pzc Project jeugdcriminaliteit werkt De ultieme droom over dolfijnen wordt in Brugge werkelijkheid SPMNTPHOTO KLEURENFOTO'S Goese horeca krijgt discobus niet van de grond Watchers Vroeg Erbij Team krijgt navolging in rest van provincie Slaapmutsje plukken Van binnenuit: dolfijnentrainers in Brugge Een ideale plek voor honden om de achterpoot te heffen Auto's weg voor kunstroute Spoorwegovergang hersteld Werkstraf voor drugsbezit Echtpaar gewond bij vechtpartij zeeuwse almanak Ondeugend [jtedactie: 0113-315649 Uww.pzc.nl -r-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. i/voensdag 3 augustus 2005 editie Bevelanden-Tholen door Emile Calon MIDDELBURG - Politie, jeugd zorg en maatschappelijk werk willen Zeeland-breed samenwer ken om te voorkomen dat jonge ren in de criminaliteit vervallen. De drie organisaties werken sinds een klein jaar al samen op Walcheren. Het zogenoemde VET-project (Vroeg Erbij Team) is daar zo succesvol dat andere Zeeuwse gemeenten zeer serieus óverwegen het ook in te voeren. «Teamleider L. Smit (Jeugdzorg) en teamchef jeugdpolitie E. Bo gaert verwachten dat het pro ject begin volgend jaar draait in Reeuws-Vlaanderen of de Oos- [erschelderegio. „En in 2007 in heel Zeeland", aldus Smit. Het project is een uitvloeisel van het integraal veiligheidsbe leid van de drie Walcherse ge- ïeenten. Die willen dat de lugdcriminaliteit bij de wortel 'ordt aangepakt. Naar voor- leeld van een soortgelijk pro- ict in Eindhoven is medio vorig tar het VET-project opgezet. ee medewerkers van jeugd- irg en maatschappelijk werk ijn vanaf september ingekwar- [iercl bij de politie en krijgen laar direct te horen als er er- [ens problemen zijn met jonge- ïn. bijvoorbeeld als een jongen van icht regelmatig 's avonds om elf lur nog op straat loopt te rot- ioien en de ouders niet thuis ge en. Volgens Bogaert is op voor land te voorspellen dat zo'n jon den, zonder hulp, op termijn ver- j/alt in criminaliteit. Zodra agen ten zo'n jongen in de gaten heb ben en concluderen dat hulp no dig is, schakelen ze de ingekwar tierde medewerkers in. Die stap pen binnen twee dagen op die jongen en zijn ouders af en pro beren het gezin zo te helpen, dat die jongen niet meer hele avon den op straat door hoeft te bren gen. Eventueel schakelen ze daarbij andere hulpverleners in. Zonodig, aldus Smit, pakken ze zo'n jongen of de ouders daad werkelijk bij de hand om hen naar de juiste instantie te bren gen. Bogaert is zeer enthousiast over het project. Hij bekent dat hij al jaren te maken heeft met aller lei hulpprojecten maar dat dit daadwerkelijk werkt. Het blinkt volgens hem uit in een voud en doelmatigheid. „Geen bureaucratisch gedoe, maar kor te lijnen en geen wachtlijsten." Huilbaby's Het Walcherse VET-team kreeg het afgelopen jaar te maken met 55 probleemgevallen. Vooral jon geren in de leeftijdsgroepen van veertien en vijftien jaar en van negen tot en met elf jaar. Maar, opvallend genoeg, ook met één van een jaar oud, drie van twee jaar en één van drie jaar oud. Het gaat volgens Smit in dat soort gevallen om ouders die bij voorbeeld niet om kunnen gaan met een huilbaby of om mensen die hun kind(eren) verwaarlo zen. In eenderde van de 55 geval len hebben de VET-medewer- kers zelf de problemen kunnen oplossen. In de rest van de geval len zijn andere hulpverleners in geschakeld. Bogaert is ervan overtuigd dat het project werkt en dat voorko men wordt dat jongeren afglij den. „Het project voorkomt dat we in een latere fase drastisch en tegen veel hogere kosten moe ten ingrijpen." SINT-ANNALAND - Er zit weer kleur in het land bij Sint-Anna- land. Op het proefveld van Zaadteeltstudieclub Eiland Tholen aan de Veilingweg in Sint-Annaland staan de dahlia's, slaapmutsen en zomerazalea's in bloei. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. De oh's en ah's galmen van de volgepakte tribunes. zingende en dansen- dolfijnen roepen gevoelens van vertedering en ontzag. stiekem een beetje jaloezie ip de trainers van het Boude- vijn Seapark in Brugge. Want vaar talloze mensen van dro- nen, is voor hen dagelijkse kost: en duik nemen met de speelse, i zo intelligente zeezoogdieren. Je toenemende waag van bezoe- naar fysiek contact met de uimelaars en commerciële druk andere parken kan het wel n hier niet), deden het Boude- Seapark besluiten een spe- iaal programma voor bezoe- samen te stellen: Dichter ij Dolfijnen. Dagelijks mogen cht mensen tegen betaling (55 uro voor een uur) een kijkje ne- len in de wereld van de dolfij- entrainers. En nog veel belang ijker: ze mogen de dolfijnen anraken. Na de reguliere show ol springcapriolen melden de zich lichtelijk opge bij dolfijnentrainster Hooft. Die heeft er dan al dag vol drukte op zitten. We werken hier dagelijks met rie mensen, 's Ochtends rui len we eerst poep van het zee- latform en eventueel de tribu- es op. Na de show mogen de seleeuwen vrij in de zaal rond- ipen. om hen zo veel ruimte te Ze mogen dan ook op de nbunes. In de praktijk komt weinig voor, omdat ze in de toch de geur van vreemde ruiken, Dat schrikt af. gebeurt wel een enkele keer at een jonge zeeleeuw op ver- enning uitgaat", zegt Hooft, a de poepinspectie volgt de ardeling van haring, wijting, lakreel, inktvis en sprot. Elk ier heeft zijn eigen emmer, om voorkomen dat ze teveel naar slurpen. Vervolgens is playtime'. „Een nieuwe oefe ning wordt aangeleerd door één trainer. Daarbij wordt uitge gaan van de eigen capaciteit van de dolfijnen. Een dier moet handelen naar zijn eigen kracht, het moet niet iets doen, omdat wij dat per se willen. Als de oefe ning is aangeleerd, passen ook de andere trainers die toe. Het mag namelijk niet gebeuren dat een dier afhankelijk is van één persoon. Dat zou betekenen dat hij na vertrek of bij verlof van een trainer een bepaald kunstje niet meer kan", vertelt Hooft. Het zal duidelijk zijn: de dolfijn is in het Boudewijn Seapark de baas. Hooft: „Wij straffen ook niet. En als een dolfijn medica tie nodig heeft, gebeurt dat vrij willig. Je kan het dier niet dwin gen. Bovendien moet je het niet erger maken dan het is. Als jij met een kind naar de dokter gaat voor een prik en vooraf al een gespannen houding aan neemt, werkt dat door op het kind. Bij dolfijnen is dat net zo. En dat terwijl die prik eigenlijk helemaal niets voorstelt. In de regel komen ze zelfs graag bij ons voor die medicatie, ze heb ben er geen enkele moeite mee. De dolfijnentrainers hebben ge mengde gevoelens bij de wens van bezoekers om de dieren aan te raken. Enerzijds snappen ze de fascinatie, maar aan de ande re kant denken ze aan het wel zijn van hun dieren. „Er zijn par ken waar twee dolfijnen hon derd keer per dag moeten pose ren. Zou jij het leuk vinden als er dagelijks honderd vreemden aan je zitten? Daarom laten wij maar maximaal acht mensen toe. Dat betekent dat één dolfijn twee keer moet poseren. Daar kan ik mij in vinden, het gaat hier niet te ver." Het Boudewijn Seapark telt ne gen dolfijnen. De drie baby's ne men niet deel aan de aaisessie, waarbij uitleg wordt gegeven over de bouw van de dieren. „Fantastisch, dit