PZC Sloop is startsein voor aanleg N57 A Doe jij drie frietjes speciaal, dan haal ik de kibbeling wel Squashvereniging zit over een maand zonder accommodatie van de reepe I 4Q°/o 70°/o KORTING Roefeldag terug in Middelburg Grootste containerschip ter wereld Zeeland heeft meeste kappers ft h 'w," Van Binnenuit: de frietkraam Werkstraf voor agressie m (k i* t IHisÉ ,11 ®pi nis p De lage vuurtoren doet niet onder voor de hoge Diner Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 2 augustus 2005 Graaf Jansdijk B39 4554 CB Westdorpe Tel. +31(0)115-453939 GAIA-DAOA gentuur voor alle toepassingen mbachtelijk-creatief in natuursteen info@gaia-dada.nl www.gaia-dada.nl editie Walcheren door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Met de sloop van het voormalige gebouw van PontMeyer in Middelburg is het werk voor de aanleg van de nieu we N57 echt begonnen. Op de plaats van de houthandel komt de tunnel onder het Kanaal door Walcheren. De komende twee weken wordt eerst het dak van het gebouw aangepakt. Dat bevat asbest. Een gespecialiseerd bedrijf haalt de elfduizend vierkante meter dakplaten eraf. Daarna gaat het hele gebouw tegen de vlakte. Straks is dit de plaats waar de nieuwe weg het Kanaal door Walcheren kruist. Er komt een tunnel voor gemotoriseerd ver keer. Als die klaar is, passeert het verkeer bij Middelburg voor het eerst het kanaal zonder te hoeven wachten voor de Sta tions- of Schroebrug. Het pand van PontMeyer is niet het enige gebouw dat moet ver dwijnen voor de nieuwe weg. (Advertentie) S C H 0 E N M 0 D E I LAAGSTE PRIJS Aan de andere kant van het spoor, aan de Grenadierweg op industrieterrein Arnestein staan drie bedrijfspanden op de nomi natie voor de sloop. Het squashcentrum Squaszzy is er één van. Double Dot, de vere niging die het centrum beheert, is op zoek naar een nieuw onder komen. „Eind van de maand gaan we dicht", vertelt bestuurs lid H. van den Broek. „Een week later wordt het pand ge sloopt." Leden De vereniging vreest dat veel le den hun lidmaatschap opzeggen wanneer er een tijd niet ge squasht kan worden in Middel burg. „Dat vormt een probleem als we plannen willen maken voor een nieuwe hal. We hebben alle leden nodig om een hypo theek te kunnen krijgen." Vol gens Van den Broek heeft de ge meente inmiddels een stuk grond beschikbaar gesteld bij sportpark de Voorborch. De ver huizing is echter nog niet rond. Over ongeveer een maand moet de vereniging met tweehonderd leden, een beslissing nemen. Ruim twee weken geleden keur de de Raad van State het bestem mingsplan voor het Middelburg se gedeelte van de N57 goed. Vol gens projectleider H. Koevoets van Rijkswaterstaat was dat re den om nu met de werkzaamhe den te beginnen. Vóór de echte aanleg van de weg begint, is er nog ander werk te doen. Volgend jaar wordt een grote gasleiding tussen Nieuw en Sint Joosland "en Middelburg verlegd. In dezelfde periode moet ook archeologisch onder zoek worden gedaan bij Seroos- kerke. Rijkswaterstaat werkt op dit mo- aannemer. Die krijgt voor een ment aan het opstellen van een groot deel de vrije hand. contract voor de toekomstige Koevoets: „We geven alleen aan wat hij moet maken. De vormge- er moet een aquaduct komen, ving moet aan de eisen van de De berekeningen laten we aan welstandscommissie voldoen en de aannemer over." Op de plaats waar nu het gebouw van de voormalige houthandel van PontMeyer wordt gesloopt verschijnt straks de tunnel onder