Kromkamp is blij en opgelucht Van Persie herenigd met de bal PZC Benfica neemt hypotheek op spelers Uitterhoeve: Ajax speelt drie duels in Zeeland Hoek onthoofd tegen Eindhoven Mark van Bommel al terug bij Oranje Villarreal slaat razensnel toe 15 Ruckstuhl toch naar WK atletiek Spaans paspoort Roberto Carlos Oproep van president Kenia Barrichello weg bij Ferrari Boonen schiet Eneco Tour weg Combinatie van Minderhoud met Escapado zeker Weening wint in Surhuisterveen Schakers winnen Arsenal-spits: In de gevangenis had ik alleen een tafeltennisbal Robin van Persie betreedt voor het eerst na zijn vermeende verkrachtingszaak het veld voor een wedstrijd. Tegen Beveren maakte hij gisteravond zijn rentree met twee doel punten. foto GPD woensdag 3 augustus 2005 door Barry van der Hooft GOES - Ajax speelt volgend jaar drie oefenwedstrijden in Zeeland. Het is de bedoeling dat de ploeg van trainer Dan ny Blind begin juli 2006 voor een trainingskamp naar Zee land komt. De Amsterdam mers verblijven dan in hotel Zuiderduin in Westkapelle. Te gen welke clubs Ajax zal spe len, wordt later duidelijk. Na het trainingskamp volgt nog een vierde oefenwedstrijd in Bergen op Zoom. De komst van Ajax naar Zee land is een initiatief van Dan ny Blind zelf. De Souburger verbleef de afgelopen jaren als trainer van Ajax Al al ver schillende keren in Westkapel le. „Danny heeft altijd tegen mij gezegd: als ik trainer van het eerste ben, komen we naar Zeeland", vertelt Ton Uitter hoeve, die goed bevriend is met Blind. „Het is nu zeker dat ze volgend jaar in de eer ste of tweede week van juli ko men. Tegen welke clubs Ajax gaat spelen weten we nog niet, maar er zijn inmiddels genoeg gegadigden." Ajax speelde in 1999 voor de laatste keer in Zeeland. In het kader van Blinds afscheid als speler speelden de Amsterdammers destijds tegen RCS. In 1995 en 1996 was Ajax ook op bezoek in Zeeland. De A-junioren van Ajax ver blijven vanaf morgen voor de vierde keer op rij in Westkapel le. Vrijdag speelt Ajax Al een oefenduel in en met Arnemui- den. Ajax Al stond na de overstap van Blind naar het eerste elf tal onder leiding van John van den Brom. Het team pakte voor de derde keer op rij de landstitel en speelt daarom zondag in de Amsterdam Are na tegen Feyenoord Al om de Super Cup. De talenten, die dit seizoen on der leiding staan van oud-Aja- cied en ex-international Son ny Silooy, arriveren morgen aan het eind van de middag in Westkapelle en trainen vrij dagochtend één keer. Na de oe fenwedstrijd tegen Arnemui- den volgen zaterdag nog twee trainingen. Zondag reist de ploeg na het ontbijt terug naar Amsterdam voor het duel met Feyenoord Al. Het duel met Arnemuiden, dat dit jaar het zestigjarig jubileum viert, staat onder leiding van Harold van de Ketterij en begint om 19.30 uur. DEN HAAG - Zevenkampster Karin Ruckstuhl heeft gis teren besloten toch deel te nemen aan het WK atletiek, dat komende zaterdag in Helsinki begint. De Nederland se recordhoudster vindt dat ze voldoende is hersteld van de ziekte van Lyme die wordt veroorzaakt door bacteriële infectie na een tekenbeet. Ruckstuhl neemt zaterdag en zondag deel aan de zevenkamp. Half juli werd de atlete tijdens een training gebeten door een teek. Hoewel ze het insect vrijwel meteen met een pincet had verwijderd, bleek ze twee weken later te zijn besmet met de ziekte van Lyme. GPD MADRID - De Braziliaan Roberto Carlos is sinds gisteren ook in het bezit van een Spaans paspoort. Dankzij de dub bele nationaliteit van de linksback kan zijn club Real Ma drid binnenkort ook aanwinst Robinho gebruiken. Clubs in Spanje moeten met mininimaal acht Europeanen spe len. Met Roberto Carlos, Julio Baptista en Ronaldo heeft Real Madrid al drie Zuid-Amerikanen onder contract staan. De club versterkte zich onlangs voor een bedrag van ruim 30 miljoen euro met het Braziliaanse talent Ro binho. Vanwege de dubbele nationaliteit van Robert Car los geldt Robinho