plaatst worden op locaties waar de vraag naar speeltoestellen hoog is en het aanbod klein, Het doel is om een positieve impuls te geven aan het spelen en ont moeten in de wijk'. Het speeltoestel wordt eind okto ber in de Bloemenlaan geplaatst ter hoogte van de kruising met de Vincent van Goghlaan. VLISSINGEN - Flush treedt vrijdag op in café Popeye in Vlis singen. De band speelt covers van onder anderen Anouk, Joss Stone, Krezip, James Brown en Stevie Wonder. Het optreden be gint om 23.00 uur. De Mutsen zijn te traag, ze moeten peddelen naar de bel. SINT-MAARTENSDIJK - Te land, ter zee en in de lucht. Sinds eind jaren tach tig het visitekaartje van mallotig Neder land. De formule is niet stuk te krijgen. Dinsdagmiddag tobbedanst bij het Thoolse Gorishoek een kluit camping- gasten weer vrolijk de Oosterschelde in. Vooral Brabantse gasten van de Thool se campings schuiven fanatiek van de zeephelling om zo snel mogelijk de bel te laten klingelen. „Man, dit is toch mooi, man." foto Willem Mieras vervliegen in de wind. „Ach, we hebben ons best gedaan." De helling wordt nog eens flink in de groene zeep gezet. Uit de speakers schalt Oerend hard van Normaal. De Mutsen - de stuurvrouw is de Mega Muts, vertelt haar T-shirt - gaan echter allesbehalve oerend hard. Ze moeten peddelen, maar houden het droog. De Lodijcke niet, die zinkt als een bak steen. Daarna kapseist de bruine bak van café De Zeester. Lol op de kant, want tobbedansen zonder bedrijfsonge vallen is net zo boeiend als een toe spraak van Fidel Castro. „Hahaha, man, dit is toch mooi, man." De Fatima's, drie stevige dames in ha remkostuum, zijn er klaar voor. Antoi nette Bon uit Apeldoorn, Petra van Zun- dert uit Breda (zingt: Brabantse nach ten zijn lang) en Marjolein van Roosen daal uit Bergen op Zoom hebben geen mannen nodig om een tobbe in elkaar te zetten. Ze staan hun vrouwtje, Het buik- dansende trio bewijst dat op de zeephel ling. Als een kogel schiet het naar de bel: 8,58 seconden. Zwaan protesteert nog bij de jury, begint over ongeoorloof de technische details, maar dat helpt niets. De Fatima's pakken de hoofd prijs. „Hebben we die mannen toch maar mooi een poepie laten ruiken! Thoolse Gorishoek een kluit camping- gasten weer vrolijk de Oosterschelde in. Vooral Brabantse gasten van de Thool se campings schuiven fanatiek van de zeephelling om zo snel mogelijk de bel te laten klingelen. „Man, dit is toch mooi, man." Recreatieterrein De Pluimpot in Sint-Maartensdijk doet elk jaar iets leuks voor de campinggasten. Een spooktocht, piratendagen of een westernshow. Altijd dingen waar de doorsnee-vakantievierder warm voor loopt, zegt Henny Merle, manager van De Pluimpot. Dit jaar moest het echt spektakel worden, dus grepen Henny en partners (want ook café De Zeester or ganiseert het evenement mee) naar de succesformule van het tobbedansen. Acht weken hebben ze affiches opgehan gen en daar is geestdriftig op gerea geerd. „We hebben achttien teams, waarvan een flink aantal een tobbe heeft gebouwd." De voorbereiding van het tobbedansen is nog een hele klus. Je moet een stabie le, goedgekeurde helling hebben, een stellage in het water waaraan de bel bungelt, begeleidingsbootjes en een handvol duikers om te zorgen dat deel nemers niet te veel water happen. Marcel Voskamp en zijn bemanning Erik Voskamp (zijn broer) en Toine Rijckevorsel (zijn zwager) uit Breda pro beren het vandaag met hun rode schicht De Snelle Zinkers. De tobbe hebben ze in elkaar geknutseld op camping De Muije in Sint-Maartensdijk, met onder delen die elektromonteur Marcel heeft gesprokkeld op zijn werk. Hij bouwt mee aan de hogesnelheidslijn (PISL) bij Breda en daar liggen altijd ergens wel stukjes tempex en wat pvc-buizen te wachten op nuttig gebruik. Het team doet zijn naam geen eer aan. De tobbe blijft drijven, al moet het trio flink peddelen om de bel te bereiken. Geen hoofdprijs dus. De gespierde en rijkelijk getatoeëerde Zwaan - „Zeg maar Zwaan, geen voor naam" - van de Bergse combinatie De Tokkies is er na de eerste tranche van overtuigd dat hij de snelste tijd van de dag heeft neergezet. „De onderkant van onze tobbe is superglad en we hebben rekening gehouden met de hoek van de zeephelling. Bovendien zitten er ski's onder het onderstel. Ik heb vroeger als jachtbouwer gewerkt, dat scheelt na tuurlijk. Ik ging echt als een streep naar die bel, joh. Mijn tijd is 11,25 seconden, kom daar maar eens aan." Smartlappen Het is pauze. Drie accordeonisten spe len Twee reebruine ogen en Huilen is voor jou te laai. Peter Jansen uit Til burg, Louis Delcroix uit het Belgische Loenhout en Adri van Oevelen uit Ber gen op Zoom kennen elkaar van hun zo merverblijf op de Pluimpot. Adri: „Peter heeft ons geïnspireerd onze ac cordeon weer op te pakken. Nou speule we soms samen op een verjaardag of de braderie in Oud-Vossemeer. Voor de lol, een glaske bier en een hapke eten." De smartlappen gaan goeddeels voorbij aan de duizend toeschouwers die op de dijk en de golfbreker bij Gorishoek ba den in het zonnetje. De accordeontonen Mutsen - de stuurvrouw i Muts, vertelt haar T-shiri allesbehalve oerend hard peddelen, maar houden h Lodijcke niet, die zinkt a steen. Daarna kapseist d( van café De Zeester. Lol i want tobbedansen zonde: vallen is net zo boeiend a spraak van Fidel Castro, man, dit is toch mooi, ma De Fatima's, drie stevige remkostuum, zijn er klaa nette Bon uit Apeldoorn, dert uit Breda (zingt: Bra ten zijn lang) en Marjolei daal uit Bergen op Zoom mannen nodig om een tol zetten. Ze staan hun vrou dansende trio bewijst dat ling. Als een kogel schiet bel: 8,58 seconden. Zwaa nog bij de jury, begint ov< de technische details, ma niets. De Fatima's pakke: prijs. „Hebben we die ma maar mooi een poepie lat jes met larven van lieveheers- heersbeestjes is twee keer zo beestjes. Daar zit een prijskaart- duur als het gebruik van ace- je aan vast. De inzet van lieve- faat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27