het Ka naal door Walcheren. foto Lex de Meester MIDDELBURG - De Jantje Beton Roefeldag keert na twee jaar afwezigheid weer terug in Middelburg. De afge lopen twee jaar was het door een tekort aan vrijwilligers in Middelburg onmogelijk om mee te doen aan de landelij ke Roefeldag. Dit jaar is er in Middelburg niet een Roefel dag, maar een hele Roefelweek. Vijf dagen lang (van 8 tot en met 12 augustus) kunnen kinderen achter de schermen kijken bij een aantal bedrijven en instellingen. Tijden zijn te vinden op www.zipzappas.nl of in het programmaboek je van ZipZapZomer 2005. De Roefeldag is onderdeel ge worden van de ZipZap activiteiten. ZipZap organiseert activiteiten voor kinderen in en rond Middelburg. Nieuws gierige kinderen van 7 tot en met 12 jaar kunnen zich op geven bij Stichting Welzijn Middelburg: 0118-629004. ANTWERPEN - Het grootste containerschip ter wereld, de MSC Pamela, doet in het weekeinde van zaterdag 13 en zondag 14 augustus de Antwerpse haven aan. Het schip dat 11 juli is gedoopt bi] de Zuid-Koreaanse scheepswerf Samsung Heavy Industries, komt voor het eerst naar West-Europa. De MSC Pamela kan 9.200 stan daard-containers vervoeren, is 337 meter lang, 45,6 meter breed en is uitgerust met dieselmotoren met een vermo gen van 72.400 kw, waarmee het schip een kruissnelheid kan bereiken van 26 knopen per uur (bijna 47 kilometer). Heel lang zal de MSC Pamela niet het grootste container schip ter wereld blijven. De Chinese rederij Cosco laat bij Hyundai Heavy Industries in Zuid-Korea vier container schepen bouwen met een capaciteit van maximaal 10.000 standaard-containers. MSC is een in Genève gevestigde maatschappij van Italiaanse origine. GOES- Zeeland heeft per hoofd de meeste kappers. Op el ke tienduizend inwoners zijn er negen kapsalons. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) giste ren bekendgemaakt. In tien jaar kwamen er in de provin cie honderd kappei-s bij. Nederland telt op dit moment 11.500 kapsalons, 3500 meer dan in 1995. Het sterkst groeide het aantal kappersbedrijven zonder personeel. Dat type onderneming nam toe met honderd vijf tig pro cent. In tien jaar tijd, aldus het CBS, groeide het aantal kappersvestigingen in het land met 42 procent terwijl de bevolking met maar zes procent groeide. Kappers met per soneel vestigen zich bijna altijd in een kapsalon. Die zijn vaak te vinden in speciaal daarvoor ingerichte panden. Het CBS concludeert ook dat de meeste kappersbedrijven erg klein zijn. In 92 procent van de kappersbedrijven wer ken minder dan vijf mensen. Het zuiden van het land is het rijkst aan kappersvestigingen. In Flevoland is het aan tal vestigingen het laagst. Een rij van tien mensen aan de frietkraam. Acht wach ten er op een visje. Vijf picknick tafels zijn bezet, tien gewone ta feltjes ook. Twee muurtjes zit ten vol, een trapje. En dan de dijk nog. Maar druk? „Ach, dit noemen wij rustig voor een vrij dagmiddag." Zon, geen wolkje aan de lucht. Op de dijk van Westkapelle zit een stel naar de boten te kijken. Schoenen uit, sokken uit en de middagmaaltijd tussen hen in. Terwijl ze in het bakje friet graaien, en elkaar - hoe roman tisch - van een garnaal voor zien, gaat het,van: „Gouden bu siness. Begin een frietkot op de diek en je bent binnen." Henk Melis lacht. „Dat zeggen de mensen: ji] hebt ze snel ver diend met zo'n locatie. Je moet er maar eens aan beginnen." Melis' kennismaking met de friet- en bierbusiness is