bij zijn nieuwe werkgever nu als derde speler die niet in Europa is geboren. ANP NAIROBI - De Keniaanse president Mwai Kibaki heeft vlak voor het WK atletiek in Helsinki de atleten van zijn land opgeroepen niet langer te kiezen voor het grote geld van golfstaten als Qatar en Bahrein. De laatste jaren na men veertig Kenianen een andere nationaliteit aan; deels om het geld en deels om de betere trainingsfaciliteiten in andere landen. „Laten we de verleiding om van nationali teit te veranderen voor geld weerstaan", aldus Kibaki. Hij doelde onder anderen op wereldrecordhouder op de 3000 meter steeple Saif Saaeed Shaheen, die vroeger Step hen Cherono heette, die zijn nationaliteit en naam veran derde om voor een ander land te kunnen racen. ANP/RTR ROME - Rubens Barrichello vertrekt na dit seizoen bij de Italiaanse Formule-l-renstal Ferrari. De Braziliaanse au tocoureur Felipe Massa (24) vervangt zijn landgenoot. Barrichello rijdt samen met de Duitse wereldkampioen Michael Schumacher voor Ferrari. Barrichello heeft zes jaar lang bij de Italiaanse formatie gereden. Hij zou over stappen naar een ander team, naar verluidt heeft Barri chello al een akkoord bereikt met BAR-Honda. ANP/DPA/AFP/SID MECHELEN - Tom Boonen geeft vanmiddag in Mechelen het startschot voor de Eneco Tour, de wieleiTonde door Nederland en België. De Belgische sprinter van Quick-Step kan zelf nog niet meedoen aan de achtdaagse ronde vanwege de knieproblemen waarmee hij uitviel in de Ronde van Frankrijk. Boonen, die in de Tour twee rit ten won, zal bovendien donderdag de renners 'wegschie ten' bij de start van de eerste etappe, naar Mierlo. ANP door Theo Brinkman ALKMAAR - Jan Kromkamp vertrok gisteravond naar Villar real om bij de Spaanse club een contract voor vijf jaar te teke nen. Als de AZ-verdediger de medische keuring vandaag goed doorstaat en als de bankgaran tie van Villarreal in orde blijkt te zijn, is de 24-jarige rechts back vanaf vandaag speler van Villarreal. De provincieclub heeft opmerke lijk snel toegeslagen. Vrijdag brachten de Spanjaarden AZ op de hoogte van hun belangstel ling voor Kromkamp, maandag zaten ze aan tafel bij AZ-voor- zitter Dirk Scheringa en gister middag werden de laatste de tails besproken. „Over alles hebben we overeen- stemming bereikt. We moeten Inu alleen nog bekijken of de bankgarantie van Villarreal in orde is", aldus Scheringa. De fi- I nancieel directeur van zijn be drijf DSB, Ihab El Sayed, reist vandaag naar Villarreal om de bankgarantie na te pluizen. Kromkamp toonde zich gisteren blij en opgelucht. Blij dat hij vanaf nu voor de nummer drie van Spanje mag spelen en opge lucht dat een mooie transfer nu eens niet afketste. De afgelopen weken kwam het steeds niet tot een overgang naar het buiten land. Zowel Valencia als FC Porto dacht op een gegeven moment akkoord te zijn met AZ, maar beide clubs struikelden over de betalingsvoorwaarden. Scherin ga: „Op zich vonden wij het geen probleem dat ze in termij nen wilden betalen, als daar dan maar een bankgarantie te genover stond. Die kwam niet. Dan houdt het op." Het leverde Kromkamp enkele flinke teleurstellingen op. De viervoudig international had na vijf jaar AZ zijn zinnen gezet op GOES - Het verhaal hing al een tijdje in de lucht, maar gisteren werd het officieel. Dressuurrui ter Hans-Peter Minderhoud, af komstig uit Westkapelle, gaat met toppaard Escapado wed strijden rijden. De Nederlandse stal Exquis heeft het toppaard Escapado ge kocht. Met de Britse ruiter Carl j Hester werd de twaalfjarige zoon van Exlibris het afgelopen weekeinde zesde op de Europese kampioenschappen dressuur in het Duitse Hagen. Op dat EK maakte een andere Zeeuwse rui ter overigens zijn debuut op een groot titeltoernooi: Laurens van Lieren uit Schore; hij werd der- I tiende. Stal Exquis is een kleinschalig j fok- en dressuurbedrijf van I sportpaarden, dat kwaliteit voorop stelt. Met de aankoop van Escapado benadrukt de