was een droom", zegt Els Gielen uit Maasmechelen. „Deze dieren hebben mij altijd geboeid. Ik word er vrolijk van en kom er door tot rust." Haar kinderen Tine en Jeroen laten de dolfij nen dan nog even rondjes draaien en liedjes zingen, waar na een belonend visje het af scheid van de tuimelaars in luidt. Hooft drukt tenslotte alle vertedering met een knipoog de kop in. „Zo de dag is voorbij, leg ze nu maar op de barbecue! Raymond de Frel Grenspaal, Vrijheidslaan Terneuzen. foto Camile Schelstraete Contact tussen bezoekers en dolfijnen wordt in Brugge met mate toegestaan, foto Camile Schelstraete Daar sta je dan, als pokdali ge, grauwe paal, uitkij kend op acht flitsend gele, kunststof soortgenoten op vluchtheuvels. Hoe anders moet het eind achttiende eeuw ge weest zijn... Toen gaf de grenspaal op de hoek van de Vrijheidslaan en Rooseveltlaan in Terneuzen nog fier de scheidingslijn aan tussen de ambachten Neuzen en Axel. Nu is het niet veel meer dan een ideale plek voor honden om hun achterpoot te heffen. En een spuitbusfanaat heeft het baken ook nog eens gebruikt om zijn frustraties op te botvieren. Ooit was alles anders. Vijf jaar geleden nog, toen de paal werd herplaatst nadat het kruispunt tussen de wijken Serlippens en Othene op de schop was gegaan. De Zeeuws-Vlaamse Heemkun dige Kringen vonden het veili ger dat de voormalige grensmar- Ontwikkelen en afdrukken op kingsize formaat 10 x 15 cm. Ook vanaf 0,14 per afdruk. MEER FOTO VOORDEEL OP www.sprintphoto.nl Dertig soorten bloemen staan er te pronken. Wie ze wil plukken om er een boeketje van te maken, kan komende zaterdag vanaf tien uur terecht op het proefveld. Dan houdt de zaadteeltstudieclub open dag. foto Willem Mieras kering tijdens de werkzaamhe den tijdelijk zou worden verwij derd. Het betekende een tweede verhuizing. Inwoners van de am bachten Neuzen en Axel bakke leiden er tot 11 oktober 1787 over of de paal boven of bene den de dijk moest worden ge plaatst. De middenweg was een voudig: erbovenop. In 1969 werd de paal verwijderd vanwe ge de aanleg van het kruispunt Rooseveltlaan-Reuzenhoekse- dijk. En toen ging het mis. Om dat op de paal alleen de tekst Axel Ambacht nog te lezen was (dat is nu overigens niet echt meer het geval), kreeg hij per on geluk een nieuwe plek: op de grens van het Axelse en Hulster Ambacht. In 1983 werd de fout ontdekt en keerde de paal van uit Hontenisse 'terug naar huis'. Daar heeft hij nu gezelschap van acht moderne verkeerspaal- tjes. Raymond de Frel WEMELDINGE - De Kapelse burgemeester S. Kramer roept de bewoners van de Dorpsstraat in Wemeldinge op zaterdag 20 augustus en zondag 21 augustus hun auto er gens anders te parkeren. In dat weekeinde wordt voor de achtste keer de Kunst- en Natuurroute in Wemeldinge ge houden. De historische Dorpsstraat met zijn leilinden speelt een hoofdrol in het evenement, dat zonder auto's nog beter tot zijn recht komt, vindt burgemeester Kra mer. Ook zijn de monumentale panden beter te zien als er geen auto's staan. Kramers oproep geldt specifiek voor za terdag tussen tien en vijf uur en zondag tussen twaalf en vijf uur. KRUININGEN - De spoorwegovergang op de Zanddijk, vlakbij het NS-station Kruiningen-Yerseke. functioneert sinds gisterochtend weer. Prorail heeft 's nachts een ka- potgereden slagboommast hersteld. De provincie sloot de overgang maandagavond af. nadat een dronken automobi list uit de gemeente Reimerswaal de slagboom had ge ramd. Bij de klap brak de gietijzeren paal van de knipper lichtinstallatie af en werd de betonnen voet ontzet. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Kloe- tinge is gisteren in Middelburg voor het bezit van xtc-pil- len veroordeeld tot honderd uur werkstraf, waarvan veer tig uur voorwaardelijk. De man had op 12 februari in Goes negentien xtc-pillen op zak. De synthetische hard drugs had hij in Rotterdam gekocht en waren bestemd voor zijn vrienden. Er zat volgens politierechter J. Hop mans een dealersluchtje aan. „Dit is geen beste beurt." De politierechter hield rekening met het strafblad van de verdachte, dat tot gisteren blanco was. GOEDEREEDE - Een 50-jarige Duitser en zijn echtgeno ten zijn gisteren gewond geraakt bij een vechtpartij met onbekend gebleven mannen op een parkeerplaats aan de N57 bij Goedereede. De Duitsers stonden op de parkeer plaats om daar te overnachten, toen rond 02.00 uur onbe kenden voor overlast zorgden door meerdere keren rond te rijden op de parkeerplaats en daarbij harde muziek te draaien. Toen de Duitser de lawaaimakers aansprak op hun ge drag, raakte hij slaags met de mannen waarbij hij - en la ter ook zijn vrouw - gewond raakte aan het gezicht. De be lagers verdwenen in onbekende richting. Het Duitse echt paar werd voor behandeling overgebracht naar het Van Weel-Bethesda-ziekenhuis in Dirksland. door Frank Balkenende GOES - Er komt voorlopig geen discobus in Goes. Pogingen van exploitanten van nachthorecaza ken zijn op niets uitgelopen. Vol gens M. Moison, die verschillen de cafés uitbaat, is het gewoon te duur om een discobus te laten rijden. Connexxion stopte eind 2001 met nachtelijk gratis vervoer voor jongeren die in Goes stap pen. De discobus was niet renda bel. Er was wel een alternatief, de stapperstaxi, maar jongeren vonden die aan de prijzige kant, zodat ook die vorm van vervoer niet uit de verf kwam. De Goese nachtzaken probeerden vervol gens met busmaatschappij AMZ uit Borssele een vervoersproject op te zetten, maar ook dat bleek uiteindelijk geen haalbare kaart. Vorig jaar staken Moison, die on der meer Pake Sake en Opa Kees bezit, en A. Verhoef van discotheek El Toro de koppen bij elkaar om na te gaan of de discobus toch nieuw leven kan worden ingeblazen. Volgens hun berekening was er 60.000 euro voor nodig. De horecaondernemers waren bereid de helft te betalen, voor de andere helft werd een beroep gedaan op de Bevelandse ge meenten. De Goese burgemeester D. van der Zaag toonde zich bereid zich sterk te maken voor de discobus, maar alleen als de an dere gemeenten ook mee zouden doen. Tenslotte komen de stap pers uit alle hoeken van de re gio. Voordeel van de discobus is dat het pubhek snel wordt thuisge bracht en dus 's nachts niet in de stad blijft hangen. Daarnaast stappen er minder mensen be schonken op hun brommer of in de auto. Volgens Moison is het project doodgebloed. Van de gemeente is hierover niets meer vernomen en zelf geeft ze toe dat ze er ook niet echt hard aan heeft getrok ken. „De discobus is op zich super, maar voor ons een te dure servi ce. Het gaat niet alleen om bus jes en chauffeurs, ook om por tiei's die jongeren naar de op stapplaatsen begeleiden. Het is een hele organisatie. Con nexxion is er destijds niet voor niets mee gestopt." (Advertentie) het alfabet van Zeeland Hij is nog geen drie en gek op eten, behalve op alles wat ook maar op groente lijkt. Daarnaast kan hij ook buiten gewoon ondeugend zijn. Zo als gisteren, toen hij het weer eens te bont maakt. „Wil je billenkoek?", dreigde zijn moeder. „Ja, lekker. Met boter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25