alweer bijna dertig jaar geleden, in 1976. „Dat was in het Kasteel. Het Kasteel van Batavia. Van daaruit zag ik hoe goed de friet- kar aan de overkant liep. En hoe vaak mensen op zondag tever geefs aan de kraam stonden. Want dan was hij dicht. Dus ik kocht een kar en ging op zondag friet bakken aan de overkant." In 1981 zag Melis kans de vaste frietkar te kopen. Hij deed het en verving de oude kar („niet meer dan een verbouwde tou ringcar") door een volwaardige frietkraam. In mei van dit jaar kon Melis ook de viskiosk aan de overkant overnemen. Nu vor men ze samen V.O.F. Melis. Van april tot november kun je ér friet eten, buiten die periode om alleen nog maar op zondag. Bakken doet Melis met meer. Hij zorgt voor de boekhouding én maakt de toiletten schoon. Echtgenote Moniek doet de was. Elke dag drie machines vol. Zoon Michel doet de friet en dochter Gwen doet de vis, sa men met haar man Toine. Zij had al geoefend in Oostkapelle. Met voorbedachten rade. „Ik had al gedacht dat ik hier ooit terecht zou komen. Dus ging ik het daar maar aanleren. Haring schoonmaken, vis bak ken ook, kibbeling op maat ma ken. Dat gaat voortreffelijk." Vader Melis brandt los met zijn verhalen over hoe druk het kan zijn op zijn 'snackplek'. „Het is meestal zo: de een haalt friet, de ander vis. Soms geven we bij de vis via de mobilofoon door dat de friet in de pan kan. Bij druk te, als de rijen elkaar raken, gaat dat niet. De zomer van 1995, die was druk. Toen kon den we het niet meer uit ons hoofd bijhouden. Zijn we maar begonnen met briefjes. Tegen woordig werken we zelfs met een computer. Dat moet wel." Iemand die eens per jaar komt, is voor Melis een vaste klant. „Dan zie je hem en denk je: die staat ook weer op de camping. Je onthoudt toch wat hij wil." De bestelling van de gaaischie ters, die vergeet Henk niet snel. „Drie mayonaise-emmers vol friet, met de mayo bovenop. Geen vorkjes, gewoon graaien. En 75 lekkerbekjes, hoppa!" Vader en dochter hebben aardig wat statistieken voorhanden. Aan de viskiosk staan meestal Duitsers: zo'n tachtig procent. Hun favoriete maal: kibbeling en lekkerbekjes. Aan de friet kraam is de helft Duits. Ze vra gen dikwijls frikadel speciaal. Westkappelaars gaan meestal voor een frietje met 'iets van een bamibal'. „Weinig vis. Die halen ze bij een Arnemuidenaar, die Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. hier in het dorp leurt." De frie ten zijn ambachtelijk. Die ma ken ze bij Melis zelf. „Boer De Visser komt elke week duizen den kilo's aardappelen brengen. Die schrapen we, die pitten we, in de stamper en dan nog eens alles zelf voorbakken. Een heel karwei, maar het is nu eenmaal ons handelsmerk." Eindelijk, verzucht Melis, gaat het jongere volk ook aan de vis. Kibbeling, welteverstaan. Maai de onverwoestbare frikadel blijft ook hier old-time favorite. „Als een groep aankomt, roepen we: breng nog eens acht meter! Melis legt het bedrijfsgrapje uit. „De veertig snacks, die in een doos zitten, vormen acht meter achter elkaar. Ooit verkochten we 120 meter op een dag. Kun je nagaan." Wendy van den Hurk 4 'j i Q :'-VT ■éfM V—, W111P De eerste ronde vuurtoren in Nederland. Michel Melis in zijn frietkraam. De frieten maken ze zelf. foto Lex de Meester Westkapelle had in 1875 een heuse primeur in vuurtorenland: de eerste ronde vuurtoren. Voorheen waren ze hoekig, omdat de ijzermallen met de hand van hout werden gemaakt. En voortaan ging het machinaal. Noorderhoofd