stal actief aan de topsport te willen 1 deelnemen. Hans-Peter Minder- houd heeft zijn klasse al meer malen getoond. Hij werd al vier keer wereldkampioen in de cate gorie met vijf- en zesjarige paar- den. SURHUISTERVEEN - Pieter Weening heeft gisteravond het profcriterium van Surhuister veen gewonnen. De wielrenner van de Rabobank- i ploeg won op een steenworp af- stand van zijn ouderlijk huis de - sprint van een kopgroep. GÖTEBORG - Het Nederlands schaakteam heeft gisteren bij het Europees kampioenschap in Göteborg in de vierde ronde ge wonnen van Armenië. Het werd 2,5-1,5 voor het Nederlandse viertal. Loek van Wely won van Akopian, Sokolov, Tiviakov en Van den Doel remiseerden met hun opponenten. Met zeven wedstrijdpunten neemt Oranje nu de vierde plaats in. Azerbeidzjan (2e) en Israël (3e) hebben ook zeven wedstrijdpunten, maar meer in dividuele punten. Koploper is Frankrijk met het maximale aantal van acht wedstrijdpun ten. ANP een vertrek uit Alkmaar, maar zag dat keer op keer misgaan. In middels was hij alle gedoe zat. „Ik zei tegen mijn zaakwaarne mer dat ik voortaan alleen nog maar iets wilde horen als de clubs er helemaal uit zouden zijn. Nou, dat was maandag avond het geval. Ik kreeg een te lefoontje dat Villarreal me wil de hebben. Vervolgens ben ik naar Schiphol gereden en heb daar gepraat met de club. Pats, boem en klaar was het." Hij deed naar eigen zeggen aar dig wat water bij de wijn om .de transfer door te laten gaan. „Zo wel qua salaris als qua teken- geld", aldus Kromkamp. In Villarreal waren de fans niet door Marcel van der Kraan BEVEREN - In de anonimiteit van het Belgische stadje Beve len, voor een handjevol suppor ters, keerde Robin van Persie gisteravond in het shirt van Ar senal terug op de velden. Ruim anderhalve maand nadat hij in zijn geboortestad Rotterdam werd gearresteerd op verden king van verkrachting, scoorde hij meteen twee keer. Het Amsterdam-toernooi vond Arsenal-coach Arsène Wenger niet de geschikte plaats om zijn jonge, Nederlandse ster een co meback te laten maken. Van Per sie op een dienblad aanbieden bij de aanhang van Ajax, zou de goden verzoeken zijn. Een kort reisje naar het achter land van Antwerpen, waar een mix van Jong Arsenal met het privé-vliegtuig van de club naar toe vloog en met taxi's vanaf de landingsbaan naar het stadion alleen blij met de komst van Kromkamp, maar was er vooral ook trots dat hun club erin is ge slaagd een speler te halen waar Valencia ook belangstelling voor had. Valencia is de grote buurman van Villarreal, maar moest afgelopen seizoen al toe zien dat de provincieclub veel succesvoller was. Villarreal haal de de kwartfinale van de Uefa Cup, waarin het werd uitgescha keld door AZ. In de competitie eindigde Villarreal als derde, waardoor het volgende week in de voorronde van de Champions League mag spelen. Valencia daarentegen is aangewezen op de Intertoto om ten minste nog Uefa Cup te mogen spelen. GPD van KSK Beveren reisde, was in de ogen van de Franse manager een veel betere gelegenheid om Van Persie weer aan het publiek te presenteren. Precies zoals hij een jaar gele den door Wenger werd ge bracht, zo wordt Van Persie nu weer klaai-gestoomd voor het grote werk. Stap voor stap. Waar het nodig is, houdt Wen ger de ex-Feyenoorder in de luw te. Pas als het moment rijp is, zal hij hem laten terugkeren in de voorhoede tussen Thierry Henry en Dennis Bergkamp. Wenger zei gisteravond, na het eerste optreden van Van Persie, dat de speler nog niet terug is op zijn oude niveau, maar dat hij wel grote vorderingen maakt. „Ik zal niet schromen om hem zondag al mee te nemen naar de Charity Shield-wed- strijd tegen Chelsea. Dat kan zo maar gebeuren", aldus Wenger. Die uitspraak deed de grote baas van de Gunners niet alleen op basis van Van Pei'sie's presta tie op 'Freethiel', de thuishaven van Beveren. Wenger: „Robin maakt na wat hem is overkomen een prima indruk. Hij oogt fris en daar ben ik blij om. Ik geloof nog steeds in zijn onschuld. In Engeland zijn zo veel zaken waarin voetballers worden be schuldigd en er later niets van waar blijkt te zijn." Steun De steun van de manager en de clubleiding heeft Van Persie in de voorbije weken goed gedaan. De club liet vanaf het eerste mo ment na zijn arrestatie weten dat men hem niet zou laten val len, dat hij niet voor ontslag hoefde te vrezen (zoals her en der werd gesuggereerd) en dat hij op alle mogelijke manieren hulp kon krijgen. De voetballer had in de pi'aktijk weinig echte hulp nodig. Hij red de zichzelf wel, vooral omdat hij zei te weten dat hij volstrekt onterecht vastzat. In de Rotter damse gevangenis De Schie werd hij desondanks zwaar op de proef gesteld. Het was er bloedheet. „En ik zat er meer dan 23 uur per dag opgesloten", vertelde Van Persie. „Het enige dat ik na een aantal dagen mocht doen, was een halfuurtje tafeltennissen. Verder had ik geen enkel contact, ik had geen tv, geen radio, helemaal niets." Justitie liet hem na dei"tien da gen vrij zonder hem in staat van beschuldiging te stellen. Meteen daarna ging hij met zijn vrouw Bouchra met de auto naar Zuid-Eux-opa op vakantie. In Frankrijk en Spanje kwamen ze samen tot rust. Tussen het stel gaat het weer prima. Lastigge vallen door fans werd Van Per sie niet één keer. Vaders, moe ders en kinderen wilden in res taurants in Spanje met hem op de foto en tegen de tijd dat hij te rugkeerde in Londen, voelde hij zich een ander mens. „Het enige dat ik al die weken verschrikkelijk miste, was de bal. Volgens mij was het voor het eerst in mijn leven dat ik vier weken letterlijk geen bal heb geraakt. In De Schie kreeg ik 'm niet. Ja, een tafeltennis bal..." In Oostenrijk mocht hij vorige week voor het eerst zijn voetbalschoenen weer aantrek ken. Voor Van Persie werd het leven toen weer langzaam nor maal. In zijn allereerste wedstrijd van dit seizoen liet hij in Beveren (3-3) meteen zien dat hij het sco ren nog niet is verleerd. Een kwartier voor het einde maakte de Nederlander, die sinds giste ren ook weer deel uitmaakt van Marco van Bastens vooiTopige Oranje-selectie, twee van de drie doelpunten voor Arsenal. Arsène Wenger, die niet op de bank zat maar vanaf de tribune de verrichtingen van zijn pupil volgde, knikte en wist dat het goed zat. GPD door Barry van der Hooft TORHOUT - Het voetbal dat Hoek gisteravond in Torhout liet zien, was bij vlagen van hoog niveau. Het lijkt echter on waarschijnlijk dat dat zaterdag in het Amstel Cupduel met FC Eindhoven ook te zien zal zijn. Door blessures en schorsingen kan Eric Tetaert waarschijnlijk over slechts tien veldspelers en twee keepers uit de eerste selec tie beschikken. „We zullen zater dag onthoofd zijn", zei de trai ner. Hij zag zijn ploeg in het Bel gische Torhout met 2-1 verlie zen van een- tegenstander die op het derde niveau in België uit komt. Het duel was een goede graadxneter met het oog op de competitie en de uitslag gaf de verhoudingen niet juist weer. Hoek kwam na 25 minuten op voorsprong via Wilco de Valk, die aan de tweede paal een voor zet van Nyim Melki binnenkop te. Het was de beloning voor een aantal goede aanvallen en die lijn werd ook na rust doorge trokken. Doelpunten bleven ech ter uit en de thuisploeg kwam na 69 minuten via Dieter van van onze sportredactie ZEIST - Het is weliswaar nog maar een voorlopige selectie, maar Mark van Bommel is snel ler terug bij Oranje dan hij zelf kon bevroeden. Twee maanden na zijn plotselinge verbanning heeft bondscoach Marco van Basten de speler van Barcelona alweer opgenomen in de boezem van het Nederlands elftal, dat op woensdag 17 augustus in Rotterdam oefent tegen Duits land. De vei'wachting was dat Van Bommel na zijn verwijdering voorlopig niet meer in beeld zou komen bij Van Basten, maar het stei'ke begin van de middenvel der bij Barcelona heeft de keu zeheer blijkbaar van gedachten doen veranderen. Volgende week vrijdag