heet de vuurto ren. Positie: 51°32.406' N 3°26.250' E. Dus niet die andere toren, die meer landinwaarts staat. Wel vormen ze samen een lichtlijn. Volg de lijn en je vaart zo richting Breskens. De vuurtoren staat al 140 jaar fier op de Westkappelse zeedijk, actief is hij al een tijd niet meer, Een radarketen in VHssingen houdt nu de scheepvaart in de gaten. Jo Verhage draaide in 1991 de deur op slot Hij was de laatste vuurtorenwachter. „Ergens was het wel moeilijk om weg te gaan. Het was toch een aparte tijd. Heel eenzaam. Bij een nachtdienst tuurde je ne- MIDDELBURG - Een 25-jarige Vlissinger is gisteren in Middel burg voor verkeersagressie en een mishandeling conform de eis veroordeeld tot tachtig uur werkstraf. De man had zich geërgerd aan het rijgedrag van een medeweg gebruiker. Nadat de verdachte zijn auto aan de kant had gezet, ging hij verhaal halen bij de be stuurder. Dat leidde tot een handgemeen. „Toen ik de auto inhaalde stuurde hij zijn auto naar links. Daarna bleef hij mij achtervolgen. Ik wilde weten wat hij van mij wou." Politie rechter B. Doorewaard Boek hout had een advies voor ver dachte. „Als mij dit overkomt, kijk ik de andere kant op." (Advertentie) foto Lex de Meester gen uur achter elkaar de duister nis in. Je had dagen dat er niks gebeurde. Maar er waren ook mooie dingen. De vogeltrek, bij voorbeeld. Dan belde ik weer met de vogelbescherming, als ik iets bijzonders zag vliegen. En ik heb ooit een gesloten jacht ontdekt. Of afgedreven toeris ten. Zo'n rubberbootje kon je met het blote oog zien. Een ra dar lukt dat dan weer niet." De vader van Verhage heeft het ook nog gedaan, vanaf 1952. Niet bovenin, zoals veel mensen denken. Nee, voor de toren heeft altijd een houten kotje gestaan. „Het wachthuisje. Daar kon het wel eens gezellig zijn. Dan kwam de douane langs, dan een strandjutter, dan iemand van het dorp. Die bleven uren. Ik kom nog dagelijks op de dijk. Het is er ook zo mooi. Kijk, een berg blijft een berg. Maar de zee, die is elke dag anders." Wendy van den Hurk Onze dagbladen zijn met ruim 600.000 lezers al dé regionale media bij uitstek. Maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij u de 'zomeractie'. Deze actie brengt verkoeling in uw advertentiebudget, want als u binnen 5 werkdagen uw 2e advertentie plaatst, profiteert u van spectaculaire kortingen. Om zoveel mogelijk aan uw advertentiewensen tegemoet te komen, bieden we 5 verschillende voordeelopties; u kiest de optie die voor u het meeste interessant is. 50% korting 2x zo groot Gratis full-color Als IM'er In groter gebied het alfabet van Zeeland zeeuwse almanak De ambiance in het Franse restaurant tijdens de vakan tie was uitstekend. De wijn smaakte naar meer, alleen een klein stukje van de entrecöte bleef irritant achter tussen de tanden van de Mid delburger. Wat hij ook pro beerde, niets hielp. Op tafel stond wel een peper en zoutstelletje, maar het glaasje met tandenstokers was in geen velden of wegen te bekennen. Wat was ook al weer het Franse woord voor tandenstoker? Naarstig zocht hij zijn geheugen af. Dan maar omschrijven. De Middelburger wenkte de ober. In zijn beste schoolfrans probeerde hij de ober duide lijk te maken, dat hij een pro bleem met zijn tanden had. De ober knikte na een tijdje begrijpend. Luttele minuten later keerde hij terug. In zijn hand had hij een schoteltje met twee aspirines.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9