brengt den Driessche op gelijke hoogte. Zes minuten voor tijd - nadat Hoek al verschillende goede mo gelijkheden om zeep had gehol pen - bepaalde Jurgen Delrue de eindstand op 2-1. Hij om speelde doelman Filip van der Vloet (die een sterke wedstxijd keepte) en kon de bal in het lege doel schuiven. „We zijn zeventig minuten baas geweest op het veld", merkte Te taert terecht op. „Alleen verzui men we de kansen af te maken en geven we de 1-1 heel makke lijk weg. Zaterdag tegen Wiltz waren we ook heer en meester, maar werd het ook slechts 1-1. Daar moeten we nog aan wer ken. Het voetbal vind ik wel goed, we hebben zeer goede din gen laten zien." Zaterdag tegen Eindhoven zal Tetaert weinig problemen heb ben met het maken van een op stelling, want veel smaken heeft hij niet meer. Naast Roy Hen- driksen zijn ook Nyim Melki en Thijs Binnerts geschorst. Charly Okonedo en Pieter de Munnik zijn nog geblesseerd en Jeroen van de Broeke heeft zich na het trainingskamp van afgelopen weekeinde met een voetblessure in de ziekenboeg gemeld. Van Basten de voorlopige selec tie, die uit 31 spelers bestaat, verder terug. Doel: Henk Timmer (AZ), Edwin van der Sar (Manchester United), Oscar Moens (Willem 11). Verdedi ging: John Heitinga (Ajax), Tim de Cler, Barry Opdam, Jan Krom kamp, Ron Vlaar (AZ), Giovanni van Bronckhorst (Barcelona), Ma rio Melchiot (Birmingham City), Khalid Boulahrouz (HSV), Wilfred Bouma, Theo Lucius, André Ooijer (PSV). Middenveld: Nigel de Jong, Olaf Lindenbergh, Hedwi- ges Maduro, Wesley Sneijder (Ajax), Denny Landzaat (AZ), Mark van Bommel (Barcelona). Rafael van der Vaart (HSV), Kiki Musampa (Manchester City), Phil lip Cocu (PSV). Aanval: Ryan Ba- bel (Ajax), Robin van Persie (Ar senal), Roy Makaay (Bayem Mün- chen), Arjen Robben (Chelsea), Ro meo Castelen, Dirk Kuijt (Feye noord), Ruud van Nistelrooij (Man chester United), Jan Vennegoor of Hesselink (PSV). GPD door René Zwaap LISSABON - Benfica, de nieuwe werkge ver van Ronald Koeman, zit tot over de oren in de schulden. De club moet nog 64 miljoen euro aflossen voor de bouw van het nieuwe Estadio da Luz in Lissabon. Het bestuur van Benfica neemt nu de toe vlucht tot een noodgreep: vijf topspelers van de selectie fungeren als onderpand van de miljoenenschuld bij bouwconsor- tium Somaque. De spelers in kwestie zijn Petit, Dos San tos, Giovanni, Fyssas en Carlitos. Als Benfica er niet in slaagt de schuld aan So maque af te lossen, dan gaan de transac- tierechten van de spelers naar het bouw concern. Een gevoelige en riskante ader lating, want in theorie verliest de club dan de controle over essentiële spelers. Vooral Petit en Giovanni zijn vaste waar den in het Benfica van Koeman. Financieel woordvoerder Soares Oliveira van Benfica meldde dat ook de opbi'eng- sten van tv-rechten, entreegelden en re clame als garantie fungeren. In totaal moet de schuld aan Somaque binnen 59 maanden worden afgelost. Wordt er één termijn gefaald, dan kan het bouwbe drijf zijn rechten al doen gelden. Drama's De bouw van het nieuwe Estadio da Luz in Lissabon, waar op 1 juli 2004 de EK-fi- nale Poi'tugal - Giïekenland (0-1) werd gespeeld, kostte 164 miljoen euro, een slordige 140 miljoen meer dan gepland. De Poilugese overheid moest ernstig bij springen ter bekostiging van de nieuwe voetbaltempel. Benfica moet alle zeilen bijzetten om de huidige crisis door te komen. In het recen te verleden kende de club meer finan ciële drama's. In 1998 kwam de toenmali ge president Vale e Azevedo al met de on heilstijding dat hij de poorten van het sta dion moest sluiten. Toen kon Benfica de aan de staat verschuldigde sociale pre mies niet tijdig ophoesten vanwege een miljoenenschuld aan buitenlandse inves teerders, waaronder de Nederlandse In- vestei'ingsbank. Er moest een nationale bedelactie van het commerciële tv-sta- tion SIC aan te pas komen om het onheil af te wenden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15